BINNENLAND. ovtr Je j?reilIeH moeien zetteu en uiel gexaugeu huudeu Ier instructie van eeue zaak, aan welke Je Frausohe regttriug volkuuieu vrteuid is. De miuister- raaJ kerft Je zaak in handen van Jeu minister van justitie gesteld om er een juridisch advies over te erlangeu. Deze schijnt de rechterlijke macht er weder voor te spannen. Deze week moet de Fransclie seuaut weder een senator vour het leteu benoemen, thans in plaats vau den heer Crémieux. De gematigde linkerzijde, aan wie de beurt is om den republiheiuschen caudi- daat aan te wijzen, heeft den lieor Albert (ircvy gekozen. Niet ten onrechte verheft zioh, menige strife tegen die candidatuur. De broeder van den president der republiek is gouverneur van Algerie, eeue betrekking die zijn vollen tijd eiseht. Hij zou dus het aantal senatoren vermeerderen,' die slechts nu en dan, iu verloftijd, de zittingeu be zoeken, en de republikeiische partij zou feitelijk eeue stem laten varen. Grcvy heeft verzekerd zooveel lust schijnt de man in de betrekking te hebben dat hij bij gewichtige stemmingen in 60 uren te Parjjs zou zijn. Eu als1 er dun ook in de kolonie eens iets gewichtigs te doen is? Het Mijnt juist gezien van heu die deze keuse be strijden, dat trien geeue volksvertegeuwdordigers moet kiezen, die dit ambt beschouwen als een bij baantje, of als ecu appeltje voor den dorst. De langverwachte redevoering van Jules Sitnon in den Senaat hreft volstrekt niet dien indruk gemartkt, welken de rechterzijde er van verwachtte hij heeft niet veel anders verkocht dan algeineeue phrasen. De rechterzijde verzette zich tegen de sluiting der algemeene beraadslaging, maar zij kreeg haar eerste nederlaag. Men rekent bij art. 7 vast op een meer- derheid van vier stemmen. Na een driedaagsch debat heeft het Engelsche La gerhuis Zaterdag het voorstel van Northcote betref fende de obsiructiouisten aangenomen alle door de regeering bestreden amendementen werden afgestemd In Italië is sedert zoolang sprake van de afschaf fing der gemaalbelastiug, dat men zich moeilijk al de verschillende wisselingen, welke dit vraagstuk heeft ondergaan, Voor den geest kan halen. Het kan dus niet ondienstig geacht worden de volgende punten in herinnering te brengen. Op 7 Juli 1878 nam de Kamer der Afgevaardigden het wetsontwerp aan tot afschaffing der gemaalbelasting op de mindere graan soorten, en daar ook de senaat zich met dit out werp vereenigde, is deze bf lasting sedert 1 Juli 1879 op geheven. De Kamer der Afgevaardigden had tevens bepaald, dat de gemaal belas ting op de tarwe van laatstgenoemd tijdstip af met een vierde zou ver minderd worden en op 1 Jan. 1883 geheel zou ver dwijnen,, docfl d.c Senaat weigerde deze bepaling goed te keureu. Sedert heeft de Kamer bij eeue nieuwe stemming haar vroeger bi sluit gehandhaafd, maar de Senaat ging tot de orde van den dag over, in af wachting 'van afdoende., maatregelen, .waardoor het mogelijk zou zijn de gemaalbelastiug trapsgewijze af te schaffen, zonder gevaar voor de geldmiddelen van lieu Staat. v De Ita)iaau&che regeering week intusschen van haar eens opgevat plftp niét af. (pvertuigd dat het even wicht op de bcgtootlüg door de afschaffing dezer belasting niet zal verbroken worden, is zij, gelijk men weet, oulaugé overgegaau' tot de benoeming van een 2éker aautal nieuwe senatoren, ten einde zich van de meerderheid in de Eerslë Kamer te verzekeren. Zij heeft thans bij de Kamer der Afgevaardigden een nieuw wetsontwerp ingediend, waarbij van 1 Juli 1880 af, de gemaalbelastiug op de tarwe met 1 lire 50 c. per centenaar wordt verminderd, en met 1 Juli 1883 tot de volkomen afschaffing wordt overgegaan. Het is op dit standpunt, dat de zaak zich thans bevindt. GOUDA, 2 Maart I860. Aan de bezwaren van de Kamer van Koophandel alhier tegen de voorgestelde grootste snelheid van stoounbooteu in liijuland's boezemwateren, heeft zich het dep. Gouda der Ned. Maatschappij Ier bevorde ring van Nijverheid aangesloten. j| Door het hier gevestigde Departement der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid is we-' derom besloteu twee wedstrijden uit te schrijven, na melijk een voor Pottenbakkers, bestaande in pee funtaisie-vaas, gedraaid en gebakken vplgens teeke- uiug de prijs is* een bronzen medaille en 10. de. premie een getuigschrift en 5. en eeu voor Leerlingen der Burgeravondschool, be staande in het boetseeren van een gothisch blad op een grootte van O.40 ineter volgens teekeningde prijs i9 een bronzen medaille en 5.de premie een getuigschrift en 2.bö. - De iuzeudingen worden verwacht vóór 1°. Ju,ni bij den lieer L. Burgersdijk. Aan J. A. van Tienheveu te Werkendam, conces sionaris vau een stooinbootdieust, is vergunning ver leend om dien dienst uit te breiden op alle rivieren, kanalen en zeegaten in Nederland. Het plan o/n te Berkenwoude eene nieuwe open bare school ract ouderwijzerswoning te bouwen, zal tot uitvoering komen. G.J. PL. graaf Schiinmelpeuniuck, substituut-griffier bij de artond.-rtchtbank te Amsterdam; inr. W. J. Wintgeus, advocaat en adjunct-commies bij het dep. van oorlog te 's Gravenhnge; mr. J. W. S. A. Versteeg, advocaat en proeureur te 's (Jravenhage. Beide besluiten in de Staatscourant opgenomen worden voorafgegaan door de rapporten vau den minister van justitie aan den koning. In het tijdperk van 25 Januari tot 21 Februari 1880 ziju, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte 8 ruudereh, in Zuid-Holland, aangetast. Iu het vorige tijdperk van vier weken waren 4 runderen door die ziekte aangetast, {Staats Ct.) De ,directièn der spoorwegmaatschappijen ziju door den raad van toezicht op de spoorwegdiensten uit- genoodigd maatregelen te nemen, om een of andere wijze tegemoet te koraeu aan de ingediende opmerkingen bij de Begeering omtrent het bezwaar, dat de beambten en bedienden bij de spoorwegen ouderviudcu, om de openbare godsdienstoefeningen des Zondags ipj te wonen. Naar liet Vaderland uit goede brou verneemt, is de heer A. Prui9 van der Hoeven doör den Gou verneur-Generaal als regeerings-comnuissaris naar Atjeh gezonden. Generual van d er Heijden blijft voorloopig in Atjeh omdat iu overleg met hem de maatregelen zullen wordeu beraamd voor de organisatie en pacificatie van dat gewest. By besluit vau 28 Febr. heeft het Z. M. behaagd 1°. eene staatscommissie in te stellen ter ^voorbereiding van eene -wettelijke regeling van het onderwerp der Vicarie-stichtingen 2o. aan deze commissie op te dra gen een geschied- en rechtskuuuig onderzoek in te^ stellen naar den oorsprong, deu vroegeren en den tegenwoordigen staat vau die stichtingen iu de ouder- seheideue deeleu des lauds, en van de uitkomsten van dut onderzoek aan ons een verslag uit te bren gen met zoodanige adviesen, als zij raadzaam zal ach ten 3o. te bepalen dat deze commissie, na voor de eerste maal door ous te zijn bijeengeroepen, zal vergaderen te 's-Gravenhage, of, nfi vair ons bekomen machtiging, ook elders4o. te benoemen tot leden der commissiemr. J. Teltiug, raadsheer in den hoogen raad, tevens voorzittermr. B. J. Lintelo baron de Geer van Jutphaas, hoogleeraar iu de rechtsgeleerdheid te Utrecht; mr. W. R. S. Itoeles, vice-president van hct*gerechtsbof te Leeuwarden mr. H. Verloren van Themaat, president éér arr. rechtbank te Utrecht; mr. F. C. W. Koker, kanton rechter te WageniugenW. vau Bauniugen, pred. te Ameide eu Tien hoven A. M'. van Lommei, B. K. geestelijke te 's-Graveuhage5o. aan de commissie als secretaris toe te voegen G. A. N. T. Jauseu van Aiferden, commies bij het dep. van justitie. Bij besluit vau dezelfde dagteekeniug heeft het Z. M. behaagd: lo. eene staats-commissie in te stellen tot herziening van het Burgerlyk Wetboek 2o. aan deze commissie op te dragen aan ons tot ilat einde de noodige voorstellen te doen in (jen vorm van wetten met daarbij behoorende meraorien van toelichting3o. te bepalen, dat de commissie hare eindbesluiten zal voorbereiden iu drie afdeeliu- genzullende dg samenstelling der afdeelingen nader door ons worden geregeldmet' vaststelliug tevens van zoodanige algemeene voorschriften als noodig zijn, opdat, niettegenstaande de arbeidsverdeeling, de eenheid vau het werk bewaard blijve; 4o. te bepalen, dat de commissie, na voor de eerste maal door oas te zijn bijeengeroepen, hare algemeene vergaderingen zal houden te 's-Gravenhage, of, na van ons bekomen maclitiging, ook eldersterwijl de vergaderingen der afdeelingen* zullen gehouden wordeu ter plaatse door ons aun te wijzen 5o. te benoemen :v tot lid en algemeen voorzitter mr. J. J. van Meerbeke, raadsheer iu den hoogen raad der Nederlandentot leden mf. J. M. Smits,, advocaat- generaal bij den hoogen raad der Nederlanden mr. F. B. Feith, raadsheer in den hoogen raud der Nederlanden mr. R. T. H. P. L. A. van BoriWal Faure, hoogleeraar bij de rijksuniversiteit te Leiden; mr. C. W. Opzoomer, hoogleeraar bij de Rijksuni versiteit te Utrechtrar. G. Diephuis, hoogleeraar bij de rijksuniversteit te Groningen; mr. A. M. van den Acker, ruadsheer in het gerechtshof te 's Hertogenboch inr. W. J. Triebeis, president dét arr.-rechtbank te Arnhem mr. E. W. Gulje, rechtejt in de arr.-rechtbank te Almelomr. A. E. J. Nijsingh, kantonrechter te Meppelmr. L. J. van Oppen, notaris te Gulpenmr. A. P. Th. Eyssell, rechter-plaatsvervanger in de arr -rechtbank en advo caat te 'b Gravenhngemr. W. A. van Hoek, advocaat en procureur te Middelburg: mr. T. van Hettinga Tromp, procureur te Leeuwarden mr. J. C. de Vries, advocaat en procureur te Amsterdam; tot lid en algemeen secretaris, mr. C. Asser, rechter in de arrond.-rechtbank te 's Gravenhage6°. aan i de commissie als Secretarissen toe te voegen mr. Staten-Generaal. Tweede Kameu. Zittin^ van 1' Maart 1880. Iu deze zitting zijn aangenomen verschillende wets-ontwerpen, waaronder dut betreffende het ver kenen van vergunning aan vreemdelingen oin onder bepaalde Voorwaarden de geneeskunst in haren ge- heeleu omvang aan boord vau Nedrrlandsohe schepen uit te oefenen (eeu amendement hierop van den heer Rorabach, tot uitstrekking der vergunning tot de oorlogsschepen is verworpen) en dat tot bekrachtiging van een machtiging tot de uitgifte van erfpacht vau gronden voor de Leidsche duinwater-maatschappij aan de gemeente Leiden. Ingekomen is de voordracht tot heffiug #ener rente belasting. Aanstaanden Vrijdagbehandeling van het adres vau deu kapitein jtir. van der Spiegel. Blijkens eeue mededeeling vau den voorzitter zal het onderzoek van het ontwerp Strafwetboek ver moedelijk in het laatst dezer week afloopeu eu zul- leli voor het paiischreces nog eenfge omwerpen, thans in staat vau wijzen, o. a. het voorstel betrekkelijk de openbare middelen van vervoer, de handels- eu fabriekwerken, en het voorstel Kerkwyk kunnen wor den behandeld. Aangeboden is het ontwerp heffing rentebelas ting. Er bestaat noodzakelijkheid 's Rijks middelen duurzaam en wel zoo spoedig mogelijk door op brengst der nieuwe belasting te versterken. Het verlangen is dat de voordracht nog iu de loop dezer zitting worde afgedaan. Zij is onafhankelijk van andere voordrachten tot herziening vau het belas tingstelsel, die bij het departement in behandeling zijn. Men weuscht dat de rentebelasting reeds dit jaar bijdragen tot inkomsten de.r schatkist' zou kunnen aanbrengen. De minister heeft het beginsel aangenomen eener partiëele inkomsten-belasting naar den mantstaf vau werkelijk genoten inkomsten uit alle kapitalen, die door ingezetenen zijn aangelegd anders dan iu gebouwde- of ongebouwde eigendommen of in onder nemingen vau handel eu nijverheid. Van alle in komsten van' deztn aard zal een vaste percentage worden geheven. De belasting zal bedragen 2 ten honderd viln de belastbure som. Voor 188Ü slechts 1 ten honderd. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat gedurende het jaar 1879 aan 's rijks munt ver- vaurdigd eu afgeleverd ziju voor rekening vau het rijk 1,000,000 tiencentstukken en 2,000,000 vijf centstukken; voor rekening van particuliereu 581,036 tienguldenstukken en 10,103 gouden duka'en onge rekend de gouden dukaten eene nominale waarde waarde uitmakende van 5,920,360. De tweede kamer had volgens de Huagsche kroniek der N. Or. Ct. gehoopt, de sectie-werkzaam heden voor het wetboek van strafrecht in een week ten einde te brengenen eergisteren is men eerst tot boek II genaderd. //Waarschijnlijk zal dus het onderzoek drie weken durenom nu ebbter toch nog iets anders af te doen vergadert .zij in de volgende week bij tusscheupoozen ter behandeling van kleine ontwerpen. Waarschijnlijk komt het voorstel-van Kerkwijk over de burgemeestersbenoeming over een week aan de orde. Vun de tfpeübare be handeling van de strafwfet komt dit jaar naar alle waarschijnlijkheid niets. De kamer schijnt niet ge neigd te zijn (zoo hoor ik) om eeu lange zomer- zjtting te houden, gesteld dat 't wetboek dan be- haudeld zou kunuen wordenen op een ander tijdstip is er dit jaar geen tijd." Door B. en W. van Amsterdam is aan den ge meenteraad/voorgesteld, om' bij het aquarium vau Artis een gebouw op te richten voor zoötomie, voor 14,000 en 10,000 toe te staan voor iurichtiug en meubilair vau dat gebouw en de leerzalen van -het aquarium. B. eu Whebben er, zoo leest men in het Êbl.$ naar gestreefd, dat het «gehqele onderwijs in de zoölogie naar het aquarium zou wordea overgebracht. Dank zij der welwfilende gezindheid van het bestuur wan Artis, zijn zij daanir" loor een groot deel ge slaagd. Het was intbelang der wetenschap, bereid meer te doen,'aan waartoe het zich tegenover de gemeente verbonden had. Iu het aquarium, dat in aanbouw is, zullen dientengevolge voor het ouder wijs iu de zoölogie worden beschikbaar gesteld lokalen voor auditorium, een proef-aquarium, de mikroskopie, bewaring wan voorwerpen, noodig bij het onderwijB*, kamers voor hoogleeraar en ^(phnuensis enz. i Het bestuur achtte het echter niet in het belang van het genootschap, iu genoemd gebouwd ook op te nemeu lokalen voor bet ontledeu der dieren, het bewerken van skeletten, het bewaren van dieren in 'spiritus, chemische onderzoekingen enz. B. en W. moesten dat gevoelen eerbiedigen eu stillen daarom voor na overleg met dat oestuur eu den hoogleeraar iii de zoölogie, voor laatstgenoemde werkzaamheden een afzonderlijk gebouw dicht bij het aquarium langs de Lijubaangracht op te richten. Deensciie Botekhandel en Boteebebeiding. Tot voor een niet groot aantal jaren stond iu Denemarken de landbouw op den voorgrond en waren de veeteelt en zuivelbereiding cr zeer onbeduidend. De gewone Deenschtf boter was in één vroord slecht eu werd in het buiteulaud voor smeersel gebruikt. De b'Bte soort kon alleen ouder deu vabcheu naam vau Kielsche boter verhandeld worden. Thans is dit alles geheel auders. De practische Deeusche landbouwers hebben bij het dalen van de prijzen der granen den graanbouw verminderd eu den voederbouw en de veeteelt aanzienlijk uitgebreid. Met kracht legde zij zich toen op de zuivelberei ding toe, roet het uitstekend gevolg, dat hunne boter thans wereldberoemd is, De oorzaak van deze schit terende uitkomst Men moet dit succes vooral toe schrijven aan de samenwerking van de mannen der praktijk, itfe der wetenschap eu die vau den handel. De wakkere Denen bleven niet dwepen met het verouderde systeem hunner voorvaderen, inaar lieten zich voorlichten door wetenschappelijke mauueu eu brachten daarna het systeem van den beroemden Schwartz in toepassing. Verder gingen zij meer zorg bestedeu aau het .kneden, zuiveren en bewer ken van dm boter. De mannen vnn den handel wisten 'nieuwe en voordteligi dtbouché's voer het uitmuntende product op te sporen en da'ardoor goede prijzen te bedingen. Zij regelden met ode "meeste zorg de prijzen uaar de qualiteit van de boter en spoorden daardoor de landbouwers aan, het product zoo goed mogelijk te maken en tevens voor eeue nette en doelmatige verpakking te zorgen. Was 't wonder, dat er reeds na weinig jaren eeu groote uitvoer naar Engeland plaats had? De uit voer nam zoozeer toe, dat Denemarken een gevaar lijke coucureut voor andere lauden werd. Nederland werd achteruitgezet eu anderelanden werden tot staan gebracht. Sinds deu -FranschPruisischen oorlog verzendt Denemarken jaarlijks eene groote hoeveelheid boter naaq Chiua, Oost-Indië, Zuid-Atnerika enz. In die landen is de Deeusche boter, wegens hare duur- zaumheid, zeer gezocht. De Denen weten dan ook voor de boter, die naar de trophische gewesten wordt verzr .den, zeer hooge prijzen te bedingen. Bovendien bewijzen do/hooge prijzen op de Lou- densche markt en de vele bekroningen met deD eersten prijs op tentoonstellingen ten volle, hoe voortreffelijk het Deensche product is, ondanks de bekende nederlaag in October 1879 te Londen. Boven bt schreven sutces -hebben de Denen groo- tendeels te danken aau het Schwartz-systeem en aan eene nieuweuitstekende wijze van kneden of bewerken van de boter. De afkoeliugs-methode van Schwartz verleent aau de boter vele uitmuntende eigeasohappen en verdient daarom ten zeerste aaubevoleu te worden. Zij is echter geenszins de hoofdzaak bij de boter- bereidingop het knedenzuiveren of bewerken kbmt het vooral aan. Ziehier in het kort hoe de Denen daarbij te werk gaan. In Denemarken wordt de room zoo spoedig mo gelijk gekarndaltijd binnen den tijd van 12 uren na de rooming. De room is dan 2436 uren oud. De Deensche karnton is van de nieuwste soort, onderscheidt zich door haar lichteu gang, weinig geraas eu forschen slag vau dehorizontaal rond draaiende spil. Bij eene temperatuur van 12° Celsius heeft het karnen plaats. Een thermometer is op en in het deksel ge plaatst,om den warmtegraad van den room aantewyzen. De room worijt verwarmd door lange bussen met heet water. Is de room te warm, dus warmer dan 12° Celsius, dan wordt hij afgekoeld door bussen met koud water. Ook op audere wijzen verwarmt men de room of koelt men die af, doch nimmer komt er water in den room. Als 'bet karnen afge- loopen en de boter uit het vat genomen is, wordt zij met zoogenaamde boterspanneu eeu weinig 'uit geperst en samengedrukt. Verder wordt de boter bewerkt pn gezuiverd inet een kneedbord of een kneedrnuchin* Nyniner bewerkt men de boter met de handen. Nimmer gebruikt men water oin de boter te wasschen. Alles wordt zonder water gedaan. Alles, alles doet men met hej^ kneedbord of kneed- maohiue. Ook gebruikt men geen water om de boter van den pols of de spil eu uit de karnton, te sp jelen; men doet dat met wat afgeföorade zoete melk of met twijgjes of takjes. Kneed of plet de boter zoolang, tot er geen vocht meer uitlekt. Welke |u de voordeden van de Deensche me thode ziju? lo. Daar de Deensche karnspil krachtiger slag maakt, kan men bij eeue lagere temperatuur karnen. Het karnen is iu een half uur afgeloopeu. 2o. Daar het karnen bij een lagere temperatuur (12° C.) plaats heeft, is de boter steviger, vaster eu beter te bewerken dan anders. 3o. De Denen gebruiken geen water bij de bo- terbereiding, omdat de vreemde bestanddeelen van het water uadeclig werken op de duurzaamheid van de goede eigeuschappen^der boter. (De boter kau zonder water opperbest gezuiverd worden. Het Deeusche product bewijst dit ten volle.) 4o. Indien de boter met het kneedbord op de kneedmachine is beweikt, is zij reiner en daardoor duurzamer dan wanneer dit met de handen is gedaan. 5o. Met het kneedbord of de kneedmachine werkt men vlugger eu wordt er veel meer vocht uit de boter geperst, waardoor dit product vaster en steviger wordt dan anders. 6o. De boter bezit meer aroma, indien zij on- gewasscheu gekneed is. 7 o. De meerdere stevigheid is van groote waarde iu de zomermaanden. Het Schwartz-systetm en de nieuwe wijze van karnen en boterkneden leveren dus aauiieuiijke voordeelen op boven de Oud-tiollandsche wijze van boterbereiden. Terecht schreef de heer Jules van Hasselt in Sep tember '79 in de Zwolsche Ct. o. a. het volgende: z/Er pleit bijgevolg alles voor, om met de Oud- Hollundsche manier van boterbereiding te breken en het verbeterd systeem zoodra mogelijk in te voeren. //Veehouders, laat u nu niet langer afschrikken door praatjes van ouiugewijden eu van hen, die er, om welke redenen ook, belang bij schijnen te hebben, dat alles zoo blijft zooals het is. 0Veroordeeleu komt volstrekt niet te pas, daar waar de ondervinding dagelijks leert, dat het nieuwe in alle opzichten het oude overtreft. Zorgt er vooral voor, dat de Deiien, Zweden, Norroan- diërs enz. u de boter en kaas niet van het brood eten, zooals de heer Edw. Rooze te Londen, naar aanleiding van de internationale tentoonstelling te Kilbum gehouden, zulks zeer karakteristiek onlangs uitdrukte." J. S. Roo3Ma. {Goesche Ct.) Uit het 12de jaarlij ksche verslag van de /,Veree- nigiug vau officiereu tot onderlinge ondersteuuing in geval van overlijden" blijkt, dat het getal leden op 1 Januari jl. geklommen was tot 1519. Iu den loop van het jaar zijn 25 leden door deu dood aau de Vereenigiug ontvallen, 9 bedankten voor het lidmaatschap, 6 verlieten de Vereeuiging door over plaatsing bij het Indische leger, terwijl 24 leden door detacheeriug bij dat leger tijdelijk ophielden lid te ziju. Daarentegen werden 72 nieuwe leden aang'uomeii, eu keerden 4 oud-leden uit Iudië te rug. Aan de nagelaten betrekkingen van 26 over leden ofiiciereu waarvan een behoorende tot het vorig boekjaar werdt uitgekeerd een totaal be drag van 14,800, elke uitkeeriug bedragende f j>00. Door de overledenen was hiertoe iu het geheel gecontribueerd f 1133, d. i. ƒ44 ruim gemid deld per hoofd. Zes vau de uitkeeringen waren kostelooseen gevolg vau het aangenomen beginsel, dat de uitkeeriu« de 'soin van 550 niet mag over schrijden, waardoor bij een groot getal leden als de Vereenigiug thans telt, bij elke heffiug van coutributie eeu zekere soin beschikbaar blijft. Sedert het bestaan der Vereenigiug hadden 112 uitkeerin gen plaats, waarvan die sedert het jaar 1874 steids het maximum hebben bedragen. Is de bloei dezer zoo nuttige Vereenigiug voor namelijk te danken aan de onvermoeide zorgen van haren president, den heer Kuijtenbrouwer te Zeist, haar blijvend bestaan wordt verzekerd door de deugdelijke eu toch zoo eenvoudige grondslagen waarop zij berust. Hierdoor alleen ookAvhtA njdgelijk, dat de Vereenigiug, Ofschoon verspreid over meer dan 80 verschillende plaatsen in ous land, voor al hunr administratieven arbeid van een geheel jaar aan administratiekosten, drukloon, briefport, reiskosten eu traktement van een adjunot-pennigmeester slechts 105f.93 iu rekening behoeft te brengen. De Raad van toezicht op de spoorwegdiensten, in ervaring gekomen zijnde, dat bij aanvragen van reizigers en afzenders of geadresseerden' van goederen naar de op de stations der verschillende spoorwegen tot inschryvi^£ van klachten voorhanden boeken, bij de spoórwegbe-J ambten het streven bestaat om de aanvragers te be wegen van hun voornemen af te zien en, in plaats der inschrijving eener klacht,1 zich rechtstreeks te wenden tot bestuurders der spoorwegondernemingen, op welke reclames in sommige gevallen eerst na ge- ruimen tijd of op onvoldoende wijze antwoord wordt! ontvangen 1 dat vrij algemeen de dwaling heerscht, dat klach ten, in de genoemde boeken ingeschreven, zonder gevolg blijven, alsmede dat daarop geen toezicht wordt gehouden, zoodat op grond dier opvatting de voorkeur wordt geschonken aan rechtstreeksche inzending bij bestuurders der spoorwegonderne mingen dat hierdoor verschillende tekortkomingen in de uitoefeuing van den spoorwegdienst en ouvoldoeude of vertraagde behandeling van reclames aan de ken nisneming van het regeeringstoeziebt worden ont trokken noodigt belanghebbenden uit tot iuschrijving zooveel mogelijk der klachten in de daarvoor bestem de boekeu, welke ten allen tijde op ieder station aanwezig zijn, op eerste aanvrage aan ieder, die ze ter inschrijving eener klacht verlangt, door de stationschefs moeten wordeu verstrekt, cu op wier inhoud, ook wat betreft de afdoeuing der klachten iugevolge de bestaande voorschriften voortdurend en regelmatig van regeeringswege wordt acht gegeven. In het maandelijk9ch overzicht van F. Klancke te Londen wordt gemeld, dat de tolbeambten zioh genoodzaakt hebben gezien om van de onlangs aan gevoerde ord. thee ongeveer 3500 pakken al» ver- valscht en schadelijk voor de gezondheid af te kep- ren. Men vreest, dat deze waar, welke nauwlijks den naam van thee verdient, naar het vastelaud zal ge zonden worden. Daar nog groote hoeveelheden van dergelijk slecht en /bedorven goed onderweg zijn, mag men aannemen, dat de importeurs zich niet zulieu blootstellen aan het gevaar om ze hier te zien afkeuren, maar onmiddelijk bij aankomst ia de rivier ze voor vervoer naar het vastelaud zullen doen verschepen. Men zij dus daarvoor gewaarschuwd. De Parijsche Boulevard des Italiens dateert van 1676, doch kreeg dien naam eerst na 1782, toen het Theatre des Italiens werd gebouwd. Hij is daar na meermalen herdoopt. Zoo kreeg hij omstreeks 1796 den naam van Boulevard de Coblentz, dien hij geruimen tijd onder het Directoire behield. Hier nestelde zioh namelijk langzamerhand eeu kolouie, die aan het Coblentz der uitgewekenen herinnerde, daar alle in Frankrijk gebleveue kouingsgezinden en de onder het Direc toire terugkeerende zich hier bij voorkeur neerzHteu. Des namid'dag9 was het er groote reünie van roya listen. Op de matten stoelen onder de groote olmen, die na 1830 verdwenen zijn, zaten de schoouen, in royalistische kleuren gedost en met borduur werken, die de kouinklflce familie voorstelden, luisterende uaar de praatjes der grillig gecostumeer- de dandys met bun knoestige knuppels, hun zijdeu kouseu met ingeweven leliën en hun besputlelyk lispelende uitspraak. Na den 18n Brumaire werd de oude naam van den boulevard hersteld, om onder de honderd dagen te veranderen in dien van Boulevard de Gaud. Wederom kwamen toer. hier de royalisten bijeen, die uit Gent, waarheen de koning gevlucht was, hun heil verwachtten. Na Waterloobleef deze bou levard het rendez vous der legitimistische aristocratie, die vier thaus nog bestaande cafés met haar klandisie vereerde. Het .ueest gezocht was Hardy (thans* Maison doréedie het eerst 't gebruik-van eeiv cotelet aux pommes souffiées als déjeuner uitvond. Men noemde dat une succulante hardiesse Te Konstantinopel is onlangs iu tegenwoordigheid van ruim 10 000 Grieken de eerste steen gelegd van eeu Grieksche universiteit, waar men in de medicijnen, de rechten, de wijsbegeerte en theologie zal kunnen studeeren. Voor de universiteit is een terrein gekocht van 5000 vierk. meterde bouw zal 400 000 frs. kosteu. Die som bi door de bankiers van Galata aangeboden eeu hunner, Zarifi, schonk het derde daarvan. De Sultan'zoud 1000 Turksche pondeu. De i/Silezische Courantdeelt een waarschuwend voorbeeld mede van de heillooze gevolgen, die uit het voortdurend gebruik van morphine als verdoovings- eu slaapmiddel kunnen voortvloeien. De directeur vau een Saksisch krankzinnigengesticht gaf onver wachts blijken van waanzin, waarvan uien aanvanke lijk de oorzaak niet vermoedde. - Bij het onderzoeken van een onbeduidend gezwel aan deu arm van een der verpleegden greep hij naar een amputatiemes eu wilde den arm dadelijk afzetten. Door de tegenwerpin gen van den assisteerenden geueesheer, die, deze operatie onnoodig verklaarde en wilde beletteu, woe dend geworden, bedreigde de diteoteur deze inet het mes. De verpleegde maakte van dit oogenblik gebruik om zioh in veiligheid te brengen en om hulp* te roepen. De oppassers bevrydden den adsistentgeneeshetr en de directeur werd naar eeu ander gesticht over gebracht het bleelj, dat hij, die in verschillende plannen, en vooruitzichten was teleurgesteld geworden en dien tengevolge daarvan aan voortdurende slapeloosheid leed,, zich herhaaldelijk morphine inspoot.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2