MS, Nieuws- en Adverleiilieblad voor Gouda en Omstreken. RIJN. ffen, N° 2440. 1880. LENS, KOEPOKINENTING. BUITENLAND- Vrijdag 16 April. Gouwe TS, 1RIES. *arijs. o Parlementaire Werkzaamheden. Buitcnlandscli Overzicht. uwste De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. 50. k. SJ 8 3 s 2. e» ES Leis, Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN HETEL- r, GOUDSCHE COURANT. >oten te a JASSEN, niet van g* e» 02 De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. en piswerk- Maaaage. e» i ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Tefneuzen, die niet zoo bezwarend kunnen zijn als beweerd is. Hij protesteert tegen de be schuldiging dat onze belangen aan net buiten land worden opgeofferd en dat niet gelet wordt op de eer en het belang der kleine gemeenten. Nadat de heer Nijst zijn eerste redevoering als kamerlid, tot verdediging der conventie had uitgesproken, de heer Hejjdenrijck zijne erken telijkheid aan den minister betuigd had voor de afgelegde verklaringen, de heer Rutgers van Rozenburg nogmaals bet overnemen van be staande spoorwegen ten sterkste had afgekeurd, en de heeren van Eek en de Jonge hun stand punt in deze zaak nog eens verdedigd hadden, werd op voorstel van den heer Keuchtuiius de discussie gesloten en de conventie met 55 tegen 7 stemmen goedgekeurd. Dus weder een ongunstig voorloopig verslag, gevolgd door de aanneming met overgroote meerderheid. Zal ook de minister van finantiën gelukkig genoeg zijn de bezwaren tegen de rentewet weg te nemen, als dit ontwerp in openbare discussie komt? Het voorloopigver slag toch somt een menigte bezwaren op, die bijna aan de aanneming zouden doen wanhopen, als de rapporteurs ons niet gewend hadden aan een zwartgallige beoordeeling. Waarschjjnlijk zal spoedig de openbare dis cussie plaats hebben, want de beantwoording vau het voorloopig verslag zal zooveel tijd niet vorderen, met het oog op de gewenschte spoe dige invoering. L. De overeenkomst met Belgie was Vrgdagbjj de Vertegenwoordiging aan de orde, een over eenkomst die door den een eenvoudig als een welwillendheid jegens een buurman, door den ander als hoogst voordeelig, door een derden eindelijk als hoogst nadeelig en in strjjd met ’s lands belang beschouwd werd. Geen wonder dan ook dat één zitting niet voldoende was, om de overeenkomst, die de goedkeuring der Belgische vertegenwoordigers reeds had mogen verwerven, ook hier te doen goedkeuren. De heer de Jonge meende dat Terneuzen zeer be nadeeld zou worden als het kanaal naar Gent zóó werd verbeterd, dat schepen met ongebro ken lading uit zee naar Gent konden gaan. Nu had men te Temeuzen het voordeel van het overladen, en dat zou dan ophouden. Blij kens een adres deelde het gemeentebestuur van Terneuzen dit bezwaar niet, en dit zal toch wel het best met de wenschen en behoeften der bevolking bekend zjju. Het overnemen van een gedeelte van den Belgischen Centraalspoor- weg was volgens spreker niet gemotiveerd, in één woord, alle bepalingen der overeenkomst vonden bij hem heftige bestrijding. Anders dacht de heer Lentingvolgens hem blijven de vroegere overeenkomsten omtrent de tarieven van kracht, en wat Terneuzen betreft, het gaat toch niet aan Gent van de Zee af te sluiten, ter wille van een gemeente als Terneu zen, die bovendien volstrekt op het medelgden niet gesteld bljjkt. Om vjjf redenen is de heer Gratama nu voor de conventie, die hjj in 1874 heeft bestreden. Van meer gewicht zal zeker de redevoering van den anderen afgevaardigde uit het District waartoe Terneuzen behoort, geacjit zijn de heer van Eek toch stond Ijjnrecht tegenover den heer de Jonge; nu dit is reeds meermalen het ge val geweesthij beschouwde de geheele conventie als een eenvoudige zaak, als een vriendschaps dienst dien de eene buurman aan den anderen bewijst. Alleen de Grand Central is volgens spreker het kind der rekening. De heer Rutgers van Rozenburg was niet zoo optimistisch gestemd. Zijn bezwaren waren van finantieelen en politieken aard. Hooidza- kelijk drong hij bij de regeering aan op eene verklaring, dat door dit verdrag de gunstige spoorwegtarieven niet zouden verloren gaan. ■BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van Gouda, brengen ter algemeene keunis, dat geregeld eiken Dinsdag en Vrijdag ten 9>/a uur in het Gasthuis gelegenheid zal bestaan om zich koiteloot te doen inenten eu herinenten. Gouda, den 15 April 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. De Standard en Daily Telegraph vernemen nu, dat het Engelsche kabinet zijn ontslag nemen zal on middellijk na den terugkeer der Koningin. Vroe ger werd eeu votum, van wantrouwen afgewacht, maar ree’s in 1888 heeft men terecht begrepen, dat dit maar tijdverspilling is. Lord Beaconsfield, toen nog de heer Disraeli, had onmiddellijk na den uitslag der verkiezingen eene conferentie met de Koningin. Vervolgens werd Kabiuelsraad gehouden en daarop verscheen in de Londensche dagbladen de verklaring, dat het ministerie meer in het al gemeen belang meende te handelen door reeds nu af te treden, dan de bijeenkomst af te wachten van het Parlement, waarin het toch de minderheid zou hebben. Daarop vormde de heer Gladstone een Kabi net, dat in 1'74 op dezelfde wijze aftrad als in 1868 het vorige en lord Beaconsfield zal nj| wel weder dit voorbeeld volgen. De zittingen der Algemeene Raden zijn in bijna al dc departementen van frankrijk afgeloopen, zonder eeuig belangrijk voorval. De meeste ministers zijn te Parijs "teruggekeerd. De wenschen, door enkele Algemeene Raden ten opzichte der jlaart-decrelen geuit, ‘zullen overeenkomstig de wet, eenvoudig nietig worden verklaard, hetzij ze goed- of afkeuring behelzen. Door de bisschoppen en verdere hoofden der Frausehe geestelijkheid werden aan den president der republiek achtereenvolgens protesten tegen de Ook de heer Keuchenius sloeg op dat aam beeld, de zwakke zijde der conventie, en had bovendien ernstig bezwaar om 6 millioen uit de schatkist te nemen, ter betaling van den Grand Central, wat alleen ten voordeele zal komen aan de exploitatie^maatschappij. Aan het slot der zitting van Vrijdag werd door den heer de Casembroot een interpella tie aangekondigd omtrent de verhouding van het burgerljjk en militair gezag in Atjeh, na de aanstelling van een burgerlijken commissaris naast den militairen bevelhebber. De commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van den heer Bastert, heeft in diezelfde zitting voorgesteld de kiezerslijst van Hartnelen aan den minister te verzoekenwaarlijk te Harmelen heeft men de vertegenwoordiging wat moeite en zorg bereid met die ongelukkige lijstendu Tour heeft men een nederlaag bezorgd en se dert maanden zit het nieuw gekozen lid Bas tert in afwachting, van hetgeen over hem zal besloten worden, In de zitting van Maandag was hoofdzakelijk de regeering aan het woord om de conventie met Belgie te verdedigen. De minister van buitenlandsche zaken verklaarde het als een eer en een voorrecht te beschouwen om de mede verantwoordelijkheid te mogen dragen van deze conventie, die de vrucht is van internationaal overleg, en niet alleen het gevolg van weder- keerige welwillendheid, maar tevens de vervul ling eener internationale verplichting tusschen twee naburige, bevriende volken Nader zet de minister het doel der conventie uiteen en staat achtereenvolgens bij de aangevoerde be zwaren stil. Omtrent het hoofdbezwaar van verschillende sprekers, verklaarde de minister dat de bepalingen omtrent de spoorwegtarieven van een vroeger tractaat in stand blijven en deze reeds met 1 Januari 1880 zijn toepasselijk verklaard op Terneuzen. Ten slotte vroeg de minister, welk voordeel de verwerping voor Nederland zou hebben en het antwoord was: geen voordeel hoegenaamd, maar gemis van voordeel, daar men dan de spoorwegaansluiting zou missen, waarna men reeds jaren lang vruch teloos heeft uitgezien. Door den minister van waterstaat werd nader aangetoond, dat Terneuzen geen nadeel van de conventie zal ondervinden, ter weerlegging van de bezwaren van den heer de Jonge. Was hij vroeger tegen de overname van den Grand Central, toen waren de lijnen korter en de prijs hooger, terwijl de tegenwoordige prijs zeer matig is. Een telegram van het gemeentebestuur van Terneuzen, ter bestrijding van de bewering, dat het zich door iemand zou hebben doen leiden, werd voor notificatie aangenomen, hoewel de voorzitter verklaarde dat hij in het vervolg geen notitie zou nemen van telegrafische peti tiën, als in strjjd met de regeling voor de uit oefening van het recht van petitie vastgesteld. De minister van financiën belooft eeu onder zoek nuar de kanaalrechten en havengelden van

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1