BINNENLAND- niet eens, wat er nu gedaan moet wordende Bien Public wil de inzameling niet doen plaats hebben, onder opmerking dut de paus het bedrag cadeau geeft aan de Belgische armen de Journal de Bruxelles echter meent, dat de //katholieken" nu dubbel moeten geven, èn aan den paus, èn aan de armen. Zeer goede berichten, komeu van Kaboel. Be Af- ghunen beginnen dezelfde fout als de Zoeloes. Zij bestormden een versterkt kamp, dat verdedigd werd door Ëuropeesche soldaten met achterladers gewapend. In plaat9 van het kamp Shirpur te blokkeeren, en allen toevoer af te snijden, hebben ze van drie zijden storm geloopen op de hooge muren, welke het kamp der Engelschen omringden. Generaal Roberts deed hierop een uitval, trekt om hen heen en tastte hen met artillerie en cavalerie in den rug aan, terwgl het snelvuur der Kngelsche infan terie de bestormers wegmaaide. De Afghanen vlucht ten eerst naar Kaboel en verstrooiden zich toeu, waarop Kaboel hernomen werd. Hoe zeer de vijaud den Engelschen in de hand speelde, en hun de over winning gemakkelijk maakte, blijkt het beste hieruit dat van generaal Robert's troepen slechts vijf man sneuvelden. De Engelsche ooilog iu Afghanistan is wegens tnl van redenen te veroordeelen en de minister, die hem op de roekeloo99te wijze begon, behoorde afgezet te worden, doch een nederlaag der Engelschen in Afghanistan zou hun macht in Indie ernstig geschokt hebben. Dit kan niemand wenschen. Voor Indië is het Britsch beheer een geluk en niemand kau de overwinning van Aziati sche barbaren op Europeanen, van Muzelmannen op Christenenen, met genoegen vernemen. Een ontzettend onheil heeft in Schotland plaats gehad. De dooi, welke plotseling is ingevallen, werd veroorzaakt door een zoelen storm uit het westen, welke met ongehoord geweld zich in Schotland heeft doen gevoelen. De hooge ijzereu spoorwegbrug over de Tay is bezweken voor deu orkaan, met het ge volg, dat de trein naar Dundee, welke Maandag avond om kwart over zevenen van Ediuburg ver trok, ,in de diepte stortte. Men vreest dat de 200 reizigers allen verdronken zijn. De spoorwegbrug, welke over de Firth of Tay bij Dundee ligt, is drie kilometer lang en heeft 85 bogen waaronder schepen doorvaren. De vloed stijgt hier meer dan vier meter. Generaal Grant heeft een deputatie van het Algemeen Vredebond geantwoord, dat, naar hij hoopt, •bet tijdstip niet ver meer verwijderd zal zijn, waarop «en scheidsgerecht, door alle natiëu erkend, de inter nationale geschillen zal regelen; hij betreurde het, •dat ia bet buitenland het verlangen daarnaar niet «ven groot is als iu Amerika. GOUDA, 30 December 1879. Door den Kerkcraod der Ned. Hervormde Gemeente alhier is ter beroeping van een predikant uit bet vroeger medegedeelde zestal het volgende drietal opgemaakt: E. Barger te Maassluis, J. M. Suethlage te Heilo en C. H. van fthijn te Leasden. In 1879 werd in de Spaarbank alhier ingelegd 61281.67s; er werden 229 nieuwe boekjes afge geven. De teruggaaf bedroeg 64495.91. Door de Hulpbank werd iu 71 voorschotten 11510,— uitgegeven. Zaterdagavond had iu het /,Cafc Unie" de aan besteding plaats van een Gebouw, ingericht tot Win kelhuis euz., ten behoeve van het Zieken- en Weduwenfonds //Providentie" alhier. Ingekomen waren 10 biljetten, als: L. vau Blokland voor 9252.B. Muilaart 9200.A. Zwanenburg 9113.J. W. de Jong 9073.B. vau Wingerden f 8952.G. van Otterloo (Waddinx- veen) 8944.C. P. W. Dessiug 8800. P. Rond Pz. 8585.36, N. Konings 7834. J. Smit Jr. 7196. De Kunstbode Waarschuwt tegen een gevaar, dat sommige architectouisché monumenten bedreigt in de huisjes, die tegen eeltige oude kerken zijn aangebouwd. Indien in zoo'et huisje brand ontstaat, kan de kerk get aar loopen, en zelfs wauneer dit niet het-geval is, kan groote schade geleden worden. Hét Hervormd kerkbestuur in Den Haag heeft vijftien jaar geleden voor de onde huisjes, die tegen de groote kerk geplakt waren, een leelijken quasi- gothischen gordel van onaanzienlijke wouingen in de C' ts gesteld. Aau deu ooslelgken hoel$ van het dhuis bevinden zich in één raam de overblijfselen van drie oude geschilderde vensters, welke, hoe gehavend ook, de belangstelling van alle kunstenaars en gfeschiedvorschers overwaardig zgn. Daar vindt men o. a. een portret van keizer Karei V en verder een aantal uitmuntende portretten van Haagsche kanunniken, ware jnweelen van teekening en kleur, wellicht een •gewrocht der gebroeders Crabetb. Eén omgewdfpen petroleumlamp in een dier nietige huisjes zal voldoende zgn om dit laatste overblgfsel van den ouden scha* aan gekleurde glazen, die Den Huag voorheen bezat en die door 's keizers hand geschonken was, te vernielen! Nog erger is het in Gouda gesteld. Tegen schier alle ramen der wijd beroemde kerk staan leelgke be krompen huisjes, waarvan somtgds de met roet door trokken schoorstcenen vlak tegen de door Crabetb beschilderde glasruiten geleid zijn. De Rijks-adviseurs hebben indertijd herhaalde pogingen aangewend om dezen kommervollen toestand te verbeteren. Zij heb ben het uitzicht geopend op een voldoend Rijks subsidie, indien het kerkbestuur er toe overging binnen een termgu van tien jaren deze gebouwtjes, die een onzer voornaamste kunstmonumenten aan houdend bedreigen, te verwijderen. Het heeft niet geholpen, en het kerkbestuur heeft als antwoord op deze vertoogeu een nieuw huis met de noodige schoor- steenen en stookplaatsen opgetrokkeu ouder het groote venster der stad Haarlem, waarop de inheming van Diamiate vereeuwigd is Wij deelen de vrees van de Kunstbode voor het groote gevaar, waarop door dat blad gewezen wordt, maar moeten tevens zeggen, dat de Goudsohe Kerk voogden volstrekt niet liet verwgt verdienen, niet te hebben willeu med^prken om nau dien gevaar vollen toestand een eiude te maken. Vooreerst zij opgemerkt, dat eenige der bedoelde huisjes aan de gemeente Gouda behooren, terwijl verder hh. Kerkvoogden indertijd in de verwijdering der overige huisjes hebben toegestemd op enkele, niet onbillgke voorwaarden, die echter naar 't schijnt, te bezwarend zijn bevonden. Ten slotte is geen nieuw huis tegen de Kerk op getrokken, maar een oud huis verbouwd, wat iu de gegeven omstandigheden niet weinig verschil maakt. De in deze courant bij ingezonden stuk en ad vertentie aangekondigde wedstrijd op schaatsen voor Goudsche jongens en meisjes van 13 tot 16 jaar uit den behoeftigen stand had heden op den Katteu- siiigel plaats. 1)e invallende dooi en het regenachtige weer der beide vorige dagen had niet weinig vrees doen koes teren, dat het feest niet met voldoende succes zou kannen doorgaan, gelukkig is die vrees niet bewaar heid. Het tooneel van den wedstrijd werd opgevroo- lijkt door een vriendelijk zonnetje Dank zij den welwillend verleende finantieelen steun der burgerij en de goede zorgen der Commissie mag i het feest uitstekend geslaagd worden geuoemd. De door ons in een vorig nr. aangekondigde brochure is verschenen en getiteldEen onbereken bare weldaad voor Gouda. 18501880. Gedachten bij het Dertig-jarig bestaan der Werkinrichting tot wering dar Bedelarij. Daarin wordt allereerst de toestand geschetst van Gouda vóór 30 jaar, toen de bedelaars het den- inwoner en vreemdeling zóó lastig maakten, dat de vraag oprees in veler gemoed: kan daarin geen verandering worden gebracht? Deu 13u Juni 1849 werd die vraag door drie Gouwenaars besproken, de heeren L. de Groot, Sanders eu D. C. Samsom, waarvan het gevolg was, dat eeu circulaire werd verzouden om bijdragen tot op richting eener Werkinrichting tot wering der Bedelarij, Men ondervond al dadelijk belangstelling, doch ook vele moeilijkheden, zoonis in de brochure wordt geschetst, totdat 30 Augustus 1849 de zaak tot stand kwam en eeu definitief Bestuur werd verko zen, nl. de heeren L. de Groot, D. C. Samsom, P. de Graaf, J. F. Herman de Groot, G. van Hofwegen, A. Winkel, D. van Wgk, P. Korver en W.^J. Fortuijn Droogleever, welke laatste daarop tot Voorzitter werd benoemd. De eerste Commissarissen waren de heeren C. Cos ij n, H. Kortejioever, T. P. Viruly, J. T. van der Vlist, M. F. Hofman, D. W. Westerbaan, J. A. Remy, W. D. de Lange Jr., L. D. Smulders, J. B Peters, J. van Bovene, J. van Berkel, J. Brakel, A. Lafeber, N. IJzendoorn, C. van Dillen, G. B. van Goor, T. Hoogenboom, J. H. Bruns, P. C. Prince, G. C. van der Want, J. Bode, Dr. A. Romeijn, C. C. Krom en H. L. Labberton. 2 Januari 1850 werden de localen voor het eerst geopend en tot op heden bleef de inrichting bestaan, de bedelarij zooveel mogelijk werende, oudersteund door de meeste gegoede ingezetenen, beheerd en be stuurd met ijver en verstaud. De brochure deelt een en ander kortelijk mede, behalve de inleiding telt zg 4 hoofdstukken: Afkomst opkomstuitkomst en toekomst der inrichting. Het boekje is uitgegeven ten voordeele der inrichting en zal, met het oog op het doel der opbrengst, zijn weg wel vinden. Wij meenen daarom te kunnen volstaan met deze aankondiging. Ook te Waddinxveen wordt veel gedaan om den nood van de behoeftigen te lenigen. De commissie tot buitengewone bedeeling ontving gedurende de winter maanden circa 700 en bedeelt geregeld tweemaal *8 weeks, terwgl de Nieuwjaars-commissie op oude jaarsdag levensmiddelen zal uitreiken, waarvoor 450 besohikbaar is. Te Haastrecht hebben de leerlingen der Zondag school, door de aldaar bestaande afdeeliog van het Protestantenboud opgericht, op den tweeden Kerstdag feest gevierd. In het schoollokaal was een prachtig versierde kerstboom opgericht. Na eeu korte toespraak van den voorzitter, ds. J. C. van Gorkom, en het zingen van eenige toepasselijke liederen onder leiding van den hoofdonderwijzer, S. de Jong Jz., werden de leerlingen op chocolade en kreutebrood onthaald eu bij het eiude ontving ieder leerling eeu kerst geschenk. De kiesvereenigingen Grondwet en Burgerplicht te Amsterdam hebben gisteren avond tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen mr. J. P. R. Tak van Poortvliet Aan de stations van den Oosterspoorweg tnsschen Zutpheu en Amsterdam bevonden zich Donderdag 11. 1460 volgeladen wagens met goederen uit het bui tenland en de noordelijke provinciën, allen voor Arasterdam bestemd. Daarvau bevonden zich op de goederen-stations aan het Funnen te Amsterdam 900 wagens, die nog gelost moesten worden. Gelijk men zich herinneren zal is een paar maanden geledeu te Amsterdaiu een inbraak in het postkantoor geschied, waarvan, blijkens de sporeu van geweld aan het slot der brandkast bespeurd, de bedoeling was zich van alle aanwezige aaugeteekende waarde meester te maken. Een onderzoek werd toen ingesteld, dat geen dade lijk resultaat opleverde. Intusschen bleven de nasporengen, destijds reeds ingesteld, niet zonder gevolg. Zaterdag ten minste werd de hoofdbeambte J. Overineger, chef-besteller, gearresteerd, op verdeukiug destijds dè inbraak ge pleegd te hebben. Deze verdenking is gebleken juist te ziju. De man is tot volledige bekentenis gekomen bij het verhoor voor den rechter van instructie. N. v. dD. De schr. der Haagsche kroniek van de N. Gr. Ct. meldt: Ben ik wel ingelicht, dan zal de zaak tegen II. Kerdijk in Februari a. s. voor deu Hoogen Raad die nen. De instruktie is afgeloopen eu zoodrA de stuk ken afgeschreveu zijn, zal de akte van beschuldiging den gedetineerde in het huis van arrest te 's Hoge worden beteekend, met 't arrest van verwijzing. Mr. Jac. van Gigoh, eeu onzer uitstekendste krimiualisteu, zal voor den beschuldigde Kerdijk optreden. Naar aanleiding van aanvallen, waaraan de com missarissen der Afr. Handelsvereeuigiug blootstaan, schrijven de likwidatcuren dier vereeuiging, de hh. Hendrik Muller S.z., mr. J. C. Reepmaker en W. C. Schalkwgk, in de N. R. Ct. o. a. het volgende„dat zij sedert ruim zes maanden aan de likwidatie der A. II. V. (h**t brandpunt van Pincoffs ongerechtig heden) dagelijks werkzaam, niet slechts (|e vaste over tuiging, maar de volledige zekerheid verkregen hebben, dat niemand (buiten een enkelen kantoorbediende) P's oneerlijke handelingen heeft gekend, noch zelfs vermoed, veelmin in de hand heeft gewerkt, en dat ieder, die dit rechtstreeks beweert of zijdelings insi nueert, in goed Holland8ch, is een lasteraar." De historische tentoonstelling van Friesland heeft 't is even vroolijk als vreemd een overschot gehad van 17,000. Men heeft een huis daarvoor aangekocht, teneinde er de bibliotheek en de oudheden van 't Friesch genootschap van geschied-, oudheid eu taalkunde iu te plaatsen. (Prow. Drentsche en Asser Ct.) Iii verband met eeu bezwnar, in de Haudelssocieteit aangevoerd, had iu de Kamer vnn Koophandel te Utrecht in hare vergadering van 12 November jl. door tuBsohenkomsl van Z. E. deu commissaris des konings te Utrecht aau Z. E. den minister van waterstaat het verzoek gericht, dat de afdrukken van de bandschrift, voortgebracht door den heotograaf, in het postverkeer hier te lande op den voet van gedrukte stukken ter verzending mochteu worden toegelaten, evenals de afdrukken van steen- en plaatdruk. Ofschoon buiten 'slands die afdrukken vöor toepassing van bet port sinds geruimen t|jd met gedrukte stukken waren gelijk gesteld, konden die hier te lande, ingevolge laatste beschikking van den minister van waterstaat van 12 April 1879, No. 64, artikel 7, niet anders dan tegen betaling van briefport ter verzending met den post worden toegelaten. Volgens bij de kamer van koophandel te Utrecht van den oommissarig des konings ontvangen mededeeling, naar aanleiding van haar verzoek, heeft de minister van waterstaat de postambtenaren aangeschreven, om de door middel van den hectograof vermenigvuldigde stukken, voor taan tegen het tarief der gedrukte stukken ter ver zending met de post toe te laten, zoodra zij met minstens vijf en twintig exemplaren te gelijker tijd ter post worden bezorgd. Zij moeten voorts voldoen aan het vereischte, dat het stuk een karakter van algemeenheid bezit en dat al de exemplaren volkomen met elkander overeenstemmen. W|j vertrouwen, dat handel en nijverheid met genoegen deze nieuwe beschikking van deri minister van waterstaat sullen aannemen. {Utr. Dbl.) Door den Minister van Waterstaat zijn de direc- tiën der spoorwegmaatschappijen uitgenoodigd, ten einde bij eventueelen watersnood alle hulp te kunnen verleenen voor het vervoer van personen en goederen, reeds nu de noodige maatregelen te nemen, om in tijdi gereed te ziju. De officier van gezondheid van het Indisch leger dr. W. Hamaker eu de bekende schilder Louis Apol te 's-Hage hebben zich aangeboden om nen*derden tocht met de Willem Barents mee te maken.(Fad.) Men meldt uit Dordrecht aan het N. u.V. D.: Naar men verneemt, zal het vastzetten der rivieren aanleiding geven tot herhalen vau gsopruiming door middel van oiitploifiiigsmiddeleii eu het rammen met zwaargebouwde eu krachtige stoomschepen, op de wijze gelijk dat in de nabijheid dezer stad op de Nieuwe Merwede in 1870/71 is verricht. Wellicht dat eene proef met daarvoor geschikte gepantserde oorlogsvaartuigen aanbeveling verdient, zoo noodig ingericht volgens het systeem Ceuvtl, te meer daar b|j de verdedigiug van ons land der gelijke diensten, b|j het beletten van rivierovergang door den vijand, van onze oorlogschepen kunneu ge vorderd worden. De mogelijkheid om dit te kunnen doen, kan thaus in het algemeen belang en op nattige wijze wordeu beproefd. Hoe dik moet het |js wel zijn, om er zich veilig op te kunnen wagen? Een antwoord op die vraag meent een Frausch blad te kunnen geven. Vier centimeters ijs draagt het gewicht van een man. Is het |js dubbel zoo dik, dan is het sterk genoeg om een rigiraent te dragen, dat iu den looppas over de Ijsvlakte raarchefrl: voor cavallerie en ligte artil lerie moet het ijs van 11 tot 16 cM. dik ziju voor zware kanonnen 20 cM. Bereikt het |js eeu dikte van 4 decimeter eu duurboveu, dan kau het schier elk gewicht dragen. Hoezeer ook de philanthropic onder de mi ml erge- goeden worden beoefend, blijkt uit het feit, dat eenige baanvegers te Arnhem begaan met het lot der //armen", op eersten Kerstdag een bus voor de armen hebben geplantst, waarin de niet onbelang rijke som van 65 werd gecollecteerd. Als eeu b|jzonderhei(f wordt uit Monnikendam ge meld t; dat dezer dagen de geneesheer W. Kerbert eu <le heer Sisterinans, stalhouder, van uit die plaats met paard en ar, over de Goudzee, een bezoek aan liet eiland Marken gebracht hebben. Naar men verneemt moet het oirca 40 jaren geleden zijn dat de eilandbewoners op deze wijze bezocht werden. Aan de leden der //Vereeniging tot outwikkeling van den landbouw iu Holland's Noorderkwartier", afileelingen der Hollandsohe Maatsohappij van land bouw, en nudere Maatschappijen of personen is door het Bestuur van eerstgenoemde Vereeniging een cir culaire gerioht, waaraan w|j het volgende ontleenem De minder gunstige toestand, waarin over 't alge meen onze vaderlandsche landbouw tegenwoordig ver keert en de mededinging van het buitenland, dnt, nu spoorwegen en stoomvaart de afstanden doen verdwijnen, ineer en meer de Ëuropeesche markten van allerlei producten voorziet, maken het tot een gebiedenden plicht om te zoeken naar de middelen waardoor de opbrengsten vau landbouw en veeteelt zouden kunnen vermeerderd wordeu. Dit geldt, niet minder dan voor andere gewesten van Nederland, ook voor de provincie Noord-Ilol- land, waai1 het kaasmaken voorzeker de hoof bron van bestaan voor den landman mag worden genoemd. Op het gebied van de zuivelbereiding heersoht in den laatsten t|jd veel beweging. Terwijl de een van meening is dnt de oud-Hollnndsche wijze van kaasmaken nog altijd de beste is, beweert eenHweede dat, evennis zoo menig ander bedrijf, ook hierin verbetering gebracht kan en moet wordendat ook hierb|j de praciijk de lessen en raadgevingen der wetensohap niet behoort te versmaden. In het bui tenland, waar vaak de bij ons altijd ontbrekende zuivelbereidingtoholen worden gevonden, schijnt in^er dan bij ons dit laatste te hebben plaats gehad. Hieraan word het dan ook toegeschreven dat b. v. in Denemarken de boterbereiding een vroeger onge kende vlucht 'heeft genomen, waardoor het den Denen mogelijk is geworden duurzame en deugzame boter te zenden, zelfs naar onze Oost-Indische bezittingen. De overlevering veronderstelt dat Noord-Holland bij uitstek het kaasland is en minder dan b. v. Friesland of Zuid-Holland voor de botermakerij ge schikt. Uitgemaakt is evenwei deze quaestie niet zoolang zij niet door een vergelijkende, deugdelijke proefneming wordt tot oplossing gebracht. Een kleine proef verschaft echter geen genoegzame gege vens, terwijl een uitgebreide, goed geooutroleerde, wegens de groote kosten en mogelijke geldelijke teleurstellingen, var. particulieren niet mag worden verwacht. Toch kan het groote belang van een zoodanig onderzoek niet worden ontkend. Want zoo men hoort gewagen van de zuivere opbrengst per liter melk, elders door de toepassing van de Schwartz- methode van boterbereiding verkregen, dan komt men tot het vermoeden dat de melk, tot Edammer kaas verwerkt, niet zooveel voordeel oplevert. Maar ook indien het blijken mocht dat men, door de melk op de Deensche manier tot boter te verwerken, geen grootere wiust kau behalen dan de gelukkige boer, die zóó uitstekende Edammers maakt dat hij steeds voor zijn product ougeveer of ten volle den hoogsten marktprijs bedingen kan, ook dan nog zou hetJ gewicht van een dergelijke vergelijkende proef geenzios gering zijn te achten. Want het is van algeineene bekendheid dat de hoogste marktprijs slechts door zeer weinige wordt verkregen; dat de groote meerderheid der producenten gewoonlijk eenige soms verscheidene guldens daar beneden bekomt. En wanneer men nu bedenkt dat men, de melk roomende en hiervan boter makende en de afgeroomde melk verwerkende tot zoogenaamde magere kaas zeer ziker met veel miuder tegenspoeden en gebreken te wor stelen zal hebben, dan bij het vervaardigen vau Edammer kaas en daardoor dus in staat gesteld is tot het opleveren vau een meer doorloopeud goed en gelijkmatig product, dan raag men tevens verwachten dat de proef voor de groote meerderheid der kaas- bereiden belangrijke uitkomsten opleveren en een wegwijzer tot bet trekken van grootere voordeelen uit het bedrijf worden kan. Op grond van het voorafgegane, acht de //Ver eeniging tot ontwikkeling van den landbouw iu Hollaud's Noorderkwartier" het nuttig en wenschelijk, dat van harentwege eeu dusdanige vergelijkende proef worde genomen. Zij weuscht die te doen plaats hebben gedurende den gelieelen weidetgd tot 1880, van Mei tot November b. v., in de gemeente Berkhout, nabij Hoorn, waar een gebouw ter harer beschikking is gesteld. Haar voornemen is aldaar de melk van 40 koeien te doen bewerken, voor de eene helft tot Edammer kaas volgens de gebruikelijke maaier, en voor de wederhelft, naar de Deensche methode, tot boter als hoofd- en magere kaas als bijzaak. Door het aanstellen van ervaren personeel en door eene nauw keurige waarneming en boekhouding hoopt zij goede producten en een duidelijk overzicht, iu één woord afdoende gegevens te verkrggeu en deze, na afloop der zaak, op eene of andere wijze publiek te maken. Bij een berekening van de vermoedelijke kosten is bet echter gebleken dat haar geldelijke krachten tekort schieten. Ofschoon zij voor de zaak een som van b|jiia 3000 beschikbaar heeft, bestaat de ver wachting dat er in eeu nadeelig slot van 1500 zal behooren te worden voorzien. De Vereeniging hoopt dit te kunnen dekken door een waarborgfonds vau gel|jk bedrag, bijeen te brengen door vrijwillige bijdragen van de leden der Vereeniging, van af- deeliugen der Hollandsche maatschappij van land bouw, voor zoover die binnen den kring harer werk zaamheid, d. i., benoorden het Noordzee-kiinaal gelegen zijn en vau alle Maatschappijen of bijzondere personen, die geacht mogen worden ifl déze zaak belangstellenden of belanghebbenden te zijn. Orde moet er wezen! Dat denkt men te Chariot- teuburg ook. Eeu overheidspersoon aldaar, had een uittreksel uit het kadaster laten lichten en was daar voor 76 pfenniiigen, zoo wat zeven stuivers schuldig, die hij verzuimde op tijd te betalen. Dezer dagen nu kwam een deurwaarder op 't stadhuis en tiam, zonder koinplimenten, ter voldoening van die schuld, een parapltiie-stnander van den nalutigen betaler in beslag 1 De wolven, gedreven door .dep honger, worden iu sommige lauden al stóuter en stouter. Zoo wordt uit Frankrijk gemeld, tlat een postbode bij Oharleville werd aangevallen door eeu wolf. Gelukkig had de man een pistool bij zich. Hij trok, het en schoot het dier dood. De mairé van Bure, bij Bar-le-Duc, zag, terwijl hij in een rijtuig reed, een wolf zijn paard aanvalleft. Het paard schrikte en wierp het rijtuig omver, dat in een sloot terecht kwam. l)e wolf nam hierop de vlucht. Ook is een wolf ge zien bij de citadel van Amicus. M*n schoot naar het dier dat gewond werd, doch men heeft het niet iu handen gekregen. Ook in de provinoie Lecce, Italië, hebben zioh wolven vertoondze zgn er een schaapskooi bin nengedrongen en hebben er 30 schapen gedood. Op de markt van eeu dorp in dezelfde streek liep eeu wolf zoo bedaard, alsof hij zich daar thuis ge voelde. De dames te Dusseldorf houden nog al van een buurpraatje. Om hen dat eens voor goed af te leeren meldde de Düsseldorfer Anzeiger dezer dagen, dat drie vrouwen zoolang op straat haddeu staan babbelen, dat zij aan den trottoir waren vastge vroren, zoodat zg slechts door aanwending van een paar emmers kokend water bevrgd konden worden. In het laatst vau 1873 werd eene modiste te Am sterdam failliet verklaard. Zij had echter ten nadeele van hare krediteuren verschillende goederen en waarden verduisterd, en daarmede de wijk genomen naar Brussel Intusschen was tegen haar ter zake van bankbreuk een «bevel van gevangenneming verleend, waaraan geene uitvoering kon worden gegeven door de uitlandigheid van de beklaagde. Het was nu zes jaren geleden, in Amsterdam was veel veranderd en wie zou nu van haar notitie nemen? dus redeneerde zij, en besloot weder naar Amsterdam te gaan. Zg had echter bui ten de politie gerekend. Twee inspecteurs-rechercheurs arresteerde haar en deden haar naar de gevangenis overbrengen. Men schrijft aan de Leidsche Ct. Mist doet geen dooi verwachten zooaU dan ook telkens blijkt, dat bij ophelderend weer de vorst zich weer verheft. De winter bracht nu menigeu dag wolkeloose zon neschijn en windstilte, eigenschappen, die den ge- heeien zomer ontbroken hebben. Bij een barome terstand, die dikwijls een buitengewone hoogte be reikt en, kenmerk van een ylrooge lucht, nergens merkbaar daalt, vermeerdert de strenge koude, die vooral in Midden-Europa voortdurend heerscht, weinig of niet. Met een zuidelijken wind vriest het hevig: uit het noordoosten neemt de koude af, uit het noordwesten kau zachte temperatuur verwacht worden. Doch bij het raadplegen van den baro meter kan de winter nog lang duf en. Gelijk n den eenigen strengen nacht van 8 December 1871 veel groeiiblijvend geboomte bevroor, na een nat najaar, waarbij ook de wijnstok niet aan de vorst ontkwam, zoo heeft de vroeg begonnen felle vorst van deze maand, niet van een nacht alleen, schade' gedaan iu alle kweekergeu aau Rhododendron's, Au- cuba'8 en eenige andere groen blij renden. Het hout,H dat na een zoo natten zonnebozen zomer als van water doorweekt wa9, liep nu nog meer gevaar dia in 1871 te bevriezeu en daartoe bracht de nacht van deu 9n, toen de thermometer 4 Fahrenheit teekeude, het i|jne bij. Het zal later blijken, dat er veel verloren is gegaan of door gemis aan groei kracht bezwgkt, wat uu nog schijnbaar frisch z|ch staande houdt. Eeu 12 jarige knaap werd te Arnhem zoodanig door eeuige andere schaatsenrijders aangereden, dat hy voor levenloos van het ijs werd gedragen. B|j ge- neesknndig onderzoek bleek het, dat z|jn rechter dijbeen geheel wa9 gebroken. De baantegers, be gaan met zijn lot, hebben besloten eene bus voor den patient op het |js te plaatsen. De London Society of Artists is de naam eener vereeuiging, die onlangs werd opgericht roet het doel om het kunstonderwijs te Louden te ontwikkelen. De voornaamste artisten, o. a. ook Alma Taderaa, hebben hun medewerkiug toegezegd. De vereeniging uil vooreerst tentoonstellingen organiseereu, maar bovendien eeu //school of art" oprichten, De bladen van Odessa deelen het volgende mede omtreut' het voltrekken van het doodvonnis op den 26-jarigen edelman Malinka, den 25-jarigen Maidanski en den 28-jarigen theoloog Drobraskiu, alle drie revolutionairen. Zij werden iu een zwarten wagen met de hauden gebonden, in het wit gekleed, naar het schavot gebracht. Elk der veroordeelden droeg om den hals een zwarte plaat, waarop roet witte letters was geschreven ffgossudars-tweniiyi prestnpuik" (Staatsverraders). l)e veroordeelden poogden het volk toe te spreken, doch hun stem was door het tromgeroffel der soldaten onhoorbaar. Tóen Dro braskiu, ondanks de aanmaning der gendarmen, bleef schreeuwen kreeg hij van een hunner een 9ubelhouw op het hoofd, waardoor hij bewusteloos neerzonk. Een der twe? andere veroordeelden riep /ellendige beul" waarop deu gendarme antwoordde „zwijg, hond". Op het sohavot keek Maliuka deu Gouverneur der stad veraehtelgk vau het hoofd tot de voeten aau, toen deze vr^eg of bij een geeste lijke verlangde en hij zeide toentot den beul: //Doe ow werk, beul vau dep. Czaar." Drobraskiu sprak tot den geestelijke, die hem een kruis toe reikte: //laat die dwaasheden, broeder". Te 12 uren was alles afgeloopenj. de l|jkeu werden afgesneden 1 en met klecreO en stroppen in kuilen geworpen,

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2