^toön"bel7 Kantongerecht te Gouda. POLITIE. POSTEBIJEISr. 5. Gewone rctourbilktten zijn voo" coupon inUekenaren up de gemelde extra-treinen geldig. 6. L)e coupons zijn niet op naam en kunnen dus aan andcreu worden overgedaan; men kan ze zoowel allen tegelijk bij éauc voorstelling gebruiken, als over het aantal voorstelliugeu naar verkiezing verdeelen. 7. Nadere bijzonderheden aangaande opgave en af halen van te bespreken plaatsen, de dagen waarop de nachttreinen zullen loopeu, vertrek-uur der nachttreinen uit Botterdam enz. enz. zullen op eene nadere bijeenkomst van coupon-inteekeuareu wor den besproken en geregeld. Naar wij vernemen heeft de sub-commissie alhier voor de alg. verloting ten behoeve der watersnood- lijdendeu, als prijs voor die verloting ontvangen van deu beer W. Begeer alhier een kristallen port-karaf, met zilver gemonteerd. de instandhouding van de Duitsche Opera te Bot terdam. Het bleek dat tot dusver aan coupons is ingeschreven voor een bedrag van 53,000 a 54,000. Nieuwe pogingen zullen worden aange wend om dat bedrag te doeu klimmen tot 90,000. Uit de mededeeliugen van den voorzitter bleek op de meest stellige wijze dat door de Oom missie vnu beheer noch nu nog later coupons tot minderen dan den inschrijvingsprijs verkrijgbaar zullen worden gesteld. Reeds is het aanbod van industrieelen van de hand gewezen, die tegen 10 pet. rabat zich wilden verbinden tot het ontvangen van een zeker aantal coupous. De bedoeling is en blijft dat nieinaud vooortaan in de opera op een der eerste rangen wordt toege laten dan voorzien "van een coupon. Wie derhalve aan de iuschrijviug niet deelneemt, loopt gevaar op den avond, waarop hij de opera wenscht te bezoeken, daaraan geen gevolg te kunneu geven, wanneer hij dan namelijk geen coupons van anderen kau overnemen. 'Dalletdan3er mag me:i echter geer» besluit trekken omtrent den leeftijd der danseressen. Dit zou wat erg wezen. Zaterdag werd te Utrecht eeue vergadering ge houden van aandeelhouders in de maatschappij „Een algeinceu belaag". l)ie maatschappij stelt zich ten doel de beplauting van bermen langs spoorwegen openbare rijwegen en vaarten en uuderu daarvoor geschikte groudeu, benevens den aanleg van plnnt- soeneii, parken en dreven. Er waren 23 aandeel houders tegenwoordig. Deelgenomen is reeds voor 173 aandeelen a 100, dus 73 meer dan wet\ig vereischl werd om de acte van oprichtinsr te passeereu maar nog niet genoeg om niet de werkzaamheden aan te vangen. Tot directeur werd benoemd de heer II. Copijn, woonachtig aan de Groenekan bij Utrecht, en lot secretaris de heer J. A. de Zwaan, ambtenaar by de staatsspoorwegen te Utrecht. Tot leden van den raad van commissarissen zijn benoemd, behalve de hh. J. W. R. Gerlach, H. Copijn, J. Nagel Jr., A. Koster Mz. c» G. W. C. Westenberg, welke reeds voorloopig als zoodauig waren opgetreden, de hh. H. M. Berns, J. Copijn Jr., C. F. Creiner H. J. Kok Ankersmit, B. A. Fokker, F. Halverhout, Mr. L. van Lier, Mr. -H. L. A. Obreen, C. A. A.' Dudok de Wit en N. de Zwaan. Door Artis te Amsterdam zijn weder 200.000 nieuwe zahneieren ontvangeu ter broeiing en opkwee- kiug in de inrichting voor viscbcultuur vun het genootschap. Het grootste deel van de Californisohe zalmeieren, oulaugs in Artis gekweekt, is reeds iu den vorm van kleine vischjes in de Nederlandscbe rivieren losgelaten. Eene kleine hoeveelheid van laatstgenoemde znlmsoort is nog aanwezig in de vischbroeierij, en verkeert in de laatste ontwikkelings periode, alvorens de diertjes in de rivier worden gepoot. Naar de Middélb. Ct. verneemt, behoort onder de Noordpool-expedities, die tegen den aanstaanden zomer voorbereid worden, ook een EngcUchc van den heer Leigh Smith, die met drtt doel te Peter head in Schotland een fraai stoomschip, van ongeveer 400 tonnen inhoud, laat bouwen. Het zal een driemast-schoemrtuig voeren, met mars- en bram- zeileu, 200 ton kolen bergen en voorzien zijn van een toestel otra de schroef te lichten. Het schip moet in dc eerste helft van Juni gereed'zyn, doen het tijdstip van vertrek is nog evenmin vastgesteld al* de koers die raen Volger» zal. Een en ander zal waarschijnlijk in verband gebracht worden tot de plannen voor de reis van de Willem Barents. Het Eugelsche poolscbip neemt voor twee jaren leeftocht mede, doch het sullige voornemen is zoo mogelijk voor den winter lenig te komen en in 't volgend jaar den tocht te hervatten. Onder de tochtgeuoolen van den heer Leigh Smith behoort ook de heer Grant, wiens naam als photugrauf aan boord van de Barents aan de geschiedenis onzer Nederlandscbe pooltocuteu verbonden is geworden. Als een bewys dat voor de uitrusting van der gelijke toebteo de hulpmiddelen van Nederland niet voor die van Eugeland behoeven achter te staan; is het de vermelding waardig, dat ten behoeve dezer expeditie inlichtingen worden iugewonnen, waar de instrumenten, die op de Barents gebruikt zijn, als mede verschillende geconserveerde eetwaren en de hardglazen kummaliegoederen, in Nederland te be komen zijn. Ook blijkt uit de in Eugelaud ge vraagde mededeelingen opnieuw, welke hoogc waarde men daar te lande aan de London Meteorological office en in alle wetenschappelijke kringen, aan de uitkomsten en waarnemiugen der Nederlandscbe Poolreizen hecht. Als een nieuwigheid op het gebied der IJszee- vaart is men voornemens op het schip van den heer Leigh Smith zich te voorzien van electrische licht- toestellen, ten einde zich in de duisternis beter voor onzachte aanrakingen met ijsbergen en banken te kunnen vrijwaren. Men weet dat de directeuren van den Grootec Schouwburg te Botterdam, de heeren le Gras, van Zuylen en Haspels, het voornemen hebben, zoo mogelijk te Londen eenige Hollandsche voorstellingen te geven. Zy wenschen in de maand Juni 12 voorstellingen te geven in het Imperial Theatre vroeger Royal Aquarium Tedthre te Londen, waar voor zij eene inteekening hebben opengesteld. De entreeprijzen zijn bepaald: voor afzonderlijke loges ƒ12.60 tot ƒ63, stalles 4.20, benedenloge 3 bovenloge 1.80, parterre 1.20, galery 0.60. Is de inschrijving vóór 16 Maart voldoende, dan zal het plan doorgaan. In October jl. schrijft de heer C. de Vos aan Sieboldianaar Boskoop gaande vond ik op de Polderkade een bloeiende klaproos (Papaver Bhceas.) De oude, afgemaaide struik had een frissohe zijscheut gemaakt, die bloem en knoppen droeg. Ik nam de VERGADERING van dun GEMEENTERAAD. Vrydag den 27 Pebruari 1880, des namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen De Rekeniug der Kamer van Koophandel en Fabrieken, dienst 1879. Een voorstel tot wijziging der begrooting voor het Wees- en iElemoeseniershuis, dienst 1879. Een voorstel tot wijziging der begrtfoting voor het Israëlitisch Armbestuur, dieust 1879. Een voorstel tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de Eerste Armenschool. Een voorstel betrekkelijk het ouderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de Tussehenschool. Het adres van F. Sauerbeek, sluiswachter aan de IJsel-Havensluis, houdende verzoek om uit zijne betrekking te wordeu ontslagen met toekenning van een pensioen. Te benoemen Eeue hulponderwijzeres aan dc Tussehenschool. Eenen hulponderwijzer aan de Eerste Armenschool. Het aantal kiezers te Waddiuxveen, volgens de voor 1880 geldende lijsten, bedraagt: Voor den Gemeenteraad 230, voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Stuten 149. In de fitting der Tweede Kamer van Dinsdag is de heer Nijst toegelaten en heeft de heer Tak van Poortvliet, na te zijn beëedigd, zitting genomen. Door de hoofdcommissie der algeraeeue verloting ten behoeve der watersnoodlijdendeu is thans bet plan van trekking vastgesteld. Iu tegenstelling met het stelsel van 1861 zal nu de gewone wijze van trekking worden gevolgd. Er zullen namelijk in een bus zooveel nummers worden gestort als er loten zyti uitgegeven, terwijl in een andere bus zooveel nummers worden geworpen als er pnjsvoorwerpen zijn ingekomen, waarna uit de lotenbus zooveel nummers worden getrokken als de prijzenbus nummers bevat. Dinsdag werd het getuigenverhoor in de zaak PincoffsKerdijk voortgezet. Door den geinige Mees werdeu de notulen der commissaris-vergade- ringen overgelegd. Hij verklaart nader op de vragen des verdedigers dat Kerdijk nooit, maar steeds Pincoffs hem sprak over de financiëelcj operatiën. Hij herinnert zich niet of Kerdijk daarvoor ooit op zijn kantoor is geweest. De notulen geven blijk van den ver trouwlijken omgang tusschen commissarissen en Pincoffs en Kerdijk en hunne vriendschappelijke houding onderliug; ze werden niet geteekcud. Een debat volgt hierop tusschen den getuige Schalkwijk en den besch. over het geheimschrift, door den eerste gevonden in sommige stukken. De besch. ontkent dat het geheimschrift van hem was. Daarna wordt de getuige Botermaus, voormalig cbef de bureau der A. H., verhoord. Door dezen getuige worden belangrijke medfdeelingen gedaan omtrent het ontstaan van de A. H. en de wijze van opmaken der balansen. Gisteren zijn gehoord A. J. Tillemans, gewezen boekhouder bij de Afrikaansche, en de chef-boek houder der bijbauk van de Ned. bank te Rotterdam. De laatste getuige splitste de valsohe posten in vijf categorieule. de posten direct op Kerdijk en Pincoffs gebracht2e. die direct op den hoofd agent gebracht3e. twee op zich zelf staande posten4e. die van goederen en onkosten welke op winst en verlies zijn gebracht en 5e diverse debet- en credit-posten die zijn overgeboekt. Het huldeblijk van het leger is gisteren ochtend aan Z. M. den Koning aangeboden door den ontwei per, tevens lid der Commissie, den majoor-ingenieur Gysberti Hodenpijl. Het monument was opgesteld aan de achterzijde van de groote vestibule van het koninklijk paleis. Onder het voorzitterschap van den heer W. S. Burger Wzn. werd gisteren te Rotterdam t weder eene vergadering gehouden van belangstellenden in Het gerechlshof te Amsterdam heeft gisteren uit spraak gedaan iu de zaak van de gebroeders La- vertu. Het hof heeft de schuld van de drie be schuldigden aan inbraak ten huize van den heer Geerling wettig en overtuigend bewezen verklaard en hen ieder veroordeeld tot eeue tuchthuisstraf van 10 jaren. Voor het gerechtshof te Amsterdam is Dinsdag behandeld de bekeude zaak van Willem Joosteu, beschuldigd van diefstal en van manslag gepUegd op den Veldwachter A. van der Lijke, onder Bloe- mendaal. Er werden 25 getuigen in deze zaak ge hoord, waaronder de weduwe van den verslagene, die met twee kindertjes, allen iu rouwgewaad, ter terechtzitting verscheen. Het O. M. meende dat het maatschappelijk belang hier een zeer zware straf vorderde. Het getoonde berouw mocht niet iu aan merking komen. Het eischte een tuohthuisstraf van 20 jaren. De heer Tbr. Haas trad als verdediger op en concludeerde tot het opleggen van eene veel mindere straf. De uitspraak is bepaald op 2 Maart. In het laatste noiqmer van de Vragen des Tijds levert de heer R. P. A. van Rees eenige opgaven omtrent de Engelsche coöperatieve vereeuigiugen. In de fabrieks-distrioteu van Lancashire en Yorkshire bestaan die vereeuigiugen reeds sedert 25 jarende winkels zyn van lieverlede verfraaid en uitgebreid, en steeds hebben zy uitstekende renten gegeven. Op het einde van elk juaj- heeft er een Yerdeeling plaats van de netto-winst onder de koopers, en juiste ver houding tot het bedrag der iukoopen, door elk lid gedaan. Te Londen bestaan sedert 12 jaar coöpera tieve magazjjuen (stores), die door burgerlyke ambte naren, alsmede door de officiereu van leger en marine zijn opgericht. Die oudernemingen zijn volkomen gelukt. Na dc 5 pÖt. interest voor de aandeelen, en na al de uitgaven van bestuurders enz., is er elk jaar een groot sulrplus, hoewel al de artikelen ongeveer 25 pCt. beneden de gewone winkelprijzen verkocht worden. Behalve deze vereenigingeu voor bijzondere standen, bestaan er andere voor 't publiek In 't algemeen, waarvan iedereen lid kan worden tegen een jaarlyksche betaling van eeu kleine bijdrage, en men alles verkrygeu kan, wat men verlangt. Het geheim van 't succes van al deze vereeuigingen is eenvoudig, dat zij alleen tegen contant geld verknopen en derhalve gejen schulden maken, terwijl gewone winkeliers crediet geven van een jaar en langer en hunne artikelen duur moeteu verknopen, om zioh te dekken tegen het verlies, dat zij daardoor lijden. De schrijver acht het eeu onbegrijpelijk feit, hoe 't mogelijk is, dat men in Holland het voorbeeld van Engeland niet volgt. Men behoeft slechts na te volgen, wat in Engeland sinds 25 jaren met het meeste succes in toepassing is gebracht. Het Eugelsche volk is praktischer dan hel onze, en zonder dat 't de Hollandsche nationaliteit oneer aandoet, kan men een kijkje bij onze Eugelsche naburen nemen, en wat praktischen zin van hen iu Holland over brengen. Wordt de te verwachten rentebelasting aangenomen, zegt de Haagsche correspondent der Zutf. Ct„ dan zal men iu Nederland van de inkomsten, effekten en andere rentegevende waarden getrokken, twee percent moeten betalen. In een rijk land als Nederland, moet een dergelijke belasting wel veel opbrengen. Ik geloof niet tc hoog te rekenen, indien ik de jaarlyksche opbrengst schat op ongeveer vier millioen gulden. De Hofopera te Weenen bezit een lid, dat onder de grootste schouwburgzeidzaamheden mag gerekend worden, t. w. de twee-en-tachtigjarige balletdanser Destefauo. In weerwil van zijn hoogen leeftyd ver schijnt^ de heer Destefauo nog dagelijks bij de repetities en werkt met zooveel ijver in alle ballet voorstellingen mede, dat de balletmeester, de heer Telle, hem als het bruikbaarste en vlijtigste balletlid signaleert. Uit den ouderdom van dezen grijzen bloem mede voor tnyu vriend, den heer A. Koster Mz., om hem die curiositeit te laten zien. Hij verklaarde dan ook, evenmin als ik, op 24 October een klap- rozebloem in het vrije veld gezien te hebben. Des avonds elkander op de vergadering der Pomol. Vereeniging weer ontmoetende, zeide hij mij, dat er met die bloem nog iets bijzonders was gebeurd. Zijn dochter bad warm water in een glas gegoten, en had terwijl het (laar stond, al spelende (ie bloem enkele malen ondergedompeld en eindelijk ze maar laten liggen. Na verloop van pl. ra. een paar uren zag hij tot zijn verwondering dat de bloem geheel wit en het water rood gekleurd was. Dit bracht ons op het denkbeeld, of er uit die bloera ook de ern of andere nuttige ldjjurstof zou zijn te trekken. Zoo ja, dan is er in Juni of Juli in de droog makerij koomlandeu voldoende voorraad te vinden. „To be or not to be* - neen„to be ana to be not, that is the question". Is een velocipede een voertuig of niet? Die vraag liad( de hoogere Eugelsche rechter 19 dezer in appèl te beslissen, en hij besliste ja en neen. Een tolgaarder was op aanklacht van eeu velocipedistter zake van onrecht matig afvorderen van tol, door den eerstm rechter in 't ongelijk gesteld en verwezen iu eene straf boete van 2 sh 6 d., eeu ouden Hollandschen cfaalder, een niet zoo groote som, als maar de „rechtskosten" bet uiot drie- of vierdubbel hebben gemaakt. Doch, minder om de knikkers, dan om 't recht van 't spel, kwam de veroordeelde in hooger beroep. Maar ook hier teleurstelling: bevestiging van het vonnis, en de meerdere schade bovendien. Na heel wat uitkraming van geleerdheid eu spitsviudig dolen door het labyrinth van den Eugelschen wetten-chaos door den rechts bijstand van den aanklager, waarbij hij toch wel zich in zijn eigen woorden verwarde was de uitspraak van den rechter: dat de velooipède wel wettelijk als voertuig was te beschouwen, als mqn dol en blind er iemand mee omver reed, maar niet ?oo als mën er med reed door of langs een tolboom. Na, 't publiek heeft zeker meer belang bij het eerste dan bij het laatste. Donkere meubelen, zwarte antieke lijsten en der gelijke komen hoe langer zoo meer in de mode, en het spreekt van zelf dat, waar zeldzaamheid eu booge prijs zich vereenigeu om „echte antieke" zaken voor zooveleu onbereikbaar te maken, de industrie zich beyvert, om zooveel mogelijk door surrogaten in de behoefte te voorzien.Niet onwelkom is mis schien daarom de vermelding van een eenvoudige methode, om aan houten voorwerpen een fraaie, donkere kleur te geven. Men (loopt de voorwerpen eerst in een oplossing van zoutzure aniline iu water, waarbij een weinig koperchloride gevoegd is. Ver volgeus wordeu ze gedroogd, en daarna bestreken met een oplossing van foode chroomzure kali (dub- belchroomzure potasch) in water. Herhaalt men deze bewerking, twee of drie malen, dan verkrijgt men een prachtig zwarte kleur, die noch door voch tigheid, noch zelfs door chloorkalk in het minst veranderd wordt. De industrie ter bereiding van ganzenleverpasteien geeft aan de bevolking vun Straatsburg belangrijke inkomsten, ongeveer 200 personen houdeli zich on ledig mei het „stoppen" (vetmesten, door middel van het instoppeu van het voeder, op bepaalde tijden vau den dag, in de keel der dieren) van ganzen, en, er zyn er by, die tot 300 stuks van die dieren op die wijze tot hnn bestemming brengen. *De meeste ganzen komen uit het zuidelijke gedeelte van den Elzas, uit de Beie^rsche Palts en uit Baden. Om zeer groote levers te verkrijgen, doet men in het voeder spiesglans en in het drinkwater fijn zand en poeder vnu houtskolen Door het mesten wordt de waarde van een gans vier tot zesmaal verhoogd. De ganzenlevers, die één tot anderhalf kilogram zwaar worden, betaalt men per stuk, al naar qualiteit, met drie tot zes gulden, en het kilogram ganzevleesch gemiddeld met 85 cent. Straatsburg telt tegenwoordig 23 bakkers vau ganzenleverpasteien, die jaarlyks een waarde van 900,000 gulden omzetten, terwyl de handel in vleesch en vet der ganzen 240,000 gulden opbrengt. De arme ganseu hebben, bij allen over vloed van voedsel, geen benijdenswaardig lot; be halve de kwelling by het voedereD, zijn zy geduren de het mesten in zulke nauwe hokken opgesloten, dat zij niet de minste beweging aan eenig lichaams deel geven kunnen.' Hoezeer de Goudsche ingezetenen de Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel ook waardeeren, kon hun het optreden van een ander gezelschap, dan hetgeen hier abonnements-voorstellingen gaf, niet anders dan aangenaam zyn, vooral nu het was dat der hh. Le Gras, v. Zuylen en Haspels. Uit den aard der zaak was voor de voorstelling van gisterenavond gekozen een stuk, (lat in Botterdam veel bijval lad iugeoogst, nl Roofvogelsvan H. G. Bood hu ijzen, hetwelk meer toejuichingen had verkregen, dan een der andere stukken van dit seizoen. Was (le keuze alzoo gerechtvaardigd, wij moeten er dadelijk bij voegen dat het repertoire van het Botterdarnsoh gezelschap dit jaar niet zeer gelukkig schijnt uitge vallen. Immers is Roofvogels" het beste, wat moeten (lau de overige stukkeu wel zijn? Het gistereu opge voerd stuk is toch blijkbaar geschreven door iemand die weinig tooneelkennis bezit. Een eerste vereischte voor succes van een stuk, zal wel dit zijn dat het 't publiek amuseert en niet vermoeit eu nu werkt dat achttal tafereeleu en dat sevental pauzen op zichzelf reeds mede om den toe schouwer onanugenaam te stemmen, terwyl de hande ling van het stuk even weinig in staat is u bezig te houden. Het is minder ten drama dan eeu aaneenschakeling van tafereelen, terwyl de titel aldus moest luiden: „Eenige kijkjes in 't leven van een speculant." Zoo ooit dan was ditmaal het bezit van een programma hoogst noodzakelijk en eene voortdurende raadpleging daarvan een eerste ver eischte. Immers zonder dat, liep men gevaar de kluts kwijt te raken. Tusschen het le en 2e verloopt een half jaar, tusschen het 2e eu 3fr een jaar, tusschen het 3e en 4e drie weken, enz. enz. Van die verschillende tijdstippen moest, tot recht verstand der zaak, goed nota genomen worden, en daardoor alleen reeds scheen het stuk meer een verza meling aaneengeregen schetsjes, dan een drama. De meeste personen zien wij slechts in één tafereel ten tooneele. Wy maken kennis met Mejuffrouw Keldermoten om haar nooit meer te zien, met mej. Griet Bloemhof dito dito en van de 17 personen, die het programma rijk is, zijn er niet minder dan tien, die slechts in één tafereel ten tooneele worden gevoerd. Dit is een wezenlijk gebrek van htt stak, daar het de aandacht van de toeschouwers zonder noodzaak ver moeit. Ten slotte en daarnit blijkt niet 't minst de onhandigheid van den schryver eindigt het stuk zóó, dat niemand gelooft dat het uit is. Advocaat van Zoeleii belooft den volgenden dag den vondeling Geel zijne moeder in de armen te voeren en het gordyn valt. Niets natuurlijker dan dat het publiek denktah dal komt straks, dat zal juist een goed einde zijn Maar jawel, het achttal tafe reelen, dat het programma beloofde, is er geweest eu dus t— naar huis 1 Was het wonder, dat niemand het van zich kon verkrijgen te applaud isceren? De tafereeleu op zichzelf zyi echter hoogst ver dienstelijk geteekend, waartoe wij slechts behoeven te herinneren aan dat, waar Bloemhof zyu geld teru'g komt balen en door ds heeren Gruvcma en Bolder zoo slim werd behandeld, dat hij verzocht nog wat meer te mogen brengen. Voorts het aardige, zoo natuurlijk geschetste tafereel op het kantoor, dat van de ou Jers van Zoelen met hun jonggeborene enz. enz. De dialoog was goed en verscheidene figuren aardig geteekend. Het spel was wederom lofwaardig. De heer Rosier Faassen had eeu rol, waarin zijn groot talent weinig uitkwam, doch hij overtuigde ons opnieuw van de groote zorg, waarmede hij zich tot zijn spel voorbereidt. De heer Le Gras was als Bolder eveneeus goed op ziju plaats, terwijl de heer J. Haspels als Gruvema zich uitstekend van ziju taak kweet. Hij» die zich echter het meest van allen mocht verheugen iu den byval van het publiek was de heer Spoor. Deze werd herhaaldelijk teruggeroepen en was eigeulijk de eenige, die telkeus een luid applaus ontlokte. liy vprvulde de rol van Bloemhof dan ook zeer verdienstelijk. De heer Spoor mist twee, voor de meeste rollen hoog noodige, zaken eeu welluidende stem eu goede beweging op het too neel, doch by deze rol werd dat geörek niet gevoeld, voor deze gelegenheid was zijn stem vooral zeer geschikt. Hij wachte zich echter voor overdrijving. Mevr. Egenerv. Dam speelde zeer verdienstelijk als List Gruvema, in het tooneel waar Karei haar hand vroeg en in dat, waar haar vader afscheid nam vooral, sloeg zy den jnisten toon aan. Dit kan niet gezegd, worden van Mevr. van OffelKley, die als de vrouw van Bloemhof geenszins den jnisten toon aansloeg. Daarin was iets melan cholieks, dat vreerad afstak bij den luweu toon van haar man en den toeschouwer onwillekeurig moest doen lachen. Doch het dient erkend, dat de schrijver niet zonder schuld is, die de' vreemde figuur een plaats gaf iu zijn stuk. Vrouw Bloemhof moest een toon aanslaan, welke in die omgeving kluchtig klonk, doch het was de taak der actrice welke die rol vervulde, den indruk te matigen en dat deed Mevr. van Offel—Kley niet. De* heer Chrispyn is blijkbaar goed vooruitgegaan, sinds wy hem het laatst zagen, vroeger veelal stijf in zijn bewegingen en gemaakt in zijn spreken liet hij nu, wat eenvoud en natuurlijkheid van spel betreft, weinig te wenschen over. De h(Üren vau Korlaar en A. vau Zuijlen deden de kantoor-scèue goed tot haar recht komen en de jongste bediende Bos, voorgesteld door mej. Hélèneverdient in ziju kleine rol een eervolle vermelding. Gevonden en aan het Bureau van Politie gede poneerd Een schippers BOOM die dreef in liet water van de Turfmarkt alhier, een gouden OOR BELLETJE. De DIRECTEUR van het Postkantoor, te Gou la, brengt ter kennis van het publiek dat vun af 1 Maart de op de Nieuwe Haven aanwezige ijzeren brievenbus naar de Gouwe bij de Vest, en die van de Zeugstraat naar den hoek van de St. Authoniestraat en Kleiweg zal worden ovnr-v gebracht; en voorts eene ijzeren brievenbus aan"de Hoogere Burgerschool en een voor de woning van den heer Thira aan de grachtzijde bij de brug zal worden geplaatst. STAAT van BRIEVEN, geadresseerd aan onbe kenden, gedurende de 2e belft der maand Januari 1880 uit Gouda verzonden, en door tusscheukomst van het Postkantoor aldaar terug te bekomen Mej. Scheltema,' Amsterdam P. van der Veen, 's-Gravenhage W.Jansen, Rotterdam; J. Hemmiuk, Utrecht; Versteeg, Wilnis. Gouda, 25 Febr. 1880. De Directeur v/h. Postkantoor te Gouda, Van KRUIJNE. Terechtzitting van Woensdag 25 Februari 1880. Kantourechter: Mr. J. H. van MIEROP. Ambtenaar van bet Openbaar Ministerie Mr. W. C. A. SCHOLTEN te Rotterdam. VEROORDEELD: A. G., timmermansknecht te Gouda, tot eene boete van 2 of gevang, van één dag, wegeus op de Nieuwe Haven te Gouda op den openbaren weg aan zijn' vroegeren baas toevoegen van de woorden „smeer lap, schobbert," zonder daartoe te zijn uitgetergd. f P. van 't Hdienstbode te Gouda, tot twee boe ten van 1.of gevang, van één dag voor iedere boete wegens op de Markt te Gouda aan twee azen - ten van politie, die haar berispten wegens het mis handelen van eeu hond, toevoegen van de woorden: „stik, jelui kunnen verrekken." A. G. van K. en H. E jongens te Gouda, ieder tot eene boete van 1.of gevang, van éfhi dag wegens trappen tegen de straatdeur vau eeue woning in de Kleiwegsteeg te Gouda. t N. van de R. en M. R., dienstboden te Gouda, ieder tot eene boete van ƒ1.of gevang, van één dag wegens met elkander uitkloppen van een looper op den openbaren weg op de Gouwe te Gouda op verboden tijd (ua 's morgens 11 uur). M. van der T., dienstbode te Gouda, tot eene boete van 1.of gevang, van één dag wegens uitstar» ten van een emmer met vuil iu het water van de Zeugestraat te Gouda. L- A. van A., schipper te Gouda, tot eene boete van ƒ1.— of gevang, van één dag wegens uitstor ten van eeu mand met aardappelenschillen eu kool bladeren iu bet water van het Rotterdamscbe veer te Gouda. D. van der T. huisvrouw van J. P., te Gouda, tot eene boete van ƒ1.of gevang, van ééu dag wegens uitstorten van een mand met koolasch iu het water van de Zak te 'Gouda.' D.„T., zonder beroep te Gouda, tot eene boete van 1.of gevang, van een dag wegens werpen vau asch op den openbaren weg aan de Houtmansgracht te Gouda. A. B. huisvrouw van H. S., te Gouda, tot eene boete van 1.of gevang, van één dag wegens werpen van asch op den openbaren weg in d# Vo gelenzang te Gouda. H. Zopperman te Gouda, tot eene boete van 1.of gevang, vau één dag wegens werpen van asch op den openbaren weg in de Vogelenzang te Gouda. 1 A. van R., koopman en bouwkundige te 's Gra- venhage, tot eene boete van 80.of gevang, van acht dagen wegens in vereeniging van vijf personen hengelen in eene vaart onder Zevenhuizen zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van ver gunning van den paóhter van hej vischwater met feitelijken wederstand tegen den rijksveldwachter, die hem bekeurde. (De beklaagde was 24 September 1879 by verstek tot dezelfde straf veroordeeld, maar thans tegeu dit vonnis in verzet gekomen.)

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2