BINNENLAND. jg INGEZONDEN. hg tij11 (lauk betuigde, en zeide, dut de gevoelens, welke beide vorsteu sedert tal van jaren verbin den, krachtig hebben bijgedragen tot de goede betrekkingen tusschen beide huiden, en van den Europceschen vrede, ondanks enkele bijzondere oor logen. Dit telegram eindigt met de woorden Uwe officieel verkondigde gevoeleus zullen in het hnrt van uiveu besten vriend gegrift blijven. Het in buitenlaudsche bladen medegedeelde be richt, dat prins Orlotf als gezant te Parijs door IgnatiefF of Lobauoff zal worden vervangen, wordt door de Agence Russe tegengesproken. I)e nieuwe Bulgaarsche Kamer zal geopend worden, niet door deu Vorst, maar door den minister-president; men maakt hieruit op, dat de Vors^ plan heeft deze Kamer weder te ontbinden, daar dezelfde onmogelijke lieden zijn teruggekeerd. GOUDA, 1 April 1880. Naar wij vernemen heeft de Sub-Cjinmissie alhier voor de Algemeene Verloting 883 loten verkocht bovendien is door haar aan tv\ee giften 2.50 ontvangen. Door Herren Bockluiudelaren alhier zijn ruim 400 loten verkocht, zoodat Oouda ook geldelijk ruimschoots bijgedragen beeft tot leniging der ramp, die 't zuiden van ons vaderian'l getroffen heeft. De tentoousielling der alhier ingezonden voorwer pen voor de Algemeene Verloting is Zaterdag en Znidag door 695 personen bezocht, z<rouat 69.50 aan het Bestuur der Werkinrichting tot wering van bedelarij is ter hand gesteld. De akte-examens voor het lager onderwijs iu de provincie Zuid-Holland zijn gisteren te 's-Hage aan gevangen. Voor de akte in de Fransche taal werden 6 can didate!! geëxamiuecrd, 3 werden afgewezen en 3 tot gelaten waaronder de heeren J. C. van der Hek uit Gouda en L. W. F. J. van Schaik uit A miners? ol. Dinsdagavond zijn tot ouderlingen gekozen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier de hh. G. van der Zwalm, C. van Oije en T. J. Koobs, in de plaats van de hh. A. Prins, D. liuijter en J. M. Kortlandt. Iq de zitting der Rotterdamsche Arrondissement» Rechtbank van Dinsdagmorgen werd M. de R., verwer te Waddinxveen, bekl. van geweldpl. tegen een bedienend beambte, vrijgesproken. Van 1 April 1879 tot 1 April 1880 is inge bracht in de schoolspaarbank te Nieuwerkerk a/d Dsei: School aan 's-Gravenweg 423.32 school op het dorp 468 totaal ƒ,891.32. In de Dinsdag te Amsterdam gehouden vergadering der Ned. haudelmaat&chappij is het voorstel betreffeude de tractementeu derdireotie met 239 tegen 57 stemmen aangenomen. Het daarop betrekking hebbende artikel luidt thaus aldus: //De lede^der directie genieten als vast jaarlijksoh tractementde president 20000, iedere directeur 16000, de secretaris 8000 en boveudien de bij art. 65 vernielde uitkeeriug." De beer W. J. van Zuylen vierde Dinsdag-avond iu den Grooteu Schouwburg, te Rotterdam, zijn 25-jarige verbintenis aan het Tooneel, iu een bui tengewone beneftet-voorstelling. Bij die gelegenheid werden hem door vrien/leu en vereerders rijke ge schenken vereerd en tal van lauwerkransen toege worpen, onder welke laatste een van de Rotterdam sche afdeeling vi;n het Tooneelverbond. Onder de geaohenken merkte men op een, iu een keurig daartoe vervaardigd kastje begrepen, exemplaar vanRacinet's Costumes kis'oricques, benevens een al&um, bevattende door den' schilder Linse vervaardigde teekeningen naar velschillende door van Zuylen gespeelde rollen; voorts enkele oadeaux in zilver, terwijl aan een zilvereu lauwerkrans nog een enveloppe bevestigd was, bevattende een bankbiljet van duizend gulden. Ren met zilver bewerkt album met de namen der deelne mers vergezelde een en ander, dat door den heer le Gras namens dit deel van het publiek den heer van Zuylen werd overgedragen met voorlezing van dichtregelen van den heer G. J. Spoor. Door de gezamenlijk Jpbncel- spelers werd hert een bronzen groep vereerd, even eens van een lauwerkrans vergezeld, alsmede door den heer Le Gras aan den jubilaris overhandigd. De heer van Zuyleu was bljjkbaar diep getroffen door de ondubbelzinnige bewijzeu van sympathie, die hij als tooneelspeler mocht ondervinden, en gaf in een -hartelijk woord van dank te kennen, dat er zeer veel zou inoeten gebeuren voordat hij Rotterdam ver late^ zou. omgewerkte tooneelstuk.'De Roofvogels Maandagavond iu het gebouw v. K. en W. te 'sHage waren afge speeld en liet scherm al gevalleu was, begon de muziek, die al heel wat had afgespeeld, met nieu wen lust te spelen. Trouwens iu de zaal was er bok niemand, die begrepen had dat het stuk „uit" was. Een wenk van achter het scherm bracht de muziek tot zwijgen en onder eenige hoera's verwijderde-u zich toen ook de toeschouwers. Aan het nieuwe gebouw voor het Ministerie van Justitie zijn in kleine nissen de bustes geplaatst van Thorbecke en Kemper. Zoo heeft dan onze uitnemen de Staatsman merkt de Hangsche kroniekschrijver van de N. Gron, Cour. op zijn //Standbeeld" toch iu den Haag Dinsdag is te Amsterdam de jaarlijksohe algemeene vergadering gehouden van afgevaardigden van Volks onderwijs. Door 69 afdeeliugen waren ongeveer 100 afgevaardigden gezonden. Bij afwezigheid van den voorzitter van het hoofd bestuur, den heer tan Hoorn, predikaut te Hoorn, wegens ongesteldheid v erhinderd, leidde de vicc- voorzitter, rar. H. Goeman Borgesius, lid der Tweede Kamer, de vergadering. Iu zijne korte openingsrede maande hij tot beperking der discussie aau, daar er niet minder dan 30 amendeineuten op onder scheidene artikelen van het reglement, voorgedragen door de commissie tot wetswijziging, waren inge komen, die natuurlijk allen toelichting en discussie eischteu. Hij achtte den tijd, waarin Volksonder wijs thans verkeert, een tijd van kalmte en rust, nu de Vereeuiging den politieken schoolstrijd had uitgestreden eu de crisis voorloopig gelukkig had doorgestaan. Uit het verslag van den secretaris, den lieer Hu- genholtz sr. uit 's Hage, bleek, dat als gewoonlijk ook nu uog maar weinige afdeeliugen de verslagen- hunner afdeeliugen aan het hoofdbestuur hadden toegezouden. Toch was de toon van de ingekomeu verslagen meestal bevredigend, ofschoon hij tot zijn leedwezen moest raededeeleii, dat elf afdeeliugen wareu te niet gegaan eu dat slechts drie nieuwe iu bet leven waren geroepen. De Vereeuiging telt thans nog 122 afdeeliugen, 17 correspondentschappen en 19 verspreide ledeu, te zamen 8800 leden. De rap porten over de werking van schoolapaarbanken waren van vele plaatsen, waar die iurichtingen waren in gevoerd, gunstig, vooual uit Winkel en Purmerlaud. Ook over het onderwijs in handenarbeid, waarvoor 1Q00 subsidie wordF"Verleeud, was o. a. uit Rot terdam gunstig gerapporteerd. Uit zijne inededee- lingen bleek nog, dat het hoofdbestuur alle ver wachting bad, dat de mil op het lager onderwijs met 1 November van dit jaar zal worden ingevoerd. De financieele commissie, 3 Juli 1879 benoemd tot het nazien der rekening en verantwoording, verklaarde alle bescheid^a in de beste orde te hebben bevonden en stelde voor, den penningmeester onder bijzonderen dank te decbargeeren van zijn beheer. Conform v.erjJ met acclamatie besloten. Uit de mededeelingeq van den penningmeester, den heer van Vladerackeu te Haarlem, bleek dut het saldo van 1878 5580 bedroeg. De contributien in 1879 waren 4332 en andere bijdragen 803, zoodat de inkomsten 10,415 eu de uitgaven 6084 bedroegen. Derhalve was op 1 Januari 1880 een saldo in kas van 4331. Tot leden der Commissie over het nazien der rekeuiug 1880 werden benoemd de heeren A. C. Kruseman te Haarlem, mr. J. A. Levy te Amsterdam en P. Haverkorn van Rijswijk te Rotterdam. Besloten werd na lange discussie, dat met de uitgave van een aan alle leden kosteloos toe te zenden blad zou wordeu voortgegaan, dat dit een geheel zelfstaudig orgaan en wel een weekblad zon zijn. Het hoofdbestuur heeft in opdracht vooreen en ander zorg te dragen. In plaats van de niet terstond herkiesbare leden van het hoofdbestuur, mr. H.Goeman Borgesius en mr. A. Kerdgk, werden gekozen de heeren A. Moens te Utrecht eu rar. C. H. B. Boot te Maastricht. Bij eventueel bedanken dezer heeren zullen de heeren mr. G. Belinfante te 's Hage eu mr. C. J. Sickesz te Loohem in hun plaats geacht worden gekozen te zijn, De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting harer werkzaamheden tegen Dinsdag den 6n April, des'namiddags ten 3*/3 ure, bijeengeroepen. Toen de aangekondigde acht tafereelen van het Het heeft Z. M. den Koninj hoeve van het huldeblijk aan i a n"^behaagd ten be- li».-generaal K. van der Heyden een som vaiT 5OoAr beschikking van het hoofdbestuur te stellenM. de Kafiingin bestemde tot gelyk doel een som van 250. a ^ttd.) Het hoogste rechtscollegie heeft bij een Dinsdag gewezen arrest beslist dat de verkoop van hanen voor hennen als bedrog in den aard der kooj moet worden aangemerkt. Het bekrachtigde Oj grond een arrest van liet g< rechtshof te Amsterdam, waarbij de koopman J. v. B. in hooger beroep is Veroordeeld tot 45 dagen celstraf, ter zake van zich aan zooduuigen bedriegelijken verkoop te hebben schuldig gemaakt. De Amerikaansche graanhandelaars hebben voor pakhuizen de zoogeuaamde graan-elevators, groote gebouwen van aanmerkelijke hoogte, die tot 1.000.000 bushel of 350.000 mud graan kunnen bergen. Deze pakhuizen zijn verdeeld iu verschillende verdiepingeu, welke ieder de gansche ruimte van het gebouw innemen. Hel graan wordt door mechanische kracht uit het schip of den wagen boven iu het pakhuis gepompt en van onderen door het openzetten eener soort kraan weder uitgelaten. Het noodzakelijke omwerken van het koren, dat hier met de schop gebeurt, wordt daar ook machinaal gedaan. Eeuige dagen geleden is te Chicago zulk een pakhuis, dat met Amerikaausohe snelheid was gebouwd, inge stort. Het was niet geheel vol, maar de 56.000 mud graan, die over den spoorweg naast bet pakhuis uitstroomden moeten toch met de bouwvallen een respectabelen omvang gebad hebben. De Heraut bevat het reglement der school voor hooger ouderwijs, genaamd «De Vrije Uuiversitéit", voorloopig gevestigd te Arasterdum. De uieuwe indecling van het Rijk iu drie mi litaire afdeeliugen, die met 1 Mei in werking treedt, is aldus vastgesteld De lste militaire afdeeling zal omvatten Noord- Holluud eu Zuid-llolluud ten noorden van de Nieuwe Maas eu de Lek; standplaats van den bevelhebber Amsterdam. De 2de militaire afdeeling de provinciën Utrecht, Overijsel, Drente, Grouingen, Friesland en G.lder» land teu noorden vau den Rijn; standplaats van den bevelhebber Utrecht. l)e 3de militaire afdeeiiug van de pioviuciën Zuid-Holland eu Gelderland de gedeelten teu zuiden vau de Nieuwe Maas. Lek en Rijn, eu verder de provinciën Zeeland, '"Noord-brabant en Limburg standplaats van den bevelhebber Goriiichem. De verleden jaar te Loosduiuen gehouden schiet wedstrijd der rustende schutterij heeft reeds goede vruchten gedragen. De rustende schutters zijn er door opgewekt om zich ff ink te blijven oefenen. Het 6e bataljon, iu Zuid-Holland ouder commando van den majoor van der Berg te Hillegersberg, heeft het reeds zoover gebracht, dat na de oefeningen iu deu afgeloopen winter «de schutters van Kralin- lingeu en Hillegersberg een huishoudelijk concours konden houden, waarbij op 200 en 100 pas 53 punten werden behaaldelf prijzen waren er bij uitgeloofd. Onze letterkunde heft een inderdaad groot verlies geleden door den dood van dr. Eelco Verwijs, deu algemeen bekenden schrijver van talrijke werken over Middelnederlandsche letterkunde en den 'mede werker van prof. de Vries aau het woordenboek der Nederlandsche taal. Siud9 een jaar was hij metterwoon 'te Arnhem gevestigd, waar hij jl. Zondag overleed. Hij werd den I7r. Juli 1830 te Deventer geboren en na daar zoowel als te Groningen eu Leiden te hebben gestudeerd, promoveerde hij in 1857 met een dis sertatie: //Jacob vau Maerlant's wapens Mnrtiju". Terstond na zijn promotie werd hij leeraar, aan het gynfnasiura te Franeker en in 1862 archivaris-bl- bliotheóaris der provinoie Friesland. Eelco Verwijs had talrijke vriunden en vereerders, die zijn verseheideu van harte zulleu betreuren. louur De Daily News schrijft: Het Holhindsche tooneel- gezelschap, dat den ln Juni de reeks van voorstel lingen begiuueu zal in liet //Imperial Theatre" te Londen, wordt gevormd door bijna al de nrtisten vau het Rotterdamsche tooneel, die iu deu laatsten tijd' zoowel door hun acteurstalent als door <le zorgvuldige mise-en-scètie eeii grooten naam ver wierven. Al de voorstellingen zulleu wordgn ge geven onder leiding der beide directeuren, die verantwoordelijk zijn voor de onderneming. O. a. zullen worden 'opgevoerd Hollaudsche verlnliugen van een comedie en een tragedie van Shakespeare, vau Schillers „Aam Stuart* eu (Macometti'a z/M'aria Antoinette". Meer bijzonder de aandacht' zullen echter de nieuwere Hollundsche comedies en drama's trekken, waarvoor de nationale costumes en accessoires uit Rotterdam zullen worden medege bracht. Ook zal waarschijnlijk een stuk van Schim mel worden opgevoerd, den Hollandschen schilder tu novellist, wiens nieuw drama, ontleend aan //Mylady Carlisle", getiteld - „De Kf^ van den Tower", onlangs een groot succes verwierf. De Hollandsohe tooueelisten zullen viermaal iu de wéék spelen eu bovendien Woensdag- en Zaterdagna middag. Uit Groningerland wordt geschrcv&J, dat algemeen' wordt geklaagd over de weinige; maar vooral over de slechte, te dunne melk, die de koeien reeds sinds geruimen tijd ge velt. Men schrijft dat algemeen toe aan het slechte viij krachtelooze hooi van liet vorige jaar. Dat hooi is boveudien op vela boer derijen schimmelig en kan ook daardoor veel kwaad te weeg brengen. Het thans veelvuldig voorkomeud verwerpen van het kalf wordt bepaaldelijk daaraan toegeschreven. Op enkele stallen deed dit verschijnsel sioh tot acht maal voor. Te Bergen-op-Zoom (s Dinsdag nacht een brutale diefstal met inbraak gepleegd iu een bewoond huis. Door het uitsuijden van 2 ruiten is men het ach terhuis binnengekomen, de sleutels uit een kleediog- stuk, op een stoel liggende in de kamer waar de familie sliep, machtig geworden en met behulp daar van heeft ineu alles, wat maar eenige waarde had, medegenomen. Den volgenden ochtend vond de familie bet voorhanden geld, gouden en zilveren voorwerpen en den spaarpot der kinderen, tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 300 verdwenen. Naar men zegt is de politie reeds den dader of de daders op 'het spoor. Twee veertienjarige jongens uit Pest, aangevuurd door het lezen van avontuurlijke reisbeschrijvingen, besloten een reis naar Nubië te maken. Zij spaar den wat zakgeld op, bestudeerden den weg op de kaart, kochten revolvers en gingen te voet op weg. Tien dagen later keerden zij nitgeput van vermoeienis en zonder geld terug. Uitbreiding der groote steden. In 1801 had Londen 958892 inwoners, nu ongeveer 4 millioen, evenveel nis ons geheele land; Pargs had in 1817 714000 inwoners en in 1876 bijna 2 millioen, de talrijke voorsteden niet medegerekend. Iu 1810 telde Berlijn 163000 inwoners, nu een millioen; van 1867 tot 1875 vermeerde Hanover's bevolking van 74000 tot 107000 of 44 pet.; in dieuzclfden tijd nam de bevolking van Stuttgart toe met411/3 Leipzig met 40, Bremen en Berlijn met 38, Odessa met 34, Dresden met 26, Hull met 25, Antwerpen met 24, Leeds met 22, Glasgow met 21, Edin burgh! Hamburg mwt 20, Sheffield met 19, Bristol met 18, Kopenhagen en Weenen met 16, Konings bergen inet 15, Londen en Brussel met 12, Parijs, Nantes en Stockholm met 9, Amsterdam en Keulen met 8 en Venetie en Birmingham inet 7 pot. Werkstakingen. Bij de 2352 werkstakingen, die in 18701879 in Groot Brittannie plaats gehad hebben, zijn 9027 weken of 51,182 werkdagen voor de industrie verloren gegaan. Een dezer werk stakingen duurde 57 weken en ongeveer 50 duurden vau 21 tot 50 weken. Volgens de Volksstem is de lijdelijke wederstand in de Transvaal bijna algemeen geworden. In Pretoria moeten de slachters reeds naar den Vrij staat komen om schapen te koopeu. De leveran cier der troepen te Hauderton kan niet voor goud boter of eieren van de daar wonende boeren ver- kriigen en komt eveneens in den Vrijstaat ter markt. Men zegt dat de troepen, die over Kimberley moeten marcheeren, orders ontvangen naar Natal te gaan, daar zij niets ouder weg tot voeding kofldeu bekomen Het is hoogst treurig, voegt het blad er bij, dat de zaken tot zulk een uiterste moeten komen, maar de EugeUche partij heeft het ziobzelven te danken. De rechten zijn het volk stelselmatig onthouden, en bunne pogingen om die rechten te verkrijgen werden bespot. Nu zal het gezien worden of de Jingoes bg hunne denkwij ze zullen volharden. Te Hamburg is thans geopend de derde Duitsche Kookkunst-tentoonstelling, dip veel deelneming vindt. Zij bestaat uit 9 afdeeliugen, die zich uitstrekken over nl wat tot dit gebied betrekking beeft, gewone en fijne eetwaren, dagelijksche kost eu lekkernijen, de surrogaten, producten van kunst en nijverheid voor inrichting en bedieuing, alsook gastronomische litteratuur, autiquiteiteu enz. Er ziju 109 inzenders. Prachtige zaken worden er gevonden, waaronder lepels en vorken, en borden en schotels uit alle tijden en fabriekenb. v. schoone majolica-werken uit de 15de en Lfide eeuw. Tc Marseille is een vereeuiging opgericht die zich noemt Droit des J'emmes. Haar programma U »als volgtAfScbuffing van het art. van het bur gerlijk wetboek dat het onderzoek naar het vader schap verbiedt. Afschaffing van alle godsdiensten en autoriteiten. Toestemming deï ouders is niet noodig bij het huwelijks. De raoedêr alleen voedt het kind op: elk arm paar qrordt gedoteerd. Echtscheiding; kiesrecht der vrouwen." In Sheffield werden dezer dagen de bewoners Iu eene bevolkte wijk in den vroegen morgen gewekt door het angstgeschrei van een kind. De haastig toegeschoten buren vonden het dochtertje van een werkman brandende bij het haardvuur in de keuken. Ook de vader was door hel geschrei gewekt eu toegesneldeen der buren was echter reeds bezig het vuur te blusscheu. Toen de man dat zag ging hij weer bedaard naar boren „om zich wat aan te kleeden." Toch was het geval ernstig genoeg, daar het kind reeds dienzelfden dag aan de bekomen wonde bezweek. De bijna onverklaarbare onverschilligheid van den vader wordt toegeschreven aan de omstandigheid, dat dit leeds het zesde kind is, dat bij op deze wijze verliest. In het hospitaal te Tarnors (Galicië) ligt een vier entwintig-jarig jongman reeds negen weken in een vasten slaap. Zelfs aanwending van een electrischen stroom was niet in staat hem te wekken. Het voedsel wordt hem door een pijp iu deu maag gevoerd. Een deurwaarder te Berlijn moest dezer dagen een wissel protesteereu en had daarbij het ongeluk deu origiueeleii wissel in plaats vaü het afschrift aan den slechten betaler te overhandigen, die het stuk onmiddellijk vernietigde. De deurwaarder moest toen de schade aan den houder vergoeden en kon zelfs als eischer optreden om thans, iu plaats vau ziju cliënt, de ervaring op te doen, dat de betrokkene niet slechts uit onwil, maar ook uit onvermogen de de betaling geweigerd had. De Arnh. Ct. bevat een tweetal artikelen over „Deportatie". De zeer gewichtige vraag of Ne derland een voor straf kolonie geschikt oord zou kunnen aanwijzen gaat 't blad thans vooibij; de hoofdvraag is of de deportatie tot een goed inge richt strafstelsel behoort en of zij doeltreffend .kau werken. Is 't doel alleen zich, althans iu het moe derland, vau tuchthuisboeven te ontslaan, dan is 't middel zeker doeltreffend, omdat wij minder dure gevaugenisseu noodig hebben en geen vrees voor tcrugkeereude ontslagen tuchthuisboeven ons langer behoeft te verontrustenomdat wij dan een ge vaarlijk element minder bebben en de recidivisten zullen verdwijneu. Maar er is een keerzijdewij krggen een zeer veel duurdere strafkolonie, met een abnormaal gouvernement, een sterk georganiseeid en bezoldigd personeel van opzieners en militairen, toenemende in verhoudiug tot 't getal tuchtclingen. De geldquaestie mag er geen quaestie zijn; behalve de hooge kosten van toezicht en" bedwang zijqi er hooge uitgaven voor 't onderhoud der boetelingen, wier arbeid gering is; het productief en repro ductief verinogen van zulk een dwangarbeiders maatschappij staat zeer laaghet moederland zal all|jd in het tekort der productie moeten voorzien, Om de gruwelijkste demoralisatie te voorkomen, zal men moeten zorgen voor gezinnen en huishou dingen voor de opvoeding van het opkomend ge slacht het gezag zal in deze abnormale maat schap pij abnormaal moeten handelen eo dus deu vader eu moeder moeten vervangeneen even zware als dure verplichtiug. Is 'tdoel alleen de groote misdadigers kwijt te raken, dan is uitbanning even doeltreffend eu zeker goedkooper dan deportatie, die zich tot niets meer bepaalt dan overbrenging naar eenig punt vau den aardbol, zonder dat men verder naar den misdadiger omziet, zonder dat men er zich om bekommert of hij door koude of hitte, honger of wilde dieren wordt gedood. Zulk een barbaarsch- heid nu wil niemand, zelfs niet tegenover den mis- dadigsten of verstoktsten booswicht. Doeltreffende balliugschap kan dus alleen zijn overbrenging naar een land, waar groote behoefte is aan immigranten en waar ous Gouvernement met de Regeering des lands is overeengekomen, dat zij onze boeven van qns overnemen en in behoeften voorzien zal; men zal ze als kostgangers besteden. Maar is er zulk een tand te vinden Is bovendien deportatie alleen strafoefening? of zedelijke verbetering, of strafoefening, tot zedelijke verbetering strekkende? Als strafoefening alleen is 't middel onzin. De diiurste gevangenis is zoo duur niet als een strafkolonie, waarbeen men de misdadigers overbrengt, alleen om hen daar te straffen. Deporteéreu is alleen rationeel na dé straf, aD middel om den misdadiger te beletten opnieuw tot misdaad te ver vallen. Maar dit acht de Arnh. Ct. een illusie. De misdadiger kan zioh, met den besten wil, niet altijd aan z|jn antecedeuteh onttiekken lig blijft, al is hij een berouwhebbend zondaar, een gedeporteerd ex- misda'diger. Om hem zedelijk te verbetereu, moet bij iu een normalen, zedelijk en vermndelijk ont wikkelde omgeving worden gebrachtdit doel zal in zekere gevallen aan vereenigingen of personen, die er hun werk van maken, gelukken omdat z|j zioh speciale personen en gevallen aantrekken. Maar de Staat handelt onder veel ongunstiger omstandig heden bij hem kan van uitzoekep vooral van de besten, geen sprake ziju bij moet de deportatie op de gevaarlijkste, meest verstokte eu onverbeterlijke boosdoeners toepassen. Eeu verbanningsoord kau niet anders ziju dan een op zichzelf staande ab normale maatschappij van uit de samenleving ver- stooten nielaatschen en leprozen in zedelijken zin door isolement kan een maatschappij vaa gedepor teerde booswichten niet onschadelijk gemaakt worden gelijk een verstokt booswicht; de demonische geest zal zich ondinks de strengste tucht eu straffen in dit pandemonium blijven uiten. Men overwege dit alles en ga de resultaten, elders verkregen, na, al vorens de zeer kostbare proef te nemen. Het eeuig bemoedigend voorbeeld levert Rusland opmaar dut land heeft in Siberië een exceptioneel verbannings oord groot, schaars berolkt oumiddelijk aan Rus land greuzeud, ongeschikt tot outvluch'tiug. Welk land heeft uog zulk een oord ter zijner beschikking De „Arnh. Cl." resumeert haar oordeel aldus „Beschouwd alleen als middel om zich van de mis dadigers der ergste soort te ontdoen, is de deportatie veel te duur en oudoeltreffeud tevensals een middel tot exceptioneeie strafoefeuing is zij uiterst kosbaar en heeft niets voor boven de strafoefening iu de moederlandsche strafgevangenissen; als middel tot verbetering beschouwd, kan -zij in geen eukel op zicht voldoen en moet onvermijdelijk tot de grootst mogelijke verdorvenheid voeren. Naar onze meening is er uiets voor de deportatie te zeggen en alles tegen." Voor brouwers en liefhebbers vnn de zoo beroemde „Burton Ale en Porter" is het zeker niet onbelang rijk te weten, dat men sinds jaren getracht heeft dat Etigelsch product ook op het vasteland te brouwen. Men heeft de moeite zich getroost van gerst, hop en zelfs water uit Burton mede te nemen, en in België te beproeven het bier te brouwen, onder toezicht vau een volkomeu met de Eugelsclie bereidingswijze ver trouwd persoon. Het aldus bereide bier was goed maar toch duidelijk verschilleud vau het in Burton gebrouwen vocht. Dus berustte het onder scheid op de verschillende luchtsoort? Op deze vraag is onlangs door een Deensch professor (Cjrilabergec Laboratorium) ten deele antwoord gegeven. Dtze geleerde nam een reeks zeer belangwekkende proeven betreffende c|e organismeu, die zich up verschillende plaatsen en tijden in de lucht beviuden, en in staat zijn zich in brouwsels ie ontwikkelen. Hij kwam o. a. tot het resultaat dat, in tegen spraak met de heerschende meeuing, de lucht vol strekt niet altijd eu overal de kiemen bevat, die aan leiding tot de vorming van biergist geven. Deze kiemen zijn zeer ongelijkmatig in de lucht verdeeld, en haar outwikkeliug hangt van zeer veel omstan digheden afzoo bv. waren de niicrocopische plan tjes, die zich in brouwsels ontwikkelden, zeer ver schillend, naar gelang ze in den zelfden tuin onder verschillende vrjuchlboomen geplaatst wordpu. Zonder twijfel zijn dus de eigenschappen van de verschil lende biersoorten ten zeerste afhankelijk van de lucht, d. i. van de daarin aanwezige planienkiemeii, wier bestaan weder ten nauwste samenhangt met plaaiselyke omstandigheden, temperatuur, etc. Geachte Redacteur W|j vragen u beleefdelijk de plaatsing van onder staande regelen iu uw blad, tot aanbeveling eener inrichting in onze stad, «die, naar onze meening, meer sympathie en meer medewerking verdient dau zij tot dusverre ondervond. W|j wenschen de aandacht onzer stadgeneoten andermaal te vestigen op de „Crèche" (kinderbe waarplaats op de N. Haven) om, zoo mogelijk, voor deze nuttige en schoone inrichting hunne sympathie op te wekkeu „Onbekend maakt ouberaind" dit spreekwoord zal wellicht ook in deze zaak bij velen van toepassing zijn, en daarom zij het ons vergund het publiek met eakele woorden bekend te makeu met het doel dezer inrichting. Aau moeders, die zich door huiselijke omstandigheden genoodzaakt zien, door arbeid buiteus- huis tnede in de behoeften van het gezin te voorzien, die dus hunne jonge kinderen de zoo onontbeerlijke zorg eu hlilp niet kunnen verleeuen, wordt hier de gelegenheid aangeboden ze, zoo noodig, dagelijks (uitgezoutferd des Zondags) onder eeue vertrouwde, zorgvuldige bewariug te stelleu. Kinderen van alle godsdienstige gezindheden, beneden de drie jaar, worden voor eene tegemoetkoming van' 10 Cts. daags opgenomenzij slaan ouder aanhoudend toezicht eener directrice, hiertoe door het Bestuur benoemd, hebben eene frissche, goede ligging, ontvangeu ge-, zond, doelmatig voedsel en eeue geregelde, zorg vuldige oppassing, waaraun zij iif de eerste levens jaren zoo groote behoefte hebben; zij behoeven alsdan niet overgelaten te worden aau de zorg van oudere zusjes, die dikwijls zeiven nog kinderen zijn, of van buurvrouwen, die er eene kleine broodwinning

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2