3PING le Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. i M 1880. Nq 2417. I ERS SS kennisgeving. 1 BUITENLAND. BINNENLAND. I I I zout. Zondag 22 Februari. Bultenlandscli Overzicht. i SOM P f riu I aanstaand Fransche N kunnen 1ANDAQ- te willen vernemen. DEN. FLINKE Wed. W. MONTIJN ibben of nog IEPAAR1), >reede en 1 N, BOÜW- k. benevens HUUR en 'kmax jmtnissie, is, IX GOOR. GOUDSCÏÏE COURANT. m. ebracht, dat BI 1880, tieve f chool- :sche IN- len van de n de Open- angd wordt, rwezen naar s Confectio- len bekend nieten. irectear, 'II. j bekende f, een zeker king, hart- >aar in 1/4 Cent en i, bij J. H. p bij A. J. i van Mili- e Woerden De BURGEMEESTER van Gouda, brengt over- eeukomatig art. 15, tweede lid, der wet van den 26 Mei 1870 (StaalMad No. 82) ter algemeene kennis Dat hij 'gedurende dertig dagen, ter inzage van de belanghebbenden, ter Secretarie vau de gemeente heeft nedergelegd, den staat aanwijzende de uilkom- sten vau de meting en schatting der gebouwde eigen dommen, welke nieuw gesticht zijn, of aan welke vernieuwingen hebben plaats gehad, met opgave van het jaar, waarin de bebulbare opbrengst geregeld wordt, bedoeld in de artt. 15, 23 en 43 van ge melde wet. Goads, den 20 Februari 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. i y" gaf, dat een licht- en een schaduwzijde hadde invoerrechten en de tabaksbelasting hadden de aan zienlijke som opgebracht vau 24 millioen M. Doven de raming, daartegenover stuud echter de mindere opbrengst van verschillende posten tot een bedrag van 10 millioen het deficit van het loopeude jaar zou kunnen worden gedekt door de overschotten, maar voor de thans aanhangige begroeting zou voornamelijk ten gevolge van de hoogere oorlogs- uitgaven een vermeerdering vau de bijdragen der Staten moeten plaats hebben met 7 millioen M. Richter was als naar gewoonte de eerste spreker en er Heef van de begrooting weer uiet veel heelvoor- en daarin had by gelijk -bij de invoering der zouden worden ver tegendeel was verkeerd. uitgaven een vermeerdering vau de bijdragen der Stalen moeten p1—- Richter was als naar gewoonte de eerste spreker r J" u“-1 1 nameljjk wees hij op de belofte van de tarieven, dat de belast! n| minderd, een belofte, die in In de Woensdag gehouden zitting werd ook in gediend het wetsontwerp betredende de wijziging der legerwet. De president deelde mede, dat Holder had bedankt voor do benoeming tot tweeden vice-president. De Fransche afgevaardigde Spuller aanvaardde dezer dagen zijn functie als voorzitter ran de .Union Bépublicaine' met een lange redevoering; hij herdacht eerst de verdienste* van zyn voorganger Brissou en wijdde daarna uit ia den lof van de .Union Republics! ne», die het meesthad gedaan om de Republiek sterk te mnken. Thans moest het haar streven zjjn de democratie de vruchten te doen plukken van de republikeinse!» instellingen. Spalier gewaagde van moeilijkheden, die de Regeering belemmerden. Om die te doen ophouden moest men beginnen aan de Regeering zooveel mogelyk vertrouwen te schenken, vaalheid was wat de Regeering het meest noodig bad. De .Union* moest uiteen datgene beproeven wat uitvoerbaar waszij had, juist omdat zij dit steeds gedaan had, de openbare meaning op haar hand gekregenzy moest op dien weg voortgaan en de sympathieke medewerkster zyn ran de Regeering. Deze zou dan die maatregelen van verzoening kunnen nemen, waarop <y kort te voren het uitzicht openile"' De Fransche minister van oorlog heeft imraen ministerraad voorgestcld om den post van inspecteur- geaeraal vau het leger op te beffen. Er ziju drie officieren, die dezen post bekleedeu, waaronder ook de hertog van Aumale. De betrekking schynt vry onnoodig te zyn en werd door generaal Gresley in het leven geroepen, toen de stem der openbare meening zich er tegen verhief, dat de hertog van Aumale, de oom van den graaf van Parijs, het bevel over een legerkorps voerde. De minister Gresley maakte toen voor den hertog eene eervolle sinecuur, maar de generaal Farre, die thans den staf zwaait aan het departement vau oorlog, heeft zulke bezwaren niet en zet den prius eenvoudig aan deu dijk, even als hij het reeds d-u maarschalk Canrobert deed, dien hij ontsloeg als presideut der commissie voor de bevordering van officieren. Voor den zetel in den Senaat, opengevallen dooi het overlydeu van den heer Créinieux, is veel lief hebberij. Er hebben zich reeds 12 candidaten aange meld voor deze betrekking, waarvan de werkzaamheden vergoed worden door politiek aanzieu en eene goede bezoldiging. Onder anderen vindt men onder de sollicitanten Edmond About, de bekende publicist en directeur vau de X/Xne Siècle. De zitting van het Spaauscbe congres werd Maan dag druk bezocht, omdat men het antwoord ver wachtte van de regeering op de aanvallen der Creoolsche afgevaardigden en van den heer Albacete, oud-ambtgenoot van den maarschalk Martinez Campos. De regeering heeft ook werkelijk beden hare koloniale politiek ontvouwd. De rede vau den heer Elduayen, minister van koloniën, heeft den geheelen duur der zitting inge nomen en vaak een diepen indruk gemaakt, door de heldere en kernachtige wyze, waarop zij werd voorgedragen. De minister stelde de staatkundige houding van het tegenwoordig kabinet tegenover die van de heeren Albacete en Campos. Hy be schouwde do staatkunde ran Albacete als voorbarig en ontijdig, en die van den maarschalk Campos als gevaarlijk voor de belangen van het moederland. Hij eindigde me', de aanbieding van het budget, Nadere officieels bijzonderheden omtrent den nihilis- tischen aanslag op den Russischen Keizer zijn voor eerst niet te wachten, daar men allee zooveel mogelijk geheim houdt om de politie niet te belemmeren in haar onderzoek. De laatete berichten uit Petersburg schijnen te bewijzen dat dynamiet gebruikt ia door de moor denaars. Men heeft eeu telegraafdraad ontdekt, welke van onder de wachtzaal leidde naar eeu kelder, waar brandstoffen bewaard werden. Iemand, die daar verborgen was, schijnt met een electriscbe bat tery langs dezen draad de vonk gezonden te hebben, welke een patroon deed ontploffen, die midden in een groot pak dynamiet bevestigd was. Men kan zich voorstellen, hoe ontzaglyk de ont ploffing geweest is, wanneer men weet, dat de muren van het winterpaleis drie meters dik zyn en dat de steenen bogen, waarop de eetzaal rust en die haar scheiden van de hooge ulle de» garde», vier voet dik zyn, en van zware ineengevoegden steen zyn gemetseld. Onder de 30 voet hooge »adle de» garde» had de ontploffing plaats. Ieder die er zich in bevond, werd gedood of verminkt, en de zoldering werd grootendeels weggeslagen, juist ouder de tafel waar de Keizer met zyne dochter, de hertogin van Edinburgh, aan zijne zijde zoude gezeten hebben. De tafel eu stoelen zijn tot splinters geslagen, zoodat niemand zou zyn ontkomen I De keizerin, welke in eene nabijgelegen kamer sliep, moet niets van de ontploffing gehoord hebben. Het aantal dooden en gewonden (zoo wordt te Weenea verhaald) moet het reeds vermelde cyfer (acht dooden en 45 gewonden) nog te boven gaan. Men spreekt althans van 20 soldaten, die aan de gevolgen zyn overleden en 30, die verminkt of zieltogende zijn, De Golüt wijst op de trouwe en van plichts betrachting getuigende houding der soldaten van het Fir.sche regiment der lijfgarde, daar zij, ofschoon gewond, hun post niet wilden verlaten voordat zij naar het hun gegeven bevel werden afgelost. Aan het Bureel van den Golot zyn door particulieren talrijke giften ten behoeve der gewonde soldaten ontvangen. De ongelukkige Czaar moet het gevoel hebben, dat hy in zyn eigen paleis omgeven is door moorde naars, want zonder de medeplichtigheid vau bedienden of beambten is het schier ondenkbaar, dat ulles ge reed kon gemaakt worden voor de misdaad. Het winterpaleis wordt thans bewaakt als een vesting in vijandelyk land. Een aaneengesloten mi litair cordon is op 200 schreden afstand om het paleis gestrekt. Voor den Czaar, die de gewoonte had, zonder ge volg, alleen door de stad te wandelen, gerust en veilig als een vader te midden van zijn kinderen, is het ontzettend, dus als een gevangene bewaakt te moeten worden, zonder dat hij zelf eenige schuld heeft aan den wilden haat der samenzweerders, die hem en de zynen vermoorden willen. In den Duitschen Rijksdag was Woensdag de begrooting aan de orde, bij welke gelegenheid de president van het financieel departement een overzicht waarin het recht van het moederland op een-zevende van de belastingen en tarieven op Cuba gehandhaafd wordt. De minister maakte ook ter loops melding van de aanstaande uitgifte van 400 millioen fr. aan Cubaansche obligation. Naar men in de ministerieels kringen verzekert, zal deze uitgifte onder waarborg van het moederland en onder verband van de in- en uitvoerrechten der kolonie plaats hebben. Aan het slot zijner rede was de minister iu- tusschen vrij wat minder hard jegens de Creoolsche afgevaardigden. Hij bezwoer hen, hun ongeduld te bedwingen. De Belgische Kamer heeft de begrooting onderwijs aangenomen met 70 tegen 57 stemmen. Daarop kwam aan de orde het ontwerp betreffende militaire pensioenen. GOUDA, 21 Februari 1880. Aan de firma van de Garde en Vrij tandt alhier, is toegestaan, dat haar fabriek voortaan zal mogen heeten »de Koninklijke Tabaks- en Sigarenfabriek.* Als vervolg op een bericht in ons vorig nummer, kunnen wij thans aan onze lezers mededeelen dat er iuderdaad alle kans bestaat, dat de wenscb, reeds zoo lang door zoovele Gouwenaars gekoesterd, ver vuld zal worden, om door een extra-trein van Rot terdam naar deze gemeente in de gelegenheid te worden gesteld, eenige malen in het seizoen opera-voorstellingen aldaar bij te wonen, zonder in die gemeente te blijven* logeeren. De Ned. Rijwpoorweg-maatsehappij heeft zich onder zekere voorwaarden bereid verklaard daartoe mede te werken, naar aanleiding van een daartoe ge dane aanvraag van belangstellenden. Er is echter ééne hoofdvoorwaarde, nl. deze dat er zeer groote belangstelling getoond wordt voor die .zaak en dat ieder, die voor zich en zijne buis- geuooten, het genot eener goede opera op prys stelt, blyk geeft daarvoor iels over te hebben. Vooralsnog zullen wij niet meer van de zaak zeggen, als dat zij zeer goed staat, doch om haar te doen slagen is vóór alles noodig getrouwe op komst van alle belangstellenden op eene vergadering, die gehouden wordt op Maandag 23 Februari e. k. boven de Sociëteit «de Reunie*. Wij zullen niet vooruitloopen op de mededeelingen, die daar zullen gedaan worden, maar alleen ernstig belangstellenden opwekken die vergadering bij te wo nen, waartoe wij verder verwijzen naar achterstaande advertentie. Naar wij vernemen heeft de heer Richard Hol een viertal liederen opgedragen aan onzen stadgenoot den heer S. van Milligen. Waar door zulk een bevoegde hand een dergelijke onderscheiding uitge reikt wordt, spreken wij zeker in den geest onzer stadgeuooten, als wij genoemden heer daarmede har- telijk geluk wcnschen. Wij weten niet of wij ons wellicht vergi-sen, maar vermoeden dat de aanleiding tot deze hulde gezocht moet worden in de uitgave van Fier Liederen, voor Sopraan qf Tenor, door den heer van Milligen. Is deze vooronderstelling juist, dan zal genoemde opdracht zeker des te aangenamer zijn. Op de spoorweglijn LeidenWoerden zyn in de maand Januari vervoerd 12308 reizigers. Met inbegrip van het vervoer van bestel-, ijl- en vrachtgoederen was de opbrengst 9206,22l/j. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van 20 Februari 1880. In deze zitting zyn de heeren Tak van Poortvliet en Donner, nieuwbenoemde leden voor Amsterdam en Leiden, toegelaien. By het onderzoek der ge loofsbrieven van den heer Donner beeft de commissie zich opgehouden met de bespreking der vraag of de betrekking van zendingsdirector niet is die van geestelijke of bedienaar van den godsdienst, een ambt onvereenigbaar met het lidmaatschap der Stateu- Generaal. De commissie bad geen enkelen grond

GC | 1880 | | pagina 1