gevangene Atjehers zonder rorin van proces, de motie van den iuterpellaut in dien geest verworpen met 65 tegeu 9 stemmen. De miuister van koloniën had vooraf medegedeeld dat uit de militaire journalen niet» bleek van geïnoriwineerde feiten. Tal van sprekers achtten het voor den generaal van der Hegrien beleedigeuder, na zijn brief, aan de juistheid er van te twijfelen, dan eeu onderzoek na te laten omtrent een feit, dat alle kenmerken van onwaarheid bevat. Daarna werd beraadslaging over het wets voorstel vau den heer van Kerkwijk voortgezet. De heeren Lohtnan, Haffnaiis, van Houten en Keucheuius verdedigden het, de heeren Rpëll en Sickesz bestreden het. Heden voortzettiug. Met iunige deelneming vernam men Diusdagochtend in de residentie de droevige mare dat jhr. mr. J. K. J. de Jonge, na eene ziekte van slechts weinige da gen, aan zijnen nuttigen en schoonen werkkring door den dood ontrukt is. De ontslapene, een zoon van den geschiedschrijver van Neeilandsch zeewezen, archivaris en beroemd penningkundige, had van der jeugd af rle zucht en den uanleg om 's vaders voorbeeld te volgeu, hij had dieu geest van historisch onderzoek en werkzaamheid geërfd. Hg" was eerst commies griffier, daarna griffier van de Eerste Kamer der Sinten-Generaal. Hij was ook de raadsman der re geering voor's rijks archief;' hem werd de directie toevertrouwd over de bewaarplaatsen onzer kunst schatten. "Kundig üavorscher en talentvol schrijver over 's lands historie, inzondeiheid wat de koloniën betreft, vervulde hij oudauks den arbeid, dien het veld der kunst hem opende, met ijver de werkzaam heden, dien hem als landsdieuaar waren opgedrageu. Zijne diënsten, aan het vaderland bewezen, werden beloond met het ridderkruis der orde van den Ne- derlaudschen Leeuw. Maandag stond voor het kantongerecht te Leiden terecht zekere logementhouder H., beschuldigd zich aan waarzeggerij door raiddel van kaartleggeu te heb ben schuldig gemaakt. De beklaagde beweerde dat hij geen kaartlegger, doch wel sterrenwichelaar of planeetlezer was, doch hiervan geen dagelijksch beroep maakte. De drie getuigend-ia deze zaak gehoord, hielden echter vol, dat H., wicn ze over den verborgen dader van een diefstal geraadpleegd hadden, hen uit de kaarten hqt signalement der door hem aangewezen daderes had uitgeduid. Hei ut tequii eenre tCQuttTigvera.urnrrg eu ver oordeel ing tot eeue geldboete, alsmede tot uitlevering van de kaarten, welke tot het waarzeggend gedieud hadden. Onmiddelijk werd aan dezen laasten eisch door den beklaagde op de terechtzitting voldaan, zoodat het O. M. het tweede gedeelte van zijn requisitoir ver ving door den eisch, dat de kaarten vernietigd zouden wordfen. De afdeeling „Zekerheidsstelling voor ambtenaren en beambten van de vereeniging Eigtn Hulpzal binuen korten tijd in werking kunnen treden. Aanvankelijk had de directie van het Grootboek der nationale schuld, op grond van de statuten, eenige bedenkingen geopperd, die, indien ze niet uit den weg waren geruimd, tot een wijzigiug in die statuten eu, als gevolg daarvan, tot een lang durig opouthoud hadden moeten leiden. Door de beraoeiiugen van het hoofdbestuur en van de commissie tot voorbereiding dezer afdeeling eeuerzijds en door de welwillendheid van de directie van het Grootboek anderzijds, heeft men alle bezwaren overwonnen, en Eigtn Hulp zal weldra een afdeeling meer hebben, die zeer velen gewis tot heil zal verstrekken. In Milaan hebben dezer dagen weer eenige lijk verbrandingen plaats gevonden volgens het systeem vau den ingenieur Venini, dat vele voordeelen boven andere- stelsels aanbiedt. Vooreerst worden er noch gedurende, noch na de bewerking onreine gassen vrij, en on tweede is het mogelijk twee of drie lijken achter elkaar te verbranden, zouder telkens den oven opnieuw te verwarmen. De steden Venetie, Purijs, Home, Bologua, Bresqie, waar men voornemens is ovens voor de crematie in te riehten, zullen waar schijnlijk ook het stelsel Venini volgen. Te Bergen-op-Zoora heeft een vreemd voorval plaats gehad. De heer A., een K. K. geestelijke, werd des avonds om 10 uur door een opgewonden sergeant met half uitgetrokken sabel achtervolgd. Om aan die vervolging te ontkomen, ging de heer A. bij een smid biuneu, waarop de sergeant, om hem op te wachten, zich achter een pomp ging ver schuilen. Een voorbijganger greep hem daar in de kraag, ontnam hem de sabel en bracht hem naar de hoofdwacht, gevolgd door tal van nieuwsgierigen. Docter Carl Meijer, een jong arts te Winschoten van 30 jaren, is in de uitoefening van zijn betrek kina bezweken. Een zijner p.itiëuten klaagde over de medicijnen, hem d ior eeu apotheker geleverd, waarop de dokter, om hem gerust te stellen, zelf eenige drop pels innam. Al spoedig echter werd hij ougesteld het bleek dat met de medicijnen een noodlottige ver gissing had plauts gehad, eu weldra, oudauks alle aan gewende middelen, wus de geneesheer overleden. Bij gerechtelgke lijkschouwing is het feit van vergiftiging uangetooud. Ook de patiënt is aan de gevolgen overledeu. Eenige jeugdige Franschc schilders houden zich op het oogeublik onledig met het vervaardigen van een pendant voor het panorama van het beleg van Purijs, waaraan in Londen een volledig succes voorspeld wordt; het geldt eeu pauorama van den slag van Balaclava, of liever van de beroemde charge der cavalerie, door lord Cardigan gekomraandeerd deze vormt het middenpunt vau het stukde dragonders, hussaren eu Engelsche luuoiers hebben zoo eveu de batterijeu hernomen, die den vorigeu door de Russen waren bezet. Men weet dat in dit Xistorisch treffen vau de 750 ruiters door lord Cardigan gekommun- deerd, 500 op de plaats bleveu. Ter linkerzijde wachtten de Fransche jagers te paard, ouder bevel van den generaal d'AHonville, het signaal om de Eugclsclieu ter hulp te snellen. Generaal Cunrobert eu lord Raglan, aan het hoofd van een talrgken staf, aanschouwen den aanvalachter hen bevindt zich eeu Eugelsch dragonder-regiment, dat reeds een vruclitelooze oliarge op de batterijen heeft gedaau. Men weet dat lo-d Raglan gezond eu wel hfct slag gewoel verliet, met aau flarden geschoten kleedereu, hij zag er^ uit als eeu schim, zeide den volgenden dag de maarschalk Caurobert, toen hij het werk der schilders kwan bezichtigen, die thans dit panorama op doek brengen onder de kunstvolle leiding van de heeren Gé|dmë, Lefebvre eu Boulauger. Ten gevolge van den guustigeu toestand der kas van het Officiers-weduweufonds zal op deu ln April a. s. aan elke weduwe, die op deu lu Januari jl. in het genot vau peusioeu was, eeu gratificutie voor éeuihaal worden uitbetaald, ten bedrage vau 25 pCt. van het haar toekomend jaarlijksch pensioen. Kapiteiu Webb, die bekend is geworden door zijn zwemtocht over het kanaal, heeft thans een staaltje vau zijne kunst te zien gegeven, dat zeker verbazingwekkend mag genoemd worden. Hg is 111 ,rel1 no »va luu. Ii/kJ.. fill ta water gebleveu, «leed? zwemmende. Het gold eene weddenschap, die hg glansrol heelt gewonnen. Voor hg uit het water steeg deed bij nog drie raoeielijke sprongen, om te tooueu dat hg volstrekt niet uit geput was. Meer dan 8000 persoueu wooudeu op het einde de voorstelling bij. Te Pest werd Vrijdag 11. een muzikale soiree ge geven, die door Frans Liszt werd bijgewoond. Ouder anderen werd een klavierstuk voorgedragen, getiteld Angiolin dal biondo erin, dat bijzonder in oen smaak viel. Ook Liszt prees het zeer. „Wie heeft dat stuk geschreven? vroeg hg den persoon, die het zoo talentvol had voorgedragen. „Kennel du die eignen Lieder nicht?" antwoordde deze hem mtt de bekende woorden uit Wolfgang Müllers tVidmung. Het was eeu stuk, dat door Liszt jaren geleden gecomponeerd was en dat hij totaal vergeten had. Een dilettant—nihi|istUit Maitshonsen in Oos tenrijk meldt men, dat daar den 5den dezer een zeventienjarige knaap in hechtenis is genomen, die bezig was eeu lout aan te steken. Onmiddelijk werd een onderzoek ingesteld en het bleek, dat de knaap ia den kelder van het oude slot Praagstein, dat door twaalf familiën wordt bewoond, een aantal dynaraiet- patronen had gelegd, om eens „voor nihilist te speleu". Heeds meermalen had men bij den overigens goedigen knaap sporen van verstandsverbijstering bespeurd en daaraan ulleen schrijft men zgn gevaarlijk spelletje toe, dat gelukkig nog intijds werd ontdekt. Uit verschillende streken in Noordbrabant ontving de Tijd de vorige week berichten aangaande de ge volgen der herhaalde overstrooming, die ook voor de opbrengst der landerijen in deu aanstaanden zomer niet veel goeds beloven. Zoo schreef men uit Alem het volgende: "Ook hier in den omtrek heeft de hernieuwde doorbraak in den Maasdijk ouder Oijen zich doen gevoelen. Alles wat land heel, staat diep onder water. De wintergrammen, die gezond eu frisch onder het jjs van de laatste vorst te voorschijn kwamen, zijn totaal verloren. Ieder verkeert in kommer en angst, ook met het oog op de Maartsche buien, die misschien nog knnueu komen. Alle handeu «aren na de afge- loopen vorst tot den veldarbeid gereednu kan daaraan weken lang niet gedacht wordeu. Daar enboven heeft men hier vau de uitdeelingen bij de eerste overstroomiug in Januari weinig genoten. In 't algemeen kan men zonder overdrijving aanne men, dal het hier nooit hij eenige overstroomiug van vroegeren, of lutereu tjjd zoo erbarmelijk heeft uit gezien als thj^t Aan eeu uit Lithoijen ontleent bet blad o. a. de VOIP* regelen „De neerslachtigheid der menscheu is hier groot, dewijl wij niet weten, wuu- neer het gat van de doorbraak gedicht* zal zgn, eu wij nog voortdurend van deu stand van de Maas afhangen. Men zegt hier algemeen „met Mei kun nen wy misschien nog geen eardappeleu poten." Alle wegen hebben ouder water gestaan eu zgn nog schier niet te passeeren. Had er eeu sterke wiud gewaaid, dan zoudeu er nog veel meer ongelukken gebeurd zijn." Men sohrijft aan de L. CtDe winter ie voorbjj en vergeten. Ofschoon de weersgesteldheid van Maart nog zeer afwisselend is en de van ouds bekende Maartsche buien vroeg of laat niet zullen uitblfveu, kan de arbeid op het veld en den ukker met goed gevolg worden nagekomen. Menige akker vertoout reeds een glimp van de lente door het daarop gepote moeskruid. Ook de aarduppcl wordt gelegd, woarbjj geen vrees bestaat dat de groud door het water te veel zal doorweekt zijn. Zeer gunstig doen zich de weilanden voor, die misschien over eene maand minder groen zijn dun thans. Het sneeuwklokje of vasten- avondzolje heeft nu zijnen bloemkelk wgd opengezet. Soins vertoont het zich reeds half Februari. Ook ander voorjaarsgebloeinte komt als lentebode te voor- scbiju. Overal bloeien de iepenboomeu. Niet te vergeefs is zoo menigmaal voor planten en bloemen iu de kassen naar 'zon verlangd; de bloemeu be ginnen boe langer hoe meer aan te komen. Nu de winter geweken ie, kau het best een overzicht ge nomen wordeu van hetgeen door ilreuge vont ver loren giug. Geheete bedden met rozen op stum en óp struik, eeue menigte kegeldrogeude of groenblg- vende boomeueu heesters. Zelfs het iu het midden van deu winter z,° lachend-groen klimop is, op onderscheiden plaatsen, zoo dor geworden als het eikeuloof tegeu den tijd van de ontwikkeling der jonge bladkuoppeu. De dood heeft menig schoon gewas dezen winter aangegrepen. Voorde rechtbank te Leeuwarden ie behandeld een zaak van misbuudeliug eu verwonding, door den eenen broeder op den anderen gepleegd. Zekere F. B.. ie llottevulle, had door tuescheukomst vau de arinvoog- Jeu »1J—"ü"»o 71-jarlge moeder bij zieh inwonen. De behaudeling, die de oude vrouw van hareu zoon ondervond, liet zeer veel te weuecheu over, waarom de armvoogden besloten haar in de koet te beetedeii b(j een der andere zoons. Daaraan zou gevolg ge- geveu worden, en te dien einde begaf zich de zoon, bjj wieu de moeder nu zonde kooien inwonen, uaar de woning zgua broeders, om de moeder mede uaar zgn huis te nemen. Daartegen verzette zich P. B. en wel zoodanig, dat hy zyn broeder met eeue tang ernstige wonden aau het hoofd toebracht, ca hem een der vingers afbeet. Voor dit laatste' feit stond F. B. terecht, eu uit het getuigenverhoor bleek hoe schandelijk hg zijne moeder behandeld had, eu hoe hg haar eten, drinken eu behoorlijke ligging had onthouden. Hy werd veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden. Aan de Midd. Ct. wordt uit Brussel geschreven °eu prinses Louise ia den echt sou treden met den hertog van Saksen Coburg-Gotha, in Februari 1875, verrustte de gouvernante van de toen elfjarige prinses Stephanie haar terwijl zij haastig de bladen omsloeg van den Almanack de Gotha. «Wat zoekt- uwe hoogheid toch zoo ijverig* vroeg de gouvernante nieuwsgierig. //Wei mijn zuster Louise gaat trouwen, zei het prinsesje, eu ik heb eens willeu kijken welken prius ik later zal kunnen huwen, en zie, ik heb hem gevonden. Hier is hg //Lu met baar rooskleurig vingertje wees zg speelsch op de vierde bladzijde van het bekende roode boekje den naam aan van aartshertog Rudolf, den Kroou- prins van Oostenrgk. //Meisjes van het land zoeken de toekomst in het madelieve; zgne zachte blaadjes dienen haar tot orakel. Aau een koninklgk hof bekleeden de blad zijden van den Almanack de Qotka de plaats der blaadjes vac de waarsprekende bloem,* Men sohrijft uit het noorden: De stemming onder den boerenstand is thans meer opgeruimd, dau iu 't laatst vau 't vorige jaar, en ook in Friesland begint men meer hoop te koesteren op beteren tgd. Boerenplaatsen, die vroeger elkan-? der tot buitensporig hooge hnnrprnzen, als 't ware, uit de hand werden gegrepen of fabelachtig duur werden gekocht en iu den laatsteu tijd, in overleg met den landheer of tegen diens zin, verlaten wer den en niet waren te veikoopen, vinden nu weer huurders en koopers. Zooals het gewoonlijk gaat, goede prijzen van vee en beter eu grancu in 't ver volg niet meer zouden zijn te verkrijgen, vermindert bij den dag. Ook de geweldige concurrentie, waar mede Noord-Aracrika optreedt eu die deu landbouw in Europa dreigde te vernietigen, wordt met kalmer oog beschouwd. Ofschoon er nog honderden hoopen aardappels pp de Friesobe klei zitten, is men nog niet zoo haastig met verkoopen. De oorzaak ligt iu de stijve prijzen, die de landbouwers bedingen en het groot verschil met de aanbieding, die gedaan wordt. De veel lagere prijzen die de koopers besteden willen en kunnen, wordt veroorzaakt door den grooteu invoer van Pruisische en Saksisohe, die, behalve best van qualiteit, matig in prjjs zijn. Reeds worden ze aange boden tegen 1. a 1.20 de korf. Een partij schaak met levende figuren werd on langs, ter gclegeuheid vau bet jongste bezoek van den koniug van Kambodja, by deu Prauscheu gouver neur vau Saigon gespeeld. Op deu boulevurd Neradon werd een 20 yards groot vicrkuut afgebakend, door bamboestokkeu in gelijke vierkante vakken ingedeeld eu met een traliewerk omgeven. Iu de vakkeu stonden jongeliedeu iu eeu eigenaardig cosstuum. Kwam bet nn eenige wandelaars in den zin, een partij te spelen, dan gaven sy dit verlangen te kennen aan deu op zichter van het spel. De zetteu werden genoemd en duidelgk aangeduid, waarop de figuren deu bedoelden ataud innamen of zich uit het spel terugtrokken. VoigeM mededeeling iu de tVeitf. Prov. Zeitung hebben rr nu en dau ernstige ontmoetingen plaats tnsscben de Duitache greusbeambleu en de smokkelaars in de nabijheid vau Winterswijk. Zoo ontstond on langs nabij Wezeke een strijd, wimrbjj de vuurwapens dienst deden, terwgl de smokkelaars het hazenpad kozen, met achterlating van ongeveer 250 kilo labak. Gek te Gehmen gebeurde hetzelfde. Menige komi sche soène verraadt nog wel eeue de uitgeslapeiibeid van sommige smokkelaars, hoe jong ook. Zoo gebeur de het onlangs, dut een jongen werd aangebonden met eenige ponden koffie. Hij gaf voos niet te weten dat daarvoor belaatiug moest betaald wordeu. Hoe veel, zeide hg, zal mijn vader dau wel moeten be talen, die daar ginds met een gausche karrevrucht aankomt! Deu weg op te loopen naar het aange duide punt was voor beambten bet werk van eeu oogeublik zulk een vogel te laten vliegen was te erg; vandaar dut de jongeu met zijn kleine hoeveel heid koffie, in den sleek werd gelaten. Steeds wach ten de beambten nog op de karrevracht met koffie die passeeren moet, terwijl de jongen besloot zgn weg te vervolgen, daar hij bet waarschijnlijk wal koud rond, om de terugkomst der bewakers af te wachten. Toch ware het te wenschen, dat omtrent deze ongeoorloofde tak van industrie scherpe maat regelen werden genomen. De smokkelhandel maakt gauwdieven, en is weinig bevorderlijk om eerlijkheid en gotde trouw san te kweeken. Naar de Vatte Ztg. uit goede bron verneemt, zullen op den Auhalt-spoorweg, tusschen Berlijn en Frankfort, met 1 Juni in sneltreinen restauratiewagens beginnen te loopen, waar deu reiziger, ip den trein aanwezig, de gelegenheid gegeven wordt tedineereu of iets te gebruiken. Zij zullen zich echter slechts tot dat doel iu den restauratiewagen kunnen bevin den hierdoor denkt de maatschappij de restauraties aau de stations Bebra en Dietendorf overbodig te maken. Door een middengang is de wagen in twee salons verdeelt, terwgl de keuken en bergplaats iu een an deren wagen is. De Verpachting dezer restauratie zal wnarschjjntgk gegund worden san tie maatschappij der slaapwagens, die in staat geacht wordt, voor eeu uitmuntende oonsuratie te zorgen, en personeel aau te stellen, dat verschillende talen machtig is. De Ank. Ct. heeft goede hoop, dat het wetsont werp tot heffing eener rentcbelasting bij de terugkomst der Kamer na het Puasohreces rijp zal zgn voor de openbare beraadslaging. Maar zelfs dan zal het ontwerp bijzonder voorspoedig in alles moeten wezen, om met 1 Juli iu werking te kunnen treden. Belas tingplannen iu het algemeen, en eene nieuwe, vele tot nu toe onbelaste belanghebbenden treffende belas ting in het bjjzouder, worden niet maar zoo bij acclamatie aangenomen. Er bestaan velerlei gegronde bezwaren tegen, doch deze zgn niet de eerste en meest onoverkomelijkehet zgn de slechtste en bovenal de niet argumenten, de verzwegen en ver momde beweegredenen, die voor deze voorstellen het meest noodlottig zijn, Echter heeft de A. Ct. de hoop, dat de vertegenwoordiging ten slotte over de gegronde en ongegronde bedenkingen zal heen stappen, want er Is óóu alles afdoend motief, om t ontwerp aan te nemen, dat zich niet wegrede- peeren lant: het geld moeter zijn, VVij hebben een onlooohenbaar, door geen onzer beschikbare midde len aan te vullen te kort, dut steeds wijder zal gauu gapen, hoe langer wij wachten met ons nieuwe middelen aau te schaffen. Wat de goede argumenten niet te weeg kunnen brengen, zal door de harde noodzakelijkheid teweeg gebracht wordeu. Al is het onwillig eu pruttelend, wjj zullen wat diep ia onze zakken moeten tasten, om bet geld te vinden voor onze onbetaalde rekeningen. De minister Vissering is met ziju ontwerp juist op tijd gekomen. Wat aan van Boase eu aau Blusse mislukte en Gleich- man niet gelukte, kau misschien aan Vissering oindat bij het luatst komt, gelukken, even als het aan van Lyudeu gelukt is, na zoo vele jaren van vruchteloos woelen eu lobben, eeue reor ganisatie der rechterlijke macht er bij de Staten Generaal door te krijgen. Tot een grooteu afdoenden financieclen maatregel moeten de Slaten-Geueraal toch teu slotte komen, en met de wijd en steeds wijder geopende klove vau het te kort tusschen onze inkomsten eu onze uit gaven voor oogen, met het dreigend spooksel van het staatsbankroet in het verschiet, is thans het geschikte oogeublik daar, alle iuAuisteringen vee angst en vrees en tegenzin overwinnende, het kloek besluit te uemeu, om onverwjjld in de dringende behoefteu vau bet Staathuishouden te voorzien. Bij de verschillende grondstoffen, waaruit papier vervaardigd kau worden, komt zich een uieuwe ep voorzeker uiet zeldzaam voorkomende voegen, namelijk bet zeer algemeene, gewone gras. Een korte beschrijving van het bereidingsproces moge hier een plaats vinden. Het gras wordt vóór deu bloeitijd afgesneden en in de eerste plaats tussebenrollen genoegzaam gedroogd, daardoor worden tegelijkertijd de vaten gekneusd eu losgemaakt, terwgl de sappen als meststof dienen kunnen. Iudjen het gras ver van de fabriek gesneden wordt, dau kan het eerst even als booi en boter ge perst worden. Zpo de sappen verwijderd zijn, wordt het gras iu een vat met dubbelen bodem, waardoor de onreine beslauddeelen, zand, aarde, euz., kunnCn doorvallen, in warm of koud water goed gewasscheu eu dan iu loog gekookt, die,0.1 kg. kaustisch natron, 0.2 kg. kaustisch kali of 0.6 kg. kalk op elke 100 Iff- ffras bevatteu kan. In een opeu kuip duurt dit koken 4 of 5 uur, iu een stoomdichteu ketel echter is 2 uur koken voldoende. Daarna komt het gras iu een trog, waarin het een of twee nur lang gesla gen wordt. Wil men fijner papier vervaardigen, dan moet de massa gedurende een kwartier in een kbude soda- oplossing worden gebracht, daarna in verduud zwa velzuur eu dan weder in een soda-oploasiug. Uit de trog brengt men het ffras ïn een ebloormagnesium- oploasing, waarin bet eeu half uui gehouden wordt, daarna ten derden male in een sodaoplosaing en ten slotte weder in verduud zwavelzuur. Deze behaudeliug wordt zoolang volgehouden, totdat (de pap de ge- wenscble fijnheid eu blaukheid verkregen heeft; ten slotte moet zij iu schoon water worden uitgewasschen. e Een andere wijze vau behandeling bestaat hierin dat men de massa met waterga» vermengt, om daarna met chloorkalk of een oplossing van onderchlorigzure natron te bleekeu; ditzelfde kun geschieden met chloor in plaats van met chloorkalk; in beide gevallen echter moet alles met water worden uitgewasschen. Het papier uit groen gras vervaardigd moet zeer geschikt zijn voor schrijf- en teekenp.apier; ereuzoo sebijut het voor pakpapier en dergelijke soorten goede eigenschappen te bezitten; de redactie der bekende Duitsche Papier-Zeitung geeft het den hoogateu lof. De teutoouslelling van gouden en zilveren wer ken, edelgesteenten en uurwerken, in Juli a. a. te Groningen te houden, ter gel-genheid van het oongies der Nedeclnndsehe Maatschappij te bevord. vau nijverheid, trekt meer en meer de aandacht, in 't bijzonder van het buitenland. Tal van uitheemsche fabrikanten geven blijken van hunne belangstelling, terwgl Henri Havard iu den Pargschen Siècle vau 14 dezer eeu uitvoerig artikel aan dit onderwerp wijdt. Uit Frankrijk, Zwitser land, Duitsehlnnd en Engeland kwamen reeds belang rijke aangiften van in te zenden voorwerpen. In Nederland zelf werd door nog slechts wtinige fabrikanten deelneming toegezegd. Enkele bijzonderheden uit de reis van een Duit- scher, die in het vorige jaar het zuiden van Rus land bezocht, kunnen onze lezers eon blik doen slaan in een land dat door de Nihilistisohe gruweldaden veler belangstelling wekt. Bij Njesehin een stad van 20,000 inw., verliet by den spoorweg, maar bereikte niet dan met moeite de stad, omdat de weg daar heen niet bestraat was, terwgl hij twee vrachtwagens tot over de assen iu den modder zog steken; reed? gedurende Verscheidene uren had men te vergeefs getracht die wagens los te maken. Iu de stad was liet niet veel beter gesteld, omdat ook daar geen plaveisel gevonden 'werd. 15ij die. weinige zorg de regeering voor het uitwendige vindt uien tl toch eene hoogere burgerschool en een historisch filogisck instituut. De schrijver begrijpt echter uiet, hoe Duitsche leeraars hebben kunnen besluiten, een be roep naar zoo'n morsige stad aau te nemen, Be halve de kerken eu de gebouwen voor het ouderwijs zijn alle huizen van hout, shclus eene verdieping hoog, terwgl de wanden bQ gewis van stevige grond slagen, bijua allen uit het lood staan. Van de overheidspersonen bekwam by een zeei ongunstigen indrukzij waren onwetend eu onbe kend met de Landswetten, maar nog erger was bet gesteld met de geestelijkheid der orthodoxe kerk eu en de monniken. De laatsten in een lang zwart, mecBtul versleten ea gescheurd gewaad met onge schoren baard eu hoofdhaar, bedekt met een lauge spitsen hoed, kuuueu zoo min de vreemden als de Russen met eerbied voor den godsdienst van deu Staat vervullen. Huu gezicht draagt den stempel der gemeenheid, huaue onwetendheid is greuzeuloos eu wie geen vriend van brandewijn is, doet goed, zijn zakdoek voor deu moud te houden, als hij eeu huuner tegeu komt. Van Njesehin naar Tzchernigow reizende, had hij gelegenheid bet landvolk te leereu kennen. De Rus sische vrouwen 'deden het meeste Werk. Reeds hunne kleedereu tooaen dit. Zij zgb veel korter dau die der matinen, welke meest iu een zeer lange jas roet eeu pijp in deu mond rondslenteren, terwijl de vrouwen en de dochters het veld bearbeiden. De stad Tseheruigow heef 16,000 inwonen, vele kerken eu kloosten, fraaie regeeringsgebouwen, een hospitaal, een krankzinnigenhuis en deftig woonhuis met twee verdiepingen: maar de diepte vaa de straatmodder is zoo ondoorgrondelijk, dat kort voor de aankomst van ynzen reiziger een beschonken man werkelijk in de modder gestikt was. Toen de reiziger weder zou vertrekken, zou hg twee jonge Duitschers, die daar op het gymnasium waren, mede nemen. Die jonge lui hadden schriftelijk bericht van hunne ouders ontvangen, dat zij naar huis moes ten komen, de een zelfs om de ernstige ziekte zijner moeder. De directeur van het gymuasium stond bet vtrzoek om te mogen gaan toe. De reiziger begaf zich op Donderdag voor Paaschen uaar den gou verneur. Nadat hg geruimen tijd gewacht had, meldde de kamerdienaar hem, dat Zgne Exe. er aan dacht, het bed te verlaten: Hij gaf zgn kaartje eu schriftelijk verzoek, om de jongelui mede te mogeu nemen, aan den dienaar over. Nu werd hem gezegd, dat hij zich tot het hoofd vau bet stads bestuur moest wenden. Daar werd hem bericht, dat men op eigen gezag geen passen om naar het buitenland te gaan aau jonge lieden boven i'e 20 jaren mocht afgeven. Dat de jongelieden Duitschers waren eo door hunne ouders opgeroepen werden, eeu zelfs om de ongesteldheid der morder, het baatte niets; men moest zieh tot den minister van buitenlandsohe zaken, of tot den Czaar wenden. Dit geschiedde. Tot Zaterdag te vergeefs op ant woord gewacht hebbende, gaf de gouverneur hem vrijheid met de jongelui uaar Kiew te vertrekken, waar heen hij de passen zenden zoo. Vijf dagen daarna kwamen zg eerst en mocht men het wagen Rusland te verlaten. Terwijl de reiziger op eersleu Paasohdag iu een herberg eenige uren op versche aarileu wachten moest, kwam de priester vau ct dorp met ziju koster de gelagkamer biuneu. Daar stond eeu lange tafel met allerlei keude spijzen, eu koeken in den vorm van een priesterhoed. De priester zegende met niet weinig wierook het feest maal, en nu viel hij met de huisgenooten op de spijzen aau. En daarbjj werd de braudewijuttrsoli zoo vlijtig toegesproken, dat de koster eu de postiljon den priester, die nu in het naaste dorp het paascli- raaal ging inzegenen, iu het bestijgen van den wagen helpen moesten. Wat er aau zoo'u "paasehinaaltijd gebruikt wordt, is ongeloofelijk, maar dit wekt minder bevreemding als meu hoort, dat er iü de gansche weik vóór Paschen niet gekookt wordt. Dikwerf vermeldt de reiziger de ontmoeting met priesters, maar steeds heeft hij er iets bij te voegen van hunue voorliefde voor brandewijn. Is het vreerad. als de priesters, zelfs de booggeplaatsten iu Petersburg zoo voor gaan, dat de dronkenschap een gebrek is, dat meer dan in eenig land, in Rusland heerscht Een voormalig verkooplocaal in de Gerard-Dou- straat te Amsterdam, is tot een nieuwen schouwburg ingericht, de TjdgeeU genaamd. Het gezelschap, dat onder dezen weidschen titel in dat afgelegen deel der nieuwe stad de dramatische kunst beoefent, wjjdt zich de Zaterdag-, Zondag- en Maandag-avonden aan de kunst. De overige dagen echter aan den eerlijken, maar minder verheven handenarbeid. De directeur van het gezelschap, dat met bescheiden hulpmiddelen en zeer eigenaardige opvatting moeielüke stukken „ten tooneele" brengt, is de heer J. T. li. v, d. Lugt; deze vervult ook de eerste rollin. De wgzé, waarop deze heer zich van zjjn taak kwij',

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2