Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Nq 2433. 1880. BUITENLAND. BINNENLAND. Woensdag 31 Maart. Bullenlandsch Overzicht. De insending van advertentiSn kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. 4 GOUDSCHE COURANT Afitonderlyke Nommers VIJF CENTEN wonderplanten iet ge- -i ïor (ie s - ▼er- ADVERTENTIÈN worden geplukt van l5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. 4» De nitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. GOUDA, 30 Maart 1880. Het wetsontwerp tot verzekering van de uitvoering van de nieuwe schoolwet is thans bij den Raad van State aanhangig. Het wetsontwerp moet dienen om aan de Regeering de voor de uitvoering noodige kredieten te verschaffen. Behalve vQ9|r de iiitkeering aan de gemeenten over De ongelegenheden, die de scheepvaart in de laatste dagen wederom van den onvoldoenden toestand van het vaarwater te Alpben a/d. Rijn ondervond, waren inderdaad zeer groot. Onophoudelijk moesten heele t vloten van schepen uren lang opgehouden worden, omdat de doortocht was gestremd door aan den grond geraakte vaartuigen, die dan door de vereenigde kracht van meerdere stoombooten over de ondiepten gesleept moesten worden. Dat dit dan niet gcmak- kelyk ging, kon een der met zyn schip vastgecaakte schippers getuigen, wiens gansche voorraad trossen en kettingen was stuk getrokken voordafjhe lukte hem zyne reis te doen vervolgen. Doi verbeterde wMirlossing van Bynland houdt de laging van den wéterstand met het onder den invloed van de sohier dagelijks vermeerderendBtotoomvaart t Gisterenavond ten tien unr is op de Karnemelk- sloot een persoon in het water geraakt en verdron ken. Hoewel op zijn hulpgeroep vry spoedig pogin gen tot redding in het werk werden gesteld, voorna melijk door H. Rijkelijkhuizen, mocht het niet gelukken hem in het leven terug te brengen. Men zij er op voorbereid, dat eertdaags hier te lande verwacht kan worden een Cagliostro op tuin bouwgebied hy noemt zich Marêgot, bloemist en boomkweekei* uit Chambery (in Savoie), Thans bevindt hij zich reeds uitgepakt te Brusselde wonderplanten welke bij te koop aanbiedt, over* troffen nog verre die, welke de Gebroeders Bert hier te lande bet vorige jaar aanboden. (Senipervirent.') twee maanden zal er geld noodig zijn voor de trak tementen der inspecteurs en schoolopzieners. Zijn wij goed ingelicht, dan zal de voor dit jaar be- noodigde som beneden het vroeger geraamde mini mum blijven. (Farf.) heid welke Engeland in het Morden van Afrika in acht neemt, zoozeer verschillende van de aanhoudende eischen van Spaeje. «Wat de Joden in Marokko betreft,* zegt een correspondent van de Ind. Beige, «kan ik u de verzekering geven, dat de klachten zeer overdreven zyn. Uit officieels stukken blijkt, dat het najagen van ongeoorloofde winsten, de pogingen om de belasting te ontduiken en de Marokkaansche overheid te 4hrten, door zich op de bescherming der buitenlandsche mogendheden tc beroepen, even alge meen bekend zijn, als de gewelddadigheden, waaraan de moren te Fez en Mequinez zich schuldig maken. De feesten, door den handelsstand van New-York ter eere van «den heer de Lesaeps gegeven, zijn afge- 1 oopen. De heer de Lessepa is naar Washington vertrokken, en volgens de Boening Poet willen de democraten van het congres van zijne doorreis in die hoofdstad gebruik maken voor een openbare vijandelyke demonstratie' tegen het plan van het Panama-kanaal. De N'orld veifrksrt, dal in de laatste Jagen de oneenigheid tusschen president Hayes en den heer Evarts, minister van buitenlandsche zaken, over de quaestie van het kanaal, is toegenomen. De heer Evarts zou voornemens wezen zijn ontslag te nemen, indien de heer Hayes voortging met de democraten van het congres ééne lijn te trekken en de bekende leer van Monroe toe te pessen. Voor de juistheid van deze bewering kan niet ingestaan worden; alleen weet men, dat reeds sedert eenigen tijd van oneenigheid tusschen den President en zijn minister gesproken wordt. Mocht de heer Evarts aftreden, dan zal een zyner laatste handelingen zijn geweest, om de banden van vriendschap tusschen de Vereenigde Staten en Mexico nauwer toe te halen. In 1877 werden de bevel hebbers der bondstroepen in Texas, bij een besluit van den President, gemachtigd om de stroopere, hetzij blanken of Indianen, tot op Mexicaansoh gebied te vervolgen. De regeering van Mexioo heeft steeds tegen dien maatregel geprotesteerd, en het is haar eindelijk gelukt in de nabijheid van de gren zen van de Vereenigde Staten de rust te herstellen. De dagbladen van Washington bevatten thans eene nota van den heer Evarts aan den gezant te Mexico om hem aan te kondigen, dat het besluit van 1877 is ingetrokken. De minister geeft daarbij de hoop te kennen, dat de vriendschappelijke betrekkingen, welke thans tusschen beide landen bestaan, voortaan niet worden gestoord. Volgens den Herald zou de bijzonder vleiende ontvangst, welke generaal Grant hij de regeering en de bevolking van Mexico gevonden heeft, niet vreemd zijn aan de vriendschappelijke stemming van het kabinet van Washington ten opzichte van Mexico. Men acht het overigens zeer natuurlijk, dat de Mexicanen zich gastvry toonen jegens deij oud- president, op het oogenblik dat er sprake van is, hem voor de derde maal aan het gezag te roepen. Op zon- en feestdagen worden de straten en wan delwegen niet zelden ontsierd door personen, welke zich te buiten gingen aan sterken drank. Ook gis teren was dit het geval. Onder de weinig stichte- lijke tooneelen, die zich voordeden, was het volgende: Een militair, die duidelijke bewijzen gaf den feestdag op zijne wijze gevierd te hebben, zwaaide langs de straat, als gewoonlyk gevolgd door een troep jongens, die hem uitjouwden. Dit werd gezien door een voor bijkomende sergeant, die den soldaat atyimaande naar de kazerne te gaan. Aan dezen goeden raad werd echter geen gehoor gegeven, de soldaat wandelde verder toen hy op den lieudeweg gekomen, nogmaals de dringende aanmaning «Hiving van genoemden sergeant naar de kazerne te gaan. Dit maakte de drift van den dronken man gaande, die 'opvloog, en de onder officier een klap wilde geven, welke echter door dezen behendig ontweken werd. Ontving alzoo bij, voor wien de slag bedoeld was, hem niet, een 19-jarig jongmensch, zekere van Luik, kreeg hem vlak tegeh het hart, zoodat hij onmiddellijk ter aarde viel en voor dood werd v binnengedragen bij den bakker H. Vermeulen. Nadat men echter gedurende l'/j uur pogingen had in ’t werk gesteld de levensgeesten weder op te wekken, gelukte dit, zoodat hij denzdfden avond nog naar huis is kunneu terugkeeren. Geneeskundige hulp werd verleend door dr. A. Romeyn. De soldaat werd gearresteerd. De Kola. Zeilung komt nogmaals terug op de be- lastiDgoutwerpen, welke by den Rijksdag zijn inge diend. Als hoogst waarschijnlijk mag het worden geacht, dat het ontwerp op de beursbelasting, hoe wel zeer panmerkelyk gewijzigd, het eenige tastbare resultaat zal zijn, ’t welk van al de voordrachten van dien aard overblyft. Wat betreft het gedurende de eerste weken der Rijksdagzitting zooveel besproken ontwerp op het heffen eener belasting op de vrijstellingen van den militairen dienst, zal voorloopig wel in de porte feuille van den minister van oorlog blijven rusten. Intusschen mag niet uit het oog worden verloren dat dit ontwerp in de hoogere regeeringskringen indertijd veel byval beafl fertwuUn e» 4at dit punt zeer gfondig is onderzocht en besproken. Bij diezelfde gelegenheid zijn vele andere belas- ting-ontwerpen overgeslagen, die echter uiet zoo al- g*meene ondersteuning vonden, zoodat deze ont werpen voorloopig ter zijde gelegd worden. In hoeverre er grond bestaat voor de onderstelling dat men ten gevolge hiervan weder zal terugkeeren tot het ontwerp op de invoering van het monopolie op de tabak, dit laat zich tot heden niet met juist heid beoordeelen maar in deze zitting zal noch bet eene, noch het andere ontwerp in het Huis ter tafel worden gebracht, dit punt mag als uitgemaakt wor den beschouwd. Uit Dresden wordt gemeld, dat bet Byks-Verein het besluit heeft genomen om een aan het bestuur der nationale-liberale fractie de volgende resolutie te doen toekomen: «De leden der ryksgezinde ver* eeniging koesteren de stellige verwachting dat bet aan den Ryksdag, in vereeniging met de Regeering zal gelukken de wet op de versterking der Duitsche weerkracht tot stand te doen komen, dewyl een dergtlijke maatregel noodzakelyk blijkt te zyn tot handhaving der veiligheid van Duitschlund bij don toestand, waarin Europa zich thans bevindt. «De leden der vereeniging zijn wijders van ge voelen, dat daardoor noch de constitutioneele rechten van den Ryksdag worden gekrenkt, noch een te zware last op de schouderen des volks gelegd. Manifestation in dien geest hebben reeds herhaal delijk in verschillende deelen des Rijks plaats gehad. Do heer Canovas del Castillo, voorzitter van den Spaanschen ministeiraad, zal president zyn van de conferentie, welke in het begin van Mei te Madrid byeeukomt, om over de belangen van de vreemde onderdanen iin Marokko te beraadslagen. Men had gezegd, dat de heer Canovas de zaakgelastigden te Tanger niet tot de conferentie wilde toelaten, doch dit schynt niet op te gaan; althans Italië heeft reeds zyn zaakgelastigde te Tanger aan graaf Greppi toe gevoegd. De overige mogendheden zullen zich door hunne te Madrid gevestigde gezanten doen verte genwoordigen. De pers en de openbare meening in Spanje zyn zeer teergevoelig zoodra er van Marokko sprake is, want het denkbeeld eener annexatie van dat land is in Spanje bijzonder populair. Vandaar de ergernis over den invloed der Engelschen in Marokko. Die invloed is zeer groot, eensdeels wegens het persoonlijk karakter van den Brilschen ‘zaakge lastigde, den beer Hay, anderdeels door de onzijdig-

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1