AÖVERTENTIËN Uittreksel van lid vonnis POSTERIJEN. Burgerlijke Stand. geboden by gelegenheid van hun huwelyk, geheel voltooid zijn. Het beeld stelt voor eene vorstelijke figuur uit het tijdvak der Carolingeu, met het zwaard in de rechterhand en een schild, waarop het Neder- landsche wapen is gegrift, aan den linkerarm, be schermend voor de kaart en de vlag van Nederland. Zij stelt voor: /Oranje, wakende over Nederland en Zijn vaandel." De aanbieding vau het huldeblijk zuil plaats hebben nog in den loop van deze maand, door eene subcommissie, onder voorzitterschap van den generaal-mnjoor K. H. van Diepenbrugge, iuspeo- teur van het wapen der artillerie. Het steeds toenemend aantal stoomgemalen in den Krimpenerwaard werkt zoo gunstig op den water stand iu de meeste polders, dat die thans op of nagenoeg op somerpêil is. Vroeger stonden sommige polders soms tot Mei voor een gedeelte blank.. Het rundvee is in die streek algemeen gezondvan ziekte wordt niets vernomen. Aan particuliere berichten uit Indië ontleent .het Fad. het volgende Den 7 Deoember vertrokken van.iBanda per gou vernementsstoomschip Tagal de officier van justitie en de schout, om een onderzoek iu te stellen naar ernstige ongeregeldheden, welke zijn voorgevallen op de particuliere onderneming vau de heeren V. de S. en d. V. op Hoo (Groot Ceram). Den 6. December werd op het specerijperk Drie Gebroeders te Banda de opzichter, een jongraer.sch van ongeveer 23 jaar, op gruwzame wijze door een der perkarbeiders vermooid. Te Bauda heeft de nootmuskaat oogst door de zware regens in Juni, Juli en Augustus zeer veel geleden, zoodat in 1879 slechts */3 is gemaakt van hetgeen ander» by een tamelijkeu oogst het geval is. In Juli k. zal te Berlijn worden gehouden eene internatiouale tentoonstelling van baksteeuen-, potten en pannen-, kalk-, cement- en gipsindustrie. Van alle kanten verklaart men zich bereid, aan die ou derneming deel te nemen. De vereeniging van de Duitsche pottenbakkers zal dan ook dit jaar hare jaarlijksche vergadering en tentoonstelling te Berly» houden. Voor het watersnoodconcert, heden door de ko ninklijke militaire kapel in den schouwburg te 's-Hage te geven, is bijna geen plant* meer te be komen. De reden van dien grooten toeloop is, vol gens de Haagsche kroniek dei Gr<m, Ct., deze//Een oud Nederlandsche vrouw, eertijds de beste onzer zangeressen, mevrouw Rosa de Vriesvan Os, zal, schoon op bijua 60jarigen leeftijd, voor dit doel in haar vaderland nogmaals voor 't voetlicht treden. In haar vaderstad, mevrouw Rose de Vries is een Haagsche, eene dochter des volks. Zij, die eenmaal de grooten der aarde in verrukking bncht haar als Norma te zieu, was een onvergetelijk genot was de dochter van zeer armoedige ouders, Israëli tische kooplieden, die langs de huizen groenten ventten. Op zekeren dag zat Roosje van Os op haar wagen met appelen of iets dergelijks, op den hoek van de Gedempte Gracht en Wagenstraat, en ze zong het hoogste lied uit zoo hoog en zoo schoon, dat de koning (Willen II) die op zijn wandeling haar voorbijging, er door getroffen werd. Hij liet ou- deizoek doen naar het nachtegaaltje en deze werd tot zangeres opgeleid. Wij kregen daardoor eene familie van groote artisten immers zoowel de dochters als de zoon van Rosa de Vries, zijn aan de opera haar zoon zelfs thans aan de Haag sche opera verbonden. Iu de Prov. Over y sa. en Zwólsche Ct. maakt X. opmerkzaam op het gevaar, waarin Donderdagavond dé reizigers, die toen met den laatsten trein van Zötfen naar Twente vertrokken zgn, verkeerd hebben. Even buiten Zutfen stopte de trein, omdat de machinist bemerkte, dat hg op de verkeerde rails, namelijk op weg naar Deventer was. De trein, die van Zutfen wérkelijk naar Deventer moest gaan, kwam reeds aanstoomen. Gelukkig had de conducteur van den T'wentschen trein de tegenwoordigheid van geest den oooducteur toe te roepen «VooruitVooruit aan welk bevel gevolg werd gegeven. Hierdoor had de trein, die naar Deventer moest, gelegenheid op te merken, dat op zijn weg een verkeerde trein stond, en kon dus stoppen en terugstoomen. Ook de andere trein stoomde terug en kwam op de goede rails. Alles liep dos goed af, maar wat zou er geschied zgn indien, evenals vorige avonden, een sterke mist het waarnemen had belet. X. hoopt, dat streng onderzocht zal worden, aan wicn in deze zaak de schuld ligt. De eigenaren van het geïllustreerde weekblad: The Grnpkie hebben de meest bekende en meest geachte kunstschilders in Eugeland nitgenoodigd, beeltenissen te vervaardigen van hetgeen ieder hunner voor zijn eigen ideaal ecner schoone vrouw bondt en die schilderstukken tentoontestcllen. Door sir F. Leigh- ton, Alma Tadema, E. Long, Galderon, Lcstie, Tisset, Storey, Marcus Stone, Millais en andere meesters is aan het verzoek voldaan. Als eene bizoudrrheid wordt medegedeeld, dat de Inndbouwer G. vau Eek, aan den Diefdijk onder Zijder- veld, die iu den aardappeltijd door de strenge vorst verhinderd werd een gedeelte zijner aardappelen te rooien, dezer dagen, toen het een paar dagen dooide, daarvan gebruik maakte om die op te delven. Thans heeft hij er nog drie hectoliter zuivere jammen uit gerooid, welke bleken volstrekt niets door de vorst geleden te hebben en zelfs veel beter van vorst smaak waren dan die, welke bij in den aardappeltijd gerooid had. De Vereeniging tot bescherming van dierente Leipzig bereidt eene tentoonstelling voor van voorwerpen, die een doeltreffende behandeling en bescherming vau huisdieren bevorderlijk kunnen zijn. Zij zal vau 2 tot 20 Mei e. k. iu det zoologischen tuin te Leipzig gehouden worden. Zij zal acht afdeeliiigeu bevatten, waarvan de le: modellen of teekeningen van doeltreffende verblijven voor diereu, ook voor die soorten welke iu gevan genschap levenII. alles wat bij het aanspannen of optuigen vau rij- of trekdieren strekken kan om het drukken of andere nadeelige gevolgen te voor komen en 'den arbeid gemakkelijker te maken III. modellen van rijtuigen, karren enz., en gedeelten daarvan, of wel die voorwerpen zelve, bij wier vervaardiging het welzijn der dieren in het oog gehouden isIV hoef- en klauwbeslagV instru menten ten dienste der chirurgische practijk van den veearts; VI toestellen ter verpleging van lij dende dierenVII middelen en toestellen om dieren slechte gewoonten af te leeren, zonder hen te kwellen; VIII alle voorwerpen, die het welzijn der diereu kunnen bevorderen en dierenkwelling voorkomen. Belangstellenden kunnen zich tot het vernemen van verdere bijzonderheden wenden aan den heer Julius Ilaeckel, lid en penuingmeester der tentoonstellings commissie te Leipzig. Nog steeds worden te Amsterdam door den rechter van instructie de verhooren voortgezet iu Zake de vermoedelijke poging tot vergiftiging door middel van rut ten kruid. Gelijk reeds werd gemeld, wordt vermoed dat het lange leven van den oom, in verband met een legaat dat hij aan zijn nicht bij testament besproken zou hebben, de drijfveer kan ge weest ziju tot de treurige daad. Op een goeden dag kwam mej. B. de vrouw die onder deze zware verdenking is gearresteerd bij haar oom en bood hem een vette kip aau om er soep van te maken, gelijk geschiedde. Deze kip geslacht en onderzocht volgens de voorschriften van de Mozïsohe godsdienst, was zuiver en goed, gelijk gebleken is uit de afgelegde getuigenissen. Toen echter soep vau der. vogel gekookt en door den oom en zijn dienstbode daarvan eenigc hoeveelheid genuttigd was, gevoelden beiden zich zeer oupasselijk. Een geneesheer werd geroepen, die onmiddellijk de kenteekeuen van arsenic vergiftiging ontdekte en met een tegengif de gevolgen wist te voorkomen. Oumid- delijk werd vermoed, dat de soep het vergiftig bestauddeel bevatte, en een broeder van den ouden heer nam een hoeveelheid der soep mede, met het voornemen om die te laten onderzoeken door de commissie tot keuring van voedingsmiddelen. Uit het chemisch onderzoek van dezen bleek overtuigend, dat de soep vergiftigd was met arsenic. De justitie werd van de zyde der Commissie ingelicht, waarvan het voorloopig onderzoek en de arrestatie gevolgd warenzy stelt thnns vele pogin gen iu het werk om nog een deel der overgebleven soep te vinden, daar zg hiervan niets bezit en enkel de waargenomen verschijnselen in het scheikundig onderzoek buiten haar om ingesteld, die gegevens zijn voor haar vermoeden. Intusschen ontkent mej. B. ten sterkste' bij nlle verhooren iels van de zaak te weten en beweert de kip te hebben ten geschenke gegeven in de toestand waarin zij die ontving. Nv. d. D. Een ergerlijk bewgs van de verregaande opper vlakkigheid, waarmede soms nominaties, tot ver vulling van predikanten vacaturen, worden geformeerd, is te Leiden geleverd, alwaar, volgens de Kerkel. Ct. van 7 Febr., den 30 sten Jan. een zestal is opge maakt, waai onder ook voorkomt den naam van d«, II. W. A. Vcrhocff te Clntrlois, hoewel deze reeds den 25 sten Jan. 11. overleden is, en wel als predi kant te Vlaardingen, waarbij bij sedert Oct. 1876 gevestigd wat. Uit de raadszitting van de gemeente Ooststcliing- werf: Verzoek van den hoofdonderwijzer te Elslo om aanstelling van een kweekeling in zyne school, als zijnde daarvoor een geschikt persoon te verkrggen, én wel Fokke Willems Wemer te Tronde (nabij Elsloo gelegen.) De heer Wemer (raadslid) wil dit punt wel even toelichten en zegt ongeveer het volgende „Bij den zomer kan hij het zelf wel doen, maar bij den winter niet, maar om er alles van te zeggen, dat wil ik niet, omdat hij bij toeval een jongen van mij is maar/1.50 iu de week is mij te min, hij is 15 jaar oud, eu dan moet ik cr zelf maar baas over blijven, -maar ƒ10 per maand dan wil ik het doen 't i9 dan voor een, twee of drie maanden a 10.' De Raad ceemi het voorstel aan. Verwijdering van vetvlekken uit teekeningen, ge. schriften enz. Volgens Brydges giet men benzol over de oppervlukte van teekeuing of geschrift op de plaatsen, waar zich vetvlekken bevinden. Nadat deze plaatsen daarmede doortrokken zijn, schudt ineu er poeder van wi'te bolus op. Men kan dit los op de plaatsen laten liggen of met behulp der hand daarop vastdrukken. Nadat het poeder onge veer eene minuut gelegen heeft, kan het afgeschud en de plaats met eene linnen of andere lap afge» wischt worden. Zijn de vlekken niet volkomen verwijderd, dau herhaalt men de methode. De voorzitter der Vereeniging voor vogelfokkcrg te Aken raadt als middel, om vogels het uitrukken hunner vederen af te leeren, aan het bestrijken der vederen met iu water opgeloste aloë. De bittere smaak schijnt de vogel af te schrikken. Eene door den voorzitter zelf genomen proef slaagde goed. Als men iu den zomer, na een warmen Julidag, des avonds zich verlustigt iu een wandeling langs een onzer rivieren vooral de Maas of de Waal en men aanschouwt dan dat stille rustige water, slechts licht bewogen door een zachte koelte, wie zoude zich dan kunnen verbecldeu, dat diezelfde rivierenzoo dikwerf in den winter de schrik der oeverbewoners zijn. En toch, helaas! dat dit geen ijdele verbeelding is, leerden ons de laatstverloopea dagen alweder opnieuw. Nauwelijks had het oude jaar 1879 ons verlaten en was een nieuwe tijdkring in getreden, of de meest onrustbarende berichten kwamen uit Duitschland tot ons over. Na een zeer strenge vorst, die niet alleen de kleine rivieren m9t een ijskorst bedekte, maar ook de groote rivieren deed bevriezen, viel er plotseling een hevige dooi in; eu ziedaar schrik en angst van rondom. Het ijs rankte hier en daar los, de groote toevoer water van boven uit Duitschland komeudc, wist byna zich zeiven geen weg te baueu en het losgebroken ijs, met geweld voortgezweept, kruide in zware schollen op eu ovir elkander. Het was de 3e Januari van het pas iu- getredcu jaar 1880. Ook de bewoners van de dorpen Brakel en Fouderoien waren met vrees vervuld, toen de rivieren Waal en Maas zich in beweging stelden. De buitengewone riviercorrespondentie was reeds eeo paar dagen te voren, ingesteldenkele boeren begonnen n-eds knolrapen, hooi enz. uit de lagere gedeelten te bergen. Het, water in dc Waal steeg met ieder uur, totdat men des avonds te 7 uur met een verbazend gedruisoh de uiterwaarden te Brakel hoorde onderloopen. Toen de Zondag morgen aanbrak, stond het water aan den dijkeen weinig minder hoog dan in Maart 1876, toen er ook een doorbraak plaats had. liet was dien dag geen rustdagde huizen en huisjes beneden den dijk aau de Waalzijde waren allen, op zeer weinig uitzondering na, het een meer, het auder minder irièl water gevuld. De bewoners waren allen naar bloedverwanten of vrienden gevlucht, terwijl huisraad en vee op den dijk verspreid lag of stond. Overal zag men hooi rijden of hout of wat ook, dat geborgen werd of dat men noodig had voor de dijken. Tegen den avond begon het water wat te vdllen, cn gaf ten minste daardoor eenige verademing. Muar daar breekt Maandag 5 Januari aan, eu met dien dag doemt ecu nieuw onheil op. De Maas, die losgernakt zynde na veel onheil te nebben gesticht in Noord-Brabant, nu eerst kalm door stroomde, begon verbazend te wassen, ten gevolge van een ijsdam die vastzat by het dorp Fouderoien 611 (ty^J)er'c','en waren zoo treurig, dat een ieder reeds bedacht was op bergen en ruimen. Het is wnarlgk een treurige zaak, midden in den winter uit zyn warme woning verdreven te worden naar elders of op zolder, omdat het water onze huizen zal binnenstroomen en niet «alleen vuil en slijk zal achterleen, maar vooral koude en vochtigheid. Al de ellende en de droevige gevolgen kunnen alleen diegenen bcoordeelcn, die het bij ondervinding weten. Met den avond werden de tijdingfin, die men van den Maaskant, bg Fouderoien, bracht, nl onrust barender; dc een zeide 'dit, een ander dat. Men hoorde eh zag er, bij het flauwe licht van lantaarns, niet anders dan wagens met mest of hout ryden, om de watermassa tegen te houden. Alles was in rep cn roer; verwarde stemmen, sommigen schreiende; déze met bed en toebthooren sjouwende, gene met griten ot kocien i ie(,er bergende en zwoegende en tobbende, om te redden wat mogelijk was, en straks zijn w:>ning verlatende, niet wetende hoe cn wanneer hij er zul inkomen. Onder dit alles was men aan den Vleugeldijk, bij den Meid ijk, welke laatste de boven- en bcneden- Bommelerwaard vau elkander scheidt, druk aan het werk. Met inspanning van alle krachten, met spade en houweel is men bezig het verwoestende element te keeren. Doch zie, men bespeurt aan eenige boomen, die daar geplant zijn, dat er eene verzakking in den dijk komt. Met groote ontsteltenis ziet men dat en dieper en dieper zinkt de dijk weg. „Alles is verloren is de uitroep, en men geeft het werken tot beteugeling op. i Die treurmare wordt met ontroering in de twee dorpen verbreid cn eenige oogeuWikken na die tijding, verkondigt het noodlottig klokgelui, dat er een door braak is ontstaan en dat die twee dorpen wederom, na een kort verloop van nog geen 4 jaren, door een watersnood worden bezocht. Met donderend geraas stroomt het water, vergezeld niet groote ijs- schollen, het 'gat in en dreigt alles te verderven, wat het in zijn woedende vaart ontmeet. Dat het waarheid was, wat de klok ons met sombere toouen mededeelde, bleek in den morgen van 6 Januari maar al te zeer. Als een lawine kwnin het water over dc velden aanrollen, al nijgende en stijgende, totdat htt iu de huizen liep, iu de school, in de kerk en ook de rustplaats ouzer dooden bedekte. De meeste huizen stonden verlaten de b( woiitb waren opgenomen in de ledigstaaude pastorie, de docters- woning en te Fouderoien in het hoerenhuis of iu de herberg „de Zwaan" aan de Deendcrtdijk. Er waren ook velen in hun eigen huis op den zolder gevlucht; wnnrlijk, niet alles in dit barre jaargetijde! Met medelijden zag men de arme stumperts, die zoo wreed verjaagd werden, aanvooral oude, zwakke en krnnke lieden, of kraamvrouwen met hunne teöre wichtjes. Reeds zoovele weken »ns cr door aan houdende koude en sneeuw niets te verdienen! Velefi die bij eenige verdienste, een warm stuk Wee ding of deksel zouden kunnen koopen, was dit nu onmogelijk gemaakt. Als men aau niets gebrek heeft en men moet dan toch ondervinden, wat ellende liet water met zich brengt, valt het hard te verduren; manr hoe zouden de armen het maken, die aan dit alles gebrek hebber. 1 Eu dm de nnwrëen. Die blijven niet uil, al zijn wij bevrijd van het water; alle handen slaan aan het werk om ze te reinigen en weder bewoonbaar te maken. Maar, ach wie kan de onheilen tellen, die vochtige, natte huizen veroorzaken? Natte bedsteden, natte steenen vloeren is het w onder, dat men hier zooveel jicht- en rhumntieklgdcrs aantreft, en zoo menige oude van dagen, met kromgetrokken handen of stgve beenen, gekluisterd zit aan zgn zitplaats of legerstede Moge de liefdadigheid veel leniging brengen in het lyden onzer natunrgenooteu 1 Mogen harten en handen ontsloten worden dat is ons aller wensch, die opnieuw getuigen waren van een doorbraak. Manr mocht ook eens de dag aanbreken, dat de Waal- cn Mansoevers zich mogen verheugen in goede, stevige dyken die het water beter iu toom houden, dan hunne tegenwoordige zoo zwakke broeders zulks vermogen. Mogen daartoe ook vooral de handen ineengeslagen worden, dau zoude mer. in waarheid kunnen zeggen: Er is een goed en groot werk verrichtwaarvan de heilzame gevolgen niet zullen achterblijven. Arnh Ct.) Een veertien dagen geleden werd G. d. J., slager te Oirschot, door een varken in den vinger gebe ten. In plaats van dadelijk geneeskundige hulp io te roepen wilde hg beproeven, zelf de wond te ge-y nezen, door er petroleum in te gietenj/ met het ongelukkig gevolg dat zijn arm opzwol. Geneeskun dige hulp kwam toen te laatVrijdag is de patiënt in het gasthuis te 's Bosch aan de gevolgen overleden. De fraaiste ijsbaan der wereld kan men volgens de verzekeringen der bewoners uit die strekeu, vinden tusschen Rolandseck en Oberwinter. Het ijs is staalhard, een voet dik en kristalhelder, zoodat men duidelyk de kiezels en steenen op de bedding der t rivier kan zien, terwijl de visschen vroolijk hunne kleine strooptochten ondernemen. Duizenden schaat senrijders bewegen zich op de vlakte en alle ver klaren om strijd, nog nooit zulken ijsbaan onder huune voeten gehad te hebben. Een Hongaarsche magnaat, graaf Bela Szechenyi heeft een expeditie door China naar Thibet on dernomen. Volgens onlangs ontvangen berichten, is deze mislukt. Een feuilletonist van de Wiener Preste, maaktnaar aanleiding hiervan eenigo zeer belangrijke opmerkingen. In zaakkundige kringen twijfelde men, in navolging van de pers, er geen oograblik aan, dot de zaken een zoodanige keer zouden nemen. Tallooze feiten lagen voor de hand om een onderzoekingstocht door den Buddhis'.ischeu priesterstaat en speciaal door Centraal-Thibet met L'hassa, het Roine van Hoog-Azip voor onuitvoerbaar te houden. Slechts twee Europeanen, de Lazaristen lluc en (iabet, waren tot heden de eenige, die cr in slaafden tot ann de hoofdstad van den machtigen Dalai-Ltma door te dringen. Sedert die dagen ziju or veertig juren viratreken cn eerst iu den jongsten tijd het ft men weder reu poging gewaagd, om van West-China door Thibet of Assam, de Bengaalsche grensprovincie van het Oost-Indische Keizerrijk, naar Calcutta door te dringen. Vele lezers zullen zich wellicht het tragisch uiteinde In ritmeren van August Raymond Magary, den moedigen pionier, die er wel is waar in slaagde de directe reisroute van de Beneden-Yau-tsc-Kiang tot Bbamo^an den Bovcn- Irravady iu te slaan, doch spoedig daarna op een verkenningstocht niet ver van Marwin vermoord werd. Zijn hoofd werd op ecu hooge staak geplaatst en zijn lijk in de rivier geworpen. Cooper, aan wicn de Kamer, vau Koophandel te Calcutta in 1868 had opgedragen om een bruikbare» weg over het Sneeuwgebergte tot aan de grenzen van Assam, en over liet grenspaal Sadiva aan de Bramaputra naar het hartje van China, op te sporen, begon zijne reis van de groote handelstad Hankcn aan de Yang-tsc- Kiniig (honderd mijlen van de zee gelegen) rlen 4 Januari 1868. Hij kwam tot Waiffifu langs de Boven-Iravaddij nnar Bbambo zijn weg te vervolgen, hij moest onverrichter zake de terugreis aanvaarden. Iu het jaar 1870 beproefde hij iu te genovergestelde richting zijn doel te bereiken cn van Indic uit, steeds ooslwaars, naar Batham te komen. Hg kwam werkelijk over de grenzen van Assim, maar moest in Meju een dorp der Mischmisch's zijn plan laten varen cn weder huiswaarts keeren. Wat meer in't bijzonder de plannen van graaf Bela Szechenyi betreft, het hoofdmotief tot deze gewaagde onderneming moet gezocht worden iu behoefte naar afleiding om daardoor een geval ie vergeten, dat hem persoonlijk diep had getroffen. Er ligt inder daad in het reisplan van den graaf veel meer stoutmoe digheid van opvatting, dat men onwillekeurig zou mce- iien, ofschoon doarby somtijds de logische gronden inet opzet zyu ter zijde gesteld. Dit feit wordt eerst helder, wanuecr men Cooper cn Szechenyi met el kander vergelijkt. De eerste had een handelsdoel, de llongaarsche graaf een wetenschappelijk; Cooper maakte het bereiken van L'hassa niet tot hoofdmo ment van ziju reisplan integendeel, hij wilde Let gröudgebicd van Thibet slechts in zoo verre betreden, als dit voor het vinden vnn den gezochten handels weg volstiekt noodig was. Terwijl Szechenyi als Europeaan en met een groot gevolg rle reis aan vaardde, volbracht Cooper zyne zending, als Chinees verkleed, Hlleen vergezeld van zijn trouwen Chinec- schen bediende Fhilipp. En nl mochten de wegen voor graaf Szecheny en zijn reisgezelschap door de diplomatie nog zoo geëffend zijn, zoo als o. a. blijkt uit de welwillende hooding van de Regeering le Feking oprichten* de bemoeiingen van den Oos- tenrijkschen zaakgelastigde, Hoffer von Hoffenfele, toch gaven deze nog geenszins voldoende waarborgeu voor een eventueel welslagen. STAAT van BRIEVEN, geadresseerd aan onbe kenden, gedurende het 4e kwartaal 1879 uit Gouda verzonden, en door tusschcnkomst van het Postkantoor aldaar terug te bekomen Verzonden geweest naar: Frankrijk. E. de Vos, Parijs. Oost-Indik. A. van Hoorn, BataviaG. L. Kok, Siain. Gouda, den 9n Februari 1880. De Directeur v/h. Postkantoor te Gouda, Van KRUIJNE. GEBOREN s 7 Febr. Pieter, ouders J de Grauwen 0. Snikkeuburg. Anlhonic I.eendert, ouders A Houwmeesftr en J. C. Broer. 8. Simeon, ouders J A. Metwezen en J. Lcuvcniiik - Jelaje, ouders P. I ytenbroek en J. Schouten. -- Cornelia Elizabeth, ouders W. J. »nn Hofweden in .1 Specht. - 9 Magdaleua Johanna, ouders J. C. den Edel en J. van Eijck. OVERLEDEN: 6 Febr. W. L. S. Neuts, 7 w. 7. C. 1 Spicringshoek, 54 j. E PM van Oorschot, 2j 2 m. 9. H. van Geelen, 64 j. - J. Wassing, wed. P. Boot, 81 j. W. Woerlee. 1 j. 11 ra Heden overleed tot onze diepe droefheid ons innig geliefd eenigst Kind EVERDINA PETRONELLA MARIE, in den ouderdom van ruim twee jaar. J. van OORSCHOT. J. van OORSCHOT— Gouda, 7 Febr. 1880. van der Veer. uitgesproken in het rechtsgeding tnsschen de Naamlooze Vennootschap The Singer Manu facturing Company te New-York en den Heer A. Deiveimtein handelaar in Naai machines te Amsterdam. (Zie llijhlud r. no. 3 id: 22 Jan. 1880, rfh. Pal. v. Just.) «De rechtbank enz. Overwegende »L)at in de geproduceerde dagbladen adver- tentiën zijn opgenomen, waarbij A. Lewenstein aankondigt, dat bij hem (Steiger, no. 11, te Rotterdam), verkrijgbaar zijn veel verbeterde Singer-machine - «O., dat het feit, dat de onder den naam van verbeterde Singer-niachines aangekondigde naaimachines niet uit de fabriek der eischeres afkomstig waren, door den gedaagde is erkend >0., dat een ieder recht heeft op het uit sluitend gebruik van zijn eigen naamdat dit recht in de Nederlandsche wetgeving erkend en door verschillende bepalingen gewaarborgd is; »0., dat het beweren van gedaagde, dat hij, door den verkoop aan te kondigen van naai machines, die niet afkomstig waren nit de fa brieken der eischeres, onder de benaming van veel verbeterde Singer-maehincs, geen onrecht matige daad heelt gepleegd, vermits die be naming alleen heemvijst naar zoodanige werk tuigen, als vervaardigd zijn volgens het systeem, door zekeren Singer voor het eerst in praktijk gebracht, en door anderen verbeterd, van allen grond is ontbloot; Dat met stilzwijgen kan worden voorhij- gegaan al wat gedaagde daarbij heeft aange voerd, omtrent zeker recht van octrooi, dat eischeres zich zou aanmatigen, dewijl gedaagde niet tot schadevergoeding wordt aangesproken wegens het in den handel brengen van een fabriek aat, dat, ofschoon niet van de eischeres alkomstig, toch in meerdere of mindere mate op het hare gelijkt, maar alleen wegens het aankondigen en aanprijzen aan het publiek van vreemd fabriekaat, onder den naam der eischeres Dat nn wel waar is, dat in deze annonces nog bijzonder wordt vermeld, dat de zooge naamde origineele Singer-machines (waarmede volgens gedaagde bedoeld wordenmachines uit de fabriek der eischeres) steeds bij ge daagde verkrijgbaar zijn, doch dat het onin gewijd publiek daardoor niet duidelijk en on dubbelzinnig wordt ingelicht, dat de luid aangeprezen en, blijkens de annonces in de Nieuwe Rotterdamse/ie Courant van 5 Mei en 7 Juli 1871, ten koste der zoogenaamde ori gineele, hijzonder opgehemelde veel verbeterde Singer-machines, slechts namaak waren van een door Singer aangegeven model; »Dat integendeel het publiek, misleid door den naam van Singer, in den waan werd ge bracht, dat de als verbeterde aangekondigde Singer-machines ook van de eischeres afkom stig waren, zoodat door deze advertentiën van den naam der eischeres misbruik is gemaakt en tegenover haar onrechtmatig is gehandeld «Dat eindeljjk het beweren van gedaagde, dat hjj in dezen slechts te werk is gegaan in navolging van een algemeen handelsgebruik, gesteld dat gebruik ware bewezen, niets zou afdoen, dewijl, indien bleek dat andere han delaars in Nederland zich, evenals gedaagde, onrechtmatig van den naam der eischeres be dienen, de gevolgtrekking voor de hand ligt, dat zij daarvoor 'gelijkelijk verantwoordelijk zouden kunnen worden gesteld, terwijl de han delingen van kooplieden in het buitenland, waarop gedaagde zich ook heeft beroepen, nimmer een richtsnoer kunnen zjjn bij de be oordeeling van feiten, die in Nederland zijn gepleegd en aan de Nederlandsche wet behoo- reu te worden getoetst; «Verklaart dat de gedaagde, door de boven vermelde aankondigingen te plaatsen in de Nieuwe Rottcrdamsclie Coxrrant van 5 Mei, 23 Juni, 7 en 28 Juli, 20 en 25 Ang. 1878, en iü De Maasbode., van 23 Juni 1878, on- «Veroordeelt hem om aan de eischeres te vergoeden alle schaden en interesten, door haar dientengevolge gehad en geleden, nader op te maken bij staat en te vereffenen volgens de wet.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2