BINNENLAND. stand zal hervormd moeten worden wij wensohen dat'die stand sterk, geacht, onafhaukelijk eu vol achting voor de staatsinstelliugeu zij. wDe hervorming van het administratief personeel is in haudeu der Regeeriug; het zal onze taak zijn, uwe bezorgdheid weg te nemen door goede keuzen voor de hoogste posten, en door dagelijksclien voor* gang en nauwlettend toezicht op alle andere amble- naren van verschillenden rang. Wij zullen het wetsontwerp op het recht van vereeuigtng en ver gadering van onze voorgaugers overnemen. Een wetsvoordracht op de pers zal u onverwijld aange boden worden; zij zal het beginsel der vrijheid ten volle huldigeu, doch zonder straffeloosheid te ge il oogun. Het komt ous niet verstandig voor, om een voorrecht in het leven te roepen ter gunste der schrijvers, en de republiek ongewapend te laten tegenover de aanvallen en beleedigingen, welke tot dusver nog door geene regeeriug geduld werden. Ziedaar de vraagpunten, welker oplossing in den Joop van het wetgevend tijdvak door ous mogelyk en uuttig wordt geacht. Zij, die iu hunnen edeleu ijver die laak als onvoldoende mochteu beschouwen, uieeueu wij er aau te mogen herinneren, dat de bovengenoemde vraagstukken niet de eenige zijn. Belangen van anderen aard vorderen niet minder uwe opmerkzaamheid. Het land is aan de uitvoering van een groote reeks openbare Werken gebonden, en het zal eeue eer voor de republiek zijn, om die werkeu tot eeu goed einde te brengen. De Regee ring tal zich daaraan met ijver wyden. Gij hebt ook het tariefstelsel voor Frankrijk te regcleu. Wij xyn bereid daarover met u te beraadslagen eu by deze gedachteuwisseling zullen wij op een terrein big ven, dat den tegen woordigen stand vau zaken nabij komt. Gewiohtige militaire wetten moeten nog afgedaan, andere ingediend en bespoedigd worden. Ook de beraadslaging over de Staatsbegrootiug zal «we aandacht vorderen. Dank zij de voortdurende vermeerdering van de opbrengst der belastingen, zullen wij aanmerkelijke verlichting van lasten kun nen voorstellen, met behoud der sommen, welke voor de groote openbare werken ziju aangewezen. Door den ernst uwer beraadslagingen zult gij het •werk kronen dat u is opgedragen, en bet tegen woordig wetgevend tijdvak waardiglijk besluiten. Wij van onzen kant zullen, als trouwe uitvoerders uwer besluiten, ons bevlytigen om de wetten met gematigdheid en onpartijdigheid uit te voeren, eii in liberalen geest zal ons streven steeds zijn aan •de natie twee groote, haar zoo noodzakelijke wel daden te verschaffen, nl.: rust en vrede. Zonder ouze vastberadenheid te laten vareu, zullen wij ver zoenend zijn, want wij willen niet uitsluiten, maar terugvoeren, en eeue republiek groudvfsten, waarin alle Frauschen zich allengs kunnen laten opnemen, Gy zult ons bij deze edele taak helpen. Uw stre ven zal zijn om uwen wetgeveuden arbeid te vol tooien op zoodanige wijze, dat, aau het einde daarvan gekomen, gij de vraagpunten, welke wij opsommen, zult beslecht hebben, eu van deu anderen kant tot geruststelling der gemoederen zul bijgedragen hebben. Gij zult dan het reoht hebben te zeggen eu het algemeen stemrecht zal het na u verkondi gen, dat gij uwen tijd goed hebt besteed en u verdienstelijk hebt gemaakt jegeii9 het vaderland." In beide staatslichamen en in de pers is deze verklaring door de gcheele republikeinsche partij met voldoening ontvangen. In het buitenland heeft zij een zeer goeden indruk gemaakt. Vooral de Duifsche dagbladen laten ztch zeer gunstig daarover uit. In zijn overzicht zegt de Nordd. Alg. Zeit.//Het stuk is blijkbaar met de meeste zorg gesteld, zooals geschieden moest door een kabinet, dat de natie voeren wil op deu weg van stellige hervormingen, zonder de voorzich tigheid en kalmte uit het oog te verliezen, welke noodig zijn, 0111 de republikeiusche instellingen iu het buitenland het vertróuwen te geven, wat eene der voorwaarden is van haar bestaan De Duitsche Rijksdag zal vermoedelijk tegen 12 Februari worden bijeengeroepen. Het voornaamste onderwerp zal zijn hut voorstel tot invoering van tweejarige begrootingen; de liberalen zijn nog altijd niet met dat voorstel verzoend. Meer sympathie vindt de uitbreiding van het mandaat tot vier jaren. De Pruisische Landdag zal in geen geval voor 20 Febr. kunnen sluiten. Zaterdag werd hier het crediet voor Oppersilezië in tweede lezing goed gekeurd 11a een vrij onbelangrijke discussie. Bij de in de Cortes gehouden beraadslaging over het ontwerp tot afschaffing der slavernij op Cuba heeft de minister van koloniën het nut betoogd der bepaling dat door de meesters zeker toezicht op de slaven worde geoefeud na de vrijverklaring vau laatstgenoemden. Dit stond, zeide hij, geenszins gelijk met een voortzetting der slavernij, zooals door de tegenstanders van het ontwerp werd beweerd. Hij betreurde het, dat eeuigen der Cubaansche vertegen woordigers zich aan de beraadslagingen onttrokken over onderwerpen, waarbij de kolouie zoo groot belang heeft, eu beloofde, dat de Regeering in den loop dezer maand bij de Cortes een wetsontwerp zou indienen op de invoering van verdere hervormingen op Cuba. Ook zou aan de pers in de kolonie, onder zekere onontbeerlijke bepalingen, vrijheid verleend worden. De miuderheid zul weldra weder iu de Cortes verschijnen. De Zweedsche Rijksdag is door den Koning ge opend met eene troonrede, wairiu wordt aangekon digd, dat de ontvangsten en uitgaven der Staats begroting voor 1880 beide 74,710.000 kronen be dragen, met inbegrip van het tekort over 1879 van 1,550,000 kronen. Iu verband met het verslag der verleden jaar benoemde commissie voor de belastingen wordt voorloopig van n|le doortastende wijzigingen in het belastiugwezeu vau Regeeringswege afgezicu. GOUDA, 20 Januari 1880. De hoofdcommissie,) voor de algemeene verloting teu behoeve van de noodlijdenden door den waters nood heeft in hare Zaterdag avond gehouden ver gadering besloten, even als iu 1861, de hh. bur gemeesters iu Nederland uit te noodigen in hunne respectieve gcineeuten subcotnmissiëu te vestigen. De prijs van het lot is ook nu weder bepaald op 1. De oproeping tot deelneming zal spoedig worden verspreid. Ouder de geschenkeu, den koning persoonlijk voor deze verloting, uog vóór de samen stelling der commissie, aangeboden, behooren o. a. twee tapijten van deu heer Prins te Amsterdam, vijf mandjes champague van den heer van Bloerae te 's Hifge, als agent van den heer Auger Godmot, opvolger van de firma Henriot Co. te Reims een opgemaakt pantervel van den heer J. G. van Deventer te Utrecht en een fraaie brievendrager van de firma wed. L. Lazare en Zoon. De Soireedie op den 12n dezer maand in de Zaal //Kunstmin" door eenige jongelieden ten behoeve van de armen werd gegeven, heeft het aanzienlijk bedrag vau f 250.48 netto opgebracht. Deze som is aau den Burgemeester afgedragen, die haar iu overleg met genoemde jongelieden ter beschikking van de Dames Directrices van het „Roode Kruis" alhier heeft gesteld, met uituoodigiug om die gelden iu dezen wiuter tot ondersteuning van onze armen te willen aanwenden. Ook de geldelijke uitkomst van deze soiree zal alzoo aan de ontwerpers veel voldoening geven. Zij verkregen die niet alleen door ruime inteekening, maar werdeu ook vau verschillende zijden, naar wij vernemen, belangeloos tegemoet gekomen iu hetgeen voor de uitvoering onmisbaar was. Donderdag 22 Januari e. k., zal als spreker in de R. C. Leesvereeniging alhier optreden de heer Dr. H. J. A. M. Schaepinan, professor aan het Seminarie te Rijsenburg en eere-lid van genoemde vereeniging. In een gisterenavond gehouden vergadering der Afd. «Gouda en Omstreken" van hei Nederlandsch Protestantenbond trad als spreker op de heer A. F. Kamp, predikant te Oudshooru, die tot onderwerp had gekozen: //Een godsdienstig mensch en een bedieuaar van deu godsdieust, beide iu beeld ge- brach t. Na de pauze droeg spreker een gedicht voor van Ch. Wood, getiteld: wDe drenkelinge." De spreker vond een aandachtig gehoor. De schóól-spaarbank te Oudewater heeft zich, even als vorige jaren, als eene nuttige instelling doen keiiueu. Er werd 539.80 ingebracht en ƒ892.63 aan verschillende deelhebbers uitbetaald. De hoofd som, ter Nuts-spaarbar.k gedeponeerd, werd daardoor tot 1607.20 teruggebracht. Gelegenheid tot inleg bestaat eiken eersten school dag der week. Wat er gedurende eene maand meer ingebracht dan uitbetaald wordt, wordt den laatsten Zaterdag der maand ter Nuts-spanrbank gebracht, waarbij 't hoofd der school, de heer J. Kiewiet de Jonge als deelhebber is ingeschreven, 't Volgende staaltje geve een overzicht van de wer king der school-spaarbank gedurende de zes jaren van haar bestaan. In 1874 werd ingebr. 464.36, uitbet. 32.29 ,t 1875 - 1013.21, - 274.37 n 1876 - 1156.05, - 689.47 1877 - 1194.32, - 922.48 1878 - 752.62, - 800.46 1879 - 539.80, - 892.63 Voegen wij hier nog by, dat de heer J. Kiewiet de Jonge in 't Weekblad voor lager-, middelbaaren gymnasiaal onderwijs van Zaterdag den 17n dezer, de bezwaren, voor en na, tegen de scbool-spaaibank geopperd, achtereenvolgens behandelt en ten slotte tot de conclusie komt, dat de schoolspaarbauk, met beleid ingevoerd en toegepast eene hoogst hUitige instelling blijkt te ziju, wel waard, dat allen daartoe medewerken, die met hem vau oordeel zijn, dat eeue deugd, vooral voor kinderen, niet enkel aan geprezen, maar in beoefening dient gebracht, zal men op eeuig succes mogen hopen. Men schrijft uit den Alblasserwaard aan de N. R. Ct.Nu het ijs in de slooten en vaarten begint weg te dooien, blijkt het, hoe verbazend veel visch door de vorst en sneeuw is gestikt. Overal vindt men snoek, baars en zelfs paling van onder aan het ijs vastgevroren, of wel tusschen het oude en jongere ijs. Geheele manden baars werden in de bijten geschept; die zijn brood met visschen in de binnenwateren verdient, zal in deu loop des jaars pas reebt gewaar worden, hoe groot de schade ii, die strenge koude, vergezeld van veel sueeuw, aan de visscherijen veroorzaakt. De Stoate-commissie, benoemd om voorstellen te doen tot regeling der bevolking-statistiek, heeft ia hare bijeenkomst van Zaterdag het onderwerp der bevolkingsregisters afgehandeld. Een ontwerp van wet en van kou. besluit tot regeling vau dat onder werp is in gereedheid gebracht eu zal der Regeeriug worded aangeboden. In eene volgende bijeenkomst zal de commissie de voorschriften der bevolking-statistiek ter hand nemeu. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zitting van 19 Januari 1880. In deze zitting nam de heer Pickc wederom plaats; ingevolge het Vrydag genomen besluit. Ofschoon ook hg de quaestie als eeu uitgemaakte beschouwde, had hij uit differentie jegens de Kamer haar be slissing ingeroepeu. Hij voegde er by, dat hij vóórdat de benoeming tot burgèmeester, die hij niet verlangd en niet dan na lange aarzeling uit p ichtgevoul aan genomen had, in de Staats Courant was verschenen, proprio motu aan den minister van justitie had ge schreven, dat zoolang hij die betnkkiug van bur gemeester bekleedt, hij in geen andere conditie wil zijn dau zijne rechterlijke colleges, die door de aanvaarding eener nieuwe landsbetrekking slechts de helft van hun wachtgeld genieten. Heden was de staatsbegroting aau de orde. Bij het onderzoek der staatsbegroting werd in drie afdeelingeu der Eerste Kamer over de verwisseling van het kabinet gesproken. Velen, waaronder verschei- denen, die de aftreding van het vorig kabinet haddeu betreurd of ongemotiveerd gevonden, meenden, dat de loop der omstandigheden moeilijk een ander kabinet had kunnen aan 't bewind brengen. Sommige leden haddeu liever een kabinet van meer bepaald liberale richting gezien. Vrij algemeen was men voornemens een welwil lende, afwachtende houding aau te nemen. Grondwetsherziening. Er waren leden, die meenden, dat het vraagstuk op eeu zeer ongeschikt oogeublik levendig is gemaakt. Algemeene grondwetsherziening wordt noch noodig, noch uitvoerbaar gekeurd, noch algemeen gewenscht. Om deze quaestie diingend te doen beschouwen, moet de overtuigiug van de be hoefte aau herziening veel dieper zijn doorgedrongen, moet kalm overleg voorafgaan en meer algeineeue overeenstemming zijn verkregen omtrent die punten, welke herziening vereischen. Herziening op enkele pacten 't kiesrecht, het recht van amendement der eerste kamer, de defensie of eenig ander gewichtig hoofdpunt kan wenschelijk zijn of worden, maar de noodzakelijkheid eener algemeene herziening werd betwijfeld. Voor uitbreiding vau het kiesrecht met opneming der capaciteiten zou herziening ongetwijfeld overweging kunnen verdienen. Maar zal dit doel niet door belastinghervorming grootendeels zyn te treffen? Tegen het mogelijk streven van een kleine minderheid naar algemeen stemrecht verklaarde zich nu reeds een zeer aanzienlijk aantal leden. Wel achtten enkelen grondwetsherziening noodig voor oplossing der defensie-quaestie, maar anderen wilden afwachten wat de Regeeriug zal voorstellen. Finanoieele beschouwingen. Zeer vele leden achtten den financiëelen toestand zeer ernstig. De versterking der middelen reeds voor dit jaar zal dus volstrekt noodig zijn. Handelspolitiek. Met ernstige aandacht hadden sommige leden de staatkunde van Duitschland ge volgd. Hoewel men de wending niet zonder eenige bezorgdheid had waargenomen en daarvan iu den aanvang nadeelige gevolgen voor nijverheid, handel en verkeer in Nederland verwachtte, hoopte m,en, dat de Regeering niet zou worden medegesleept in den stroom van den dag, die slechts voor een tijd ons weder dreigt af te drijven van die milde moderne begrippen op oeconomisch gebied. Dit sluit echtcf niet uit, dut de Regeeriug by aanbestedingen voor waarden kan stellen die de inlnndsche nijverheid toestaan mede te dingen. Rijnland is voor eenige jaren begonnen met de ordening van ziju archief, dat voor dien tijd, althaus het oud archief, een gesloten boek was. Een vrij lijvige inventaris geeft in de opschriften van onge veer 3000 bundels of pakketten der korten inhoud der stukkeu, die Rijnlands geschiedenis bevatten, behalve de registers van onderscheiden aard. Eene beschrijving der kaarten eu teekeniugen, de catalogus der bibliotheek, naderen hunne voltooiing. Iutusschen gaat het bestuur voort de aandacht te schenken aan elke gelegenheid om leemteu aau te vullen, door het aankoopen var. oude of nieuwe kaarten eu boekwerken. Kort geledeu nog werden op eene publieke veiling een aantal registers en belangrijke stukken aangekocht cu daaronder waren er eukele, die van dadelijk belang waren iu hangende quaestiën. De hoofdingeland L. graaf vau Limburg Siiitm gaf meer dan eens door scbeuking blijk van zgue belangt telling, o. a. door bet aanbieden van een glazen bokaal, door den glasschrijver en graveur Willem van Heemskerk met opschriften voorzieu. Mr. C. R. H. van Leïyveld, president der recht bank te Alkmaar, stoud onlangs namens zyoe familie ten behoeve van Rijnlands archief de papieren af, die ziju grootvader mr. P. van Lelyveld, in 18031808 hoogheemraad van Rijnland, had nage laten. De heer P. van Lelyveld was in een bewogen tijd in het bestnur van het hoogheemraadschap. Hg had een zeer werkzaam aaudeel iu Rgulands aangelegenheden van dien tyd, waartoe vooral het tot stand brengen van de Katwyksche uitwatering behoort. Zgne correspondentie over dat werk eu de overige stukken maken deze schenking van veel belang. Dezer 'dagen stond de hoofdingeland mr. J. P. Amersfoort «ene verxameliig stukken uit de jaren 1596 tot 1602 voor bet archief af. Het zgn stukken uit een procu* met Diemerbroek, Papekop en Lange Ruige Weid', over het doorsteken van dijken. Waurschijnlyk zgn zij weleer uit het archief ver dwaald. Zij trokkeu de aandacht van den heer Amersfoordt op eeue publieke verkooping; hij kocht ze aan en deed ze weer iu Rijulauds archief terug- keereu. Ook andere leden van het bestuur deden hnnue bijdragen. uitbrengen. wDe anderen ziugen.en dfe man blaast er met zgn trompet tusschen door, dat mag toch niet gebeuren." Toen het geval opgehelderd was, kon de trompetter het burena verlaten, maar de serenade wa9 in de war geloopen door deu al te grooten ijver van den nachtwacht. Te San Francisco heeft onlangs een Indtaansche prinses, Sarah genaamd, een openbare voordracht gehouden, waarin zij zich bitter beklaagde over de wijze waarop het roode volk behandeld werd, en de bedriegerijen der Indiaueu-agenten. Zij was in Indiaatische kleederdracht, met een geel zijden kleed, en vederen op het hoofd. Drie volbloed roodhuiden vergezelden haar, doch hielden zich be scheiden op den achtergrond. Zij spreekt vloeiend Eugclsch, en weet zich soms zelfs bijzonder sierlijk uit te drukken. Ook te New-York vertoeft tegenwoordig de dochter van een Indianen-opperhoofd, ^Voor-oog," die met drie barer atamgenooten nit het verre Westen gekomen is, om te klagen over de slechte behandeling welke de roodhuiden ondervinden, en te trachten daarin verandering te brengen. Zij is reeds in verscheidene andere steden in het openbaar opge treden en spreekt iu goed EngrDch, vol geestdrift over haar arm verdrukt volk. Bright-eyes verschijnt in Europeesche kleediiig, waarin zij zich met gemak en bijua bevallig weet te bewegen, zoodat men haar zonder haar koperkleurige gelaatskleur, voor een Europeesch dametje zou houden. Een obelisk van kaas. Op de internationale ten toonstelling van alles wat op het maken vau boter, kaas enz. betrekkiug heeft, die iu dc vorige mnaud te New-York werd geopend, maakte groot opzien eeu obelisk van kazeu, van 40 voet hoogte. De basis bestond uit 10 kazen, elk eeu halve ton zwaar; daarop lagen 120 stuks Chid der kozen, elk vau 60 pond; op deze 750 ronde Edammerkazen, ieder van 6 pond; daarboven lagen 400 jonge Amerikaansche kazeu van 8 pond het stuk, en als spits van het geheel was j aangebracht een kolossale Edammer kaas van 120 pond. Eéne enkele firma had Je geheele massa gele verd. die in het geheel 25,000 pond kaas uitmaakte. opgevat deiikbeelJ, des te overvloediger zal de vracht van de studie ziju." En het zoogenaamde volk achter de kiezers, en de kiezers hebben die studie noodig, zegt de Amst. Ct.% en daarom behoort de lens niet te zijn: eerst algemeen stemrecht en dan verder zien, maar: eerst verder zien. Een jongeling uit Lonneker, zoo verhaalt de Twent- sche Ct., als railicieu onder de wapenen, werd door zijn moeder herhaaldelijk aangezocht, om zich te en- gageeren voor den dienst in de Oostindische be zittingen; men begrijpt met welk doel: het hand geld is hoog en op een gedeelte daarvan rekende de ontaarde moeder, om dat in losbandigheid en dronkenschap te verbrassen. Eindelijk gelukte de toeleg. De zoon ging naar Harderwijk, werd goed gekeurd en ontving het handgeld. Óp het belicht daarvan reisde de vader oomiddelijk naar H.irderwyk, logeerde daar acht dagen op kosten van den zoon, en spoorde toen met hem (de zoon had 14 dagen verlof gekregen) herwaarts. Hoe er gedurende die 14 dagen geleefd werd, behoeft niet nuder uiteen gezet te worden men begrijp; dat. Maar, aau alles komt een einde, ook aau het goede levende 14 dagen verloftijd waren verstreken en de zoou ver trok, om wellicht nimmer weder te keeren. En welk eeu afscheid! Hoe vroeg '1 ook nog was, de moeder was reeds weder beschonken, en toen de zusters bij 't afscheid oeraen schreiden, sprak de moeder met dubbele tong: //Wat sta je daar te huilen? huil je om hem, die moeite kun je wel sparenhij is toch voor de baaien Aan het dagboek dat de Perzische Shah gedurende zijn jongste Enropeesche reis hield, is het volgende door naïveteit uitmuntende schetsje ontleend,/De vierde wedren gold den grooten prys van 100,000 franken (hg spreekt over wedrennen bij Longchamps gehouden.) Van de acht paarden die er liepen waren zeven Frauschen, één slechts was van En- gelsch ras. Gedurende dien tijd heerschte er groote opgewondenheid ouder Frauschen en Engelschen, verlangend als zij wareu, om te weten aan welke natie de eer van de zegepraal zou te beurt vallen, liet Eugelsche paard bereikte bet eerst den eind paal en daardoor ontstond veel geschreeuw. Ge durende deze laatste wedren begon het te regenen en dadelijk was het veld met parapluies bedekt, die de inenschen boven het hoofd hielden. Allen, mnnneu zoowel als vrouwen, drageu daar, wanneer zij uitgaan, zoodanige regenschermen en deze dienen tot eeu drievoudig doel, als steun bij het loopen, ter bescherming tegeu zon en regen eu in geval van nood als wapen waai mede men iemand op het hoofd slaat." Als een staaltje, hoe somtijds bij de opruimiög van archieven wordt te werk gegaau kan dieoen, dat dezer dagen aan de redactie van het Berl. Ta- geblatt door een abounent een officieel document werd toegezonden, waarin een kruidenier levensmiddelen had gewikkeld. Het bleek bij nadere beschouwing dat dit stuk dagtqekende uit het jaar 1825 en door den tegen- woordigen Keizer van Duitschland was onderteekend, die' toen nog commandant van de eerste garde- infauterie-divisie Was. Het hield in de mededeeling aau luiteoant van Dolffs, dat diens verzoek om vrijstelling van vestingstraf, waartoe hg was ver oordeeld, bij kabinetsorder van de hand was gewezen. Onbegrijpelijk mag het heeten hoe een dergelijk stuk zoozeer verdwaalde. Twee jonge Amerikanen werden onlangs, terwyl zij in eeu rijtuig gezeten waren, in de nabijheid van Guanajuato (Mexico) door eeu dertigtal met buksen gewapende rcovers overvallen. Men zou kunnen iueenen, dat de beide overval lenen gedood werden of, minstgenomen, het onder spit dolven. Mis. De New-York Herald iieldt anders en verzekert, dat vijf van de bende gedood eu onderscheidene hunner medgezellen gewond werden, terwyl de overblgvenden op de vlucht sloegen De beide helden bleven nagenoeg geheel ongedeerd. De Arnk. Ct. levert eenige beschouwingen naar aanleiding van het adres van het Genootschap tot zedelyke verbetering der gevangenen tegen het be houd van de levenslange gevangenisstraf, die 't Ge nootschap afkeurt, omdat deze lo. /^verlenging vau straf wegens nieuwe vergrijpen uitsluit;" 2o. //deu gevangenen alle hoop ontueemt," en 3o. ffaan de zedelijke verbetering den sterksten prikkel ontneemt." De memorie van toelichting erkent, dat een levens lange gevangenisstraf strijdt met Het stelsel van het Wetb. van Strafrecht zelf, omdat 't de mogelijkheid van terugkeer in de samenleving uitsluit; maar zij verdedigt de straf voor de zwaarste misdrijven als alternatief. Daaruit blijkt te meer dat de wetgever zgn eigen stelsel niet aandurft, het overlaten der keuze aan den rechter ncht de Arnk. Ct. zeer be- Ann deu heer H. de Veer te Amsterdam mocht Zondag jl. bij gelegenheid vau zijn zilveren bruiloft, een hoogst eigenaardige verrassing te beurt vullen. Ken Commissie, aau wier hoofd ds. van Gorkom, zijn oudere trouwe academievrieud, bracht den schryver van deu Trou-ringh voor het jonge Holland, uit naam van bonderden Nederlanders, een feestgeschenk en feest- grocte. De handteekeiiiugeu dier velen uit stad en land waren iu een rijk en smaakvol bewerk album, vervaardigd naar de teeker.ing van den heer P. J. H. ('uypers, vervat. Door de meesterhand van Antonie Grevenstuk was de opdracht op het titelblad geleverd. De jubilaris maakte er in zgn antwoord vol gevoel eu humor geen geheim van, dat de sympathie van zooveleu zijner laudgenooteu hein iiiuig roerde en een bron zou blijven vau moed eu kracht. Vrijdagavoud werd te Delft in de groote lantaarn van de caudtdabre op dc Murkt een der branders van groot kaliber toegepast, welke in den laatsten tijd onder deu invloed der concurrentie met het electrisdh licht uitgevonden werden. l)e aldus ge plaatste is vau Fransch fabrikaat van het systeem door de gasfabriek te Parijs ingevoerd en aldaar toegepast in de Rue du quatre Septembre, in tegen stelling met de elecirisohe verlichting van de Avenue de 1' Opera. Deze brander verbruikt achtmaal zoo veel gas als eeu gewone brander der openbare ver- iichtiug, doch geeft 10 a 12 maal zooveellicht. Verscheidene zangers van den schouwburg en het domkoor te Bremen brachten verleden week een hunner vrienden een serenade. Onder andere stukken werd daar ook het lied /,die Post im Walde," van Schaffer gezongen, eu een der heeren van het schouw burgorkest had op zich genomen de echo te blazen, die danrin voorkomt. Hg had zich daartoe een eind van de anderen verwijderd. Op het gegeven oogeu blik valt hij in met zijn trompet, toen hij plotse ling een haud op zgn schouder voelt, en eene nachtwacht naast zich ziet staan. //Hoe kunt ge daar nu tusschen in gaan blazen? Kom mee naar het politiebureau." //Och man, laat mij met rustik moet blazen." //Neen, ge zult niet," sprak de verontwaardigde nachtwacht, eu hield hem tegen. Ondertusschen stonden de zangers tevergeefs op hun echo te wachten, en een der heeren ging den ontrouwen trompetter opzoeken, om hem aan zijn plicht te herinneren. Deze laatste was, ondanks zijn tegenwerpingen, genoodzaakt den nachtwacht naar het politiebureau te volgende zanger, die er iutusschen bijgekomen was, vergezelde hem. Op het bureau wilden de heeren de zaak uit leggen, maar de nuchtwacht moest eerst verslag De Haagsche melkinrichting heeft een circulaire verspreid, om mee te deeleu dat zij in den winkel verkrijgbaar stelt en ook aan de huizen barer be gunstigers laat bezorgen warme anijsmelk, melk chocolade en gekookte karnemelk met grutten, tegen billijk* prijzen, terwijl meu genegen is bij voor- uitbestelliug voor gezelschappen, kinderfeesten, ont haal van werkliedeu enzook andere melkspijs af te leveren, en omtrent de prijzen in overleg te tredpn. Van de Aurora, het dagblad van het Vutikaan verschijnen twee uitgaven: eene voor de meer ont- wikkeldeu en eeue voor het volk. Zondag-nacbt ten één uur brak er brand uit in het krankzinnigengesticht te Franekpr, en wel in de droogkatser, in welker nabijheid zich de cellen be vinden. Al spoedig deelden de vlammen zich mede aan de bergplaats van tnrf, waardoor de brand een dreigend aanzien kreeg. Gelukkig, dat zich in de cellen slechts twee der ergste krankzinnigen bevonden. Een dier ougelukkigen is gestikt; den ander heeft men, hoewel iu bewusteloozen toestand, kuuueu redden. Teu 3 uur na middernacht was de brand weer den braud meester eu was alle gevaar geweken. De Amit. Ct. betoogt, dat onze kiezers niet rijp zijn voor het stemrecht. Zij verklaart zich overtuigd, dat ons volk zich in zijne belangen benadeeld ziet, doordat de stem der kiezers veelal zonder kennis van zaken wordt uitgebracht. Dit behooren de mannen, die zich zelveu proletariërs of het proleta riaat noemen, eu thans roepeu om algemeeu stemrecht, te bedenken. Hunne klacht, dat het tegenwoordige kiesrecht niet goed is, is juist, en evenzeer is het juist, dat men daaronder lydt. Maar het is ook juist, dat zeer vele Nederlanders, die door het alge meen stemrecht zouden geroepen worden tot de stembus en er na niet heen kunnen gaan, niet ge noeg kennis van zaken hebben, om hunne stem ten meesten nutte van het land uit te brengen. //Zij, die het algemeen stemrecht verlangen, zegt de Amst. Ct behoorden die bedenking niet ongeduldig weg te werpen, noch ook er op te antwoorden, dat men toch in het water moet zijn, om te leeren zwemmen. Dit laatste is hier niet toepasselyh- Ora iets van het bestuur des lauds en de waarde van politieke beginselen te weten te komen, is het' niet uoodig, als kiezer te kunnen steramen, en zelfs niet, ora vergaderingen te beleggen onder de leuzei //algfe- mecn stemrecht." Men kan zieh die kennis slechts eigen maken door studie; hetzij door te lezen, hetzy door te hooren spreken. Hoe onpartijdiger het boek is dat men leest, de sprekers die men hoort, hoe vrijer men zich zelf Hpudt van een vooraf

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2