BINNENLAND. TENTOONSTELLING Burgerlijke Stand. dotlzij stelde zich alleen de organisatie voor der partij, welke zij vertegenwoordigt. Haar programma is vastgesteld en omvat lo. de hervorming der belastingen, met de volkomen afschaffing der gemaal- belasting tot grondslag2o. de kieshervormiug, met aanneming van de //scrutin de bsle". Eene commissie is benoetnd, om de toetredingen tot dit programma te ontvangen. Daarna zal eene bijeenkomst van al de leden der linkerzijde plaats Hebben. 1 GOUDA, 24 Februari 1880. Ingevolge de oproeping in deze Courant had zich gisterenavond een groot aantal inwoners dezer gemeente op de bovenzaal der Sociëteit «de Reünie" ver- eenigd, om mededeelt ngeii te veruemeu eu plHnueu te beramen tot verwezenlijking van eeu lang ge koesterde weusch: het loopen van een Expres-trein naar deze gemeente, na afloop van enkele opera voorstellingen te Rotterdam. De vergadering werd gepraesideerd door den heer Mr. P. J. Snel, die eerst kortelijk in herinnering bracht de vele vergeefsche pogingen vroeger inge steld om de Goudsche ingezetenen van de opera te doen gebruik maken, terwijl hij daarop mededeelde, dut thans de kans bestond voor hei vervolg daartoe in de gelegenheid te ziju. De directie der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij had zich nl. bereid verklaard,J om gedurende de maanden October, November, December, Januari eu Februari een of tweemaal per maand een expres- trein te doen loopen, na afloop der Opera te Rot terdam, naar deze gemeente, welke trein aan de tusscheu-stations zou stoppen. Daarbij was echter deze voorwaarde gesteld: dat een minimum-opbrengst zou worden gegarandeerd {an 83.72 voor iederen trein. Volgens de gemaakte raming zou iu deze ge meente minstens een 500-tal opera-coupons moeten worden genomen om de zaak te doen slagen, ter wijl het weuschelijk werd geoordeeld, dat de prijs van iedere coupon met 50 cents werd verhoogd, met het oog op bedoelde garantie en onder welke 50 cents tevens het bespreekgeld der plaatsen Zou begrepen zijn, zoodut de prijzen zijn als volgt: Balcon of Stalles 3.50, Loge of Parket ƒ2.50, Parterre 2. Op deze wijze werd de zaak mogelijk geacht en de eenige vraag, die zich nu opdoet is deze: zal er eeu voldoeud aantal 'coupons worden genomen? Staande de vergadering werd neds voor eeü 250-tal ingeteekeud, welk getal aanmerkelijk zal worden vermeerderd, wanneer ook zij, die niet aanwezig waren in de gejegeuheid worden gesteld daarvoor te tee- keneu. Om de zaak verder te regelen is eene commissie noodig, die de heer Snel voorstelde gisterenavond te benoemen, doch op het verlangen der vergadering verklaarde genoemde heer zich bereid nader eenige heeren uit te noodigen om met hem de bedoelde commissie uit te maken. Het is nu te hopen, dat ieder die gaarne eens van tijd tot tijd een opera bijwoont, dat thans toone door voor eenige coupons in te teekeneu. Van het voldoende aantal hangt het af, of de zaak doorgaat. Het zou te bejammeren zijn als zij, nu «y zoo goed staat, niet tot stand kwam. Een ieder doe het zijue om tot deze goede zaak mede te werken J Gisterenavond hield de heer A. W. v. Wijk, pre dikant te Krimpen a/d IJsel eene voordracht in de ,afd. „Gouda en Omstreken" van het Ned. Protes tantenbond. Hjj sprak over„de wonderverhalen aangaande Je- zus," werd met de grootste aandacht door de aan wezigen gevolgd en ontving den dank der vergade ring voor het gesprokene bij monde van den voor zitter. Zaterdagavond heeft te Ouderkerk a/d. IJsel op deu publiekëu weg een ingezetene een ander op het onverwachtst aangevallen, met het gevolg dat, bij de daaruit ontstane worsteling, den aangevallene met eteu scherp werktuig eenige verwondingen, hoewel niet levensgevaarlijk, zijn toegebracht. Eene oude veete moet, naar men' verneemt, de aanleiding tot die daad geweest zyn. Door de politie is Zondag te Leiden aangehouden de controleur der Leidsche tramway-madtschappij P. Q., die even aU zijne vrouw wordt verdacht reeds gediend hebbende abonnementskaarten op nieuw tegen verminderden prijs te hebben verkocht. De behandeling van de zaak PincoffyKerdijk heeft gisteren voor den hoogen raad der Neder landen een aanvang genomen. Nadat de voorzitter mr. Gockinga de terechtzitting had geopend, werd de beschuldigde Kerdijk binnengeleid door twee rijksveldwachters. Op nieuw werd door 's raad9 eer- t sten deurwaarder de beschuldigde Pincoffs builen de zaal afgeroepen en toen het bleek dat hij niet aanwezig was, werd door deu procureur-generaal gerequireerd dat Lodewijk Pincoffs, daar alle wettelijke formali teiten waren in acht genomen, wederspannig zou worden verklaard aan de wet, met veroordeeling in alle boeteii eu aanplakking vau het arrest aan deu hoofdingang van het gebouw. De zitting werd nu geschorst om den hoogen raad de gelegenheid te geven iu raadkamer te vergaderen. Na de herope ning spfak de voorzitter het arrest uit, waarbij overeenkomstig het requisitoir Lode wijk Piucoffs wederspaunig wordt verklaard aan de wet. Nadat de beschuldigde Henri Kerdijk naam, woon plaats en oaderdom heeft opgegeven eu de voorzitter hem vermaand heeft oplettend aan te hooren de behan deling zijner zaak/ wordt door deu subst.-griffier mr. 'Ermeriiis het arrest van terechtstelling eu de acte van beschuldiging.voorgelezen. Deze voorlezing duurde meer dun een uur. Alsuu werd de lijst van getuigen overgelegd, zijnde 12 a charge, als, de heer: de Bruyn, wijnhandelaar te 's GraveuhageW. A. Viruly VerbruggenA. Milders, wijuhandelaarvan der Hoop, oud-notaris; M. Mees, kassier eu makelaar; Schalkwijk, mukelaar; Driebeek, advocaat; H. Trostorff, procureur; LI. G. Botermans, A. J. Tillemaus, M. H. Huygcus en C. W. Vermeulen, allen te Rotterdam, eu 5 a décharge: E. H. Rensburg, J. Besselaar, A. A. P. Jung, dr. J. van der Hoeven en Ed. Jacobsou. Het getuigengehoor is gisteren niet afgeloopen, maar wordt heden voortgezet. Men meldt aan de Leid. Ct.: De zuidwestelijke -storm van de vorige #eek heeft de visschersvloot te Katwijk uit zee gejaagd, zoodut zij op den wal staat. Ten gevolge daarvan kan deze week weiuig of geen versche visch verwacht worden. De baro nieter is sedert jjaturdag lü mm. gerezen en staat nu 761 mm. Zondag werd volgens weerkundige waarnemingen aan het stadswaterkantoor te Ainster- dom, ^verwacht ZW.-W. wind, ofschoon hij lang vóór den middag door het noorden was gegaan naar het noordoosten. Met een dalende temperatuur kon de wiud, die daarvoor juisten koers geucttnen heeft, en wel eenige tijd uit die streek gaau waaien met veel meer dan matige koelte. Aan de golf van Fin land toeh wees dezer dagen de thermometer gemiddeld uog 20e Celsius, dat is 4o ouder nul Fahr., aan. Gisteren is te 's-Hd£e eene vergadering gehouden met het doel vau gedachten te wisselen over het plan om aan generaal Van der Hoydeu een nationaal huldeblijk aau te bieden. 21 personen waren tegen woordig, Vau de 300 circulaires, die wareu rondgezon den, had het voorloopig bestuur 136 met adhaesie terug ontvangenenk^eu hadden ook uit naam van meer personen instemming betuigd, zooals de rcctor- ranguificus van de Leidsche Hoogeschool namens de studenten, de directeur van de Kon. Militaire Academie te Breda namens de kadets enz. Op voorstel van .generaal Verspijck werd het voor loopig bestuur bij acclainntie als definitief gekozen, waarop, op een wenk van den voorzitter om dat be stuur niet alleen uit inwoners vau de residentie te doen bestaan, uit de adhaerenteu nog werden toe gevoegd: de president van de Eerste Kamer der/fitateo- Geueraal, baron de Vos van Steeuwijk, de Commis sarissen des Konings in Gelderland, in Noord-Hol land, in Friesland en Limburg, de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage, de leden der Eerste kamer, jhr. den Tex en Borsius, het oud-lid der eerste kamer jhr. Hartsen, het lid van de tweede kamer Verheijen, de staatsraad Swarl, de generaal Netsoher, insp. van het militair onderwijs. prof._Kern, reet. magn. te Leiden, prof. Bosscha, directeur van de polytechnische school te Delft, de schout-bij-ïiacht van de Velde en generaal Verspijck. Laatstgenoemde meende echter te moeten bedanken. Op voorstel ysn deu heer mr. D. van Eek werd het bestuur nier alleen gemachtigd om, mochten zich van de gekozenen enkelen die keuze niet laten welgevallen, die vacatures door assuratie aan te vullen, maar boveudien, om, indien wenschelyk, aan dat bestuur nog meer uitbreiding te geven. De gewichtige vraag in deze: „Wat moet er voor generaal van der Heyden gedaau worden?" kwam nu ter sprake. Een «eer levendig debat ontspon zich over deze vraag, voornamelijk over den aard van het huldeblijk, of dit moest zyn een eeregeschenk, dan wel een nuttigheidscadeau. Verschillende denkbeelden werden hierover uitge sproken, totdat ten slotte weder een voorstel van den heer van Eek den meesten bijval vond, namelijk om nog niets omtrent den aard van -het cadeau te be slissen, maar eerst het resultaat vau de pogingen om tot deelneming op te wekken af te wachten, zoodat eindelyk besloten werd aan het bestuur op te dragen zich te beraden over de wijze van medewer king, om later omlreut den aard van het huldeblijk een bepaald voorstel te doeil. De vergadering werd daarop gesloten. (Z>.) Het Departement vau binneuluudsohe zaken heeft in het licht gegeven: „Bijdragen tot de algemeeue statistiek vau Nederland, jaargang 1877, aflevering 2, „physieke en intellictueele toestand der bevolking#. In dit stuk wordt medegedei ld de statistiek vau deu physiekeu toestand der bevolking, evenals die voorkomende iu aflevering 2 vau de „bijdragen" voor 1876, uitsluitend ontleend aau de opgaveu omtrent de keuring der loteliugeu voor de nationale militie. Voor de statistiek van den intellectueeleu toestand is nog van andere opgaven dan ten vorigen jare gebruik gemankt. Iu 1877 werden gemeten 28,500 loteliugeu. Van dezen waren onder de maat 1,851 en daarboven 26,649. (Ouder 1,50 meter waren 652, en 1,80 meter eu daarboveu 483). Dreutbe bleef het betrekkelijk grootste aautal te kleinen oplevereu;| Limburg het ktrekkfclyk kleinste. Van de 14,739 overgebleven lotelingen werden 2,805 afgekeurd als ougeschikt voor den dienst wegens ziekte of gebrek. Iu 1877 werden 10,020 manschappen ingedeeld, die aau het onderzoek naar hunne kennis vim het lezen en schrijven hebbea deelgeuoraeu. Daarvan konden lezen eu schrijven 86,24 pCt., enkel lezen 0,94 pCt., en noch* lezen noch schrijven 12,82 pCt. Noord-Holland neemt ook nu weder de gunstigste, Noord-Brabaut de ougunstigste plaats is. (In Noord- Holland op elke 10,000 ingelijfden 753, die niet konden schrijven of hzen, iu Noord-Brabant 2255). Bij de 31,470 huwelijken, die ih 1877 werden voltrokken, werd de akte niet geteekeud, noch door deu man noch door de vrouw, in 1308 gevallen; niet geteekeud door den man, maar wei door de vrouw, in 1060 niet door de vrouw, maar wel door deu man, iu 3360. Iu procenten uitgedrukt werd de huwelijksacte niet geteekeud: door den man 8 en door de vrouw 15 pCt. Naar het Vad. verneemt, kau nu binnen eukele dagen het wetsontwerp tot heffing eener rentebelusting bij de Tweede Kamer verwacht worden. De Raad van State heeft over dit ontwerp een gunstig advies uitgebracht. Wordt de voordracht niet ineer gewij zigd, dan zal twee procent van de werkelijk geno ten rente worden geheven. Inkomsten beneden 600 zullen echter geheel, inkomsten beueden 1000 gedeeltelijk vrij worden gesteld. Het begin sel van eigen aangifte met klassen wordt ook in dit ontwerp gehuldigd. Wordt iemand echter voor den kantonrechter geroepen oiu zijn aangifte te beëedigen, dan zal hij eerst een specifieke opgave moeten doen vau zijue refiteguvende waarden. Van de rente vau hypothekuire schuldvorderingen zal wel moeten worden betaald, niet daarentegen van de divideuteu vau aandeeleu iu naamloozc vennoot schappen. In het algemeen zullen zij, dje voor hun uyverheid reutegeveude waarden, welke zy in* de uitoéfening van hun bedrijf gebruiken, niet behoeven te betalen. Naar wij vernemen, heeft te Amsterdam in den Stadsschouwburg een brutule diefsïïil plaats gehad. Toen mevr. de wed. Adbregt Zaterdag-avond haar koffers opende om haar bijouteriëu te krygen, vond zy alle étuis ledig, terwijl nog verschillende voor werpen van waarde, los iu eep koffer geborgen, benevens eenig geld, ontvreemd waren. Het nadeel door dezen diefstal aan mevr. Albrecht toegebrucht, bedraagt ruim 1000, ongerekend de hoogere waarde, die zij aan enkele kleinodiën hechtte, als afkomstig van haar overleden echtvriend of die naar als artiste waren ten geschenke gegeven. Mooht de politie er in slagen, den dief of dc diefegge te ontdekken, dan zou het ons niet verwon deren, indien daarmede tevens aan het licht gebracht werd, welke handen het vorig jaar in den Haagscheu Schouwburg het gouden horloge met ketting enz. valt mevr. Kleine en het dito horloge met ketting van den heer Morin hebbën weggekaapt. Dagbl. Het „Handelsblad" verklaart zich zeer ingenomen met de beantwoording door den Min. van Fin. van I de bedenkingen tegen uitbreidiii<»der staatsbemoeiing door de instelling van een „Rijkspostspaarbank". Lr wordt hier geen nieuw beginsel ingevoerd t betreft practische vragen omtrent de behoefte en nu is t feit dat er op de 1100 gemeenten van ons land slechts 266 spaarbanken zijn zóó welsprekend, dat er geen nader betoog vau 't onvoldoende der particuliere krachten noodig is. Aan soliditeit ont breekt 't onze particuliere spaarbanken nietmaar de gelegenheid tot inbreng is te gering *en by de postspaarbank zal deze dagelijks openstaan; daar door zal t sparen ook hier een hooger vlucht nemen. De postspaarbank komt ook tegemoet aan het bezwaar aan de verplaatsing der arbeiders verbonden; hun spaarpenningen blijven onder hun bereik; toch verliezen de bijzondere spaarbanken haér kilt niet; want deze geveu hooger rente, 3 a 4*/s pCt., tegen 2 64 pGt. van Rijkswege; wijl de bank halve intuin den rente vergoedt (vau heele guldeus alleen), moet 't rentecijfer, om geen al te ingewikkelde rekeningen te krijgen, docr 24 deelbaar ziju. Eigenlijk komt de renteberekening hierop neer, dat men elke 14 dasreu van 100 gulden 11 centen rente ontvangt. Die rente is laag eu misschien zal dan ook later als 't reservefonds te groot wordt, het rentecijfer kunnen worden verhoogd. Toch heeft het Hblnog een paar bedenkingen, vooreerst tegen bet niet erkeuueu vau bet spaarbank boekje als titel aan toonder en 't vorderen van vol- daauteekening door den rechthebbendedit zal zeer veel last veroorzaken. In de tweede plaats tegeu den termijn van 14 dagen na de opvrage, voor de uitbetaling vastgesteld. Die termijn is voor spoedeischende gevallen te lang eu onuoodig, indien althans de inbreng niet elders heeft plaats gehad. Door fien landbouwer A. Beek, 'te Veuloo, is van Italiaansih zuad eeu wiuterl loeinkool getrokken, die de enorïne zwaarte woog van 7Vs kilo, «waarvan de vrucht een omvang had van 1.09 meter, en die daaraan de eigenschap paarde, dat de bloem bijzonder wit en dicht was. Deze knol, die eenige dagen geleden ter bezichtiging lag, prijkte met bla deren, die een lengte hadden van 82 cM., terwijl het geheel een waar pracht-exemplaar mag genoemd Worden. Overigens zyn alle bloemkolen, dit jaar door hem van Italiaansch zaad getrokken, veel grooter eu schooner, dan die van inlaudsch zaad. Eeu daqie te Parijs had een goede dienstbode, niet eene met steedache nukken, willen hebben, en meende al heel goed geslaagd te zijn met een forsche achlieu-jarige boerendeern, die bijzonder kloek en sterk was. Ongelukkig was zij er stijfhoofdig bij, eu bleek «e volstrekt geen aanmerkingen te kunueu verdragen. Eens toen haar mevrouw haar berispte over eeu klein verzuim, en vooral over een neiging tot oneerlijkheid, die zij bij haar meende op te merken, werd de landelijke schoone zoo woedend, dat zij op de dame toesnelde, haar op den grond wierp, eu haar de toug wilde uitrukken. Eensklaps echter bezon zy zich, en begon aan stalten te maken om haar meesteres die Zich wan hopig verweerde, het venster uit te werpen. Ge lukkig kwamen uog juist intyds eeu paar der andere bewoners van het huis er op aan, en redden de dame uit de banden der razende keukeumeid, die in hechtenis werd genomen. De dame verkeert in een bedenkelijkeu toestand. De Amsl. Ct. neemt uit eene rechtszaak, die deze week voor het gerechtshof te Amsterdam behandeld werfl> waar drie zonen uit één gezin, de ge broeders Lavertu, verschenen onder de zware beschul diging van inbraak met bedoeling tot diefstal, ter wijl een vierde oulangs terecht stond wegens aanranding en diefstal aanleiding om er op te wijzen, dat hoeveel er ook gedaan wordt om verlichting, be schaving en humaniteit te bevorderen, er nog zeer veel in, die richting te doen overblijft, en dat men vooral wel mag afvragen, of wel alle eu vooral de juiste middelen worden -aangewend, om het doel te bereiken. De A. Ct. zou gaarne het geheeie verleden van een viertal als dit kennenzy zou wenschen te weten, welk deel van het treurig ver schijnsel op goede gronden zou kunnen worden toe geschreven, niet aan de omstandigheden, waaronder jij zich ontwikkelden. „Zouden wy, vraagt de A. Ct. als die nasporing ons mogelijk ware, niet wellicht een nieuw bewys vinden, hoeveel menigmaal het huisgezin te weuscheu overlaat? Wij behoeven, helaas, niet uaar de rechtzaal te gaan, om de treu-' rige gevolgen te aanschouwen van verwaarlooziug der eerste en heiligste plichten in 't huisgezin. Het openbaar leven, op straat, levert ze ons reeds overvloedig. Volslagen gemis van ouderlijk, zedelijk gezag en daaruit wederkeerig voortvloeiend volslagen gemis van ontzag voor de ouders spreekt uit de bandeloosheid, die alles behalve een ongewoon ver schijnsel is in 't openbare leveqspreekt uit de af grijselijke taal, die maar al te vaak het oor treft, ous hart pijnlijk aandoet, omdat zy de openbaring is van 't opgroeien in een bedorven atmosfeer, en blijkt uit de gemeenzaamheid in woorden, zooal niet in daden, roet allerlei kwaad, welke al leen, of grootendeels althans, een gevolg mag geacht worden van gebrek aan toezicht en tuoht. Als iu 't huisgezin het gezag daarvoor ontbreken, hoe zal in de maatschappij eerbiediging kunnen verwachten van de eerste beginselen waarop zij rusten moet?" Er is weder bericht ingekomen omtrent de Trans- vaalsche boeren, die reeds in den tijd van president Burgers hun land verlaten hadden, om elders woon plaatsen te zoeken. Efenige hunner, die van de anderen waren afgeraakt, zijn naar Kaapstad over gebracht om naw liet Transvaalsche terug te keeren; mair de anderen, die thans bezuiden de rivier Cunene, aau de Westkust, zich bevinden, in een land, waarop de Portugeezen aanspraak maken, zonder het formeel iu bezit genomen te hebbeu, zijn niet van pluii terug te komen, eu zullen, daar het er hun niet bevuit, iu de buurt betere plekkeu zoeken. 1 Men vond hen in zeer berooiden toestand, levende van wortels of wat de jacht hun gaf, terwijl ook overigens blijkt, dat zij ontzettend veel uitgestaan hebben. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat bij de gehouden loting voor de natiouale militie te Sneek vau de, 58 lotelingeu een cijfer, zoo laag, uU het in jaren niet geweest is niet minder dau 48 redeuen van vrijstelling hebbeE opgègeven. Dezer dagen werd aan iemand, die een getrouw bezoeker van eene herberg te 'silage was, door een debitant in de Staatsloterij V20 klassikaal lot in die loterij aangeboden: bij kocht en betaalde het, eu verzocht den kastelein om de volgende suppleerin- geu voor hem te doen, wat door dezen werd aange nomen en ook getrouw volbracht. Nadat die ver wisseling Weer had plaats gehad en vóór het briefje n.og iu handen van deu eigenaar kon zijn, viel duar- op de prijs van ƒ5000. Den kastelein lachte dit buitenkansje zoodanig toe, dat hij zich het geld liet uitbetalen, voorgevende dat hem het lot toekwam. De eigenaar van het briefje zal den kastelein ge rechtelijk vervolgen. onder het hooge beschermheerschap van Z. M. den Koning, van voorwerpen betrekking hebbende op het Vorstelijk Stamhuis Oranje-Nassau en op de Wapen-, Geslacht- en Zegelkunde in bet algemeen. 's-Gravenhage, 1880. Het plan is gevormd om, vermoedelijk gedurende de maanden Augustus en September, a. s. alhier, onder Beschermheerschap van Z. M. den Kouiug in de Gothische zaal, welwillend tot dat einde door Z. M. afgestaan, eene Teiltoonstelling te honden van Voorwerpeu betrekking hebbende op het Stam huis Oranje-Nassau eu op de Wapen-, Geslacht en Zegelkunde in het algemeen. Het doel dezer tentoonstelling is, de belangrijke daden door bet Regeereud Stamhuis in het algemeen en iu het bijzonder voor ons Vaderland verricht, zooveel mogelijk aanschouwelijk voor te stellen en tevens het nut der Wapen-, Geslacht- eu Zegelkunde meer algemeen bekend te mafèn eu de lust tot be oefening dier weteiïschappen op te wekken. Alles wat iu betrekking staat tot^de geschiedenis van het Stamhuis Oranje-Nassau en met de ge noemde hulpwetenschappen der gcschiedenic zal toe gelaten worden. Hoezeer op den voorgrond staat, dat meer iu het bijzonder de tentoonstelling uit eeu geheel Nederlaudsch oogpunt moet worden beschouwd, zullen echter voorwerpen uit het buitenland niet zijn uitgesloten. De Commissie behoudt zich het recht voor, inzen dingen die minder aan het beoogde doel beantwoorden zonder opgave van redenen af te wijzen. De inzendingen znlleu in drie hoofdafdeelingen worden verdeeld 1°. Alles wat de geschiedenis en oudheidkunde van het Stamhuis Oranje-Nassau betreft. 2°. De Wapen-, Geslacht- en Zegelkunde. 3°. De Wapenkunde toegepast op kunst en industrie. Een breedvoerig programma, bevattende de opgave van voorwerpen, uit welke de Commissie meent dat de teutoonsielliug zal kuunéu bestaan, volgt onder deze circulaire. De Commissie koestert het vertrouwen, dat het nut dezer tentoonstelling, too voor wetenschap als voor kunstnijverheid, door velen zal worden erkend; zij spreekt daarom den wensch uit, dat tot het welslagen zal worden medegewerkt door het inzenden van voorwerpen, welke iu Uw bezit zijn of aan Uwe zorgen mochten zijn toevertrouwd. Iu menig raadhuis, kerk, gesticht of museum toch, als ook in het bezit van particulieren, bevinden zich voorwerpen, die, indien «ij by elkaar gebracht «uilen zijn, al is het slechts voor betrekkelijk korten tijd, een nieuw licht over de geschiedenis van ons too dierbaar Stamhuis en over genoemde hulpweten schappen der geschiedenis kunnen verspreiden. Er zal een catalogus worden opgemaakt waarin de omschrijving der voorwerpen, alsmede de namen en woonplaatsen vau de inzenders voorkomen. Men wordt beleefdelijk verzocht, zoo spoedig mogelijk aan den Secretaris der Commissie eene eenig8zins uitvoerige opgave te willen doen van al wat men bereid1 is in te zenden. Het tijdstip van inzending en het adres zulleu by deelneming Uwerzijds, nader worden opgegeven. De inzenders verplichten, zich al de ingezonden voorwerpen gedurende den geheelen tijd van duur op de tentoonstelling te laten, De transportkosten bij de inzending, doch niet die van terugzending komen voor rekening der Tentoon stelling. De Commissie zal al het mogelijke doen voor de zorgvuldige bewaring en behandeling der voorwerpen, doch stelt zich in het overhoopt geval van be schadiging of verlies noch in kwaliteit noch iu privé aausprakelijk. Zij zal maatregelen nemen, waarbij het zonder schriftelijke toestemming van den inzender, vervaar- digeu van copiën of teekeuingeu van de ingezouden voorwerpen wordt belet. De verzekering tegeu brandschade zal op kosteu der Tentoonstelling geschieden, wauueer dit uitdruk kelijk wordt verlangd eu de te verzekeren waarde van ieder voorwerp afzonderlijk door de inzenders wordt opgegeveu. Ter besparing echter vau onnoodige kosten meent de Commissie U te mogen uitnoodigen, aau de assuradeurs, bij welke Uwe kunstvoorwerpeu mochten zijn verzekerd, te verzoeken om door tijdelijke overschrijving de loopeude verzekering ook geldig te maken voor de plaats der Tentoonstelling. De geldelijke baten, uit deze tentoonstelling voort vloeiende, komen ten voordeele van het Fonds voor de watersnoodlijdenden^ De Commissie voor de Tentoonstelling, A. A. Vorsterman tan OlJEN, Secretaris. 1ste Afdeeling. Alles wat de geschiedenis en oudheidkunde van het Stamhuis Oranj'e-Nassau betreft, gesplitst iu de volgende seriën:" 1. Documenten. 2. Schilderijen en Portretten in olieverf, pastel, enz., alsmede Gravuren, Platen, enz. 3. Munten, Peuningen en Zegels. 4. Boeken en Handschriften. 5. Voorwerpen van verschillenden aard, zooals huisraad, kleediug, beelden, monumenten, enz. be'trekkiug hebbende op onderstaande Groep A. I)e geschiedenis van de Huizeu Nassau en Ch&lons vóór Prins Willem I. B. Willem I. C. Manrits. D. Frederik Hendrik. E. Wiilerq II. F. Willem III. G. Willem IV. H. Willem V. I. Koning Willem I. J. Koning Willem II. K. Koning YVillem III. L. Stadhouders van Frieslaud. M. Niet geuoemde leden van het Stamhuis. 2de Afdeeling. De Wapen-, Geslacht- qn Zegel kunde, zuivere wetenschap. Groep N. Wapenkunde. Serie 1. Heraldische helmen eq schilden. 2. Wapenteekeningeq oj> papier eu perkament. 3. WapenboekenRandschriften en gedrukte werken. 4. Wapen- en hoogheemraadskaar- ten en moderne werken. 5. Adelsdiploma's. 6. Varia en bijzonderheden. Groep O. Geslachtkunde. Serie I. Opzwerings- acteu. 2. Kwartierstaten. 3. Stambooraen. 4. Genea logische handschriften cu gedrukte werken. 5. Familie-uitgaven, niet iu den handel. Groep P. >Zegelkuude. Serje 1. Zegelstempels. 2. Zegelufdrukkén iu wis, lak, gisp, metaal, enz. an tieke en moderne kunst, 3. Charters met belang rijke aauhanjgmde zegels. 4. Werkeu over zegelkun de, gedrukt en in handschrift* Groep Q. Ridderlijke lichamen, orde en andere corporatiëu. Serie 1. Boeken eu plaatwerken, ge drukt en in handschrift. 3de Afdeeling. De Wapenkunde toegepast op kunst en industrie. Groep R. Wapens in en op metaal. Serie 1. Wapens op bekers, juweelkisten, enz. 2. Munten eu medailles, huwelijkspenuingen, enz. 3. In 't algemeen wapens op verschillende voorwerpen. Groep S. Wapens op steen en aardewerk. Serie 1. Wapens bp ringen, heraldische initialen, cameeën, enz. 2. Wapens op marmer, schooreteen-steeAeu (brikken), enz. 3. Wapens op kruiken, borden, serviezen, enz. Groep T. Wapens in en op hout. Serie 1. Wapens uitgestoken in hout. 2. Wapenborden. 3. Geschilderde wapens. 4. Meubilair met wapens. Groep U. Wapens op Glas Serie 1. Op bekers, bocalen. 2. Gebrand glas, antiek eu modern. 3. Ge graveerd glas. Groep V. Wapeu9 in en op parelmoer, ivoor, been, hoorn, enz. Groep W. Wapens op leder. Serie 1. Boekbanden met wapens. 2. Wapens op leder geschilderd en geslagen. Groep X. Wapens in borduurwerk en weefsels. Serie 1. Kerkelijke voorwerpen. 2. YVapens op kleeding, lijnwaad en tapijten. 3. Stramienwerk op kussens, vuurschermen, enz. Groep Y. Wapens, enz. op papier. Serie 1. Por tretten van geslacht- en wapeukuudigen. 2. Boek drukkers-merken, afzonderlijk of in boeken. 3. Bi bliotheek-merken (ex libris.) 4. Watermerken. 5. Postpapier en enveloppen. Groep S. Photographic. Serie 1. Heraldische of zegelkundige platen. GEBORENFebr. Gerarda Dorothea Msria, oudera G. da Moree eé D. M. van Dam. - 22. Leonardn», ouders J. de Kruyf en M. Erberield. Jan Pieter, oudera P. Uak

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2