Ill Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. iën BUITENLAND. BINNENLAND. WN, LEV (j gZOOS DEL,*’ Builcnlandsch Overzicht. Zondag 7 Maart. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. izen. Gouda, :n) i a GOUDSCHE COURANT worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN i idheidsleer, inde, 2 dlu., rllu., 2e dr., NKMAN. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS EIDSCHE GELKAA8. sa O. No. 2, ilits weinige alleen voor het herin- bij wiet meer. ger. ecll. voor iedere boete. Over 8 dagen uitspraak. tartte, I> treiter. rr (het esseu- Juu en Keken !5 geb. 176 0. iften, 1.26 2.50. ii Bismarck, Boertige 1,60. Ir., 0.60, 'olksvltjt, I. zacht tegen iPIJS- sr doos, De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prgs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. geb./1.25. erauderingeu <88 enz.B VV.) ien,. met pl., te,he Cou- en door den Gouda. gelegenheid >t gevraagde le land ge- ENK. ijderlaan. Prins, depóts. els en billet aardiger: iïheker. izen FIJN, Te Wyhe hebben zich reeds volwassen meikevers vertoond. A. s. Maandag zullen de afdeelingen der tweede kamer onderzoeken de wetsontwerpen tot vaststelling van het slot der rekening van Suriname over 1876, tot bekrachtiging der overeenkomst met prins Frederik tot afdoening van schuldvorderingen, tot aanvulling dér begrootiug van het domeinfonds, verhoog»ng van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1880 Staten-Generaal. Tweede Kameb. Zitting van 5 Maart 1880. In deze zitttng werden de inlichtingen op het adres van kapitein van de Spiegel behandeld. Na discussie, waarby de minister van oorlog opkwam tegen het beweren van den heer van Eek, dat in het militaire misbruiken zouden heerschen ten op zichte van recht en wet, WcttTHe mótte"na den heer van Eek, om den minister uit te noodigen te bevelen dat de zaak-van de Spiegel alsnog door een krijgsraad zal worden onderzocht, verworpen, en de conclusie der commissie, om de inlichtingen voor kennisgeving aan te nemen, aangenomen met 40 tegen 8 stemmen. Te Schevenicgeu kwamen ongeveer 30 schuiten aan met weinig visch, die van 130 tot 60 in de 14 dagen besomden. Enkele hebben eenige scha de geleden door het ruwe weer, doch zware rampen ziju gelukkig tot nog toe niet bekend. Door de schraalte is de visch, die goed van qualiteit is, zeer duur. Er zal een proef worden genomen om door een gespannen touw langs of over de spoortreinen, de reizigers op eenvoudige wijze in de gelegenheid te stellen tot signaal, als zij onraad ontdekken. Z. M. heeft A. Voerman Cz., ontvanger der dir. bel. en accijnsen te Oudewater c. a., benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Wamel c. a. Door den kerkeraad der hervormde gemeente te Zevenhuizen is tot predikant beroepen ds. van den Berg, te Bleiswijk. De internationale hondententoonstelling zal dit jaar te Haarlem gèhouden worden op 26, 27 en 28 Juni a. s. In eene buitengewone vergadering van het klassi kaal bestuur der Ned. Herv. gemeente te Dordrecht, is met algemeene stemmen besloten, het vonnis van het prov. kerkbestuur van Gelderland tegen de ou derlingen dezer gemeente, waarbij laatstgenoemden geschorst worden, totdat zij terugkomen op het door hen genomen besluit, betreffende de aannemings- quaestie, terzijde te leggen, en aan genoemd kerk bestuur terug te zenden met bericht, dat zijne uit spraak gewraakt wordt, als zijnde de uitvaardiging niet in overeenstemming met het voorschrift der wet. Vooris zijn twee aanklachten van de heer ds. Essenius Greeff eu dr. Steen, tegen de hh. ds Jakob Eigeman en ds. van Hoogenhuijze ter zijde gelegd, omdat zij niet in den wettel ijken vorm bij het klassikaal bestuur waren ingedieud. (Dordtsche Cl.) Aan de lndépcnda*ce wordt uit Berlijn geseind, dat de wet tot vermeerdering van het actieve leger in den Duiltohtu Rijksdag waarschijnlijk met eene meer derheid van 30 tot 40 stemmen zal worden aan genomen. Zij zal beslaan uit de conservatieven en de pationaai-liberalen. De minderheid zal een groot deel van het centrum bevatten, enkele nationaal-liberalen, die zich bij den heer von Stauffenberg aansluiten, en de Fnrtschritts-partij, de kleine kern van oppositie quand MKMe tegeu de richting» der Dnitsche regeering. De Fraasebe Kamer heeft de begrootiugscommiasie gekozen. Vau de 33 leden der vorige commissie werden 1< herkozen6 (o. a. Spuiter en Floquet) hadden voor een herkiezing bedankt3 (Constans en Wilson) waren ondersecretaris van Staat ge- «orden. Tot de nv uwe leden bekoort o. a. Nsquet; 19 leden der nieuwe commissie behooren tot de union républicaine*, 10 tot de linkerzijde, 2 tot het linkermidden en 2 tot de uiterste linkerzijde. Tot voorzitter van de commissie werd gekozen Brissonondervoorzitters zijn Goblet en Langlois. In de zaak van Hartman is nog geene veran dering gekomen. Rusland heeft niet de uitlevering gevraagd op gronden van staatkundigen aard, maar alleen wegens het plegen van een aanslag op een spoortrein. De aanwijzingen, dat de schuldige niemand anders wezen kan dan Hartman, zijn door de Rus sische regeering overlegd en deze stukken worden nu door het openbaar ministerie onderzocht. Zij btwyzen intusacbeu slechts de identiteit van Hart mann en volgens de precedenten zon de Fransehe regeering niet meer behoeven daar niet zij te be oordeel» heeft, of de man wezenlyk schuldig is. De Russische regeering echter heeft zich bereid verklaard, om nog andere stukken over te leggen, indieu ze mochten worden noodig geoordeeld. Generaal Loris Melikoff heeft al spoedig kennis gemaakt met de gevaren zyner nieuwe betrekking. Er is een aanslag gepleegd op zijn leven. Gelukkig miste de moordenaar zijn doel en de generaal had genoeg tegenwoordigheid jan geest om hem te vatten en aan de politie over te leveren. Volgens nadere berichten is niet uitgemaakt, of de graaf zelf den dader vatte. Anderen beweren, dat dit door het escorte zou zijn geschied. De aanslag was ongehoord stout, omdat de dader het bijna niet mogelyk kan hebben geacht, dat hy kon ontsnappen. Er waren niet alleen vele voetgangers in de nabyheid, maar honderden rijtuigen. Graaf Loris Melikoff was door de kozakken omringd en voor zijne woning waren de schildwachten in het geweer. De belangstelling is natuurlijk groot. Alle groot vorsten en verdere hooggeplaatste personen zijn naar de woning van graaf Loris Melikoff gereden, om hem geluk te wenschen. Reeds is de moordenaar gevonnisd en opgehangen. GOUDA, 6 Maart 1880. Bij Koninklijk besluit is eervol ontslag verleend aan mr. D. N. Brouwer, als 2de luitenant bij de d.d. Qchuttery alhier. denissen om aan geld te komen, veroordeeling tot 2 jaar gev. cell, eu 2 boeten van 25 of 1 dag De trein die van Gouda ’s morgens om 7.16 vertrekt zal voortaan aansluiten op den trein die om 7,35 *s morgens van Woerden naar Leiden vertrekt. Hedenmiddag deed de Hooge Raad der Neder landen uitspraak in de zaak PiucoffsKerdyk. Henri Kerdijk werd veroordeeld tot twee jarOD. Celstraf wegens valschheid in geschriften van koop handel Jen desbewust van vateche boekingen ge bruik te hebben gemaakt. Hij werd vrijyeiproken aan bedriegelijke bankbreuk, waarvan hij. naar men weet, eveneens beschuldigd was. In de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van Donderdag stond o. a. terecht -. W. gewezen jager van Z. K. H. prins Hendrik, wonende te 's-Hdge, bekl. van bedriegelyke op lichtingen poging daartoe. De bekl. was nl. in dp. gepasseerde maand gekomen bij den directeur van de Begraafplaats alltier, den hr. Herman de Groot, en had deze, naar wij reeds vroeger kortclijk mede deelden, het volgende medegedeeld dat frjpmet zijn schuit te Moordrecht liggende daar aan biiokl had het lijk van een broeder, dat hij dit- jftt/oenlijk wilde doen begraven en hy daarom hr. de Grout opgaven van kosten van een begrafenis met volgkoetsen verzocht. Deze werden hem medege deeld en hij noodigde nu den hr. de Groot uit den volgende dag te Moordrecht te kómen ten 4 ure, dan waren zijne andere broeders^ daar ook in familieraad vergaderd, en dan kou (te zaak in eens beklonken worden. Dit beloofde de genoemde heer. De bekl. wilde heengaan maar daar bedacht hij zich, dat hij nog eenige commissies moest doen, waarbij geld noodig was, hij bad niet genoeg geld van Moordrecht medegenomen en hij verzocht mits dien 12.50 ter leen ter verrekening op den vol genden dag; In plaats van f 12.50 werd hem uu 20 ter hand gesteld. Hij zal nu vertrekken, maar daar bemerkt hij, dat de hr. de Groot pijn schijnt te hebben. Hij vraagt de oorzaak, boort dat het jicht is en hij weet direct een middel, dat wel wat duur maar uitstekend is. Hij overreedt daarop den hr. de Groot hem een kopje met f 1.60 mede te geven, dan zal hij morgen het heilaanbrengend middel ontvangen. De man vertrekt eu van de gc- heele geschiedenis is niets waar, de ƒ20, de 1.60 en het kopje zijn vtrdweuen, terwijl van de schuit van den bekl. en het lijk vau diens broeder natuurlijk te Moordrecht biets tevindeu was. Dit was het eene feit. Het andere tas de bekl niet minder waard. Hy verschijnt te Rotterdam bij den graveur Weijl, deelt deze mede dat zijn broeder overleden was en hij op diens lijkkist wilde hebben een koperen of zinken plaat met gegraveerd opschrift. De hr. Weijl deelt den bekl. mede,, dat hij hem zou aanraden een zinkeu plaat te nemen, daar deze veel goedkooper washet kwam echter op geld niet aan, en de koperen werd besteld. Ook nu weder had hij polselir.g geld noodig en leende van den hr. Weijl 8. De hr. Weijl koesterde echter achterdocht, ziet den bekl, zich ha^loopende verwijderenhij achtervolgt hem en laat hem door een agent arresteeren. De 8.kwamen nu aan den wettigön/eigenaar terug. Op de terechtzitting had zich plotseliiS neriugsvermogen vau den bekl. begór£jf van alles wat er gepasseerd was niets’ De officier v. Justitie retjuireerde voor deze bekl. welke het geheele land afliep met allerlei geschje-

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1