Laatste Berichten» APVERTENTIÈM. Afloop van Openbare Verkoopingen vau Onroerende Goederen. M ARKTBERICHTEN. CORRESPONDENTIE. Burgerlijke Stand. Gouda Moordrecht: Gouderak Stolwijk Haastrecht: Reeuwijk Waddinxveen: Zevenhuizen de lijn voortgaan tot aan den Scbeveningschen weg en zich daar met den tramway naar de badplaats ve reeüigen. Zonder beraadslaging werd met 29 tegen 3 stem me u aan het hoofdcomité voor het oprichten van een standbeeld vnu Spinoza vergunning verleend tot oprichting van het beeld voor den wysgeer op de Gedempte Paveljoensgracht, onder toezegging tevens dat de gemeente den eigendom van het gedenktee- ken zal aanvaarden. Photogrammen daarvan waren voor de raadsleden ter inzage uedergelegd. Het beeld van Spiuoza vertoont zich in zittende hou ding aan het oog, al peinzende met den arm tegen het hoofd geleund. Voor den Hoogen Baad werd Dinsdag een in teressant beroep in cassatie bepleit. In het rechts geding dat onlangs voor het Hof te Leeuwarden gevoerd werd tegen H., den directeur der Friesche Handelsbank, waren ook de commissarissen dier Bauk, onder wie mr. H. W., als getuigen gedagvaard. Beiden wilden zich verschoonen van het afleggen van getuigenis, op grond dat de statuten der Bank hun geheimhoudiug oplegden, en op grond dat zij op verschillende vragen, die men hun wilde doen, geen antwoord wisten te geven en dit alleen zouden kunnen na voorafgaaude inzage der boeken. Het Hof besliste hierop bij incidenteel arrest, dat de w betrekking van directeur eener Handelsbank niet behoorde tot die, welke by art. 189 Strafv. bedoeld zyn, eu dat derhalve het slot van dit artikel niet kon worden toegepast, terwijl bepalingen van sta tuten niet kon gehieu boven die der wet. Derhalve beval het Hof de beide heeren getuigenis af te leggen eu schorste de zitting tot den volgenden dag, opdat zij vooraf de boeken zpuden kunnen inzien. De beide getuigen voldeden aan dit bevel, doch niet dan na eerst tegen het incidenteel arrest cassatie te hebben aangeteekend. Namens hen werden door den advocaat mr. W. Thorbecke tegeu dit arrest twee cassatiemiddelen toegelicht, luidende I. schending van art. 179 in verband met art. 65, 68, 96 en 183 Wetboek van Strafvord., omdat het Hof den getuige had gelast omtrent punten, die hy onder eede had verklaard niet te weten, naar aanleiding der by de dagvaarding gedane vragen te antwoorden en hem dus een ondezoek was op gedragen omtrent hetgeen hij niet wist, en derhalve hem geboden had meer te doen dan enkel getuigenis der waarheid te geven, eu II. schending van art. 189 Wetb. van Strafvord., omdat bet Hof dit artikel niet had toegepast op een getuige, directeur eencr naaralooze venuootschap, wien de statuten geheim houding opleggen en wel op grond van de overweging, dat de bepalingen der statuten geen redeuen van ver- sohooning kunnen scheppen boven de algeraccnc wet. Ip de jongste alg. vergadering der Veremiging van e» voor Ned. Industriëlen is, zooals wij reeds kortelijk meldden, besloten ora, overeenkomstig het dringend verlangen van verschillende leden, aan het Bewind op te dragen de overweging van een breeden maatregel ten einde groote en minder groote indus- trieelen, bepaaldelijk ook den tusschenhandel en mn- nufacturiers, te vereenigen tot een gemeenschappelijk optreden, —in het belang zoowel van de algemeene bronnen van inkomst als van de handhaving van eigen middelen van bestaan, tegen de gevolgen van het verbroken verband tusscheu de tnriefwetteu van Nederland en Ned.-Indië met die der Staten van Europa's vasteland. Op 1 Mei e. k. wordt de openbare speeltuin anu de Weteringschans te Amsterdam voor de jeugd open gesteld. De uitgever J, H. de Bussy, te Amsterdam, heeft het plan gevormd tot het uitgeven van een Borneo- Album. 18591863, en daarvan het prospectus in het licht gegeven. Dat album zal worden opgedragen aan den luitenant-generaal V^rspyck, oud-bevelheb ber der expeditie van Bandjermasin in 1859—rl863. Het bevat 12 teekeningen in tintdruk, voorstellende geziëhten van het oorlogsterrein van Bandjermasin en naar de natuur geteekend door den oud-len luitenant vau het Ned. Ind. leger Werdmüller von Elgg, die zich ten doel stelde verschillende onzer militaire vestigingen 'of op den vijand veroverde stellingen getrouw weer te geven. Na aftrek der oDvermydelyke kosten, zal de zuivere opbrengst dezer uitgave strekken ten voordeele onzer in Atjeh ver wonde strijders, By denzelfden uitgever zal ook bet lioht zien, een werk getiteld De genietroepen in de Engelsohe expeditie naar Coihassee in 1873/74 door den luit. kolonel ingenieur J. H. Kromhout. Ofschoon dit werk in de Indische Gids wordt opgenomen, zul len in de afzonderlyke uitgave daaraan belaiigryke bijdragen worden toegevoegd. Het Bat. Hbl. laat zich zeer ongunstig uit over den maatregel der regeeriug, om het militair bestuur op Atjeh op te heffen door de instelling van eeri gemengd bestuur. „Terwyl schrijft het blad, zelfs het meest oppervlakkig begrip der rijkunst van de aanwezigheid van twee koetsiers op ééu bok doet gruwen, om de gevaren, welke daarin schuileu, mag men het er veilig voor houden, dut het bericht van den overgang der teugels vau het bewind op Atjeh in twee verschillende hanaen Nederland zal doen opspringen. Beeds de vervaugiug van generaal van der Heijden zou daar algemeen afkeuring hebben gevonden, maar dat hem een medebestuurder zou zijn opgedrongen, is door niemand verwacht en inoet dus verbazing wekken. En die verbazing dreigt zeer wrevelig te zullen zyn, terwijl de aaustelliug van twee regeering8Coramissarissen te onbegrijpelijker schijnt, nu zij plaats heeft kort nadat de noodzukelyk- heid van expedities en de wrok iu verschillende Atjeh staten zoo duidelyk door de regeeringstele- gruramen in het licht zijn gesteld, dat men met blindheid geslagen zou moeten zyn, om aan het werkelijk eiude van deu oorlog te gelooven." Het Bat. Hbl. verwacht, dpt de wijziging van het bestuur op Atjeh kwalijk het verwijt zal ontgaan van het kenmerk te zyn eener misplaatste heerschzuobt. „Slechts deze laatste triumfeert door de zelfstandig heid van den voormaligen militairen gouverneur aan baudeu te leggeu, eensdeels door hem een civiel medebestuurder, anderdeels door hun beiden een zwager van deu algemeenen secretaris als secretaris toe te voegen, #»n zoodoende de kleinste bijzonder heden van het toekomstig beleid op Atjeh te brengen biuueu het bereik van het Buitenzorgsche. Maar die triumf, is zy te billijken, terwyl de aanval der XXII en XXVI is uitgesteld, en hieronder de riuur van den -oorlog is verlengd; terwyl de afkeurens waardige Habib-geschiedenis heeft plaats gehad, een eu ander tegen den wil vau generaal van der Heijden in terwyl eindelijk de sluiting der havens na den aanval op de zoo even geuoemde Moekims door hein tegen allen drang van buiten is volgehouden, een volhouden dat, hoewel deu generaal alle eer aandoende, nochthaus stukken heeft gebracht in het Atjesche archief, welker keunis den heer Uutgers van Rozenburg zeer zeker niet zachter zou slemuieu voor de hein ergerende Buitenzorgsche politiek Zoo laat het zich dan ook voorzien, dat de met de wyzigiug van het gezag behaalde triumf iu Nederlaud aangemerkt zal worden als te peraoonlylc om het lands belang te bevorderen. Wat toch laat zich anders voorspellen dan dat generaal van der Heijden, inziende dat hij veeleer geduld dan be^erd wordt, met de indieuiug van zyii ontslag een find maakt ann de nu reeds dubbelzinnige, straks wnaraohijulyk onhoudbare positie, waarin de jongste maatregel hem heeft gebracht? Maar juist orndat deze voorspelling voor de hand ligt, zal het de amduojit in Nederland niet ontgaan, dat de splitsing van het militair gezag op Atjeh er op berekend is, om ten spoedigste bet civiel bestuur overwicht te geven, ja zoo hogelijk alleen aan het roer te brengen. Ook aan deze diplomatieke vinding durft bet Bal. Hbl. geen goedkeuring voorspellen. Vooreerst om de nationale sympathie voor generaal van der Heijden, welke uit den aard der zaak aanstoot zal nemen aan elke poging, om hem zijn aan deu lande gewijd leven onmogelijk te maken, en zoo doende den man van het zwaard met speldeprikken weg te dringen. Maar ook om 's lands belang, dat zich ten stelligste verzet tegen de vervanging van het militair bestuur op Atjeh door een civiel. Het Bat. Hbl. liebt dit toe met te wijzen op het voor beeld yau Algerie, waar men eerst een halve eeuw, nadat het land veroverd was, er toe is durven overgaan, het militair gezag over te dragen op een civiel persoon, eu zelfs die overdracht is geschied bij wijze van proefneming. Bovendien staan de stammen uit de Sahara, oorlogszuchtig als de Atjehers, nog steeds onder militair gezag. Waarom dan in Atjeh de vervanging en, wat nog erger is, de vermenging van het militair bestuur? Bij de verkiezing van een lid der Eerste Kamer der Staten-Geueraai door de Provinciale Staten van Gelderland op Dinsdag waren uitgebracht 55 stemmen. De heer L. G. A. graaf van Limburg Stirura ver kreeg 31, mr. W. baron van Heeckeren van Keil 14 en W. A. J. baron Schimmelpenninok tan der Oye 9 steramen, terwyl één stembriefje niet was ingevuld. In de vergadering van het college Zeemmshoop te Amsterdam hield Dinsdag avond de heer n. van Broekhuyzen, luitenant ter zee lste klasse, eene lezing over de IJszee-vaart. Als tweede officier aan boord van de Willen Barenddsop den jongsten tocht met dat vaartuig naar de Noordpool, mocht de geachte spreker zich in een groot en zeer belangstellend aantal toehoorders verheugen. In het eerste deel zijner rede beschreef hij den toestand van de zeeën en landen die tot het gebied der Noordpool behooren, zoo als die door de achtereenvolgende reizen naar die hooge gewesten allengs zyn bekend geworden. Voorts trad hy in eene geschiedkundige ontwikkeling van de verschillende Noordpool-espedities zelve, die vooral na ,de roemvolle tochten van Neêrlands helden op dit gebied zijn ondernomen. In korte, krachtige tiekken schetste hij 't geen in dezen ltusland en andere stateu ten bate van haudel en wetenschap hebben trachten tot stand te brengen. Hij bracht in herinnering de namen van Tsitchakoff Perry, Coldewi, prof. Leöwen en bovenal van pnf. Nordenskjöld uit Stokholm, mei de vele opofferingen en ontberingen, die deze groote mannen zich hebben getroo3t oin soms niet dan geringe voordeelen ten bate van scheepvaart,, handel of visscherij te verkregen. De uiteenzetting biervan baande spreker den -weg tot bespreking van de pogingen, die eindelyk wederom ook van ons vaderland zijn uitgegaan, om mede te werken aan het grootedoel tot vermeerdering der kennis vau de Noordpoolstrekeu, en zoo de eer en den roem te herwinnen door onze oude stoute zee vaarders verworven, maar die door laugdurige werke loosheid op dit gebied vrij wel aan het tanen was geraakt. Hij wees er op hoe de onvergetelijke Kooleinans Beynen, door inet ouderscheiding deel te nemen aan de Engelsche expeditie van 1875, de eerste was die de dei onzer marine in dezen verhief. Door de kracht vnu zijne persoonlijkheid kwam de eerste tocht met de Willem Barends tot stand. Het ligt niet in sprekers plan dezen opnieuw te be handelen. Hy acht dieu genoegzaam bekend, en stelt zich daarom voor van de tweede ieis die hij met dit vaartuig medemaakte, zoodanige bijzonderheden en ervaringen mede te deelen, die iu het officieel verslag daarvan minder geschikt plaats vinden. Als het hootddoei van deze tweede expeditie der Willem Barends geeft spreker op: de nadere kennis van den toestand, de ligging en deu aard van het ijs, 'waar het ook gevonden wordeeen, bij 't ver mijden zoo mfogelijk van overwintering, nauwkeurig onderzoek vau de Bireudszee en die van Kara, vau Nova-Zembla; het plaatsen vaneen gedenksteen op Kaap Nassau; het doeu van meteorologische eu magnetische waarnemingen het doen vau kust- verkenningen, en het vermeerderen onzer keuiiis van de flora en fuuna der noordelijke gewesten. Op boeiende wijze beschrijft hij het leven aan boord van het schip, de kleediug eu het voedsel der tochtgeuooteu, de algemeene belangstelling bij het op halen der dreggen, de snuggere opmerkingen, daarbij soms gemaakt, de jachtavonturen inet bun nfwisse- leud succes en teleurstellingen, enz. enz. liij ver haalt de voldoeuiug, waarmee op 2 Augustus de gedenksteen op Kaap NaAsau werd geplaatst en (Je opgetogenheid waarmee eindelijk, na dagenlange wor steling met slecht weer, land werd gezien en begroet, en bevouden werd dat men op 4 mijlen afstand het Frans Jozefslaud was genaderd, het groote succes vau tie tweede expeditie. Zij mochten het eveuwcl niet betreden. Stormeu noodzaakte tot den terug tocht, die hen met velerlei wisselingen van weer en wind eindelijk behouden in het vaderland terugvoerde. Als resultaten der reis gaf spreker het volgende op: meerdere bekendheid inet de Bareudszee, metereolo- gische Waarnemingen, die later tot vruchtbare gevolgen kunnen rijpenwijziging der kaart van het Frans Jozefsland, het opbrengen van honderd verschillende speties van grond het beproeveu en proefhoudend beviuden van het instrument van prof. Stamkart tot vaststelling van de horizontale intensiteit en daar door van de afwijking der magneetnaald het on derzoek van bet zoutgehalte en de temperatuur der zee in betrekking tot de richting der golfstroomen en de onafhankelijkheid der ijstoestanden van storm en wind, 't welk zeer zeker eenmaal tot hoogst be langrijke bepalingen zal afleiden omtrent de meerdere of mindere geschiktheid van tijd en gelegenheid voor toekomstige expedities. Spreker toont aan boe deze goede uitkomsten vooral iu 't buitenland hoog zyn gewaardeerd, en Engeland reeds hebben opgewekt tot het uitrusten van een stooiner voor eene aanstaande reis naar het Noorden. Hij wenacht, dat ook in ons vaderland de belang stelling in dezen moge klimmen, en het Nederlandsehe volk tot handhaving der eer zijner scheepvaart, tot be vordering van wetensohap en handel eenmaal het kleine zeilschip door een machtigen stoomer doen vervangen. Hij eindigt met dien wensch zijn boeiende rede, In den Schouwburg te Utrecht had Maandag jl. een ongeval plaats, dat in meer dan één opziëht ernstige gevolgen had kunnen hebben, maar dat betrekkelijk goed afliep. Bij de opvoering vau „Fntinitza" van Suppé moeten in het 2de bedrijf iu den Harem van Izzet-Pacha Chineesohe schimmen vertoond worden, door den Massaldji verklaard, waarna de Russen de Turken bij deze vertooning overvallen. Voor dit spel waren twee zakkeu met zuurstofgas en gewoon gns gevuld op het tooneei gelegd, om een jsoort Brummonds kalklicht te ver vaardigen, dat enorm schel licht geeft. De zak, waarin het gewone gas was gedaan, is waarschijnly^ niet ger.oeg gezuiverd geweest vau dampkriuglucht waardoor knalgas is ontstaan, dat door aaurakiug met licht moet ontploft zijn. Even voordat dc schimmen zouden vertoond worden, sprongen beide zakken. Een hevige slag, als ee-i zwaar kanon schot deed zich hooreu. Die slag was zoo sterk, dat plotseling alle gaslichten op het tooneei niet alleen, maar in de geheele schouwburgzaal door den schok werden gebluscht. Tevens hoorde men in de duisternis het gekerm van vrouwen op het tooneei. Men begrijpt, welke sensatie die hevige slag, met fameuseu -damp gepaard gaande, dit plot selinge pik donker en dit gejammer onder 't publiek in de zual maakte. Het stond van alle zijden op, drong reeds enkele deuren uit. Maar gelukkig werd van verschillende zyden, ook 'van het tooneei, ge roepen: zitten, kalmte! er is geen gevaar! Het publiek bleef meerendeels zitten. Er werd spoedig licht ontstoken, de heer van Lier sprak van het tooueel bet publiek aan, en zeide zejfa de spoedige voortzetting der voorstelliug toe. Men kwam met den schrik vrij. Op het tooneei was het niet zoo rustig toegegaan. De ontploffing was er vreeselijk geweest. Van hen die in de nabijheid hadden gestaan, hadden enkelen zich bezeerd. Een dame meende het been te hebben gebroken, een andere viel in bezwijming; allen waren min of meer door den schrik bevangen. Ge lukkig bleek geen der aanwezige personen eeuige belangrijke kwetsuren te hebben bekomen, ofschoon een geneesheer* nog geruimen tijd bezig moet ge bleven zijn kalineereude middelen aan artiste» toe te dienen. Het dak van het tooueel was aan beide zijden vernield; honderden pannen waren aan den kant van de Byustraat neergestort; alle ruitenwaren gesprongen; aan het decoratief was seinde toegebracht. Aan 't plan om de voorstelling te doen voort gaan, kon niet meer gedacht worden. De artisten waren niet meer iu staat zich in hunne rollen te verplaatsen. De heer van Lier (die bij deze aan gelegenheid een groote koelbloedigheid aan den dag legdef koudigde dit na een half uur aan, gaf zijn leedwezen te kennen over 't gebeurde, rn deelde mede, dat hy met zyn gezelschap eene nadere voor stelling zou komen geven, waartoe alle aanwezigen door 't nemen van oontre-marques, zich om biet toegaug konden verzekeren. Donderdag 11. vervoegde zich ten huize van een handelaar in parupluies te Delft iemand, die zich uitgaf voor student aan de polytechnische school, en dun naam vau eeu geachte Amsterdainache familie als d«u zijnen aangaf. Hij huurde een kamer by den winkelier voor 60 't maand met inbegrip vau koet, eu onder voorgeven dat hij zijne bagage uit Parijs wachtende was, wist hij zyn huisheer over te halen eeuige goederen voor hem te koopen tot een bedrag van p. m. 20. Voorts kocht hij van hem een parapluie voor 18 eu een stok voor 3, terwyl hij zich nog een twee den stok uit den winkel toeëigende. Op dezelfde wyze trachtte hy zich in het bezit te stellen van e«n gouden remontoir met ketting, een overjas en een costuum, wat echter mislukte. Een onderzoek, door de politie ingesteld, bracht aan het licht dat men te doen had met een oplich ter, genaamd J. P., oud 22 jaren, muzikant van beroep, en zonder voste woouplaats. De jeugdige oplichter heeft reeds eeu janr celstraf te Amsterdam ondergaan, en is omstreeks 4 jiutr geleden, te Haarlem in garnizoen liggeude, vervalleu verklaard van den militairen stand. In de vorige week hebben te Luxemburg terecht gestaan een vader, een moeder, twee zoons, eene dochter en een schoonzoon, eene echte dievenfamilie, waarvan eenigeu reeds meermalen in de gevangenis hadden gezeten, een in 1867 tot tien jaar dwang arbeid was veroordeeld en een in Belgie was gestraft wegens het uitgeven van brandbrieven. Thans waren allen gezameulyk beschuldigd van inbraak met diefstal, op verschillcude plaatsen by nacht gepleegd. Er werden veertig getuigen geboord. Ver scheidene gestolen voorwerpen, meest schoenen, kousen, spek, tabak, pijpen, enz., waren by de beschuldigden gevonden, ofschoon tevens was ge bleken, dat zy volstrekt niet afkeirig waren van geld, horologien en Andere voorwerpen van waarde, wanneer zy die tegelyk met eene versnapering konden wegkapen. In weerwil van alle waakzaamheid der politie, had deze echter nooit een hunner op heeter- daad kunnen betrappen. Hierop werd door de zes advocaten, die als verdedigers waren opgetreden, nadrukkelijk gewezen, met het gevolg dat ten slotte van de 89 gestelde vragen de meeste ontkennend werden beantwoord en drie beschuldigden werden vrygesproken. Van de drie overigen werd er een, zijnde dezelfde die vroeger met tien jaar dwangarbeid was gestraft, veroordeeld tot diezelfde straf voor den tyd van twaalf jaar; de tweede krgeg zeven jaar tuchthuisstraf en de derde vyf janr gevangenisstraf, onder bepaling dat de eerste voor zijn geheele leven en de beide anderen vijf jaar onder politietoezicht moeten blyven. Eens hadden een aantal professoren te Edinburg besloten, een boek uit te geven, dat door geen enkele drukfout ontsierd zou wordeu. De drukproeven werden te dien einde gelezen door negen scherp zinnige geleerden, er werd een prijs van 10 uit geloofd voor elke drukfout die men in het werk mocht vinden, en toen het boek verscheen, grijnsde hun reeds op het titelblad een drukfout aan. Als zoo iets kan voorkomen bij een werk dat door negen verschillende menschen blad "oor blad op hun gemak wordt nagezien, hoeveel te meer kan het dan niet in een courant gebeuren die in een paar uren geschreven, gezet, gecorrigeerd, afgedrukt en verzonden moet worden. De verstandige en beschaafde lezer zal dat ook al tijd in aanmerking n^nen en in gedachten ze\f het medegedeelde verbeteren en aauvulleu waar dit noo- dig is. Maar de onverbetevlijke pruttelaars eu vitters kunnen er verzekerd van zijn, dat zij in een onge corrigeerde courant, wanneer die hun werd toege zonden, al lazen zij haar vijf-en-twintig malen door, toch nog fouten zouden laten staan. No. d. D.) Een bekwame veearts geeft het volgend middel, om zieke of onwillige paarden geneesmiddelen te doen innemen. Men neine daartoe een grooten wor tel, holle dien uit eu vuile dien mét hetgeen men het paard wil iugieten. Itt welken toestand het dier zich ook bevinde, het zal den wontel eten. Het paard is, zelfs in de zwaarste ziekte, zoo verlekkerd op wortels, dat het den dood zeer nabij moet zijn, alvorens het zhl weigeren, dit te^ebruikeu. AFSLAG, 10 Maart 1880. Huis Karuemelksloot R. 506 en 505 nit de hand verkocht. Idem R. 504, 1175.k. A. van der Star. Idem R. 503, 709.-*- k. Ja. H«. Muller te Haastrecht. Idem R. 502, 740.k. W. van Breukelen. Idem R. 501, 765.k. D. Begeer. Idem R. 500 en Schuur idem lt. 499, 1745.— k. J. Okkerae. Idem (Kleederbleekerij) R. 308, 2700.k. P. van den Berg. Idem R. 309. ƒ865.k J. Smit en L. Smit. Idem R. 310, 845.k. J. van der Valk. 7 a. 9 e. Bouwgrond 2s Kade aldaar 610.k. D. van der Pool cu v»o der Pool. 1 h. 9 a. 48 c. Bouwgrond of Tuin aldaar 6395. k. A. J. van Vliet. 3 h. 75 a. 90 c. Weiland aldaar en in de Oude Gouwe 17155k. C. G. Overeijnder te Boskoop. Oofttuin (20 a. 52 c.) Ie Kade 1765.k. J. W. Brakel. Boomgaard Karuemelksloot (16 a. 76 c.) eu 94 a. Wei land 3e kade 7300.— k. C. J. de Gidts. 53 a. 60 c. Weiland Middelwillens 2650.k. J. Rietveld Jr. «v En Huis Zak L. 295 940.k. J. Brakef. Londen, 10 Maart. De hoofden der liberale party hebben heden eene bijeenkomst gehouden ten huize van lord Hartington. Er is'eeu manifest aangenomen in den vorm van het adres, door lord Hartington aan zijne kiezers gericht. Daarin wordt de beschuldiging van lord Beaconsfltld wederlegd, dat de liberalen de koloniën zouden willen vervreem den. Voorts wordt de agitatie van de Home rule- partij gekarakteriseerd als schadelijk en onpractisch, maar de zaak is overdreven voorgesteld en dit ver dient afkeuring. Het systeem der volksvertegen woordiging is nog gebrekkig. Er moeten ook her vormingen komen in het plaatselijk bestuur en in de wetten op het grondbezit. De liberalen willen de macht en de veiligheid van het rijk handhaven, maar het buiten eene staatkunde van onrust en annexatie houden. Gladstone, Granville, Bright, Harcourt, Forster en Adam waren in de vergadering tegenwoordig. De keizerin van Oostenrijk heeft heden namiddag Londen verlaten, om zich naar Brussel te begeven, waar zy twee dagen zal blyven. Rome, 10 Maart. Heden, ter gelegenheid van den achtsten veijaardag van Mazzini's oVerlyden, hebben eenige personen lauwcrkrar.zen gedragen op de buste van Mazzini. Eene kleine botsing met de politie is toen ontstaan. Eer werd een republi- keiusche rede gehoude door eeu persoon, die ge arresteerd werd. Parijs, 10 Maart. De bureaux der groepen van de linkerzyde zijn heden bijeengekomen. Zy hebben besloten te verklaren, dat het door den Sennat verworpen, art. 7 van de onderwyswet be schouwd moet worden als het minimum, dat d$ linkerzyde kan aannemen. Zij besloten tevens, welke verzachting ^1e Senaat ook in zyn votum heeft wil len brengen, eene interpellatie in de Kamer de dezer zake tot de Regeering te richten. Iritusschen is het niet waarschijn lijk, dat de interpellatie zal gedaan worden, voordat de Senaat de onderwijswet bij de wcede lezing in behandeling zal hebben genomen. De Soir meent te weten, dat de president der republiek morgen een besluit zal teekenen, waarbij generaal Galifet benoemd wordt tot gouverneur vau Parijs. GOUda, 11 Manrt 1880. Tot ongeveer vorige prijzen was de omzet klein. Poldertarwe, puike IL.20 a ƒ12.Mindere /GO.a 11.Rogge, puike 7.80 a ƒ8. Mindere 7.— a 7.40. Voer 6.50 a 6.75. Gerst, puike 7-a 7.75. Mindere f 6.a 6 75. Haver, zware 4.50 a 5.25. Ligte 3.75 (t 4.25. V Ter kaasmarkt van gisteren werden aangevoerd 19 partijen Kaar tot prijzen van 28.a 35. De veemarkt met gewonen aanvoer, tot hooge prijzen vlug verkocht, varkens voor Londen van 20 a 23 ets, per fcalf kilo, magere varkens en biggen tot hooge prijzen vlug verkocht, in schapen den handel iets levendiger. Boter ƒ1.30 a 1.60. K. te W. Reeds in een vorig nr. van ons blad is een uit treksel opgenomen nit de door U bedoelde circulaire. Redictiz. GEBOREN 9 Maart. Dina, ouders J. Mathijsen en W. Bruijnjé. PctrouelU Francisca, ouders C. Smits en F. Adriaanscn OVERLEDEN 8 Maart. C. Trouwborst. huisvrouw van C. vjui Wingerden, 45 j. -9. A. Au Schotel, 11 w. J. JfcJflSpruijt, 12 d. GEHULD: 10 Maart. J. Boenink en L. de Jong. H. de Vries en W. S. van Leeuwen. Burgerlijke Stand ran onderstaand^gemeenten van 4 tot 10 Maart 1880. GEBOREN. Tennis, ouders J. Dissel en B. Hol. Ca- tharina, ouders J. G. van Krimpen eu J. Muit. OVERLEDEN. A, Post, 16 d. GEBOREN.* Hendrikje, ouders T. vao Dyk en M. Ver meulen Willem, ouders T. de Boom en M. de Groot. OVERLEDEN. P. de Bruijo, 18 j. GEBOREN. Arietje, oudeis J. van Bureo en N van der,, Wal Eva, ouders C. van der Hce en A. Verdoold. ONDERTROUWD. X. Anker roet A Baas. GEBOREN. Maria, ouders C. vau Leeuwen en C. de Graaf. Vlist: GEBOREN. Arie, oudera F. Oskam en A. Oskam. Adriana, ouders D. Print cu J. P. vau kleij. GEBOREN. Rein Willemsr, ouders C. van der Wolf ca M. Oostrum. Johannes, ouders J. Verwey en A. Hakkert. OVERLEDEN. J. Hoeksel, 5 m. C. koster, 15 j. J. Vermeulen, 64 j. GEBORENAntje, ouders L Bontenbal, en A »sn Zuij- len. Anthonios. ouders N. van Leeuwen en G. Vergetr. Jannetje, ouders A. van Dijk en N. Verschuur. OVERLEDEN'r A. van Eijk, 79 j- L. EijkeleaUm, 2 m. GEBOREN: Maarten, ouders F Paul en J. Sol. Jacob, ouders F. v. d Straaten en F. M. Boer. GEHUWD: L. Rook en X. van Helden, Heden overleed te Tiel onze geliefde Vader en Behuwdvader den Heer JOHANNES HENDKIKUS SPIER1NGS, na voorzien te vgn van de HH. Sacramenten der Stervenden in den ouderdom van ruim 70 jaren. J. H. SPIERINGS J. SPIERINGS— Gouda, 8 Maart 1880. Jasvebs. V Voor de vele blijken van belangstelling, bjj ons Huwelijk ondervonden, betuigen de ondergeteekenden, ook namen» wederzijdsche betrekkingen hun welgemeenden dank. P. J. VA» DER KLEIJN L. M. vax der KLEIJNHornes. Gouda, 10 Maart 1880,

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2