Is/LU'ZiL^BXKL. De buitengewone riviercorrespondeutieis nu ook langs de Maas opgeheven, zoodat de dykwachten nu over al zijn ingeirokken eu de klokken by den aanvang der godsitieustoefeuiugen en bij aodere gelegenheden we<ler mogen geluid worden. Aan de nieuwe rijtuigen der Rotterdamsche Tram- way-Maatschappij zullen veiligheidstoestellen worden aaugebraoht, teu einde ongelukken te voorkomen en om op de rails liggende voorwerpen te kunnen ver wijderen. Men zal eeu ouderzoek instellen om ook aan de oude rijtuigen die toestellen aan te breDgen Ct.) Blijkens de bescljrijviug vertoont het gedenkteeken, bestemd voor het graf van generaal Pel op Atjeh, op een der zijstukken «het wapen van Batavia in blauw, een zwaard *an zilver, van boven met lau weren omvlochten." Als dit juist is, zegt het Alg. DagU., dan is het niet bet wapen van Batavia, dat men op het monument heeft geplaatst. Omtrent dit wapen toch leest men in dc eerste statuten «Het wapen vau Batavia is een zwaart van- azuur in een ornngie velt, steekende de point door een bruinen groenen Lauriren Crans." In de feestrede, gehou den door den voorzitter van het Bataviuasch Ge nootschap van Kunsten en Wetenschappen, bij gele genheid der viering van het eeuwfeest van dat wetenschappelijk Genootschap op 1 Juni 1878, wordt van dat wapen dezelfde beschrijving gegeven. Generaal van der Heyden is tot luitenant-gene raal bevorderd,, juist op zijn 54sten verjaardag. Wij .vernemen nog dat het besluit, waarbij de heer vau der Heyden tot luit.-generaal is bevorderd, tevens bepaalt, dat. de benoemde in het genot van het aan zijn nieuwen rang verbonden pensioen zal treden onmiddellijk bij het verlaten van den dienst, ook ai mocht hij dan nog niet twee jaren in dezen rang hebben gediend. De dezer dagen te Berliju in den ouderdom van 92 jaren overledeu dr. Markgraff was de senior der gymnastiek. Tot zyn laatste jaren toe hield hij zich met gymnastische oefeningen bezig. Hij droeg nooit een halsdoek of das, en gaf zijue vrije borst aan wind ep weder prijs. Zijn laatste en grootste vreugde was de oprichting van het monument voor den gym nasten-vader Jahn. Zijn geheele leven door bracht hij het devies' der gymnasten in toepassing': Frisch vroom, vroolijk, vry. Door directeuren der Ncderlandsche Maatschappij tot bevorderiug van Nijverheid te Haarlem, is de volgende brief gericht aan de commissie voor de te Arnhem gehouden tentoonstelling «Bij het voleindigen van uwe taak rekenen wij het ons een plicht, u hulde te brengen voor de vele zorgen en opofferingen, die gij aan uwe \oor de vaderlandsche nijverheid zoo belaugrijke onderneming hdbt besteed. „De tentoonstelling, door u op zoo uitstekende wijze geregeld, was voorzeker de uitgebreidste, die Nederland immer heeft gezien eu, niettegenstaande ongunstige omstandigheden, heeft zij onze nijverheid ongetwijfeld eene groote schrede yooruitgebraoht. «Dat die overtuiging u steeds eene aangename herinnering geve aan uw zoowel geslaagden arbeid, is onze hartelijke weusch." Het officieel blad vain Zweden bevatte dezer dagen weder nieuwe gedichten van deu koning van dat land. Het behandelde onderwerp is ditmaal de legende van den zwaanridder Lohengrin. Het werk aan de spoorwegbrug te 's Hertogenbosch is zoover gevorderd, dat gisteren in den loop van deu dag reeds een goederentrein kon passeeren: spoedig kan dus de opening voor het publiek verwacht worden. Bij de gemeentepolitie te Gorkum zijn thans de nachtwakers voorzien van een wachtercontrole, waar door de chef van den nachtdienst de overtuiging ver krijgt dat zonder persoonlijke controle de voorgeschre ven surveilanee behoorlijk wordt ten uitvoer gebracht. Door deze controle hebben de ingezetenen, aan wier woning een sleutel bevestigd is, tevens de zekerheid dat hun huizen voortdurend gedurende den nacht worden gesurveilleerd. Dc telegrammen met vooruit betaald antwoord zullen voortaan worden afgeleverd in omslagen, voor zien van de aanwijzing „antwoord betaald." Over 1878 is de som van f 1858.75 aan het rijk ver vallen, wegens gedurende dat jaar oningewisselde kasaanwijzidgen. Op 18 Januari hoopt de nestor der Nederlandsche notarissen, de heer Meijer, te Bladel by Eiudhoven, den dag te herdenken, waarop hy voor zestig jaar zyn ambt aanvaardde. Ofschoon nagenoeg achtentachtig jaar, neemt hij tot heden zijn diukke praktijk nog met den mees ten ijver waar. Kladderadatsch htvut o. de Steekbrief of signale ment met portret van Hermann von Daggcnhausen, bekeud door den juweelendiefstal bij den lieer v. Loon te Rotterdam en later uit de gevangenis te Duisburg ontsnapt. In liet signalement st'aaf, dat bij „zich be weegt met groote gemakkelijkheid" Ook in en uit gevangenissen, had men er gerust bij kunnen voegen. In de berichten en mededeelingen, uitgegeven door de Vereeuiging voor Lijkverbriuuling, no. 2, komt voor een artikel: „Begraven of verbranden, een popu lair debat", uit de nagelaten papieren van Aart Ad miraal. Men schrijft aan de Leid. Ct.: Toen de dooi met sterken zuidwesten wind begon eu de poldermolens overal iu de zeilen»stonden, rees de boezem van Rijn land bijna 1 Rijnl. voet. Het daarop gevolgde kalme weer, met guustigen wind, Which t deu boezem echter binnen weinige dagen tot wti stand, zooals deze in den zomer wordt waargenomen. Rijnlands boezem, die door het inpolderen van de Haarlemmermeer in verhouding klein geworden is, toen dat meer bestoud, maanden lang overlast van water had, een onverbeter- lijken afvoerweg naar zee bczit^ met deugdelijke stoomgemalen werkt. heeft eigenlijk niet meer, óf van korten duur soms met overlast van water te strijden. Als naast de sluizen te Katwijk nog een stoomgemaal zal gesticht zijn, tengevolge waarvan de gelegenheid geopend wordt den boezem nog spoe diger te ontlasten, zal iedere polderklacht over ramp van water even ongegrond bevonden worden als 'Rijn land tot het gelukkigst hoogheemraadschap aller waterschappen kan worden gerekend. Het wintergraan heeft gedurende de felle vorst ner gens zorg gebaard; het was door de sneeuw gedekt en op het bouwland was bovendien nergens water over gebleven, waardoor het graan had kunnen invriezen. Het graan kjvarn even frisch te voorschijn als het weiland, toen het van sneeuw ontbloot werd. Op som mige stukken land zon men nu kalveren kunnen houden, waaruan dikwijls met Pasclieti^zelfs veel later nog niet te denken Valt. Binnenkort zal iu Berlijn Het zeldzame feit plaats hebben, dut' een luchtschipper mét zijn ballon om dezen tijd van het jaar opstijgt. De heer Richard Opitz zal een luchtreis doen, om de temperatuur op verschillende hoogten te onderzoeken. IIy wil trachten eene hoogte van 10,000 voet te bereiken. Daar, zooals men weet, het gas in een kouden luchtstroom spoedig verdikt en afkoelt en daardoor veel van zü^ftragkrachi verliest, heeft de heer Opitz een bijzonaer preparaat moeten vervaardigen, waar- méde de ballon overdekt "zal worden, ten einde de koude zooveel mogelijk tegen te houden. Proeven met dit preparaat in het klein genomen, voldeden goed. Wie, eveneens met een wetenschappelijk doel, de reis wil medernaken, kan zich bij dey koenen luchtschipper naumelden. Het medencmen van eeuigé pelzen, reisdekens en voetzakken tvordt echter aan geraden. Wrie zich wel eens vermeten heeft, eenvoudig afgaaude op zijn goed geheugen, vergelijkingen te maken over de weersgesteldheid van het tegenwoor dige oogeublik en van vroeger jaren, zal bij' inzage van metereologische tabelleii in 9 van de 10 gevallen bemerken, dat zijn geheugen hem bedrogeu heeft. Zoo zal bet ook velen gaan, die in later jftren over het regenachtig jaar 1879 zullen spreken. Af gaande op de aanhoudende stortregens, die den nfge- loopen zomer ongenietbaar hebben gemaakt, zou men denken dat het vorige jaar al byzonder vochtig is geweest. En toch is niet minder waar dau dat; want volgens de waarnemingen van het metereolo- gisch instituut is gebleken, dat in 1879 slechts 665,9 Mm., regen is gevallen tegen 904,8 Mm. in 1878 en 931,5 Mm. in 1877. De heer A. W. van Holthe tot Echten schryft over den achteruitgang, der turfvaart in Drenthe het volgende iu de Prov. Drentsche eu Asser Ct.: „Volgens de Drentsche courant bedroeg het getal geladen vaartuigen door de Meppelersluis grooten- deels metturf van de Hoogeveensohe vaart komende- „In 1879 11368 iu 1878 12435 in 1877 13122. „Alzoo iy twee jaren tijds tusschen 1877 en 1879 een teruggang van 1754 schepen. En toch is de veenstof voor de turfproductie in overvloed in de markte van Noord- en Zui(lbarge voorhanden, $n kunnen de verveners tevreden zijn over de turfprijzen. „Het verschijnsel van dezen achteruitgang heeft zijn oorsprong daar, waar men dien het minst zoude verwachten, gebrek aan afdoeiiiug van zaken bij de hoogere Besturen. „Bij ministerieele missive vau 17 November 1870 onderteekend Fock, heeft men dit veto over de Noord en Zuidbarger markt geslingerd„Elke Oostelijke verlenging der Hoogveensche vaart, zoomede alles wat tot voorbereiding dier verlenging strekken kan, moet voorshands achterwege blijven." „Dit voorshands is tot den huidigen dag blij ven- bestaan, niettegenstaande de regceriug zich bij inter nationaal tractaat heeft verbondeu, jegens Duitsch- laud de verlangde concessien te geven en Duitsch- laud met het tegenliggeud werk op zijn gebied reeds merkelijk is gevorderd. „Wij vrcezen dat dit verschijusel van achteruitgang ten nadeelc der Drentsche veenen vooreerst zal blij ven bestaan, daar nieuwe in exploitatie te brengeu veenderijen moeielijk de verlangde meerdere productie zullen kunnen geven, waartoe veel tijd noodig is. „Heeft men eenmaal den natuurlijken gang eener industrie gestremd, dan is het moeielijk dit weder in te halen. „Bestaat er een kwaal dan is het plichtmatig op de oorzaak van die kwaal te wijzen en daarom verzoek ik u, mijuheer de redacteur, .deze weinige regels in uw blad op te nemen." Millioenen van kleine kaartjes worden steeds bij de verwisseling van het j«ur door iusschenkomst der posterijen verzonden. Door middel van kaarijes kondigt men een bezoek aan men neemt afscheid, wensckt geluk en drukt bij sterfgevallen leedwezen uit alles door middel van kaartjes. Wij Nederlanders, die dikwerf de Ohiueezen van Europa worden genoemd, mogen tr dau ook iu zekeren zin trotsch op ziju, dat eene zoo algemeen in zwang zijnde mode aan de Ohiueezen haar ont staan danktTegelijk met de invoering vun het Chineesch porselein werd hit visitekaartje iu Europa inheemsch. In het Hemelsche Rijk ziju dc visitekaartjes |oms van verbazende afmetingen. Hoe grooter de heer, des te grooter is zijn visitekaartje. Men verhaalt bijv. dat, toen de Engelsche gezant Lord Macartney te Peking aankwum, hy eeu bezoek ontving van deu Keizer vau China en dut dit bezoek toen werd aangekondigd door eenige dienaars, die eeu ontzaglijk groote rol papier naar binuen sleepten. Nadat de rol naar Chineesch gebruik in eeu van de vertrekken van het hotel op deu grond was uitgespreid, bleek ze te zijn het visitekaartje van den Keizer. Eerst omstreeks het tniddeu der vorige eeuw kwamen de visitekaartjes bij ons iu gebruik. Aanvanktlyk werden ze uitsluitend gebruikt om bezoeken aan te kondigen. „Visite van mijnheer (mevrouw of nog andere titels) X..." stond er meestal op gedrwkt. Iu den regel waren de namen door een gouden rand omgeven, soms ook staat een Atuor voor een marmeren tafel en schijnt de woorden iu te griften. De visitekaartjes van Lodewyk XVI waren met ge- teekende bloemen en duifjes versierd. Dikwerf ook prijkten de kaartjes met andere têekeuiugeu. - De Fransche revolutie, die zoovele modes deed verdwijuen, maakte ook dat de visitekaarten iu onbruik geraakten. Na den val van bet eerste Keizerrijk deden ze nochtans weer hun iutrede in de wereld. Tot het jaar 1835 gebruikte men ze zonder eenige versiering. Parijs ging vervolgens de wereld voor in het vervaardigen van kaartjes, die met papieren kant de teekeningen in sepia waren versierd. Iets later deed de grilligheid van het menschelijk vernuft zich wederom gelden en men maakte kleine met groote namen en groote kaarteu met bij uitstek kleine namen. Toen de photographie op een goede hoogte was gekomen, werden minia tuurportretjes op een der hoeken aangebracht. Ook deze nieuwigheid werd echter spoedig weder ouderwetsch. Tegenwoordig gelijken de koartjey alle vrij wel op elkaar. Ter gelegeuheid van de jongste jaarverwis seling bedienden zich tal van dames van met tee- keniugen, versierde kaartjes. Men meent daaruit te mogen afleiden, dat wederom eeu nieuw tijdperk aanbreekt. Het onderzoek der rekening en vernntwoording eener collegiale administratie is gewoonlyk niet veel meer dan eene formaliteit. Bij een polderbestuur in de provincie Gelderland, waarvan ook. jaarlijks de ontvanger werd gedechargeerd, nadat de stukken, een tijd lang ter visie hadden gelegen en door niemand nauwkeurig waren nagegaan, kwam een der geërfden op het denkbeeld ze eens post voor post te onder zoeken eu nu bleek, dat een bedrag van ruim 1000 niet was verantwoord. Waarschijnlijk zal thans een onderzoek volgen ook van de vroegere rekeningen en verantwoordingen, en kan deze zaak tot gebeurtenissen leiden, die verre van aangenaam zijn voor den betrokken persoon. Niet daarom echter declen wij ze mede, maar als aansporing voor diegenen over wier geld beschikt wordt, om controle niet als formaliteit te beschouwen. {Arnh. Ct. Dezer dagen ontdekten in den vroegen morgen de dykwachters J. Valkenburg en J. Drie, te Vreeswijk, iets dat bijna aan het ongelooflijke greusde, namelijk een man, staande op een ijsschots, met een vlaggetje in de hand, gekleed men regenjas en kastoren hoed op, leunende op een slok, met uitgestrekte armen, 1 de vingers ceuigszins krom gebogen Nadat men vau een der steenovens had hooren schieten, vermoedelijk om een teeken te geven dat hulp in de nabijheid was, eu geen "antwoord bekwam, liet ine» den man aan zijn lot over. Eindelijk dreef hij naar de Bosschewaard, doch geen schuit in de nabijheid hebbende, moest men geduldig wachten, want of men al riep, men bekwam ook hier geen antwoord. Nu ducht men het geluk te hebben den man te kunnen redden, ilij naderde ul langzaam, tot zoover dat men de ijsschots naar zich toe kou halen, wilde hem er uf helpen, en zag toen een aaugekleede pop. Bovenaan het vlaggetje was het adres geplaatst„Aan den heer Pincoffs. Met vrien delijk verzoek dat UE. hem niet zal vasthouden,.ter bevordering van de reis." Op het vlaggetje stond met geschilderde letters„PincofFs, Cuileuborg," Na te Vreeswijk ecnigen tijd vertoefd tc hebben en door vele ingezetenen te zijn bezocht, heeft meu hem de reis laten vervolgen, met verzoek hem ook niet op te houden, opdat hij spoedig Rotterdam moge bereiken. Het is aardig bedacht door de Kuilenburgers, en heeft veler lachlust opgewekt. Het departement Veendam der Maatschappij tot Nut vau 't algemeen heeft iu zijne vergadering van Dinsdag besloten om voor de eerstvolgende algeraeeue vergadering der Maatschappij tot Nul van 't algemeen het volgende voorstel op de punten van beschrijving te brengen: „De Maatschappij tot uut van 'talgemeen, „overwegende dat het zeevaart-onderwijs dringend „verbetering noodig heeft, eu dat deze verbeteriug „alleen te wachten is, indieu door het Rijk in dut „onderwijs wordt voorzien, wende zich tot de Hooge „Regeering, met verzoek dat zij zoo spoedig mogelijk „in t daarheen leidt dat van rijkswege zeevaartscholen „worden opgi richt op die plaatsen, waar de meette „behoefte aan zoodanig onderwijs bestaat. Aan belanghebbende departementen zal mededee- liug van dit besluit geduau en< ondersteuning gevraagd worJeu. Bij het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't algemeen te AineterHam is vau eeu onbekende eeu gift outvaugeu vau vier duizeud gulden, November van 1879 is voor oude meuschen een gevuarlijke tnaaud geweest. Te Amsterdam stierven er toen 108 personen van 65 tot 80 jaar en 31 boven de 80 jaren, te 's Hage 34 en 20; te Rotter dam 39 eu 30; te Utrecht 30 en 21. Aan rood- vouk stierven te Amsterdam 5 pers., te 'a Hage 3, te Leiden 35 en te Maastricht 20 personen. Door gevv-ldadigen dood en verdriukeu kwamen te Amster- dnn om 21, tc 's Hatre 5, te Rotterdam 4 eu te Utrecht 3 personen. De verhouding der overledenen tot 1000 inw. per jaar was te Amsterdam 24,9 pCt., te 's Hage 23,1 pCt., te Haarlem 15,9 pCt., te Leiden 43 pCt. eu te Maastricht 50 pCt. Te laatste Kerstmisviering aau de New-Yoiksche beurs had meer omvang dau gewoonlijk. l)e zakeu waren iu de jongste maanden zeer goed gegaan; even als elders wees de Steinraiug-thermomeier op eene liefelijke temperatuur, eu bet gevolg was, dat de bears en bulls zooals de zoo goed als pfficieele benamingen zijn voor de speculauteu op rijzing en daling: boeren en stieren y- overeenkwamen, ditmaal iu alle orde te feesten. Het met de voorbereiding er vau belaste Comité bracht tot bestrijding der kosten 86') dollars bijeen Om elf uren begon de beurs. Tot kwart vóór 12 werd op gewone wijze affaire gedaan. Toen betrad de president eene tribune en verkondigde dat er eene pauseering zou zijn van een uur voor de feestviering. In hetzelfde oogenblik verschenen, als uit den grond opgekomen, eeu orchest met directeur eu hief deu uutioüalen hymnus aau. Het nationale muziekstuk ging dra over iu een wildwu vrals en houderdeu bankiers zochten zich partners onder de overige beurslui, met welke zij in razende vaart rondzwierden, onder vervaarlijk schreeuwen, brullen, krijscheu, tot ze allegaar hetsch waren. Midden ouder dit helsch rumoer vielen plotseling van de zolderiag af een honderd varkensblazen aau stokken gebonden. Zii, die deze meester konden worden, vormden onmid dellijk een knuppelgarde eu mankten iu het midden der zaal ruiuite. I» die ruimte sprongen eenige bekende beursmannen, naar de regelen der kunst een „Jig" dragende, om afgelost te worden door vier anderen, die rok en vest afleggeu, en un, naar alle wetten van den Codex, twee aau twee ecue bokspartij houden. Zoodra eeu der strijders valt, schieten eeu dozijn andereu toe, om hem door wrijvingen enz. weer strijdvaardig te maken. Doch de tijd is kostbaar. Nogmaals komt eene verschijuing uit de hoogte, In hel midden der zaal zweeft eeue uit zijden stof gemaakte en met gas gevulde „moeder met haar kind." Zij moest eigenlijk aan een draad blijven hangen, maar de draad breekt, en, op een of audere wijze, gelukt het eenen „Buil" de figuur beet te krijgen, en nu gaat de gastvrouw van arm tot arin, tot zij eindelijk, onder een luid gesteun, barst. Eeu quartet is het volgende iiommer. Dat zingt eenige opzettelijk voor de gelegenheid gedichte ^vierregelige coupletten, met koqrrefrtin, waarbij ook de vrouwen eu dochteis der beursbezoekers op de tribune juichend instemmen. Eindelijk wordt, bet muziekcorps voorop, eene piocessie gehouden. Allen hebben zich maskers voorgedaan. Vier aan vier marcheereu zij door de zaal. Het maat-stappc-u en brullend ziugeu doet het gebouw davereu. Het slaat kwart vóór 1. De trein gaat de straat op, waarde politie de oide haudhaaft. Nog een laatste lieer- eu sliergebrul en geloei, onder het gejoel van het publiek, de maskers af, alles stormt weer de zaal binnen, en of het laatste uur niet aanwezig ware geweest, ribharmoait het weer door de zaal, dringend en stooteud, eu klinkt het: '„Be geef!" „ik neem 1" als te »oreu. De toestnud van den veestapel iu Limburg liet in 't afgeloopeu jaar niets te weuschen over; van besmettelijke veeziekte bleef die proviuoie bijna geheel verschoond. Ook van longziekte werd niets vernomen, niettegenstaaude deze iu de aangrenzeude Belgische provinciën en vooral iu Hasselt inheemsch is. Het miltvuur kwutn bijna niet en alleen spora disch voor. De varkeusziekte, die verleden jaar in het noorden der provincie hevig woedde, heeft zich, evenals het mond- en klauwzeer, dat ja^r niet ver toond. Alleen de kwude droes verscheen op eenige plaatsen eu is dezer dugeu iu de gemeente Oirsbeek uitgebroken. Dat dieven het voornamelijk op de goud- en zilversmidswinkels hebben voorzien, is geen wonder. De kleine voorwerpen van waarde aldaar zijn toch zoo gemakkelijk weg te moffelen. Maar dat een dief 's avonds ten half 6 ure in eeu verlichten winkel, in een druk bezochte straat, in plaats van kleiuigheden een heeleu stolp vol gouden eu zilveren werken wegkaapt en zich met dieu stolp, dien meu toch maar niet zoo gemakkelijk kun verbergen, onge hinderd uit de voeten maukt, dat mag in alle geval brutaal heetenl Zulk een brutule diefstal is te Rotterdam iu de Goudsche Wagedstraat echter dezer dagen gepleegd. Hoe de dief het gedaan heeft kunnen krijgen, is een raadsel. Het is dik wijls gebeurd dat een deugniet, om ougemerkt een winkel binnen te komen, zijn kans waarnam op het oogenblik dat er eeu rijtuig of wagen voorbijreed. Dan kou hij althans niet worden gehoord. Maar hier moest hij ook oppassen, niet te worden gezien, en dat ging moeilyker; want du stolp stond heel aan het achtereinde vau de toon bunk, vlak bij de glazen deur vau het binnenvertrek, alwaar de winke lier met zijn gezin zich bevond eu vanwaar men altoos het oog op den wiukel heeft. Evenwel, hoe hij het ook moge hebben aangelegd, hij is geslaagd en t«t nog toe is er geen spoor vuu hem gevonden. Staat dc bouw van tuiugroeuteu hier te lande op den hoogs'.eu tfap Kan er nog wat voor dezen belangrijken tak van tuinbouw gedaan worden? Ziedaar een paar vragen, die een landbouwkundige te Geut, de heer Victor Romein, zichzelf deed eu die hij met ueeu eu ja beantwoordde. Wel is men in Hollauds groeteutuin, het Westlund, iu het kweekeu van sommige soorten ver gevorderd, maar hoevele en zeer smnkelyke zijn er niet, die ook daar nooit verbouwd wordt-n, tot groote schade van de tuinders en tot nadeel van de consumenten, die de oude leer zijn toegedaan, dat veruudering van spijs doet eten. Maar wat men kweekt, kweekt men dat altijd op de meest beredeneerde, meest voordeelige wijze? Groote, dikke eu dure boeken schrikken af even als lange en geleefde verhandelingen, maar eeu korte opmerking, een puntig woord, een fliuke aan merking, hen korte les neemt men ter harte en volgt men gaarne. Daarom schreef de heer Romein, een man van het vak, geen geleerd-werk, maar strooide hij ziju opmerkiugeu, die hij in ieders bezit verlangde te zien, uit in een aantal afzonderlijke blaadjes, elk over éen onderwerp, over éeu groente handelende. Elk blad vormt een volledige haudleidiug voor het kweeken van een groente en is voor enkele centeu ook afzonderlijk verkrijgbaar. Vierentwintig groenten zal de heer Romein v behandelen eu ook 24-intfal den vaderlaudschen landbouw daardoor aan zich verplichten. Dat een ieder, die maar over een lapje grond te besohikken heeft, met die vlie gende -blaadjes kennis zal maken hopen wij voor onze kweekers het allereerst en natuurlijk daarna voor den taleutvollen' schryver. In Pruisisch Silezië wordtgeklaagd over erger lijke misbruiken ten opzichte der noodlijdende be volking. Een aantal Poolsche kooplieden loopeu daar op verscheidene plaatsen de huizen af, om I voor eene kleinigheid de kleediugstukkcu, het bedde- goed en atitlcru dingen op te kóopen, die de nood lijdenden van eene Commissie of uit p.»r cu^ier.n ontvangen. Dikwijls wordt het aldus verkregen geld besteed aan sterken drank. Do opkoopers schijnen het slim aan te leggen, althans in sommige gemeenten, alwaar van overheidswege strenge maat regelen werden genomen, hebben zij toch nog hun doel weten te bereiken. Te Ochojetz komen zij echter niet meer. Een boer aldaar meende, dat wauneer de openbare autoriteit niet voldoende tegen het kwaad kon waken, de ingezetenen zelve maar handen aan 't werk moesten slaan. Hij maakte daar toe afspraak met eenige buren. Nauwelijks hadden nu weder eeu paar van die listige sujetten hier en daar de behoeftige eenige kledingstukken weten af te troclulen, of zij werden door de beeren gegrepen, genoodzaakt het opgekochte terug te geven, vervol gens op eene bauk vastgebonden eu toen op zulk eeu geducht pak slagen onthaald, dut zij blijde waren, eiudtlijk iu vollen triomf het dorp te worden uitgejaagd. i Sedert ongeveer 50 jaren betaat te Utrecht cjene vereeuiging, bekend onder den naam van Vereenigiiig tot redding van meuschen en goedered in geval vau brand," die zich vootai ook toelegt om te waken tegen diefstallen welke zoo dikwijls bij branden plaats hebben, n waarbij men vaak de leden dier Ver eeuiging op bepaalde punten ziet om bet stelen te voorkomen. De leden werden op voordracht der vereeuiging door Burg. eu Wethouders benoemd eu vau insignes voorzien. lil de laatste jaren scheen het wel als zou deze nuttige instelling verloren gaan. Immers bijv de oudere leden bestaat uiet meer die energie,' die voor dergelijke zaken noodig is, eu door den dood dunden de gelederen zoodanig, dat aan behoud niet meer te denkeu viel. Thaos evenwel schijnt weer nieuw leven te zijn ontstaan. Door het dagelijksch bestuur toch zijn een z<stal flinke mannen benoemd, die aan deze -Vereeuiging zijn toegevoegd en daaraan nieuwe ontwikkeling beloven. Een Engelsche dokter had eeu spoorwegongeluk gekregen, dat hem belette zijn praktijk te blijven waarnemen. Hij eischte en verkrieg ten slotte van den rechter aanspraak op een schadevergoeding van 200,000. De belanghebbende spoorwegmaatschappij (Soutwesteru railway Company) is tegen die uitspraak iu verzet gekomen en voerde daarbij de volgende rede- neeriug belangrijke waarden worden aan de Maat-* schappij toevertrouwd, ua aangifte tegen eeu extra-" tarief. Om nu recht op vergoeding voor het verlies van „gewichtige nieuschelijke kullis" te verkrijgen, dient de waarde evenzeer te worden aangegeven. Dat hier niet geschied zijnde, vervalt het recht op schadeloosstelling. Men vermoedt dat de rechter op deze merkwaar dige spitsvondigheid niet gemakkelijk zal ingaap, omdat hij zal terugdeiuzen voor de consequentie, dat bij eeu beroemd personage, alvorens een rit met een vigelante te maken, met deu voerman vooraf zal behooren uit te maken, hoeveel ziju beroemdheid, wel wuurd is. Voor een vry talrijk publiek, had eergisterenavond het concert plaats van d«n heer Isid. Schuitzier met medewerking van Mej Selina Kempner eu den heer W. Hutschenruyter. Dit concert wa9 in vele opzichten schoon te uoemen, want'al werd het publiek teleur gesteld, daap de zoo voortreffelijke pianist, de heer Joh. Sikcmcyer ongesteld was een degelijk jeugdig pianist kwam iu zijne plaats. l)e heer Schnitzler toonde zich eeu violist van groote beguafdheiu met voortreffelijke techniek. Wij kunnen hem ouder de beste violisten rangschikken, die zich hier hebben doen hooren. Zuiverheid van toon en groote gemakkelijkheid in zware passages kenmerken zijn spel, eu is zijne opvatting ook niet zoo edel, als wij dat hoorden van een ander violist die hier optrad, u.l. den heer Petrizijn spel daaren tegen veel schitterender. Zeer schoon speelde hij de vioolpartij vau Schumann's Sonate eu als solostuk verdient de voordracht van het Andante en Rondo Capri- cioso van Saint Saëns het meest geprezen te worden. Over Mej. Kempner kunnen wij kort zijn. Al- dikwijls -is haai- lof in dit blad verkoudigd, en de hulde die men haar bracht, was altijd welverdiend: Daar zij echter ditmaal minder goed gedisponeerd scheen, zou het onbillijk zijn eene mindere gunstige beoordeeling te geveu; met hare liederen echter be haalde zij weder het gewone succes. De heer W. Hutschenruyter had verreweg de ver moeiendste taak. Zeer troldeed/ hy ons iu de Sonate van Schumann en de stukken van Ries cn tóonde daarin over eene belangrijke techuiek te kunnen be schikken. Het scheen echter dat de taak, die de heer II. op zich genomen had, voor zijne physieke 1 krachten te zwaar wa9, want zijne solovoordrachten

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2