BINNENLAND. »!Ex\STBODE, DAGMEISJE JTEMEBERT, MiHKT.com ADVERTENTIES. Voorloopiifc Aankondiging YVADDINXVFEN. INGEZONDEN. B nrgerlijk e Stand. Vergadering van den Gemeenteraad. Ijjl J. van der MAAS. Salomon Huijgens. Gouda28 Februari 1880. Weel. BOSMAN, Mn. I. MOLENAAR, Salon-, Kabinet-, Album- (lat er Oïer alle ovenvegittgeu in de Rijkskanselarij geen mededeelingen konden worden gegeven. De Kegeering deelde verder nog mede, dat er in den Bondsraad nog geen sprake was van een wet op spoorwegtarievenook de spoorwegwet zon in deze zitting in "geen geval worden ingediend, er bestaat nog geen plan de inkomende rechten op het vlas op te heffen. De discussie iu den Pranschen Senaat over de Ferry-wet werd onder veel belangstelling van den kant van het publiek voortgezetmen ziet op de tribunes veel geestelyken nieuwe argumenten werden echter door de clerioale sprekers niet aangevoerd men wacht ze ook niet; eveniniu van de anti- clericaleu, meu beschouwt het geheel als een spie gelgevecht, dat alleen hem belang inboezemt, die er vermaak iu vindt. Bij de Donderdag gehouden benoeming voor de Academie frangaise zijn gekozende heer Labiohe, iu de plaats van Sylvestre de Sacy, en de heer 'Maxime du Camp, ill de plaats van Saiui-lteué Tuillaudier. Bij de discussie in de Belgische Kamer over de conventie van Terneuzen verklaarde de Min. van Buitenl. Zaken, dat de lijn Antwerp™Rotterdam niet meer dart 6 millioea gulden zou kosten. De afgevaardigde de Decker achtte de stad Antwerpen bedreigd door de conventie en verlangde, dat de Begeeiiug de stad zou tegemoet komen door afschaf fing van de ton en bakeugcldeu van af het tijd stip dat de conventie in werking zou worden gesteld dat amendement werd niet eens in stemming ge bracht en dc conventie werd aangenomen met 80 tegen 8 stemmen, 6 leden bleven buiten stemming. Om een einde te maken aan het voortdurend tijd verlies, door de Ierscbe leden aan het Engelsche Parlement berokkend, heeft de heer Stafford Northcote het voorstel tot eetie vi ranjlering in de bepalingen vau orde in hei Lagerhuis gedaan. Wordt het voorstel aangenomeu dan zal, wanneer een der leden het gezag des voorzitters miskent of opzettelijk de werk zaamheden van het Huis ophoudt, de voorzitter de vraag stellen, 'waarop zonder debat door het Huis geantwoord wordt„moet dit lid voor het overige deel der zitting voor dien dag geschorst worden iu de uitoefening zijner rechten als lid Gebeurt dit voor den derden keer in dezelfde zitting, dan zal. de schorsing eene week duren of zooveel langer als het Huis bij motie zal bepalen. Bij de beraadslaging over deze motie zal het daarbij betrokken lid worden gehoord. De dagbladen stellen zich niet veel voor van de uitwerking dezer bepaling, hoezeer zij het goedkeuren dat dc regeering althans tracht de obstructionists binnen de perken te houden. Maar de bepalingen volgens welke het Parlement arbeidt, geven hun nog zoo menige gelegenheid om het debafiop te bonden, dat meu wanhoopt ooit afdoende beulschap daarin te orengeu. De gehechtheid der Engelschen aan de overleveriug eü hun grootc eerbied voor de geschied kundige ontwikkeling van hun staatswezen beletten hen al die oude bepalingen en precedenten in eeus op te ruimen en te vervangen door een systematisch reglement vau orde. De aanvang van den parlementairen arbeid in Italië kenmerkt zich door bezadigdheid. De Kamer der Afgevaardigden heeft zeer wijselijk besloten hare werkzaamheden te hervatten op het punt, waar zij ze vóór de sluiting harer zittingen gelaten had, met handhaving van alle vroegere commission. Daarmede is veel tijd gewouten en kon de regeering dadelijk overgaan tot de aanbieding van het wetsontwerp op de gcmaalbelasting. De beraadslaging daarover zal, naar alle waarschijnlijkheid, reeds over eenigen dagen kunnen beginnen, Het Kabinet toont dat het voornemens is, zoo spoedig mogclyk uitvoering te geven aan het pro gramma, bij de troonrede tot opening der Kamers outvouwd. De heer Cairoli heeft een wetsontwerp aaugebodeu tot uitbreiding van hit kiesrecht, en een ontwerp "tot wijziging der gemeentelijj^litjpro- vincitile wetgeving. Uit Petersburg wordt aan de Daily Newgemeld, dat aldanr berichten uit Tiflis van 24 dezer ont vangen zijn, volgens welke Perzië, ondanks de felle koude, jjverig voortgaat met het bijeentrekken van troepen. Het korps van Aberdegan had Tauri ver laten om zich naar Teheran te begeven en volgens geloofwaardige mededeelingen zou een Perzisch leger naar Herat optrekken en' een observatiekorps langs de Caspische zee vormen. Perzië wenscht Herat te bezetten, onaf haukelyk van den inyloed van Engeland, v Ten opzichte van het netelige vraagstuk, met Herat iu verband staande, 'oppert Novae Vremya het denkbeeld, om die stad aan Perzië af te staan en haar gebied te beschouwen als eeü onzijdige gordel, welke Indië van de Russische bezittingen in Middeg-Azic scheidt. De republikeinsche conventie van den staat New- tork heeft zich met een meerderheid van 37 stem men- verklaard voor de candidatuur van Grant bij het Presidentschap. Dinsdag a. ,s. aal een groot werk zijn tot stand gebrachtde doorgraving van den Gotthard. GOUDA, 28 Februari 1880. Aanstaanden Woensdag zal eene vergadering van de „Debating-Clubworden gehouden, waariu als spreker zal optredeu de heer A. L. Schmidt Jr. Zijn onderwerp zal zijn: „De zedelijke invloed van het Tooueel", en de door hetn te verdedigen stellingen luiden lo. Aan zijn oorspronkelijke bestemming kweek school van deugd en zedelijkheid, heeft het tobueel sleclits weinig bÖÉsitwoord. 2o. De scho^burg is thans een uit9panuings- plaats en niet meer. 3o. Alleen van een toonvel door den staat be kostigd, is een moreel gunstige invloed te verwachten. De brief van de Kamer, die in ons hoofdartikel ge noemd wordt, is van den volgenden inhoud Gouda, den 25 Febr. 1880. Na keunis geuoraen te hebben van uwe ontwerp- keur op de stoomvaart iu de boezemwateren van Rijn* land, achten wij ons verplicht U mede te deelen dat er naar onze meening ernstige bezwaren bestaan tegen de door U in art. 2 dier concept-keur voorgestelde grootste; snelheid. Wij zijn van oordeel dat door do bekrachtiging dezer bepalingen de stoomvaart op de iu dit artikel genoemde watereu geheel te niet zoude gaan, hetgeen voor onzen handel en onze nijverheid die groo- tendeel» door den aard hunner artikelen vau den wa terweg moeten gebruik maken, hoogst bedenkelijke gevolgen zoude hebben. De zoogenaamde snelheid van 80 M. per minuut, die herhaalde malen voorkomt, wordt overtroffen door de snelheid van de trekschuit en den postbode, ter wijl ook de andere maxima iu geene verhouding staan tot de werkelijke snelheid der stoombooteu. Wij rneeueu dus met den moesten ernst te moeten aandringen op eene verhooging der door U voorge stelde maxima en speciaal op het geheel vervallen der voorgestelde snelheid van 80 M, per minuut. De Kamer enz. Aan Dijkgraaf en Hoogheemraden van, Rijnland le Leiden. Uit Zevenhuizen schrijft men ons dd. 25 Febr. Irr de laatste vergadering van ons leesgezelschap' a Nut en F er maakhad len wij het genoegen den Heer P. v. d. Hoog van Krimpen rt/d Lek als spre ker te zien optreden. Zijne verhandeling over Neder lands verdedigbaarheid vond onder de talrijk opge komen menigte grooten bijval. Nu de pauze werden bijdragen geleverd door de hit. P. v. d Hoog en W Dogterom vau Krimpen a/d Lek, Bitnoudk van Moer- kapelle, J. Paul, J. v. d. Starren, W. de Deugd, A. v. d. Hill, D. C. B. van Leeuwen, II. Ripping' en i'reuijt uit deze gemeente, terwijl de heer Blok eeuige zangstukken ten «gehoore bracht. f Donderdagavond gaf de heer P. Blok Jr. te Ze venhuizen met zijn kinderzangschool een openbare les, die bijgewoond werd door de leden van den ee- meenteraad en een aantal genoodigden. Na afloop der les bracht de burgemeester, de heer Stoop, uit naam van al de aanwezigen zijn dank aan genoemden onderwijzer. Benoemd tot hulponderwijzer aan1 dc eerste' open bare school te Zevenhuizen de heer Kooiman te lJselmonde. Het hoofdbestuur van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapend™ dienst in de Nederlanden heeft bepaald, dat de toelage voor rje verminkten in den strijd tegen Atjeh over 1880 zal bedragen 150 pCt. van het bedrag dér gewone grati ficatie, zijnde ƒ56 voor een soldaat, ƒ60 voor een korporaal en 78 voor een onderofficier. Deze toe lage wordt verstrikt uit 's Konings geschenk bij gelegenheid van Hds. 25 jarige regeering. Het aantal daarop rechthebbende personen bedraagt reeds 145. i Aan een aahtal onrlefwyzers in Noord-Brabant zijn van wege het Rijk en de provincie toelagen verleend voor het geren vau lessen in de landbouwkunde. Van vertrouwde zijde wordt aati het Handelsblad medegedeeld, dat eenè' Nederlandse/ie Tramwegmaat- sckappij wordt gevormd, waaraan de vergunning voor den aanleg en de exploitatie van een net van tram wegen in Friesland (verleend aan de heereu J. II. Barott van Hardenbroek, L. Mertens en L. Finet) reeds is overgedragen. De statuten v,1n deze Maatschappij, zijn gereed en worden biunen eenjte dagen aan de koninklijke goed- keuxing onderworpHi.^ Zoodra deze is verkregen znl de nieuwe Maatschappij de uitvoering van het Friesohc truiuwegnet met kruobt iu handen nemen. Staten-Generaal. Tweeue Kamer, Zitting van 20 Februari 1880. 8 ia deze zitting is de'heer Nijst beëedigd. In gekomen is de conventie omtrent het Kanaal van ter Neuzen. Op eene interpellatie van den heer Schimmelpenniuck van der Oije antwoordde de re geering dat tegen dn concessie-verlenging voor het droogmaken van den Horstermeer-Polder bij de de fensie bezwaren bestonden. Op het verzoek van den heer Kerkwijk legde de heer van Lijnden de correspondentie met den heer Blochauseu over om trent de diplomatieke vertegenwoordiging van Luxem burg, welke Luxemburg beschouwt als 'een integrec- rend deel der conventie, hetgeen de heer van Lijnden echter ontkende. Maandag zijn eeuige kleiuc wetten aan de orde. Donderdag werd het getuigenverhoor iu zake Piucoffs—Kerdijk voortgezet op het punt waar het Woensdag was geslaakt, namelijk bij het debat tu«- schen getuigeu Schalkwijk en Boter.nans ecnerzijds en deskundige Vermeulen anderzijds, terwijl ook de beschuldigde, die thans met zijn geleide van rijks veldwachters op de estrade had plaats genomen, nu en dan zich in het gesprek mengde. Alleen waren thans en vragen èu antwoorden pertinenter. Get. Schalkwijk gut nader inlichtingen omtrent de cor respondentie en de wijze, van factureeriiig. Hij achtte het wel mogelijk dat verschillende goederen b. V. een aantal oubruikbrtre geweren naar dc kust waren .gezonden om de uitzendingen grooter te maken zonder dat Ktrdijk er iels van wist. Door gel' Boteruiuus worden nadere inlichtingen gegeven om trent de hoofde it iu de boeken, in de Afriknau- sche luidden Kerdijk en Piucoffs uiet ieder een nf- zouderlijk hoold, maar een gezamenlijk hoofd iu de boeken van de firma K. ert P. hadden beiden een afzonderlijk hoofd. In dat hoofd werden zij gecrediteerd voor al hetgeen waarop zij aanspraak hadden, tantiemes, dividenden. Len der raadsheer™ zegt dat in het rapport staat dat beide heeren in dien tijd 1,183,644 hebben genoten, terwijl get. Boterrnans heeft verklaard dat zij per jaar 60 mille geuoteu of 0 ton iu' Hf jaar. V\ at is nu met de andere 5 ton voorgevallen P Getuige Boterrnans z.gt dat naar zijne Inscliou- wing dre som iu de kas is gebleven cu üp de vraag ot rlit kon opwegen legen de posten die 'zij voor hunne rekening hebben genomen, antwoordt getuige Boterrnans dat die posten iu rekening zijn geboekt op firma K. en P, niet op hun hoofd. Als zij een post vau 80,000 voor hunne rekening namen werd (lit op hun credit gebracht, terwijl op hun debet stond wat zij te goed hadden. Vervolgens vangt het verhoor van den deskundige lluygcns aan, die verzekert dat de boekhouders moeten geweten hebben dó valschheid der boekin gen, en dat de directeuren de innige overtuiging moeten bobben bezeten dat commissarissen nooit een oog in de boekeu sloegen. Het rapport wordt hierop voorgelezen. Op de vrageu des verdedigers verklaart getuide Boteruiuus nog, dat de priró-betalingen voor Kerdijk uitgingen van het kantoor. De coutributiën werden aan he, kantoor betaald vau daar gingen be dragen van 500 k 600 naar mevr. Kerdijk, als deze behoefte had. Nooit heeft getuige waar genomen dat Kerdijk ooit het spel liefhad, wel dat hij daarvan een groote vijand «vas. Hiermede is liet verhoor der getuigen a charge afgeloopen en dat der geluigen a decharge aangevangen. De zitting van gisten» ving aart met het verhoor van den besch. Kerdijk. De beschuldigde gaf snik ""'woorden, zoodat vaak niets was te verstal*. DIJ blijtt volhouden dat Plncöffs de man was die een sterken invloed op hem uitoefende en hein een sluier voor de oogen hield. Van de valsohe boe- kingeu droeg hij geen kennis, Boterrnans maakte met Ftncoffs de boekeu iu orde'. Besch. heeft nooit de boeken onder de oogen gehad. Met ijver 'werkte "an 'le zalce" waarvoor hij stond de inkoo- pen, de engagementen, den handel. Dat was zij» werk. In de acte van beschuldiging heeft hij voor het eerst gezien den eersten vaisohen post van 80000. llesch. meent zich te herinneren dat Pineofts hem toen gepersuadeerd heeft een klein gedeelte daarin bij te dragen en toen zij besch.: ga je gang. Vat/Hei terugboekingen weet beeeh. niet. Maakte hij soms aanmerking, dan „zei Piucoffs altijd jij hebt er niets mede te maken, ik sta voor de financiën, die zijn voor mijne verantwoording. Van de zaken waarvoor besch. geen orders heeft gegeven, weet hij - niets en kreeg hij zelfs geen kennis. Van de boeken nam hij hooit inzage, omdat dit de zaak van Pinooffs was. Dat de ba ansen opgedreven werden, zag hij, maar als hQ ""nmerkmgcn maakte,zeide Piucoffs daarvoor zal-ik zorgen. Besch.hepftliem geloofd en blind vertrouwen in. hem gespfld. Over de, balansen heeft besch. nooit en de commissarissen-veranderingen gesproken. Pin coffs rat aan het hoofd van de tafel. Besch. kende de cijfers niet ei! sprak dus alleeu over de details van den handel. Wel diende hij met P. de balan sen in, maar te goeder trouw. Omtrent het oogenblik waarop Piucoffs hem des Zondags de catastrophe mededeelde, geeft besch, tref fende mededeelingen. Pincoffs zeide als de familie het noodigde geld, zes ton, niet bij elkaar brengt, ga ik met vrouw eu kindereu naar Amerika. Eu toen besch, vroeg: en ik dan, toen zei Pinooffsga jij ook maar. Besch. antwoordde toen echterdat nooit, ik heb nooit een ceut van de sommen in mijn zak gestoken. Toch gevoelde besch, diep zijn oompromitterenden toestand, en uit wanhoop ging hij naar België. Uit de zaak heeft besch, nooit rueer genomen dan hem toekwam aan commissie en nog niet eens het volle bedrag daarvan. Van de boeken van K. en P. nam hij evenmin kennis. De cijfers heeft hij eerst uit de acte v$n beschuldiging leeren kennen. Bo terrnans en besch. hebben zich vaak tegen de boe kingen gekant, maar dan zei Pineolfsik doe het, afgedaan, en dan had hij zooveel redenen, dat wij blij waren als wij rust van hem hadden. Genoten heeft besch. nooit anders dan wat hij noodig had voor zijn huishouden en dat is gebleve n ver beneden de 2 pet commissie. Zijn deel der di videnden en zijn winat op de aaudeelen is wel ge boekt, maar nooit heeft hij dat ontvangen. Alles bepaalde zich tot de 2 pet. Op de vraag, waarom hij dan niet geweigerd heeft de balansen te ouder- teekenen, antwoordt besch. dat ware een denunciatie van Pincoffs. Wel wist hij, dat de cijfers onwaar waren, maar hij had in P. blind vertrouwen en deze zeide steeds alles zal goed gaan, ik zal mijn ge- drug aan commissarissen blootleggen als de zaak in orde is eu alles wat ik doe is in 't waar»chtig belang der aandeelhouders. Commissarissen zulleu mij later op hun bloote knieën danken, dat ik iu moeielijke dagen zoo heb gehandeld. Dan, zeide Pincoffs, zal ik krachtig staan voor commis sarissen en als hij daarover bezig was, dan viel er niet te praten. Op de opmerking, dat het toch alles afdoende zou geweest zijn als hij geweigerd bad de balansen te teekeneu, zei besch, dan zou ik P. niet in staat hebben gesteld de zaak in orde te brengen. Wat deu brief aau Boterrnans en Tillemaus betreft, hij heeft dien geteekend, nadat P. dien ecus had voorgelezen en misschien nog niet eeus gelijk hij dien had geschrev» ij. Besch, zegt, niet vlug van opvatting te zijn eu Piucoffs zelf zeide lngchend die brief ziet nooit het daglicht, over een jaar is die verscheurd. Pincoifs zette besch. voor een fait accompli. .Hij werd ook met dien brief dour P. overbluft. Door den proc.-gen. werden vervolgens nog eenige vragen gedaan, waaruit blijkt dat besch, aanwezig was als Boterrnans met Pincoffs de valsche posten besprak. - Hij herinnert zich echter niet of toen ook de opzettingen van de cyfers van den hoofdagent werden besproken. Maar' in elk geval is dat geen quaestie vun handel. Aan den hoofdagent schreef besch. niet de opdrijving. Hij erkent verder de 30000 'sjaars genoten te hebben, terwijl hij wist dat er geen winstcijfer bestond. llierua vatte de proc.-gen. Romer het woord op, tot het nemen van zijn requisitoir. De slotsom daarvan was dat hij, de schuldplichtigheid van Ker dijk ten volle bewezen achtende, requireerde dat Henry Kerdijk zou worden schuldig verklaard aan 54 vnlschheden in geschriften eu aan bedriegelijke bankbreuk eu veroordeeld tot 8 jaar tuchthuisstraf, betaling van 108 boeten a 50 en in de kosten met aanplakking van het arrest te 's-Hage en Rot terdam en een uittreksel er van aan de koopmans beurs aldaar eu bekendmakingen er van in dc N. Rolterdamsche Courant. De verdediger, mr. van Gigcb, heeft daarop zijn pleidooi aangevangen. Pleiter zeide, dat hij zich voorstelde uitvoerig de vraag toe te liohtenBe stond bij besch. opzet om te misdoen? En al dade lijk geloofde hij die vraag ontkennend te moeteu be antwoorden, en op grond daarvaazou hij tot vrijspraak moeten concludeeren. le Amsterdam heeft zich gisteren nacht een ont- zettend geval van waanzin voorgedaan. Oath. Elis. Knuif, oud 50 jaren, huishoudster by den heer Oorver Hooft op de Heerengrncht, is door haren broeder iu en slaap de hals afgesneden. De vrouw had hareu broeder gevraagd, den nacht bij haar door te brengen, omdat zij niet gaarne alleen was. Dê Rader heeft vroeger geruimen tijd iu het krankzinnigengesticht te Deventer doorgebracht, wegens moord te Ootmarsum gepleegd op zijne vrouw en zyn kind. omstreeks 90,000. Door de hoofdcommissie werd besloten om de door haar bijeen te brengen gelden te storten bij de algemeene commissie voor den wa tersnood te Amsterdam. Gisteren werd door den thesaurier der verlotiugscommissie een eerste bedrag van 25,000 naar Amsterdam overgemaakt. Naa*? gelang de gelden van de sub-commissiën inkomen, zullen die stortingeu worden voortgezet. De afdeeling Deventer der Vereenigiag Volksonder wijs besloot Maandagavond de afdeeling te ontbinden 1°. omdat na het tètstaudkomeu der nieuwe wet op het lager onderwijs de zorg voor die volks zaak van zelve bij het verscherpte rijkstoezicht be rust 2°. omdat wat er voor eene daarbuiten staande vereeniging te doen overblijft, grootendeela behoort tot de werkkring der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen; 3°. omdat het mitsdien niet dan gewenscht kan ziju het aantal vereeuigiiigen iu te krimpen, waar dat zonder schade voor de zaak der volksontwikkeling geschieden kan. Eindelijk werd besloten de kas der afdeeling te scheuken aau de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, ten behoeve der commissie ter bestrijding van school verzuim. Aan den voorzitter eu aan den secretaris werd opgedragen pogingen aan te wenden den arbeid der dames, die door persoonlijk bezoek het school verzuim bestrijden en die daarmede wel wenschen voort te gaan, voor het doel te behouden. Mijnheer de Redacteurl Nu meu aan het verplaatsen en aanvullen der brievenbussen in onze stad bezig is, veroorloof ik me attent te maken op de plaatsing eener brievenbus op of onmiddellijk bij de Markt, zijnde het centrum der stad en tevens de plaats waar eigentlijk de hoofdbus behoorde te zijn. V\anueer men een brievenbus plaatste tegeu het Stadhuis, dan zou aan een billijken wensch der marktbewoners worden voldaan en tevens in eene behoefte worden voorzien. Gouda, 27 Februari 1880.X. GEBORRKN; 25 Feb Teunn, oudera J. Bootenbal en M. van Vliet. 26. Hendricua Johhooes, oudera C Rijnhout eu S. Lafeber. - 28. Anna ilhelmina, ouderi H. W. G. Kouing eu J M. Salomon Hnijgeua. OVERLEDEN; 25 Feb. A. Begeer, 8 m. —26. B. Schin kel, 4 j. 8 m. - A. Bloot, 2 in. - 27. J de Korte. 4 m ON!>ERROCWD: 27 Feb E Nahuijscu te Utreeht 33 j eu J. vau der Maaa, 29 j J. Boenink, 40 j. en I,. de Jong', 41 j. II. de Vriea. 85 j. en S. W. van Leeuwen, 19 j. is een aanvang gemankt mtt het oyer- renge» van een gedeelte fier prijsvoonverpeu, be stemd voor de algemeene verloting ten voordeele der watersnoodlijdenden, naar de Gothieche zaal in den Haag. Het tot heden uitgegeven - aantal loten bedraagt VRIJDAG 27 Februari. Tegenwoordig de bh. van Bergeo IJeeodooru, voorz Remij, Prince, bist, I. ijlen, Ktaneuburg, Noothoven vau Goor, Ogdijk', Snel, Muller, Furtuyn Droogleever, via Straaten, Fout Drost, Sarnsom en £tiater. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en ge arresteerd. l)e voorzitter deelt mede dat door hh. Gedep. Staten is goed gekeurd bet raadsbesluit van 30 December jl. tot wijziging der begrooling o»er 1879; Notif. De voorzitter deelt mede, dat volgens de wet tan 14 No vember jl. houdende voorzieningen nopens de liquidatie van de Vlees- eu Momboirkaracrs wordt aau de gemeente uitge keerd, wegens het safdo der voormalige Weeskamer alhier, teu le eeu nominaal kapitaal van 3300 der 4 pCts Na tionale schuld, (inschrijving op 't grootboek), ten 2a eene som van 10 16 iu contanten, ten 3e eeu certificaat groot f 100. - der 4 pCts Nationale schuld en teu 4e eene scbuliHiekentenis groot f 970.30 van G. J teu Brummeler te Gouda, ten be hoeve der Weeskamer; Notif. Ingekomen is een voorstel tot wijziging der begrootiug van het burgerlijk Armbesluor overlb?9; ter visie. Eeu voorstel van B. en W, betrekkelijk het dempen van een gedeelte zijl aan de vest tot aan de turfsiugelgracht ter visie. B. en W. doen in overleg met den schoolopziener en betrok- keu' hoofdonderwijzer der eerste burgerschool voor meisjes, eene voordrucht tot bulponderwyzeres, waarop geplaatst i/inej. A. Schouten te Middelburg ter visie. lusgelijks aau de tweede armensehool. tot hulpouderwijzcres mej. Schouten te Zaandam; ter visie. Eeuige adressen om als sluiswachter te worden benoemd, als tan G. J. van der Linden, L. Kroon, J. Nobel, M. Verzijl, P. Weijman, C. Lngthart P. J vau der Want, J. Diepenhorst VV. M. vau Zee Exalto, W. Hollander, W Luijendijk, L. Qu- weneel, P van der End, E de Joug, K. Verdoold, C. van Vliet, allen te Gouda, C'. M. Bonekamp te Grave en C. Wind- houwer te Wormerveer ter visie. Eeu adres van het hoofd-comite' voor het Houtmansmo- numeut met schetsteekening en verzoek het op de afgepaalde plaats in het plantsoen hij de watcrinachine te mogen plaat sen, wordt gesteld in handen van B. eu W. ten fiue vau be richt en raad. E<ne missive van deu Luit. Kolonel Garuizoens-komiuan- dant alhier, berichtende dat het huis gediend hebbende tot magazijn aan de Zeugstraat ontruimd is eu de beschikking daarover aau de gemeente wondt overgelaten, B. en l\. stellen voor dit publiek te doeu verkoopeu en che beslissing daarover aan te houden ^tot eene volgeude vergadering, dit wordt goedgekeurd. Eeu verzoek om ontslag van deu heer C. J. ColpB, hulp onderwijzer aau de tweede Burgerschool vooi jougcus, tegeu 1 April, wordt eervol verleend. lusgelijks van den heer M. de Boer, hulponderwijzer aan de tusschenschool tegen 5 April, wordt mede eervol ver leend. Aan de orde is de 1Lkening der Kamer van Koophandel eu Fabrieken dienst 1879, algemeen goedgekeurd. Eeu voorstel tot wijziging der begrootiug «oor het Wees- en iElemoezeniershuis dienst 1879, algemeen goedgekeurd. Een voorstel tot wijziging der begrooting voor het Israëli tisch Armbestuur, dienst 1879, algemeen goedgekeurd. De heer de Rotte komt ter vergadering. Eeu voorstel tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de Eerste Armenschool, wordt algeraeeu goedgekeurd. Een voorstel betrekkelijk het onderwijs iu de vrouwelijke handwerken aan de Tusschenschoöl, wordt algemeen goed gekeurd. Het adres van T. Sauerbeek, sluiswachter aan de IJssel- huvcusluis, houdende verzoek oua uit, riju betrekking te worden ontslagen met toekenuing \m, pfexisioen, het rapport van P. en W. luidt om ten eerste eau rerviol ontslag te vericonen tegen 1 April a. s. en ten een pensioen te ver kenen vgn 467.— 's jnafs, de hl» Suel en Kist vragen op het tweede punt inlichting, dw.door den Voorzitter wor den gegeven, daarna worden bcidtf punten iu stemming gebracht en met algemeene stemmen goedgekeurd. Tot hulpouderwij-zeres aau de Tusschenschool wordt benoemd m»j. J. P. van der Klein te Gouda cn tot hulpouderwyzer aan de etrsto Armenschool, de heer J. Knupker-te Gouda. Na machtiging om non de genomen besluiten uitvoering te geven zonder resumptie eindigt de vergadering. 'r'Ö -J'.-'-'-'oU' a -iragaaata gtaata. Ondertrouwd E. NAHÜIJSEN, van Utrecht Gouda26 Februari 1880. Algemeene kennisgeving. V Geboren: ANNA WILHELMINA, - dochter van H. W. G. KONING en J. M. KONING Al die iets te vorderen beeft van wijlen Jufvrouw Wed. BEGEER—Jilleba gelieve binnen acht dagen hunne rekening iu te leveren bij VV. BEGEER. Korte Tieiideweg, VRAAGT tegen Mei EENE FATSOENLIJKE een burgerpot kunnende koken. GEVRAAGD, In een klein gezin wordt ge vraagd een DAGMEISJE of KLEINE MEID. Adres Bureau dezer Courant onder No. 408. In den loop der maand MAART of APRIL 1880, op nader te bepalen plaats en dagen zal ten overstaan van den Notaris gevestigd te Waddinxveen, publiek worden Geveild en Verkocht: de kapitale Bouwtnanswoning, genaamd >5 met de daarbij behoorende 73, 42, 70 Hectaren WEI-, HOOI- en BOUWLANDEN alles aau eene partij, gelegen in den „Zuidplaspolder" binnen Alle voorloopige informatiëu zijn te verkrijgen ten Kantore van de Notarissen van ZIJP eu JON KER te Amsterdam eu ten Kantore van den Notaris MOLENAAR voornoemd. maakt bekend, dat zjjn 'Atelier VAN AF/HE- DEN, DAGELIJKS geopend is van\93 uur, tot het VERVAARDIGEN van en EMAILLE PORTRETTEN. Zeer fijne VERGROOTINGEN naar de laatste vindiug.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2