Staten-Generaal. Tweede Kameu. Zitting van 6 April 1880. afsluiting. EUch 1 maand gov. cell, en 2 boeten ▼an 25 en 8. J. R., wonende te Schoonhoven, arbeider, bekl. ▼au geweldpleging tegen bedienende beambten. Eisoh 15 dageu gev. cell. Door het Hoog Militair gerechtshof zyn gedurende de afgeloopeii maand de navolgende sententiën in appèl geproutincie^H van vonnissen, gewezen bij den krijgsraad, iu het eerste militaire arrondissement, standplaats 's-Graveuhage, te weten iu. Iu de zaak van J. K. K., soldaat bij het 4de reg. infanterie, in garnizoen te Gouda, ter zake van diefstal van oude administratie-boeken, veroordeeld tot 2 jaren militaire gevangenisstraf, te ondergaan iu een jaar eeuzame opsluiting, met ontzegging van het recht enz. voor den tyd van 5 jaren, met vrij spraak van de beschuldiging van het gebruik maken vau een valscheu sleutel en van valschheid in on- derhamlsch geschrift. f Dit vonnis gecorrigeerd door den gedaagde mede schuldig te verklareu aan valschheid in ouderhaudsch geschrift, door het namaken eener haudteekening en het desbewust gebruik maken van dat valsche stuk, onder verzachtende omstandigheden, hem te dier zake te veroorde* len tot 2 jaren correctioneele ge vangenisstraf, te ondergaan in eenzame opsluiting, eu tot betaling vau twee geldboeten, ieder vau 50 bij niet-betaliug te vervaugen door 3 dagen opsluitiug voor elke boete. 2o. in zake B. v. d. L., marinier 3de klasse, in garnizoen te Rotterdam, ter zake van diefstal gepleegd in de kantine der kazerne, ten nadeele van een kameraad, veroordeeld tot een jaar militaire gevan genisstraf, inet ontzegging vau het recht enz. voor den tijd van 5 jaren. Dit vonnis is te niet gedaan, de gedaagde schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huis, onder verzachtende omstandigheden, en ver oordeeld tot 16 maanden correctioneele gevangenis straf, te ondergaan^iu 3 maanden eenzame opsluiting met ontzegging van het recht enz. voor den tyd van 5 jaar. In deze zitting iieeft de heer Bastert zijne geloofs brieven ingezonden. Ingekomen zijn wets-outwerpen tot kanaalverbetering iu Groningen, Drenthe en Over ijssel en tot verbetering vau den binnenlaudschqn waterstaat in Friesland. Deze zijn naar de afdee- liugen Ventonden De beraadslagingen over de over eenkomst met België nopens het kanaal vau Tei neuzen is bepaald op Vrijdag. De afdeelingen van de tweede kamer der staten- generaal onderzochten gisteren de wets-ontwerpen betrekkelijk lo. bekrachtiging van groudafstand vóór de koninklijke stallen aan de gemeente 's-Gra- venhage2o. wijziging hoofdstuk V begrooting 1880; 3o. credieten, begrooting Ned.-Indië 1880; 4o. wyziging wetsregeling inilitaire-pensioenen bij de laudmachten 5o. nadere bepalingen omtrent verzet tegen vonnissen in strafzakenterwijl heden werden onderzocht de ontwerpen betrekkelijklo. verhooging Indische begrooting ten behoeve spoorweg Madioen Soerakarta 2o. regeliug der betrekkingen en rangen bij de geueeskuudige dienst der landmachten 3o. bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw of houtteelt. Door de hoofd-oommissie voor den algemeene ver loting, ten behoeve der watersnoodlijdenden, is in haar vergadering vau jl. Zaterdag bepaald, dat de tentoonstelling van de prijsvoorwerpen in de Gothische zaal aanstaanden Zaterdag 10 April voor het publiek zal worden geopend. Moea^ ten gevolge van bij- sondere omstandigheden de opeuing der expositie worden vervroegd, door de krachtige zamenwerking van Allen, die hiertoe kondeu bijdragen, werd tijdig gereedkomen gewaarborgd. Het heeft Z. M. den Koniug, op verzoek der oommissie, behaagd, de fraaie goudbeurs, waarin HD. gift haar indertijd werd toegezonden, als prijs ▼oor de verloting af te staan. Dit geschenk zal ongetwijfeld voor zeer velen groote aantrekkelijkheid bezitten. Op verzoek verleenen wij een plaats aan het volgende De jaarlijksche algemeene vergadering van aandeel houders der Maatschappij van Levensverzekering, geves tigd te Dordrecht, onder bestuur der heeren mr. F. N. Sickeaga, jhr. J. G. C. P. Vrijthoff, O. H. C. Mou lin en mr. J. Heyligers, als commissarissen, en 8. W. H. M. Colombijn, A. A. Golombijn en S. L. Boers, als directeuren, werd Woensdag 31 Maart 11., 's na middags ten 2 ure, in het kantoorgebouw der Maat schappij gehouden. Vertegenwoordigd wareu 182 aan- deelen. Nadat de vergadering door den voorzitter, mr. F. N. Sickeaga, was geopend, werd door directeur# een uitvoerig verslag uitgebracht vau de handelingen def vennootschap gedurende het 30 September 1879 geëindigde boekjaar. Zy wijzen daarbij op het vreemde verschijnsel, dat de deelueming vau Neder landers in levensverzekeringen nog altijd veel minder algemeen is dan die in andere lauden. Immers wanneer vee-, hagel- en brandverzekering nuttig is, dau is de stelling, dat levensverzekering weuschelijk liever noodzakelijk is voor ieder, wiens leven een kapitaal vertegenwoordigt, niet te wederleggen. Deze waarheid, reeds voor langen tijd door al onze naburen, bijna door de gansche beschaafde wereld gepredikt, doch nog slechts stilzwijgend in Nederland beaamd, hebben directeuren met al <K*bun ten dienste staande middelen getracht ingaug-te. doen vinden, doch de ongunstige tijdsomstandigheden waren zeker minder geschikt om die pogingen met een alleszins gewenschteu uitslag te bekroonen. Dubbel aangenaam is bet hun dan ook te kunnen mededeelen, dat desniet tegenstaande het getal aangeboden verzekeringen dat vau alle voorgaande jaren nog overtrof. Ofschoon ook dit jaar weder eter aantal voorstellen werden afgewezen, ziju er afgegeven 15,427 polissen, dus 1893 meer dan het voorgaande boekjaar. Direc teuren noemen dat resultaat inderdaad zeer bevredi gend en meeuen zich daarom ook verzekerd te kunnen houden dat, zoodra de algemeene gedruktheid in handel eu ny verheid vermindert, het aantal verzeke ringen nog belangryk zal toenemen. Uit de by het verslag gevoegde wiskunstige staten der reserve en statistiek, door den heer Corneille L. Landrc, wiskundige der Maatschappij, opgemaakt, blijkt o. a., dat de sterfte op de verschillende tabellen in het afgeloopeu j,aar ruim 158/4 pOt. beneden de sterftetafels is gebleven, zoodat ook die uitkomst bevredigend kan worden genoemd. Deze staten, in 17 cahiers bijeenverzameld, geven ook een breed voerig overzicht over hel afgeloopen boekjaar, waaruit de gunstige gang der zaken duidelijk blijkt. Ten aausieu der berekende reserve wordt in het verslug nog opgemerkt, dat met zekerheid kan worden verklaard, dat die hooger is dan voor de loopende risico's vereischt wordt, omdat voor de verzekeringeu betaalbaar bij overlijden tot grondslag is aangenomen de sterftetafel van Baumhauer van 1856 die, naar het oordeel van alle deskundigen, te hooge sterfte aan wijst. Deze grondslag is echter door de hooge regeering aangewezen en vooral voor de verzekerden van groot belang, omdat door te hooge reserve de soliditeit der Maatschappij ontegenzeggelijk wint. Nadat de vergaderiug van een eu ander inzage genomen had, werd de door commissarissen goed gekeurde rekening en balans over het afgeloopen boekjaar volgens art. I 2.3 der statuten op advies van commissarissen vastgesteld, uiet dankzegging aan directeuren voor den ouvermoeiden yver waarmede zij de belangen der maatschappij steeds bevorderen, voor hun richtig beheer en voor de duidelijke en breedvoerige uiteenzetting van zaken. De heer O. 11. C, Moulin, die als commissaris moest aftreden, werd met byoa algemeene stemmen ais zoodanig herbenoemd. De voorzitter sloot de vergadering met de beste wenscben voor den voortdurenden bloei der Maat schappij. Ook namens zyne mede-commissarissen aarzelde hij niGt daartoe alle medewerking in te roepen, omdat hij die vraagt voor eene nuttige en •oliede zauk. Commissarissen toch kunnen de ver klaring afleggen, dat de grondslagen der Maatschappij solide zijn. Alle cijfers der rekening en balans, de bezittingen der Maatschappij en de geheele gang van zaken werden door hen met de meeste nauw gezetheid nagezien en onderzocht en alles in de beste orde en acooord bevonden. De belegging der gelden, die meerendeels in onroerende goederen eu onder verband van solide eerste hypotheken is ge- sohied, biedt de meest mogelijke zekerheid aau, alles geeft dus den deelnemers voldoenden waarborg voor de door hen te sluiten verzekeringetl.^Coramissarissen wenscheu dan ook, dat de ijverige pogingen van directeuren verder met het beste succes zullen be kroond worden en velen door woorden, maar nog meerderen door daden zullen medewerken tot be vordering van den bloei der Maatschappij van Levens verzekering, gevestigd te Dordrecht. Naar aanleiding van de medegedeelde overeenkomst, gesloten tusschen de dijkbesturen van den Lekdijk Bovendams en van Rijnland, omtrent eene gemeen schappelijke uitvoering der door de Regeering be volen verhooging van voormelden Lekdijk, is de uitvoering van rijkswege, op last van den Minister van waterstaat, gestaakt, en zal, na de indiening ter goedkeuring van het plan dier werkzaamheden, het betrekkelijk koninklijk besluit van 1 Februari 11. No. li worden ingetrokken. De aanbestediug vau dit belangryk werk, gelijk men weet, begroot op 1 millioen gulden, kan aUuu binnen zeer korten tijd worden tegemoetgezien. Maandagavond had te Kralingen eene door een drietal architeoien bijeengeroepeu vergadering van werkbazen plaats ter behandeling van een plan om in het Park Honingeu nog 30 villa's te bouwen. Men wil met dat doel eene bouw vereen igiug op richten met 350,000 kapitaal, en zoo spoedig roogelyk tot bouwen, overgaan. Er schijnt alle kans te bestaan, dat het plan tot uitvoering zal kouien. Een nieuwe concurrent voor het gas schyut in^ aantocht te zijn. Men bericht namelijk van Manilla, dat aldaar goed geslaagde proeven zijn genomen met gas van klapperolie, en men voegt er bij dat de kosten slechts een vierde bedragen van die van steenkolen gas. Van de nieuwe verlicht inga wijze zou het eerst gebruik gemaakt worden ter gelegenheid van een door de leden van het Genootschap voor kunst eu letteren te geven bal. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft iu zuke de Dortsche quaestie besloten lo. zelf te doen wat het classicaal bestuur had behooren te doen, met ontslag van dat bestuur van verdere bemoeiingen iu deze 2o. eene commissie van vier leden uit zijn midden te benoemen, die bevoegd zal zijn iu vereeniging met de predikanten, al datgene te verrichteu wat des kerkeraads is, althans voor zooveel de goede gaug van zaken dat onvermijdelijk vordert, bepaaldelijk ook met opzicht tot de aanueming van nieuwe lidmaten en de inschrijving hunner namen in het lidmatenboek der gemeente. Maandag had de eerste algemeene vergadering plaats van de kunstnijverheidsschool Quellinut, iu het voorgaand jaar gesticht door het departement Am sterdam der Maatschappij tot bevordering van nyverheid. Uit het verslag bleek dat zij zich aan vankelijk in een guustigeu uitslag vau haar streven mag verheugen. De school werd in Mei 1879 geopend met 43 leerlingen, eu telt er thans 51deze wordeu opgeleid voor beeldhouwers, decoratie-schilders, lakwerken, bouwkundigen, stukadoors, goud- en zilversmeden, lystehmakers, enz. enz. Teekeuonderwijs wordt bij de opleiding tot deze vakktu steeds alt de toor- naamate grondslag beschouwd. Het leergeld bedraagt slechts 15 per jaar. Voor de zoo uiternloopende eischen van dit onderwijs wordt de localiteit te bekrompen, en daarom konden er niet meer leerlingen worden aangenomen. Reeds werd de uitvoering van verschillende werken aan de werkplaats der tchpol toevertrouwd. Eenige avonduren zullen voor die leerlingen beschikbaar worden gesteld, welke nog eene herhaling van bet genoten lager onderwijs behoeven. Eene welverdiende hulde werd ten slotte gebracht aan de uitmuntende leiding van den directeur der school, den heer E. Colinet, en het verdere ver dienstelijke onderwijzend personeel. Uit Schiermonnikoog meldt men dd. 3 April aan de N. R. Ct.\ Woensdag jl. zyn de voorloopige werk zaamheden tot verbinding van Schiermonnikoog met den vasten wal begonnen. De heer Kylstra, ouder wiens leiding ook de dam van Ameland is gelegd, heeft dien dag op ons eiland en een paar volgende dagen op de Groninger kust de meest geschikte eindpunten voor den toekomstigen dijk opgespoord. Bij laag water zou men nagenoeg droogvoets over kunnen loopen, zooals ook reeds nu eu dan is ge schied. Begint het water te stijgen, dan stroomt de vloedgolf ten W. door het Friesche gat, ten O. door de Lailwers over het Groninger Wad, en daar deze golf uit het W. komt, is de stroom door het Friesche gat dien door de Lauwers steeds voor, eu ontmoeten zij elkander ten zuiden van de ooste lijke kweldergronden. De strook, waar dit in den regel plaats heeft, is bekend onder den naam van het Gaarvloeien (samenvloeien). Zij strekt zich natuurlijk van den eenen kant tot den anderen uit, en daar de beide stroomen er eikaars kracht ver nietigen, levert het Gaarvloeien de beste gelegenheid op voor het leggen en houden van een dijk. De afstand van wal tot wal is ongeveer 12,000 M. Nog zeer veel zal men hebben te onderzoeken en zeer talrijke grondboringen zullen in den a. s. zomer moeten worden gedaan, vóór er met het eigenlyke werk een begin kan wordeu gemaakt. Eu al levert het onderzoek in loco tot nog toe slechts gunstige resultaten, het werk i9 van te groo- ten omvang, en sleept te groote gevolgen na zich, dau dat men nu reeds met zekerheid zou kunnen zeggen: over een jaar of vier is ook Schiermon nikoog met het vaste land verbonden. Krachtige en welwillende steun van het Rijk, provincie en allen die bij het werk zijn geïnteresseerd, zal, wanneer het gunstige uitkomsten blijft opleveren, noodig zijn, om de duizenden II, A. in vroegere eeuwen overstroomd land aan de macht der zee te ontrukken. IntU9schen geefi het welslagen der werken bij Ame land, zoowel als de energie vau hem, die in deze het initiatief heeft genomen, grond, om van deze nieuwe en grootsche onderneming alle goeds te mogen vei wachten. In een Duitsch tijdschrift, aau de gezondheids- zorg gewijd, schreef onlangs dr. Glaser een artikel over het nadeelige van het gebruik van heete spijzen en dranken. Het i» niet te gelooven schreef hij hoe hardnekkig huisvrouw en keukenmeid aun de ver keerdheid om de producteu van bet kookforuuis slechts in heeten toestand te kauwen en verslinden, meer dan alle andere keukeuzoiiden vasthoudt^. Het opdisschen van gloeiende spijzen is een 0ne kcukenmisdaadr geworden. Iu dit opzicht is het my nog niet gelukt, zelfs niet iu mijn eiueu ge zin, een behoorlijk vergelijk tot staitd te brengen tusschen huisvrouw en spijzenden. Eens, toen het inij ul te bout werd gemaakt én de soep weder kokend heet op de tafel gebracht, nam ik de thermometer van den muur en stak dien tot sehrik der huisvrouw in de volle soepterrine. Dat hielp. De thermometer wees 70 gradeu Celsius aan dat is 32 meer dan bloedwarrate. Een vocht nu van 70 graden C., dut men zich niet ongestraft over de voeten kan gieten, op tanden en tong te gieten als in een koeloven dat zoo iets dierenmishandeling is, dat moest eigeulijk ieder in zien, en toch wordt het door niemand ingezien. Een minder gevoelig lichaamsdeel dan de mondslijm- heid eu het tandvleesch, namelijk de uitwendige buid, iu badwater van even hooge temperatuur te dom pelen, dii zou niet zonder zeer nadeelige gevolgen blyven; eu de mondholte met al «at daarin is, moet zich, zulk een onbarmhartig verbraudeu laten welgevallen, omdat bet nu eenmaal keukenmode is! Het is treurig om aan te zien, hoe bij het mid dageten ieder bij de eerste lepels soep, die hij uaar den mond brengt, gezichten trekt; onbewust plooit bij bet voorhoofd en vertrekt alle wang- eu kiu- spieren. Eu toch worden, alsof zy vuureters waren, de heete stukken aardappeleu in den mond gebracht. Van de afschuwelijke gewoonte om eten eu drinken warm te gebruiken, is bet allereerste gevolg het beden ten dage zoo algemeene taudlydeu, met al zijne voor de gezondheid zoo nadeelige gevolgen. Het heir- legef' tandmeesters dankt zijn bestaan voornamelijk aau de hebbelijkheid om spijzen eu drankeu op eene temperatuur van 50 tot 70 graden C. op tafel te brengen. Men zoekt nog altyd naar een verklaring, waarom de tanden van de bovenkaak iu den reg«l vroeger verloren gaan, dan die van de onderkaakmen zoekt de oorzaak o. a. in de chemische eigenschappen vau de meer in het onderkaakbekken zich ophou dende speeksel. Maar wij hebben slechts noodig, een pas in den mond gebracht beet stuk eten iu de moudholte te volgen, om dadelijk ie zien, dal door deze bovenmatige verhitting vau het inwendige der moudholte hoofdzakelijk aan de bovenkaak schade aangericht wordt. De heete hap die op de tong komt, wordt ten gevolge van de sterke aandoening der tongzenuwen heen en wêergeworpen, en daarbij itoot hy voortdurend op de tanden der bovenkaak. Het gevolg daarvan is, dat de boventanden de eerste zijn, die gekloofd wordeu, en wel aan de binnen- zyde, die naar den mondholte toegekeerd is. Het verglaassel der tanden gaat ten slotte verloren, en zoo worden de tanden prijsgegeven aan de nadee lige gevolgen van suiker zuren, enz. Ook op andere wyze werken de spijzen en dran ken hoogst nadeelig, uiet alleen op de tanden en de moudholte maar ook op den slokdarm en de maag. Zy ziju een oorzaak vau ziekten eu kwuleu. Menschen, die zeer oud worden, plegen te zeggen, dat zy nooit in hun leven heet gegeteu of gedronken hadden. (De Huisvrouw.) Onder het opschrift//Zuivelbereiding" leest men iu het Leidtch Dagblad o. a. het volgetide: Nederlands welvaart hangt nauw samen met de zuivelfabricatie. Van alle bedrijven is zij nummer Óen, alle andere zijn tot op zekere hoogte aan haar ondergeschikt. 4 Niet zonder reden hebbe^i wy, eeuwen achtereen, in deze de overhand behouden. De geheele wereld wilde onze boter eu kaas koopen, eenvoudig omdat nergens even goede was te vinden. Later veranderde dit. Andere uaticn beproefden ons een vlieg af te vangen. De voordeden die onze bodem aanbiedt, werden opgewogen door meerdere zorgen aau de bewerking van het product besteed. Waar de praktijk op hinderpalen stuitte, werd de hulp der wetenschap ingeroepen. Spoedig kon de vreen^eling met ons couourreeren weldra was hij ons de baas. Daar kwam nog bij dat onze land bouwers en kooplieden niet altijd rekening hielden tnet de eischen vau de goede trouw, eu opzettelijk een product aau de markt brachten, waarvoor zij zich hadden moeten schameu. De achteruitzetting, die wij hier en daar moeten ondervinden, deed eindelijk veler oogen opengaan. Men begon elkander bedenkelijk aan te zien, en sprak Als de buitenlanders onze boter en Kaas niet meer willen hebben, wat dan? Moeten we alleen voor de biuucnlandsche consumptie gaan werken, dan kunnen we de matten wel oprollen. Eu boveudieii, diezelfde vreemdelingen, wier artikel boven het onze wordt getrokken', weten zelfs den weg naar onze eigen markten te vindenook daar, vlak ouder den rook vau onze boerderijen, steken zij ons de loef af. Na tuurlijk, dut kon niet. Ook hier moest de wetenschap iu den arm genomen worden. Mannen van talent en doorzicht, zoowel theoretisch als practisch goed op de hoogte, gingen het land rond ora overal waar men naar hen wilde luisteren, inlichtingen te geven. Zij deden helder uitkomeu dat het maken van eeu goed product geen quaestie is van het toeval, maar iu verband staat met oorzaken die we kunnen opspo ren. Om maar iets te noemende scheikundige wer kingen, die room tot boter, kaasstof tot kaas doen overgaan, geschieden het volkomenst onder een be paalden warmtegraad. Deze eenvoudig te controleeren door het insteken van de hand, gaat niet op: de thermometer geeft veel nauwkeuriger aanwijzingen. Ofschoon de vooruitgang op dit gebied nog niet zoo groot is, dat er niet zeer veel te verbeteren over blijft, zijn er toch belangrijke levensteekehen te bespeu- reu, en dringend is het noodig dat ieder, in de eerste plaats de veehouder, zich beijvere op de hoogte te blyven van hetgeen in die richting geschiedt, vooral ook om op eigen bedrijf toe te passen wat elders proefhoudend blijkt te zijn. Ware de euerige bij dezen tak van nijverheid levendig genoeg, dau zon men er wellicht aan gaan denken op onderscheidene plaatsen van ons land centrale stations op te richten waar vergelijkende proeven met de meest bekende stelsels van zuivelbereiding genomeu konden worden. Dat zal evenwel vooreerst tot de vrome wenscben moeten behooren. Zelfs een flink op 't touw gezet plan, ge vormd, om een school voor zuivelbereiding op te richten, kon niet tot uitvoering komen, hoofd zakelijk, zoo wij meeuen, omdat het bestuur van de gemeente waar zij gevestigd zou worden, het ge heel aau medewerking liet ontbreken. Laat ons echter de bewyzen van vooruitgang niet miskennen. Vooreerst hebben we de hier en elders verryzende boter- en kaasfabriekenniet alle boeren zien die zonder wantrouwen 'aan, en toch, als zij wilden, kouden zij er ve<jl waarnemen wat ook op beperkter schaal, iu hun eigen bedry^ vau nat zou zyn. Dan hebben we bet onderzoek, van wege de Friesche Maatschappij van Landbouw ingesteld naar de Deeusche boter bereiding, van welk onderzoek de resultaten iu eeu brochure zijn openbaar gemaakt. Vervolgens het thans aanhangig plan van de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, ten doel hebbende om op niet al te bekrompen schaal gedurende een gauscheu zomer vergelijkende proeven te nemen aangaande de geldelijke uitkomsten van verschillende stelsels. Eiudelyk de uitgeschreven prijsvraag voor boter, die de proef eener reis naar Neder.-Iudië en terug zal moeten doorstaan, en waarvan wy vertrouwen dat ook iu onze omgeving, waar de boterfabricatie zoozeer op den voorgrond staat, zal «deelgenomen worden. Dat alles ziju verschijnselen, die moed geven voor de toekomst. Op dezen weg ga men voort, voorshands bestaat er nog geen gevaar vau te veel yver. Een gevaarlijk spelTt Lyon hebben de leer lingen eeuer school in hun speeltijd een hunner makkers al spelende 'gedood. Men had les in de geschiedenis gehad en wilde thans op de speelplaats den dood |vau den hertog de Guise voorstellen. Een dertienjarige knaap wilde de hertog zijnzijn makkers vielen dan ook op hem aan en weldra viel de knaap schijnbaar ouder de slagen zijner aanranders, die om het spel natuurlijk te maken, over hem heen liep§n alsof hy eeu lijk was. Den volgenden dag moest de knaap thuis blijven en een paar dagen later overleed bij na veel geleden te hebben aau de gevolgen der inwendige kneuzingen, die mep hem had toegebracht. De rijkdom onzer Nederlandsche taal is toch on uitsprekelijk eu hare buigzaamheid grenst aau het ongelooflijke. Zij die het tegendeel beweren, bewijzen slechts hun onkunde, want mannen die als autoriteiten op taalkundig gebied behooren te worden gerespecteerd, vprrassen ons telkens weer met nieuwe toepassingen. Zoo bevat de Staats-Courant van Dinsdag een wij ziging der statuten van Het Nederlandtch Tooneel waarin o. a. voorkomt: //Van het saldo ontvangen de beschadigde aaudeelhouders 47l/s pCt." Beschadigde koffie, tabak, graan, meel, tuz. wor deu bijna dagelijks iu de couranten genoteerd van //beschadigde" aandeelhouders hadden we zelfs hier nooit gehoord, doch iu aanmerking nemende wie de mannen zijn die dien term gebruiken, zal hij zeker als goed Nederlaudsch moet worden beschouwd. (Rott. Nblk) Te Slagharen werd Zondagmiddag de offerbtis iu de R. K. kerk gestolen. Omstreeks 2 uur werd het ontdekt door iemand, die daarin zijn gave wilde werpen. Het vermoeden viel "dadelijk op eeu vreem deling, die de aandacht van velen had getrokken, omdat hij te 12 unr alleen iu de kerk was geweest, zoo het heette, ora te bidden. Het gelukte den dader op te sporen, tot bekeuteuis te brengen, en het geld, ten bedrage van bijna 21, terug te krijgen. De dief is gevankelijk naar Hardeuberg gebracht. De offerbus had men, stuk getrapt, in het water gevonden. Over het plan om de Sahara woestijn van Biskra naar Sudan met een spoorweg te doorsnijden, wordt het volgende medegedeeld De Frausche regeering heeft 600,000 franks toe gestaan tot bestrijding van de kosten eeuer expeditie, die het te doorsnijden terrein moet onderzoekeu. Aan deze expeditie wordt, behalve door haren chef, den overste Flatters, deelgenomen door vier officieren, een spoorweg- en een bergwerk-technicus, eeu ge leerde (botanist en geoloog) en twee lan meters. Bovendien zijn er verscheidene Europeeërs, deels als gidsen, deels tot beheer der levensmiddelen, deels als dienaren aan toegevoegd. Deze expeditie kwam tegen het einds van Januari in Biskra aan eu vertoefde daar 14 dagen om hare bagage af te wachten. Half Februari verliet zij die plaats, met het doel om iu Tuggurt of Wargla ver scheidene dageu te verblijven, ten deele om zich ten volle met leveusmiddelen en kameelen toe te rasten en voorts om een honderdtal inboorlingen aan te werven, welke van gewereu worden voorzien en moeten dienen tot verdediging eu tot gemeenschap met de bewoners van het door te trekken gebied. In Mei of Juni hoopt de expeditie het Hoggarge- bergte te bereiken, om gedurende de zoraermaandeu door te dringen iu de hooge bergstreken en zoo de hitte der woestyu te vermijden. Iu den eersten tijd zal het aan de Regeering van Algiers bericht doen geworden; later echter, als zij de zuidelijke helling van het Hoggargebergte achter den rug heeft, zal het doen van zulke mededeeliugen alhier ondoenlijk zijamen zal dan, oftP haar lot en den uitstag barer navorsehingen en studiën te leeren kennen, haar terugkeer moeten afwachten. Thans nu de telephonie haar kindsheid is uitge treden en hare eerste schreden op het terrein der praktijk heeft gezet; thans nu zij iu alle landen, waar men zakeu van publiek belang met eenige voortva rendheid weet te behandelen, reeds uitstekende diensten bewijst, en in het dagelijksch leven iets onmisbaars is geworden, evenals de post, de telegraphie, de spoor wegen enz., nu dreigt haar in sommige rijken eene belemmering ten gevolge eener rëchtsqoaestie, die r.anr de redactie vau het Tijdschrift der Ned. Maatschappij ter Beo. van Nijverheid hoopt, iu Nederland vermeden zal worden, wanneer eenmaal bet tijdperk zal door worsteld zyn van aanvragen, overwegingen, beraad slagingen en ccmmissiën van onderzoek, omtrent het geen in andere landen reeds tot de sinds lang bekende en ingevoerde zaken behoort. De zwarigheid, die wij bedoelen, is de quaestie of de telephonie uiet tot de telegrnphie behoort en dus niet ingrijpt in bestaande monopoliën enz., zoowel aau het Rijk aU aan particulieren verleend. Vroeger beperkte de telephonie zieh slechts tot natuurkundige proeven; de «verbreuging van gespro kene woorden was zwak, onzeker en voor vele- ongeoefende ooren niet duidelyk waar te namen. Thans is dit geheel anders, iu de meeste groote steden behalve iu Nederland, zijn telephonische station» in volle werking, en, nu rijst de vraag of een» inrichting waardoor berichten overgeseind worden,. Iattg9 een draad door middel van een electrischeii stroom, onverschillig of zij door het gevoel, het oog of het oor worden opgevat, niet tot de telegraphic behoort. Zoo neen, dan zouden ook wekkers, klokjes enz. niet tot de telegraph ie mogen gerekend worden, en hoe dan met de telegraaf vau Morse, waarbij beambten na eenige oefening, reeds alleen door U t gelik van den toestel, de seinen verstaan? In Amerika bestaat geen monopolie vöor de tele- graphie, de telephoonmaatschappijeu hebben dus alleen te onderhandelen met de eigenaars van den grond waarop of waarin de draden wordeu gelegd. In Eu- geland heeft men eerst de telephonische gemeenschap willen verbieden, op grond van bestaande monopoliën, en, ofschoon er naar wij vernemen nog eeu proces aanhangig is, schijnt men thans van de telephonie eene hoogere belasting te willen vorderen. In Fraukryk hebben de telephoonmaatschappijeu concession vau deu staat moeten verkrijgen, die dus altyd kunnen op geheven worden eu betaald reoeten worden. In Zwitserland moet voor eiken meter telephoondrand

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2