Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. a I Effl ;eïnd wen- ntueel niet in aan het ONSULT- i No. 158. i i; r sje. I 4 1S80. N° 2413. BINNENLAND- BUITENLAND. I Vrijdag 13 Februari. I ailCUTi. irneerd) IIEUE. lXTEXBOXD. KROESS, 1 am. gaderlng Lu 'JJ w Buitenlaiidsch Overzicht. I Da inzending van advertentiön kan geschieden tót één uur des namiddags van den dag der uitgave. O, 4 I worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN van wilden doen teeuten van MAN. (I Afdeeling, Secretai ie. GOUDSCHE COURANT. tenen om RING VAN en ff Toor. irkje, ouders Hendrik, >eth, ouders ser, huisvr. d. O. M. treken), i» op de Oost- FEBRUABI larin Helvoet, zich rwerp: „Het W yds t raat, de Leden met or ^iet-Leden didatuur roor het presidentschap zal aannemen, (adieu de republikeiusche ustiouale conventie hem daartoe aauwijst. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. i en M. vsn Diephout. - n Kempen. ADVE RTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS GOUDA, 12 Februari 1880. In de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van Dinsdag morgen werd veroordeeld P. ’t 11, verwer, bekt van 2 diefstallen, te Gouda gepleegd, tot 45 dagen gev. eenz/ Dinsdagavond trad de heer F. Smit Kleine, uit *8 Gravenhage, als spreker op in het hier gevestigde Departement der //Maatschappij t. Nut v.’t Algemeen." Hij droeg voor een novellistische schets, getiteld: „Een recruut in de levensarmee.“ Naar wij vernemen zal in dit seizoen nog eene voordracht worden gehouden in bovengenoemd De partement. suprematie van de Duitschers, waarop de geheele wetgeving, vooral de kieswet is ingericht, begon ondraaglijk te worden bij de toenemende nationale ontwikkeling van de Slaven, en moeten wij er bijvoegen de vele fouten en misslagen van de Duitsch-liberalen droegen vooral niet ’t minst hiertoe bij. Nu trad onlangs Taaffe op om een coalitie- minisierie te vórmen men wilde gematigde mannen hebben van Reide zijden, ten einde een middelweg te banen, waarop Czechen en Duiischcrs naast elkander konden loopeu zonder elkander te hinderen. Het denkbeeld was niet kwaad; had niet Herbst, een der hoofden van de Duitsch-liberalen, zelf den vorigen zomer met de Czechen onderhandeld, teneinde tot een vergelijk te geraken? Maar zie nu er een Regeering optrad met zulke bedoelingen, waren de Duitschers de eersten, die niet mee wilden doen zy weigerden om hun plaats in het Ministerie in te nemen, en het gevolg was, dat het Kabinet onvol tallig bleef. De Duitsch-liberalen schaarden zich in de oppositie; hun malle houding in de leger-quaestie, waarin zij ten langeu leste toch weer moesten toe geven, ligt nog in versebe herinnering. Maar het Ministerie kan niet altijd onvoltallig blyven en op dit oogenblik loopen de berichten weder over de quaestie van aanvulling. De omstandigheden zijn echter geheel anders dan toen Taaffe optradde rechterzijde zou toen met een gematigd coalitie- Ministerie genoegen genomen hebben nu niet meer de eischen zijn hooger geworden, de rechterzijde heeft haijr kracht keren voelen, zij is misschien zelfs bezig haar kracht te overschotten. De Duitschers blijven I desniettemin even stug en vandaar, dan men den dag uit Weenen verneemt, dat Taaffe aaublijft een gunstige gelegenheid af te wachten voor de aanvulling van het Kabinet, een gelegenheid, die wellicht nooit komtden anderen dag dat er een ministercrisis is, die waarschijnlijk zal eindigen met een aftreding van het geheele Kabinet, ook van Taaffe, om plaats te maken voor een Ministerie alleen uit de rechterzijde. Wat er ten slotte uit voortkomen zal, moet de Nieuwe verwarring is het meest IERS enz., Dinsdag is door de stoombooten De Volharding de dienst tusseben Leiden en Gouda hervat, terwijl gisteren de dienst op Amsterdam weer geopend werd. Op 19 Februari zullen in de garnizoenen assauts gegeven worden en zullen de manschappen worden onthaald uit de gelden, to^gestaan van ’s Rijkswege tot viering van *s konings verjaardag. In het vorige jaar konden dergelijke feestelijkheden geen plaats hebben. toekomst leeren. waarschijnlijk. De New-York-Timee is gemachtigd tot de ver klaring, dat generaal Grant de republikeiusche can- het presidentschap zal aannemen, indien De rekening van de Arnhemsche tentoonstelling, zal naar de Haarl. Cour, verneemt, vermoedelyk sluiten met een nadeelig saldo van omstreeks 50,000 gulden, tot welks dekking 33 pct. van het indertijd ingeschreven waarborgfonds zal moeten gestort wor den. Met het oog op het zeer ongunstige weder van verleden jaar en andere ondervonden teleur stellingen, hadden velen gevreesd, dat het tekort grooter zou zijn, en valt deze uitkomst ten slotte niet tegen. Indertijd is gewag gemaakt van de commissie van bekroonde inzenders, welke eene verandering in de wijze van bekroning trachtte te verkrijgen en, toen het tentoonstelling-bestuur meende daaraan niet te kunnen voldoen, eene uitnoodiging richtte aan de overige inzenders, om voor hunne bekroning te bedanken. Slechts écn inzender heeft tot nu toe aan die uitnoodiging gehoor gegeven. Door het Dui'sche gouvernement is ten aanzien van veeiuvoer uit Nederland de navolgende btpaling gemaakt, waarvan als zeer natuurlijk gevolg de veehandelaar gebruik kan maken. Alleen veehouder? kunnen vergunning verkrijgen tot aankoop van Hol- landech vee. Dit vee moet bij invoer voorzien zijn van bewijzen van herkomst en gekeurd door de be trokken veeartsen. Aangekomen ter bestemming, wordt het vee opgestald en dat terrein zes maanden lang bewaakt. Na zes maanden wordt het ingevoerde vee van rijkswege herkeurd en daarna bij goedkeuring aan den willekeur van den eigenaaar gelaten. Mocht intusschen het aangevoerde vee in die zes maanden ziek worden, longziekte, mond en klaauwzeer enz.» dan wordt het vee zonder vergoeding afgemaakt. Na de rijksherkeuring heeft alle vee bij eventueel ziek worden en afmaken aanspraak op vergoeding. In het jongste nummer van Eigen Haard schrijft prof? Buys Ballot o a.: ,/Het jaar 1879 zal lang in geheugen blijven als een koud jaar met aanhoudend regenachtig weder in de zomermaanden van April tot Augustus, met verscheiden sterke winden en langdurige afwijkingen van den barometerstand in beide richtingen. Alle maanden waren te koud en over hei geheel was de temperatuur 1.72 ouder het gemiddelde. In dit opzicht had het jaar groote overeenkomst met 1855 toen zy 1 65 te lang was, in tegenstelling van 1872 toen de temperatuur 1.20 te hoog was. Het eene jaar kan dus met bet andere/hier te lande drie ge heele graden uiteenloopcn. T»n opzichte van den regen was het vooral ongunstig, omdat wegens de lage temperatuur en het betrokken weder de uit damping zooveel geringer was dan anders ruim 100 millimeters minder dan gewoonlijk. Daar toch de drie eerste en de vier laatste maanden minder regen gaven, was de geheele hoeveelheid juist de ge middelde. Er is tegenwoordig weinig politiek nieuws tan eenig aanbelang. Heden opent de Duitsche Ktizer de zitting den Rijksdag op de gewone wijze. Eindelijk is de discussie over hel Belgische budget van ouderwijs geëindigd, maar de stemming moet nog tot aan het carnavals-rtccs wachten. Deze zul eene zuivere partijstemming zijn, linkerzijde tegen rechterzijde, wuiit de sebeidmg lus^chen de par lij en is zóó scherp, dut er geen plaats meer is voor een verzoenende stem. De toestand laat zich in korte woorden aldus beschrijven de openbare school heeft 33 pet. harer bevolking verloren, welk aantal door de clericulen groot, en door de liberalen, iu verband met de ongehoorde pressie der geestelijkheid, bet re le kdijk gering genoemd wordt, terwyi verder beide partijen lynreebt tegenover elkander staan met be trekking tol bet beweren der clericalen, dat de open bare school reeds meer verloren heeft dan de re geering wil toegeven, en dat zij steeds meer verliezen zal, als eenmaal in elke gemeente bijzondere scholen zullen opgericht zijn. Hieromtrent kan alleen de toekomst beslissenvoor de beoordteling van de werking eencr zoo ingrijpende hervorming als de nieuwe schoolwet tut stand gebracht heeft, is een eivaring gedurende lange ren tijd noodig, dan in 6 maanden kan worden opgedaan. Na het reels is de verhuogiug der militaire pen sioenen aan de orde en daarna de onlwerp-cou- ventie betreffende het kanual van Gent naar Terneuzen en de lijn AntwerpenRotterdam van den Grand Central. Tegen deze conventie zal zich waarschijnlijk geen oppositie voordoek het rapport van dé cen trale sectie, ingediend door den Gentschen afge vaardigde VVillequet, strekt tol aanneming der wet, houdende bekrachtiging der conventie, terwijl ook de afgevaardigde van Antwerpen, de heer Coremans die in de centrals sectie zitting had, voor de aan neming stemde. Misschien zul er dus zélfs geen debat over gevoerd worden. In het Engelsche Lagerhuis vroeg de markies van Hartington, of het waar was, dal Engeland Perzië van zijne verplichtingen omtrent Herat ontslagen heeft. De minister air Stafford Northcote antwoordde, dat bij de Regeering mededeeliugen over deze zaak van Perzië ontvangen en bij haar in overweging zijn, doch dat nog geen besluit is genomen en nadere verklaringen daarover voor het oogenblik niet raad zaam geacht worden. Over het amendement, door den heer Redmond op het adres van antwoord voorgesteld, (nalatigheid der Regeering in het lenigen van den nood iu Ierland), werd eene langdurige discussie gevoerd. Het werd ten slotte met 216 tegen 66 stemmen verworpen en het adres aangenomen. Lord Beaconsfield heeft in het Hoogerhuis op eene vraag van lord Granville, verklaard dat het bericht, als zou Engeland de Perzische regeering van hare verplichtingen betreffende Herat ontslagen hebben, van allen grond ontbloot is. Het oude bekende gezegde: Oostenrijk is slechts een geographisoh begrip," komt telkens weder voor den geestimmers, de eene poging na de andere om het Rijk tot eenheid te brengen misluktde

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1