BINNENLAND. waken. Het is dus alleen als voorzorgmaatregel, dat zij daartie is overgegaau." GOUDA, 6 Maart 1880. Naar wij vernemen heeft de heer Otto alhier aangeboden de Zaal van het Kantongerecht, alwpar de tentoonsteMiug der voorwerpen, bestemd voor de verloting ten behoeve der noodlijdenden door #n jougsten watersuood, gehoudeu zal worden, kosteloos te versieren. Prijzen zijn reeds ingekomeu of toezegging van prijzen zijn gedaan door de heeren F. Stroeve, J. «T. van Bemmel, A. van Dorst, 11. van Baarzel, I. P. vnu Uatz, J. van Lakerveld Blanken, I). Lulius van Goor, J. G. Delonje, M. van der Burg, W. Begeer, C. G. van der Post, 1. J. Bonnenr, T. A. G. van Deth, 1). Samsom, de Vries Robbé, M. A. G. Vorst man, A F. van der Pool, G. N. de Vooijs, B. Seholten, C. J. C. Priuce, E. Jochim, A. Brinkman, B. H. Maaskant, S. S. Polak, H. Groenendal, Olij, mr. D. N. Brouwer, S. Verweij Az., H. W. Kramers, J. van Kraneuburg en J. J. Bertelman en de dames G. Ravesteyu Medemblik, gez. van Dantzig, J. Zeeuw, M. \an Hinlopen Labberton, mevr. de wed. van Goor, mevr. de wed. Klaus, I. M. eu C. Siillzer, gez. Kijken, H. G. vau Leeuwen, mevr. de wed. Lanzir.g, C. E. J., I. M. en E. C. L. van Echteu, mevr. de wed. Salverda, P. C. Anemaet, J. Nieuwertf van den Berg, S. M. Gretser, mevr. Borst-lloeur, J. Kempe, mevr. de wed. de Koning Munting, mevr. K. van der Lee, C. J. van Leeuwen, mevr. Kroon- vuu der Hoeven en mevr, Bertelmau Jacobi, terwijl ook de R. K. Inrichting van Liefdadigheid en enkele meisjes uit het Weeshuis prijzen hebben toegezegd. Nog willen wij vermelden d&t nu reeds de prijzen in ,/Arti Legi" in ontvang worden genomen en aldaar bewaard worden, waarmede de heer Vuurens zich welwillend belast heeft. Gisteren avond hield de Herv. Vereenigiug „Oranje en Nederland" hare gewone maandelijksche leesver- gadering, waarin de heer A. G. van Willigen, onder wijzer alhier, een aangename en leerrijke voordracht hield over „het Vermaak." Verscheidene bijdragen verhoogden het-genot van den avond. Onlangs deelden wij mede dat Ged. Staten van Zuid-Holland aan liuune ambtgenooten in Nqord- Hollaud en Utrecht een voorstel hadden gedaan om door gemeenschappelijke regeling van deu toestand van deu Noorder Lekdijk, de veiligheid der achter liggende landstreken te- verzekeren. Wij vernemen tot ons groot leedwezen dat Ged. Staten van Noord- Holland en Utrecht dat voorstel hebben verworpen. Daarmede zijn thans alle onderhandelingen over die zaak tusscheu de Provinciale Besturen afgebroken en alle hoop is vervlogen door regeliug van den Provincialen Wetgever, de veiligheid der bedreigde provinciën verzekerd te zien. De.ophooging, die nu aan het college van den Lek- dykBovendams is opgelegd, wordt door alle deskundi gen en betrokkeu belanghebbenden als ten eenemale on voldoende geacht en toch legt men daarbij zich neder dan is voor jaren de kans op voldoende be vestiging vervlogen en blijft bij eiken winter de mo gelijkheid vnn ten verschrikkelijke ramp dreigen. Een gerucht is ons ttr oore gekomen, dat in deze hachelijke omstandigheden, het hoogheemraad schap Rijnland nogmaals het initiatief zal nemen om met samenwerking van de voornaamste belang hebbenden en voor groote geldelijke offers zijnerzijds tot een afdoende beslissing te geraken. Hartelijk hopen wij, dat dit gerucht waarheid moge bevatten eu dat het zal blijken dat de ener gie der waterschappen tot staiid zal kunnen brengen waartoe de provinciale wet^bver bleek onwillig te ziju. (Hbl.) Naar het Handelsblad verneemt zal H. M. de Koniugiu dit jaar Z. M. den Koning niet verge zellen by zijn verblijf in Amsterdam. De reden, die van deze teleurstelling wordt opgegeven, is voor het overige wel geschikt om met vreugde door het Ned^rlandsche volk te wohlen vernomen. Men schrijft uit de Alblasserwaard, dd. 6 Maart. Sedert ruim acht dagen is men in deze streken algemeen begonnen met den veldarbeid. Het spitten der bouwlanden en tuinen is in vollen gang. Op beschutte plaatsen zijn hier en daar reeds erwten en en vroege boonen gelegd en enkele tuingroenten gezaaid. Spoedig zullen van de vroegste soorten aardappelen worden gepoot en wanneer eenige zonnige dagen mogen komen zullen de wei-en hooilanden eene gansch andere gedaante vertoonen. Reeds ontwikkelt het gras in het oog valltnd en vertoonen zich enkele grasbloempjes. Het vee is gezond eu de opbrengst van het zuivel groot. De groote zangwedstrijd ter viering van het halve eeuwfeest van Cecilia a bestaau te s'-Hage, zal ge houden wordeu op 14 en 15 Aug. a. s. Ze is in 5 afdeelingen verdeeld. De le afd. is voor Ne- (lerlandsche vereenigingen, by vorige wedstrijden nog geen prijs behaald hebbende en minstens 24 zangers sterk. Daarvoor zijn uitgeloofd 3 verguld zilveren medailles, en daarby voor den leu prys eene premie van 100, voor den 2en een van 50. De 2e afd. is voor Ned. vereenigingen, bij vorige wed strijden reeds bekroond, doch nog geen len prijs behaald hebbende eu miustens 32 zangers sterk: le prijs gouden med. met 200, 2e prijs verguld zilver med. met 75, 3e prijs verg. zilv. med. De 3e afd. is voor vreemde gezelschoppen, bij vorige wedstrijden reeds bekroond en miustens 40 zangers sterk le prijs gouden med. met 300, 2e pr. verguld zilver med. met 150, 3e pr. verg. zilv. med. met ƒ75. De 4e of tere-afd. is voor Ned. en vreemde vereenigingen, hebbende bij vorige wed strijden reeds een of meermalen le prijzen behaald en ïninftons 50 zaïujers sterk le pr. gouden med. met 600, 2e pr.Vverg. zilv. med. met 300, 3c pr. verg. zilv. med. met 100. De 5e afd., die van uitnemendheid, is voor vreemde en Ned. vereenigingen, hebbende bij vorige wedstrijden reeds een of meer eereprijzen van uitnemendheid behaald en minstens 80 zangers sterkle prijs gouden med. met 1200, 2e prijs gouden med. Elke ver eenigiug ziugt een koor naar keus en verplicht koor. De hoofdcommissie voor de algemeene verloting, ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood, ontving, na overmaking van het eerste geldelijk bedrag waarin begrepen was de verzegelde geld rol, inhoudende 2000 francs door Z. H. den Paus geschonken aan de algeineene watersnoods- coramissie te Amsterdam, van deze een schrijven, waarin o. a. het uavolgende voorkomt„De krachtige steun uwer oommissie is ons in deze dagen, nu het verschaffen vim veevoeder belangrijke sommen gaat eischen, dubbel welkom." Uit deze betuiging der Amsterdamsche commissie blijkt, hoe gelukkig de gedachte des koniugs was, oir. bij vernieuwing eene verloting te orgnniseeren. Reeds tot voorziening in oogenblikkelijke behoeften toch worden zefer be langrijke geldelijke offers gevorderd. Voor de ver loting zijn weder belangrijke prijzen ingekomen. In de afgeloopen week is te Leiden door het roodvonk aangetast éóu pereoon, en aan die ziekte overleden geene. ».f* Den heer dr. II. G. Hagen, pred. hij de Ned. herv. gemeente te Leiden, die onlangs voor het beroep van de Remonstrantschei gemeente alhier heeft bedankt, werd dezer dage van wege vele gemeenteleden eu vrienden een geschenk, als blijk van vereering en hoogachting, aangeboden, benevens een albuin. waarin de namen der gevers zijn opgenomen. De heer Ha gen toonde zich bij de aanbieding uiterst gevoelig voor dit blijk van belangstelling in zijn persoon en werk. Een onzer oudste letterkundigen en dichters, diet in spijt van zijn hooge jaren, nog altijd onvermoeid werkzaam was, dr. J. J. F. Wap, is Zondagochtend op vier-en-^eventigjarigen leeftijd overleden. Dr. Wap was oud-leernar aan de Kon. Militaire Aca demie te Breda, waar hij, om zijn warme vaderlands liefde, aangename herinneringen heeft achtergelaten. Z. M. de Koning schonk hem de Eikekroon en talrijke letterkundige genootschappen telden hem ou der hunne medeleden. Aanstaande Woensdag te 12 uur wordt te Delft, waar hij laatstelijk metterwoon gevestigd was. zijn stoffelijk overschot op de R. K. begraafplaats ter aarde besteld. Men deelt aan het Utr. Dagbl. mede De maand Februari gaf elf dagen, die tè weinig temperatuur gaven, de overige dagen waren warmpositieve afwijkingen van 6 gr. Celsius kwamen meermalen voor, den 19den des morgens nad men zelfs 7.9 gr. zoodat deze maand, voor 't eerst sedert November 1878, eens eene te hooge temperatuur gaf. Ge middeld hield men dagelijks 1.23 gr. over. De thermometer daalde nog 5.8 gr. beneden het vries punt en wel op den 5denbehalve deze dag kwamen nog zeven dagen voor, dat de thermometer beneden 0 gr. aanwees. Deze lage aanwijzingen kwamen in de eerste helft der maand voorden hoogstep stand had men den 17 den, en in het voorgaande jaar was diezelfde stand op den loden voorgekomen. Den koudsten dag had men den 3den, toen men de soijn der waarnemingsuren nog - 4.2 gaf; den lsltnj was die3.9 geweest en den 5den 0 7; verder was die som altijd boven het vriespuntde warmste dag was op den 19den. De gemiddelde der maand bedroeg 5.16 gr., in '79 was die 1.46 geweest, dus 2.7 gr. kouder. Dé barometer, die vijf maanden te veel lucht- drukking had aangegeven, en wei gemiddeld elke i maand 5.87 raM., was nu te laag. l)e eerste dagen der maand gaven te booge standen positieve af wijkingen van 13 m.M. kwameu den 3den voor doch in deu avond van den 6den daalde de stand onder den normalen, zoodat met den lOden een dal had, dat ruim 12 m.M. ouder dien stand was; den 13den had men weder een bergrug, die ruim 6 m.M. en den 25steu een, die 11 m.M. boven de gemiddelde was. Den I7den had men het diepste dal; de barometer was toen 20 m.M te laag.' De gemiddelde van dit jaar 6.8 m.M. hooger dan iu '79, toen men de laagste gemiddelde sedert 1849 had. De dampkringdruk kwam met de gemiddelde vrij wel overeen: de hoogste, 8.75, had men den 19den, de laagste 2.78 m.M., den Isten en de betrekkelijke vochtigheid was iets miuder. De lucht was geen enkele maal geheel met de waterdamp verzadigd; de grootste vochtigheid, 97 pet., kwam in deze maand viermalen voor, terwijl de kleinste 43 pet. bedroeg. De hoeveelheid regen bedroeg 36 m.M. en wag 10 m.M. minder dan men had mogen verwachten; de grootste boeveelheid ontving men in de tweede helft der maand en bij den regen had men 1 m.M. sueeuw. De verdamping van water was ook minder dan de gemiddelde en was 16.3 m $1- Een paar heldere dagen kwamen voorde avon den waren betrekkelijk het minst bewolkt deu 17deu zag men des avonds een kring om de maan. Eukele dugen had meu met sterkere winden, zoo als den 19den en 20*ten uit het ZZW. en ZVV. met eene gemiddelde drukking van 27 en 36 en stooteu van 35 en 50 en den 26sten uit het VVZW. met stooteu van 40 kilogr. Het adres door het hoofdbestuur van de Ned. „Maat9ch. voor Tuinb >uw en plantkunde" aan, den minister van binneiil. zaken gericht, bevat behalve het betoog der wenschelykheid tot oprichting eener Rijkstuinbouwschool eu het verzoek daartoe, ook het volgende plan „De Ryk9tuiiibouw8chool zal mo'ten ressorleeren onder het middelbaar onderwijs. Hoe gaarne wij ook het lager onderwijl voor de keunis van deu tujnbouw dienstbaar zouden muiten, laten wij dit hier ter zijde, en hooger onderwijs kan ook geen sprake ziju. „Het onderwijs zal moefeu gegeven woiden zoo wel iu de theorie als iu de praclijk vau het vakü „Het onderwijs in de theorie zal niet veel reden tot verschil van gevoelen kunnen, oplerereu. Heit zal er vooral op aankomen geschikte leeraren te vinden, die aau de toekomstige tuinbouwers die kennis van de wetenschap zullen weten mede te deelen, welke hun bij het uitoefenen der praclijk van nul kan ziju. „I)it ouderwijs zal nroeteu luopen over de be ginselen der natuurkunde en aardkunde; over de scheikunde toegepast op den tuinbouwen bovenal over de planteu-physiologie (het leven en de voeding der planten); de beginselen der plantkunde en dier kunde. Men zul hier nog enkele vakken, hetzij verplichtpnd, hetzij naar verkiezing kunnen by voegen, b. v. boekhouden, teekenen, enz., maar men zal bo venal in het oog moeten houden, dat de jongelieden gevormd worden tot geleerden, maar tot practische vakmanneu met grondige keunis toegerust. „Het onderwijs iu de practyk zal niet zoo ge makkelijk tot genoegen van iedereen tot stand komen, en aan alle billijke eischen kunnen voldoen. Men zal hier stuiten op de moeielijkheid om aan dezelfde inrichting in alle vakkeu van den tuinbouw onder richt tc geveu en vervolgens op de moeielijke keuze van de plaats, waar zulk een school zal moeten verrijzen. „Het tuinbouwbedrijf laat zich gevoegelijk ver deden iu vier hoofdvakken „N°. 1. De groenten- en vruchtenteelt (warmoe- zerij en tuindery). „Dit vak staat iu sommige streken vnn ons land op zeer hoogen trap, <u groot is het uantal van hen die zich daarmede bezig houden. „N°. 2. Dc cultuur der vrucht- en vroudboomen. (boomkweekerij). „N°. 3. De plantenteelt in uitgebreiden zin (bloe misterij). N°. 4. De bolleucultuur op de zandgronden in de omstreken van Haarlem. Het weekblad Sieboldia uit den wensch, dnt ook de andere maatschappijen of vereenigingen voor tuin bouw in ons land het voorbeeld, door dit hoofd bestuur, door Haarlem en door Boskoop gegeven, mogen volgen. Zelfs de kleinste vereenigingen heb ben recht van spreken, en begrijpen ze haar roeping goed, dan zullen ze daar thans gebruik van maken. Niet enkel de uitdrukking der wenschelykheid vnn de oprichting eener Rijkstuinbouwschool is voldoende, men voege er de gronden bij, waarop die wensche lykheid berust. Hoe beter de regeering door be langhebbenden en belangstellenden wordt ingelicht, des te gemakkelijker zal het haar vallen een besluit te nemen, des te meer kans is er, dat dit zal zijn overeenkomstig de uitgesproken weuschen tn de bestaande behoefte. De Preeurseur heeft geklaagd over de behandeling, waaraan de Antwerpsche handel iu den afgeloopen winter tijdens de stremming van het verkeer op de Schelde, te Vlissingen zou hebben blootgestaan. Het blad zegt o. a.: „De opzettelijke langzaamheid in de behandeling der zaken eu de buitensporige prijaeu voor de ge ringste werkzaamheden gevoegd bij het geringe practisch overleg, waarvan blijk is gegeven ondanks de pracKtige inrichtingen welke het aan de Regeering te danken heeft, ziju oorzaak dat Vlissingen een allertreurigste reputatie te Antwerpen heeft verkregen, die eerst na langen tijd eu na heel wat bodfzen van beter inzicht voor een betere zal kunnen plaats maken. „Zullen de plaatselijke autoriteiten zal de bevolking in dien zin werkzaam zijn? Wij weuschten het, maar durven het niet hopen." De burgemeester van Vlissingen, de heer A(ie Smit, heeft rei ds tegen die klachten geprotesteerd en de Kamer van Koophandel aldaar heeft in buiten gewone vergadering besloten, aau de redactie van den Preeurseur de vraag te richten of zij de klachten door feiten kau staven. Als men een plekje heeft dat nog niet tot't een of 't ander is bestemd, vorme men het tot ecu takje, beplante het middengedeelte met osmunda regalia, de bekende kouingsvareu, een ook in ons land inheemsche varensoort, die een prachtig gewas vormt Imet zeer groot, fraai gevormd loof. Daar omheen moet eeu rand gevormd worden van ge wone klimop. Kan inen hier en daar een ruw stuk steen er tusschen laten uitsteken, dat zal het effect zeer verhoogeit. Men zij wel indachtig, dat een dergelijk vak alleen kans van slagen beeft op een schaduwachtige plaats, dus waar men dikwijls verlegen staat wat er te planten. In den vorigen zomer zagen wij een prachtig vak op gemelde wijze beplant, op een buitengoed in ons land eu behielden dit in ons gehi ugen, om er misschien een of meer lezers van dit blad opmerkzaam op te maken. {Semper virtue.) Eigen Haard behelst een opstel van den luitenant ter zee Caltneyer, die aan de expeditie van de IVillem Barents deel narn. Hij beschrijft de weten schappelijke werkzaamheden aau boord vau dien bodetn. Die beschrijving is 'opgeluisterd met een drietal schetsen van den schryver, door J. C. Greive Jz. op hout getcekend. Volgens het contract moet de tunnel door den St Gotthard den lèn October 1880 opgeleverd wordeu, de gausche spoorbaan eerst in 1884. De gcheele voltooiing vnn deu tunnel met het leggen der lucht kokers zal echter nog 14 maanden duren, zoodat de aannemers voor te late opleveriug fr. 1.200,000 zullen te betalen hebben. Wegens de buitengewone bezwaren die zich bij de uitvoering hebben voorgedaan meent men echter, dat de boete niet ten volle zal worden toegepast. Aan de Zwitsersche zijde loopt de Gotthardbaan van Luoern langs den oever van het Vierwaldstiidter meer laugs Kussnacht, de Hohle Gasse en de Tell's kapel naar Immeuser. Vandaar langs het Zuger meer, den voet van c|en Rigi, Arth en het Lowerzer meer naar Brunuen, waarna zij tot Ffüelen weer laugs de schoone oevers vau het Vierwaldsilidter meer loopt. Bij Flüelen begiut de sterkste helling; iu vele kronkelingen stijgt de spoorweg naar Göscheuen, den noordelijken ingang des tunnels. Tusschen Göscheuen en Luoern zullen zich 26 grootere en kleinere tunnels en vier bruggen over de Reuss bevinden. Bij Airoio verlaat de spoor weg den berg, oin wederom sterk kronkelende, door elf tunnels en over zes bruggen over dc Tessino, Biasea aan den voet vau deu St Gotthard te be reiken. Naar men verneemt is men voornemens aan het Kruliugsohe Veer een nieuw post-en telegraafkantoor op te richten. I)e jonge Coquelin, van de Cotnédie Franqaise heeft ouder den pseudoniem Pirouette een boekje uitgegeven, getiteld Le livre des convalescentsvol aardigheden, aneodoten en grappen. Hij heeft ook eene afdetling gewijd aan Sarah Bernhardt, wier magerheid, zooals men weet, te Parijs spreekwoordelijk is. Wij geven een paar der Sarah Bemardtiana weer. Men zeide eeus tot Sarah Beruhard„Keer in tot u zelve." „Ik kan niet, antwoordde de groote actrioe, er is geen plaats. Sarah Bernhardt in het bad stappende een degen stoot in het water. En dematsteEen schilder heeft nati do Comcdie Frangaise een prachtig portret van Satah Bernhardt geschonken. Do bekoorlyke kunstenares is gekleed en een wit satijnen kleed met poften, heeft een Racine in de hand eu een wind houd aau hare voeten. De achtergrond wordt gevormd door een tuin vol vogels en eeu helderen hemel. En dat alles is geschilderd op een wit katoenen draad. Eeu Berlijnsche huisvrouw had onlangs per adver tentie een dienstbode gevraagd. Den volgenden dag melde zich een jonge dame aan die eerst haar visi tekaartje naar binnen zond. Zij kwam zich presen- teereu als keukenmeid Als een bewijs voor de stelling dut de moderne industrie van alle, schijnbaar geheel nuttelooze dingen nog partij weet te trekken, moge het volgende dienen. Alleen in Londen worden jaarlijks duizenden ton nen gebroken wijn-, likeur-, en sodawaterflesschen, de laatste vooral tot allerlei nattige voorwerpen verwerkt. Goedkoope galanteriewaren, ornamenten, een genu en aardewerk voor de fabriekdistricten, een soort vau poetspoeder, glaspapier enz komen uit de ge broken flesschen terecht. Welkeverbazend groote massa's van dit artikel jaarlijks worden omgezet blijkt hieruit, dat de groote mineraalwaterfabriek van H. D. Ramliugs iu het verloopen jaar honderd tonnen glasscherven verkocht heeft, die door elkander geae- kend met 19 Mk. per ton betaald werden. Men leest ia de Haagsche kroniek van het Alg. Handelsblad Vijf Haagsche kunstenaren, die huuae schilderijen nanr het aanstaand Parijsch salon zenden, hebben de welwillendheid gehad, huoneu stadgenooten de primeur van het kijkje aau te bieden. In bet gebouw der Loge, waar bet bovenlicht wel niet met het volle en sterkere atelierlicht wed ijveren mag, inanr niettemin voldoende kan geacht worden, zijn acht schilderijen op de Nederlandsche wijze in een halven cirkel naast elkaar geplaatst. De schilderij van den heer Gerke Henkes neemt, door haar omvang er toe aangewezen, de voorzitters- plaats iu. Men zou haar kunnen betitelenIn de Kerk. Een typig trio, op een kerkbank gezeten, vormt de hoofdgroep. Een oud, karakteristiek maunetje, eeu vond voor den schilder, luistert met aandachtnaast hem zit Neerlaud's welvaren, ver persoonlijkt in eene dikke óoeriu uit het Overmaas- sche, die, de „zeven vette jaren" voorstellende, een smal neepjeskqpje naast zich heeft, dat de „zoven magere jaren" vertegenwoordigd. De pilaar op deu voorgrond gunt slechts eeu half doorzicht ia de kerk, waar de gemeente vergaderd is. Na tuurlijkheid en typige voorstelling zijn de hoofdver dienste dezer welgeslaagde schilderij. Een zware donkere November-zee, mei dansende pinken, waartegen de groene golven aauklotseu, is door Mesdag met met al die waarheid en kracht weergegeven, waartoe zijn stoute kunst in staat is. Op eeu ander doek aanschouwen wij Schevenin- gen bij sneeuw. Iu de verte woelt ae zeevoor ons is het duin in eene massa herschapen. Iu plaats vau eene doukere zware lucht, die meu dikwerf bij sneeuwweder ziet eu welke ook door kunstenaars, om het sterk contrast, menigmaal gekozen wordt, heeft Mesdag ditmaal eene fyne lucht met geelgrijze wolkjes over dat blauke veld gewelfd, en de uit werking daarvan is inderdaad verrassend. Vau Israels bevat dit klein salon twee kunstwerken een portret en eene geure-schilderij. De beeltenis zul vooral biuiu-n onze grenzen een triuraf voor den kuustenaar ziju, omdat de gelijkenis zoo trefLud en sprekend is, dat iedereen deu welbekenden persoon onmiddellijk herkennen moet. Het is alsof men mr. P. Blussé, het lid der Tweede Kamer, oud-minister van financieu, hetzij in de kamer, hetzij iu opera of comedie zag zitten luisteren, zoo volkomen ge trouw weergegeven, levend, bezield, doet zich dit kniestuk nan u voor. Men zou wellicht kunnen erlangen, dat de handen wat uitvoeriger behandeld waren, maar moest dit ten koste vau dat „ick eu weet niet wat." dat echt artistieke, dat bezielde, Jat zon iedereen, dunkt mij, den voortreffelijken kunstenaar toeroepen Laat ons dien- breed getoetsten kop, dien baard, zoo heerlijk van toon, die meesterlijk geschilderde haren, kortom de gausche persoonlijkheid, zooals zij door u juist en waar opgevat en vertolkt is. Dit portret, waarvan karAkter en uitdrukking zoo treffeud zijn weergegeven, herinnert mij^ onwil lekeurig aan een der fraaiste beeltenissen door Israels geschilderd, aan het portret van professor Goudsmit, jaren geleden door hem geoonterfeit. Het genrestuk van Israels stelt voor een arm huisgezin aan den maaltijd, eene variante, zoo men wil, van een con amore door hem behandeld on derwerp. De compositie is naïef eenvoudigdc man zit naast zijne vrouw, deze sust het jongskede daaropvolgende dreumes komt amper boven tatel een meisje is met haar rugje naar den toesdhouwer gezeten, en een schrokkige jongen neemt de andere zijde der tafel iu. Men zou het poëzie der armoede kunnen nemen. Het geheel, miuder krachtig dan b. v. de Koekbak- ster eu andere zijner kunstwerken, is iu fijntfti töou geschilderd. Gelijk het huishoudstertje daar zit, wekt de kunstenaar allerlei gewaarwordingen bij u op. Hoe waar en juist is alles door hem gevoeld. Dat voorovergebogen kindje is bewonderenswaardigde kop der moeder, iu zulk een fijn gamma geschil derd, mag eeu meesterwerk heeten. Van Mauve zien wij ditmaal geen schapen, maar een bosch bij winter, waar de houthakkers met hun vernielingswerk druk bezig zijn. Die fijne, dampige toon, welke des winters het groengrijze hout met de lucht vormeu kan, is door deu kunstrnaar talent vol weergegeven. Op den zandigeu voorgrond zijn enkele reuzey, van het bosch gevallen, en de na tuurlijkheid dier gevelde stainrneu met het versch afgehakte hout moet ieder treffen. De fijn blauwe lucht, die zich boven de bladerlooze toppen virtoout, is geheel in harmonie mei dit kalm tafereel Indien mevrouw Mesdag door mijne ongalante pen het laatst genoemde wordt, is dit öradat ra. in deze kleine verzameling het sterke geslacht inder daad dit epitheton verdient. Van inevr. Mesdat aanschouwt inen hier:/een boerenerf en een bosch- gezioht. Iu het boerenerf zijn ontegenzeggelijk zeer fraaie gedeelten, en de ouderiiuge verhuudiug der deelen is zeker verdienstelijkhet geheel kau mij echter als compositie niet bekoren, en men moet op te grooten afstand blijven, om het onafgewerkte der schilderij niet te zeer te bespeuren. Enkele ge- deel teu, zoo als b. v. de grauwe schuur tegen de lichte lucht uitkomende, de toon van het graanveld en het pannendak verraden de baud eener coloriste, die slechts studie behoeft om fijner te leeren vol tooien en correcter vormen aan de stoffage te geven. Alles bijeengenomey in deze kleine, intieme ten toonstelling der bezichtiging ten volle waard, en het zou voor oqze hofstad zeer wenschelijk ziju, dat men een goed verlichte aangenaam ingerichte zaal bezaten, waar tegen matig entree een permanente tentoonstelling van moderne kunst gehouden werd. Moge dit achttal te Parijs even goed licht en eeu even gunstige plaats ontvangen als de humane Lege- zaal het ten deel liet vallen. De Patrie geeft eene beschrijving van een soort van „waschvrouwenraarkt", welke sedert onheugelijke tijden,1Pothans in de „rue aux Ours", tusschen de straat van St Denis eu den Se'oastopolboulevard te te Parijs gehouden wordt. De „markt" heeft, be halve Zondags eu Maandags, eiken dag plaats, des zomers van halfzes tot uegen, des winters van zeven tot tien uren des morgens, volgens politiereglcraent. Men vindt er meestal ^ongeveer honderd vrouweu ea meisjes, die door de bazen ec bazinnen der hoofdstad en uit den omtrek ter plaatse worden gehuurd. Onder die honderd vindt men drie ca; tegorieën blanchisseuses of laveuses, repasseuses en savonueuses. De laatste verdienen iu den regel 8'/g fr. daags, benevens een kop koffie en een kwart liter wijn. De strijksters krijgen geen wijn en verdienen op 't allermeest 3 fr. „Men zou zich niet juist uit drukken", zegt de Patriezoo men deze „markt eene school var. betamelijkheid eu goede zeden wilde noemen. Aan den Parijschen gemeenteraad is wederom een rapport ingediend tot verandering der namen van ver schillende straten, wier benamingen geene beteekenis hebben voor hen die de geschiedenis van Frankrijk willen beperken tot wat na 1789 is gebeurd, met goedgunstige toelating van de voorbereiders van de gewichtige uitbtrsting van dat jaar. Wij hadden reed3 vroeger gelegenheid te doen uitkomen wat er klein geestigs is gelegen in de redeneeriug welke tot die platiucu leidt. „Ten allen tijdé, bij alle volken heeft men gaarne de openbare wegen geuoemd naar hen die zich jegens het vaderland verdienstelijk hadddeu gemaakt. Dat is eeu sprekend bewys van erkenning van bewezen diensten." Reden te meer om de zoo gegeven namen te bewaren. Doch de Fransche repu bliek van deze dagen heeft geen oog voor verdiensten, onder een ander regime betoond. De democratie moet zegevieren, zelfs op de naamborden der stra ten. De politiek moet het gnnsche leven des volks beheerschen naar de meening van hen die, in een of ander wetgewend of administratief college geroepen, hebben geleerd van die politiek zich eene bezigheid te maken. De groote massa aijdt zich aan hare zakeu en laat de heeren in die kleinigheden begaan. Zoo moet ook de naam van Haus9man verdwijnen van den boulevard van dien naam. Men ziet in hem slechts den prefect van Napoleon III, die breede straten maakte om de artillerie in een straatgevecht tot haar recht te doen kouien, en men vergeet, dat dc verbreeding der levensaderen van de groote stad eene juist geziene behoefte was, met het oog op hare uit breiding eu zich voortdurend uitdyendc eischen van het verkeer. Men wil, het is weer het rapport, de geschienis der stad van die naamborlje9 doen

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2