w BINNENLAND' BUITENLAND. liuileiilaiidscli Overzicht. op vermindering der subsidien voor Suriname en Curacao. Eu zoo is eindelijk op 23 Januari de Iwgrooting van dit jaar vastgesteld. Slechts drie dagen debat van de eerste kamer is noo- di" geweest om dit' werk te volbrengen. Mag men nu niet vragen of het niet moge lijk zou ziju om met eenig overleg de begrooting op tjjd vast te stelleu, en atzoo te voldoen aan een gebiedend voorschrilt der grondwet? Eenige redevoeringen in de tweede kamer minder,, en eenige opofferingen van de zijde der eerste kamer, en men was met 31 Dec. gereed geweest. Dun was de minister wel niet in staat ge weest, om te kunnen verklaren dat de Luxetn- burgscbe -quaestie uit den weg geruimd was, doch de vertegenwoordiging was even dankbaar geweest als dit op een andere wijze te barer kennis gebracht was. Mogen alle beloften in deze drie dagen door de verschillende ministers gedaan, dit jaar vervuld wordenL. de nudedefling iktt de regiering van de sluiting der aanwijzen de gemeenten, die tot elk arrondissement hchnorpii 1 parlementaire sitting zal vooistellen. In Nooid Sleeswyk begiut men na de opheffing van art. 5 van den Prager vrede en na het bezoek van koning Christiaan zeer verstandig den besla&'iden toestand als een «fait accomplite beschouwen. De afgevaardigde Lassen, voor die streek in den Prui- sischen landdag gekozen, heeft nog geene zitting genomen, wijl hij den gevorderden eed op de con stitutie^ niet wilde afleggen. Ilij is daarvan, blijkeus eeu brief aan zijne kiezers, bekeerd. GOUDA, 27 Januari I88U. De heer dr. C. H. van Rhijn, predikant te Leusden, heeft het beroep uaar de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen. De Times mankt een plau openbaar, tot regeling van den toestaud ia Afghanistan. Volgens dit plan zouden de Britsnhe troepen zieh onmiddellijk op Dj el lala bad terugtrekkeu eu de Afghuneu een nieuwen vorst kiezen. Zoolang de heerschappij- van den nieuwen emir niet op hechte groudsiageu steunt, zou Engeland afzien van het bij verdrag toegekend recht om eeu gezant te Kaboel te vestigen. Tot aan het volledig tot stand koineu van den vrede ia Afghanistan, zouden de Britschc troepen Djellidabud en Candahur ouder Afghaaasoh bestuur bezetten. De Duitscbe dagbladen deelea thans het ontwerp van wet mede (tot wjjziging van de wet vau 2 Mei 1874) waardoor, naar oulnngs is gemeld, het Duit- sche leger eene niet onbelangrijke versterking zal erlangen. De voornaamste bepalingen ziju, dat van 1 April 1881 tot 31 Maart 1888 de sterkte op voet van vrede wezen zal een pCt. van de gezeten bevolking, nuaar.de telling van 1 Dec. 1875. De eenjarige vrijwilligers tellen bij deze berekening niet mede. Van 1 April 1881 af wordt de infanterie verdeeld in 593 bataljons, de veldartillerie in 340 batterijen, de vestingartillerie ia 31 butaljons, de genietroepen in 12 bataljons. Door de nieuwe regeling krijgt het Duitsch'e leger de volgende versterking, altijd als ze geheej is uitgevoerd, wat nog geruiineu tijd zal duren. Er komen 11 regimeuteu infanterie (8 Pruisische, 1 Beiersch en 2 Saksische), 1 infanterie bataljon (Pruis), 1 regiment «veldartillerie van 8 betterijeu (Pruis.), 32 Vfldbatteryen '(Si Pruis., 4 Beiersche, 2 Saksische, 2 VVurtembergache), 1 regiment vesting artillerie (Pruis.) en 1 bataljon mineurs. - Voor een gedeelte worden dit natuurlijk zelfstandige lichamenvoor een ander gedeelte worden zij by. reeds bestaande afdeelingen gevoegd./ In de Belgische Kamer wordt heden de algemeeue beraadslaging over de begrooting van ouderwijs voortgezel; een voorstel tot sluiting der discussie, waarvoor alle redeu was, werd Zaterdag gedaan, maar de reohterzijde maakte zülk een misbaar, dat men meende bant nog eeuigeu lijd te moeten laten om haar zoogenaamde bezwaren nog eens uit te meten; jammer voor haar, dat er daarbij ook zooveel aan *t licht komt over de kleingeestige wijze, waarop zy den onderwijsstrijd voert. De Itnliaansohe regeering schijnt nu vast van plan te ziju om de afschaffing van de gemaalbelaating in den senaat te doen aannemen. Dezer dagen werd uit Rome geseind, dat de heer Cairóli dien dag aan den Senaat zou medelieden, dat het besluit om tot de afschaffing, te geraken ouwriknaar vast staat bij de regeering. Stemt de Senaat dan toeh het ontwerp af, dan lal zijne zitting gesloten worden eu spoedig eene nieuwe zitting worden bijeengeroepen, waarin de behandeliug dezer zaak opnieuw zal worden aan gevangen. Maar dau stemt men het ontwerp weer af, legt een schrandere lezer. Daarvoor bestaat echter in de constitutie een huismiddel. De Senaat, zegt art. 23, is samengesteld uit een onbeperkt getal door dea koning voor het leven benoemde leden. 0e koning benoemt dan-juist zooveel leden er by," als voor de aanneming noodzakelijk zal blyken, en de wet komt er door. De rol van den Senaat wordt daardoor niet gewichtiger in de staatsmachine, maar het doel wordt bereikf eu het brood goedkoop. t De telegraaf bericht ons dat de Senaat besloten heeft om de behandeling der ,wet uit te stellen, hetgeen de regeering had verklaard te tullen opvatten als de verwerping van 't voorstel. Hierbij gaat tevens Ter voorziening in de vacature van predikant hij de Keiuoustruulseh Gereformeerde Gemeente alhier is het volgende viertul, in alphabetisehe orde gesteld, opgemaakt M. J. Adriaui, herv. pred. te Warmenhuizen, Dr. J. A. Buijermuu te Leiden, Dr. H. G. Hagen, herv. pred. te Leiden eu Dr. VV. A. Terwogt te Hoorn. Daaruit is gisterenavond het volgende tweetal (nlphnbetisch) gevormd: Dr. J. A. Beijennari en Dr. H. G. Hagen, waarop onmiddellijk tot het beroep werd overgegaan, en met a'gemeene stemmen is be roepen Dr. H. G. Hagen, herv, pred. te Leiden. Z. M. heeft in den militieraad voor de lichting der nationale militie van 1880 in het 3de militie- district van Zuid-Holland benoemd tot voorzitter K. N. Ilengeveld, lid der Prov. Statentot zijn plaatsvervanger mr. A. A. vau Bergen IJzeudooru, lid der Prov. Stotenlot lid mr. L. 1). Suringar, ltd van den gemeenteraad vau Leiden; tot zijn plaatsvervanger E. Stookhuyzeu lid vau den gemeen- teruad van Leiden. De 11. K. Leesvereeniging alhier had Douderdag avond het voorrecht, den heer dr. H. J. A. M. Schaepman in t haar midden als spreker te zien optreden. Na eeu korte omschrijving van de politiek der I ausen iu t algemeen, schetste Z. Eerw. in breedc trekken de staatkunde van Pius IX zaliger en onster- lelijker gedachteuis, en vau zijn opvolger Leo XIII. Dat de woorden vau den gevierden redenaar een diepen indruk maakten, bleek uit de gespannen aan dacht, waarmede het nagenoeg eenparig ter verga dering opgekomer. ledental ik herhaaldelijk door applaus onderbroken voordTaoht volgde. De geachte voorzitter, spreker den dank der vergadering bren gende, drukte daarbij de hoop uit, dat door Z. Eerw. der vereeuiging spoedig wederom eeu dergelijke géi notvolle avond moge geschonken worden, 't Behoeft met gezegd, Jat al de aanwezigen zieh met dien weukch vercenigden. ([)e Bij kon. besluit van 4 Januari jl. no. 14 is goedgekeurd het door de Staten van Zuid-Holland eu Utrecht gemeenschappelijk vastgesteld reglement voor den polder Vliet Dijkveld, gelegen onder de gemeenten Haastrecht en Hoeakoop. In de 4e leesvergadering der vereeniging.Wititer- leztngen" te Berg-Ambackt, op Vrijdag 23 Januari gehouden, werd de spreekbeurt vervuld door den heer J. P. Malilsteae, viee-voorzitter der vereeniging die eene zeer schoone schet» gaf va* den vermoede- lijken toestand der wereld in 20S0, met groot genoegen werd deze verhandeling aangehoord, evenals daarna de bijdragen van deu spreker, en vau de heereu H. Besemer, D. Oskam eu J. G. Bettink. Met het doel om werklieden, die zonder ver diensten zijn, door werkverschaffing te ondersteunen, beett de gemeenteraad van Schoonhoven voortoonig S0™. *an 300 beschikbaar gesteld. Bijna 50 werklieden zijn nu bezig aan het afgraven van den wal by den nieuwen weg uaar Berg-Ambaoht. waardoor een belangrijk stuk bouwgrond wordt verkregen. behooren. De arroudissements-schoolopziener moet wonen in zy'ii arrondissement. Hy bevordert de instelling van plaatselijke oominissiëu ter bevordering dvr toe zicht, woont haar bijeenkomsten bij en roept ze des. uoods bijeen. Hij legt voor rijksrekening een bi bliotheek aan ten gebruike der onderwijzers. De district-schoolopziener woont in de gemeente die den naam draagt van ziju district. Hy bezoekt iedere school in dat district ten minste eenmaal in de drie jaren. Hij houdt minstens eenmaal in de drie maanden een bijeenkomst met de arrondisse- meuts-scliooiopzieners in zijn distriot. Bij de toe passing van art. 21, 22 en 50 der nieuwe wet op het lager onderwijs ligt hij deu minister voor. De woonplaats der inspecteurs wordt bepaald door den minister van biuiienlaudsohe 'zaken. De in specteurs komen minstens eens per jaar byeeu, ten einde met den minister en ouder diens leiding de belangen van het lager ouderwijs te overwegen. Deze bepaliugeu zullen in werking treden te gelijk met de nieuwe wet op het lager onderwys. (J«.) Door de 's-Grareuhaagsclie boekhandelaars-ver. eenigtiig, wier voorzitter de heer H. L. vnn Hoog. straten zitting heeft ia de hoofd-commissie voor de verloting, welke onder bescherming van HH MM den koning eu de koningin zul worden gehouden' ten voordeele der noodlijdenden door den jongsten watersnood, is dezer dagen aan den Nederlandsoheu boekhandel eene oireulaire gericht, waarin de boek handelaars werden opgewekt, door het inzenden" uit hun fondsartikelen of winkelvoorraad het aantal prijzen der genoemde verloting te verhoogen en zich tevens kosteloos met het debiet der loten te belnsten. In de laatste dagen kwamen weder een groot aantal prysvoorwerpen in. Sub commission werden reeds in verschillende plaatsen gevestigd en van onderscheidene gemeenten kwamen berichten in dat de burgemeesters zieh met de samenstelling vau sub-comimssiën bezig houden, Z. M. de kouing doet zich geregeld van den voortgaug der zaak on de hoogte stellen.v Uit 's Hage wordt aan het V. I). bericht dat de wet omtrent de organisatie van deu militairen geneeskundigen dienst, door deu Minister van oorlog aan den Raud van State aangeboden, hoofdzakelijk neerkomt op het navolgende: lo. Afschaffing van deu rang van officier vau gezondheid der 3de klasse eu apotheker 3de kl2o. bevordering van den off van gezondheid na acht jaar dieust zonder nader examen tot den rang van off. van gezondheid 1ste kl. of apotheker l»te kl. Het examen, dat thans Joor deu off. v. gez der 2de kl. met goed gevolg moet worden ntge- lfgd, zal hy tot Ute kl. worden aangeduid, zal sieohts verplichtend gesteld worden voor die off r gez welke uaar den rang van hoofdofficier dingen.' De betrekkelijk booge leefiyd, waarop de off v gez. in verhouding lot de andere off. van het lezer in dienst treedt, veroorzaakt door deu grooten om vang zijner studiën, is de reden, waarom de min. van oorlog den 2den luiteuantsrang voor deu ze- ueetkundigen dienst wensoht te laten vervallen, zooals reeds by de off. van gez. van liet O -I lezer en der vloot plaatsgreep. De minder snelle promotie din nit den aard der betrekking by dezen dienst plaats heeft, is oorzaak, dat een zeker tijdperk wordt vastgesteld, waarna de off. v. gez. zeker is tot den kapiteinsrang bevorderd te worden. Kerdijk kan wegens den diefstal van de 100 000 die hy tem eigen bate heeft gebruikt, niet vervolgd worden. Dit beletten de voorwaarden, door de Belgische regeering voor zijne uitlevering gesteld. Maar ten minste zal nu niet langer onder het publiek de meeuing stand houden, dat «Kerdijk door Pincoffs meegesleept en eigenlijk meer te beklagen dan te veroordeelen zou ziju. Die diefstal van hon- derdduizcnd gulden is zelfs een zeer ordinaire diefstal en plaatst Kerdyk met den meest alledaagsoben gauwdief op écue ljjo. Te Rotterdam verzekert men, dat de gestolen ton gouds heeft moeten dienen om de dochters win Kerdyk uit te huwelijken. De regeling van het ambtsgebied der inspecteurs, districts- en arroudissements-achoolopzieners volgens de nieuwe wet op het lager onderwijs is tot stand gekomen. t i H?' M ijkJYTlee,W in ir}e inWp'ide eerste bevat Noord-Braband, Geldmand eijLimburg de tweede Zuid- en Noord-Holland, Zëejfid en Utrecht de derde Friësland, Overysel, Groningen en Drente Verder in 25 districten en 94 arrondissementen. De provinciën zyn in districten, déz, weder in arrondissementen verdeeld. Zoo bevat b. v. het district 's-Grarenhage de arrondissementen 's-Gra- venhage, Leiden, Delft en Woerden. Een tabel zal Het HU. behandelt de vraag, of het wetsont werp tot instelling van een postspaarbank ook be- stryding verdient, omddl daarmede alweder dp staats bemoeiing wordt uitgebreid. Ongetwijfeld is het een waarheid, dat de staat in de laatste 20 jaren veel op zyne sohouders genomen heeft, wat hij te voren aan bijzondere personen overliet. Hiertoe is hy echter door den drang der omstandigheden ge komen Er zyn behoefte» in de maatschappij, die ten algerneene nutte behooren bevredigd te worden mVh.8. U Wachten k,n' °P. of «olstaad met het particulier initiatief.. Dat ia voortl iu de laatste twintig jaren helder aan den dag gekomen, uen de toepassing der stoowkraoht en tal ran an- dere uitvindingen een zoo^groote verandering hahben teweeggebracht iu de voorwaarden' van ^taan en fan mededinging. Ttisscbeu de volke^rti is een wedijver ontstaau, die elk hunner op vroeger niet gedroomde wyze voortdrijf naar omwikkeling, op straffe van achteraan te komen en achteruit te gaan. Van de groote macht der associatie is daarbij iu hooge mate reeds gebruik gemaakt; maar welke associatie heeft meer macht en meer belang tevens, om de middelen van ontwikkeling te verschaffen, dan den staat, die alle burgers omvat en dus voor allen waakt eu zorgt? Of zij wildén of niet, de staatslieden moesten wel inede. Posterijen eu tele- grafie, spoorwegen eu havenwerken, middelbaar on derwijs en bescherming van fabriekskinderen, heeft de slaat tot zich getrokken; grooteudeels wel niet als inouopolie, maar toch alleeu lettende op de be hoefte der maatschappij. Eu toch is het particulier juitiatief daardoor geenszins achteruitgegaan veelal heeft de staatszorg juist zegenend eu ontwikkelend teruggewerkt, op deu arbeid vau bijzondere personen. Waar de grens is, tot welke de staatsbemoeiing zich moet uitstrekken, kan niemand aauwijze.»men kan niet voortdurend perken stelleu aan eeu orga nisme dat altijd verandert en zich voordoet, moet op zich zelf worden beoordeelt eu daarbij de vraag gesteld wordeu weegt dit voordeel vau ptaalsbe- moeiing voor de maatschappij wel op tegen de uadeelen, welke er kunnen voortvloeien. Eu tot die nudeelen, waarop men letten moet, behoort de mo-_ gelijkheid, dat het particulier initiatief wordt ver stompt eu zucht oin alles vau4 den staat te ver wachten, gestijfd. Waar dit nadeel echter niet te vrezen is, of veel minder juidtt spreekt, dau het belang der maatschappij in volledige bevrediging eeuer volksbehoefte, vindt, de uitbreiding der staats bemoeiing geeu bezwaar. «Meu klage dus niet, schrijft het tibl.. over uitbreiding van staatsbemoeiing, waar niets anders geschiedt dan vervulliug vap een staat#plicht, zooalt bij het spaarbankwezen thans is voorgesteld. Waar zoo vele gelegenheden wordeu toegelaten om geld te verkwisten, waar de drauk- huizen zoo talryk zyu 1 op de 83 iuwouers waar de Staat zelf door een loterij het hazardspel voedt daar is stellig de opening van minstens één gelegenheid dat sparen iu elke gemeente eeu muatregei, die geen bestrijdiug, maar toejuiching verdieut." Zooals de Middelb. Cl. herinnert, voorspelde reeds iu 1809, tijdeus K de landing der Eugelscheu op U alcheren, eeu Engelsch officier, dut dat eiland een maal de moestuin en het uiïspttnuiugfoord der Loudcnscbe burgerij zou worden. Het laatste ge deelte dier voorspelling moge wat al te gewaagd 8clujtieu, dat het eerste verwezenlijkt zal worden, komt ons volstrekt niet onmogelijk voor. Walcheren en geheel Zeeland levereu uitstekende landbouwpro ducten, maar ook veel voortreffelijke moesgroenten eu vruchten, terwijl uog omzettend veel tot verbete ring daarvan kau worden gedaan. Daarbij ziju al d« voorwaurden voor vluggen eu gemakkelyken uitvoer uaar Engeland aanwezig, zoodat reeds ge- ruiinen tijd het denkbeeld is besproken, om van de gunstige omstandigheden gebruik te makru in bet Jjelung van deu Zeeuwschen landbouw, waardoor tevens de exploitatie van de Vlissingsche haveu- en kanaulwerkeu kou wordeu bevorderd. Thaus hebben eenige wakkere maniieu, wien de belangen van hun gewest na ter harte gaan, het initiatief genomen tot de oprichting eeuer «Export-maatschappij' voor Zeeland", met het doel «land- en tuinbouwproducten van Zeeland aan de markt te Londen te brengen." De heeren J. P. I. Buteux, W. H. de Bruyn van Melis- en Mariekerke, N. J. C. Snouck Hurgronje, J. M. Kakebecke, J.%A. A. Frauseu van de Putte, F. G. Sprenger en A. M. Tuk hebben belangheb benden uitgeuoodigd tot bijwoning eener bijeen komst op 29 dezer, om van hunue ondersteuning te doen blijken. Indien het daaraiSfc niet ontbreekt, zal o* i. deze onderneming voor Zeeland uitstekende resultaten kunnen opleveren. Ter vervanging van de rytuigverlichting door olie of kaarsen, die altyd veel te wenscheu moet oveilaten, heeft de Hollandscbe Spoorwegmaatschappij besloten in al hare rytuigen gasverlichting aan te brengen, en dit zoowel op Ooster- als Hollandscbe spobrweg. Reeds in dit jaar zal dit vermoedelyk voor een deel der rytuigen in werking kuunen* komen. Eene Amerika&nsche firma he^ft inktpoeder ingelati- necapsuies in den handel gebracht. Voor de berei ding van inkt lost raeii naar de behoefte op zoodat men, ook op'reis desverkiezende altijd versche inkt by de hand heeft, zonder gevaar voor brekende flesschen.' Gisteren zijn te Seheveningen by de strandvonde- ry weder geborgen 2l0,voor Noordwijk en Zand voort uit zee opgevischte vaten petroleum. De heer D. te Wolvega, had eene schuldbeken tenis van enkele duizenden guldens ten laste van iemand, wien het niet meeliep in deu laatsten tijd. De schuldenaar en diens schoonmoeder, borg voor de schuld, vervoegen zio'n ten huize van den heer 1). De schuldbekentenis komt voor den dag, waarop onverwachts de sGhuldeuaar haar zou gegrepen hebben, en, eer de heer D. hem kon tegenhouden, er reeds mede uaar buiten gesneld ziju. Tot dusver was er bijna geen grooter vijand van het bier bekend d in de bierpornp. Doch ook daarin zal uu verandering komen; de heer Beyns heeft ioéli eeu middel uitgedacht om hit bier niet lauger met behulp vau gewone (d. i. kwalijk riekende kelder-) lucht naar boven te perseu, maar door middel van zuiver kool/uur, deu besten vriend van het bier. Zulk een pomp is reeds iu werking in de Mille Colonnet te Amsterdam. De jaarlijkse prijs van 25,000 franken, die door den Belgischen koning gegeven wordt voor werken van wetenschappelijken inhoud, zal voor het jaar 1881 gegeven worden aan den schrijver van het beste werk, handelende over de middelen ter ver betering vun zeehavens, die aan lage eu zandige kusten, zoouls de Belgische (eu de ónze), gelegen ziju. Vreemdeliugeu zoowel als Belgeu kuuheu mededingen, daar het eeu internationale wedstrijd is. Het werk moet vóór 1 Jan. 1881 gezouden worden naar liet Ministère de l'interieur Bruxell. s." De prijs zal gegeven worden volgeus het oordeel van een jury, die uit vier vreemdelingen eu drie Btlgeu beslaat. De kapitein der schutterij te Sneek is in verzet gekomen tegen het vonnis der rechtbank te Leeu warden, waarbij hij bij verstek tot 15 dagen celstraf eu 8 boete is veroordeeld, ter zake dat hij tijdens de exercitie eeu schutter een slag tegen het hoofd heeft gegeven. Bij de nieuwe behaudeliug dezer zaak bleek Woeusdag, dat de kapitein iemand is met zeer veel ambitie voor de schutterij, en de 4de sictie, waarbij bedoelde schutter staat, doorgaans reden tot ontevredenheid geeft door uiet voldoende goed te exerceereu. Er werd inspectie gehouden tegen over deu burgemeester, eu de 4de sectie, was weer niet in orde, waarop de kapitein driftig wor- deude, een der schutters eeu klap gaf. Later speet het heiu dit eu vroeg den sehutler excuus maar deze zeide, dat hij (dp, kapitein) er zoo niet afkwam, dat het hein geld zou kosten. Verder bleek, dat de kapitein iemand is van een zeer prikkelbaar zenuwgestel, zoodat hij deswege reeds jareu ouder geueeskuudige behaudeliug is eu door door dat prikkelbaar gestel zich boos kan inaken over dingen, welke een ander kalm zouden lateu. Mede, maar met zeer veel moeite, werd vau den schutter de verklaring verkregen, dat zijne zuster hem gezegd had, dat meu 25 wilde geveu, in dien hij schutter, de vervolgiug doorzette. Wie die «men" is, is onbekend gebleven. De subst. officier vau justitie, mr. C. II. Moeus, wees er op, dat bekl, het zichzelf te wijten had, dat deze zaak ten tweeden male behandeldwordt. Wure hij de eerste maal verschenen en ware toen ge bleken wat nu is gebleken, spreker zou gerequireerd hebben evenals nu daar tuch de daad aau bekl. toegerekend moet worden, omdat bij, naar eigen verklaring, handelde op aanleiding, toen hij aan deu schutter een slag gaf dat bekl. zou wordeu ver oordeeld tot 50 boete. De verdediger, mr. T. van llettinga Tromp, be pleitte niettoerekenbaarkeid, subsidiair het minimum, van boete, na gewtzeu te hebben op de laaghar tige handeliug van deu auukluger en heriuut-rde aau eeu arrest vau het bof te Leeuwarden, vóór circa 4 jaren gewezen, wa.rbij, eveneens de bekl. feitelijk doch de aanklager morctl schuldig zijnde, eene boete van 'een gulden opgelegd werd. Uitspraak ovèr acht dageu. Over 't vergaan van de Engelsche passagiers boot de JBorustia deeleu de door de Iialiaausche bark Giacomino opgenomen vijf reizigers en zes opvarenden het volgende mede Iu den mogen van 1 Dec. werd in de raach(ino minate éen lek outdekt, dat zoo snel vergrootte, dat in weinig oogenblikken 't water reeds hoog in het ruim stond. Ondanks 't krachtig pompen de'r bemanning was weldra het water zoozeer gestegen, dat de vuren uitgedoofd en de machines tot stil staan gebfacht werden. De storm, die den gansohen dag had, gewoed, was inmiddels tot orkaau toege nomen het schip werd door zware golven m^rstroomd en hu eens op zyde, dan geheel overeiwr geworpen. De vrouwelyke passagiers werden in de kajuit bijeen gehouden; zij schenen daar veilig. Tegen middernaoht Ijlde plotseling een der dames naar boven, met een vyfjarig jcind in de armende VTeieselykq schom melingen van 't schip maakten haar het verblijf beneden onmogelijk, doch boven was 't gebaar nog grooter en de moeder dreigde dau ook met haaf kind over boord te worden geslagen. Men snelde haar tegemoet 15 personeu waren op 't dek en wilden haar redden. Doch helaas toen zij vlak iu haar nabyheid wareu gekomen, kreeg het schip eeu zoo hevigen schok naar de tegenover gestelde zijde, dat allen aan de golven werden prijsgegeven. Pogingen tot redding, door de overige bemanning aangewend, mochten niet baten, nog twee mau jrouqeü daarby den dood. Verschillende tooneelep als het geschetste kwamen in de^en rreese- lyken nacht voor: 's morgeus bleek de stoomboot verloren te zijn; men besloot passagiers en man- schappeu in de nog bruikbare reddingboot te doen overstappen; er werd beschuit, vleeseh eu water ingenomen zoo gaf men zich aan de golven over. Nu eu dan zag meu op 7 a 8 zeemijlen afstauds een schipte vergeefs beproefde men echter te midden van de bergeuhooge baren de 'aandacht op 't bootje te vestigen. Eu zoo bleef men tot 5 Dec. óp de onstuimige zee dobberen, terwijl men ougeveer 2U0 zeemijlen was afgedreven. Toen ontdekte men het barkschip, dat met de grootste inspanning bereikt werd eu waarop de ongelukkige schipbreukelingen vau al 't noodige werden voorzien. Bijzondere lekkere thee verkrijgt men, volgens een Engelsch blad, door een theelepeltje fijne borax in het theewater te doeu; men zou door dit middel minsteas va" ét te gebruiken thee uitwinnen. Het jijs-noramer van Eigen Haard is Zaterdag verschenen, riet ziet er keurig uit. Boven den titel een viertal teekeningcu van G. Rochussen, tafreelen op bet ijseene dame, die schaatsen laat, aanbinden, eeu ijsschuit, eeu ar en een schuit, waarvoor eeu weg gebaand wordt door d£ schotsen. Schipperus vult. een bladzijde met het ijsvermaak op de Maas cu de Kruliugsche plas in Dec. jl,de teekeuing ziet er bijkans nog prettiger uit dan de werkelijkheid was. G. H. Breituer teekende op hout eene schets door deu officier van der Laan ontworpen van eeu hardrijderij met toebehooreu te Leeuwarden. H. A. G. Dekker gaf eeu houtsnede naar^dijn schilderij: de reizende muziekant, en verscheidene opstellen zijn met prenyes versierd. Een vers van J. J. L. Ten Kaje opent de reeks der a|rtikelen; W. P. «Wolters volgt met eene novelle D. der Keilen Jr. verhaalt de historie der narresleden Dr. Schaepmau roemt in vier coupletten de liefde, Die langs hooggestegen waat'ren Levend brengend henenzweefl. Van den Nestor der schaatsenrijders uit h$t Noor den, M. A. Buiskool, wordt gegeven portret en iograpbie; evenzoo van den hardryder Okke van en Berg, Jb. de Vries, Walling Dykstra, H. G. Rogge, dr. van Hennekrier en Vostermau vau Oyep gaven ieder van het hunne. Beleefdheid van de kerk. Te New-York rezen iu deu laatsten tijd klachten over de min aangename behandeling van kerkbezoekers door bank bewaarders eu dergelijke». De uitgever wan de Tribunezelf eeu trouw kerkganger, besloot de zaak te onderzoeken. Op eeu Zondag, bij fraai weder, zond hy zijn be richtgever naar verscheidene kerken. Den volgenden dag las meu iu de Tribune het onderzoek uaar de beleefdheid iu 23 kerken. Byzonder gunstig viel, het uit. Slechts iu 4 kerken werd de bezoeker min vrindelijk door de dienaars bejegeud. In de Bap tisten- en Methodisten kerken ontving men vreem- lingen buitengewoon vriendelijk, 't Staat te vrezen, dat eeu dergelijk onderzoek ten onzent vaak minder goede getuigenis zou doen afleggen, vooral wan- uaar men als te New-York, «volle beurten" koos. (Stand.) Iu de derde avenue vau New-York is eeu hulp bureau der posteryen te vinden. Daarin treft meu aan een ijzeren geldkist. De vensters wordeu des nachts niet door jilinden gesloten, maar men ver licht geheel het iuweudige zoo goed mogelijk, zoodat aan de aanducht van voorbijgangers niets van het geen binuen plaats grijpt, kau ontgaan. Ook dieveu kunnen derhalve daar tér plaatse hun handwerk, niet verrichten, zonder onuiitraelyk te worden opgemerkt. Niettemin bevonden onlangs de beambten, toen des morgens* de dienst zou beginnen, dat alles in de lokalen dooreen was geworpen. De geldkist stond voorts op een andere plaats en was vau een deel van deu inhoud beroofd, nadat door ontploffiugs-mid- delen de ijzeren deur vnn de solide kist was geopend. Na* onderzoek bleek, dat gedurende' den nacht vijf of zes personen, als postbeambten verkleed, de deur van het gebouw hadden geopend en vervolgens de vensters, de lessenaars enz. hadden schoongemaakt, teneinde de voorbijgangers te misleiden. Dit ge lukte hun volkomen. Niemand dacht er aan alarm te maken. Met het openen van de kist door out- ploffcnde stoffen werd gewacht, tot een geraasmakende

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2