BINNENLAND- "J r gezegd. Er worden dus onderhandelingen met Perzië gevoerddat is niet ontkend. Het Lagerhuis nam de wet aau, wuarbij de tot leni ging vAii den nood in Ierland aaugevraagde gelden for meel werden toegestaan. Een der lersohe leden kondigde het voornemen aan om eeue motie »oor te stellen, waarbg verklaard zou wordeu, dat de nood in Ierland te wijleu is aau de onvoldoende ontwikkeling der industrieels hulpbronnen van het land, en dat de staat verschillende werken, als spoorwegen, havens enz. inoet aanleggen, waarvoor dan 20,000,000 zou moeten beschikbaar gesteld worden, de helft uit de opbrengst der aangelegde werken aan de schatkist terug te betnleu. in den Duitsehen Rijksdag is graaf Arnim- Boytzenburg (l)uitsche Rijksparty) met 154 van de 244 geldige stemmen tot voorzitter gekozen. Ben- nigsen (nationaal-liberaal) Verkreeg 89 ste'rameh. Voorts werd Frankenstein (oeutrum) inet 164'stemmeu (92 stembriefjes waren blanco) tot eersteu vice-president, en lloelder (nationaal-liberaal) met 149 van de 281 stemmen (82 Bterabriefjes waren blanco) tot tweeden vice-president gekozen. De Rijksdag draagt derhalve weer dezelfde tint als het vorige jaarconservatieven en ultramontauen trekken voorop, de liberalen komen achteraan en worden geduld. Het kan eohter in deze zitting wel eens gaau als in den Pruisischen Landdag, waar in den taatsten tijd conservatieven en nationaal- libcraleu zich nauwer aaneensloten om de regeerings- politiek te ondersteunen. De nieuwe legerwet maakt deze aansluitiug ook in den Rijksdag noodzakelijk, want da ultramontanen hébbén te dikwijls aan hun kiezers beloofd, dat zjj .tegen elke verhooging van de militaire lasten zullen stemmen, dan dat zij nu op commando van Bismarck kunnen voor stemmen. Trouwens, den rijkskanselier is het onverschillig op welke wijze de meerderheid tot stand komt, wanneer hij haar slechts heeft. In een avondzitting heeft de Pruisische Landdag in twevde lezing de nog overgebleven hoofdstukken der begrooting afgedaan. Het aaudeel van Pruisen in de bijdragen voor het Rijk is in de begrooting op 43,641,753 M. vastgesteld. De begrooting voor 1880/81 sluit in ontvangst en uitgaaf met 798,985,580 M. De gewone uitgaven bfdragen 760,223,930 M., de buitengewone 38,761,650 M. Voor lien die van rust en vrede houden zijn de berichten uit Amerika steeds de aangenaamste. Daar denkt men niet aau oorlogen, maar betaalt men het geld, dat vroegere oorlogen kostten. De inkomsten der Vereenigde Staten nemen zoo toe, dat de minieler vau financiën verklaard heeft, dat hij in staat hoopt te zijn voor een millioen dollars per week nationale schuld af te lossen. In de afgeloopen week heeft hij voor 11,400,000 dollars 6 pCt. en 5 pCt. fondsen gekocht. GOUDA, 17 Februari 1880. De loop der Bevolkiug iu deze gemeente over 1879 was als volgt Mannen 8310, vrouwen 9251, totaal 17561. Geb. 4311 m., 396 vr., tot. 827. OvcrL 372 m., 387 vr. tot. 759. Gevest. 389 ra., 495 vr. tot. 884. Vertr. 436 m., 497 vr. tot. 933. Gehuwd 141 pareu. - Onder de voorwerpen, die de Hoofd «Gom miss ie voor de Algeineene Verloting ten voordeele der watersnoodlydenden als prijzen ontvangen heeft, komen voor eenige prachtige boekwerken van de heeren van Benluui en Zoon, alhier. De 'heer A. W. van Wyk, pred. te Krimpen a/d. IJsel, zal Maandag 23 Februari e. k. eene voor dracht houden in de Afdeeling //Gouda eu Omstreken" van het Nederlandsch Protestantenbond. Vernamen onze stadgenooten met genoegen, dat het Rotterdamsche 'tooueelgezelschap hier Woensdag 25 Februari zal optreden, niet minder aangenaam zal het hun zeker zyu dat een oorspronkelijk stuk wordt opgevoerd, nl. het gunstig bekende Drama Roofvogels, vau H. G. Roodhuijzen. Vfu hen, die daarin een rol vervullen, noemen wjj ja heeren Rosier Faassen, J. Haspels, le Gras, eu mevrouw Egenervan Dam, van OffelKley en mejuffrouw vau Riïk. Deze voorstelling behoort niet tot de abannements- voorstellingen, alzoo kan ieder, die Lid 'is der Sociëteit z/Ous Genoegen" Dinsdag avond aan de loting deelnemen, doch de abonnements-kaarteu van dit seizoen ziju ook by deze voorstelling geldig. In het gebouw der inrichting werd gisteren eene algemeene vergadering van de te Rotterdam geves tigde vereeniging „tot het verleenen van hulp aan minvermogende oog!ijders voor Zuid-IJollandgehouden. Aan het veertiende jaarverslag, daariu uitgebracht, is het volgende ontleend In het nu afgesloten 14-jarig tijdperk bedroeg het aantal patiënten 31,624, waaronder 20,541 uit Rotterdam; 204,987 adviezen werden aan die patiëA- teu verstrekt, 7429 ontvingen een bril, 63 een kuust- oog. Buiten Rotterdam vroegen uit 92 gemeenten in Zuid-Holland patiënten hulp bij de vereeniging, daarom uit het bestuur den weusch, dat nog een aantal gemeenten zich by de weinigen Schiedam, Delfshaven, Ouderkerk a./d. IJsel, Capelle a/d. IJsel en Schoonhoven voegen, om de vereeniging gel- deljjk te ondersteunen. Contribuanten steunden de inrichting met 3639 legaten ontiing zy in het afgeloopen jaar niet, maar 477,50 aan giften, 200 vau de Rotierdamsohe Begrafeuisvereeniging 100 van den heer H. H. W. Maasz en 60 van dr. F. J. J. Schmidt. Uit het verslag van den geneesheer-directeur, dr. J. H. de Haas, die belangloos zijne zorgen aan de iurichting wydt, blijkt nog, dat in hst jaar 1879 bij de vereeniging werden ingeschreven 2435 personeu, waar van 1364 uit Rotterdam, 997 uit andere gemeenten iu Zuid-Holland, 63 uit andere provinciën en 11 uit plaat sen buiten Nederland. Aan hun huis of tijdelyk ver blijf werden 67 personen bezochtin de inrichting 110 personen behandeld en verpleegd. In 5 ge vallen werd de moeder met een kind, te jong om alleen opgenomen te worden, mede verpleegd. Het aantal adviezen bedroeg 18,474, dat der uitgereikte brillen 700 en verder 3 kunstoogen. 151 grootere kunstbewerkingen werden volbracht; 21 los en 237 vastzittende lichaampjes wedden uit dé voorste deelen van het oog verwijderd eft een houderdtul kleinere operaties verricht. Voor de algemeene vergadering van Volksonder wijs, Diusdag 30 Mqprt in Amsterdam te houden, is o. a. de behandeling vau een nieuw reglemeut op deu beschrij v iugsbrief geplaatst. Het doel der Vereeni ging weuscht de commissie tot wetsherziening te omschrijven als volgt: a. te verkrygen dat iu wer kelijkheid overal in het ryk van overheidswege ge ge ven worde voldoend openbaar lager onderwijs, voor alle gezindten toegankelijk: b. haar invloed aan te. wenden om de verbeteringen, door de wet van 17 Aug. 1878 in de regeling van het lager onderwijs gebracht, zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden: o. de volksovertuiging te versterken dut goed lager f onderwijl foor allen noodig is, het schoolverzuim te bejtrjjÖen, het tot stand kómen van een wet op den leerplicht te bevorderen en in 't algemeen den tijd voor te bedden, dat de deuk- b elden der Vereenigihg iu Üjftf' wetgeving volledige toepassing zullcu vinden; d. de belangstelling in de volksschool zooveel doeulyk te bevorderen, opdat het onderwijs in waarheid een volkszaak worde e. door haar invloed het opvoedend karakter der school te handhaven en samenwerking van huisgezin eu school aan te kweeken. Op het convocatiebiljet zyn voorts geplaatst: 1°. Twee voorstellen der afd. Zuidwesthoek van Friesland a. tot machtiging van het hoofdbestuur om nogmaals een curiüs iu handenarbeid te houden; b. om aan' te dringen op uitbreiding vau de wet op den kinderarbeid, in dien zin dat zij zich uit- strekke tot kinderarbeid. 2°. Voorstel der afd. Dokkum tot het beramen van middelleu tot verbetering van den allertreurigsten toestand van het voorbereidend onderwijs hier te lande. 3°. Voorstel der afd. Maastricht tot bespreking der vraagis het overeenkomstig den geest der wet, dat ook tegenstanders van bet openbaar onderwijs belast worden met het schooltoezicht van staatswege. By de infanterie-korpsen is 4 gulden per compagnie van 50 onderofficieren en minderen toegestaan tot viering van 's Kouings Verjaardag. Schitterende feesten zal men voor 8. ct. de man zeker wel niet kunuen aanrichten. {Utr. Dbl.) Er is sprake van een gemeentebelasting op de piano's in de Rijnprovincie; reeds is te Dusseldorf een onder zoek gelast naar het aantal piano's. De landbouwschilder Jan Weissenbruch is te 'sHage overleden. Met genoegen verneemt de Kunstbode dat deHaagsche gemeenteraad beslaten heeft een aan de stad behoorend huisje, dat tegen de Groote kerk aangebouwd is, af te breken. Moge deze amotie het sein wezen van eene algemeene ontbolstering van het oude monument. Zooals men zich zal herinneren, is van het ver ongelukte stoomschip Pallas een der schepelingen door toevallige omstandigheden behouden gebleven. De levensloop van dien man bevat een paar niet alledaagsche voorvallen. Hy is geboren in Frankrijk, en zou verleden jaar met een schip naar zee gaan, doch deserteerde. Zijne ouders, van dit laatste onkundig, vernemen eenigen tijd daarna, dat het schip met man en muis vergaan is, en neinen den rouw aan over hun zoon. De jonge zeeman verbiudt zieh later op het stoomschip Pallas, moet wegens ene bekomen ernstige verwondiug iu het hospitaal te Rcval ach- terblyvenhet schip vertrekt en wordt eveneens door de golven verslonden. Na zijn herstel te Amsterdam aaugekomeh, wordt hij met milde hand door de directie der „Koninklijke Nederlaudsche Stoomboot maatschappij" van het noodige voorzien, om naar ,ziju vaderland terug te keereu, waar hij zij» familie iu goeden welstand, doch wederom iu diepen rouw gedompeld aantrof. Daar hij tot tweemalen achtereen den dans is ontsprongen, zal hij er zich voor de derde maal echter niet aan wagen, en trachten op vasteren grond verder in zyn onderhoud te voorzieu. De Gemeenteraad van Arnhem heeft 'ten' over staan van een talrijk publiek, op grond van art. 24 der Gemeentewet en iu overeenstemming met het rapport der Raadseommre-ie ad hoe, zonder hoofdelijke stemming, besloten het Raadslid G. P. Goers wegens aan de Gemeente gedane leveruutien le 8chorseu. De vereeniging Het Nederlandsch Tooneel zal 's Kouings verjaardag vieren door een weldadigheids- voorstelling te 's-Hage, ten bate van 't watersnood fonds. Als levée de rideau zal mevr. Kleine een hnltle aan Z. M. den Koning den beschermer der Vereeniging voordragen, terwijl na de op voering van 't blijspel van Sardou Amerikaansch of niet? door de daines-artisten der Vereeniging eeu fancy fair op 't tooneel zal worden gehouden. Een beambte van het postkantoor te Wandsbeck, Vrijdag ochteud op zijn bureau komeude, vond aldaar eeu besteller met een touw verworgd eu zwaar aan het hoofd gewond Uit eene cassette waren eenige rolletjes geld, te zamen ongeveer 500 niaik, gestolen, terwijl er blijkbaar vergeefsche moeite was gedaan om de brandkast open tc breken. De commissaris van politie had,eeuigc dagen te voren vernomen dat er bij een kastelein iemand gelogeerd was; die dikwijls 's nachts afwezig bleef eu behoorlyk van geld was voorzien, maar geen middel van bestaan had. Daarom werd nu onmiddellijk bij dien persoon onderzoek gedaan, en daar vond men niet sleehts de rolletjes geld, maar ook een paar kleeding- stukken van den vermoorde. Het duurde dan ook niet lang of de logeergast bekeude den moord en verhaalde hoe hij met hulp van een medeplichtige was ingebroken. Omtrent dien helper scheen hij echter geen voldoe,nde inlichting te kunnen of te willen geven. Daar al het gestolen geld nog on aangeroerd bij hem werd gevonden en er hüiieu de gestolen kleedingstukken niets wordt vermist, houdt de politie zyue mededeeling aangaande eei» helper wel too* een verzinsel, maar heeft tooh op de aanwyziug van dien persoon eene premie vau 1000 mark uitgeloofd. Dingelstedt, de directeur van het Wiener Burg theater, ontving dezer dagen eene aanbieding omtrent „Daniël Roohat", het nieuwe stuk van Victor Sardou, die hij meende te moeten afwijzen1. De conditiën waren namelijk: onmiddelijke beslissing, zonder inzage van het stuk; 3000 gulden contant vóór aflevering; 10 perceut „tantième" als by de vorige stukkenVer taling of verwerking op kosten van het Burgtheater, en kostelooze afstand van deze vertaling aan Sardou's «gent ter verdere exploitatie tegenover de overige tooneeleu van Dttitsohland. Met zulke oondities, 1 die natuurlyk naar Londen, Florence, Petersburg en een dozijn andere plaatsen eveneens geschreven worden, is het Sardou's eigen schuld, indien hy niet spoedig eenige malen millionuair wordt. {De Amsterdammer Volgens de Kamper Ct. zou er een plan bestaan, om in ons land eene maatschappij op te richten voor zuivelbereiding. Iu den omtrek *an Heiligeubeil zyn than» zeer reel meuschen door de triehineuziekte aangetazt. Eeu 40tal bruiloftsgasten, meest uit Brandenburg eu Hoppenbruoh, hadden ter gelegenheid der trouwpartij rookworst gegeten, die trichinen bevatte. Van dnizend Amerikaansche hammen, die een groot handelaar te Berlijn onlangs door een kenrmeerster aldaar deed onderzoeken, werden 82 triohinens be- ronden. Zulk een groot aantal besmette is nog wel niet onder ééoe party aangetroffen. Thans is in druk verschenen, bet rapport van de gemeugde commissie uit de maatsohappy tot Nut van t algemeen, de Nederlaudsche maatschappij ter bevordering van nijverheid, de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland en het Algemeen Nederlandsch werklieden verbond, iu zake van de oprichting van eeu algemeen Nederlandsch pensioenfonds voor werklieden, met outwerp-staiuten daarvoor. Van de strekking van het rapport is reeds mélding gemaakt. Op de bijzonderheden zullcu wy gelegen heid hebben, later terug le komen. De belangrijke aroeid der commissie, die bestaat uit de heeren «ar. N. G. Pirrson, voorzitter, mr. H. B. Greven, mr. J. H. Sehober, P. Srnidt van Gelder, B. H. Heldt, A. Post. H- G. de Charro en Henri Boers, „pp., verdient nauwgezette overweging, zoowel om 't gewicht der zaak zelve, als om de grondigheid waarmede de commissie hare moeielyke taak heeft volvoerd. Drie gebroeders Thalen, wonende te Hasselt, van wie één blind is en één kreupel, ziju gewoon te Amsterdam, .Rotterdam, 's-Hage enz. te bedelen, door middel van brieven, die aan de huizen worden rond gebracht (waarbij de beide gebrekkigen in een wa gentje worden gereden). De niet gebrekkige onder de broeders, Authouie Thaleu, heeft onlangs te Ara sterdam in brieven voorgegeven, dot hij na het overlijden van zyn krankzinnigen vader bet Doof- stummen-inslitnut te Groningen moest veilaten, en dat hy te Hosselt eene moeder eo eene jonge zuster te verzorgen beeft. De burgemeesler van Hasselt waarschuwt thans tegen deze voorwendselsAntbonie namelijk is niet doofstom, zyn vader is niet krauk- zinuig eu woont nog te Hasselt, en eeue zuster hebben de bedelaars niet. Antbonie is belast met het rondventen van matleu, eu behoeft niet te bedelen. Eenige der „oud-vrijwilligers, dingende naar den rang van officier* (volontairs, die tot 1840 bij het leger in dienst zijn getreden na afgelegd examen) zyn voornemens alle oud-kameraden tot eene vriend schappelijke reünie te vereenigeu in den aanstaanden zomer te 's-Hage. Een nieuw soort van bloempot vindt tegenwoordig iu Frankrijk en Engeland meer en meer ingang. Het eigenaardige daarvau ia, dat hy twee, drie of meer gaten heelt, niet in den bodem, maar ceutimete: daarboven, aan de zijden. Daardoor wordeu de gaten niet zoo licht verstopt, en kunnen niet zoo gemakkelijk aard- en andere wormen in den pot komen, en door de gaten hoven den grond krijgen de wortels der planten verscbe lueht, zoodat zjj weliger groeien. Wjj kannen onzen lezers meêdeelen, dat er een groote verandering ophanden is op het gebied der stoom- en paarden-tramwegen. De firma Siemens en Halske, te Berlyn, zal spoedig spoorweg-wagons maken, die door ekotriciteit in beweging worden gebracht en veel minder onkosten veroorzaken dan die, welke door stoom of door paarden worden ge dreven. Er behoeft nog slechts één enkel bezwaar te worden overwonnen, nl. de assen der wagous te isoleeren en de uitvinding is geslaagd. De assen moeten z66 gemaakt worden, dat ze volstrekt niet in verbinding staan met de wagens. Zoodra deze moeielijkheid uit den weg zal zyn geruimd, worden de goedkoope electriscbe wagons in den handel ge bracht. Reeds nu hebben de uitvinders aan de on dernemers van de stoom tram ways te Berlyn voor gesteld, hun werktuigen te nemen, dooh zy opperen nog allerlei bedenkingen, die evenwel weder zullen verdwijnen als zy overtuigd worden, dat de veel goedkoopere eleotrische machine even goed voldoet als de kostbare locomotief. Gelukt 't de onderneming eenmaal tot stand te brangen, dan schijnt de bedoeling te zyn, ook eleo trische luchlspoorwegen aan te leggen ter hoogte van de lantaarnpalen, die tegelijk voor de verlichting en als dragers van de spoorwegrails zouden worden gebezigd. De spoorweg zou vlak boveu de hoofden der wandelaars en dioht by de huizen loopen. Volgens bet plan van de heeren Siemens Co. zou sleehts één wagon te gelijk (in heeren- eu da- mes-coupé verdeeld) loopen; bij ieder wagon zou dns een electriache locomotief bebooren. Gevaar voor derailleeren zou op deze luehtspoor- wegen nooit bestaanwant aan eiken wagen zouden zes klammen of baken van gietstaal wordeu bevestigd, die, om de rails loopende, by een afwyking naar eene zyde, het omkantelen van de wagen steeds zouden beletten. Ook zou de eleotrische spoorweg zeer weinig ge- drnisch veroorzaken. Kortom de voordeelen van deze uitvinding zyn inderdaad in 't oog vallend, en zoodra de oplossing der moeielykheden een feit is, kan men er zeker van zyn, dat na Berlyn andere groote steden zullen volgen met de invoering. Het zon zeker, voor de Duitsche hoofdstad, die, in zake het lukaal-verkeer, zeer by andere wereld steden aohterstaat, een eer zijn, nu eens den toon aan te geven, voor een kolossale nieuwigheid welke ja, thans nog hooger dan de voorgenomen luchlspoorwegen in de luoht hangt, maar toch bin- nen korteren of langer tijd zich aan de wonderen der 19e eeuw zal toevoegen. De Times meldde voor eenige dagen dat de stad Littleboruugh of Rochdule, die 74 bunders uitge strektheid heeft en 10,000 zielen telt, verkocht is door de notarissen E. en H. Lumley aan een edel man uit Yorkshire. De verkoop vau eeu stadfheeft iets zonderlings voor een Nederlander. Men moet echter aaunemeu dat de verkoop van Littleborough alleen de onroerende goedereu betreft, de bevolking zal misschieu wei eenig belasting moeten storten voor den eigenaar, maar de persoueele vrijheid zal er waarschijnlijk niet ouder lijden. Iu Amerika gebeuren echter dingen die nog zon derlinger zijn dan de verkoop eener stad. Wij be doelen het verlaten van een stad door de inwoners zoodra het verbluf hun verveelt. Omstreeks vier jaren geleden deelden de nieuwsbladen uit de Nrouwe Wereld mede, dat eeu geheele bevolking, na eeu kort<? afwezigheid in hun woningen terugkeerende, die ingenomen vonden door andereu en dat zy een procea moesten voeren om hun eigendom terug te krijgen. Zij wonnen bet en de indringers werden verjuagd. Dit is geen verzinselde stad beet Meadur- Duke eu was in den staat van Nevada gesticht tot exploitatie eener myu. In Amerika doet men alles op groote schaal. Telkens als men een mijn ontdekt, sticht men er een stad Bij, met het doel om dezelve te verlaten zoodra men, er lust in heeft. - Op een goeden dag zeggen de inwoners eener stad „Laten we van hier trekken; er is biejr niets meer te doen." En zij gaan. Korten tijd daarna is de stad door anderen ingenomen. Zoo was 't ook te Meadur-Lake. Vreemdelingen hadden er zich gevestigd en goede zaken gemaakt; zij waren echter zeer verbaasd eenige maanden later een troep reizigers te zien aankomen, die verontwaardigd uitriepen: „Vreemdelingen iu onze stad 1 Gaat heen, vertrekt terstondEr volgde nu een proces. Dit geval doét zich zeker van tijd tot tqd voor. Maar de vraag dringt zich op of de inwoners, die zoo onver wachts als nit de lucht in zulk een stad komen valten, er ook een administratie, plaatselijke ver ordeningen, kortom een regeeriug vinden? Het is jammer dat deze vraag niet door den berichtgever is opgelostdoch gesteld dat de administratie uit stekend is en de nieuw-aangekomenen dus alles naar hun genoegen vinden, dan stellen we ons voor dat de oude bewoners aldus zullen >edeueeren „Wat? hebben deze lleden^dze stad ingenomen? Meer dan dat: zy hebben ons wetboek gevonden en zij regeeren naar hun goeddunken er meé. Wat geeft ons dat wetboek als wij er niets aan heb ben 't Is een wassen neus. Waut men zegt dat zjj er op bewonderenswaardige wijze partij van hebben getrokken. En wij zijn weerloos. Oéh ja, maar het is ons eigendom." Wij vergissen ons misschien, maar we veronder stellen dat zulke toestanden op 't tooneel geschetst, veel succes zouden hebben. Znlk eeu proces tot teruggaaf van een stad, een wetgeving, een wetboek, 't is in elk geval voor too»eelschrijvers een splinternieuw thema. Amerika steekt Eogeland den loef af. Wat be- teekeut de verkoop eener stad bij zulke gevallen? Ook hier heeft Amerika de eér van 't initiatief. {De Huiskamer.) Het Italiaansche vaartuig Francesco Danovaro be vond zieh op reis van Genua naar New-York, toen de matrozen Gregorio, Irene en Antonio Arredondo het besluit naroeu de manschap te vermoorden en langs dien weg de kostbare lading en de groote geldsommen, die zich aau boord bevonden, te bemachtigen. Iu het holst van dei) nacht versohaf ten zij zich wapenen, brachten eerst den tweeden ofljeier Pinnetti met eeu dolk een zware wonde toe, doorboorden de borst van den stuurman Alnrchisio, dooden vervolgens den kok Aquarone en verwondden deu scheepsjongen Arata. Den kapitein Ferrando, die door de kreten der gewonden was ontwaakt, gelukte het, een revolver te vermeesteren en daarmede gewapend het dek te bereiken, waar de overige bemanning door zyne tegenwoordigheid aan^ gevuurd, zich om hem schaarde. Na langen stryd werden de moordenaars in hechtenis genomeu. De bemanning was iutusschen de stuurman overleed aan zijne wonden geheel ontoereikend geworden, om het vaartuig naar eisch te besturen, zoodat ook de gevangenen niet behoorlijk konden worden bewaakt. Men vreesde, dat ze gelegenheid zouden zoeken, om door brandstichting of een her nieuwden aanval de vrijheid te herkrijgen. De scheeps raad besliste derhalve dat Irene en Arredondo moesten wordeu doodgeschoten. Onmiddelijk werd deze be slissing ten uitvoergelegd. Nog twintig dagen bleef de Francesco Danovaro op zee. Daarna landde zij in de haven van Brooklyn by New-York. Wat heeft Frankrijk de oorlog tegen Duitschland gekost? Wel, vijf milliard, klinkt het antwoord, 't Mocht watDe Globe komt thans met eeu ander rekeningetje voor den dag, waarvan het totaal-som van 14 milliard, 456 millioen franken bedraagt. Vooreerst de schatting aau Duitschland, benevens de rente, die 315 millioen bedroeg; verder het onderhoud der Duitsche troepen op Franschen bodem 340 millioen verschillende schadevergoedingen aan departementen, gemeenten en particulieren L milliard 487 millioenverlies aan tollen gedurende den oor log en inkomsten van Elzas-Lotharingeu, met be rekening van 4 pCt. over de verloren bedragen lotuutoe, 2 milliard 114 millioen; verschillende uitgaven, om al het verwoeste weer te herstellen, enz, 1 milliard 314 millioen, samen 14,456,000,000 franken. Het spreekt van zelf, dat er nog een massa kleinigheden vergeten ziju, die samen nog wel een paar milliarden zullen bedragen. Zou een der beideu landen ook eeu voordeel van dezen oorlog weten aan te wijzen, dat eeujgzins tegen zulk een verlies opweegt? Een aardig tooneeltje had 11. Woensdag plaats in de zalen van het gerechtshof te Berlijn. Een boerin uit Kottbus was beschuldigd van eeue kleine wetsovertreding en voor het gerecht gedaagd. Niet lang geleden nog was de vrouw moeder gewoideu en daar zij niemand had, om op haar kind te passen, wist zij er niets op te vinden; dan de kleine zorgvuldig in een mand te pakken en daar- inede op den rug den tocht te aanvaarden. Zoo verscheen zij in de zaal, waar haar binnen komst geen geringe vroolijkheid verwekte, tot de kleine zijne geringe ingeuoinenheid met zijn eng verblijf begon te toonen door een klagend geschrei. Dadelijk kwamen alle beambten in de weer om het kind „zoet te houden"; alle middelen werden daartoe aangewend en daar menigeen in eigen familie kring de noodige oefening in die pogingen had verkregen, slaagde men dan ook, en moeder eu kind konden plaats nemeu op de bank der be schuldigden. Het voorval had echter blijkbaar de harten v^p de rechters vermurwd; althans de aangevoerde be wijzen voor de niet zware overtreding der vrouw, werden onvoldoende verklaard eu moeder en kind mochten iu vrede heengaan, de eerste echter niet zonder aanmauing te trachten haar kiud te bewaren voor de mogelijkheid, om nogmaals op die plaats te moeten verschijnen. De Middelb. Ct. deelt het volgende staaltje mede van de nauwgezetheid waarmede de heer Douwes Dekker (Multntuli) verplichtingen ten aanzien van het publiek vervult. Teleurgesteld in zijne verwachting om van Middelburg per stoomboot naar Zierikzee te kunnen reizen, waar hij een voordracht zou houden en zich, met reden, buiten staat achtende om die reis per rijtuig en over de veren te doen, wanneer hij den zelfden avond het woord nog wilde voeren, heeft hij niet tegen de kosten opgezien van eene sleepboot voor die reis af te huren. Hij wilde het hem wach tende Zierikzeesche publiek niet teleurstellen. Eene éénige krant, een curiositeit. Het is nl. de Bodensee Zeitung, roet recht zoo genoemd, en die wellicht zonder weerga zal blijven. De Bodensee is als men weet het meer van Gonstanz. Nu heeft men te Breganz op de bevrozen wateren van dat meer, wat iu geene 50 jareu was voorgekomen, het blad gedrukt. Iu 1829/30 had het ook kunuen geschieden. In de haven van Montevideo zyn onlangs van den bodem opgehnftld twee staven zilver, op den eenen waarvan het jaartal 1779 was gemerkt. Men onderstelt dat ze afkomstig zijn van het schip Amora, 't welk een deel van den schat uit Chili aan boord had, en in de haven van Montevideo te gronde ging, tegenover het kruitmagazijn den 19 Aog. 1772. Een heftige storm veroorzaakte dit ongeval. Natuurlyk is dat duikers zyn te werk gesteld, om zoo mogelyk nog meer op te tisschen. De laffe en aan phantasie zoo diep arme carnavals- grappen geven den Parijschen correspondent vahde Presse aanleiding, eenige gecostumeerde bals, zooals die voorheen iu de Seine-stad gegeven werden, in herinnering te brengen. Daarmede vergeleken, heb ben onze carnavals veel weg van een uitdragerswinkel. Tijdens de Restauratie maakte Walter Scott eens een reis door Frankrijk. De Hertogin de Berry gaf toen te zyner eere een bnl, waarop alle genoodigden verschenen in de kleederdracht der personen, die Óe beroemde Scott in zijne romans geschilderd heeft. De beminnelijke gastvrouw verscheen zelve als Isa bella de ,Croy. Onder Louis Philippe gedoogde de pruderie der Koningin niet, dat men dergelyke feesten ten hove gaf. Daarom te meer verdrong zich alles in de salons van de Hertogin van Nemours, wier bals iu pracht alles, wat tot dien tijd op dat gebied geleverd was, verre overtrof. De Prinsen verschenen

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2