BINNENLAND? Kantongerecht te Gouda. ADVERTENTIE!* niet 7.00 bijzonder ontevreden zijn over den loop vtui zaken, oind.it de Jezuïeten lieu under het juk gt*kroiud hielden". De eigenlijke beteekenis van de jongste gebeurte nissen iu Frankrijk is, uat staat en maatschappij eene krachtige poging willeu doen om het bond te breken met het clerioalisme, dat door autocratische regeeriugen werd gesloten. Blijft men daarbij, zoodat de geestelijkheid weder wordt teruggebracht op haar eigen gebied en de Staat vrij wordt iu het zijne, dan is in de geheele beweging niets, waarover de wereld zich behoeft te verontrusten. Zij kan er slechts bij winnen. l)o Oosten rij ksche begrootings-eoinmissie heeft haar goedkeuring gehecht aan het begrootings-rupport over '80, de uitgaven zijn geraamd op 422,800,802 fl., de inkomsten op 898,25 1,756 fl. Wij zijn- er aan gewoon, dat Oostenrijk altijd tekort komt. Het Huis van Afgevaardigden stond Woensdag met 149 tegen 139 stemmen de door de Regeering verlangde ver gunning om 20 millioeu aan goudreute uit te geven toe. l)e minister van Financiën had verzocht met een votum van wantrouwen te wachten, totdat hij zijn begrootiugs-outwerpen zou hebben aangeboden, welke hij thans evenmin als zijn belastingvoorstellen indiendebedoelde operatie was, zeide hij noodza kelijk, omdat voor de April- en Mei-coupous 30 millioeu noodig was l)e Italiaausche Kamer handelt over de buiten- landsche politiek, zonder iets nieuws te zeggeu of iels belangrijks te doen. De toestand van Turkije boezemt steeds meer bezorgdheid iu; telkens verneemt men ongeregeld heden, en het bestuur is meestal machteloos om de orde te handhaven. Te Smyrna en omstreken zijn zoo ernstige onlusten, dat aan de regeering te Konstantinopel versterking is gevraagd der militaire macht en de Europeesche consuls oorlogsschepen hebben outboden. De onge regeldheden staan in verband met de jongste maat regelen betreffende het papiereugeld in het algemeen met den treurigeu toestand van het ruilmiddel iu gausch Turkije. Aan de Eiigelsche regeering zal deze vermaning aan hare verplichtingen in Kleiu-Azic zeker al zeer ongelegen komen. GOUDA, 20 Maart 1880. Naar wij vernemen i9 de heer A. Ai. G. van Iterson afgetreden als Directeur der //Steprine-kaar- senfabritk" alhier en is gisteren tot zijn opvolger benoemd de heer Dr. H. IJssel de Schepper. VERGADERING van drn GEMEENTERAAD. Dinsdag den 23 Maart 18"0, des namiddags ten 1 ure, ten ciade te behandelen E-n voorstel tot wijziging der begrootiug van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1879. Het voorstel tot demping van een gedeelte Zijl aan de Vest. Het voorstel tot openbaren verkoop van een huis aan de Zeugstraat. Een voorstel tot verhooging der jaarwedde van den 2eu hulponderwijzer aan de Tweede Burgerschool voor jonge us. Het adre9 van J. van Men9ch betreffende de ka dastrale tenaamstelling van een stuk groud in 'de Rolwagensteeg. Het adres van het Hoofd-Coraité voor het H-out- inansmouument betrekkelijk de pluatsiug van bedoeld mouumeut. Het Kohier der Plaatselijke Directe Belasting van het dienstjaar 1880. Te benoemen Eene hulponderwyzeres aan de Eerste Burger school voor meisjes. Eene hulpouderwijzeres aan de Tweede Armenschool. Een' sluiswachter aan de IJsel-Havensluis. De reeks der „Winterlezingen" te Berg-Ambacht we'd Donderdag jl. gesloten door eene voordracht van den heer J. Quint, van Stolwijk. Op eene boeiende wijze droeg hij de novelle voor: De kinderen van het ijzeren varkendoor ds. Scheltema. Met on verdeelde aaudapht werd deze rede door het talrijk publiek aangehoord. Zoo ook, na de pauze, de bij dragen Van den spreker, en de heeren P. Quint, J. Zy- derlaan en J. Scheer, van Stolwyk, eu J. G. Bet- tink, van Berg-Auibaoht. De toestand van Z. K. H. Prin9 Alexander (den Kroonprins) moet volgens een residentiebrief in het Zeeuwscke Datjbl. in den laatsten tijd niet te best wezen. De Prins moet veel bedlegerig zijn en ont houdt zich bijua geheel van het genot van de bui tenlucht. Meft spreekt er dau ook van, dat de Prins, tot herstel zijner gezondheid, weder een reis naar het buitenland zou ondernemen. Dat lijden van den jeugdigen vorst zou dan ook de reden zijn, waarom hij op den jaardag zijns koninklijken vaders niet ten paleize verscheen. De zittingen van den Raad van State woont de Prins ook niet meer bij, waaruit wel kan worden afgeleid, dat hij zich nog niet iu staat gevoelt, om eenige werkzaamheid te verrichten. Tc Leeuwarden is Woensdagavond met goeden uitslag door het Noorder tooneelgezelschap uitge voerd een oorapronkelijk tooneelspel, getiteld //On waardig", naar aanleiding der prijsvruag door de societé littéraire te Bordeaux, vervaardigd door den kapitein Zimmerman een uitgelezeu talrijk publiek woonde de voorstelling bij, en gaf bij het einde van het stuk den vervaardiger, die de uitvoering bijwoonde, door luide toejuichingen zijn bijvul te kennen. Stat en-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van 18 en 19 Maart 1880. In de zitting van Donderdag is na een uitvoerig de bat art. 1 van het wetsvoorstel van den heer van Kerk wijk, om burgemeesters op aanbeveling van den raad te doen benoemen, verworpen met 4L tegen 27 stem men. De minister van biuueiilandsche zaken ver klaarde vooraf dat hij niet alleen offioiëele, maar ook olficicuse en particuliere iulichtiugen inwint al vorens te benoemen. Nog werd aangenomen het ontwerp tot verhooging van het hoofdstuk mariue voor twee lichtschepen bij Terschelling en voor de monden van de Maas. Iu de zitting vau gisteren is na eenige beraad slaging met algemeene stemmen aangenomen het ont werp betreffende de openbare middelen van vervoer. Daarna is de kamer op reces gescheideu. Door de Regeering is aan de Tweede Kamer aangeboden eeii wetsontwerp tot bescherming van diersoorten voqr landbouw of houtteelt. Zij betoogt ook met het oog op het buitenlaud, dat het belang van landbouw en hout teelt reeds op zich zelf deze voordracht rechtvaardigt. Hoezeer ook het zedelijk belang, bepaaldelijk van het opkomend geslacht, door beteugeling van wreedheid bevorderd wordt, behoeft niet te worden aangetoond. Art. 1 en 2 van het ontwerp bevatten de verbodsbepalingen, noodig ter bereiking van het beoogde doel. Daarbij worden iu bescherming genomen, alle dieren, welke voor landbouw of houtteelt nuttig zijn, zoo mede de eieren en de nesten der nuttige vogelsoor ten. Dit laatste is bepaald noodig, daar de be scherming weinig doel zou treffen indien zij niet werd uitgebreid tot de eieren en nesten, die thans iu grooteu getale worden vernield en verstoord. De Regeering heeft het wenschelijk geacht de aanwij zing der dieren, even als dit iu Belgie plaats had, over te laten aan een ulgemeeueu maatregel vau inwen dig bestuur. Het geldt daarbij eene zuivere weten schappelijke quaestie, die de Regeering overeenkom stig het advies run deskundigen moet beslissen. Daar niet alle hier bedoelde nuttige diereu eene onvoorwaardelijke bescherming verdienen, zoo komt art. 3 te hulp1°. door de bepaling, dat de dieren kunnen worden gebracht onder twee rubrieken, namelijk die welke ten allen tijde beschermd worden en die welke gedurende de drie laatste maanden des jaars buiten de toepussing der wet vallen 2°. door d§ bepaling, dat de Commissarissen des Konings bevoegd zullen zijn ten aanzien van dieren hetzij geheel, hetzij ten deele, tijdelijk en onder zekere voorwaardeu de verbodsbepalingen op te heffen. Overigens bevat het wetsontwerp nog eenige artike len tot wijziging van de art. 21, 28 en 29 der jacht wet van 13 Juni 1857. De Stand, verneemt, dat de Vereeniging voor Chr. Nat. schoolonderwijs haar algemeene vergadering deukt te houden te Amsterdam, en wel op Dinsdag den lsten Juni e. k. Met zekerheid wordt ons medegedeeld, dat op het nader adres van concessie-aanvraag voor den aan leg van een stoomtram van Leiden naar Woerden (de heeren J. Maarschalk, notaris te Boskoop, en C. Bok, industrieel te 's Hage) betreffende het leggen van spoorstaven in den Rijksstraatweg door den minister van Waterstaat enz. afwijzend is beschikt. De concessie kan daardoo^ geacht worden niet te zijn verleend, aangezien de aanleg niet kan plaats hebben zonder gebruikmaking van den Rijksweg. RotiNbt.) Eene voor de Christelijk Gereformeerde kerk be langrijke procedure zal deze maaud voor dou rechter behandeld worden. Een predikant (de Bazuin dnidt zijn naam slechts met eene S aan) is aangeklaagd wegens publieke» hoon". Hij maakte bij het eindigen der godsdienst oefening bekend, dat eene met name genoemde lid mate wegens eene «moreele zonde was gecensureerd. Wegens dit feit zou natuurlijk van geen terechtstaan sprake kunnen zijn, want alle leden van iedere Christelijke Gereformeerde gemeente verbinden zich bij het afleggen hunner belijdenis, in. voorkomende gevallen zich aan de kerkelijke tucht te zullen on derwerpen. Maar de aanklaagster had 's daags voor de be doelde af kondiging haar lidmaatschap opgezegd, dus tijdens haar zaak in behandeling was. Het is nu de vraagis een kerkeraad verplicht tén alleiv.tijde opzeggingen van lidmaatschap te accepteereu Zoo ja, dan zal de predikant boete beloopen. De Bazuin meent echter dat de kerkorde den ker keraad vrijheid geeft, de opzegging niet aan te nemen, omdat de opzegging geschiedde tijdeus de betrokken persoon reeds in kerkelijke behandeling was. Het plan bestaat om met 15 Mei e. k. een bad huis te openen te Wijk aan Zee, even benoorden IJmui- deu. De aansluiting te Amsterdam heeft plaats door middel van den spoorweg te Beverwijk en van daar per omnibus in 20 minuten naar Wijk aan Zee. De gebouwen zulleu omstreeks 20 gemeubileerde kamers bevatten, en gelegen zijn aan hooge, begroeide duinen eu een tuin met hoog geboomte. De voortvluchtige kassier Rubbeu9 (van de Natio nale Bank te Antwerpen) is in een restauratie iu de Nes, door de politie aangehouden. Door de Belgi sche Regeering was zijne uitlevering verzocht. Uit Scheveuiugen meldt inen van den I9en dezer: Gisteren avond en beden morgen zijn 40 schuiten aangekomen; btsomd werd van 170 tot 50. Sommige brengen niet veel aan, andere hebben ta melijk visoh. De visoli blijft zeer hoog iu prijs. De uitingen van het beleedigd rechtsgevoel der Rotterdamsohu matrozen, die New-York bezoeken, hebben, naar men van daar meldt, liet Piucoffs on mogelijk gemaakt in die stad langer te blijven. Jan maat zocht hein namelijk geregeld op aan zijne woning eu gaf daar op zoo luidruchtige wijze lucht aan zijn gevoelen, dat er oploopjes vau nieuwsgierigen ontston den, aan wie duu nog eens duidelijk verhaald werd wie de heer Piucoffs is. De voortvluchtige zou thans naar Brooklyn zijn .verhuisd. Zoolang de wet op het lager onderwijs van 13 Augustus 1857 heeft gewerkt, heeft nog niemand te recht gestaan ter zake van vervalschiug van akten, afgegeven door de daartoe bevoegde examen commis sion. Woensdag hud het gerechtshof te Amsterdam gedurende een geruime» tijd zijn aandacht te wijden aan' een aanklacht ter zake vau htt toevoegen van valsche auuteekeningeu aau een hulpouderwijzersakse. De hulponderwijzer Benjamin van Elk, var» Oostereud op Texel, stond namelijk te recht, omdat hij een imprimé van een zoogenaamde aanteekening bij een boekverkooper te Hoorn zou hebben doen drukken dat ingevuld werd, als zou hij met goed gevolg iu 1870 het examen in de Fransche taal voor de oommissie te Utrecht en in 1875 het examen iu de Hoogduitsche taal voor de commissie van Noord-Brabant hebbeu afgelegd, dat ingevulde valschelijk onderteekend met de namen van de voorzitter en den secretaris der re spectieve compiissiëu, en vervolgens het geheele blad aau de hulponderwijzersakte zou hebben ge hechte llij had zich boveudien te verantwoorden wegens het desbewust gebruik maken dier authentieke en publieke geschriften. Op de terechtzitting bleek namelijk uit de verklaringen van den Burgemeester van bovengemelde gemeente en van den schoolop ziener van het IXde District van Noord-Holland, dat hij dat vervalschte stuk heeft overgelegd, om als hulponderwijzer aldaar te kunnen optreden, uit een oproeping wetende, dat personen, voorzien van een nanteekening in de Fransche en HoogdukMfte taal, de voorkeur zouden hebben. Hij is in 1878 als zoo danig aangesteld en heeft vervolgens, in Maart 1879, bij dienzelfden schoolopziener hetzelfde stuk overlegd bij de stukken om te worden toegelaten tot een door hem aangevraagd examen voor den hoofdonderwijzers- rang. ])e inspecteur van het Lager Ouderwijs in Noord-Holland, Dr. W. B. J. vau Eyk twyfelde intusscheu aan de echtheid van de tweede aantee- keniug gestelde handteekening van deu heer jhr. mr. J. B A. J. M. Verheyen, inspecteur van het lager onderwijs in Noord-Brabant. Hij vroeg voormelden hulponderwijzer, toen deze zich terug trok wegens het niet voldoende van het eerste detl vau zijn examen of hij die aanteekeningen werkelijk had verkregen. Op bevestigende beantwoording dier vraag stelde hij. een onderzoek in bij den heer Verheyen, die ant woordde dat de onder de uunteekening voorkomende handteekening de zijne niet was. De zaak werd daarop in handen der justitie gesteld. Beschuldigde erkende thans de hem te larfte gelegde feiten. Ver schillende getuigen werden gehoord, waaronder ge melde inspecteurs, de schoolopzieners Diepen uit Til burg en Bakgls uit Texel, voormelde Burgemeester, de hoofdonderwijzer Bouma van Oostereud, alsmede de hoofdonderwijzers Degenhardt eu Eyzendoorn als deskundigen. De heeren Lodewijk Mulder, vroeger inspecteur van het lager onderwij* en dr. Suyck, vroegerschoolopziener te Utrecht, haddeu wettige re denen vau verhindering. De valschheid der hand- teekeuiugen wen' bevestigd. Minder stellig waren de verklaringen der hoofdonuerwijzers over de vraag, of de beschuldigde die handteekeuingeu had gesteld. Terwijl toch de hoofdonderwijzer Degenhardt verklaarde dat er veel overeenkomst was tusschen het geschrift vau beschuldigde eu dat ouder de aankekeniug, ver klaarde de hoofdonderwijzer Eyzendoorn die over eenkomst niet te kunneu ontdekken. De heer Ver- heijeu verklaarde, dat doorgaans op het papier der aoten een watermerk met de woorden ministerie vau binneulandsche zaken voorkwam en dat de eene zijde van de hulponderwijzersacte voldoende was de heer vau Eyk daüii den laatsten tijd dat watermerk altijd voorkwam, ffat, als acten of aanteekeningen ver loren waren de inspecteur een duplicaat-verklaring gaf en dat het bezit van een ea ander was te cou- troleereu in de bijdragen voor onderwijs en in bet archief. Da advocaat-generaal mr. A. F. J. Jolles oordeelde de te laste gelegde feiteo bewezen. De advocaat mr. 8. Katz trachtte aan te toouen dat het niet was bewezen dat beschuldigde de ten laste gelegde valschheden had gepleegd. De uitspraak werd bepaald op Woensdag 24 Maart. Donderdagmiddag had te Rotterdam in het No tarishuis een Vergadering plaats van hh. belangstel lenden in de instandhouding der Hoogduitsche Opera aldaar. De heer W. S. Burger Wzn., opende de vergadering met de mededeeliug dat voor 03,700 aau coupons geteekend was en dus het deficit nog circa ƒ26,000 bedroeg. Om derhalve de opera in stand te doen blijven, welke, zoo dit bedrag niet volteekend wonlt, bepaald moet vallen, formuleerde hij een voorstel ui. dat eenige heeren zich zouden vereenigen om garantie-aandeelen te doen plaatsen vau 100 waarvoor coupons vorkregen worden, welke voor rekening der houders zullen verkocht worden. Hiertoe verklaarden zich 13 heeren bereid, terwijl staande de vergadering voor 18 aaudeelen geteekend werd. De heer Burger gaf tevens te kennen dat hij een subsidie aan de kas gaf van 1000 in de 26,000, die men te kftrt komt. Nadat nog eenige gedachtenwisscliugen over een en ander gehouden waren, sloot de voorzitter de vergadering met een krachtig woord tot opwekking om bij te drageu, tot het instaudhoudeu onzer Opera, liy wees er op dat de coupousteekening nog tot ultimo Maart openblijft, en cr werd besloteu dat de perso nen welke zich belasten met het plaatsen van garantie- aandeelen, de volgende week zullen byeenkoraen, ten einde nader rapport uit te brengen. Blijkens het jaarverslag der Ned. Ver. tot bescher ming van dieren over 1879 is het aantal feden, in 1878 het getal 1258 bedragende, in 1879 geklommen tot ruim 2000. Verschillende Kindervereeuigingen verkeerden ook iu bloeieuden toestand en werkten ten goede. Op verschillende plaatsen, o. a. te Ber- geijk, waar men vroeger do uilen placht dood te schieten, worden thans deze zoo nuttige vogels met rust gelatenook de egels worden minder vervolgd dan vroeger. Onder de inededrelingen van verschillenden aard, die aau het verslag zijn loegevoegd, komt ook voor, dat het gebruik van hel siachtmasker Bruncau blijft toenemen. Er komen voordurend aanvragen om mas kers. Door de maatschappij //Nederland" wordt het op al haar schepen gebruikt. Uit IJmuiden schrijft men: In alle opzichteu is het hier stil. De scheepvaart, hoewel niet minder dan in het vorige jaar, is niet levendig. De bouw- lust schijnt verdwenen te zijn. Verscheidene woningen staan ledig en den neringdoenden gaat het niet naar Wensch. Het vertrek en de aankomst van de stoom schepen der maatschappij Nederland geven nog al afwisseling. Een plan tot uitbreiding van IJmuiden aan de oostzijde schijnt reeds vastgesteld te zijn. Iu verband met dien verderen aanleg zul de bestaande straatweg een weiuig worden verlegd. Met het bouwen van een Hervormde kerk eu bewaarschool zal weldra wor den begonnen. Het gebouw koint op een ruim plein te staan op ongeveer 120 meter van tje oostelijke hui zenrij. Dq openbare school wordt vergroot. Zij wordt door een 200-tal leerlingen bezocht. Met de bestraling gaat tnen rnohtkens aan voor uit. Thans is ineu b. zig aan dat gedeelte, 't welk den weg langs de sluizen met den straatweg ver bindt. Aau de veibrecding van het kanaal met 20 meters tusschen de sluizen en de spoorwegbrug te Velsen, dat eerstdaags met deu aanleg vau een fort aan den havenmond zal worden begonnen, is weder eenige bedrijvigheid te wachten. Omtrent den aaaleg van een spoorweg verneemt men niets. Mocht de verbinding met den llollandschen spoorweg tot stand komen, dan zullen de visachers van deze haven veel meer gebruik maken. De vijf-en-dertigste algemeene vergadering van het Nederl. Onderwijzers-genootschap zal dit jaar gehou den worden op Woensdag 21 en Donderdag 22 Juli te Amsterdam, ia het lokaal Belleoue eu Concordia Schans bij de Leidsche barrière Door het hoofd bestuur des Geuootschaps wordt voorgesteld om een algemeen ondersteuningsfonds op te richten om de toetreding tot de levensverzekering-maatschappij des Geuootschaps voor veleu meer gemakkelijk te maken. Uit de kus des Geuootschaps wil het voor de grondvesting dier inrichting een som van 3000 beschikbaar stellen; tegen de contributie van 1 wil men leden trachten te krijgen. De afdeeling Amsterdam wil de stemming over de verschillende voorstellen weder van de ufdeclingen naar de algemeene vergadering overbrengen, omdat, volgens het oordeel dier afdeeling de tegenwoordige wijze vau stemming volstrekt niet aan de gekoes terde verwachting beantwoordt. Door de afd. 's Gra- venhage i9 een voorstel gedaan om den invloed der gewestelijke afgevaardigden te beperken. Verdere voorstellen worden voor primo Mei ingewacht. Verder ziju reeds belangrijke onderwerpen ter be spreking opgegeven, omtrent deu scboolbouw naar aanleiding vau het rapport der regeering-coramissie, omtrent het zang en herhalingsonderwys, omtrent de voorbereidingsklassen enz. Men schrijft uit De»! Hang aan de Middelb. Ct: Buitengewoon lang heeft iu de afdeelingen der Twee de Kamer bet onderzoek van de rentebelasting ge duurd. Naar men verneemt was de ontvangst, aan de wetsvoordcacbt te beurt'gevallen, ver van gunstig. De anti-liberalen zijn er als één man tegen, zelfs de Limburgers, die voor de effecien-bela3tiug vau den heer Gleichraan gunstig gezind waren. De woord voerders der kerkelijke partijen hebben, naar men fcoort, de voordracht fel bestreden, niet enkel omdat zij de belasting zelve afkeuren (eu vooral het belas ten van de fondsen van stichtingen enz.) maar ook omdat volgeus hein de belasting dienen moet om de kosten van het onderwijs te dekken. Ook bij de conservatieven vond de voorgestelde belasting hevige tegenkanting, wat trouwens met het oog op de antece denten dezer Bijua tot het verledene behooreude partij zeer natuurlijk eu alleszins begrijpelijk is. Maar wat minder uatuurlyk kan genoemd wor den, is dat de voordracht ook bij niet weinige libe- raleu bestrijding heeft. Tal van bezwaren zijn van die zyde aangevoerd eu zeer breed uitgemeten. Leden, vau wie men, ufgaaude op de beginselen die zij steeds hebbeu verkondigd, mocht verwachten dat zij zich beijveren zouden den Minister krachtigen steun te verleeuen, nu hij op het voetspoor van Van Bosse eu Gleichman een voorstel doet om het vermogen iu portefeuille te belasten, wedijveren met de anti liberalen om aan dit voorstel moeielijkhcden iu deu weg te leggeu en het, zoo mogelijk, te doett vallen. Het is eeue bekende zaak, dat het oordeel in de Openbare zitting nietaltyd volmaakt overeenkomt met het oordeel in de afdeelingen. Menige wetsvoordracht, die iu de sectiën zeer ougunatig werd ontvangen en waarover dan ook een schrikbarend ongunstig rap port werd uitgebracht, heeft men met vrij groote meerderheid zien aannemen. Doch, wat de rentebe lasting betreft, bestaat er grond om te vreczen dat de politieke rancune weder hare ver,derfelyke rol zal spelen en wanneer, zooals hier, alle niet-liberale leden, zonder één uitzondering, te$en, eene wets voordracht zyu, hebben maar weinige liberalen zich van huuue geestverwanten af te scheiden eu bij de opposite zich aan te sluiten, om de voordracht te doen vullen. Misschien kan alleen eene zeer krachtige uiting van de gevoelens der liberalen buiten dc Kamer voorko- meu, dat de Tweede Kamer opnieuw een bewijs geve dat zij alleen weet af te breken. kringen rond te draaien, lot staan brengt, springen zelfs niet eens op zij. Zij blijven bewegingloos staan, omdat de draaiende voorwerpen hen schrik aanja gen, eu zij daardoor tot bezinning schijnen te komen. In telegrammen uit Amerika wordt weder van verschillende werkstakingen gewag gemaakt. Te New- York hebben reeds sedert eenige weken 700 werk- lieden eeuer pianofabriek het werk gestaakt eu toen zij op aanmauing deu 15den weigerden het werk te hervatten, hebben andere piauofabrieken ook hun werklieden ontslagen, zoodat er 4000 ledig loopeu, voorts ziju er vele duizenden mijuwerkers ledig, terwijl daar thaii9 ook een werkstaking van ijzerw erkers is begonnen, die, naar gevreesd wordt, zich over 57 fabrieken met 7000 arbeiders zal* uitstrekken. Hollende paaiden Het Bulletin mentuel de la Société protectrice des animaux deelt mede, dat, toen op zekeren dag te Montreuil een paard, voor een licht wagentje gespannen, pijlsnel voortvloog, Leopold Iloraiu op 50 meter vau het paard verwijderd, dat op hem afkwam, zijn blauwen kiel uiideed, dtze in elkaar draaide, en op nog 28 meter van het dier verwijderd, zoo snel hy kon er mte ging staan draüien in kringen. Op 2 meter afstand hield het paard halt, het steigerde, maar bleef staan. Er kwam hulp opdagen, het paard werd gegrepen, en Hortin wierp het zyn kiel over den kop. Ik ben een boerenzoon, zei Horsin aan de over zijn moed verbaasde omstandersreeds meer dan 50 keer heb ik van hetzelfde middel gebruik gemaakt, en slaagde altijd. Meu behoeft slechts een kiel, een voorschoot, een vlag, om het even van welke kleur, als er maar een steel aan zit. En de paarden, die men door deze voorwerpen zoo snel mogelijk in De grootste lucifersfabriek der geheele wereld be vindt zich voorzeker te Oshkosh, in Wiscousiu (Amerika.) Iu hel atgeloopen jaar heeft die fabriek twee millioeu voeten boomstammen iu lucifers ver anderd Terechtzitting van Woensdag 17 Maart 1880. Kantonrechter: Mr. J. 11 Van MIEROP. Ambtenaar vau het Openbaar Ministerie Mr. W. C. A. SCHOLTEN te Rotterdam. VEROORDEELD C. H., slager te Gouda, tot eene boete van 3. of gevangenisstraf van 2 dagen, wegens iu ziju winkel te Gouda uitstallen van schapenvleesch, dat niet door een der keurmeesters was goedgekeurd en afkomstig was van een ziek schaap P. van G.,f vleeschbouwer te Haastrecht, tot eene boete van 3.of gev. van 1 dag, wegens rijden harder dan in matigen draf met een wagen bespannen met een paard op den Fluweelen Singel te Gouda A. de B., arbeider te Gouda, tot eene boete van 3.of gev. van 1 dag, wegens rijden harder dan stapvoets over de beweegbare Bleekersbrug te Gouda, met een rijtuig bespaunen met een paard C. L., vrachtrijder te Gouüa, tot eene boete vau 3.of gev. van 1 dag, wegens in de Spoor straat te Gouda rijden, met een, met een paard be spannen, wagen, waarachter een andere wagen was vastgemaakt, die zoo werd voortgetrokken C. de W., vleesckhouwer te Gouda, tot eene boete van 1.of gev. van l dag, wegens in de Spoor straat te Gouda rijden met een kar bespauneu met een hond, die niet' was voorzien van een muilkorf; H. T., koopman iu turf te Gouda, tot twee boeten vau 1.of gev. ran 1 dag voor iedere boete, wegens eens in de Spoorstraat en eens op de Markt te Gouda rijden met een kar bespannen met een hond die niet was voorzien vau een muilkorf C. B., melkverkooper- te Zwamraerdam, tot eene boete vau 3.of gev. van 1 dag, wegens op de Markt te Gouda geheel zonder toezicht laten staan van zijn met twee houder» bespannen kar L. Zarbeider te Reeuwijk, tot eene boete van 1.of gev. van 1 dag, wegens ryden op de Karuemelksloot te Gouda met een wagea bespauuen met een paard, dat niet voorzien was van schel klinkende bellen, terwijl de straten met sneeuw be dekt waren A. vau V„ koopman in boter te Berg-Ambacht, tot eene boete van 1.of gev. van 1 dag, wegens rijden over de kliukerstraat op den Langen Tiendeweg tc Gouda mef een kruiwagen, beladen met houten botervloten. Burgerlijke Stand. Geboren: 17 Maart. Gerrit Jan, ouders J. Treure eu J. Boele. - 19. Georg Joseph en Hermanus Johan nes, ouders J. G. Jurgens en A. F. Week; Overleden: 17 Maart. J. ven der Valk, 11 w. - 18. M. J, Kin wel, 1 j. 1 m. - M. A. van Eijck, 2 j. 2 m. - M. van Eyk, wed. van G. van der Kint, 65 j. - 19. J. H. Me wazen, 2 j. 5 m. Ondertrouwd: 19 Maart. M. van Buuren, te Am sterdam, 24 j. en A. M. Hornes, 20 j. - W. de Jeu 24 j. en A. Hazebroek, 23 j. - V. Simmers, 35 j. en II. A. Hartjesveld, 22 j. - J. de Hoop, 28 j. en H. vau Gor- seleu, 29 j. Ondertrouwd WILLEM de JEU AALTJE HAZEBROEK Gouda, 18 Maart 1880.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2