ATTENTIE. ADVERTENTIE!?. burgerlijke Stand. BEDE OM HULP! Openbare Verkooping toenemen der oudiepteo gelgken tred. Dat de biu- neulandsche handel hierdoor groote schade lijdt, is meermalen, maar tol duster truchieloos, aan getoond. (U. C.) De tereenigde vergadering tan Rijnland heeft in hare sitting van Zaterdag het gewichtig besluit ge nomen om een awuzieulgk deel der kosten te waarbor gen tan eene afdoende terhooging en verswaring tan den Lekdijk Botendams. De versterking toch, die aan het hoogheemraadschap van den Lekdijk Boven- dams door Ged. Staten tan Utrecht bevolen en door den Koning bekrachtigd was, werd volgen» het oor deel tan de deskundigen en van de waterschaps- oollegts geheel onvoldoende geacht. De gehiele verhoogiog van den Lekdijk Bovendams sal nu een uitgaaf vorderen, die op een millioen gul den is geraamdhet hoogheemraadschap van den Lekdijk Boveudums ral zelf daarin de helft dragen: voor de wederhelft stelt Rijnland zich bdrg en heeft reeds de toeztgging van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en van dagiljjksché besturen van Amsttlland en Sehieland, zoomede van den dijkgraaf tan het groot waterschap van Woerden, om het ver- leenen tan krachtigen Weidelijken steun bij de Pro- vineiale Staten en bij de algemeene vergaderingen dier waterschappen te bevorderen. Het uitzicht bestaat, dat wanneer Gedeputeerde Staten van Utrecht, voor zooveel het eollegie van den Lekdyk Bovendams betreft, de gesloten overeen komst goedkeureu, de Minister van waterstaat bereid lal worden bevonden aan den Koning bet voorstel te doen om hel gegeven bevel in te trekken. Het werk zal zóó worden aangelegd, dat de ar beid, behoudens overmacht, reeds vóór den volgenden winter gcreetl en de dijk in voldoenden staat van tegenweer zü gebracht. Cl.) De afdeeling Amsterdam der Hollandsche maat schappij van landbouw looft uit I. Ken gouden medaille en vijftig gulden voor de beste in Nederland gemaakte grasboter (geen kuiutboter), welke een reize heen en terug per stoom boot naar Nederlat dech Oost-Indie zal hebben gemaakt. De boter moet ingepikt zijn in drie vaatjes dub bel fust, elk inhondeade Vijf kilo, voorzien van een handelsmerk, worden ingezouden den lsten Juni e. k. om per stoomboot van 5 Juui geladen te worden, ten koste der afdeeling, die zorgen zal voor de stempe ling ta Batavia, alwaar men rekent dat de boter den lSdea Juli lal aankomen, en weder verzouden zal worden den 21sten, om vermoedelijk den 14den Sep tember weder te Amsterdam aan te komen, alwaar óén der raatjes door eene commissie zal worden onderzocht, hel tweede door de zorg der afdeeling ingezonden worden ter tentoonstelling der maat- sohappij te Leiden, 'en het derde naar die te Londeu in de maand October. I. Denaelfde prijs wordt uitgeloofd voor vijftien blikjes, ieder iuhoudende óón kilo of twee Engel- ■che ponden, te zamen in een kistje, en verder met inachtneming van dezelfde bepalingen. De kantonrechter te Enschedé heeft den hoofdonder wijzer san de bijz. R. C. school aldaar veroordeeld tol een boete van 2, wegens het als hoofd der •obool aannemen van een leerling niet voorzien van ten wettig vaocSStebriefje, en den vader van deu leerling tot een boete van 0.60. Naar men aan het R. NU. meldt, is de hoofdon- derwjjser voornemens van dit vonnis in hooger be roep te komen, op grond dat dit krielje, dat door het kind bij zijn toelating op echool was medegebracht, in een andere gemeente,! alwaar het kind op de openbare sohool had gegaan, reeds had gediend zonder dat hierop door het betrokken Gemeentebestuur aan merking was gemaakt.. De Leidsche hoogleeraar tnr. P. A. van der Lith wijst ln het jongste Weekblad ta» tot Regt, op een vonnis van het Hooggerechtshof van Ned.-Indië, dat hij tereeiit „een gevaarlijk vonnis" noemt. Bij de voorloopige regeling van het rechtswezen in Atjeh tn1876 werd bepaald, dat eenige voor schriften, betrekking hebbende op dc rechtspraak in Sumatra's Oostkust, ook tc Atjeh zouden worden ingevoerd. Daaronder behoorde de instelling ran een residentie-aad, waarvan de aamienatelling gelijk moest lijn aan die ras Bengkaiis, alleen met dit onder scheid det vooreitter zon zijn de milit. bevelhebber, die de doer hem uitgeoefende rechtsmaoht aan een olficitr, niet beneden den rang van kapitein, of aan een ambtenaar, niet beneden dien van controleur, kon opdragen, de residentieread zon „krijgsraad" heeten; later werd hij genoemd krijgt- en reeidentieraad. San inlander beging in Atjeh een moord en werd tereohtgeeteld niet voor een rechtbank, ingericht Ma Wat voorgeeohrevea, maar vobr een gewone krijgs raad. Hij werd ter dood veroordeeld. Toen de saak voor het Hoog Gerechtshof werd gebracht, ooacl ad eerde de advocaat-generaal tot vernie tiging van dit vouiiis, als door een onbevoegden rechter gewezen. Het gerechtshof echter bevestigde het vonnis op grond van door de legeering aan deu Hove medegedeelde stukkeu, handelende over het gebesoigneerde omtrert de wording en de uit voering van de ordonnantie van 1876, die allen twijfel omtrent de bedoelingen van den weigever ophieven. Alleen op grond van die aan de par tijen aiet medegedeelde stukken redeneerde het Hof, dat art. 4 van de verordening van 1874 (over de rechtspraak op Sumatra's Oostkust, rogelende de samenstelling van den residentieraad) buiten be schouwing behoorde te blijven, dal het voor den residentieraad in Atjeh als niet toepasselijk moest worden verklaard, ofschoon het Hof tevens aannam, dat de vormen van rechtspleging in Atjeh niet die van een krijgsraad, maar ran een resideutieraad moesten ziju. Tegen die beslissing komt de heer van der Lith op. Het gaat niet aan op grond van geheime stukken de bepalingen der wet op zijde te stellen. Gaat de redeneeriug van het Hof op, dut is er geen eind aan de willekeur. Hier heeft meu reeds iemand door een volgens deu tekst der wet onbevoegden rechter laten veroordeelen en dat vonnis bekrachtigd. Geen enkele reden is* er om by burgerlijke prooezsen bv. niet dezelfde redeneering te volgen en te be slissen, dat, ofschoon de tekst eener verordening aan A. gelijk geeft, het echter uit de stukzen, door de Regeeriug overlegd, blijkt, dat B. gelijk moet krijgen. Zoo mist men ook alle controle op de reoht- spruak. Een der grootste waarborgen, die men heeft voor de juistheid der rechtspraak, wordt hier grootendeels gemist. Wil de Regeering, dat men aan hare besoignes omtrent de wording en uitvoering van verordeningen waarde hechte, dat zjj die dan publiceere zegt mr. v. d. Lith, opdat ieder daar van kennis neme, en dc partijen ze kunnen be- oordeelen en daarop van beide kanten haar besohou- wingen vestigen. f Een Amerikaausclt blad deelt het volgende mede .- In New-York wertj onlangs een nieuwe schouw burg geopend, die op geheel eigenaardige wijze is ingericht. De zaal heeft een elliptisoheu vorm en' bevat drie rijen bulkous van ongelijke afmetingen. De zuilen en pilasters zijn van beukenhout, met ivoor en goud ingelegd. Evenals reeds te Beyreutb door Richurd Wagner werd beproefd, is ook hier het orkest onzichtbaar gemaakt, niet door het in de diepte te plaatsvin maar door dc moaiei eene plaats aan te wijzen li eene met fluweélen gordijnen afgesloten ruimte boven het frontespice van het tooueel. Het scherm is een kunststukde zijde is geheel uit de hand geborduurd met bloemen en veel kleurige iuseeten. Er zijn twee tooneeleu boven elkander, hetgeen een groot voordeel geeft om de voorstellingen vlug van stapel te laten loopeu. Terwijl op het eene tooneel vertoond wordt, ziju de machinisten enz. bezig het andere voor de vólgende scène gereed te maken. Zoodru het scherm neervalt, wordt het eene tooneel omhoog gelrokken, het andere neerge laten, voor w£lke manoeuvre niet méér dan eeuige minuten gevorderd woéden. Op den avond van de inwijding toonde het publiek zich zoo ingenomen met de nieuwe iurichling en de schitterende ver- eisetK der zaal, dat men tiert architect, den sohilder, des decorateur, kortom ieder, die tot het geheel bijgedragen had, op de planken riep en toejuichte. Onder de nalatenschap van een Zweedsohen kluize naar, die eeu hol te Jeruzalem bewoonde heeft men een handschrift van den apostel Petrus gevonden, op papyrus geschreven, jn fraaie Hebreeuwsche letters ett, volgens de onderteekening, voltooid op het derde Paaschfeest na den dood van Jezus. De geleerden van Jeruzalem hebben verklaard dat een schrijver uit den nieuweren tijd onmogelijk zoo gemakkelijk en zuiver bet oude Hebreeuwsoh zou kannen schrijven, en een oommissie, door het Bijbel genootschap te Londen afgezonden om een onderzoek in te stellen, is van oordpel dat het handschrift "werkelijk van den apostel Petrus is. Zij is thans roet het genootschap in drukke correspondentie over dit onderwerp, omdat het niet zeker is uitgemaakt of de apostel al dan niet schrijven kon. Het bijbelgenootschap heeft de erfgenamen van den kluizenaar, die te Stockholm wonen, 240,000 voor het manuscript geboden, maar de familie weigert, het te verkoopen. Zij is echter wel bereid, het ge nootschap het recht tot het maken van afschriften en vertaling» te verleenen. De stierengevechten spelen eene groote rol in Spanje, het land van wijn en kastanjes. De groote circas voor die gevechten in Madrid kan 16.000 personen bevatten en is bp feestdagen en des Zondags b|jna geheel vol. De entreeprijzen bedragen dan van 1.50 tot 5.Daarb|j moet n^en nog in rekening brengen, dat b|j bijzondere gelegenheden de billetten in handen van opkoopers geraken en het publick door dit misbruik twee oT driemaal zooveel betaalt, zoodat het gebeuren kan dat zulk een feest 90000 uit de handen der bevolking iu die der ondernemers brengt. Dat komt ongeveer op 0.30 per inwoner van Madrid. Bovendien zijn er iu de stad nog 16 andere schouwburgen, die op feestdagen ook vol lijn, coodat de som voor vermaak door dq bevolking nitgegéven zeer hoog wordt en eeu aanzienlijk aantal opcenten voegt bij de zware belastingen door voort- durendeu burgeroorlog eu gebrekkige administratie veroorzaakt. In eene dezer dagen te Oldemarkt gehouden ver gadering van den gemeenteraad, stelde een der leden voor om op kosten der gemeente op den marktdag eeu wagen te doen loopen naar het naastbij gelegen station van den Staatsspoorweg, de boterhandrlareu van daar te doen balen en ze derwaarta terug te doen brengen, waut, teide een ander lid, „het is van groot belang voor onze plaats, als hier vreemde kooplieden komen, dooh die zien er tegen aan, omdat er van Feperga geen gelegenheid is; doch r|jdt er een wagen, dan gaan ze d'er inzitten en komen hier." Dezer dagen meldde zich by den secretaris van het conservatoire te Brussel een Duitscher aan, die voorgaf op weg naar Nederland te zijn, om als violoncellist concerten te geven maar niet verder kon reizeu, daar zijn middelen uitgeput waren. Hij vertoonde visitekaartjes van Oonnod, Ambroise Thomas, en andere „kunstbroeders." De secretaris kreeg wantrouwen en tevens een goeden inval. Hjj verklaarde zich bereid het gevraagde voorschot te geven, maar verzocht als wederdienst, dat de kunstenaar hein eeu staaltje van z|jn talent zou doen genieten. Een violoncel was natuurlijk iu het gebouw dcf. muziekschool aanwezig. Maar uu maakte de ander allerlei verontschuldigingen: hij had z jn pols bereerd en kon daarom niet in Brussel optreden. Men begrijpt dat de secretaris hem uu beleefd de deur wees. De volgenden dag ontmoette de secretaris den president, die hem terstond vroeg-, „Wie is toch die ongelukkige vioionceliist, die ge mij gezonden hebt, met aanbevelingen van Gounod en Thomas? Hij heefl mij, met ecu beroep -op uw aanbeveling geld gevraagd, om naar zijnlaud terug te kcereti." Wellicht komt deze cellist, die in de cel thuis behoort, ook hier te lande met „aanbevelingen." Men is na gewaarschuwd I - sj. ln den laatsten lijd zijn de arresstalien in Franke rijk's hoofdstad, ter zatte van bedelarij, op schrik barende wijze toegenomen.Verleden jaar werden gemiddeld drie perqpneu per dag voor bedelen ge vangen genomen iu December van 't vorig jaar wi* 't cijfer 108. Men berekent dat er te Parijs niet minder dan 2500 stille bedelaars zijn, mannen, vrouwen en kinderenmen vindt ze bet meest in de Sul- petrière, de Glacióre, Chsronne, de Rue de Meaux te La Vilette, Cliguancourt en eenige andere wijken. Men heeft gebrekkige eu heelhnidsehe bedelaars, ongerekend de muziekmakende bedelaars, die verlof hebben om in \liecst der kunst hun bedrijf uit te oefeueo. Ook de venters iu potlooden en papier zou men vöor een goed rleel tot de bedelaars kunnen rekenen. De gebrekkige bedelaars (bliuden, manken en kreupe len) kan men gewoonlijk op de Austerlitz-brug, op de Quqi de la Rapée, by 't Observatorium, en s Zondags en op feestdagen in de buiteuwjjken vinden naarmate zij door de natuur of ie kunst meer nyn mishandeld, is hun oogst gewoonlijk grooter. In de Rue Neuilly kan men geregeld in een kar- retje, door een ezel voortgetrokken, een vrouwzonder armen of beenen zien't is niets dan een romp, waarop echter een mooi hoofd staat, blozend, wel gevormd, en jeugdig, met fraai zwart golvend haar omgeven. Zij heet Euphrasic en in de bedelaars- wereld is zij bekend onder den naam van „de schoone geamputeerde." Z'g ontvangt gemiddeld 12 l 5 franes per dag, Waarvan zij 2 franes afstaat aan den jon gen, die haar ezel voorttrekt en de „oenteu" ophaalt. Vier jaren lang maakte zij in Belgie deel uit van eén kermistroep, die met haar als wereldwonder rond reisde. Onder de meest bekende Pargsohe gebrekkige bedelaars behoorde ook de blinde Donadien, die meer dan 15 jaren lang van den morgen tot den avond op een stoel zat voor het omnibus-bureau opde Place Clichy. Even bekend als deze zyn sommige „gezonde bedelaars." In de eerste rijen van dezo categorie staat zekere Thomasin, die te Batignolles Monccaux woonde en zioh 25 jaren als blinde voordeed zonder dat ooit iemand ontdekte dat h|j zeer goed uit de oogen zag. Eiken avond zag men hem, door eeu meisje van 7 a 8 jaren geleid door de Rne d' Amsterdam gaan. Voor korten tijd verdween hij plotselingh|j werd nl. tot zes jaren gevangenisstraf veroordeeld wegeDs vergrijp tegen de zedelijkheid. Een ander, zekere Rosselet, in Mnntmartre en La Chapelle vooral bij ieder bekefnd, had zich vooral I „naam" verworven door zijn kleedingzijn pantalon, vest,'hoed jas waren geheel met speelkaarten bekleed. Hij was werkelijk blind en z|jii vrouw (tiende hem tot gids. In den regel waren zij beiden beschonken. Sedert eenigen tijd ziet men hen niet meer. Ook onder de „wednwen" met zuigelingen op den arm, die zij voor 3 francs per naoht bij een bunr- vranw huren en onder de 12 jarige kinderen, die bou- quetjes en lucifers verkoopen en wccncnd vertellen dat ze 5 francs moeten thuis brengen of een pak slaag krjjgen, vindt men ook ware types. Uit Bern wordt gemeld dat uit een dezer dagen opgemaakten staat, betreffende de pertoonljjke onheilen welke hebben plaats gehad gedurende het boren van den tuimel dóór den grooten Gotthard, het volgende is gebleken s Van den aanvang van bet werk tot ultimo Dec. 1878 hebben 106 arbeiders daarbij op de eene of andere wijze het leven verloren en lijn ongeveer 300 meer of minder ernstig gekwetstre kent men daarbij de ongelukken van dien aard voor gevallen tot op 28 Februari jl. toen de wand lns- schen beide tunnels werd doorgeslagen, dan klimt bet eerstebedoelde cijfer tot op ongeveer 150, dal, der laategemelde tot ruim 400. Het cjjfer der doo- den staat tot het totaal van het personeel, in ver houding van 1 percent, dat der gekwetsten ruim 2'/» percent. Op den dag der opening van den groeten tunnel ia het plan opgevat, om de noodige fondsen kjjecn te brengen, ten einde de gekwetste arbeiders, voor too- verre zij niet in staat zjjn in buu onderhoud te voor zien, zoomede de nagelaten gezinnen dergenen, die bet leven by dieu arbeid hebben verloren op voegzame wijze te ondersteunen. Men koestert de hoop dat dit plan zal orden verwezenlijkt. Voor het Hof te Leeuwarden werd Donderdag het hooger beroep bohandeld van het O. M. hjj de Rechtbank te Groningen, vso een vonnis dier Reoht- bank, waarbij B. V., koopman te Groningen, van rechtsvervolging is ontslagen ter zake het koopen, van oen. utilitair beneden den rang van officier, van goederen behoorende tot de kieeding en uitrusting, zonder schriftelijke toestemming, door of vanwege den bevelvoerenden offioier afgegeven, en zonder oogmerk om desertie to bevorderen. De pontonnier J. P., uit pordreoht gedeserteerd, had nl. aan bekl, in burgerkleéren, te koop aangeboden een kapotjas, een korte jas en een pantalon, voor 2.26. Bekl. bekende dit, maar beweerde niet geweten te hebben dat bekl. oog in dienst was, waut op zjjn desbetreffende vraag, was hem ontkennend geantwoord. Adv.-Geo. air. 6. Al Viseer ia het in zoover met het vonnis eene, alt daarbjj alt bewezen is aangenomen, dat bekl. van J. P. die militaire kleéren gekocht heeft souder te weten dat deze nog militair was; maar niet ihet de conclusie van het vonnis, waarbij bekl. ie ontslagen van rechtsvervolging, op grond dat die wetehzehap een essentieel gedeelte van het ten laste gelegd misdrijf zou uitmaken. Een gezette studie bed tpr. tot de. overtuiging gebracht dat, waarde wet van 1817 in zoodanig geval straffeloos heid toelaat, juist de wet van 1859 een aanvulling daarvan in dien sin ie, dat de opkooper aüeen dan straffeloos ie, wanneer h|j zich vergewist heeft en kan aantoonen, dat de verkooper niet ie in militaire dienst en dat voor de toepassing van de wet van 1859 geen doins vereieeht wordt. Spreker reqoireerde daarom dat bekl. zal worden schuldig verklaard aan het hem ten laite gelegde* feit en veroordeeld tot 25 boete. Uitspraak over 8 dagen. Schoolverzuim. Ook in tomnvige plaatsen van ons land heeft men in den afgeloopen winter de proef genomen, om, tot bestrijding van het schoolverzuim, den leerlust aan deu eetlust te verbinden, door op de armenscholen aan de kinderen vóór den aanvang van den schooltijd, een Hinken boterham en warm drinken te verstrekken. Te Parijs is men reeds een •tap verder op dezen weg gegaan. Bij wijle van proefneming heeft de gemeenteraad fro. 800.000 toe gestaan tothet verschaffen van voedsel aan de leerlingeu der gemeentescholen. Reedt worden daartoe gaar keukens ingericht. Slaagt de proef naar wensob en besluit de stad Par|js om alle scholen voor kinderen van behoeftige oudere van een dergelijke inrichting te voorzien, dan zal dit een jaarlijksche uitgaaf van frc. 100.000 vorderen. In Silezie bestaan de school keukens voor kinderen, die op grooten afstand der «hooi wonen, reeds sedert geruime» t|jd. Een Zeeramp. Aangaande het verongelukken van het stoomschip Pingoria zjjn nog dé" volgende bij zonderheden bekend geworden. Gemeld schip, aan boord hebbende 111 passagiers, een equipage van 62 man en een volle lading stuk goederen, vertrok 28 Feb. van Bombay naar Knrra- etiee. Het weder was toen helder en er woei een lichte bries; alles ging dan ook voorspoedig, totdat nen, op ongeveer 7 0 mijlen van Bombay verwijderd zj|ude, bemerkte dat het sohip niet meer naar het roer luisterde en bij onderzoek bevond dat het ruim bijna geheel vol water stond. Het schip begon dan ook onmiddellijk daarna te zinken, waarom in allerijl bevel werd gegeven de booten nil te zetten. De grootste boot, geplaatst onder hevel van den tweeden stuurman, stootte bij het strijken tegen de zijden van het schip en werd daardoor zeer lek. De kajuitspassagiers, hunne bedienden en de vrouw van den gezagvoerder met haar kind begaven zich ln de boot; in het geheel 19 personen. Ia de giek1, waar de opperstuurman het bevel zoude voeren, begaven zich bij bet strijken zoovele personen, dat deze doorbrak, waardoor allen, die er zich in bevonden, op óén na, in zee vielen en verdronken. In dé bakboords-reddingsboot, waarover de bootsmansmaat het bevel voerde, begaven zich 40 personen, waarbij 16 passagiers, en de stuurboord-reddingsboot; waarover de bootsman gesteld werd, nam 47 personen op, waarbij 12 man der equipage, De gezagvoerder gaf daarop bevel, dat een der booten zich een weinig van het «chip zoude verwijderen, terwijl hij zelf met deu opper- en derden stuurman naar de oorzaak van het lek ging zoekajt, hetgeen echter vruchteloos wss. De derde stuurman, die bemerkte dat het stoom schip op bet punt te xinken, sprong over boord zwom naar een der booten, doch de anderen bleven en zonken met het echlp. Het laatste, dat men den gezagvoerder zag, was toen h|j op de brug stond en zjjn i rouw en kind, die ziek in de boot berou- den, toeriep, dat zjj zich zouden verwijderen, om niet door den maalstroom gevormd door bet zin kende eehip mfcdegesleept te worden, terwjjl hij een brandend blapw liobt in de hand hield om de gevaarlijke plek ban U duiden. De andere booten waren op een veiligen afstand. Daarop dook het echip voorgoed onder water, waardoor het achterdeel geheel liehtbaar werd en waa binnea den tijd van eene minuut onder de golven verdwenen. Toen het scbip zonk, bevonden zich nog ongeveer 65 inboorlingen aan boord die hulpeloos op 't dek lsgen en die men niet kon overhalen pogingen aan te wenden om zich te redden. De opperstuurman en twee inboorlingen, die met het scbip zonken, kwamen weder boren en werden op eenige atukken hout, die de gezagvoerdet had over boord laten werpen om den dekpassagiers eeu kans te geven om hun leven te redden, door eene voorbijvarende stoomboot des anderen dahge drijvende gevonden en gered. De booten «telden na het zinken van het schip koers naar Bombay en werden des audereu daags te 3 uur na dg. middag aangetroffen en aan boord opgenomen door het stoomschip Malda van dezelfde Maatschappij, dat, na 'eenige uren op de plaats waar hek echip gezonken wae rondgekraiat te hebben, naar Bombay terugkeerde. Behalve den wakkeren! gewgvoerder, kapt. Staart, schat men het aantal phrsoneh, dat bij deze ramp het levan Verloor, op zestig a zeventig. De Pingoria behoorende aan de Brits India Steam Navigation Compagny, was een vaartuig groot 578 ton, gebouwd in 1875 en twee maanden te voren in het dok geheel nagegjen, zoodat men niet gisten kan wat de oorzaak van het ongeval geweest kan zijn, dewjjl de ouderdom en de zeewaardigheid van het schip geen aanleiding daartoe kunnen geweest zjjn. Peter Lorillard te New-York it mot! de Fransche regeering overeengekomen» om gemeenschappelijk met haar eene expeditie uit te rusten, die de oud heden van Yuoatan en Centraal Amerika zal onder zoeken. De koeten der expeditie, die in het begin van April op reis zal gaan en voor 2 jaren zal uitgeruet ziju, worden op circa 60,000 dollars geschat. De Fransche Regeering zal daarvan 9,000 d. betalen, en boveudieu de uitrnstingsko9ten van de expeditie beitrjjden. Het overige betaalt Lorillard. In Amerika heeft zich op telegrafisch gebied een nienw feit voorgedaan, dat zeker spoedig overal navolging zal vinden. Door Stephen D. Field is de dynamo-eleotrioiteit, opgewekt door maohines, gedreven door stoom, toegepast voor het telegrafisch verkeer. Lang ie reeds getracht ota de batterijen, die den noodigen stroom leveren, door betere inrichtin gen te vervangen, hetgeen nu aan Field is gelukt. De Wetten Union Telegraph heeft met zijne in richting proeven genomen, die volkomen aan het doel hebben beantwoord. De heer Mgju herhaalde Zaterdag namiddag te Amsterdam zjjne proeven met den telephoon. Dit maal had hjj tot terrein zjjuer werkzaamheid ge kozen het oude station der Hollandsche Ijzeren Spoorwegmaatschappij. Telegraafdraden tussohen Am sterdam en Haarlem waren welwillend tc zijner beschikking gesteld. Deze proeven voldeden aan belangstellenden, kan 't zjjn, nog beter don de vorige. Helder en duidelgjt kwamen de woorden over, en zonder de minste inspanning kon Haarlem ziek op de hoogte stellen van den Amslcrdamsohen tijd of Amsterdam poolshoogte nemen van de wreersgesleld- heid te Haarlem, om daarnaar zijn plannen te regelen. GEBOREN 25 M.tarl. Neeltje, ouders C. JN. Vermeulen en M C. Jonkers. 26. Jacobs, ouders J Vooijs en C. Jon- geneel Cornelia, ouders W. C. de Keieer en E. Edelman. 27. Magdnlena Johanna, ouder» J.£J. tan Leen* en en C. M Tijger man. 28. Evert Cornell's, onders A. van Balen en J. van der Starre. Helena, Louira, ouders J. Piattee! en H, L. Zweed ijk.Leonardu» Marinus Wilhelmino», ouders A. Hornes en S. W. Rietveld. OVERLEDEN: 26 Maart. B. H. Maaskant, 14d. 27. P. M. HoUhuijsen, 2 m. J. v. d. Kroft hnisvr. S. P. van der Klein, 44 j. 28. J. P. van der Paanw, wed. A. Vermeulen, 82 j. p. Bos, 29 j. - C. van der Klis, 3 n». 29. P. L. J. van der Sanden, 5 m. 30. A de Vos, 7 w. G. Hooimeijer, lj. 7m. Voor de weduwe van W. N. HOOFF, die iu de diepste armoede is achtergebleven, is nog ontvaugen bij den Heer Th. van Schouwenburgvan D 1 dames R. M. 3.—, G. J. d. R. 1.— J.' g'. 1.—, N. P. bankbillet, dd. 3 Oei. 1878 C R. 565 groot 25.—, A. 1.—, J. B. M. 1.50, N. 2.50. Te zamelt 36.met de vorige opgaaf 79.50. Aan het bureau dezer Courant zijn nog ontvangen van mevr. M. M. ƒ1.-, mevr. N. N. ƒ0.50, A. ƒ0.50. Te zamen 2.met de vorige opgsaf 20.76. De ongelukkige blgve verder aanbevolen! Voorspoedig bevallen van een Zoon: AAFJE de LEEDE, geliefde echtgenoote van J. G. AMESZ. Kralingen27 Maart 1880. Voorspoedig bevallen van [een Meisje, M. M. SPA RNA AUDiistedhosm. Rotterdam27 Maart 1880. Nog treurende over het geleden verlies, trof mij en mijne kinderen heden een nog zwaarder slag door het overlijden, na een lang durig en smartelijk ljjden van 7 maanden, van mijne geliefde Echtgenoote JOHANNA van deu KROFT, in den ouderdom van 44 jaar en 11 maanden, voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden. S. P. var dek KLEIN. Gouda, 27 Maart 1880. Tot onze droefheid overleed heden ons geliefd jongste Dochtertje PETOONELLA LEO- NARDA JOHANNA. Slechts vijf maanden mochten wij haar bezitten. J. J. van dek SANDEN. H. van dir SANDEN Gouda, 29 Maart 1880. van der Geest. Heden overleed, na een kortstondig lijden, mijn geliefde Echtgenoot, Vader en Be- huwdvaderTEUNIS JOHANNES LUGTHART, in den onderdom van bijna 60 jaren. Dit aller naam, de Wed. M. LUGTHART—Woot. Gauda, 29 Maart 1880. Ondergeteekende verzoekt beleefdelijk den schrijver van den brief op Zaterdag 27-Maart door hem ontvangen en onderteekend M. 8., betrekking hebbende op DIRK van VLEUTEN, zich persoonljjk bjj mij te vervoegen of znlks duidelijker te willen opgeven, daar ik anders znlks geheel als laster zal beschouwen, J. H. van der TOGT, Gonwe. op WOENSDAG den 31 MAART 1880, des namiddags ten 12 nnr, aan het Veerstal alhier van GREENÊN- en DENNENHOUT, alsmede WERK- en BRANDHOUT, ten overstaan van den Deurwaarder B. H. van de WERVE, alhier.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2