Nieuws- en Advertentieblad ^or Gouda en Omstreken. 3PING lu EVE” .EN. •OP. ESC. L. BUITENLAND. BINNENLAND. Nq 2419. Cie. trtjes of bestal, ooiberg, k 1197. Idstraat. Bultenlandsch Overzicht. JAGT en VISSCHE1UJ. KENNISGEVING. iglng! SB AR, b Verkocht: genaamd j y f3 GOUDSCHECOURANT 7 1 of APRIL a dagen zal OTEH ia netto, tegen Olifant, te e verkrjjgen JPenJON- e van den 70 Hectaren S alles aan piaspolder” i LADING KOLEN, 14. irdigen van SGROOTE KMAN Vrjj aan 1. L. gelyk Maandag ving in den Franschen Senaat de discussie aan over de tweede Ferry-wet art. 7 zal nu spoedig eau de orde zijn eu een stortvloed van redevoeringen daarover worde» uitgestortde wind waait echter op ’t oogetnblik uit een anti-olericalen hoek en de brief van den Paus over het huwelijk heeft zelfs Wed. W. MONTIJN jbben of nog IEPAARD, breede en 1 N, BOUW- z. benevens HOEDEN, I, enz. enz., beneden vau het ouderwijs uitgesloten. Iu deze zitting is de heer John Lemoine tot oaafzetbsuir senator gekozen. De Kamer der Afgevaardigden heeft het wets* ontwerp tot instelling van een Hoogen Raad van Onderwijs aangenomen, iu den vorm zooals het door deu Senaat gewijzigd is. In de Maandag gehouden zitting van de Kamer der Afgevaardigden zijn de algemeene beraadsia- gingep over het tarief der in-, uit- en doorvuer- rechten gesloten en is de beraadslaging der artikelen op heden bepaald. Dinsdag hield de Kamer geen zit ting,wegens den verjaardag der omwenteling van 1848. De Engelsche Standard zegt, dat dé geruchten over eene spoedig te wachten ontbinding van het Parlement voorbarig zijn. Indien echter dé parlementaire regee- riugsvorm nog verder stelselmatig onmogelijk mocht gemaakt worden, zou aan de regeering wel geen au» dere keus blijven dan een spoedig.beroep op de kiezers. Men herinnert zich de ellenlange onderhandelin- gen tusschen het Vaticaan en Pruisen over de toe passing der Meiwelten. Reeds'in 1878 toen prins vou Bis mark te Kissingeu vertoefde en daar sa menspraken hield met deu prelaat Massela, beloofde men eene spoedige oplossing dier netelige quaestie. Zij liet zich echter steeds watihlen en de periodiek terugkeerende geruchten en gissingen gaven zeer weinig licht over de zaak, die blykbaar met de grootste bescheidenheid is behandeld. De Kólnische Zeitnng brengt ons thans eed .telegram van haar correspondent uit Rome, dat wegens de bron en den inhoud waarschijnlijker voorkomt dan veel andere berichten welke omtrent hei ontwerp ver spreid zijn. De onderhaudelit geji tusschen Rome eu Pruisen zouden geheel gestaakt zijn eu geeiï rechtstreeksch resultaat gehad bebbéu, hoezeer ze toch ook niet geheel haar doel bebbeu gemist. Na lat namelijk gebit ken was dat er een rechtstreek- sche overeenkomst onbereikbaar was, zyn de bespre kingen voortgezet te Weenen tUMchen den pausdijken nuntius aaldaar en den Duitschen gezant. Nadat deze elkander de inzichten der wederzijdsche partijen hadden medegedeeld, hebben de diplomatieke ou- derhaudelingen opgehouden en Pruiseu is thans voor nemens van de ingewonnen inlichtingen gebruik te maken om zelfstandig wijziging te brengen in zyne kerkelijke wetgeving. Het Vaticaan neemt aan (maar der Kölnische komt dit nog twyfelachlig voor) dat het Berlynsche kabinet nog dezen zomer, als de land dag zyne zittingen hervat, voorstellen betrekkelyk deze zaak zal indienen. De paus bad liever gezien dat de diplomatieke onderhandelingen werden voort gezet, maar gelooft dat ook langs dezen weg eene oplossing van het conflict kan bei eikt worden. De Duüsche Rijksdag heeft de begroetingen voor den bondsraad, de rykskanselary en buiteulaudsche zaken goedgekeurd, benevens het budget voor het inwendig beheer. Ook de brgrooting voor oorlog is aangenomen, met uitzondering van eenige posten welke tot pader onderzoek naar de begrotings commissie zijn verzonden. In den loop der beraad slaging verklaarde de minister van oorlog, op de stelligste wijze, dat de nieuwe militaire wetsvoor- dracht geenszins hare aanleiding vond in het vooruit zicht op een aanstaanden oorlog. Prins Bismarck werd door ongesteldheid verhinderd de zitting bij te wonen. Onder de werkzaamheden, welke den Rijksdag in deze wachten, meent men ook dat een wetsontwerp zal behooren tot invoering van eene nieuwe ryks- belasting, die Vehrgeld zou betiteld worden. Het zou eene hoofdelyke belasting zyn, die in even redigheid met de inkomstenbelasting zou geheven worden van allen, die om eenige reden van per soonleken dienst in het leger zijn vrijgesteld. Men gaat daarbij uit van een beginsel, dat niet wel voor tegenspraak schynt vatbaar te zyn. De jonge man, die drie jaren in werkelijker) dienst doorbrengt, wordt gedwongen eene groote opoffering te doen aan zyn vaderlandhij kan in dien tijd niets ver dienen, geene verdere bekwaamheid in zijn beroep De COMMISSARIS DES KONINGS in de pro vincie Zuid-Holland. Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 23sten February "1880, no. 32; Gelet op art. 11 def Wet van den 13den Junij 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Stalen is bepaald Le. dat de uitoefeiijA der jagten op waterwild opgeuoemd in art. 15 nil. en h der Wet van den ISden Junij 1°57 (Staatsblad no. 87), wordt gesloten op Zaterdag den 13den Maart aanstaande; 2o. dat de uitoefening van het weispcl van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15, lilt, e der bovengenoemde Wet) is toegelaten van den Ibten Mei aanstaande tot en met den 12denJuly daaraanvolgende, doch dat het vliegnet in geen geval tot hel ti rasse ren van kwartelen mag worden gebruikt; 3o. dat dé visschery in de binnenwateren, waar onder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 13den Maart aanstaande tot en met den 15den Mei daaraan volgende, met uitzondering a. van de visscherij door middel van fuiken, aal- schareu, aalkorven, dobbers eu door peuren naar aal eu paling b. van de visscherij met de gebbe om kleine visohjes te scheppen tot aas voor de dobbers; 4o. dal het visschen met kuilnetten, waaronder ook behooren ankerkuilen en staalboomen, van den Isten April aanstaande tot en met den 15den Junij daar aanvolgende, is verboden 5o. dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of opbokken van den 18den Maart tot en met den 25steu April eq van den llden July tot de opening der jagt op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, wor den afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede iq het Provinciaal Blad eu iq de Nederlandscks Staatcourant worden geplaatst. Gravenhage, den 23sten February 1880. De Commissaris des Konings voornoemd, F O C K. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF NADEEL KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda Gelet op art. 8 der Wet vmi 2 Juni 18i5(57aa<«- Had no, 95), Doen te weten Dat zy vergunning hebben verleend 1. aan de heereu C. Knaap en Zoon en hunne rechtverkrijgenden tot bet plaatsen van een stoomwerk tuig in het perceel gelegen aan den Raam geteekend O. no. 99, kadaster Sectie D. no. 1806, 2. aan den heer G. van Gent en zijne rechtver krijgenden tot het plaatsen van een stoomwerktuig in het perceel gelegen aan den Winterdijk geteekend Q. no. 128, kadaster Sectie A. no. 1902. 8. aan deu beer A. N. van Leeuwen eu zijne recht verkrijgenden tot het oprichlen eener broodbakkerij in het perceel gelegen aan het Veerstul geteekend B. no. 138, kadaster Sectie D. no. 1787. Gouda* den 24 Februari 1880. Borgemetsler en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. in oorlogstijd voor het vaderland te strijden, slaat in zijn maatschappelijk beriep in ongunstige verhou ding tot hen die de voordeelen van het staatsverband genieten zonder tot den strijd tegen een vijand te kunnen worden opgeroepen. liet is dus billijk dat deze laats te u op andere wijze bijdragen tot de weer baarheid des lauds, en wijl zij ongeschikt zijn voor den krijgsdienst, is het eenige otter dat men hun kan oplengen het betalen eener jaarlijksche bijdrage iu de kosten van het leger, gedurende deu lijd dat zij, zonder vrijstelling, zouden dienstplichtig zyn. Dit. is een stap op den weg eener gelijke verdeeling van lastenwat de een opbreugt in tijdverlies en persoonlijken dienst, wordt den ander opgelegd in geld. Wanneer de belasting geheven wordt gedurende zeven jaren, nl de drie jaren van werkelijken dienst (2023) en de vier, jaren reservedienst, waarin de soldaat nog verplicht is jaarlijks ter oefening op te komen, en wanneer men eene gemiddelde som van 12 Mark heft, zal de belasting 12 millioen inde schatkist kunnen brengen. De benoeming der 26 nieuwe senatoren, eenige dagen geleden door het Italiaansche officieele bhd openbaar gemaakt, schijnt niet voldoende ie zijn, om aan de regeering een meerderheid te verschaffen voor het ontwerp tot afschaffing der gemaal belasting. Althans eeu der te Rome verschijnende bladen meldt, dat op 14 Maart a. s., deu geboortedag vau kouing Humbert, lot een nieuwe benoeming zal overgegaan woreka. Van den anderen kant zal het kabinet Cairoli iu de Kamer der Afgevaardigden, behalve met de gewone oppositie der rechterzyde, ook nog te rekenen hebben met de fractie-Crispi vau de linker zijde. Wij hebben reeds ipedeg< deeld, dat deze fraci ie eene bijeenkomst heeft gehouden, waarin besluiten zijn genomen, welke niet gunstig voor het kabinet zijn. Volgens een dépêche uit Weenen zou de markies van S.ilGbury, in zijn voorstel betreffende de regeling der Turksch Grieksche grenskwestie, de Porte eu Griekenland van de internationale commissie uit sluiten. Deze commissie zou uit twaalf leden be staan. Elke mogendheid, die het verdrag van Berlijn onderteekende, zou eeu diplomatiek en een technisch vertegenwoordiger afvaardigen, doch elke mogendheid zou niet meer dan eene enkele stem uitbrengen. Iu het plan van den markies van Salisbury worden de stedeu Juuina, Metzovo en Trikala aan Turkije gelaten. GOUDA, 26 Februari 1880. Tot inlichting vau hen, die wenschen in te tee- kenen voor coupons der Rotterdamsche opera, met het recht na afloop der voorstelling per Expres-trein naar Gouda te worden gevoerd, deGen wij de Bepa lingen mede, door de Regelings-Commisaie vastgesteld. Deze luiden aldus r 1. De Goupou moet 0.50 per stuk meer kosten dau gewoonlijk, ten einde met dit surplus te bestrijden: a. de extra kosten der nachttreinen, b. de bespreking van plaatseu tot bijwoning der opera- voorstellingen 2. De bespreking van plaatsbilletten en de billetten zelven, zullen zonder eenige verhooging aan de couponhouders worden afgegeven voor zooverre het aantal door hen genomen coupons bedraagt. 3. Couponhouders kunnen, mits voor minstens 10 coupons inteekenende, tot later aan te geven tydstip nog zooveel coupons bijnemen als zij ver kiezen of plaatsen voor hen doen bespreken, (zco mogelyk) zonder meerdere coupons te nemen, mits betalende 0.50 per plaatsbillet. 4. Alléén aan coupon-inteekenaren en naar gelang van het aantal door hen genomen of later aan te vullen getal coupons, wordt het teruggaan per expres- trein, alsmede de plaatsbespreking in de opera ver zekerd.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1