i BINNENLAND- in, waarvan wij deu hoofdinhoud reeds hebben' medegedeeld. In de hoven worden de civiele kuraers op vijf, de strafkamers op drie leden gebracht. Alle rechtbanken, die minder dan honderd zaken jaarlijks te berichten hadden, worden opgeheven; het zijner 36. In de rechtbanken, die jaarlijks minder dan 400 ci\iele zaken of minder dan 1200 correctioneele Cn handelszaken behandelen, zul voortaan Slechts éene kamer bestaan. Binnen zes maanden moet de nieuwe regeling zoo de kamers die aannemen in werkiug treden. Door deze wet zullen een aantal rechterlijke ambtenaren uitvallen, waarvoor men natuurlijk de tegenstanders tier republiek zal kiezen. Men bereikt dan grootendeels den wensch om deze te weren uit de rechtspraak en komt tot eene ook elders gewenscht geachte vermindering van personeel ey dus vermeerdering van arbeid voor ieder ambte naar die in dienst blijft. Daarna kwam de onderwijs-minister Perry met twee gewichtige ontwerpen, tot het instelleu vau den leerplicht en tot het kosteloos maken van het staatsonderwijs. Deze moeten de voorloopers zijn van het ontwerp op het lager onderwijs van den heer Paul Bert. De leerplicht zal in werking treilen den len Januari 1881, binnen het jaar dus na de indiening van het ontwerp Er is in de indiening van dit ontwerp een bewijs van administratieve kracht verscholen, welke menig land aan Frankrijk mag benijden. Het ontwerp-Ferry over het verplicht onderwijs is in drie afdcelingen gesplitst, nl.lo. het dag vaarden voor de schoolcommissie met berisping; 2o. het dagvaarden voor dezelfde commissie met aanplakking van de namen der nalatige ouders aan de deureu van het stadhuisen 3o. oproeping voor den vrederechter, die eenvoudige politiestratfen zal kunnen opleggen, met bevoegdheid tot het aannemeu van verzachtende omstandigheden. In tegenstelliug met het ontwerp van den heer Paul Bert, zijn in het ontwerp-Ferry bepalingen opgenomen betreffende hulp in kleederen, voedsel en schoolbenoodigdheden, wanneer de huisgezinnen daaraan behoefte hebben. In het ontwerp nopens het kosteloos onderwijs wordt voorgesteld, dat de vier opcenten, welke door de tegenwoordige wetgeving door de gemeenten kunnen opgelegd worden, voortaan verplichtend zullen ziju. Zoo noodig zal een vijfde opcent op de gemeente- inkomsten geheven worden. De Staat zal, evenals vioeger, zijn deel in de toelage dragen. Beide ontwerpen zouden op 1 Jan. 1881 van kracht worden verklaard. Het ontwerp van den heer Paul Bert zou den Staat 140 millioen kosten, doch de ont werpen vau den heer Ftrrij slecht9 113 millioeu. De Iersche parlementsleden hielden te Dublin eens vergadering, waarin twee besluiten werden ge nomen, een tot betuiging van sympathie aan de nood lijdende boeren in West-Ierlaiul en een tot het Zclfstuudig optreden vau de Ier9che fractie in het Parlement. De koningin van Engeland, zal waarschijnlijk per soonlijk de zitting der Kamers openen. Alle zeileu worden bijgezet tegen de aanstaande verkiezing, welke het gerucht wint meer en meer veld iu November zal plaats hebben. Inmiddels zullen de partijen hunne krachten en den iuvlocd hunner eindelooze redevoeringen kunnen meten te Liverpool, waar de plaats van het overleden conservatieve par lementslid Torr moet vervuld worden. In het Spaansche Congres helft het wetsontwerp tot vrijverklaring der slaven op Cuba, na acht jaren leertijd, 231 stemmen verkregen, zijnde uitsluiteud de stemmen der conservatieveu en van een lid der commissie, een Cubaansch vertegenwoordiger. Tien leden stemden tegen, meestal vrienden van den heer Po9(tda Herrera, den uitstekenden liberalen staatsman. Al de leden der minderheid, die het bekende mani fest onderteekenden, namen aan de stemming geen deel, en ook de vrienden vau den maarschalk Mar tinet Campos onthielden zich. Het geheele aantal leden, dat zich aan de stemming onttrok, bedraagt 178. Het geschil tusschcu de minderheid der wet gevende macht en de regeeriug duurt voort. De crisis wordt verergerd door de weigering van het kabinet, om aan de Wt-siindische koloniën de her vormingen te geven, welkevooral op handelsgeoied dringend worden verlangd. Het thans door de Kamer aangenomen ontwerp op de vrijverklaring der slaven, voldoet evenmin aan de kolonisten, die aan het vroegere meer vrijzinnige ontwerp van Martinez Campos de voorkeur gaven. GOUDA, 24 Januari 1880. Wjj vernemen dat HH. MM. de Koning en de Koningin hebben besloten het overschot der gelden, bijeengebracht voor hei Nationaal Huldeblijk, hetwelk bij gelegenheid van huu huwelijk i9 aangeboden, iu handen te stellen der Algemeene Vereeuigde Commissie voor den Watersnood. Ook II. K. II. Prinses Marianne heeft hare be langstelling in het lot der noodlijdenden getoond door de toezending eeuer belangrijke partij goederen. Te Goudernk is tot predikant beroepen Ds. P. F. vau der Steen te Kockiugen. In de jongste raadszitting te Boskoop is op voor stel vau een der wethouders besloten, de verordening voor de plaatselijke directe belasting zoodanig te wij zigen, dat de rangschikking van bet zuivere inkomen niet meer bij eigen aangifte, maar alleen door burge meester en wethouders zal geschieden. Door Ged. Staten van Zuid-Holland is de gemeente Woerden aangewezen als de onderhoudpliohtige van het jaagpad langs den Rijn tusschen Woerden en Bodegraven. Woerden zal tegen dit besluit in hooger beroep komen by den Koning. Door de Rederijkerskamer te Woerden en Woer deu's Mannenkoor is een vereeuigde uitvoering gege ven ten behoeve der armen, die eene bate van ruim 600 afwierp. Gisteren arriveerde te Leiden de van hier komende Btoomboot Volharding No. 8. Terwijl reeds Woens dag pogingen aangewend werden met de stoomboot Volharding No. 6, om het ys op den Rijn te breken, moest men, te Leiderdorp komende, naar Leiden terugkeeren, niet enkel omdat het ijs nog te sterk was, maar ook omdat men van den oever met hagel buien van steeneu werd verwelkomd. Woensdag 28 Januari aanstaande zullen te Leiden de leden en adviseerende leden der Zendiugs-commissie van de Christ. Gereformeerde Kerk in Nederland bij eenkomen om iu overweging te nemen de belangen der Zending, in verband met de aanvaarding, door tien Zendiugsdirccteur J. II. Donuer, der benoeming tot lid vail de Tweede Kamer der Staten-Geueraal. Van deze zaak heeft de heer Donuer het aannemen van de benoeming afhankelijk gemaakt. In dit jaar kunnen bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, na afgelegd examen, geplaatst worden 30 jongelieden als adelborst voor den zeedienst eu 4 jongelieden als adelborst voor de marine. Belanghebbenden vinden de voorwaarden in de Staats-Courant van 21 Junuari. Staten-Generaal. Eeeste Kamee. Zittiug van 22 Januari 1880. Iu deze zitting zijn na discussie met algemeene stemmeu aangeuorneu de hoofdstukkeu Waterstaat en Koloniën der staats'jegrooting eu met 19 tegen 3 stemmen de begrootingen van Suriname en Curayao. Bij het hoofdstuk Waterstaat verklaarde de minister, dat, alvorens te besluiten over de toepassing van art. 11 der wet van 1855, tot uitvoering vau de voorziening iu den toestand van den Noorder-Lekdijk^hij het advie9 vau'ged. staten afwachtte. Omtrent deu Rotter- dam9cheu waterweg zou hij zier spoedig een wets voorstel indienen. Het belang der verbetering van kanalen bleef hij met zorg overwegen. Omtrent het toezicht op spoorwegen en kunstwerken kon men gerust zijn. Geregeld worden peilingen gedaan, speciaal omtrent de brug over het Hollandsch Diep. De kamer is op reces gescheideu. Als we nagaan hoeveel Duitsche aardappelen in deu laatsten tijd in ons land zijn verbruikt, is het geeu wonder, dat het cijfer van den uitvoer uit Duitschland voor dat artikel in 1879 aanmerkelijk hooger is dan in het vorige jaar. In November 1878 bedroeg die uitvoer slechts 937,066 centenaars, in dezelfde maand van 1879 niet minder dan 3,358,759 centenaars. Iu de elf ecste maanden van 1868 was de uitvoer 6,780,966 centenaars in denzelfden tijd van 1879 10,348,586 ceutenaars. Op 1 Jan. jl. bevonden zich in de gestichten Om- merschans en Veenliuizeu 2603 bedelaars en landloupers eu op 1 Jan. 18/9 2309, zoodat de bedoelde categorie verpleegden gedurende het afgeloopen jaar is vermeer derd met 324 personen. De grootste klimming vond plaats in de laatste drie maanden, eu wel met 310 personen. Onder de opgenomeneu waren er velen voor de eerste maal. De N. R. Ct. ontving een schrijven van den navol genden inhoud De kerkeraad der hervormde gemeente te B. heeft mij over het jaar 1880 in de kerkelijke belasting aan geslagen. Daar ik geen lidmaat ben en mij op het biljet der volkstelling, nu onlangs, als behoorende tot geen der bestaande kerkgenootschappen heb ingeschre ven, meen ik zulks niet verschuldigd te zijn. Ifet kerkbestuur evenwel beweert, dat de doop iemand reeds lid maakt van het kerkgenootschap. Dc vraag nu, of ik al dan niet in een hervorm de kerk gedoopt ben, kan ik niet beantwoorden, daar ik daarvan niet 't minste bewijs in handen heb. De kerkeraad heeft mij aangeslagen, afgaande op mijn verhuizingsbiljet en zegt nu, dat ik het onrecht matige van den aanslag maar moet aaiilooneu. Dezen eisch vind ik zeer onbillijk; geen vereeni- ging toch geeft een bewijs van niet-lidraaatschap. Ik meen mij te herinneren, dat in een dergelijk geval een kantonrechter v ('k meen haa9t te Zuidhorn) den kerkeraad iu 't ongelijk heeft gestold. Daar ik niet weet, hoe hierin te handelen, neem ik de vrijheid M. d, R. mij tot u te wenden met be leefd verzoek, mij door uwe vetlzijdige ervaring, of door middel van uw veelgelezen blad hierin voor te lichten. Het blad antwoordt het volgende: l)e vraag, zooal9 zij in dit stuk is gesteld, komt ons voor geen vraag te zijn. Op welke wijze men lid wordt rnu een kerkgenootschap, heeft dnt kerkgenootschap zelf te beslissen. Wordt men het door den doop, zoo als de Reglementen der Hervormde Kerk bepalen, dan blijft uien ook lid en heeft men zich aan alle verplichtingen van het lidmaatschap te onderwerpen, zoolang men het niet uitdrukkelijk heeft opgezegd. Het spreekt van zelf, dat een verklaring op het biljet dei volkstelling, een stuk, waarmede het kerkge nootschap als zoodanig niets te maken heeft, te genover dat kerkgenootschap ook niet de minste be- teekenis heeft. De eisch, dat men het onrechlmatige van den aanslag maar moet nantoonen, is in geenen deele onbillijk. Vermeldt iemands verhuisbiljet, dat hij tot den Ned. Herv. godsdienst b hoort, daiï" bestaat er een sterk vermoeden, dat hij ook in de Ned. Herv. kerk is gedoopt. O.n het tegendeel aai te toonen, behoeft men volstrekt niet „eeu bewijs van niet-Iidmnnfschap" over te leggen. AI weet de in zender niet, of hij al d.ui niet in de hervormde kerk gedoopt is, het zd hem waarschijnlijk niet onbekend zijn, waar hij geboren i*. Is hij gedoopt, dan zal dat ook wel in dezelfde plaats geschied zijn, eu zal dus het doopregister aldaar uitsluitsel kunnen geven. Het geval waarin een kantonrechter het kerkbe stuur in zulk eeu quaestie in het ongelijk zou heb ben gesteld, is ons onbekend. Wel weten wij, dat er herhaaldelijk ovtr kerkelijke aanslagen zulke von nissen ziju gewezen op grond, dat de kerkelijke overheid niet bevoegd was, als zijnde ouwettig sa mengesteld. Merkwaardig is het, dat steeds de bezwaren tegen de samenstelling der kerkelijke besturen of tegen de kerk in 't algemeen zich het sterkst doen ge voelen, wanneer eenig geldelijk offer voor ciie kerk wordt gevorderd. H el een bewijs, dat velen uit onverschilligheid of sleur lid van een Kerk blijven, waarvoor zij niet het geringste offer over hebben* Waarom niet ecu van dezeu beide wegen gevolgd? Of men blijft lid der vereeniging, omdat inen haar op prijs stelt en vau haar nut overtuigd is, maar men onderwerpt z;ch dan ook aan geldelijke ver plichtingen die zij oplegtof raeu is niet door* drougeu vau haar nut eu gevoelt geen behoefte aan het verenigingsleven, maar zegge dan ook zijn lid maatschap op. Die lid van de Kerk blyft, klage niet, als hij in de kosten wordt omgeslagen. Donderdag is nnn de leden der Tweede Kamer rondgedeeld de leiddraad door de Commissie van rapporteurs vastgesteld voor het ufdeeliugsouderzoelc van het Wetboek van Strafrecht. Die leiddra^i be staat uit ecu reeks vau vragen over het wet^ek in zijn geheel eu over de verschillende ouderdeeleu. //Burgerplicht" te Amsterdum hield dezer dagen een vergadering, waarin de heer J. Knlff, directeur der publieke werken aldaar, zijn bekend plan voor een Rijnvnait-kanaal nader uiteenzette. Vooraf* toonde hij 't onaannemelijke van de ontworpen Keulsche vaart over Utrecht aan en de onmogelijk heid om de Rijnvaart door Arnsteidain te leiden. Het eindpunt moest bij Amsterdam z|jn, aan de Oostzijde van den Paardenboek, het andere eindpunt niet beneden Dodewaard. Hij stelde daarna de voor- deelen van zijn plan boven dat vnn een kanaal door de Geldersche Vallei in 't liobt en behandelde daarna alle technische en defensie*belangen, die bij de zaak betrokken zijn, terwijl hij de juistheid vau de kosten, raming op 17'/a millioen, uitvoerig aantoonde, Onder luide toejuiching bracht de Voorzitter hem hulde. Daarna had eenig debat plaats. De heer J. G. Jager bepaalde er zich toe er op te wijzen, dat deze aanvraag weder tijdverlies zou veroorzaken en wees er op dat het gemeentebestuur stilzwijgend het nlan-Kalff scheen te steunen. De heer J. van der Made ontwikkelde een geheel nieuw plan, dat echter geen bijval scheen te vinden. Daarentegen juichten de heeren Regtdoorzec, mr. J. P. Amersfoort, Schadd en Groen van Waarder het plan-Kalff toe. Alleen werden eenige nadere'inlichtingen gevraagd nopens de kosUn der grondverplaatsing, die dc heer d Kalff gaf» terwijl hij tevens dc andere bedenkingen het technisch debat wilde dc heer Jager tot de ver gadering van ingenieurs aanhouden weerlegde. Met den wensch des Voorzitters, dat dit goed uitgewerkte plan de zaak een stap verder brengen zou, werd de vergadering gesloten. Van meer dan één zijde wordt aan het Vaderland meegedeeld, dat in de organisatie van het bestuur van 's Rijks Waterstaat groote veranderingen aan staande zouden zijn; ziehier't geen het blad vernomen heeft. Het rivierbeheer als geheel op zichzelf staande tuk van dienst zal behouden blyven. De zoogenaamde provinciale dienst van Rijksingeuicurs zal daar, waar hij nog wqg*lt aangetroffen opgeheven en daarmede alle provinciën gelijkelijk verplicht worden tot or ganisatie van haar provincialen waterstaat geheel af gescheiden van 's Rijks dienst, zooals reeds in Zuid- Holland, Gelderland en Noord-Bra bant het geval is. Verder zou het korps vau 's Rijks Waterstaat zoo danig gereorganiseerd worden, dut wel de inspecteur in algemeenen dienst behouden blijft naast den mi nister, doch het aantal hoofdingenieurs zeer aanzien lijk wordt ingekrompen, waardoor eenigen der thans fuugeerendeu op wachtgeld gebracht worden, en de ingeuieursdienst belangerijk zou worden uitgebreid, tevens met verbetering van tractement cu intrekking der toelagen. De juiste datum van de invoering dezer ingrijpende maatregelen schijnt echter nog niet te zijn vastgesteld. Herdershonden fokt men in het verre westen van N.-Amerika door een joug, nadat het pas gewor pen is, door een schaap te laten togen. Na eenigen tijd gewent */rch het schaap aan het gezelschap van zijn beschermeling. Vaak moet men het^ echter in den aanvang tot liet bewijzen van dien liefdedienst dwingen. Wat het jonge hondje betreft, dit volgt zijn aange nomen moeder onmiddellijk overal, even goed als de lammeren. Met de jaren vermeerdert «die aanhankelijk heid jegens de schapenkudde. Ten laatste kan hij niet dulden, dat'een ander fereid wezen in die nabijheid komt en houdt hij trouw de wacht. Iudien men bem op gezette tijden dagelijks op het erf voedt, kan men zeker zij», dat hij dit out houdt en op die uren de aan zij» hoede toevertrouwde schapeu derwaarts jaagt, om zelf te kunnen eten. Mocht het gebeuren, dat hij een enkele maal zonder schapen thuis komt, dan wordt hij onmiddellijk gestraft. Op deze wijze verkrijgt men dikwijls herdershonden van zeer hooge waarde. De prijs der Duitsche steenkolen is iu den laatster» tijd enorm gestegen, eensdeels tengevolge vnn de bui tengewoon groote bestellingen, welke de ijzerfabrikan ten in Duitschland hebben ontvangen, anderdeels doordat van af 1 dezer de productie van bijna alle mijnen met 5 °/0 daags is vermiuderd. De prijs der Westphaolsche stoomkolen, die in 1879 circa 28 Mark per 100 centner of 5000 kilo- .gram was, geleverd in waggons aan de mijn, is thans gestegen tot 36 Mark de zoogenaamde machine Ruhrkolen, warvan de prijs iu 1879 was f 6,50 a f 7,00 per kar of 1700kilogr. in scbip aan de Ruhr, is thans 9 a 10, Duitsche gietcokes, waarvan verleden jaar de prijs was circa 45 Mark per 5000 kilogram, zijn thans gestegen tot 120 Mark. Aangezien door de Directeuren der verschillende mijnen vast besloten is niet onder een bepaalden prijs steenkolen te verkoopeu, zijn vooreerst geen lagere prijzen te voorzien. Het democratische Am9tordnmsche weekblad Recht voor allendeelt mede, dat het VliegendBlad dat te Amsterdam twee keer per week verschijnt en nu zijn zesden jaargang is ingetreden aan honderden een ruim bestaan^ verschaft. Zoo heeft o. a. eeu der loopjongens, die vau elk verschijnend nomraer onge veer 1500 exemplaren plaatst, in het afgeloopen jaar 2340 gulden verdient. Derekeniug is zeer eenvoudig hij ontvangt per nummer dat hij verkoopt een cent wekelijks verkoopt h|j 4500 exemplaren, waarvoor h|j 45 gulden ontvangt; eeu „mooi weekloon, dat menig werkman en ambtenaar hem zal benijden. De andere jongens verdienen naar evenredigheid 18, f 20, f 25, 30 en 35 per week! In 1879 werden er aan de kioskeu in Arasterdam 27,000 gesleten of» zoowat 270 van elk verschenen notnmer. Het Internationaal Oogheelkundig congres wordt, volgens z|jne statuten, alle vier jaar gehouden. Het congres heeft plaats gehad in 1857 te Brussel, in 1862 en in 1867 te Parijs, iu 1872 te Londen en in 1876 te New-York. De keuze van plaats voor de aanstaande bijeenkomst ill 1880 heeft aanvankelijk eene vertraging ondervonden. In New-Jork was een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Arlt, Becker en Hansen, met de opdracht om na overleg plaats en tyd voor het cougres vast te stellen. Deze commissie had intU3sohen geen succes op haar pogin gen om het congres danr voot te bereide'», waar zij het wenschte, eu ze is geëindigd haar mandaat over te dragen aan de opthalmologischc sectie van het internationaal geneeskundig congres van 1879 te Amsterdam. Deze heeft dat mandaat bereidwillig aanvaard eu den wensch uitgesproken, dat het congres in Italic zou bijoenkomen. Het bestuur werd ge machtigd de noodige stappen daartoe te doen en de slotsom is, dat het internationaal oogheelkundig congres zal plaats hebben in September 1880 te Milaan, gelijktijdig met het nationaal Italiaansch oogheelkundig congres, terwijl aldaar prof. A. Quaglino zich met de regeliug daarvan heeft willen belasten. Tevens zal aldaar op hetzelfde tijdstip bijeenkomen het internationaal oorheelkundig congres, waarvan de voorbereiding is opgedragen aan prof. Voltolini uit Breslau. Wanneer er een artikel is, dat bij een eventucele grondwetsherziening nieuwe regeling vordert, clau is het art. 76. Sommigen willen enkel den census wijzigen, anderen vooral de wijze, waarop de stemmen zullen worden uitgebracht en ouder dezen behoort de Arnh. Ct., die een geheel nieuw artikel 76 eischt, zonder de slagboomen van 't oude. In 1848 kou er reden beslaau om den gewonen wetgever ten aanzien van het kiesrecht te binden gevaar voor de recht9tr<eksche verkiezingen; thaus bestaat die reden niet meer. De grond vvetj^vcTCTrl zich dus thans tot het beginsel kunnen bepaLu en deu ge wonen witgever de wijze vau rechlstreekscjje ver kiezing kunnen overlaten. Vooral op de wijze 'uoe er gekozen zal worden komt het volgens de Arnh. Ct, meer nog dan op de vraag wie kiezen zullen aan. De onredelijklui.l van het dislrictelijk kiesstelsel is trouwens in 1848 reeds aangetoond; het toen door de heeren dr. W. Cnoop Koopmans eit Hugo B<yerman aanbevolen stelsel, nl. ieder kiezer zooveel personen te laten stemmen als er vacaturen ziju, heeft oogeu- schijnlijk iels verleidelijks werkelijk zou 't de meest tyrannieke heerschappij in 't leven roepen van de toevallige inurneriek sterkste partij. Maar 't beginsel dat de Vertegenwoordiging de zuivere afspiegeling des volks moet zijn, is juist. Dat beginsel is dezer dugen door 't Nieuws van den Dag verdedigd- in eenige artikelen over „een vraag des tijds" over de proportioneele vertegenwoordiging, door Hare ge formuleerd. Dat stelsel is echter veel te rationeel om over het onze, het irrationeele, spoedig te zege- vieren. On9 „onder-ons stelsel" zal ons lang over leven, meent dè Arnh. Ct- Maar komen zal het rationeele ten slotte t,ch. Wie weet wat onze kleiu- kiudereu nog zullen beleven Donderdagochtend had te Amsterdam iu tegen woordigheid van tal van belangstellenden weder ecu proef plaats 4'7met eeu ijsbreker. Evenals de vorige proeven geschiedde ook deze vanwege de firma Ruiters aldaar. Dito aal met eeu onderschuiver, n.L een werktuig, dat het ijs breekt of wel eeu geul maakt eu tevens het |js zijwaarts onder het vaste ijs wegduwt Deze proefneming geschiedde in het Oosterdok en in het IJ. &|j slaagde, voo| zooverre iu het reeds door dooi verzwakte ijs waar te nemen was, bepaald gunstig. Het ijs werd voldoende afgevoerd door het werktuig, dat zijn naam waardig bleek te ziju. Tevens werd opgemerkt wat bij vorige proefnemingen minder geslaagd was dat de zijden vau het met dit werktuig in het ijs gevormde slop zeer gelijk waren, een uitkomst voor het vervoeren van houten vaartuigen door het ijs vau groote waarde. De onderschuiver bestaat uit eeu schoen, die voor aar» een stoomboot bev«stigd wordt en ahlus voort gedreven, terwijl de beide plocgvakkcn met kammen onderaan den Oodetn van het instrument zijn aan gebracht. Donderdngnnmiddag is een proef genomen door dezelfde firma met eeu tweede type van ysbrekers, nl. die waarbij hel gebroken ijs op de vaste ijs vlakte wordt geworpen eu aldus verwyderd woidt. Reeds vroeger werd door ons melding gemaakt van eeu proef met dit toestel genomen, welke toeir mislukte omdat hei \js reeds te zwaar was. N.v.d.l) Bij nl de treuiige berichten omtrent hetgeen ons te wachten staat, als rozen zonder bloemen, vaarten zonder viech, een herfst zonder appels en peren, komt nu de heugelijke tijding, dat te Delft de kom kommers in de bakken bij de tuinders reeds opkomeu. De komkomraerkomst i9 dus al in 't versohiet. INGEZONDEN. WAARDE STADGENOOTEN 1 „Zal er een Waterleiding komen is de vraag, die ten gevolge van de vele gehouden de bitten, ook omtrent het rapport, dat verwacht wordt op het iuge- stelde onderzoek naar de meest mogelijke brouuen oin ons goed drinkwater te verschaffen, bij vejen op de lippen ligt. De voor- en tegenspraak stonden vaak in scherpe lijnen tegen elkander over en be rustten 't meest op den finanticelen grondslag van 's stadskas alsof de ingezetenen te zeer zouden worden bezwaard. De termijn tot liet onderzoek vnn het best aan te brengen goed drinkwater geeft vel» u voor- en tegenstanders tijd en stof tot inde ike».. Wat de oogeu zien, met betrekkiug tot de noodzake lijkheid eeuer goede waterleiding, zal hel hart niet tegenspreken. Loop slechts de kleine grachten eens op en ziet daar het door allerlei vuile meststoffen bezwadderde water, dat daar tevens gedronken wor.lt, ja moet worden. De drek van menschen eu dieren, het afval van geslacht vee, en meer, ivat ge dair ziet, kleurt uwe wangen bij de gedachte, hoe het mogelijk is, dat zij niet zal komen, of dat er mis schien nog jaren zullen verloopen, eer zij van stapel loopt. Het rapport wordt dab ook met gespannen verwachting te gemoet gezien, eu het is te verwachten, dat op nieuw daarover mondeling en schriftelijk scherpe gedachten zulten worden gewisseld. Ge durende dezeu tijd heeft een ieder dus een tijd van voorbereiding, doch allen, die behoefte gevoelen aan goed drinkwater, kunnen daarover niet altijd hunne gedachten uiten eu missen vaak daarop allen invloed. Zijn ile meest gegoedeu in staat zich door filters of tonneu iniu of meer goed drinkwater te verschilffeu, eu ontzien zij zich niet daarvoor menige nuttige opoifcriug te doen, niet alzoo de meeste miuderge- r goeden. Deze moeten zich meestal tevreden stellen met water, uit bovengenoemde grachten opgeschept, 't zij zij dat al of niet hebben kunnen doen zinkeu. 1) En toch zegt men bij epidemiscLe ziekten: „Het volk, waardoor vaak het zoogenaamde „plebs" be doel^ wordt, moet goed drinkwater hebben." Zonder dat ziju de epidemie» onbegrensd. De volkstelling heeft hen, die daarin zijn betrokken geweest, dikwijls in huishoudens gebracht, waar nog maar al te zeer een vuns/ge lucht vau bekroinpeuheid den bezoekers trgenstroomt. Die menschen hebben niet alleen behoefte aan betere woningen, maar ook aan goed drinkwater oh» bij anderen het epidemisch ziekie- (lenkbteld niet te voeden. Daarom ook die menschen gehoord, en niet alleen iu zalen met heftige sprekers om 't voor eu tegen, waar de arme en verarmde niet kan komen, of zich niet durft te laten hooren, de lui bijeengeroepen, maar iu alle wijken der stad op verschillende plaatseu, zelfs op de Haven en Gouwe, waar men zich thans evenzeer van 't groote ongerief geen goed drinkwater te kunnen krijgen, overtuigen kan, iutei koulijsten neergelegd, om 't bloote „ja" of „neen" te vernemen. M. i. zal dat de beste door slag geven oan een zaak, die zoo diep Ingrijpt in de belangen van gemeenschappelijke* samenwoning. Hierdoor zullen de ineergegoedeu zich zeiven niet alleen maar ook huuueu verarmden lot- en natuur- genooten eeu dienst bewijzen, die het zwaarste offer vergoelijkt. Het gemeentebestuur heeft deswege eene hoogst verantwoordelijke taak te vervullen, en mogen de iiitcekeulijsten al niet van zijne zijde kunnen uit gaan, ze gaan dan uit van particuliere zijde, eu men neme wel in acht daarin de gronden aan te wijzen, die door deskuudigen voor 't<„ja" of „neen" wor-v den aangevoerd, op dat het tolk niet worde miè- leid en dc zaak wel tot een gewichtig, maar niet tot eeu onverantwoordelijk belang worde gemaakt. Geachte Redacteur I Vergun mij voor deze regelen eeu plaatsje in Uwe courant, waarmede hoogachtend verblijve VAN GEELEN. Gouda, 24 Januari 1880. NASCHRIFT van de REDACTIE. Gaarne voldeden wij aan het verzoek van den heer v. G. om boveustaaud manifest aan zijue stadgenooteu in ons blad op te nemen. Hij boude het ons evenwel ten goede, als wij ons weinig vrucht van dit schrijven voorstellen. Voorzoover de bedoeling van den schrijver ons duidelijk is, schijnt hij een soort van plebisciet te willen uitlokken over de waterleiding. Een bloot „ja" of „neen". Maar op welke vraag? Of de waterleiding eén behoefte is voor Gouda dit is geen vraag» fneer, -die door eene volksstemming be hoeft te worden opgelost. Daarover zija allen het eeus en wij gelooven niet dat één onzer lezers noodig zal hebben zijn sehredeu te richten naar een onzer kleine grachten om daar „zyn wangen" te laten „kleuren met drek van menschen en dieren of afval vau geslacht vee", ten einde met de opsefrischte overtuiging thuis te komen, dat beter drinkwater alhier een behoefte is. Het besef van 't gevaar voor de „onbegrensdheid" van epidemiën, van de nood zakelijkheid om „bij andereu het epidemisch ziekte- denkbeeld niet te voeden" is bij de stadsregeering even levendig als bij de fargery, terw|jl zij ook gaarne overal „de vunzige lucht van bekrompenhefd" zouden willen verdrijven. Iuderdaad deze onze overtuiging vau de behoefte aan beter drinkwater berust op beter gronden dan zouden kunnen ontleend worden aan het ja of neen der volksstem. Wilde heer v. G. de vraag stellenof eene waterleiding „op den financiëeïen grqÉÉUlag van, V stadskas" mogelijk is, wil hij by volksstemming. 1) Verliest de schrijver de vso gemeentewege overal opge richte tonnen met gezuiverd drinkwater ui^jet oog?

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2