Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. DIS. K iet C. van EGGING, n blok zeer voningen. lan het ad- )MP., Boek pe >orfe, NQ 2402. 1S80. BINNENLAND. BUITENLAND. Zondag IS Januari. er ING rl e. k. BultenlainM Overzicht. AFKONDIGING. oeg’cn” jaler GOUDSCHE COURANT bovenmatigen last te doen Van BERGEN IJZENDOOKN. '•G ÜKMAN. f Door den Kerkeraad der Hervormde gemeente te Zevenhuizen, is tot predikant beroepen Ds. Welter te Bunnik (pror. Utrecht). i, ran Z. M. nan, ia het de noodige en HUUR- >nder Letter A. KOK e Gouda. EVRAAGÜ boven de in een ge- GEBODEN, 'egen EHEELE anco brieven zer Courant. APÏÏTl rf letter C. bij !g te Gouda, wordt met af mij aan- g geroemde irts te Wee- van slechts m, waarom kwaal durf N, Rent. ijn gevestigd en nkelier op de 1. van Santen jlauwc porce- bilié, apoth.; wenhoven; te E. Noordijite terdam bij F. •apotheek; te Schoonhoven Bestuur, Secretaris, GOUDA, 17 Januari 1880. Onder goedkeuring van Z. M. den Kouing is de hoofdcommissie voor de onder de hooge bescherming van HH. MM. den Koning en de Koningin staande verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood van 1880, te houden in de Gothische zaal in den Haag, thans samengesteld. Reeds is de koninklijke vergunning voor de te houden verloting verleend. Uit Moordrecht schrift men ons De uitvoering, die in de vorige week door de afdee- ling „Uiterlijke Welsprekendheid” van Moordrecht’» Mannenkoor ten voordeele van de armen te Moordrecht en Gouderak is gegeven, is met den besten uitslag be kroond geworden. De zuivere opbrengst heeft 270 bedragen. De opvoering een- voor hen pijnigende en ieder verzet van de Boeren met geweld te keeren. In het parlement is daarover g'^en discussie te duch ten. Een der hoofden van de oppositie, de wel bekende heer Forster, heeft in een brief aan de dagbladen de handelingen van sir Bartie Frère en van sir Garnet Wolseley volkomen goedgekeurd. Hij noemt het eene dwaling om als men van de Trans vaal spreekt, te denken aan de hand vol Boeren van Hollandschen stam die er wonen en niet veeleer aan de 275,000 negers die de hoofdbevolking uitma ken, terwijl de blanken slechts een tiende deel der bevolking vormen. De negers zijn thans volgens de redeneering van den heer Forster ontegenzeggelijk de onderdanen der keizerin van het Britsche rijk, en de Britsche autoriteiten moeten voor hen zorgen en hen beschermen tegen de Boeren, die de toepassing hunner eigen politieke denkbeelden wenschen „welke om gematigd te spreken, allerminst overeenstemmen met onze (de Engelsche) begrippen van recht en menschi kjkheid.” Aldus de heer Forster. Die woorden „recht en meuschelijkheid” doen al wat dienst in verschillenden zin. De Engelschen moesten toch weten, dat het koloniseeren niet altijd gepiard kan gaan met groote zachtheid jegens de oorspronkelijke bewoners des lands. Zij kunnen daarvan in hunne eigen geschie denis menig voorbeeld vinden. Kolonisatie is een stryd, welks naaste doel eigen voordeel moge wezen maar welks gevolg toch steeds is verbreiding der be schaving en vermeerdering der bronnen van bestaan voor de tn-nschheid, Dien strijd hebben onze stam- genooten, de Trausvalë'rs, op dezelfde wijze gevoerd als de Engelschen en zoovele andere volken. En nu gaat het allerminst van de Engelschen op om beginselen van recht en humaniteit tegenover het beginsel van kolonisatie te stellen. Op welken grond echter zij verdedigd moge worden, de annexatie der Transvaal zal een feit blijven, een gevolg van het recht van den sterkste. E-u der eilandjes van de Engelsche Antillen, St.-Kitts of St.-Christoffel, is op 4 dezer door eene verschrikkelijke overslroomiug geteisterd. Het eiland telt niet veel meer dan 2^,000 bewoners, meeren- deels kleurlingen. Vele menschen zijn verdronken en aanzienlijke schade is aangericht. Bekend is, dat zulke onheilen op deze eilanden niet tot de zeldzaamheden behooren. Ia 1722 werd bijna het geheele eiland door een orkaan ’’erwoest. De buitengewone vruchtbaarheid van dezen vulka- nischeu bodem noopt echter deze steeds dreigende gevaren te trotseeren. den 30 December 1879. De Voorzitter, Van BERGEN IJZENDOORN. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 9 Januari 1880 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort den 16 Januari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretarie, De Burgemeester, BROUWER. van drie blijspelen, afgewisseld door muziek eu zang van de heeren van Helo’en, Visser en van Beynen, te Gouda, leverde een aangenamen avond op. De toevloed van belangstellenden was bui tengewoon groot, en de inteekening getuigde van groote ingenomenheid met het liefdadig doel. Men bericht uit Madrid Het kabinrt-Canovas del Castillo toont eenige geneigdheid, om aan de Cubaanschc afgevaardigden en senatoren eene kleine wijziging dtr tarieven eu scheepvaartwetten toe te staan, ten eipde hen over te halen aan de stemming over de begrooting 187980 en over het wetsontwerp tot afschaffing der slavernij deel te nemen. Men beschouwt dit als een gevolg van den onhoudbaren toestand, waarin de regeering tegenover de oppositie verkeert. Nimmer is het nog in de Spaansche Cortes vóór gekomen, dat alle ft actiën der oppositie zich zoozeer aaneensloten als thans, zelfs niet onder Narvaez. De Spaansche liberalen gelooven, dat do eenige oplossing der crisis teu bestaan in de ont binding vau de tegenwoomige Cortes door een Kabinet onder voorzitting fan den beer Sagasta, en ondersteund door de liberalen, die aan het her stel van bet tegenwoordig gezag hebben deelgenomen. De maarschalk Martinez Campos heeft aan den heer Sagasta te kennen gegeven, dat hij en de generaals een liberale staatkunde in de koloniën en in Spanje zouden ondersteunen. De Spaansche liberalen verklaren, dat zich geen gunstiger gele genheid kan voordoen, om getuigenis af te leggen van de oprechtheid der Sagasta-partij, op een oogen- blik, dat slechts eene wijziging der staatkunde de opwinding in de koloniën kan doen bedaren en de partijen in het moederland kan doen afzien van eene onthouding, welke in Spanje steeds de voor bode van meer radicale maatregelen is. De vrienden der regeering beweren integendeel, dat de heer Canovas del Castillo^den koning zal verzoeken, om óf de ontbinding van het1 tegenwoordig kabinet goed te keuren, of tot strenge maatregelen te be sluiten, als bijv, om de oppositie van hare zetels in het parlement vervallen te verklaren, ten gevolge hftrer onthouding sedert 10 Dec. Mocht daartoe worden besloten, dan zon de oppositie verklaren, geen deel aan de verkiezingen te willen nemen, overtuigd dat de Regeering van haren invloed op de verkiezingen zal gebruik maken, zooals in de laatste vijftig jaren steeds het geval was, behalve toen de maarschalk Campos als minister-president fungeerde. Deze bleef volkomen onzijdig en het ge volg daarvan was de terugkeer van de tegenwoor dige meerderheid (onder den heer Canovas del Castillo), welke de vryhandelsstaatkunde van den maarschalk en zijne plannen tot vrijverklaring der slaven verijdelde. Italiaansche ministers hebben in de laatste jaren niet veel afwisseling in de binnenlaudscbe politiek. Gemaal belasting en kiesrecht blijven de voornaamste punten op hunne agenda. In de laatste minister raad kwam de afschaffing der gemaalbelasting we derom ter sprake. Men weet dat deze nog steeds zweeft tusschen de kamer, die het ontwerp aannam, en den senaat welks financieels commissie adviseert om nimmer de afschaffing aan te nemen, tenzij de regeering tegelijkertijd een aannemelijk equivalent voorstelt. De regeering heeft thans besloten zich te houden aan de beslissing der kamer en te trachten, tegen den zin der financieele con missie, in den se naat het ontwerp door te zetten. Zij schijnt dus nog over geen aannemelijk equivalent te kunnen beschikken. Men bericht uit Berlyn, dat de lage pry’zen van levensbehoeften van verschillenden aard op de Duitsche oorlogsbegrooting een overschot van acht millioen mark hebben doen ontstaan. Dit bespaarde geld is bestemd om aanstonds besteed te woiden voor de uitvoering van hervormingen in den krijgsdienst. Er zijn nog heel wat veranderingen ophanden, die veel geld moeten kosten. Gebeuren zullen zeal leen zijn de welingelichten" het er niet over eens of de regeering er geld voor zal vragen aan den rijksdag, vóór ze tot stand zijn gebracht; of eerst daarna. Het laatste is wel het ge makkelijks te voor de regeering. Er heerscht in de Transvaal steeds veel agitatie, die natuurlek niet verminderd is door de gevangen neming van de heeren Bok, Pretorius en Krüger. Deze aanhoudingen bewijzen meer dan veel woorden het zouden kunnen doen, dat de Engelsche regee ring vast besloten is om de Transvaal te behouden Na afloop van de benoeming der secretarissen en questoren der Kamer hield de heer Gambctta Donderdag eene korte toespraakwaarin hij zijn dank aan de Kamer betuigde voor zijne verkiezing als voorzitter, en haar de verzekering guf van zyue toewijding eu onpartydigheid. De heer Braudry d’Asson vroeg verlof de Regeering te interpelleereu over het ontslag der burgemeesters in de Vendée, wegens het bijwonen van legitimis- tische feestmalen. De Kamer besloot deze zaak onmiddellijk in behandeling te nemen. De heer Lepere voerde daarop het woord ter beantwoording van den heer Baudry d’Asson. Hy verdedigde het recht der Regeering om ambtenaren te ontslaan, die zich verklaren tegen het bestuur, welks gevolmachtigden zij zijn. Een motie, om tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan, werd met 367 tegen 86 stemmen aangenomen. Óp den heer Baudry d’Asson werd de censyur toegepast, nadat hij tweemaal tot de orde was ge roepen. M Het eerste nummer van het nieuwe dagblad Justice, door Clemenceau opgericht, zou gisteren ver schijnen. Dit orgaan zal het oude democratische programma, hetwelk alle republikeinen tot 1878 hadden aangenomen, doch thans verlaten is, in bescherming nemen. Den president Grévy wordt verweten, dat by zy’ne verplichtingen als hoofd van den Staat miskent, en dc optrediug van Gambetta in zijne plaats aanbevolen. In de Fransche Academie heeft de installatie van den heer Twine plaats gehad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda doen te weten dat door den Raad dier Gemeente, in zij..e vergadering van den 30 December 1879, is vastgesield de volgende VERORDENING houdende Strafbepalin gen tegen het MISHANDELEN van Dl EKEN. Artikel 1. Het is verboden in het openbaar een dier te mishandelen. Art. 2. Het is verboden 1. Bij het aanzetten of voortzweepen van een trek- of lastdier of van een dier, dat als zoodanig ge bezigd wordt wreedaardig te werk te gaan. 2. Het vervoer door (rek- of lastdieren, of door dieren, die als zoodanig gebezigd worden, te doen plaats hebben op voor hen pijnigende of kwel lende wijs. 3. Door dieren een trekken cf <1 ragen. 4. Bij het drijven, laden en lossen van slachtvee of andere dieren kennelijk wreedaardig te werk te gaan. 5. Dieren te vervoeren op of kwellende wijze. Art. 3. Voor zooverre daartegen bij geene wet, algemeeneu maatregel van inwendig bestuur of pro vinciale Verordening is voorzien, worden de over tredingen dezer verordening gestraft met gevangenis straf van een tot drie dagen en geldboete van drie tut vijfentwintig gulden te zumeu of afzonderlyk Bij overtreding der bepaling van No. 2. en 3 van art. 2 wordt de voerman of geleider gestraft. Vastgesield door den Raad der Gemeente Gouda, cn zijne Vergadering van den 30 December 1879, De Secretaris, BROUWER.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1