BINNENLAND. Vergadering van den Gemeenteraad, FÖSTEK/XtTElIT. Naar rneu verzekert, hebben sommige mogendheden daartegen geprotesteerd. Denkelijk zal de Porte dus wel weder deze regeling veranderen, maar minder duidelijk is, wat zij im slotte zal moeten doen, om zich uit den nood te redden. Men hoort nu telkens van voorstellen en beschikkingen, om de begrooting te doen sluiten, maar het is bijna onmogelijk op dit financieel geknoei een oeg te houden. Nn wordt weder gezegd, dat de algemeene ontevredenheid eeue ininisterieele crisis ten gevolge hebben zal. Ouge- lukkig echter slaat men uit zulke verauderingen geen geld. GOUDA, 25 Maart 1880. Het eindexamen der Burgeravondschool werd afge legd door negen leerlingen der school. Geslaagd ejju J. Binee, E. B. Kluaren, K, den Oude, G. Polet, A. J. Slain en 1). J. Stam. Het examen werd afgenomen door de leeraars, onder presidium van den Heer J. A. lloest vuu Limburg, als lid der Commissie van Toezie lit. Zaterdag en Zondag e. k. heeft de tentoonstelling plaats der voorwerpen, door Goudsche ingezetenen gettondeu voor de Alg. Veeloting ten behoeve der watersnoodlydenden, en n el van 11 lot 6 uur in Arti Legi op de Markt. Ongetwijfeld zullen velen gaarne eens gaan zien in hoeverre hier ter stede voldaan ia aan de oproe ping, nit naam der algemeene menseheuliefde ge daan, om tnede te weiken tot een nationaal werk bjj uitnemendheid. De toegangsprijs is 10 cents, die zal komen ten bate der Werkinrichting tot Weging der Bedejaiij. Behalve door de reeds genoemden ziju nog prijzen voor de algemeene verloting ingezonden "f toegezegd door de heereu G. C. de Vqoys, VV. B. Tnoleu, F. Grendel, J. VV. Boers, B. van Galen, M. Mol en Mejufvr. J. H. A. van Mierop, S. S. Polak, J. Sohouteu, Wed. Lunenburg—Gabrjj. Naar men verneemt heeft de Hooge Raad van Adel den heerC. A. D. E. van Frapckenberg en Prosch- litz, kapitein bij het 4e regiment infanterie, erkend «ls te behooren tot den Nederlandsehen adel. Zullen de Goudsche ingezetenen, imrevnlw» - uit. vorig utTmnrer, een volgend jaar in de gelegenheid worden gesteld op gemakkelijke wjjze opera-voorstellingen bij te wonen, zij zullen zoolang zelfs niet behoeven te wachten met eep opera te zien. Naar wij vernemen zal nl. Zondag 11 April e. k., hier ter slede een voorstelling worden gegeven door het -Duitsche Groninger Opera-gezelschap onder directie der hh. Kluppel en Rechtmann. Behalve een goed orkest moet dit gezelschap artisten be vatten, die op verscheidene plaatsen bijval inoogsten. Hoewel wij persoonlijk de kraohten van dit ge selschap niet kennen, kwamen ops verscheidene be- oordeelingeu onder de oogen pit de Zwoltche en Prov. Cr on. Ct., die recht geven om een genotvolten avond te voorspellen. De opvoering eener opera is in deze gemeente bovendien een zoo zeldzaam voorkomend feit, dat de aaukondiging daarvan zeker door velen met genoegen zal worden begroet. In de sitting der Arr.-Reehtbank te Rotterdam van Dinsdag stond o. a. terecht M. de H., verder te Waddiuxveen, bekl. van ge- weldpl. tegen een bedienend beambte, Eiseh 11 dagen gev. Over 8 dagen uitspraak. Beroepen te Detdeu (ol. Deventer), ds. A. W. Van Wgk, pred. te Krimpen a/d. IJsel, een en ander behoudens goedkeuring van 't classicaal bestuur. De kerkeraad dei Hervormde gemeente te Boskoop heeft eeu adres gericht aau de Synode, die 11 April s. a. samenkomt, om haar te verzoeken, in zake de kerkelijke quaestie, met name het verzet tegen en de overtreding van art. 38 regl. godsdienstonderwijs, afdoende maatregelen te nemen, en zich niet door 'den tegenstand, zelfs van velen en machtigen, te laten weerhouden, om, naar haar bevoegdheid en roeping, orde en wet te handhaven en tucht te oefenen. Uit Oudelrater schrijft men ons dd. 31 Maart: In de gisteren in het Koffiehuis „de Roos" ge houden vergadering Van de onlangs alhier opgerichte IJsclub, werd het door eeue voorloopige Commissie ingediende Reglement besproken eu met enkele wijzigingen aangenomen. Daarna werd een beatuur gekozeu, waartoe bjj meerderheid van stemmen gekozen werden de volgende heereu: A. W. M. Jon- geneel, J. A. Moutijn, C. van Blarieum, A. van Aclst, H. van Wijk, H. de Zwart, K. van tier Lee, S. J. Moutijn, S. Spronk, H. Reuemau, S. Meijer, G. van der Horst, J. Kiewiet de Jonge, J, li. Neu en T. Ideuburg In het café „Sterkenburg" zal Woensdag 31 Maart e. k de laatste Openbare Vergadering der Rederij kerskamer „Borger" gehouden worden. Alsdan zal men opvoeren: „Joorisse de Vondeling," „Huwtlgks- speculatie" en „Niemand kan de schuld hebben." Reeds ongeveer veertien dagen ziet men in den Alblasserwaard eeuig jong vee in de weide. Menigeen echter, die op het punt was dit voorbeeld te volgen, heeft, ten gevolge van de laatste koude dagen, aau dat voornemen geen gevolg gegeven, 't Vrjest des nacht vry hard, zelfs ijs in de slotenmaar de vorst doet geen nadeel, dewijl de lucht eu de veldeu droog zgu. l)e vroege aardappelen zijn in den grond. Men begint met het leggen van latere soorteu, waarvoor de grond zeer bekwaam ia. Maandag morgen werd te Alphen, nabij de spoor brug, door de van Gouda komende stoomboot y'olharding n°. 8 eene te Boskoop te huis behoorende schuit aangevaren, met het gevolg dat eene vrouw en een kind te water geraakten. Beiden werden gered. Het getal passagiers iu eea der spoortreinen tusscheu Rotterdam en Utrecht is gisteren onver wacht vermeerderd, doordien eene vrouw in eeu der waggons eeu kind ter wereld bracht. Moeder en kind zgu te Oudewater iu het ziekenhuis ter verplegiug opgenomen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat voort aan de huren der woningen roor de gehuwde onder officieren en mindere militairen door dc plaatselijke of garuizocns-commandauten moeten worden aange gaan. Alleen in dat geval zal de huursom door het rijk worden bekostigd; terwijl ook enkel dan vrjjdom van belasting kan worden genoten. De Nederlandaohe koopvaardijvloot bestoud op 31 Januari 1879 uit 1120 schepen, inhoudende 959,807.35 Ms. Gedurende dat ja.ir waren voorde eerste maal Nederlandsche zeebrieven uiigereikt voor 41 schepen, waarvan 25 binnen 's lands en 16 bui ten 's lnnds waren gebouwd. Gedurende bet jaar 1879 zijn ingeklaard 7538 geladen schepenen 282 j^^^aljjia^. iiltcwlilaarrl 4U0.K anhnpen „II Bij het, in het begjn dezer tnaaud in den Haag gehouden examen vau, personen, dingende naar de betrekking van klerk bij de Rijkstelegrnaf, zijn o. a. twee meisjes geslaagd en met ingang van lo. April benoemd, zijnde mej. J. A. C. Fleischer, te Amsterdam, en mej. J. Vos te Amsterdam. Eerst genoemde behaalde bij het examem van alle euudi- daten het eerste nummer. Door het kantongereoht te Haga werden Maandag 133 personen veroordeeld wegens openb. dronkenschap. Daaronder waren twee mannen die voor de 69ste maal en eene vrouw die voor de 45ste maal ver oordeeld werden. Het gerechtshof te Amsterdam deed gisteren uit spraak iu de, in de Vorige week behandelde, straf zaak tegen den onderwijzer B. van E. Het hof, heeft hem schuldig verklaard aan de ten laste gelegde valsoh- heid iu geschriften, door het stellen van teekeningen voor de Fransche en Hoogdnitsohe talen op zgu acte als hulponderwijzer en het valaehelijk onderteekeuen daarvan met de namen van de respectieve voorzitters en secretarissen der examenoommissiën te 's Hertogen bosch en te Utrecht, benevens aan het bewust ge bruikmaken daarvan en hem te dier zake veroordeeld tot een cellulaire gevangenistraf van 18 maanden en betaling van 4 geldboeten, ieder groot 50. In het begin van Mëi zal ook te Kampen een melk inrichting worden geopend, welk plan over het al gemeen zeer wordt toegejuicht, aangezien de melk van de melkboeren dikwijls veel te wenscben overlaat. Men stelt zich voor de melk te vervoeren in vertind ijzeren bnssen met kranen, en deze bussen in afge sloten karren te plaatsen, ten einde gedurende het rondbrengen verontreiniging of vermenging onmoge lijk te maken. Uit Uithuizen wordt gemeld, dat van daar en uit de omstreken in de vorige week weer zeventig per sonen, groot en klein, hun geboortegrond ziju komen vaarwel zeggen om onder geleide van den agent J. F. Authe te Uithuizen, naar Rotterdam te ver trekken, ten einde met de groote nieuwe boot Am- tterdam, onlangs voor rekening der Ned-Amerikaau- sehe stoomvaartmaatschappij gebouwd, hun nieuw vaderland Amerika te bereiken. De berichten van daar van familiëu en bekenden maken bjj de niet zeer gnustigen toestand in Nederland voor den_ wer kenden stand de begeerte naar brood, spek eu geld gaande, en de ruime geldzending uit Amerika van de vrienden aldaar maakt voor de meeaten ouder hen de reis mogelijk. Philippart, zoo leest men in Figaro, bewoont op dit oogeublik iu Brussel, 58, obausée de Charleroi het hotel van een miltioeu, dut zijn eigendom is en door een tuin is omgeven, die de afmetingen van een park heeft, waarin een wintertuin ter waarde van honderd-vijftig-duizend frs. I)e Belgisehe'o ver heid houdt hem iu het oog omdat hij nog steeds zes maanden gevangenisstraf moet ondergaan, die hij in 1878 beeft opgeloopeneu zijn laatste on dernemingen bevelen hem volstrekt niet in de clementie zijner rechters aan. Alvorens zich eerst gevangen te geven, ia hg naar Rnmenië gegaan om door den landbouw, waarvan bij zeer op de hoogte is, zjju fortuin weer op te bouwen. liet hótel Carnavalet. Dezer degen heeft Parijs het getal zjjner openbare musea met een zien ver meerderen. Het museum van Farijsobe oudheden is van zuiver looaul belang, maar de collecties die het bevat zullen seer zeker eeu puut vau studie uitmaken voor oudheidkundigen, gesobiedsohrijveri, ge leerden, enz. De eerste zaal die men binneukomt, is gewijd aan de voorhistorische tijden, aan die van den gepoljjsten steen. Het bed van de Seine was de onuitputtelijke bron, waaruit men de meeste dezer voorwerpen geput heeftbijleu en messen van silex of andere harde stcenen, eenige voorzien van hechten uit hertengewei vervaardigd; beenderen uit het quateruuire tijdvak, voorafgaande aau helgeeu men den zondvloed noemt, een tjjilvak waarin onze voorvaderen holbewoners waren. Vervolgeus komt men iu eeu zaal, gereserveerd voor het Rorneinsohe tijdvak, waar men gedeelten vuu de verhoogde zit plaatsen met inschriften vau het Komeiusche amphi theater terugvindt, die men eenige jaren geleden heeft opgedolven in de rue Monge; een fragraeut der waterleiding van Arcueil eu vau de stukken der loodeu buizen, die het wa<er naar de dorpen op de heuvelkliugeu leidden. Daarna komen de Rorneinsohe eu Meruviugische tijdperkenrneu be studeert daar sareophageu en grnfsteeueu, kapiteelen en voetstokken vuu kolotnrneu, stukkeu vun Ro- meinsche kolommen, gebeeldhouwde fragmenten ont leend aan de oude kerkhoveu van Suiut-Pierre, Montmartre, van Saiut-Ueneviève eu van Saint- fl-rmain-des-Prés. voorheen de basiliek van Saint-Vin- centbouwmateriaal, waaronder belaugrjjke stukken van gebakkeu pleister. Lntetia geeft zeer duidelijke bewijzen vuu kunstzin. Wij wijzeu hierbij op de Gallische of Rorneinsohe tropee, een voorstelling met afgehouwen hoofden, eeu Seiuo-nimf, eeu Mercurius en een Gallisch af- godsbeeld met drie gezichten. De bronsperiode is vertegenwoordigd door wapenen, bjjleu, dolken en messen iu het bed van de Seine gevondenin de glazenkasten bespeurt men nog eenige steeuea en beenen voorwerpen en in het herteuhooru bals sieraden, kammen, spelden enz. In de verzamelingen van bet Romeinache en Christelijke tjjdvak vindt men stukken marmer uil de oude groeven; fragmenten van verschillend vaat werk, waaronder met stempels, die voor liefhebbers zeer ge/ocht ziju urnen vau de heidensohe begraaf plaats (quartier St. Jaques) (derde eèuw)andere vazau en schedels. Uit de Merovingische kerk van St. Marcel; een verzameling van medaille» en zeer zeldzaam antiek glaswerk, fleschen eu razen van eeu bjjna onbreekbare! dikte en drinkglazen van dezelfde fijnheid als van de tegenwoordige momtelinee. De Ceramiek is vertegenwoordigd, en wel door tul van voorwerpen in de zaal voor Middel-eeuwen eu de Renaissance. In de oude tuin van het hotel, die nog niet in orde is gebracht, bemerkt men tooli reeds in de schaduw der arcaden, belangwek kende stukken beeldhouwwerk eu bouwkundig werk van de zelfde periode, de dubbelbogen van het Hotel de Ville, dragen den Salamander en de ge kroonde F. van Fraua den Eerstende standbeelden der twaalf apostelen van de school van Germain Piion, die weleer aan de Sorbonne warenoude goten van gebouwen en verschillende uithangborden van oude Paryaohe huizen. Enkele eigenaars v»n oude huizen zjjn verzocht de uithangborden enz. af te staan, die zeker iu het Museum Cnrnavaiet meer in het oog zouden valteu dan op binnenplaatsen en gevels, L ,''Cn actuerKr<»id van de binnenplaats bevindt zich de monumentale gevel van het oude bureau van het gilde der lakeukoopers, rue des Déohargeurv opgericht omstreeks 1650 door Jacques Bruand, den broeder van den bouwmeester der Invalides, de aroade ul®e Rue '!e ^aznreth, waarvan het beeldhouw werk afkomstig is uit de sohool van Jean Goujon, Ik geloot, schreef eenmaal mevrouw de ëévigné, toen zg haar hfiteL betrok iu October 1677!, dat iedereen zeer tevreden zal zij» over ld Carnumlklte, ■Ue hedendaagsohe bezoekers zullen dit wellicht niet i- minder ziju, vooral wanneer de tuin in gereedheid zul ziju gebracht. Het museum is geopend des Zondags, Uiusdaga en Douderdags van 11i uren. Als men iets groots en nieuws wil zien, ga dan naar Amerika. Eene vatiche weduwe i In de oude wereld noch nit dageweeen. Vuische bankjes, valsche wissels, andere papieren, balansen óók maar duur- nevens eene valsche weduwe, dat is toch waarlijk eeue totaal nieuwe vinding, wuarvun onbestreden de eer aan Amerika toekomt. Zij speelde, omgeven door eeu geheel net vau vervalschiugen een hoofd rol in een hoogst iuteresant vrij langdurig rechts geding, dat jammer, eeu treureiudend blijspel moest worden. Vóór eenige jaren overleed te Hobokeu, de lan dingsplaats der Bremer eu Hamburger booten, in New-Yarsey, een oude Mulat, zoon van een op Ja maica gevestigde Israëliet bij een Negerin. Zijn naam was Lewis. Door gelukkige speculatiëu had de man het kolossaal vermogen verworven van zoo wat een millioen dollars. Tot erfgenaam had hij bij testament ingesteld de Regeeriug der Vereeuigde Staten, om bet verinogen te bezigen tot delging van de Nationale Schuld. Toen dit testament be kend werd, deed zich eene vrouw op van middel baren leeftgd, bewerende de weduwe te ziju van den overleden müliouuair, legde eeu trouwacle over en andere documenten tot ztaving barer vordering en nam een gerenommeerd pleitbezorger aan lot be handeling harer zaak in rechten. Maanden lang duurde het, tot dat de trouw iiv de engte gedreveu bekeude dat tij eene valsche weduwe was. Zij had zieh tot het spel geleend op aandrang van een geneesheer, die met andereu eea complot had gevormd om het indlioen machtig te worden. Wel was ijj met een Lewis getrouwd ge weest, maar bad den lluboker nooit gekend, waa zelfs nooit ter plaatse geweest. De docter had van eenige intieme vricuden al mogelijke bijzonderheden en had langen tijd haar de rol met alle zorg ge leerd, en alle uoouige valsche papieren eu getui genissen verschaft, zoo netjea dut alleen een toeval dit net van bedrog nog intijds kon doeu scheuren. Door de politie te Dordrecht is naar het hnis van arrgst overgebracht zekere 1'. de Mvoorheen goudsmid van beroep, thans stukadoor, eu eeuige jaren geleden wegens slecht gedrag uit den mili- taireu dienst verwijderd. Genoemde persoon heeft bekend in den nacht van 7 op 8 dezer bjj den goudsmid J. van 't Hof te Dordrecht, door het met geweld opschuiven vau eea winkelraam, een aantal gouden eu zilveren voorwerpen te hebben gestolen. Aan de ijverige nasporiugen der politie te Rotterdam is het mogen gelukken eenige dier voor werpen te ontdekken in eene tapperij aldaar, waar zij door de M. verkocht waren. Toen laatstge noemde zich Vrijdag avond weder te Rotterdam op hield, il de politie daarvan in kennis gesteld, en heeft zijn hanil op hein gelegd, waarna hg Zaterdag ter beschikking van de commissaris vau politie naar Dordreoht is getransporteerd. Het meerendeet der gestolen voorwerpen is te Rotterdam in beslag ge nomen, terwql de overige door de M. te Utrecht zjjn verkocht. De Commisztris vau Politie te Schiedam waar schuwt in de Sehied, Ct. de ingezetenen roor een Duitscher, vergezeld als tolk vsn een jeugdigen Hollander, type Israëliet, die eerst tracht tegen spot prijzen alle soorten van göederen te verkoopen waar van hij slechts de monsters bij zieh heeft, en die daarna onder allerlei mooie praatjes te koop aaubiedt laken of bukskin, ook volgens zjjn zeggen zeer goed koop, doch welk laken eu bukskin is van zeer slechte qusliteit en bjj lange na niet waard den prjjs dien men er hij hem voor besteedt. De goederen die men hem bestelt op het monster dat men gezien hëeft, levert hij niet, en bjj laat nietz meer van zieh hooren. Uit het jaarverslag van bet krankzinnigengesticht te Dordrecht over 1879: „De sterke drank heeft ons dit jaar alweder zjjn contingent geleverd, maar nog meer de gods dienstige dweepërjj. Mannen, in de kracht van hnn levenvrouwen, die zoo noodig wnren in haar talrijk gezin, kwamen hier, mager en verzwakt, het hoofd gebogen onder angst en vertwijfeling, (naaf hunne meaning) beladen ynct schuld en zonde, afgesneden >an gemeenschap met God of onder den invloed van den Satan. Geen zweem van hoop, geen zweem van Vertrouwen, geen zweem van moed, oordeelen ze zichzelven zóó sleoht, zóó diep gevallen, zóó on waardig, dat ze niet alleen alle troost en opbeuring hardnekkig afwezen, tnaar ook voedsel eu genees middelen weigerden, als zijnde deze gaven onwaardig. „Twee er van legden ziolt de boete op van ont houding en hielden dit zoo streng vast, dat ze, na maanden lang kunstmatig gevoed te zijn, onder de hevigste tegenstreving, het eindelijk met den dood moesten bekoopeu. En dit diepe, waanzinnige schuld besef, wien treft dit het meeat Meuschen van een losbandig, onzedelijk leven? Neen, want dan zou die aandoening niet onnatuurlijk zijn eu Vast niet tot de zielsziekten gerekend worden. Doch de lichtmis is niet gewoon de zaken zoo ernstig op te vatten; 't ligt reeds in zijn uaam zelven opgesloten. De lijders, die wij bedoelen, zijn meestal meuschen van eeu zucht karakter, van ernstige levensopvatting, van eeu inuig plichtgevoel, maar die het niet genoeg is hun plicht te doeu, die aan goede werken geen waarde hechten, die zieh verward hebben in begrippeu, neen, in zoogenaamde theologische machtspreukeu, waaronder hun verstand te gronde gaat, omdat de rede er voor moet stilstaan. „Zjj, die zich geroepen gevoelen hoogere eischen aan den eenvoud te doen dan deze kau drogen of vervulleu, die gevoelent of belijdenissen opwekken, te hoog voor den armen leek, die de zoude uit breiden tot buiten grenzen en de schuld onbetaal baar maken, mogen er wel eens over denken, of dat vrede stichfeq is en heiligen, dat meu den catechisant tol vertwijfeling brengt om hem daarna aan de zorg van een krankzinnigengesticht over te leveren." Door den beer P, G. Steen,raa, Directeur voor het Laboratorium voor Wetenschappelijke onderzoe- kiugen, Lid vau de Wetenschappelijke Commissie der Maatschappij van Ijandboaw, Tniubouw en Vee teelt te Breda, is een boekje geschrevm, getiteld Hoe moeten wij onze haat bereiden l Eenige nuttige wenken ten behoeve van den Ntdvrlandechen kuavnaker, uitgegeven door Broese Co., Breda, 1880. Dit boekje, slechts 32 octavo pagina's groot, dus niet ljjvig, eu door een alleszins bevoegd deskundige in bevatteljjken vorm geschreven, verdient ten volle in de handen van alie landbouwers-kaasmakers te komen. Of de schrijver eene nieuwe methede voor kaasbereiding aan de hand wil doen? Volstrekt niet. „Uwe methode," zegt hij, „iz goed, de onder vinding heeft het duidelijk bewezen. Het eenige doel van mjjn boekje is u eenige nuttige wenken te geven al is de methode gord, dan hangt het er nog veel van af hoe die methode wordt toegepast een kleine font in de bewerking kan soms vau machtigen invloed op het product zijn en het is niet altjjd mogelijk deze font dadelijk te ontdekken, of liever men ziet de fout geheel over het hoofd, omdat men zieh moeilijk kan voorstellen dat zoo'n „kleinigheid" de oorzaak zou zijn, dat de kans niet geheel aan de eischen voldoet." Ziedaar de strekking. Nn eene korte inleiding worden in het boekje achtereenvolgens behandeld de me'k, de stremming, het roeren, het wringen, de persing, de pekeling, verdere behandeling, de bereiding kan het stremsel, het gereedschap eu eindelijk eeuige slotbemerkingen gemaakt. In eene vergadering van den algemeenen kerke ring te Amsterdam is in behandeling geweest een voorstel van een aantal ouderlingen, om aan de predikanten en ouderlingen, afgevaardigd voor de aanneming der lidmaten, een uitdrukkelijk mandaat te geven, om zich niet gebonden te achten aan de gewijzigde art. 38 eu 39 van hel zynodaal reglement op het godsdienstonderwijs, doch na beraadslagiug werd met 32—27 stemmed eene motie van de pre dikanten dr. Hoedemaker en Vos aangenomen, van den volgenden iuhoud De kerkeraad, gehoord hebbende het bovengemelde voorstel der ouderlingen: overwegende, dat de roepiug van de opzieners der gemeente om aan te nemen op den groudslag van Gods Woord, en mitsdien van de belijdenis der Kerk, niet door eeuig syuodaal reglement kali worden verzwakt, noch door eenig kerkeraads-besluit kan worden versterkt, gaat over tot de aanneming, en vaardigt ditmaal daartoe af predikauten én ouderlingen volgens den regel, tot hiertoe door den kerkeraad gevolgd, met bepaling, dat geene aanaetneliugeu souden worden ingesohreven dan die voorkwamen op de door de meerderheid der tot de aanneming afgevaardigde kerkeraadsleden geteekende lijsten. DINSDAG 23 Mssrt. Tegenwoordig de heer ven Bergen Dzendoorn, voort, en >1 de Leden. De notulen der vorige vergsdering worden geleien en ge- •rrrsteerd. De voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen verschillende terslagen tan de beaiaren der inrichtingen van weldadigheid en andere commission, over 1879; deze worden gesteld in handen »an B. en W. om te gebroiken by de samenstelling! van bet Gemeenteverslag, daarna zullen die circaleercn by de leden. Ingekomen is een voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting over 1879; ter visie. Ken voorstel van B. en W. bevattende eene instructie voor den sluiswachter aan de havensluia; ter visie. Een voordracht van U. ep W, in overleg met dea districts- schoolopziener en hoofdonderwijzer der Tusschenschool, voor hulpondtrw ijzer, waarop; geplaatst zijn de hh. J Kreukniet te Giessendain, J. Scholtz te RCxiiwijk eu J. Adauis te 's fler- togenboscb Een adres van de erven C. A. de Gidts, verzo&rude op de door hen in eigendom toebebooreude grond naast de derde Kade aan de Karnemelksloot eeu nieuwe straat te inogrn aanleggen, van af de Karnemelksloot tot aan het Spoor, wordt gesteld in handen van B. eu W Een adrta vau T. Sanerbeek, zijnen dank betuigende voor het aan hem verleende pensioen, doch verzoekende dit te mogen blijwu behouden als door hem de Gemeente niet der woon wordt verlaten; het rapport van B. en W. hierop luidt om het verzoek, in afwijking vau de daarop bestaaude verordening, toe te staao. Op voorstel vau den heer kist wordt zulks dadelijk iu behaudeliog ganoinen eu algemeen goedgekeurd Beo adrea van het Bestuur der afd. Gouda ea Omstreken van Volksonderwijs, uiededeelende dat de lessen in handen arbeid door deu heer J. van Kempen met goed gevolg worden gegeven, dat het aantal leerlingen thans 3b* bedrang?, waaronder 10 die «oor rekening der Afd. worden onderwezen; dat dit getal niet voor vermeerdenug vatbaar is, daar de afdeelingskas geene meerdere lasten kan dragen, terwijl van gemeentewege eene jaarlijktche subsidie van -100 werd ver leend; wordt algemeen goedgekeurd. Een adres van deu heer J. Brakel, berichtende van plan te zijn om zijne woning met auneie grond te verkoopen en verzoekende bet brandspuitbuisje voor dat perceel gelegen voor zijne rekeuiug te verplaatsen; bet rapport van B. eu W. luidt om aau het verzoek te voldoen; hierover worden eenige diseussien gevoerd waar het geplaatst zoude worden. Ten slotte werd bet voorstel gesplitst en met algemeene stemmen besloten tot de verplaatsing, nader zal de plaats bepaald worden. Drie adressen van J. kraneveld, G. Arkenbout Az. en A. Dries, verzoekende om als sluiswachter te worden benoemd; ter visie Een adres van dea heer A. G. van Willigen, verzoekende eervol ontslag als hulponderwijzer aan de Tweede Armen school tegen nit. April; wordt eervol verleend. Een adres van den beer W. F. keizer, verzoekende eervol ontslag als hulponderwijzer aaa de Tusschenschool tegen 18 Mei of vroeger; wordt mede eervol verleend. Aan de orde een voorstel tot wijziging der Begrooting van het Burgerlijk Armbestuer, dienst 1879, de heer Snel vraagt inlichtingen omtrent eene schuld van de gemeente Vreeswijk, de voorzitter geeft de verlangde inlichting, daarna wordt net vooratel algemeen goedgekeurd Het voorstel tot demping van een gedeelte zijl aan 9e Veat, de heer van Straaten vraagt en verkrijgt inlichting, daarna algemeen goedgekeurd. Het vooratel tot openbaren verkoop van een hnia aan de Zeogstraat, de beer van Goor wil de infirmerie en gewezen lijnbaan van van der Kleijn als er geene vergrooting der Kazerne plaats beeft, weer aan de Gemeente overgedragen hebben, dit lokt eenige diacossie ait, terwijl zulks door den voorzitter vooralsnog ootraden wordt, daarna wordt bet voorstel algemeen goedgekeurd. Een voorstel tot verhooging der jaarwedde van den 2ea hulponderwijzer aan de Tweede Burgerschool voor jongens en dit te bepalen op f 800, wordt algemeen goedgekeurd. Het adres van J. van Menscb, betreffende de kadastrale tenaamstelling van eea stuk grond in de Rolwageosteeg, het rapport van B en W. luidt om tot bet verzoek niit'ovcr to gaan, maar zulks over te dragen voor 15, wordt be sloten dit tot nader aan to houden. Het adres van het Hoofd-Comité voor het Houtmans- monument betrekkelijk de plaatsing van bedoeld monument, bet rapport van B. en W. strekt om het verzoek toe te staan, dit wordt algemeen goedgekeurd. Op voorstel van dtu heer kist wordt de behandeling van bet kohier der Plaatselijke Directe Belasting aangehoudeu tot na de aan de orde gestelde benoemingen. Benoemd wordt tot hulpooderwijzeres aan de Eerste Bur gerschool voor meisjet mej. A. Schouten te Middelburg. Tot hulponderwijzerea aan de Tweede Aruieaschool mej. D. Schouten te Zaandam. Tot alniawachter aan de IJsel-Havensluit G. J. vau der Linden. Daarna gaat de vergadering over in eene met gesloten deuren ter bebandeliug van het Kohier en de ingekomen bezwaar schriften, de heeren Kist en Portuyn Proogleever verlaten de vergadering, na heropening wordt medegedeeld, dat de reclames van C. Fennet, G. P. van Werkhoven, G. Weck, H. H. Weck, E. S. Cats, K. Annaars, de wed. Annaars geb. de Bruin, W. Furrer, I. Kortenoever Jr., I'. J. van Vrenmittgeii, J. de Jong, L Kooijman, A. C. Schouten en J. Louweren burg afwijzend wordt beschikt. Geroyeerd zyn: P Hnnik, J H. Driever, de Wed. vnu WilligenLost, H. P. Olifiers. Verlaagd werden. A. Smit tot op f 400, F H Weu'rman tot op f 1500, K. van Vliet tot op f 500, T. H. kabel tot op f 1000, A. K. van der Garden tot op f 16 00 Verhoogd zyn J. G. van Willigen tot op f 500, N. 01ifi<rs tot op f 1500, B. Beszelsen tot op f 2500, Dr H. I'ssel de Schepper tot op f 5000, H. C. Kortenoever lot op f> 4000, H. G. Hoefbamer tot op f 2800. Ter zyde gelegd als te laat ingekomen, A Beijman, B. Punselie, T. Jask»-, P. \V. J. van Luenen, J. N. de Groot. Daarna wordt het Kohier met algemeene stemmen goed gekeurd, de beer van Straaten had iotussch^n de vergadering verlaten. Nn machtiging om aan de genomen besluiten uitvoering te geven zonder reaumptie, eindigt de vergadering. STAAT van BRIEVEN, geadresseerd aan onbe kenden, gedurende de 2e helft der maand Febrtari 1880 uit Gouda verxonden, en door tusscheukoinst van het Postkantoor aldaar terug te bekomen. L. Honel, AmsterdamM. Ruis, Delftmej. Franken, Rotterdam; van Rinsum ZnTilburg.: Wed. D. Visser, Zaandam. Urr: Zevenhuizen. O, de Jong, Bolnes. Qotda, 23 Maart 1880. De Direoteur v/h. Postkantoor te Gouda, Van KfiUIJNE.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2