Kantongerecht te Gouda. s IFOSTEIR/ICnEJIsr. Te lluiasuii heeft 11. Donderdag zich ecu jong menscb door ophanging het leven beloofd. Zoo wij, tegen onze gewoonte, hiervuu melding innken, is het alleen om het stomme bijgeloof te gispen, dat du tien a twaalf personen, toen de haugende gevonden werd, er deed omheen blijven staan, zonder dat een enk< l hef koord afsiteed. l>it mocht volgens die lieden alleen in tegenwoordigheid van de politie geschie den. Waar het volk zijne wijsheid toch vandaan haalt Bij de schouwing was het lijk nog warm. Mis schien ware door tijdige hulp de ongelukkige te redden geweest. De menschen, welk* getuige» waren van het feit, schijuen niet te beseffen, dat zij door kalm te blijven toezien, veeleer van medeplichtigheid aan den dood Zouden zijn te beschnldigeu dan door bijtijds do redden- du haud uit te steken. Hoe lui.g zal het nog moeten duren en welke middelen zullen moeten aangewend om het volks geloof uit te roeieu dat men drenkelingen niet geheel uit het water mag halen en van gehangenen het koord niet mag doorsuijdeu {Aruh. Cl.) Wij ontvingen uit Dublin een schrijven (in het Duitsch) vau het Mansion Houze Committee Daar in wordt gewezen op den nood die in Ierland heerscht. Uitgestrekte districten zijn door gebrek ge teisterd en wanneer niet tijdig ruime hulp wordt ver- leeud, is een hongersnood onvermijdelijk. l)e nood neemt dagelijks toe, zoodat het oumogelijk schijut den hongersnood af te wenden voordat de volgende oogst daar is. In Ierland zelf worden alle pogiugen daartoe in het werk gesteld, maar tengevolge van den gedrukten toestand van handel en nijverheid waren zij ontoereikende. Daarom wendt zich het Comité met vertrouwen tot alle vrienden van Ierland met de dringende bede om hulp. Reeds vloeiden rijke gaven toe uit Engeland, Amerika en Australië. Gaarna vestigen wij de aandacht op dit beroep op Nederlands welbekende liefdadigheid. De samen stelling van het Comité, waarin manueu van alle gezindten en politieke richtingen zitting hebben, waarborgt het goede gebruik dat van de giften zal worden gemaaktalle hulp wordt //in natura", niet in geld verleend. Thesauriers van het Comité zijn o. a. de Burgemeester van Dublin, tevens lid van het Parlement Gray, en de Protestautsche aartsbis schop van Dublin. Tot de leden van het Comité behooren o. a. de afgevaardigden Shaw en Plunket en de procureur-generaal van Ierland. {Fad.) De redacteur van het Tijdschrift der Maatschappij van NyverUeid laat op liet jaarverslag van het college der Nederlaudsche zeevisscherijen, dat bij gedeelten in de jongste nummers van dat Tijdschrift verscheen (zie de Januari-aflevering), een commentaar volgen van den inhoud z/Uit het verslag blijkt, dut de toestand der visscherijen in Nederland verre van gunstig is, en dat het dus hoog tijd wordt, om de periode van commissiëu, enquêtes enz. te besluiten met een krachtig optreden van de zijde der Regeering en dat door haar die maatregelen worden genomen, waardoor volgens het eenstemmig oordeel van be voegden de achteruitgang ook van dezen tuk van nijverheid, eenmaal ouze roem eu voorspoed, kan worden verhoed, voor zoo ver dit ten min9te in onze macht ligt." De enkele naam van //kunstboter" is nog voldoende, om menig Nederlandsche buismoeder een rilling over het lijf te jagen. Zonder nu te willen beweren, dat wij aan kunstboter of margarine de voorkeur zouden willen geven btfveu zuivere, natuurlijke boter we hebben vroeger zelf beweerd, dat kunstboter eigenlijk geen boter mag lieeten is het toch goed te weten, wat men onder ,/kunstboter" heeft te ver staan, daar zij ongetwijfeld in vele gevallen met goed succes de natuurlijke boter kan vervangen. Volgens een artikel van prof. D. Grothe in het laatste nommer van de Economistis goede margarine op dezelfde wijze samengesteld als gewone boter; er zijn alleeu bij de fabricage andere grondstoffen voor gebruikt dan koemelk. Deze groudstoffuu zijn vetstoffen, en wel, om goede margarine te verkrijgen, geen andere dan van koeien of kalveren. Zelfs van het vaste vet van runderen en 09sen neemt een verstandig fabrikant slechts de be9te soorten, het nieren- en buikvet. Het vet van runderen levert bij het uit smelten talk en geen boterhet kleeft aau het ge hemelte en heeft ook niet dien zachten aangenainen smaak vau boter. Nu behoort het tot de werkzaam heden van den fabrikant, de talk zoodanige veran deringen te doen oudergnan, dat hare eigenschappen, in 't bijzonder de temperatuur waarbij ze smelt en de reuk, met die van goede boter overeenkomen. Dat geschiedt door smelting van het rauwe vet; het mcugeu en karnen der verkregeu margarine het stollen, wasschen en kneden, waarna eindelijk het opmaken plaats heeft. Van geheel die bewerking geeft professer Grothe een uitvoerig overzicht en komt dan tot de volgende conclusie z/VVie de fabricage van de kunstboter met op lettend lieid gevolgd is, zal zich overtuigd hebben, dat dit product uit de zuiverste grondstoffen samen gesteld is, en ten dezen opzichte de natuurboter eer overtreft dan daarmee gelijk staat, voorts dat het mogelijk is, als men slechts de bnstanddeeleu met de balans in de hand ouder elkander mengt, een product voort te brengen, dat zich nauwelijks van do echte boter onderscheidt. In hoever de fabrikanten dat tegenwoordig bereiken, is uit het hier volgend trtbelletje voor de samenstelling van beide boter- soortuu aanstonds op tu maken. A. NATUURBOTER. u a 'v _a 5 a O is Goede marktüotur 86.00 0,12 0,12 13,77 Slechte idem 82,8 0,72 0,20 17,08 Zwuedsche 83,0 0,8 2,7 11,5 Zwitsersche (hooiboter) 70,2 2,0 0,25 26,2 Holsteinsohe 87,0 0,5 1,9 10,1 B. KUNSTBOTER. 93 V 'u Asch. Water. Fransch fabrikaat 86,24 1,2 12,56 Amerikaansche 87,15 0,57 1,03 15,5 Idem gezouten 82,76 0,18 3,22 11,83 Fraukforter 88,0 0,16 0,17 11,92 vau Oldenzaal U97.9 4,9 17,24 i/Men ziet 'hieruit de groote overeenstemming vau beide soorten. Evenwel mag men niet uit het oog verliezen, dut het gehalte der natuurboter niet zuo zuiver is al9 dat van kunstboter, want de eerste bevat van 7,6 tot 10 perc. vet met du vluchtige, stinkende en bederf veroorzakende zuren, terwijl in de laatste doorgaans niet meer dan Yi Perc- vau deze zuren voorkomt, die met de aangewende zoete melk in dit fabrikaat gekomen zijn. Dit verschil aan vluchtige vetzuren is voor een scheikundige ook het zekerste merk om te bepalen, of voorkomeude boter onder de een of andere soort moet gerangschikt worden. z/Voor het onderzoek der botersoorten in de huis houding is de zuiver wetenschappelijke methode niet uit te voerenmen heeft echter in dit geval een veel eenvoudiger middel van onderzoek, en dit be staat daarin, dat men in een sauskommetje de boter langzaam smeltwordt de jus terstond doorschijnend en geel, dan is het boter uit de melk," is ze wit en troebel, dan heeft men kunstboter aan hul on derzoek onderworpen." In de kazerne van het 4de regiment infanterie te Leiden is, door inbraak, uit de onderofficiers- cantiue een zak met 200 ontvreemd. Na vruch- telooze visitatie der manschappen, werd ten slotte op ongeveer 20 na, het gestolene op een der bestekamers teruggevonden. Door velschillende visschers van Schcvcningen zgn geduiende de laatste dageu wederom 68 vaten pe troleum uit zee opgevischt, welke te Schcvcningen bij de strandvonderij zijn geborgeu. Te Lindenau had dezer dagen, in het bijzijn van duizenden toeschouwers, de eerste opstijging plaats van een nieuw bestuurbaar luchtschip, uitgevonden door den houtvester Baumgarteu. Tal van aanzienlijke personen waren tegenwoordig, en de eerste proeven kunnen uitnemend geslaagd ge noemd worden de uitvinder was in staat het zwe vende schip in alle richtingen te besturen. Eerst daags zullen nieuwe proeven genomen worden, waarbij eenige verbeteringen in het mecbauistne zullen zijn aangebracht. Eenige jaren geleden stierf te Parijs een niet onverdienstelijke actrice, Pauline Lion, en er zijn ztker nog velen, die zich zullen herinneren haar gezien te hebben. Haar succes was oorzaak dat zij door een ondernemer geëngageerd werd als «ster", bij een tooneelgezelschap, waarmede hij de Oceaan overstak ep o. a. in Brazilië voorstellingen gaf. Onder de geschenken, die de kunstenares aldaar, als bewijs van hulde en waardeeriug ten deel vielen, was er een van wel wat vreemden aard. Een hurer enthusiaste bewonderaars namelijk gaf haar een stuk land present, 't Was op dat oogenblik niets waard, als zijnde geheel onontgonnen en afgelegen. Pau line Lion keerde na afloop van haar contract naar Frankrijk terug, en heeft er wellicht nooit aan ge dacht dat zij grondbezitster in Brazilië was. In- tusschen stond de wereld niet stil, ook voor Bra zilië niet. Op een goeden dag ontwierpen ingenieurs een spoorwegplande lijn loopt door de gronden van Pauline Lion en verandert de woeste plek in een goudmijntje. Bij nasporing is gebleken, dit zij «ene dochter heeft nagelaten, die, als zij nog in leven is, thans twintig jaar oud moet zijn. De heerschende gewoonte bij de Fransche kunstenaars, om onder aangenomen namen op te treden, is wel licht een der oorzaken, die tot lieden, indien zij althans du loopbaan hartr moeder heeft gekozen de jonge erfgenaam nog niet hebben doen ontdekken. Vandaar dat Jules Prével, onder mededeeliug van't bovenstaande, haar thans in zijn Courrier du Theatre oproept. Reeds een volgende Courrier deelt den uitslag van de oproeping en het onderzoek mede, en bericht dat de bedoelde dochter te Parijs overleden is i» het jaar 1875, negen maanden vóór den dood herer moeder en terwijl deze te Brussel in het Theatre du Pare speelde. Men verzekert zelfs dat de dood van haar geliefde dochter in hare afwezig, heid, de smart haar niet te hebbeu kunnen oppassen en een laatst vaarwel van haar te nemen, de moeder derwijze heeft getroffen, dat zij spoedig daarna over leed. De „erfenis, die op 800,000 frs. geschat wordt, valt nu ten deel aan een zuster van Paulina Lion, te Parijs woonachtig. Een Amerikaan8ch dagblad-uitgever is onlangs op het stoute denkbeeld gekomen oin jonge meisjes als prerniëu aan zijne mannelijke abonné's aau te "bieden. Verscheidene honderden darnes hebben hem hare visite-kaartjes en photografiëu toegezonden. Iedere nieuwe abonué ontvangt een bon, welke den houder richt geeft om deel te nemen aaneen groote verloting van premie-dames, die in deu loop des jaars zal gehouden worden. Een gelukkige winner kan op deze wijze in het bezit eeuer schooue vrouw komen, wanneer hij shchts (feu abonnementsprijs voor een jaar betaalt, eu een j >nge dame heeft verder moeite noch kosten meer oin aau den man te komen. Deze sp-eculatie bevalt aau de dames meer dau aan de hèeren. Het dagblad zt lf wijdt kolommen vol aan beschrijvingen ia de gloeieiuhte kleuren van du voortreffelijkheden der daines, en wijl de meeste artikelen vau de dames zelf afkomstig zijn, heeft men in het gehe» 1 geen reden aan de waarheid er van te twijfelen of die voor overdreven te houdet). Onder deze dames bevinden zich //jouge schoone weduwen", «schoone jonge meisjes van 16 tot 20 jaren" en «buitengewoon schoone dames vau vijf- eu-twiutig lentes". Twee jaar geleden bevoud zich te Parijs een vreemdeling, die zich voor een Russisch kolonel uitgaf cu beweende voor zijn gouvernement ver schillende iukoopen te moeten doen. Kort na zijne aankomst hud hij een som van 100,000 frs. bij een eerste bankiershuis gestort, en zijne inkoopen betaalde hij niet ohuques op dit huis. In verschil lende magazijnen deed hij bestellingen de gekochte artikelen werden aan een adres in Rusland gezonden, en^ toen het den verkoopers gebleken was, dat de cheques regelmatig door het bankiershuis betaald werden, maakten zij hoegenaamd geen bezwaar oin een tweede of derde, maar nu belangrijk grootere bestelling uit te voeren. Toeu zij echter bg het bankiershuis het bedrag wilden incasseeren, ontvingen zij de hoogst onaanguuame tijding, dat de Russische kolonel vertrokken was en het saldo van zijn deposito ?elf. ontvangst genomen had. l)e politie en justitie deden onderzoek naar alle richtiugpn, maar bet spoor vau den oplichter was niet te vinden, zoodut de zaak van lieverlede in het vprgeetboek geraakte. Thnns, na verloop van nauwelijks twee jaren, heeft dezulfdu persoon, maar onder een anderen naam en met de onwillekeurige medewerking van eeft ander bankiershuis, dezelfde manoeuvre ten nadeele vah een aantal andere personen te Parijs herhaald, en ook thans met h< t beste succes. De oplichter was reeds spoorloos verdwenen, toen de politie tot de ont dekking kwam, dat men hier weder met denzelfden gauwdief van vóór twee jaren te doen had. Iloe dikwijls zou deze brutale gauwdief zgbe manoeuvre nog durven herhalen? De. Boheemsche Regeering heeft dezer dagen een ven lofbrief uitgereikt aan den 81 jarigen Rgksbaron, Stronsky orn met een draaiorgel den kost te verdienen. De familie van dezen straatmuzikant bfzat eertijds meerdere laudgrafclgke goederen eu, op een der knsteelen, een zeer kostbare beeldengalerij. Baron 8., zoo als Prager dagbladen ons melden, trud in zijne jeugd in den krijgsdieost, doch verliet dezen eenige jaren daarna met den rang van ln luitenant bij de Ulanen. Kort daarop kwam hg in het beait van geheele vermogen der familie en huwde de beeld- schooue en puissant rijke gravin M. Deze ver bintenis werd zijn ongeluk, want vier maanden na de bedwelmende bruiloftsfeesten kwam de arme man tot de ontdekking, dat zijne echtgenoot het met de huwelijkstrouw zoo nauw. niet nam en hare gunsteu schonk aun een der schrijvers, die op de kanselarij der heerlijkheid werkzaam was, en wel tóó in liet oog loopend, (lat baron S. er op aan drong om van zijne echtgenoot te worden gescheiden. De familie wist den bedrogen man van een dergelijk schandaal af te houden, waarna hij opreis gingen iii den vreemde een allerdolst Jeveu leidde. De barones leefde op baar gewone wijze en verspilde niet minder dan haar reizende gemaal; het einde van dit alles was, dat de schooue bezitting voor schuld werd verkocht en aan barou 8. van zijn vroeger aanzienlijk vermogen slechts ettelijke duizen den florijnen overbleven. Toen kwam het tusschen het éoatpaar tot een scheiding; de baron trok nut de rest van zijn have naar den vreemde eu du barones ging er met. haar minnaar van door, zonder dat men tot heden toe iets van haar vernomen heeft Torn de barou ook zijn laatste goed verkwist haul keerde hij naar Bohcmu terng en ontving op den leeftijd van 50 jaren een aanstelling bij de kantonale administratie te Przibram als dagschrijver op een daggeld van 30 knuzer. Deze administratie werd bij de nieuwe indeeling van het land opgehe ven en baron 8. verloor ook dezen post. Na dien tijd werd hg te Praag door den adel onderhouden. I)e jongste zonnige dagen hebben de bijen enkele malen in de gelegenheid gesteld om uit te vliegen eu zich te reinigen, wat gedurende een paar maan den niet wa« geschied en voor de gezondheid der diertjes hoog noodig bleek te zijn, daar er rteds eenigeu tijd in en om de vluchtgasten in de korven veel onreinheid was neergestort. De bijkers kwam*» nu steeds io de gelegenheid oin hun koningrijken eens te onderzoeken, en dit bleek hoog tijd en bij sommigen in rukele gevallen reeds te laat te zij», daar in enkele korven de diertjes door gebrek aan voedsel waren gestorven en bij anderen de voorraad geheel of nag. nopg was opgeteerd. Over het alge meen zijn ze echter aan de felle winterkoude goed ontkomen eu mag de bevolking, naar dezeu tijd van het jaar gerekend, voldoende worden geacht. Daar echter de korven in den verloopeu herfst met eert* achaarscheu wintervoorraad moesten worden gestald zal er in het voorjaar veel moeten worden gevoederd, vóór en aleer de natuur de (lierijes iu de gelegen heid stelt om van de bloemen des velds het noo- dige binnen te zamelen. De Arnhenuche Cl. komt in een opstel over de //Onhandige vrienden" van het onderwij» tot eenige slotsommeu met welke vele vrienden der openbare school zich ten volle zullen verecnigen. Na veel moeite schrijft zij hebben wij eimlelgk een nieuwe wet op het lager onderwijs gekregen Maar ouze „ouhapdige vrienden" rengeeren reeds tegen die wet vóór zij nog tot uit voering is gekomen. Men trnclit propaganda te maken voor een verplicht teekcuonderwgs, voor onderwijs in de staathuishoudkunde eu gezoudhcidsDer, voor handenarbeid op de scholen en voor algemeen kos teloos onderwgs en nu reeds spreekt men van eeue nieuwe wet, die de nog onuitgevoerde wet vau '78 zal vervangen. Alsof van wetten en van wetten alleen het heil moet komen! De invoering der wet van '78 zal tonnen eu tonnen gouds kos ten. Wij betreuren dit niet; wat noodig is moet er «rezen, ook al zullen daartoe nieu we lasten worden opgelegd. Doch, de overtuiging zij er, dat al die vermeerderde uitgave» voor de scholen noodig zijn. Het gaat niet aan du finnnciëele zijde van het vrnag- •tuk geheel eu nl te negeeren Daarom i3 het plicht zich iu zake het lager onderwijs tot het noodige te beperken, eu alle weelde en overtollige uitgaven buiten te sluiten Er is reeds zooveel noodig voor de levende strijdkrachten, de onder wijzers, dat wij met de doode strijdkrachten, schóól- meubelen, niet belachelijk weelderig behoeven te zijn. Zelfs ter wille van het onderwgs en ter wille van liet onderwijs zelf, mogeu niet tc zware lasten worden opgelegd, auders gaat de impopulariteit der drukkende belasting op de school over Men moet niet te vetl opeens willen. Met langzamen, maar zekeren en vasten tred komt men verder dan met sprongen, die zoo licht buitelingen doen maken. Wat wij noodig hebben op dit oogen blik is ten eerste een voldoend getal onderwijzers en ten tweede een voldoend geta) scholen. Hebben wg dit bereikt, dan zullen wg over andere zaken onze gedachten laten gaan. Het voortgezet lager onderwijs ert het voorbereidend onderwijs wachten ons dan. En het verplicht teekenouderwijs? de leerplicht? de'gezondheidsleer? de handenarbeid? Kom daarmede over een twiuliglnl jaren terug, dan kunnen wij- daarover eens nader spreken. Omtrent het electrisch licht deelt de heer W. M. Logeman in het Album der Natuur eenige //laatste berichten" mede. Van de wonderen die uit Amerika gemeld worden gelooft hg vooralsnog niet veel; hoewel hij er bijvoegt dat Edison bij vele zijner opmerkelijkste uitvindingen ons aan het qunu- titatief ongeloofelijke gewend heeft. Er kan dus vun al wat verteld wordt nog wel zooveel overblijven, dat hem de eer gegeven mag worden van ook het electrisch licht een belangrijke schrede voorwaarts te hebben gebracht. In Engeland neemt het gebruik van het electrisch licht toe. De leeszaal van het British Miseum, waar men gaslicht niet raadzaam heeft geacht, wordt er mede verlicht. Een stoomwerktuig van 20 paarde- krachten nominaal doet 40 lichten branden op de Thames Embankment, benevens 10 op Waterloo-bridge en 10 in bet Victoria-station van den Metropolitan Distriet Railway. Dit laatste heeft eene ruimte van 350 Eng. voeten lengte. 50 breedte en 40 hoogte. De afstand van dit station tot de plaats waar de electr. stroom wordt voortgebracht, is 2383 Yards of meer dau 2 Kilometers. Bij zulk een uitkomst behoeft men er zich niet over te verwonderen dat Engelsche geleerden van grooteu naam, o. a. prof. Ayrton, in 't openbaar hun overtuigiug hebben uitgespro- keu, dat de kosten van electrische verlichting, op eene plaats in Engeland waar het gas zeer goedkoop is, ia 't groot en op de beste wijze toegepast, niet meer behoeven te bedragen, dan de helft van die van gas, bij gelijke lichtkracht. Benoemd tot hulponderwijzer te Breukclen de heer Stracke te Zevenhuizen. Eenige ingezetenen van Blokzijl werden dezer dageu niet weinig-iu spanning gebracht. De brievenbesteller bracht hun namelijk het bericht, dat ten kantore voor hen een «angeteekepde brief lag. Het raeeren- deel was bestemd voor onbemiddelde lieden, die zich aaustonds in allerlei gissingen «erdiepten. Sommigen dachten aan een bemiddelden neef of oude tante, anderen herinnerden zich eens een loterijbriefje ge kocht te hebbeu en reeds werden er plannen gevormd wat inen zoo ul zou doen. Doch hoe bitter viel het tegen, toen de brief met vijf «roode lakken" het be richt van de te Oudkarspel gevestigde brandverzekering- maatschappij bevatte, dat /ij zich ontslagen ach»te vnn hare verplichtingen tegenover de hier wonende deelhebbers(Hand.}^ Eveu voordnt verleden Maandag een middag-voor stelling iu den Koninklijken Schouwburg van Dubliu beginnen zou, is er brand outstaan in het gebouw. Een groot bdlet, Ali Baba genaamd, zou worden opgevoerd, en alle plaatsen waren genomen daar de hertogin van Marlborough tegenwoordig zou zijn en ieder had opgewekt om te komen, daar de opbrengst voor het fonds tot leniging van den hongersnood bestemd was. Om één fuur barstte eensklaps de vlam uit iu de loge der Hertogin, naar men vermoedt door de onvoorzichtigheid van een werkman, die de laatste hand legde aan de versiering vau de logs vau den Onderkoning. Iu vijf miuuten tijd stond het geheele gebouw in brand, duar de vlam iueens was overgeslagen van deze loge naar het scherm eer dit opgehaald kon worden. Het scherm- deelde de vlam mede aan de decoraties en weldra bleek, dat er niet aan te deuken was om het gebouw te redden. De héér Egerton, de directeur poogde de waterkraneu, de vergaarbakken te gaan openen, doch kwam iu de vlammen om. Twintig minuten na het begin van brand viel het duk in, en om twee uur was er niets van het gebouw meer over. Een 5-tal kindereu, die in het ballet moesten optreden, schijnen ook tc zijn omge komende luitenant vau den brandweer werd doodelgk gewond door het instorten van een muur, doch het outzettendste lot trof een ougelukkigeu schildersgezel. De directeur had 's morgens gezien, dat dioht bij de gaskroon een deel der zoldering er zwart eu onooglijk uitzag. Daarom luid men deu schilder omhoog geheeschen, om dit gedeelte even bij te verven. Hij zat op een klein plankje; het touw liep over een kntrol en was beneden vastgesjord. Toeu ieder zich redde, vergat men deu arineu man, wiens stem niet te hoortn was. Hij kon niet bij het touw komen en hing dus zestig voet boven de vlammen. Toeu men aan hem dacht was het te laat en was 'het geheele gebouw iu brand. Ontzettender lot kan men zich bijna niet voorstellen dan dat wat dezen armen man trof. STAAT va» BRIKVEN, geadresseerd aan onbe kenden, gedurende de Ie. helft der .maand Januari 1880 uit Gouda verzonden, en door tpscherikomst van het Postkantoor aldaar terug te bekomen. J. Blitz, AmsterdumJ. de Rossel, Barneveld H. R. Hartman, Dordrecht; H. Steenbergen, G. Eek man, Me). M. II. v. d. Heuvel van Doom, M. Roetman, Mij. Detnmers, Rotterdam; W. Baar, Utrecht; K. van Riel, Uit Zevenhuizen: Wed. J. van der Meer, Friesche Veld, Gouda, den lln Februari 1880. De Directeur v/h. Postkantoor te Gouda, Van KRUIJNE. Terechtzitting van Woensdag 11 februari 1880. Kantonrechter: Mr. J. H. van MIEItOP. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie: Mr. W. C. A. SCHOLTEN te Rotterdam. VEROORDEELD N, P„ arbeider, wonende te Waddinxveen, tot twee boeten van ƒ6 of gevangenisstraf van 2 dagen voor iedere boete met verbeurd verklaring van de gebezigde palingfuiken, wegens visscheu iu met ijs bedekt vischwaier van een ander in deu Zuid- Plaspolder onder Waddinxveen, zonder voorzien te zijn van eene vischacte eu van eeue schriftelijke vergunning vau den rechthebbende op het 'vischwater; H. vau D., arbeider, wonende te Waddinxveen, tot twee botten van 3 of gcv. van 2 dagen voor iedere boete met verbeurdverklaring en bevel tot ver nieling van het gebezigde schepnet (ongeoorloofd vischtuig), wegens visschen op paling iu de met ijs bedekte Gouwe ouder Waddinxveen, zonder voorzien te zijn van eene vischacte en van eeue schifielijke vergunning van den rechthebbeude op het vischwater; A. va» O., arbeider, wonende té Waddinxveen, tot twee boeten van 3 of gev. van 2 dagen voor iedere boete rtiel verbeurdverklaring en bevel tot vernieling vau het gebezigde schepnet (ongeoorloofd vischtuig), wegens visschen op paling in de met ijs bedekte Gouwe onder Waddinween, zonder voorzien te ziju vau eene vischacte en van eeue schriftelijke vergunning van den rechthebbende op het vischwater; G. van V., arbeider, wonende te VVaddinxveen, tot twee boeien van 3 of gev. van 2 dagen voor iedere boete met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van het gebezigde schepnet (ongeoorloofd vischtuig), wegens yisschen op paling in de met ijs bedekte Gouwe ouder VVaddinxveen, zonder voorzien te zijn van eene vischacte en van eeue schiftelijke vergunning vau deu rechthebbende op het vischwater; M. V.t arbeider, wonende te VVaddinxveen, tot twee boeteu van Ö.5U of gev. van 1 dag voor iedere boete met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van de gebezigde mand (ongeoorloofd vischtuig), wegens v.sschen op paling in de met ijs bedekte Gouwe onder VVaddinxveen, zonder voorzien te zijn van eene «ischacte en van eene schriftelijke ver gunning vau den rechthebbende op het vischwater; P. van E., landbouwer, wouende te Waddinxveen, tot twee boeten van 3 of gev. van 2 dagen voor iedere boete met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling vtln de gebezigde mand (ongeooiloofd vischtuig), wegens visschen op paling in de met ijs bedekte Gouwe onder Waddinxveen, zonder voorzien te ziju van eene vischacte en van eene schriftelijke ver gunning van den rechthebbende op het vischwater J. H., arbeider, woueude te Zevenhuizen, tot twee boeten van 0.50 of gev. van l dag voor iedere boete, wegeus met de hand vangen van visch iu met ijs bedekt vischwater van een auder in den Eendracht polder ouder Zevenhuizen, zonder voorzien te ziju van eene vischacte en van eene schriftelijke vergunning van den rechthebbende op het vischwater; B. Ssjouwer, wonende te Gouda, tot drie boeten vau 3 of gev. van 2 dagen voor iedere boete met verbeurdverklaring van de gebezigde fleureu, wegens iu twee met ijs bedekte vischwaters van anderen, in den Kolf-polder onder Gouda, zonder voorzien te ziju van eeu vischacte en van schriftelijke vergun ningen van de rechthehbendeu op de vischwater J. S., sjouwer, wondende te Gouda, tot twee boeten van 5 of gev. van 2 dagen voor iedere boete met verbeurdverklaring vau de gebezigde schakels, wegens visschen in met ijs bedekt vischwater van de ge meente Gouda bij het Schietveld aldaar, zonder voorzien te zijn van eene vischacte en van eene schriftelijke vergnnuing van den rechthebbende op het vischwater, terwijl de mazen der schakels te klein waren; B. van W., metselaar en kalkverkooper, wonende te Bleiswijk, tot eene boete van 10 of gev. van 2 dugen, wegens iu zijn magazijn te Bleiswijk voor handen hebben van een ijzeren liter, niet voorzien van het vereischte stempelinerk. MAR KTBERICHTEN. Gouda, 12 Febr. 1880. Door de nog gedeeltelijke stremming der vaart was de omzet van geen beteekeuis. De veemarkt met weinig aauvoer, eerste soort ging vlug van de hand, inferieure soorten traag te verkoopen, vette varkens van 23 a 27 ets. per huif kilo, varkens voor Londen van 19 a 22 cent per half kilo, magere varkens en biggen vlug, schapen traag te verkoopen. Aangevoerd 10 partijen kaas, prijzen van 25. 33— Boter 1.70 a 2.—. C59 ->-■

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2