BINNENLAND. WINKËLHUIS. Bede om llulp. ADVERTENTIES. Hoogheemraadschap Rijitlaad. Afloop van Openbare Verkoopingen van Onroerende Goederen- Burgerlijke Stand. aatsten tijd weder merkelijk toe, souder dat men daarvoor nog juiste ïedeueu weet op te geveu. Frunscke bladen zoekeu die natuurlijk in de nieuwe militaire wetten, maar deze zyn nog in behandeling en zullen dus inet de beweging niet veel hebbeu tc maken. De landverhuizers komen meerendeels uit West-Pruisen en Posen en uit Baden en Beieren. Ze gaan hoofdzakelijk naar Noord-Amerika, De voor naamste aanleiding zal wezeu, dat voor landbouwers en handwerkslieden de vooruitzichten in Amerika weder merkelijk gunstiger zijn geworden, dan in de vorige jaren, eu tegelijk de slechte oogst in Europa velen bewoog elders hun fortuin te zoeken. Men heeft voor het oogenblik nog weinig betrouw bare cyfers. Zoo sterk als in de eerste jaren na 1870 schijnt de beweging nog niet te zijn. Boven dien is ze altijd bij het begin der lente het sterkst en kan ïuen dus uit hetgeen nu vernomen wordt niet afleiden, dat de uittocht even talrijk zal blijven of nog zal toenemen. Vrydagavond hebben de Fransche minister van binnenlaudsche zaken en van justitie eeu samenkomst gehad met eenige leden vriu deu staatsraad om te overleggen, welke maatn gelen tegen de niet erkende congregatiën zoudeu worden genomen tevens zal een slaat worden opgemaakt van die congregatiën. Men begrijpt, dat met een en ander nogal wat tijd heengaat en de Kamer wel zal zijn uiteengegnan, voor er iets is geschied. Wellicht wordt er ook een of andere voorloopige maatregel genomen tegen de Jezuïeten* ten einde de openbare meening tevreden te stellen, want de republikeinen verlangen natuurlijk, dat er iets zal wordeu ged. an noch der rechterzijde, noch den spelbrekers van het linkermidden valt de wending, welke de zakf-n hebben genomen, mee de rechterzijde speculeerde op verwarring en hoopte op de verdeeldheid van het ministerie, terwijl Du- faure en Jules Simon met hun geestverwanten de regee- riug wenschten te dwingen tot een transactie, welke kon wordeu voorgesteld als een door hen behaalde over winning. Blijft de liegcering nu handelen niet kalmte en vastheid, dan wordt zeer zeker aan de reactionairen een slag toegebracht, dien zy nog lang zullen voelen. In Weeneu is men- zeer ingenomen met de wijze, waarop de Italiaansche Regeering zich in de Kamer heeft gedragen by liet bespreken van de zaken der „Italia Irredeuta". De Oosteiirijkscke Regcering weet wel, dat al de partijen in Italië ten opzichte van de annexatie dezelfde denkbeelden zijn toegedaan, maar de tegenwoordige omstandigheden van dien aard siju, dat men zioh over de Italiaansche heethoofden niet ongerust behoeft te maken. 't Begint er in Turkije weer recht Turksch uit te zien de kalmte wanrin het Otfomaansche Rijk zich sind9 eenigen tijd verheugde, heeft alweer laug geuoeg geduurd en uit alle oorden komen berichten van zeer ernstige rustverstoringen. De jongste fi- nancieele maatregelen die eene algemeene depreciatie vau het aan zooveel rijzing eu daling onderworpen Turksche geld tengevolge hadden, hebben de toch reeds zoo verarmde bevolking in den hoog6len nood en tot vertwijfeling gebracht, daar de prijzen der eeiste voedingsmiddelen voornamelijk van het brood, er op ongekende wijze door zijn gestegen. Op som mige plaatsen is het dau ook tot een oproer ge komen en bestormde het volk de bakkerswinkels. De plaatselijke overheid zag zioh zelfs verplicht naar Konstantinopel om hulptroepen te zenden, zoodnt werkelijk de rustverstoringen meer dan gewoue op loopjes moeten geweest zyn. Ook iu Aziatisch Turkije, vooral in Smirna is het tot een opstand gekomen en de Europeesehe consuls hebben dringend om ondersteuning en be scherming gevraagd, daar onder dergelijke omstan digheden de Christenen het eerst de woede der be volking te vreezen hebben. Een Fransche en een een Engelsehe kanonneerboot hebben dau ook reeds bevel ontvangen, onverwyld naar de bedreigde paat8 te vertrekken. GOUDA, 23 Maart 1881). Men verzoekt ons hen, die prijzen hebben toe gezegd voor de Algemeene Verloting ten voordeele der Watersnoodlgders, te herinneren dat de tentoon- ■telling Zaterdag en Zondag e. k. plaats heeft eu dat het roor een smaakvolle étalage zeer geweuscht is, dat alle voorwerpen voor Donderdag worden in gezonden. VVij vernemen met genoegen, dat voor 't geval de Opera te Rotterdam mocht blijven bestaan, reeds hier ter stede alleen voor 539 coupons tot bewoning van eenige Vborstelliiigen in den aanstaanden winter, ingeteekend is, en 33 coupons te Moordrecht en 15 te Haastrecht geplaatst zgn, zoodat de garantie, be- noodigd voor het laten rijden van extra-treinen, ruim schoots gedekt is en deze mitsdien zullen kunnen rijden. Daar le Capelle a/d. IJsel en Nieuwerkerk evenals te Waddinxveen en Schoonhoven geene coupons genomen zgn, is het zoo goed als zeker dat die expres-treinen enkel te Moordrecht en te Gouda zullen stoppen. Voor eenige weken werd alhier eene nieuwe ver- eeniging opgerioht, de Dilettanten-Club genaamd, die zioh voorstelt: beoefening der tooneelspeelknnst. Ilet is outegeuzeglgk waar, dat dergelijke gezel schappen van dilettanten niet onvoorwaardelijk aan beveling verdienen. Het geheele land door, worden er gevonden, wier leden beter deden de beginselen der Nederlandsohe tnal te beoefenen dan de tooneel- speclkuust. Onbekend met de eerste eisohen voor de vertolking van een toonerlstuk, zoeken zij veelal hun kraoht in stem-verheffing, oog-verdraaiing en nrm-gezwaai, terwijl de heilige eenvoud bij hnn spel verre te zoeken is. Hunne uitvoeringen dwingen dan ook niet veel meer dan een lach af en wij zoudeu zeker de laatsten zijn om de opriohting van een zoodanig gczelsohap toe te juichen. Een geheel ander geval wordt het, wanneer be schaafde jongelui, die goede manieren aan zuivere taal puren, die in staat zijn de kracht van een woord, de schoonheid eener passage te begrijpen, zich ver- eeuigen om van tijd tot Ijjd een tooueelstuk te ver tolkeu. Hnn smaak werd eensdeels door lectuur, anderdeels door de kunstuitingen bij te wonen onzer eerste artisten voldoende ontwikkeld om iets ten tooneele te brengeu, dat aan de billjjke eischeu vau een beschaafd publiek kan voldoen. Zulk eene vereeuiglug kan uitnemend medeweiken om de belangstelling in het nationaal tooneel te doen toenemen en het is daarom, dat wij de op richting der Dilettanten-Club hier ter slede met genoegen zagen. Wjj hopen, dut zij zioh moge ver heugen in veler steun. De jaarlijksche contributie is zoo gesteld, dat niemand door de kosten behoeft te worden afgeschrikt lid te worden. Donderdag 1 April beeft de eerste uitvoering pluats, waartoe de leden toegang hebben met /«ree dames. Zij, die alsnog lid willeu worden, kunnen hun verlangen daartoe te kennen geven aan den heer J. J. A. Montijn, secretaris-penningmeester der Ver eniging. De kapitein der infanterie E. A. D. E. van Francken- berg eu Proschlitz i, op zijn verzoek overgeplaatst naar het gnruisoen alhier.. Gisterenavond is hier plotseling overleden een ons allen bekende persoon, de besteller der telegrammen W. N. Hoolf. Op straat door een beroerte overvallen, is hij per rijtuig nkar zjjn woning vervoerd, waar hg Bpoedig overleed. Van de oprichting van het telegraafkantoor af was hg in die betrekking werk zaam en slechts weinige ingezetenen zijn er, die hij in dien tgd niet eens verblijdde met een of ander hcnohelijk berioht, terwijl velen dagelijks iu de ge legenheid waren hein in zgn gedienstigen ijver le leeren kennen. Daar zijne vrouw in treurige omstandigheden aohterbljjft, zal menigeen zich geroepen gevoelen iets ten haren behoeve af te siuan, waarom wij de aan dacht vestigen op achterstaand stuk van den Directeur van het Telegraafkantoor. Zrndag werden de eerste kievitseieren aan HH. MM. den Koning en de Koningin aangeboden door deu heer H. Lensing, Hofleveruucier. Vrijdag avond omstreeks 11 ure brak te Berg- Ambacht, een vreeselijke brand uit, bij den land bouwer G. Eegdeman. Huis en inboedel, benevens 27 stuks vee, werden een prooi der vlammen. Daar de woning niet in de kom van het dorp ligt, maar meer naar de zijde van Sohoonhoven, en ook wegens de dikke mist, was de braqd niet spoedig opgemerkt. Een spuit uit Schoonhoven deed goede diensten doch die uit Berg-Ambaoht kon eerst om 2 ore op het terrein aanwezig zjju en was toen overbodig. De bewoners hadden juist nog tgd om half ge kleed te ontvluohten. De oorzaak is nog onbekend alles was verzekerd en wel het huis bij de maatschappij Holland, te Dordrecht, en de inboedel en het vee bij de Bossche maatschappij. Door diakenen der herv. gemeente te Rotterdam is een adres gericht aan de tweede kamer, waarin zij verzoeken het voorgestelde wetsontwerp tot heffing eener rentebelasting, zoo het overigens de goed keuring mocht wegdragen, in dier voege te wijzigen, dat van de belasting zullen zijn vrijgesteld de diakeniën en andere armen-inriohtingen. In den loop dezer maand hebben aan den Nieuwen Neuzenpolder Weder twee oeverafschuivingen plaats gevonden, waarbij nu weder nagenoeg 5000 vierk. meter door het water is verzwolgen. Tot commissaris des kouings in de provincie Utrecht is benoemd baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Kamer, ter vervanging van deu heer van Doorn, die op zgn verzoek eer vol is ontslagen en in deu Nederlandschen adelstand verheven. Tot lid van den Raad van State is benoemd de gepensioneerde generaal-mujoor Beyeu. De Keizerin vau Oostenrijk heeft, zoo als men weet aan Oscar Carré een praohtigeu Arabischeu volbloed- hengst Makmoeduit de K. K. stoeterij ten ge- sohenkc gegeven, als bewijs van waardeering zijner zeldzame verdienste op bet gebied der dressuur en als uitstekend beoefenaar der edele rjjkunst. De Brusselsobe oorrespondent van^een der Parjjsche bladen deelt het volgende staaltje mede, dal de Keizerin die symputhie nergens verloochent. Toen H. M. namelijk onlangs Brussel doorreisde, waren aan het Noorderstatiou de Ministers, de Grootwaardigheid- bekleeders van he', hof, de stad en de provincie bjjeen, om haar te begroeten. Tot aller verbazing trad eens- klaps een jonge dame in dien schitterenden kring, nadere de Keizerin eerbiedig en stak haar de hand' toe. Wie verwonderd was, H. M. niet. Integen deelmet den uitroep: „Welzoo, Elisa! gij hierl Ik dunk u, dat ge mg komt opzoeken," beantwoordde de Keizerin den handdruk op de harteljjkale wjjze, en zioh onmiddellijk tot haren zoon, deu Aartshertog, wendende, zeide zij„Rodolphe, dat is Elisa, die mjj zoo dikwijls op een waudelrid en bij jachtpartijen vergezelt. Gij moet haar v.oral van avond ia het cirque gaan zien." Zoodra de Keizerin vertrokken was, ging een ordoiiuance-officier des Konings den directeur van het cirque waarschuwen, dat er dien avond gala-voorstelliug moest zijn. De geheele konink lijke familie begaf zioh er heen, om Elisa, de bescher meling der Keizerin van Oostenrijk, le zien eu toe te juichen. Ofcohoon er sprake van geweest is den zomer dienst op de spoorwegen dit jaur op den lOdeu Mei in te voeren, zal dit tooh op het gewone tijdstip 15 Mei geschieden. (Sil) De oommiseie, het vorig jaar in de vergadering van de Vereniging voor de statistiek in Nederland benoemd om rapport uit te brengen over de beide voorstellen betreffende een statistisch instituut, heeft haar terslag uitgebracht. Zij heeft gemeend haar mandaat eenigsztns ruim te mogen opvatten en zioh niet te moeten bepalen tot de vraag, op welke wgze een particulier instituut moest wordeu ingericht, maar ook de qnaestie te moeten overwegeu, of niet een regeerings-uureau wensehelijker is. Terwijl men toch ve'ledeu jaar onder het Ministerie-Kappeyue zeker was geen regeeringsbnreau te zullen verkrijgen, is thans, nu erkende voorstandera eener regeerings- statistiek iu het Ministerie zitting hebben, de staat van zaken geheel veranderd. De oomrainie ia tot het resultaat gekomen, dat een regeeringebureau verre te verkiezen is boven eeu inriohtiug van particuliereu uitgaande, hoofdzakelijk omdat niet te verwachten is, dat een particulier instituut voldoend aanzien en gezag zal kunnen er langen ora al de noodige bouwstoffen te kunnen verzamelen en om voorschriften en regelen te ont werpen, waaraan de naleving gewaarborgd is. Overgaande tot de beschouwing van den werk- kriug van eeu regecringsbureau, vraagt zij ten eerste, welke plaats het in onze staatsinstellingen zou be- hooren in te nemen. Terwjjl zjj den toestand van vroeger niet terug vensoht, wil zjj het bureau aan den anderen kant ook niet geheel vrjj van minis- terieele controle maken. Het bureau zou moeten behooren tot een bepaald departement, bij voorkeur tot dat vau biuneulandsche zaken, dat bet nauwst met hoogere eu lagere besturen in betrekking staat, maar overigens een zekere zelfstandigheid moeten bezitten, die non een gewone nfdeeling wordt toe gekend. De directeur zou zonder tusschenkomst van den Miniater moet kunnen oorrespondeeren en vragen stellen, zou in één woord in waarheid hoofd van den statistischen dienst moeten zijn, niet een ge wone eohakel in de administratieve keten. In de tweede plaats vraagt de commissie wat de werkkring van het bureau zon moeten zjjn. Vol komen centralisatie der statistiek iu dit bureau dunkt huar niet wenscheljjk. De zuivere administratieve statistiek uioct bepaald bljjven bjj de betrokken de partementen, die voor het gewone werk haar niet missen kunnen. De hoofdzaak voor het oentraal- bureau is uit bet hoofdkwartier de richting te geven aan het geheel en te zorgen, dat de statistieken, die gemaakt worden zooveel mogelijk aan de eischeu van deugdelijke en bruikbare statistieken voldoen. Daarom adviseert de commissie in een adres, aan do regeering te riehten de instelling van een centraal, bureau te verzoeken, met de volgende werkzaamheden belust o. het ontwerpen van voorsohriften en regelen met betrekking tot de statistisohe onderzoekingen (zoowel de verzamelings- als de bewerkings-ztztistiek omvattende) die aan of van wege de departementen 0 van Algemeen Bestuur kan plaats vinden, en zulks na voorafgaand overleg met den daarbij be trokken chef der afdeeling. b. de bewerking vau aan de Dep. v. Algem. Be stuur of elders aanwezige bouwstoffen voor weten schappelijke of andere niet zuiver administratieve doeleinden e. de zelfstandige organisatie eu uitvoering van statistische onderzoekingen ad hoc, die niet aan ae ambtenaren van een speoiaal departement kunnen worden opgedragen. d. de bewerking en uitgifte van bijdragen voor de algemeene statistiek van Nederland, vergelijkende overzichten, jaarboekjes enz. (De commissie is samengesteld uit de heeren N. G. Pierson, H. J. vau der Heim, J. Roëll, A. van Delden, A. Kerdjjk, H. Goeman Borgesius en J. C, Bloem.) Het Proviaciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland, pntvaogen hebbende een beslait van het classikaal bestuur van Dordrecht, genomen in zjjne vergadering dd. 4 Maart 1880, waarbjj de eindbeslissing des provincialen kerk best uurs van Gelderland dd. 22 Maart 1880 in zate het verzet der ouderlingen van Dordreohi tegen art 38 van het reglement op het godsdienstonderwijs, verklaard wordt voor onwettig, als zjjiide in strijd met de kerkelijke reglementen, bepaaldelijk met art. 21 van bet reglement voor kerkelijk opzicht en tuchtgezien art. 13 van het algemeen reglement, waarbij wordt voorgeschreven, dat de kerkelijke besturen hunne werkzaamheden bepalen biuaen de grenzen hunner bevoegdheid, zoodat zij niets behandelen, wat uitsluitend tot den werkkring vau een ander college behoort Overwegende, dat het niet binnen de bevoegd- beid ligt van een eloaeikaal bestuur om te oordeelen over uitspraken of handelingen van een provinciaal kerkbestuur, in dat iu geen geval eene uitspraak van het provinciaal kerkbestuur van Gelderland in rechten kan worden te niet gedaan of buiten wer king gesteld door een besluit van het classikaal bestuur vau Dordrecht; Overwegende, dat, mocht er bij genoemd elassikaal bestuur gegrond bezwaar gerezen zjjn tegen de wet tigheid der niivaardiging van bovengenoemde uit spraak, de weg bjj art. 13 al. 2 van het algemeen reglement openstond om voorlichting te vragen bjj het in opklimmrnden rsng naastvolgende bestuur, zonder dat het btjjkl, dat het een olassikaal bestunr, alvorens te oordeelen, dien weg ia ingeslagen Overwegende, dat in dagen als de tegenwoordige, op de kerkbesturen in dubbele mate de verplichting rust, om de goede orde te handhaven en alle mis bruik van macht tegen te gaan. Gezien art. 51, 1°. van het algemeen reglement, waarbjj aan het provinciaal kerkbestuur is opgedragen „het toezicht over classen en derzelver besturen, ter handhaving der kerkelijke verordeningen en re glementen*; Doet ta niet het beslnit van het classicaal be stuur van Dordrecht, dd. 4 Maart 1880; Stelt dat bestuur aansprakelijk voor al de gevol gen van dit even onberaden als onwettig besluit Verwjjst dat bestuur, zoo het meent bezwaart te zjjn door deze bestiering, naar art. 14 van het alg. reglement, en draagt aan dnt bestaar op, om, bjj de Igdeljjke ontstentenis van ouderlingen te Dordrecht de belangen der gemeente in vereeniging met de leden dee kerkeraada, overecukomatig art. 18 van het algemeen reglement en art l van het reglemeut voor kerkeraden, met de meeete nauwgezetheid te behar tigen en bepaaldelijk de predikanten bjj de aanneming der lidmaten bjj te etaan Bepaalt, dat afeehrift van dit beelnit zal gezonden worden aan de Algemeene Synodale oommissie, het C'inciaal kerkbestuur van Gelderland, het claseikanl uur van Dordrecht, den kerkerend der hervormde gemeente aldaar, met verzoek van mededeeliug aan de geeehorete ouderlingen, en zal geplaatst worden in het offioioel orgaan der Nederlandsohe Hervormde Kerk. (Kerk. Ct.) Het onlangs te Kiew verbrande klooster was in het bezit van een reliquie, die vjjf millioen roebels gekost had en volgens een bevoegd oordeelaar wel 50 millioen waard wat. Om de geldmiddelen voor den Krimoorlog bjjeen te krjjgen schreef Keizer Nicolaee een verpliohte leening nit, die door de kloosters volteekend moest wordenaan terugbetalen werd evenwel nooit ge dacht, uooh door den Keizer nog door zijn opvolger. Toen deze eoliter voor een paar jaar te Kiew ver toefde en Ook daar het klooster bezocht, achtte de prior de gelegenheid gekomen ora eens over de terugbetaling te spreken, lljj presenteerde dos de schuldbekentenis Keizer Alexander zag een oogen blik diep getroffen bet sohrilt zijne vaders aan, kuste het blad papier en zeide eindelijk hel blad terugge vende: „Gij hebt daar een sohnt tienmaal grootcr dan de som die er iu genoemd is. Bewaar het zorgvuldigik mag u van zulk een kostbaar hei ligdom, dat het schrift mijne vaders bevat, niet berooven gjj hebt het niet te'duur betaald." Een offer der mode. In Weenen werd in het be gin der vorige week een zeventienjarig meizje begraven, wier vroege dood het gevolg was van de gewoonte der dames om zich te kleeden in japonnen, die de vrjje btweging belemmeren. Eenige maanden geleden moest zij snel voor een naderend rjjtuig uit den weg gaan, doch struikelde door haar veel te nauwen japon over haar sleep, zoodat zij met het hoofd tegen de leuning en met haar knie op eeo stoep viel. Het eerste had eene hersenschudding ten gevolge, het laatste eene ontsteking, die een pijnlijke operatie noodzakelijk maakte, waarvan het jeugdige slachtoffer van menschelijke dwaasheid bezweek. Een Chineesch menu. Op een diuer dat voor eenigen tjjd in Sganghai door een hooggeplaatst Chinees gegeven wefd, zette men de gasten de volgende gerechten voor 1. Ham, gebraden eendvogel, oesters, krabben, ge zouten zwijnenzwoord, pekelvleezcb. 2. Soep van zwaluwnestjes met eieren en ham. 3. Gestoofde hoeo- derkeejtjes. 4. Ragout van haaienvinnen. 9. fai- santentoliade. 6. Eendentongen met bamboespruiten en ham. 7. Gevulde krabben. 8. Schapenvleesch- Eastei. 9. Ingelegde eendvogel met saus. 10. Ge- ookt zeegras (uit Hongtachon) met paddestoeleu. 11. Gebraden lamavleesch nut zoeten saus. 12. Jonge waterslakken uit de provincie Anchui. 13. Vermicelli (nit Shantung) met ham. 14. Gerookt peketvieesch in honingzeem gekookt. 15. Jonge steuren in zoeten saus uit Ningpo met rijst, augur ken, meloenen en gember. 16. Roode gort met Huaghse vrnohten. Dranken. Zwarte thee, Samscho (Chineesche volks, drank uit rjjst gestooktsterk maar onaangenaam van smaak), Champagne, gewone thee, water. In de Kölniscke Zeitung komt een uitvoerige cor respondentie voor uit Kotta Radje, dd. 17 Febr. waarin de speciale correspondent van dat blad den huidigen toestand in Atjeh in alle bijzonderheden beschrijft. Over 'l geheel is die schets vrjj juist, althans wat den loop van den Atjeh oorlog betreft. De correspondent schijnt echter met Atjeh te dwepen bjj noemt 't land „een paradijsnaar zjjn oordeel zal Java, tot hiertoe ale het schoonste, rijkste eu vruchtbaarste koloniaal gebied: beschouwd, eenmaal voor Sumatra, dat in eenige tientallen van jaren, hoogstens in een halve eeuw, naar de meening des sohrjjvers voor.Nederland veel meer zal zjjn dan Java. Toeh voegt hjj er zelf bij, dat de generale staf in Atjeh „weinig van den toestand vau Noorderlgk Sumatra weet en slechte beweert dat 't een toover- achtig onbewoond land, vol bergen en kleine oli fanten is; terwijl ook de inlanders er niets van weten en alzoo alles wat men omtrent het binnen land op kaarten en in beschrijvingen vindt aange- duidt, op loutere phantaisie berust. Vrijdag heeft de politie te Dordrecht eene goede vangat gedaan, door het arreateeren van een viertal zakkenrollers, die van de drukte van den marktdag hadden gebruik gemaakt om hunne industrie, zoo op het Scheffersplein als op de Botermarkt, uit te oefenen. De oudste is een man van 35 jaren, ze kere v. F., geboortig van Zwijudreoht, doch tbnus zonder vaste woonplaats, en kort geleden uit de gevangenis ontslagen. De drie andere zjjn jongens van omstreeks 16, 15 en 13jarigen ouderdom. Zij werden gearresteerd op het oogenblik dat zjj zich ten half twee ure met de boot naar Rotterdam zouden begeven. Eeu aantal voorwerpen, ktoarbljjkeljjk door zakkenrollerij verkregen.werdcn bij hem gevonden en door de politie in beslaggenomen. Het verdient opmerking dat, blijkens een in de Timet openbare gemaakte oorrespontentie, de vreet voor waardevermindering der echte diamanten door het uit vinden van een procédé tot goed geslaagden namaak, ongegrond is. De uitvinder zelf toch deelt,mede dat de kozten, uoodig veor het maken van eene kleine hoeveelheid zoogenaamd baard zoo groot zgn, dat de zaak niet anders dan als een laboratorie experiment moet worden beschouwd. Wanneer dus de namaak nog duurder wordt dan de echte, hebben de diamanten geen oonourrentie te vreesen, evenmin als de Aipster- damsche diamant-industrie, die aan ongeveer 20,000 mensohen brood en nog wel wat meer versobafl, bang behoeft te zijn dat zij er onder zal lijden. VEILING, 22 Maart 1880. Huis Groeneweg, L. No. 189, 1640.kooper G. Vujjk, IH8EZOM DEN. Wüdadige Stadycnooten I Gisteren overleed plotseling W. N. Hooff, sedert de vestiging van het Rijkstelegraafkantoor alhier, dus sedert ruim 21 jaren, besteller aan dat kantoor. Wie uwer kende niet den altyd even beleefden, man, van wien ik reggen raag, dat hij gedurende al dien tyd zijne plichten naar eisch heeft waarge nomen en tegenover iedereen in zijne nederige be? trekking voorkomend en gedienstig was. Hooff, wiens bezoldiging te gering was om iets daarvan over te leggen, laat eene weduwe na, die, sedert jaren Roor eene verlamming der beide handen getroffen, totaal ongesehikt is, iets voor haar levens onderhoud te verriehten en die, door dien vreeselijken en zoo ouverwachten slag niet alleen in diepe droefheidmaar ook in armoede en ellende wordt gedompeld Stadgenooten, mochten velen uwer, begaan met het treurige lot der gebrekkige weduwe van hem, die zoovele jaren van den morgen tot den avond in weer en wind de stad doorkruiste, iets tot leniging harer ellende willen afzonderen, gaarne zal de ouder- geteekende uwe gaven iu ontvang nemen en daarvan in dit blad melding maken. Th. van SCHOUWENBURG. Directeur van het Rijkstelegraaf kantoor. Gouda 23 Maart 1880. Ook aan het Bureau dezer Ccnrant zullen giften in ontvangst worden genomen. Geboren: 19 Maart. Antonia Maria, cudersC. van der Laan en C. Bays. - Maria, ouders A. van der Laan en C. H. Jansen. - 20. Johannes Jacobus, ouders J. van Loon en J. Boer. - Petros Christiaan Marie, ouders C. P. Clemens en A. A. van Lujjk. - Lena, ouders S. Kliju en L. Neuteboom. - Dirk, onders G. C. Mnijen en M. van Pijlen. - 21. Ludovicus Johannes, onders G. H. Niehoff en C. S. Liebert. - 22. Alida Jacoba J. D. de Bock en I. N. van Zutphen. - Joanna Gertruda Hen rietta, ouders C. S. B. Smelt en J. C. M- de Mol. - Aatonins Jacobus, ouders C. J. v. Dam en A. L. Bach. Overleden 18 Maart. K. van Minden, 31 j. - 20. J. Janmaat, huisvr. van H. van den Hork, 82 j. - 21. C. A. van ïsterdae), huiVr. van L. J. Haas, 66 j. - A. C. van Mol, wed. W. F. Bolte, 75 j. - D. Stolwijk 16 d. Bevallen van eene Dochter, N. C. M. SMELT-de Mol. Gouda, 22 Maart 1880. Voorspoedig bevallen van eene Dochter, H. SPRUIJTNieuwland. Gouda, 23 Maart 1880. COMMISSARISSEN voor de Bereiding en Ditdeeling van SOEP te Gouda, hebben de eer den Deelnemers kennis te geven, dat de reke ning van ONTVANGST en UITGAAF gedurende den winter 1879/81), 14 dagen ter visie ligt ten huize van den Secretaris, des middags van 12 tot 2 ure. W. J. FORTU1JN DROOGLEEVER, Voorzitter. van ZEIJLEN, Secretaris. Gouda, 23 Maart 1880. Er wordt TE :*|^|pGEVRAAG D een WINKELHUIS, niet te groot; huurprijs of/2.50per week. Adres onder No. 422 aan het Bureau deaer Courant De verkiezingen van Hoofdingelanden en Hoofdingeland-Plaatsvervangers zullen plaats hebben op 1 APRIL aanstaande. Breeder bty billetten omschreven.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2