BINNENLAND. niet iü ichtneming zooveel mogelijk vau de kerkelijke belaugcu en behoeften, slechts de belangen en rechten van het Rijk lu-t onwrikbaar eiuddoel mogen zijn. De minister stelde als onbetwistbaar, dut de Kerk dik«ij\s buiten hare bevoegdheid is gegaan en de Staat tot tegenweer verplicht was. Om tot den vrede te geraken, worden w> derzijdsch groote ge matigdheid, beleid, terzijdestelling van den strijd om beginselen, doch eenvoudige inachtueming der feiten dringend gevorderd. l)e minister heeft ziju goeden wil in de richting getoond en is tot herstel van den vrede bereid. In den verderen loop van liet debat verklaarde de hetr von rfamnierstein, dat de conservatieven den loop van zaken zouden afwachten en zich eenvoudig bij het resultaat nederleggen. I)e heer Steuzel deelde uit naam der vrij-con- servatieven mede, dat hij. geneigd was tot een modus vireudi mede tc werkeu, mits de rechten vau den Slaat niet verkort worden. De oud-minister Falk bestreed de verwijten, door leden van bet centrum tegen hem ingebracht en deed uitkoineu, dat de bestaande toestand niet het gevolg was vau de wetten. De Staat, zeule hij, was thans in eeue verdedigende stelling gekomen, en de verklaringen van den minister von Puttkaiuer hadden her.i versterkt in de overtuiging, dut deze stelling, bij de onderhandelingen met de Curie, vau groot belang voor den Staat zou zijn. I)e Koningin van Eugclaud heeft Donderdag het Parlement geopend met eeue troonrede, waarin werd verklaard, dat de beirekkingeu met de mogendheden van vriendschappelijke!! aard zijn, en dc gebeurte nissen, sedert de prorogatie der Parlemeuizittiugeu voorgevallen, de strekking hebben om nieuwe waar- b?rgen^voor het behou 1 van den Europeescheu vrede, op de grondslagen van bet Berlijusche verdrag, aan te bieden. Er blijft ecjitir nog veel te doen over tot herstel van de wanverhouding, welke sedert dcu oorlog in verscheidene deelen van het Turksche rijk bestaat. De wanorde in Afghanistan maakt de terugroeping der troepen voor het tegenwoordige onmogelijk, doch de Regeering blijft getrouw uun de begiuseleu, welke hare houding tot dusver regelden. Terwijl zij be sloten is om de veiligheid der grenzen van het Indische rijk te verzekeren, wenscht zij tevens vriend schappelijke batrekkingen met de overheden en de bevolking van Afghanistan tc onderhouden. De Regeering hoopt, dat de ves-tigiug vau een bondgenootschap der Zuid-Afrikaansche koloniën weldra zal tot stand komen. In de troonrede wordt verder gewag gemaakt van de maatregelen, welke reeds gebomen zijn, tot leniging van deu in Ierland beerschende nood. Een ontwerp van wet wordt aangekondigd tot dekking der voorschotten door de benadering van een deel der fondsen, voortspruitende uit de liquidatie der Protestantsche kerk. Ouder de andere ontwerpen, welke in deze zitting zullen worden aangeboden, behoort er een tot uit breiding vau de macht der grondeigenaars, en tot v reeuvoudiging der bcpa in'gen op de voordracht, van grondeigenaar. Gisteren zou de verkiezing van een afgevaardigde voor Liverpool pluais hebben de liberule cuudidaat lord Ramsay zou ook door de Home Rulers wordeu gestemd. Wat ook de uitslag zij, er ziju heel wat inkt. en woorden verspild voor deze verkiezing. Gladstoue en Hartiugtoa hebben wel persoonlijk geen lans gebroken voor de liberalen cuudidaat, maar brieven geschreveu, waarin zij hem wurin aanbe velen. Gladstone schreef o. n., dat bij de verkiezing te Liverpool niet alleen de poPtiek in bet spel was, maar ook de eer van Engeland. Dat aan deze verkiezing een bijzonder gewicht wordt gehecht is, niet te ontkennen. Men zal zich herinneren, dat liet geldt den conservatief Torr te vervangen. Ver liezen kannen de liberalen dus nooit. Toen de DuUsche militaire outwerpeu pas ver schenen, is reeds voldoende gebleken, dat men iu Oostenrijk alles behalve geneigd was bet voorbeeld van de Dui'.schers te volgen en de legersterkte nog liooger op te voeren. Meir oordeelde dit trouwens niet wel mogelijk. Uit verklaringen van den miuister van oorlog in de delegaticn is gebleken, (lat aan vermeerdering van het leger niet wordt gedacht, maar wel ernstig verbetering van dé" doode strijd krachten ter hand zal worden genomen. Meu heeft reeds in vorige jaren in dje richting gearbeid, door rondom verscheidene vestingen nieuwe werken aan te leggen. Het zijn geen gemetselde forten, omdat deze eene verbazende uitgaaf zouden vergen, maar aardwerken, die betrekkelijk weinig kosten, doch voortdurend moeten worden onderhouden. Ook dit onderhoud eischt eene betrekkelijk geringe som en meu oordeelt, dat betgeeu nu gemaakt werd even goed dienst kun doen, als steviger weiken. Het plan is nu, ora aan dit stelsel eeue belangrijke uitbreiding te geven. Er zal dan natuurlek meer voor op de begrootiug worden gebracht, maar de som is niet in vergelijking van hetgeen vaste werken zouden kosten i er. terwijl deze misschien in geen halve eeuw zouden zijn voltooid, kan volgens het tijdelijke stelsel in weinige maanden wordeu gearbeid. Men heeft daarbij dan nog het voordeel, dat ver anderingen in de draagkracht vau het geschut niet zulk eeu verbazende omweutelingju het vgrdedigings- stelsel noodig maken, terwijl het voorbeeld vau Sebustopol heeft geleerd, dat men met véél minder afgewerkte versterkingen kan volstaan, dan die naar alle regelen vjpi de koinst ziju voltooid. Deze gronden althans ziju door de Oostenrijksclie militaire autoriteiten aangevoerd. GOUDA, 7 Februari 188U. De heer J. F. Kliukhamer, kapitein der genie, hier in garnizoen, is overgeplaatst naar Amersfoort. De fortificatie-opzichur der 8® klasse W. Vrancken is verplaatst van Gouda naar Gorinchein en ver vangen door deu hoofdopzichter J. M. van de Wete ring, bijgenaamd de Rooij. Men weet, dat binnenkort het tooneelstuk van den heer Roodhuijzen //Roofvogels" hirr zal worden opgevoerd. l)it stuk werd door het publiek en de dagbladen te Rotterdam uitstekend ontvangen, doch.... ééue aanmerking had ineu. Naast de hoofd-geschie- deuis stoud nog eene van min of meer melo-drama- tisohen aard, die het stuk outsierde. De schrijver hoorde en beaamde die aanmerking en heeft wat groote waardeering verdient het melq-drainatische element uit zijn stuk verwijderd. De kunst-criticus der Nieuwe Rolterdamsche Ct. zegt daarvan het volgende z/liet is een zoo zeldzaam verschijnsel namelijk in ons land dat e u auteur zijn stuk tracht te verbeteren nadat het is opgevoerd, en winst poogt te doen met de opmerkingen van het publiek, dat eene wederopvoering vau //Roofvogels", al was het slechts uit sympathie voor 's heereu Roodliuijzeu's kloeke daad, aandacht verdient." Het doet ons recht veel genoegen inet hot reeds goede, maar nu nog verbeterde tooueelstuk ook hier kennis te zullen maken. Naar wij vernemen zal de heer Stenferl Kroese, predikant te Nieuw-Helvoet, Donderdag J2 Februari e. k., als spreker optreéen in eene vergadering der afd. Gouda en Omstreken van het Ned. Protestanten bond. In de zitting der Arr. Rechtbank van Donderdag morgen werd o. a. veroordeeld L. de G. oud 17 jaar, bekl. vnn oplichting te Gouda gepleegd en diefstal van een sigarenpijp te Waddinxveen, tot eeu jaar gev. en 5 boeten vau 25 of 2 dagen gev. voor iedere boete. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dins dag 10 Februari, des namiddag ten drie ure. Douderd igavond had in /,Nut en Vermaak" de aangekondigde voordracht plaats van Multatuli, bijgewoond door eeu talrijk publiek, zoowel uit deze gemeente als uit de omliggende plaatsen. Zij ving aau precies op het aangekondigde uur en Multatuli gaf daarmede een bewijs van stiptheid, dat te meer waardeering verdient, nu bet bijna overul ge woonte schijnt te worden het publiek, op vrij onbe leefde wijze, eeu kwartier te vergeefs te doen zitten wachten. Hij sprak overrealisme en idealisme en trachtte te betoogeu, dat die twee richtingen iu den grond der zaak niet te scheiden ziju en dat de zooge naamde reulisten ook aan het idealisme, de idealis ten ook aan het realisme offers brengen. Zoowel iu levensbeschouwing als ju kunstuiting zijn die richtingen dooreengeweven en slaau niet ieder afzon derlijk daar. Spr. begon inet aau te toonen, dat de groote manneu uit de oudheid iu weerwil vau het idealisme,waarvan hunne woorden en daden blijk gaven, zich ook niet afkeerig toonden van het realisme, waartoe hij wees op Mazes, Paulus, Jezus, op Ho merus enz. Hij gaf verder, voor.een oogenblik aan nemende dat die twee richtingen werkelijk afzon derlijk mogelyk ziju, verscheidene voorbeelden van valsch realisme en eveneens van valsch idealisme, wuar- bij o. a. de dichters het moesten ouigelden. Hij wees o. a. op de verzenmakers Bilderdijk en Ten Kute, waarvan de eerste b. v. met zijn vrouw, die hij het rijmen ook geleerd had, telkeus bij deu dood van een hunuer kinderen een vers maakte, alsof waar, diep gevoel van smart, zich kou uilen in het aan elkander lijmen vau rijmpjes I Ten slotte betoogde Spr. dat het ons aller streveu n^oet zijn om onze idealen te zoeken in de realiteit, in de werkelijke wereld om ons heen. De voordracht vloeide over vau geestige opmer kingen en vernuftige invallen en was door eeu en ander zeer boeiend. Als gewoonlijk bij Multatuli het geval i9, veroorloofde hij zich herhaaldelijk uitweidingen eu lange tusscheuziunen, die echter steeds medewerkten zijne bedoeling te verduidelijken. Hier en daar kwamen er echter vragen by ons op, naar nanleiding dezer voordracht. Daar o. a. waar hij sprak over Emile Zola en met onverholen weerzin zich uitliet over diens arbeid, terwijl hij telkeus zijn zakdoek zocht om als 't ware de onwelriekende geuren af te 'weren die uit diens werkeu tot hem kwamen en hem eeu valsch realist noemde, nadat hij met nadruk vernield had geen vau dieus werken gelezen te hebben en alleen af te gaau op een artikel in den Ned. Spectator over diens arbeid, vroegen wij ons af of da* dezelfde man was, die verklaarde zich bijna alleen te bepalen tot de lectuur van oude boeken, daar hy oud genoeg wus geworden om zich tot bronnen-studie te bepalen Voor een billijk, recht vaardig oordeel over een schrijver is o. i. studie van diens werken een eerste verei*ohte en een dergelijk ongunstig oordeel op grond van een enkel artikel over die werken is minst genomen bevreemdend vooral bij iemand, die zich beroemt op zijn bronnen-studie l Behalve de vele geestigheden bevatte de voordracht ook vele behartigenswaardige wenken ook voor jongelieden, die niet zelden blijk geven vau valsoh idealisme. Hy vertelde o. a. van eeu meisje, dat, ofschoon jong, reeds een zware taak te ver vullen had. Eeue zieke moeder eisohte hare zorgen, een viertal jongere zusjes en broertjes hare oppassing, en een druk huishouden hare bemoeiingen. Onge lukkiglijk verbeeldde dit meisje z«cb, dat zy boven dergelijke alledaagsohe b> zigheden verheven wus, zij deed wat aau litteratuur en achtte zich té hoog voor het werk, dat op hare schoudereu rustte. Dat verblijf in de zieken- eu kinderkamer kwam haar te eenioonig voor eu eeu ruimere werkkring moest zich voor haar openen. Zy wilde de wen ld iu. Spr. raadde haar iutegeudeel aan, haar huiselijke taak met liefde waar te nemen, ook in het eenvoudige ligt poëzie en het alledaagrche is onze toewijding ten volle waard. Het ineisje liet zic.1 echter niet overtuigen fii ging ten laatste de wereld in. Vele teleur stellingen wachtten haar daar, mislukking op mis lukking werd haar, deel, totdat zij ten laatste werd soeur de charité iu een Egyptisch ho-pi<anl, waar Multatuli haar de vraag liet doenof het toch niet beter zou ziju geweest zich in den beginne aan haar zieke moeder le wijden, iu plaats van te eindigen met oppassen vjm geheel vreemde ziekeu Voorzeker in dit eenvoudig verliuul lug een diepe ziu verscholen, nuar aanleiding waarvan spr. vele opmerkingen eu wenken gaf, die zoowel van zijn mcnscheukcimis ala van zyu geestig vernuft blijk gaven. Valsch idealisme heeft zich vau vele jeugdigen onder ons meester gemaaktdat toen 't leere onder scheiden vau 't ware idealisme, dat echter steeds gepaard moet gaan met eeu Zeker realisme 1 Spr. drukte ten slotte, in verband met zij» on derwerp, ziju g< hoor op het gemoed, inet kracht eu met nadruk, dat het niet de vraag is bij de beoor deeling der waarde van een meuscli, welk soort van bezigheden men volbrengt, maar veeleer, welke de wijze is, waarop men die waarneemt. Geen werk is le min, zoo het maar gedaan wordt met toewijding, met verstand en met hart. Wij bepulen ons tot dit weinige. De improvisaties van Multatuli leenen zich minder tot een geregild verslag, het zou voorzeker gemakkelijk vallen zijne nnecdotcn, invallen, opmerkingen wedrtegeveu, doch het eigenaardige van de voordracht is niet op te schrijven. Wij zijn het in deze met den Ned. Spectator eens, die in zyn laatste nr. o. a. vau Multatuli's voordrachten zeide: „Er ligt zoo veel in deu toon, in de fijnheid eener wending, iu de eigenaardige wijze van zeggen, dat verloren gaat, wanneer men het zou willen op- schrijven." De moeite van een uitgebreid verslag zou dus, meenen wy, te vergeefs zyn. Tulrijk waren de bewijzen van instemtoing roet het gesprokene door het publiek, dat zeker inet ons hoopt, dat Multatuli ook een volgend jaar Gouda weder met een bezoek en een voordracht vereere. Het gezelschap Crescendo te Bodegraven gaf Don derdag avond een concert ten voordeele der armen, dat 270 heeft opgebracht. Bij dc verkiezing van een lid van den gemeen teraad te Zevenhuizen ter vervanging van wylen den heer J. Bos Azn., verkregen de heeren J. Dog- terom 19 en D. C. Marck 11 stemmen. Daar geen hunner de volstrekte meerderheid heeft bekomen, zal er een herstemming plaats hebben. Uit Ouderkerk aan den IJsel meldt men van 4 Februari Niet minder dau drie hardrijderijen op schaatsen ziju door de alhier gevestigde yaalub gelijktijdig ge organiseerd, ui, ecu voor mannen alléén, een voor jongens beueden de 13 jaar en een voor mannen eu vrouwen (paarsgewijze,) Eerstgemelde had den Öden dezer plaats; door 42 rijders werd er aan deelgenomen de prijs, 95, werd behaald doo> A. Oskam van Berg» in bach ide l9te premie ƒ15, door M. de Bruin van Zeven huizen de 2de premie 7,50, door G. Neef te Krimpen a/d. Lek, eu de 3de premie 5. door J. van Cupellen van Krimpen a/d. IJsel, terwijl aan de beide laatst aanbly veilden eveneens ieder 5 is toegekend. Het geheel werd opgeluisterd door muziek Bij eene nlgemeeiie vroolyke stemming liep alles in de beste orde af. Bij kon. besluit vau 22 Januari is geregeld het ambtsgebied der inspecteurs, districts- en urroudis- semeuts-schoolopzieners eu van de verdetling bunner werkzaamheden. Het rijk is verdeeld in drie inspectiën. De eerste bevat Noord-Brabant, Gelderland en Limburg; de tweede Zuid- en Noord-Holland, Zeeland en Utr<cht; de derde Friesland, Overijsel, Groningen eu Drente. Voorts is het ryk verdeeld iu25 districten. Xoord- Brubant bevat de distr.: 's Bo*ch, Breda, Tilburg, Eindhoven; Gelderland de disir. Arnhem, Zutfen, Tiel Zuid-Holland de distr. 's Hage, Rotterdam eu Dordrecht Noord-Holland de distr. Amsterdam, Haarlem eu Hoorn; Zeeland de distr. Middelburg eu Goes Utrecht een distr., UtrechtFriesland de distr. Leeuwarden en Heereveeu Overysel de distr. Zwolle i>ii Deventer; Groningen de distr. Groningen en Win schoten; Dreute het district Assen; Limburg de distr. Maastricht eu Roermond. Nog is lvt Rijk verdeeld in 94 arrondDsemeuteu: Het district 's Hugo heeft de arr.: Hage, Lei den, Delft m V\oerdui. Het distr <t Rotterdam heeft de arr.: Rotterdam, Gouda, Schicduu en Vlaurdingen. Het arr. 'a Graveubnge omval de gemeenten 's Graveuhage, Wassenaar. Het arr. Delft de gemeenten Berkel en Rodeurys, Bleiswijk, Delft, 's Gravesande, Hof van Delft, Lier(de) Loosduin» n, Monster, Naaldwyk, Nooddorp, Pijnac- ker, llijiwyk, Schipluiden, Slompwijk, Vrur, Voor burg, Vrijenban, Wateringen, Zegwaard, Zoetermeer. Het arr. Leiden de gemeenten liillegom, Katwyk, Leiden, Leiderdorp, Lisse, Noordwyk, Noordwijker- hout, Oigstgeest, Rijiisburg, Sasseuheim, Valkenburg, Voorhout, Voorscholen, Warmond, Zoeterwoude. Het arroud. Woerdeu de gemeenten Aar (Ier,) Aar- landerveen, Alkemade, Alphen, Barwoutswaarder, Bent huizen, Bodegraven, Boskoop, llazerswoude, Koude kerk, Ltimuideu, Nieuwkoop, Nieuwveeu, Oudshoorn, Reeuwijk, Rietveld, Ryusateruoude, Waarder, Weide (Lange Jluige), Woerden, Woubrugge, Zevenhoven, Zwuminerdatn. District Rotterdam. Het arrondissement Rotter dam omvat de gemeeute Rotterdam. Het arrondissement Gouda de gemeenten Ammer- stol, Berg-Ambacht, Bcrkenwoude, Capelle a/d IJsel, Gouda, Goudriak, Haastrecht, Hekeudorp, Krimpen a/d Lrk, Krimpen n/d IJsel, Lekkerkerk, Moerea- pelle, Aioordrecht, Nnuwerkerk a/d IJsel, Ouderkerk a/d IJsel, Oudewater, Papekop, Schoonhoven, Stol- wyk, Vlist, Waddinxveen, Zevenhuizen. Het arrondissement Schiedam de gemeenten Baren- dracht (Oost- en West-), Bergschenhoek, Charlois, l)el fs ha* en, Hillegersberg, Hoogvliet, Kraliugen, Over- sehie, Pernis, Poort ugaal, Ridderkerk, Rhoou, Schie- broek, Schiedam, IJselmoude. Iu titel van het besluit wordt de verdeeliug der werkzaamheden van de met het schooltoezicht belaste ambtenaren geregeld. A. De arrondissement-schoolopziener*. I)e arr.-schoolopziener heeft zijn vaste woonplaats binnen het arroud., tenzij de Min. van Binueul. Zaken hem vergunt elders gevestigd te zijn. Aun den arr.-schoolopz. kan door den Koning een vaste som 'sjaars als vergoeding van reis- en verblijfkosten wordeu toegelegd. Hij houdt een nauwkeurigen staat van alle open bare eu bijzondere scholen van lager ouder* y* in zijn arr., van de ouderwijzers, aan die scholen werk- zanm en vun de kweekelingeu. Ilij vermeldt op dien staat de bij het onderwijs aan iedere school in gebruik zijnde leerboeken. Hij bezoekt meermalen 'sjanrs de Ryks- of ge- meeutelykc kweekscholen voor onderwijzers, normaal lessen of andere iustcllingen tot opleiding van ou- i derwijzers in het arrondissement en doet over ieder vierendeeljaars van zyn bevinding verslag aau den districts-schoolopziener. Hij bevordert de instelling van plaatselijke com mission, overal waar dit ter verzekering van plaat selijk toezicht nuttig is, en bewaart nfschrift van de plaatselijke verordeuingen, die de samenstelling en inrichting der in het Arrond. aanwezigen coinmisicn regelen. Hy woont de vergadering dier commission bij, zoo dikwijls zij dit verlangen of hem abmtshulve geraden voorkomt en roept ze, jzoo uoodig, bijeen. Door den Koning wordt jaarlyks een bepaalde som ter zijner beschikking g«steld, bestemd tot bekos tiging eener bibliotheek, waarvan de ouderwijzers ouder ziju toezicht partij kunnen trekken bij de voortzetting hunner studiën en tot bestrijding van andere kleine uitgaven tor bevordering vau het doel der onderwijzers bijeenkomsten. De arr.-sehoolopz. geeft rechtstreeks aau den Min. van B. Z., aan Gedep. Staten of aau den inspecteur van het lager ouderwijs alle inlichtingen, die vau hem worden verlangd. B. Dc districts-schoolopziener. De distr. schoolop ziener heeft ziju woonplaats iu (1e gemeente waar naar het district geuoeind word', tenzij hein vergund wordt zich elders in het district te vestigen. Hij bezoekt iedere openbare eu bijzondere school van lager onderwijs binnen ziju uinbtsgebieü ten minste eenmaal iu de drie jaren. Hein kan door dén Mio. een vaste som 'sjaars als vergoediug voor reis eu verblijfkosten worden toegelegd. Hij houdt, ten minste eenmaal in de drie maanden en verder 200 dikwijls als hij het noodig acht, een •bijeenkomst met de arroudissemenls-schoulopziencrs iu ziju district ter bespreking van de aan hem toe vertrouwde belangen. Na afloop van elk vierendeeljaars zendt hij aan den inspecteur eeu staat betreffende de vergelijkende examens door hem gehoudeu. Die staat vermeld le. het faautnl sollicitanten; 2e. het aantal op de voordracht geplaatsten 3e. d* plaats, die de door deu gemeenteraad benoemde op de voordracht innam. Zoo dikwijls krachtens de art. 21, 22 eu 50 der wet vau 17 Augustus 1878 de beslissing van deu minister wordt ing»*roepeu, zend de distr.-school»pz. aau deze de stukken rnet een beredeneerde «oelichting. Zoodra 's ministers beslissing hein is bericht, brengt hij die ourniddelijk ter kennis van belang- bebbi udeu. Telkens wanneer hij de vergadering eener plaatse lijke commissie wil bijwonen of beleggeu eu bij de tegenwoordigheid van deu arr.-schoolopz. wensche- lijk acht, geeft hij deze hiervan keuuis, met uit- noodiging mede tegenwoordig te zijn. By de toepassing van art. 2t, 22, 29, 31, 36 en 38 der wet van 17 Augustus 1878 Staatsblad no. 127) wiut de distr.-schoolopz. het gevoelcu van den arr.-schoolopz. in. Hij geeft rechtstreeks aan deu voornoemden minister van Binnen!. Zaken en myi Gedeputeerde Staten alle inlichtingen, die vau hem worden verluugd. Van de iuspfcleurs. De inspecteur heeft zijn vaste woonplaats biuneu ziju ambtsgebied ter plaatse door den minister te bepalen. Hy bezoekt de openbare en bijzoudere scholen van lager ouderwijs, de kweekscholeu, normaal lessen en andere inrichtingen ter opleiding vau ouderwijzers, binnen zyn ambtsgebied, zoo dikwijls hij dit uoodig acht. Hij kar., acht hij dit noodig, bijeenkomen met de districts-schoolopzieners van zijn ambtsgebied ter be spreking van de hein toevertrouwde belangen. lly kan ook arrondissements-schoolopzieners bin nen zyu ambtsgebied tot het bijwonen van zoodanige byeenkomst uitnoodigen. De inspecteurs worden ten minste eenmaal 'sjaa'S door onzeu voornoemden minister bijeengeroepen, ten einde onder zijn leiding de atgemeeue belangeu van het lager onderwijs te overwegen. De inspecteurs geeft aau Gedr puleerde Staten der piov ncie rechtstreeks alle inlichtingen en voorlichting, die zij van hem verlangen. Telkeus wanneer de inspecteur de vergadering eeuer plaatselijke commissie wil bijwonen of beleggen eu de tegenwoordigheid van deu arrond.-schoolopz. ven- sohelijk acht, geeft hij deze hieraan keunis met uit- uoodigiug mede tegenwoordig te zijn. Door den uitgever H. Pijttersen Tzn. te Sneek zal bij geuoegzame deelueming worden uitgegtven een nieuw maandelyksch tijdschrift, onder redactie van den heer J. J. A. Goeverueur, getiteld Goucer- neurs Oude liuievriend. Verschillende letterkundigen in Ncderlaud en Belgic hebben hunue medewerking toegezegd, ten einde op die wyze den ouden en geliefden kinderdichter en schrijver te steunen eu zyne laatste levensjaren te helpen vervroolijken. De afd. Schiedam 0. der Holl. Maatschappij van Landbouw had het plan ontworpen tot het houden van een vee-tentoonstelling. Toen de dis trictsveearts J. Huffungel, met dit plau bekeud ge worden, het ernstig ontraadde, wendde het afdeelings- bestuur zich tot den minister van binuenlaudsche zaken, met verzoek om beslissing. Deze antwoordde daarop het volgende -* „Het houden eener tentoonstelling van vet vee te Schiedam in het voorjaar van 1,880, komt m|j zoo strjjdig voor met het belang van den veestapel, zoolang de longziekte niet geheel geweken ia, dat ik mij verplicht zie, het houden dier tentoonstelling te verbieden. „Ik zal ray, mocht bet plan ni^t worden opge geven hetgeen ik trouwens niet verwacht ge noodzaakt zien, Z. M. den Koning voor te stellen, gebruik temaken van de bevoegdheid, welke art. 15 der wet van 20 Juli 1870 Stbl131) voor zulke gevallen aun de hand geeft." Ilet plan is echter opgegeven. Ofschoon de datum van die resolutie wordt ver meld als te z.ju 12 December jlwerd het boven staande eerst thans openbaar gemaakt. Door verschillende assuradeurs was op de onlangs door brand vernielde stooinsuikerfabriek op de Laurier gracht te Amsterdam geletktnd tot een gezamenlijk bedrag van 987,000. Buitendieu lnp er uog een verzekering bij de onderlinge maatschappij van de Jong eu Co., vau ongeveer 40,000 en eeu raffinadeur*-braud-contract van 50,000, terwijl de directie een aanzienlijke soin bij zich zelve verzekerd had. Het raffiuadeurs- brand-coniract zal vermoedelijk ontbonden wordeu, daar het aantal raffinaderijen tbaus te kleiu wordt. Van den opbouw der fabriek is nog niets met ze kerheid bekeud, ook niet hoeveel de schade bedraagt. De commissie, door de assuradeurs gekozen, om die op le maken, is druk bezig, maar er valt zooveel op te ruimeii, dat biermede nog wel eenige tijd zal veriooper. Ofschoon de fabriek bij verschillende posteu was verzekerd, wordt de sehade over het geheel opgemaakt daar dit afzonderlijk niet te doen is. (HU.) Edward Rooze bestrijdt in ten brief over den „Vee handel lort Engeland en de Volksvertegenwoordi ging," opgenomen in hit UN. v. d. D." van Don derdag, de meeuiug, do0# ouzeu Miuister van Bui- teulaudsche Zaken iu de beide Kamers onlangs geuit, dal de maatregelen, van Fugelsche zijde tegen den invoer van vee uil Nederland genomen, eeu vermomd protectionisme voor 't Amerikaansche vee zouden be- oogfii. De heeren AYirts eu Alac Gillavry hebban bij hun onderzoek iu Engeland eeu anderen indrak gekregen eu ook de heer Rooze heeft opgemerkt, dat alleen de quaestie van longziekte, tongblaar en klauwzeer in 't spel is. De hertog van llichinoud heeft de bepalingen in Eugelaud gemaakt op den invoer (niet van Hollandsch maar) van Foreigli vee iu 'i algeiiuen. En nu moge lord Beaconsfield nu en dau van em protectionis'.ischeu geest blijk geven, in deze zaak is dit niet meer dan iu andere 't geval. Behalve door de opheffing vau het verbod van invoer van schapen uit de Vereecigde Staten staan Nederland en Amerika, jnet alle andere buitenge sloten natiën volkomen op hetzelfde standpunt. De heer Rooze wijst er op, dat uoch 't transport van levend vee uit Amerika noch de veeteelt, noch het aauvoereu van vee uit Australië op den duur goede resultateu geeft. Bovendien wat kou Eugelaud be- vregeu ora 'l vee vau een bevriende, naburige natie buiten te sluiten en het zoover van huis als Amerika te halen? Het betreft hier geen sympa- thiëuer bestaat een levensquaestie voor Holland en Eugelaud's zijde geen protectionisme tegen ons gekant of zoo er een zweem van bestaat men over- dry ve uiet; want daardoor werpt men onze glazen iu eu weerhoudt dcu landbouwer met kracht mee te werken tot 't uitvoeren van de door Engeland verlange bepalingen. Ten slotte zegt de heer Rooze dat, als wij den veehandel met Engeland in zijn eer wenschen her steld te zien, wij ons van alle ziekte moeten zoeken vrij te maken; wij moeten docr ouze wetgeviug waarborg biedenmaar daarbij is het in de eerste plaats noodzakelijk, dat w|j de overtuiging mei ons omdragen, dat de bestrijding van besmettelijke ziek ten wel zeker een regeeringszaak ismaar het wanrdee- ren, liet nakomen eu het handhaven van hetgeen die Regeeriug als' wenschelijk en ncodig aanbeveelt.... dut is de zaak vun het volk Omtrent de viering en den sterfdag van Zwain- merdam verueemt de NR. Ct" het volgende: Eenige weken geleden deed dr. Daniels te Amster dam, iu de natuurkundige sectie van de afdeeling van het Genootschap voor natuur-, genees- en, heel kunde, het voorstel dat men op den 17n Februari de nagedachtenis van den grooten natuurvorscher op zyu graf in de Walekerk aldaar sou huldigen. Dit voorstel werd aangenomen door de sectie, en goedgekeurd door het Genootschap, dat de uitvoe ring er vün op zich heeft genomen, 's Middags om drie uren tal meu zich iu de kerk bevinden en ontvangen wordeu door den voorzitter van het Genoot schap prof. Stokvis, die daarna een redevoering zal uitspreken, welke door prof. Harting is gesteld. Laatst genoemde was uilgenoodigd zelf de rede uit te spre ken, (Joch drufde dit niet op zich nemen. Zijn belangstelling wilde hij echter op deze wyze toouen. Aan de pilaar, iu welker nabijheid het graf ligt, zul een marmeren steen met opschrift bevestigd

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2