i Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1880. BUITENLAND. BINNENLAND- Woensdag 11 ïFebruari. pjo 2412 Nationale Militie. Buiteulanilseh Overzicht. )n in de LOTING- Tweede Openbare Kennisgeving en een vooral op het gewicfil 1 zzMet inachtneming van het echter de rechten schikking vóór alles in aanmerking komen. dat de openbare had veroordeeld. vele Ieren, aan beloften waren GOUDSCHE COURANT gewicht werd gehecht. Liverpool is eene stad van grooten materialen invloed, waar de verkiez'ngen meestal in conservatieven sin zijn uitgevallen; bij de door de aanslaande algetoeene verkiezingen reeds opgewekte gisting zou eene overwinning der oppositie g rooie betreken is gehad hebben als een aanmoediging dezer partij, die dan aanstonds zou beweerd hebben, meeuing d<politiek van het kabinet Daarenboven wonen in Liverpool welke doori den liberalen candidaat gedaan, welke zich tot de grenzen van den home-rule uitstrekten. Men verdiepte zich igen hoe vele lersche stemmen men daardoor en hoevele Engelsche men van zich zou i. De uitslag heeft niet aan de ver der liberalen vofdaande heer Whitley meerderheid van ruim 2000 denmandidaat, lord Ramsay. parlement hebben hunne Als naar gewoonte werd in het boogerhuis dadelgk let adres van antwoord in berekening zou winnen vervreemden. wachtingen der liberalen werd gekozen met eene i stemmen boven den liberal» De beide huizen van het vergaderingen aangevangen. aangenomen na een kort lournooi tusschen de hoofden der partijen. In het lagerhuis leidt bet adres altijd tot uitvoeriger gedachten wisseling. Vooral schijnt men langzaam te zullen werken, omdat de Ieren bij monde van de heeren Shaw en Shell reeds aanstonds be gonnen zijn met hunne gewène tactiek om de werk zaamheden van het huis te |>elemmeren, door lange beraadslagingen over moiÜn-tot verdaging van de onderwerpen, die aan de ordf zijn. Deze obstructives zijn een kanker van het parbment, want zij kunnen in de gewoonten en reebtenjvan het huis steeds een middel vinden om aan het Èpreken te blijveu over de regeling der agenda en eoo een kostbaren tijd zoek le maken. In de jongste kamerxittiw< te Luxemburg heeft de regeering ingediend de overeenkomst met Nederland aangegaan, met bijvoeging van al de daartoe be- hoorende stukken. Van de Kamer zal het afhangen of deze aangelegenheid in de openbare zitting zal worden besproken. De minister heeft aangedrongen op een spoedige behandeling daarvan in de sectiën. Op die wijze alleen kan de quaestie intijds worden afgedaan en niet tol een latere bijeenkomst der Kamer moeten verdaagd worden. Tevens is beraadslaagd over het voorstel der regeering tol oprichting van een staatslandbouw- schoo^ dat in beginsel is aangenomen. Met uitzondering der nllramontaansche dagbladen, is de Duitsche pers eenstemmig in haar lof over de houding der Regeering bij de behandeling van de begroeting voor eerediAist in den Landdag. De Post bevat eene uitvoerige beschouwing over de redevoering van den minister von Puttkamer en wijst valt d** volgende zinsneden i de behoeften der Kerk, zijn van den Staat, welke bij eene -L.«__ l-2oo gij uwe beginselen in Pruisen wilt doen zegevieren, zult gij de meerderheid steeds tegen u hebben, want nimmer zal zij toestemmen in hetgeen gij verlangt, namelyk: dat een deel der Pruisische onderdanen zich aan de Pruisischfe wet onttrekt, om zich te stellen onder een vreemd gezag, hetwelk zelve in ons land de grenzen van zijne macht zou bepalen." Deze rede en de houding der meerderheid hebben de ultramon'anen zeer teleurgesteld. In het Spaansche congres heeft de jonge Cubaan- sche afgevaardigde Portuondo het Kabinet in de gelegenheid gesteld, om ruiterlijk voor zijne koloniale laktiek en bovenal voor zijne staathuishoudkundige beginselen uit te komen. Hij wees voornamelijk op het verschil dat, volgens de Cubaansche vertegen woordigers, tusschen de politiek van den heer Canovas del Castillo en dien van den maarschalk Martinez Campos bestaat. Door deze redevoering werden al de fractiën der oppositie tevens in de gelegenheid gesteld zich over het vraagstuk te verklaren, zoodat het Kabinet eindelijk het groote debat moest aannemen over de crisis, welke lot den val van Martinez Campos heeft geleid, en over de koloniale vraagstukken. De heeren Sagasta, Castelar, Martos, Pidal, Alonso Martinez, Posada-Herrara, de generaals en vertegenwoordigers der Antillen, hebben reeds hun voornemen te kennen gegeven om het woord te voeren. In de staatkundige kringen wordt dit debat als zeer belangrijk beschouwd, daar het de definitieve houding zal bepalen van alle dynastieke fractiën, die zich o-i Posada-Herrera, Sagasta en Mariinez-Campos scharen In de volgende zitting heeft de minister vau koloniën, in antwoord aan den heer d’Aosla, ver klaard, dat de Regeering besloten heeft, de koloniën op denzelfden voet als het moederland te behandelen. De heer Canovas del Castillo deelde mede, dat hij den generaal Martinez Campos de noodige volmacht heeft gegeven, om aan den opstand op Cuba een einde te maken. VOOR DE BURGEMEESTE&en WETHOUDERS van Gouda, voldoende aan art. 28 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), en aan art. 20 van Ziju-r Majesteits besluit van den Ssten Mei 1862 (Staatsblad no. 46), brengen ter algemeene kennis dat de LOTING der in het vorige jaar voorde NATIONALE MILITIE ingeschrevenen, in deze Ge meente zal plaats hebben op DINSDAG den 24slen FEBRUARIJ aanstaande dat de ingeschrevenen naar alphabetische orde op geroepen, zelf hun nommer trekkendat ook voor den niet opgekomen Loteling de trekking kan ge schieden door zijn Vader, Moeder of Voogd ter wijl dit bij hunne afwezigheid, door den BURGE MEESTER of een Lid van den GEMEENTERAAD wordt gedaan Dat de belanghebbenden, ten einde te loieu en opgaaf te doen van de redenen van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie meeneu te hebben, zich op voormelden dag, zullen moeten bevinden ten Raad- huize dezer Gemeente, en wel zij wier namen be ginnen met d letterA, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L of M des voormiddags ten Ö’/a ure> eb die» wier namen aanvangen met de letterN, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, IJ of Z des voormiddag» ten- ll’/g ure Dal op MAANDAG den 16 FEBRUARIJ 1880, van des voormiddags 10 tot 1 en des namiddags van 3 tot 5 ure, op bet Raadhuis aanvraag kau wor den gedaan tot het opmaken der getuigschriften we gens BROEDER DIENST of van te zyn EENIGE WETTIGE ZOON, en dat belanghebbenden, ten bewijze van volbragte of werkelijke broederdienst daarbij maeten overleggen een paspoort, zakboekje of attest van dienst bij plaatsvervanging en zich moeten aanmelden vergezeld van twee met hen bekende, te goeder naam en faam bekend staande ingeze tenen, die OP HUNNE VERANTWOORDELIJK- HEID de venischle getuigenis kunnen afleggen en het op te /naken gttnigschrift onderteekenen. Voorts, dat de benoodigde bewijzen van werkelyke dienst of uittreksels uit het Stamboek, voor de be langhebbenden bij de betrokken korpsen zullen worden aangevraagd, indien zij zich vóór de Loting ver voegen ter Secretarie dezer gemeente om de daarlqe noodige opgaven te doen en dat zij, die bezwaren mogten hebben tegen de wijze waarop de LOTING is gtschied, die kunnen inbrengen bij de Gedeputeerde Staten dezer Provincie, binnen Vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de LOTING heeft plaats gehad, en wel bij een op ougezegeld papier geschreven bewaarschrift, hetwelk, met de noodige bewijsstukken gestaafd, tegen bewijs van ontvang zal behooren te worden ingcleverd bij den BURGEMEESTER dezer Gemeente, die het zelve aan Gedeputeerde Stalen opzendt. Gouda, den 1 On February 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. Uil Frankrijk geenerlei byzondcie berichten. Don derdag wacht men eene levendige kamerzitting bij de behandeling van Louis Blanc’s amnesiie-voorstel. Het rapport strekt tot verwerping en het lijdt geen twijfel ot de meerderheid zal zich daarmede veroenigen. De President der Republiek heeft 92 nieuwe rech ters benoemd, natuurlijk allen republikeinen. De afloop der verkiezing te Liverpool is reeds in ons vorig nummer bericht. Er was menige reden waarom in Engeland aan den uitslag bijzonder GOUDA, 10 Februari 1880. Dr. H. G. Hagen heeft voor het beroep naar de Reinonstraulsche gemeente alhier bedankt. Poen de heer Hagen dit Zondagmorgen in de godsdienstoefening te Leiden bekend maakte, gaf de gemeente hare ingenomenheid met dat besluit te kennen door bij hel einde der godsdienstoefening de zegenbede uit te brengen, vervat in Psalm 134 vers 3. Dezer dagen vervoegde zich, naar wij vernemen, bij den heer Herman de Groot, directeur der be graafplaats alhier, een persoon, die het uiierlijk had van een schipper en zulks ook beweerde te zijn. De -man was zeer aangedaan en geen wonder, daar zijn geliefde cchtgenoote overleden was, tijdens hij met zijn schip bij Moordrecht lag. De laatste plicht, die hij jegens de dierbare overledene tc vervullen had, wilde hij vervullen op eene wijze, die van zijne vereering blijk droeg en daarom wilde hij zich een min of meer kostbare begrafenis in deze meente getroosten, waartoe hij den directeur alles in gereedheid te orengen en hem ook de kist bestelde. Alles was besproken en de bedroefde man ging, doch liet zich bij de- deur ontvallen, dat hij naar Rotterdam moeteirde sporen, eerst weder lastig genoeg naar Moordrecht moest, daar hy, wat in zulke droeve omstandigheden te begrijpen is, vergeten had geld mede te nemen en hij in Rotterdam 12.50 noodig had. De aelwilknde directeur wilde hem die moeite besparen en vroeg of hij hem ook kou helpen met hem iels voor te schieten. Dit aanbod werd dankbaar aangenomen, en de schipper ontving 20.Hij ging enlater bleek, dat de man een aardig verhaaltje had opgedischt onzer ingezetenen voor ƒ20.opgelicht. Door de heeren G. B. van Goor Zonen is dezer dagen het Adresboek voor 1880 uitgegeven. Dit boekje is langzamerhand een onmisbare vraagbaak geworden, en ook deze jaargang zal wederom aan velen welkom zijn. Door de groote verandering, die van gemeentewege in de huisnominers is gebracht, werd de uitgave vertraagd, doch zijn ook naar wij vernemen de nommers in het adresboek ver meld, niet altijd overeenkomstig die, welke op de hui zen voorkomen. Dit ongemak is gering, als men 't weet, daarom vermelden wij het. Moge het ruim de biet de wakkere uitgevers aansporen om ons een volgend jaar weder een adresboek te verschaffen. Wij vernemen, dat het wetsontwerp tot heffing van een rentebelasting het Departement van Fiuan- tiën verlaten heeft en naar den Raad van State is verzonden. Dagblad. De Commissie van oppertoezicht en beheer der Kweekschool voor zeevaart te Leiden zal op Maan dag 23 dezer ’s morgens 10 uur in voomoemde inrichting eene keuring houden van jongens tusschen 147s en 16 jaar, die eene verbintenis in ’s Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Jongens ouder dan 16 jaar worden voorloopig niet meer aange nomen. Binnen enkele dagen zal het huldeblyk van het leger, HH. MM. den Kcning en de Koningin aam-

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1