Nieuws- en Advertentieblad Voor Gouda en Omstreken. ien 1880. ,N UIA. BUITENLAND. HIE •uk. ITING gen. BINNENLAND. GÓÜ1U, 18 Maart 1880. vrijdag 19 Maart. Buiknlandsch Overzicht. >nt. De inzending van advertentiën kan geschieden tot éën uur des namiddags van den dag der uitgave. i B. 14. kpingr ipingr voonniddags e Notarissen ikaal in de 'a, van eene GOUDSCHE COURANT O kilo bruto. 2 Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN het beheer (UIA CU RS, ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRUDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prgs per drie maanden is ƒ1.75, franco per post 2. NGSELPA- ige honderde PANTOF- RAAD, enz. Hche Cou- len door den i Gouda. ton. ton. tenonder- i breedte, in icht- en 36 18 MAART n Boomgaard rnemelksloot is Mr. KIST. 1ETTEN. dog. iburg. ilKKMZN Nog zijn voor de algemeene verloting prijzen ge zonden of toegezegd door Mevr. Lulius van Goor- Romeijn, Mevr, de Wed. de Jaager, geb. van der Hoek; de jongejuffrouwen Marie Lulius van Goor en Nelly Prince en door de heeren W. J. Fortuijn Droogleever, T. Gerritsen, A. en J. Biezenaar, K. Jonker, K. en C. Jonker, J. H. Schmidt (Dubbele Buurt), J. Ik-ij en door deu jongenheer A. Lauziug. Dinsdagavond trad de heer Chr. Plaat, uit Rotter dam, ala spreker op in het departement *Gouda" van de Maatschappij tot Nut van *t Algemeen. Hij droeg een verhaal voor, dat tot titel kon dragen: ^Eenige dagen logeeren in de hofstad", waarin menig welleveudheidslesje werd uitgedeeld. Spr. ontving van den voorzitter,, den heer J. A. Roest vau Limburg, een woord van dank voor hetgeen hij ten gehoore had gebracht. Bij de subcommissie te Reeuwyk voor de alg mcene verloting van voorwerpen van kunst en smaak zijn reeds voorwerpen ingezonden door Mevr. A. S. Stoffvls-Reimeringer, Mevr. O. J Brack-Lawij, Mrj. M. W Kersbergen-Lawij, M. L. Rietbergen, M. van Ree en R. M. E. Deicke. maatregel genomen, welke veel gelijkt op een per manente bezetting, zoo niet op eene vormelijke in lijving, van Bosnië en Herzegowina. Zij heeft al de consulaire agentschappen aldaar opgeheven, omdat in de belangrijkste functien, waarmede de consulaire agenten belast waren, door de nieuwe staatkundige eu administratieve organisatie van die provinciën voorzien wordt. Verder wordt uit" Budapest gemeld, dat de heer Szlavy tot minister van financiën is benoemd en groot gewicht wordt gehecht aan de optrediug van dezen Hongaar, die daardoor in werkelijkheid gou verneur van Bosnië en de Herzegowina wordt, aan gezien deze provinciën laatstelijk volkomen onder ---- LZ-w-r van het departement vau fiuanciëu stonden. Er is sprake van den zomerdienst op de spoor wegen dit jaar niet op 15 Mei, maar eenige dagen vroeger in werking te doen treden, en wel met het oog op het Pinksterfeest. Staten-Generaal. Tweede Kameb. Zittingen van 16 en 17 Maart 1880. In de zitting van Dinsdag is het wetsontwerp tot intrekking van het keiz. decreet nopens het bouwen op dyken aangenomen met 58 tegen 15 stemmen, na verwerping van art. 2, zoodat het zich bepaalt tot eenvoudige intrekking. De discussie over het voor stel van den heer van Kerkwijk (benoeming van bur gemeesters) werd aangevangen. De hh. van Dedem en Heydenryck verdedigden het. De laatste roemde den moed van den voorsteller ook bij zijne beoor- 401,659 deeling der liberalen. De heer Gratema was princi- het piecl voor het voorstel, maar had bezwaren. In de zitting van gisteren werd, na een zeer uitvoerig debat over de interpellatie van deu heer van der Hoeven, om een onderzoek van regeerings- wege in te stellen omtrent het bericht van de AruhemscAe Courant nopens het ophangen van krügs- voorgrond gesteld. ,De erkendejpolitiek - schrijft hy, - van deu conservatieven leader op het gebied der buitenlandhche betrekkingen Bat mij geene keuze. Ik kan neze regeering niet stpunen, en wijl neutra liteit hoezeer persoonlijke leigingen my daartoe aansporen in eene politie!» crisis de ontduiking is van den staatsburgerlijke» plicht, moet ik mij, al is het dan ook met tegensln, scharen onder de oppositie tegen dit Kabinet." Bij de begroeting van Engebnd beeft zich vooral de vraag voorgedaan hoe de Je samen 8 millioen pond bedragende tekorten der laatste drie jarcu moesten gedekt worden zonder groote ^Vermeerdering van be lasting en zonder te veel te yekenen op het stijgen der staatsinkomsten. De minfaer van financiën wil de twee millioen, die rentelooa aan Indië zijn voor geschoten, in den toestand van vlottende schuld laten en de overige zes millioen dekken door de uitgifte van anuttïteiti,-efthi>l<lh^k^nt»*H*UHt «ii» neet zullen afgelost zyn.Voor kapitaal- eu rente betaling zal dun jaarlijks 1,400,000 benoodigd zyn, welke dc minister wil vinden door verhooging der zegel belasting op nalatenschappen en door hel staken der amortisatie van staatsschuld gedurende die vyf jaren. De laatste maatregel zal een welkom thema voor de oppositie zijn, wijl juist de heer Northcote zelf eenige jaren geleden warm gesproken heeft voor eene geleidelijke schulddelging en hij jaar lijks daarvoor 800,000 op zijne begrooting bracht. Reeds toen echter drukte bij op de mogelijkheid dat in moeilijke tijden de schulddelging zou geschorst worden. En het zyn inderdaad buitengewone tijden geweest. Dc staatkundige toestand iu Europa, de oorlogen in Azië en Afrika, de slechte oogsten en de malaise in handel en nijverheid hebben de uit gaven doen stijgen en de inkomsten doen verminderen. De zaken beginnen echter weer beter te gaan en er is weinig kans dat voor het oogeublik Europeesche verwikkelingen zullen ontstaan die militair vertoon noodzakelyk kunnen maken. Het is dus het oogeublik om de rekening weder effen te maken en men kan het van den minister begrijpen dat hij dit liever doet door staking van amortisatie dan door ver- hooging der inkomstenbelasting. Geen meer impo pulaire maatregel dan deze, al wordt het geld nog zoo goed besteed. En dan tegen de verkiezingen Er is echter eene zeer sterke zyde aan zijn budget; hy begroot de inkomsten niet hooger voor het volgende jaar dan ze dit jaar hebben opgebracht, en hij stelt dus de raming waarschijnlijk lager dan de opbrengst zal zijn. Men denkt daarom dat de begrooting in haar geheel door de kiezers goed zal worden opgenomen. De Duitsche bladen doelen nadere byzouderheden mede uit het verhandelde ter commissie voor de le- gerwet. De u'tramontanen hebben daar meer op positie gevoerd dan men verwachtte, maar zonder succes, daar conservatieve^ en nationaal-liberalen ’t met elkander eens waren. Schorlemer-Alet stelde voor om het cijfer voor twee en niet voor zeven jaren vast te stellendit voorstel had echter het zelfde lot als dat van Rickert om vijf jaren te nemen. Richter verlangde het tegenwoordige cyfer van man te behouden, maar tegen de stemmen van centrum en Fortschritt werd het cijfer van 427,274 aangenomen. Een voorstel van htt centrum om dc geestelijken vrij te stellen van den militairen dienst, werd met 10 tegen 9 stemmen verworpen. De Oostenryksch-llongaarschc regeering heeft een De Parijsche Kuner van Afgevaardigden heeft zich nedergelegd bij de verklaringen der regeering over bet vraagstuk der Jezuïeten. v- Naar men zich herinneren zal, zeide de beer de Freycinet in den Senaat, dat de regeering geen schikking voorstellen kon, omdat art. 7 reeds in zich eene schikking was. Werd dat verworpen, dan zou der regeering niets overblyven dan de bestaande wellen toe te passen. In de Kamer wensehte men uu dienaangaande nadere bijzonderheden te vernemen. De heer de Freycinet echter antwoordde, dat de regeering voorloopig niets verder te zeggen had, zou handelen op hare eigene verantwoordelijkheid, gelijk zij meende te moeten handelen eu te allen tijde gereed ton staan, om zich wegens hare handelingen voor de Kamer te verantwoorden. De groute meer derheid der vertegenwoordiging nam blijkbaar met deze verklaring genoegen en de wyze, waarop deze geheele zaak door den minister-president werd be handeld, is dan ook wel geschikt om vertrouwen in te boezemen. De vertegenwoordiging gevoelt, dat zij staat tegenover eene regeering, die weet wat zij wil en niet terugdeinst voor de aansprakelijkheid harer daden. Door den heer Devès, president van de republikein- sche linkerzijde, was voorgesteld #De Kamer, ver trouwen stellende in de regeering en hare vastbe radenheid om uitvoering te geven aan de wetten betreffende dc niet erkende genootschappen, gaat over tot de orde van den dag". De regeering ver klaarde dit voorstel aan te nemen. De eenvoudige orde van den dag werd hierop verworpen met 470 tegen 96 stemmen en het voorstel van den heer Devès met 3.38 tegen 147 stemmen aangenomen. Lord Derby, de uud-collega van lord Beaconsfield, is werkelijk overgegaan tot de oppositie. In zijne jonge jaren maakte hij reeds deel uil van een tory- ministerie; zijne denkwyze wasechter reeds toen zoo beslist vrijamnig dat men zyue aansluiting bij de conservatieven meer als het gevolg der fainilic-over- levering beschouwde eu lord Palmerston hem in 1855 een zetel in zyn ministerie aanbood. Derby was toeu 29 jaren oud en wees den voorslag af om drie jaren later minister van koloniën te worden in het fory-kabinet va» zyn vader. In het volgende ministerie van zijn vader (1866) werd hij minister van buitenlandsche zaken, welken post hij behield toen zyn vader zich iu 1868 terugtrok om plaats te maken voor Disraeli. In het laatste kabinet Dis raeli werd hij wederom mei de portefeuille van bui- tenlaudsche zaken belast, tot hij in 1878 zijn ont slag nam, wijl hij zich niet kon vereenigen met de richting door lord Beaconsfield aan de buitenland- sdlie politiek gegeven. Wij geven deze grove omtrek- keu van hel leven van dezen staatsman om het gewicht van zijn overgang te doen uitkomen. Wanneer iemand, wiens eerlijkheid en ernst, boven alle verdenking staan, die het voorrecht heeft een historisch beroemde naam te dragen, op rypen leeftijd, na eene loopbaan als wy beschreven, verandert van party, kan dat niet nalaten in een tijd van algemeene verkiezin gen zijn invloed te doen gelden. Voord wyl hij juist van dc conservatieven scheidt om hel beginsel, door lord Beaconsfield by deze verkiezingen op den

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1