Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 3HTS :2AND. MM. nhem in een i een flinke ischen, strjj- i de 25 jaar NIGING IABBON, L. eproductiona 1880. N9 2437. BUITENLAND. BINNENLAND. Gouda, liddel J.E sche in ge in mtFtaan ;t«pijn, Kies- in de leden, Vrijdag 9 April. Buitcnlaiidsch Overzicht. 1 De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. worden berekend naar plaatsruimte. De mogelijkheid tin het Bu- bet oogenblik der ontbinding bepaald beeft. lolument in- Wethouders dete H. te Utrecht. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN GOUDSCHE COURANT. egen hoog mgers-atelier F. H. bjj den degracht, te 'UINAARDE i franco wal •8 wórden ten Vrachtboom- n. SLOOT, iteeltkundige. DA. gehouden Al en der jaar- het dividend en dat dit be- Heer A. van la tegen in uitbetaald. KCTIE. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per driemaanden is 1.75, franco per post 2. ir te ISMAN. -ssiau Zn. rERSI.OOT. DKADB. MAN. Kurvkhs. gaarkeuken. Jacobi Bom. EFLAND. WoiFF&Z. 0OBN, Pfenning. >e Wilde. SKKBH. ve attent te N a 1 d w o 1- een bruine jjnde bereid der Den- In dg zitting der Rotterdamsche Arrondissements Rechtbank van Dinsdag stonden o. a. tenoht: J. C. v. d, B., wonende te Bodegraven, bakkers knecht, bekl. van verwonding en verbreking van zich noodzakelijk in vijandschap moeten omzetten. Alles komt er maar op aan of hij krachtig genoeg zal zijn om niettegenstaande die hinderpalen zijn taak te volbrengen. De vorst van Bulgarije heeft zijn parlement ge opend. De troonrede sprak in warme woorden van de ontvangst van vorst Alexander bij den czaar en van de belangstelling van dezen in Bulgarije en zijne ontwikkeling. Ook sprak de vorst, met meer of minder reden, van de algemeene symphatie welke Europa voor Bulgarije koestert. Op binnenlandsch gebied wacht bet parlement natuurlijk eene uitge breide werkzaamheid; niet minder dJn 15 ontwerpen van wet werden aangekondigd, o.O. op de politie, op middelbaar en lager onderwijs j^rond belasting en de nationale bank. De uitslag der tot dusver gehouden Engelsche parlements-verkiezingen is, dat 283 liberalen, 163 con servatieven en 35 homerulers gekozen zyn. De libe ralen winnen 67 zetels. De verkiezing van Gladstone in Midlothian is in Schotland met zeldzame geestdrift begroet. Te Li verpool en Londen was de opwinding ook zeer groot. In Londen, dat nu 14 liberalen en 7 conservatieven heeft verkozen, bereidt men den heer Gladstone een feestelijke ontvangst en versiert men de straten, waar door hij bij zyn terugkomst uit Edinburgh zal trekken. Geene verkiezing is aan het ministerie erger tegengevallen dan die in Southwark, een der dis- trioten van Londen. Bij eene verkiezing in Februari tengevolge van den dood van een der leden vour dat district gehouden, werd de conservatieve beer Clarke met 7683 stemmen verkozen tegen 6830 liberale stemmen. Men meent dat deze verkiezing waarschijnlijk met nog andere gronden de keuze van het oogenblik der ontbinding bepaald heeft. En ditzelfde district koos thans met eene meerder heid van 1400 stemmen de liberale candidaten. De indirecte invloed van zulke feiten is groot in Engeland; zij worden handig geëxploiteerd en sleepen de kleinere plaatsen mede. De heer Gladstone noemde Southwark een val, door de Voorzienigheid gesteld om dit kabinet te doen vallen. Zooah de zaken zich nu laten aanzien, hebben de libe ralen de meerderheid in het Parlement ook zonder de Home-Bule, maar zullen zij die ook hebben, wanneer de Home Rulers zich verbinden met de conservatieven, iets wat bij eenige quaes lies, b. v. de confessioneels scholen mogelijk is. Een der noodzakelyke gevolgen van de groote verandering in Engeland zal wezen bet ontslag van GOUDA, 8 Abfil 1880/ Onder hen, die bekroond zijn voor inzendingen op de tentoonstelling van tuinbouw-voortbrengselen in het Paleis’ voor Volksvlijt te Amsterdam komen voor de hh. Jan Prince Co. alhier voor een inzending van bloempotten. Voor de akte als hulponderwijzer dedea Dinsdag te ’s-Hage 13 candidaten examen10 werden af gewezen en 3 toegelaten, waaronder de heer 11. L. Mink uit Gouda. lord Lytton als onderkoning van Indië. Men kan er zelfs zoo goed als zeker van zyn, dat hij zyn ontslag vraagt, voordat het hem door de nieuwe regeering wordt gegeven. Eu in Engeland rijst reeds de vraag, wie hem dan zal opvolgen. Het zou lord Northbrook moeten wezen, inaar schijnt zich niet beschikbaar te stellen. Voor het oogenblik dus blijft dit punt in het onzekere. Wat echter in het geheel niet onzeker is, meent de Times, zijn de instruction van deu nieuwen onderkoning. Er zal zoo goed mogelijk vrede worden gesloten. Bij uitbreiding van grenzen zal alleen op de be langen van Indië worden gelet. Van afstand van Herat aan Perzië en wat daarmede in verband staat zal niet meer worden vernomen. Dit zal men wel moeten afwachten. En het zal voor het nieuwe miuialerie niet zoo gansoh gemak kelijk wezen, hier onmiddellijk van etelsel te ver anderen. Trouwens de Times zelf gevoelt dit, daar het blad slechts in zeer algemeene bewoordingen spreekt en vrij ruiterlijk erkent, niet goed zich te kunnen voorstellen, hoe dan deze staatkunde er in bijzonderheden zal uitzien. Er komt by, dat men in Engeland niet geheel meester is. De Indische staatkunde wordt niet alleen in Londen gemaakt, maar ook in Indië zelve en zelfs in Afghanistan. Ook tegenover een nieuwen onderkoning zal de militaire partij zich wel weten tc doen gelden en VERGADERING van df.n GEMEENTERAAD. Vrydag den 9 April 1880, des namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen Het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Gerneentebegrooting, dienst 1879. Het adres van J. van Mensch, betreffende de kadastrale tenaamstelling van een stuk grond in de Rolwagensteeg. Het voorstel van Burgemeester en tot verplaatsing van het brandspuithuisje in het Plantsoen buiten de Tiendewegspoort. Het verzoek van de Erven C. A. de Gidts, om vergunning tot het aanleggeu eener nieuwe straat tusschen de Karnemelksloot en den Rijnspoorweg. De ontwerp-instruclie voor den sluiswachter aan de Havensluis. Reclames van de heeren A. C. Schouten en C. Kortenoever tegen hunnen aanslag in de Plaat selijke Directe Belasting, ingediend bij H.H. Gede puteerde Staten van Zuid-Holland. Maandagavond hield de Herv. Vereeniging ^Oranje en Nederland" voor dit seizoen hare laatste openbare leesvergadering, bijgewoond door vrouwen en mannen. Onderscheidene sprekers boeiden veler aandacht op nuttige en aangename wijze; ’t welk den wensch doet uiten, dat in het volgend leesseizoen gen. vereeniging door een toenemend druk bezoek moge worden vereerd, tot aanmoediging van allen, die als sprekers bevor derlik willen zyn tot eene nuttige en aangename winteravond-passeering. aanleiding ondsraad zijn ontslag ge- geweigerd is door den zich zelf zou onbegrijpe- m door groote zenuwach- Toote bladen, dat steeds uitmunt door zijne oppervlakkigheid in het oordeelen - zaken, dan ook reeds doet. Het schijnt evenwel, dat de ryk|kanselier, die goed zijn tijd weet af te wachten, weier van een goede gele genheid wensch t gebruik te «naken om de gebreken der rijksoonstitutie te verbfapen. Drie staten met 34 miilioeu inwoners zijn ïoverstemd door de kleine staten met 8 millioen inwbners. De mogelijkheid van dergelyke feiten wijst op ernstige gebreken in de staatsregeling en niemand zal het Bismarck euvel duiden, dat hij deze in het oog vallende stemming gebruikt om tot een voorstel'van grondwetsherziening op dut punt te geraken. Gebeurt dit, dan zal Bis marck zijn verzoek om ontslag wel intrekken. Prins Napoleon heeft een stouten stap gedaan en in de quaestie van de Maart beslui ten partij ge trokken tegen de clericalen; hij verklaart tevens van de legitimisten niets meer te willen welen. Of de clericalen .zich dit bijzonder zullen aantrekken, is niet waarschijnlijk. De Francais deelt mede, dat de conservatieven op een vergadering in overleg met de geestelykheid besluiten hebben genomen, welke de strekking hebben tegenstand te bidden aan de Maart-beslniten, maar in bijzonderheden niet nader kunnen worden aangeduid. Sommigen verzekeren, dat de clericalen niet zoo eensgezind zijn als dat schyut; een deel der party zon geneigd zijn op sommige punten toe te geven; door die congregaties, waarvan de hoofden in Frankrijk zijn" gevestigd, zou de erkenning worden aangevraagd, terwijl de Regeering al het mogelyke zou doen om de orden tegemoet te komen. De verkiezingen voor de Algemeene Raden in Juli a. s. worden in de gegeven omstandighedeu als van hoog gewicht be schouwd, daar alleen een verandering in de samen stelling van deze Raden een wijziging kan brengen in de partijverhouding in den Senaat. De Kólnische Zeitung bevat eene belangryke cor respondentie uit St. Petersburg over den geest der bevolking en de werking der dictatuur van graaf Loris Melikoff. Er komt rast in de gemoederen en men ziet in deu generaal een redder van wien men groote daden verwacht. Misschien verwacht men door een begrijpelijke reactie nu weder te veel. Melikoff moet nu in een ommezien voor alles zorgen voor de veiligheid van deu czaar en van ieder particulier, voor de uitroeiing van het nihi lisme, en toor eene hervorming van de Russische staatsinstellingen op groote schaal. I Bij deze buitensporige eischen brengt de hooge positie .van deu dictator een aantal intriges aan het werk. De generaal is een man uit één stuk, een man zooals Rusland zelden vooHbrengt. Hij is een beeld van den kiacbtigen Armenischen stam, evenzeer in wilskracht en onverschrokkenheid ah in handigheid, sluwheid en diplomatische buigzaamheid. Een dergelijk samenstel van eigenschappen is zoo weinig Russisch, dat velen zich spoedig door hem gekrenkt moeten gevoelen, en de naijver Van een Gortschakoff, Schouwaloff en anderen, die vroeger de eeiste viool in den Russischeu staat speelden, zal ook hij dus zal’ ten deelt afbankelyk wezen van de omstandigheden. Prins Bismarck heeft na» aanleiding eener onbe duidende stemming in den vraagd, dat hem natuurlj keizer. Zulk een besluit oj lijk zijn en alleen te verkil tigheid, gelijk een onzer over buitenlandsche zaken, ■nkilnt _1II tijd weet af te wachten, wi

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1