BINNENLAND. Laatste Berichten. Kantongerecht te Gouda. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van 22 en 23 April 1880. Afloop van Openbare Verkoopingen vau Onroerende Goederen. POLITIE. Geboorte- en Sterft es tatistiek der gemeente GOUDA. Burgerlijke Stand. Het stormde eergisteren in de Frausche kamer men herinnert zich, dut de interpellatie aan de orde was van den Bonapnrtist Godelte ovei de Algerijnsche taken;'het deel was den broeder vau deu President der lit'publiek te treffen l)e Min. van biuuenl. zaken weigerde de verantwoordelijkheid voor het gebeurde op zich te uèmen, op grond dat men hier te doen had met een ptrsoonlijke quuestie. De beschuldigde, Albert Gr« y verdedigde het burgerlijk bestuur, eu toen de taak op deze wijze haar gewoon beslag zou krijgen de. meerderheid was natuurlijk op hand vau deu broeder van den President der Republiek begon de reehtertijde met insinuatieshet werd een Poolsche Landdag; Godelie werd bij beslui* der Kamer verwijderd, de rechterzijde stond op oiu den verbanneike w volgen, terwijl de linkerzijde een motie van vertrouwen in den broeder van den President der Republiek aannam. Dit voorspel be looft iets goeds voor de toekomst. Mag meu geloof slaan aan de verzekering van som mige leden vau deu Duitscheu Rijksdag, dan heeft de ■heer von Bismarck nog dezer dagen aan eeuige der woornnauisVe parlementsleden verklaard, dat hij nog twee idealen boopt ie kunuen verwezenlijken. Het •eene betreft het beschikbaar stellen der noodige geldmiddelen, ten einde de financiën des Rijks op xoodauigcu voet te brengen, dat duaruit belangrijke overschotkeu aau de Boudsstateu kunnen wordeu •uitgekeerd, tot outlttstiug der bevolking van de respectieve Staten; het andere is de bevestiging der Duitsche eenheid Het ctrstgemeide doel hoopt hij, naar zijn ver- klariug, te bereiken door de invoering van het monopolie op de tabak, het andere door Frankrijk en Duitechland door ten vasteu vriendschapsband 4e omstrengelen. Zijn de inlichtingen juist van het Deutsche Mon- tagMattwaaraan deze mededeeling is ontleeud, clan lost zich het vraagstuk der invoering van dat middel van heffing geheel en al op in een quaestie van tijd. Wat aangaat het voorstel-Richter, om een ver klaring van den Rijksdag nopens de monopolie- quaesrie op de tabak uit te lokken, dit zal ver moedelijk eerst daag in behaudeling worden genomen. Er wordt deswege, naar men verzekert, een gemo tiveerde orde van den dag voorbereid, die zeer gunstig «al zijn vt)or de verwezenlijking der plannen van deu Rijksknnselier te dezen opzichte. De Oostenrijksche bladen twisten steeds over de •vraag, of er werkelijk eén Miuistererisis isde Dnitsche liberalen kunnen het blijven van de Regeering, «1 is 't voor ile begrootiug, niet verduwen eu ziju verontwaardigd over het bericht, dat de Ministerraad besloten zou hebben gezamenlijk af te treden na de afdoeniug der begrooting de grondwet9gezinde ministers, zoo oordeeie» de Duitsche liberalen, moesten zich daartoe niet hebben latei: bewegeu, vooral daar er in de laatste dagen een toenadering heeft plaats gehad tussphen den minister-president Taaffe en de rechterzijde. Het schijnt intusscheu, dat de bladen niet goed op de hoogte zijn van de crisis en de berichten daarover zelf maken, want zij spreken elkander lijnrecht tegen. Meer onafhankelijke be richtgevers houden vol, dat het Ministerie voorloopig blijft, en geven in overweging om na de afdoening der begrooting den Rijksraad te ontbinden en te zien, hoe de nieuwe meerderheid uitvalt. De Duit schers beweren, dat zij by de nieuwe verkiezingen zullen winuen. In de Deeii9cho Tweede Kamer zal eerstdaags de tweede leziug plaats hebben van het regeerings- outwerp tot hervorming van het leger. Welk een uitgebreidheid de arbeid der commissie genomen heeft, kan hieruit olijken, dat niet miuder dau 170 veranderingen door haar zijn voorgesteld, en het kan dus wel niet anders, of het ontwerp zal be langrijk gewijzigd uit de debatten te voorschijn treden. Het is ook voor de Itegeering een slecht teeken, dat de twee fractiën der oppositie, die elkander tot dusver fel bi streden, zich thans aaneen gesloten hebben. Iu verscheidene belangrijke punten is de commissie het met de Regeering oneens soo heeft zij zich eenparig verklaard tegen de voor gestelde groote uitbreiding van het wapen der vestingartillerie. Deze onevenredige vermeerdering zou slechts dan verklaarbaar zijn, wanneer de plannen der Regeering tot versterking der hoofdstad werden uitgevoerd. Doch van deze plannen is nog geene mededeeling aan de wetgevende macht gedaande nitbreidiug van het wapen der vestingartillerie zou in zekeren zin tot uitgangspunt daarvoor dienen, en men hoopte aldus van den eenen stap tot den anderen te komen. Aan die verwachting is echter door de eendrachtige houding der commissie de bodem ingeslagen. Opmerking venlient, dat de conservatieve leden, meestal militairen, die het met de Regeering over het plan tot versterkiug van Kopenhagen eens zijn, zich bij de overigen hebben aangesloten, hoewel de einduitslag daardoor niet veranderd wordt, want ook zonder de medewerking der conservatieven, zöu het voorstel verworpen zijn. De houding Van laatstgenoemden is eenvoudig eene persoonlijke demonstratie tegen den miuister van oorlog, die de militaire leden tegen zich ingenomen heeft. Men mag met zekerheid verwachten, dat ook de Eerste Kanier in den geest der commissie zal stemmen. H<t Deeusche leger zou daardoor niet versterkt, maar verzwakt worden. Of de Regeering zich hiermede zal vereenigen, is eene andere vraag. Wellicht komt men tot eene schikking eu blijft het leger in zijn tegen woord igeu toestand, wat zoowel voor het leger zelf als voor het land zeker het weuschelijkst zou zijn. GOUDA, 24 April 1880. Zooals men zich herinnert, beeft de Maatschappij tot Nut van 't algemeen tijdens de laatste Parijsche tentoonstelling het iuitiatief genomen tot zending van werklieden daarheeu en heeft later de door de maatschappij benoemde oommissie hare werk zaamheid iu deze zelfstandig voortgezet. De uitgezonden werkliedeu wareu gehouden een verslag te geven van hunne reis eu van hunne beviudiiigen, elk met betrekking tot ziju vak. Deze rapporten zijn onderworpen aan het oordeel cener jury. Wij vernemen tbuns met genoegen, dat door de jury voor een eer ten prijs o. a. is aanbevolen A. Grendel, metselaar alhier, voor het door hem uit gebrachte verslag. De voorzitter der jury maakt in het rapport de opmerking, dat de schetsen of teekeningen door de verschillende werkliedeu vervaardigd, die teu doel hadden hunne verslagen toe te lichten, minder aan dat doel beantwoorden. Hij wijst echter op enkele teekeningen, die vermelding verdienen, waarouder die van genoemden stadgenoot A. Grendel. In de openbare vergadering der afdeeling „geschillen van bestuur" van den Raad van State, welke zal worden gehouden op 28 April, zal verslag worden uitgebrachtin zake het beroep van het Bestuur van het waterschap Sluipwijk, vau een beslissing van Gedep. Staten van Zuidholland, dd. 9 Dec. 1879, betreffende den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Gouda. Donderdag schrikten te Moordrecht twee paarden van een wagen voor een passeerenden trein eH holden door tot naby Gouda. De voerraau is van den wegen gesprongen, wanriloor by een been brak eu ïich ook verder ernstig bezeerde. Gisteren werd te Berg-Ambacht door Dijkgruaf eu Hoogheemraden van deu Krimpeuerwaard de gewoue jaarlijksche dijksbesteding gehouden. De 6 peroeelen ouder Berg-Ambacht werden aangenomen voor ƒ5370 4 perceelen onder Lekkerkerk 42(50; Krimpen aan de Lek 950; 2 perceelen ouder Krimpen aan deu IJssel ƒ3680; 3 perceelen onder Ouderkerk aun deu IJsel 7015; 2 perceelen onder Gouderak 5525; Haastrecht 790. l)e leveriug vun 3600 M.3 grint werd in 16 perceelen aangenomen te zameu voor 6165. Volgens een in den Haag loopend gerucht, dat door de Tijd wordt gereleveerd, lijdt Z. K. H. Prins Alexander, onze Kroonprins, aau de lever ziekte. Sedert November heeft hij ziju vvuniug niet verlaten. Met het oog op een in de zitting van Donder dag ingekomen adres ter zake de verkiezing van deu heer Bastert is de discussie over de conclusie van het rapport bepaald op Maandag iu plaats van Vrydng. Het debat over het ontwerp tot regeling der fabriek9- en handelskerken werd in deze zitting voorgezet. Art. 3 werd met eene wyziging door de Regeering aan genomen. Art. 8 het uitsluitend recht van handelsmerk toe kennende hoe dat recht aan den opvolger kan worden overgedragen, is verworpen, mjdat de hh. van Gennep, Maokay en van der Hoop het artikel hadden bestreden als niet passend in het stelsel der wet en als nadeelig. Na goedkeuring der overige artikelen is het ontwerp op handels- eu fabriekmerken unaniem aangenomen. Daarna is met de discussie van het ontwerp tot nadere bepalingen der suikeraocyns aangevangen. De heer Holtzraan kondigde eenige amendementen nan. De minister schetste het ontwerp als van belang voor de suikerindustrie en de schatkist. In de zitting van gisteren is het ontwerp, hou dende nadere bepalingen omtrent den suikeraccijns, aangenomen met 54 tegen 12 stemmen, ua ver werping, met 40 tegen 23 stemmen, van het op art. door den heer Holtzman voorgestelde amende ment, om het urbitragesteUel aau te nemen als methode van onderzoek. De minister nam op zich het raadplegen der kamers van koophandel over bestuursmaatregelen. Het in werking treden der wet is bepaald op 1 Januari 1881. In de week, die den 17 dezer eindigde, werd te Doesburg een koe lijdende bevonden aan het miltvuur. Te Arnhem was aangifte gedaan, dat eeu koe zou lijden aan de longziektebij nader onderzoek bleek dit gelukkig niet het geval te ziju. Voor het overige bleef Gelderland van besmette lijke veeziekte bevrijd. Arnh. Ct. By kon. besluit van 18 April 1880 no. 13 zyn voorwaardelijk geschorst de maatregelen, bij Zr. Ms. besluit van 1 F**b 11. no. 11, tot verhooging van den Lekdijk Bovendams bevolen. Zoodra, met inachtneming der artt. 277 en 278 van het wetboek van burg. rechts v., in het aan hangig rechtsgeding door het kollege san defi Lek dijk-Bovendams afstand zal zijn gedaan en de voor genomen dykaverbeleriug in uitvoering gal zijn, stelt de min. van waterstaat zich voor de intrekking van het aangehaald besluit van 1 Febr. by den koning te provoceeren. In de Woensdag te Wijk by Duurstede gehouden vergadering vau de aangelanden aau deu Noorder- Lekdijk Boveudaras, zoo buiten als biuüendijks, met eene talrijke opkomst, vertegenwoordigende een zeer aanzienlyk aantal hectaren land, is met alge- meene stemmen besloten, om, tegen de te betalen schadevergoeding voor te vergraven uiterwaarden, tegen het voorschrift voor den aannemer f 13, 8 al vau het bestek, tot aardhaliug van perceelen anders dan voor huu eigen dijkvak en tegen het in bezit- nemeu van gronden binnendijks, zonder onteigening en zonder voorafgaande betaling van schadevergoe ding. verzet te doenvoorts te traehten om van dykgraaf en hoogheemraden behoorlijke schadever goeding te verkrijgen eu om, indien de pogingen daartoe blijken te vergeefs te zijn geweest, de slissiug van den burgerlyken rechter daarvoor iu te roepen. Ter bereiking van dat doel is eene schriftelijks overeenkomst gesloten, waarbij een waarborgfonds is opgericht, onder beheer van een benoemde commissie om dauruit de kosteu eener procedure met alle mo gelijke incidenten en iucidenteele vonnissen tot in het hoogste ressort te bestrijden. De geest van miuuelijke schikking beheerschte de vergadering, doch algemeen was men het eens, dat met de thans gevolgde wijze van handelen geen ge noegen mocht worden genomen. Op 8 Mei e. k. wordt te Groningen de drie- jaarlijksche tentoonstelling van schilderyen van le vende Nederland ach e meesters geopend, die vanwege het genootschap Pictura wordt gehouden. Ten einde ieder in de gelegenheid te stellen geuot te hebben van zoodanige kunstverzameling, wordt op Zon- en feestdagen des namiddags de toegangsprijs op slechts 10 cent gesteld. Aau de tentoonstelling wordt weder eene verloting verbonden. Er heerscht groote ongerustheid over de Belgische stoomboot Mercator 2 Maart van Antwerpen naar New-York vertrokken eu waarvan nog niets werd vernomen. De gezagvoerder van het stoomschip Volner, eergisteren te Antwerpen aangekomen, meldt, dat hij 26 Maart jl., op 44o NB., 48o WL., met het door hem gevoerd wordende stoomschip in eeu zeer groot vlottend ijsveld liep en meende de ver miste stoomboot gezien te hebben, diep in het ys vastzittende. Drie dagen daarna viel de barometer bij eene zeer lage drukking tot 18 graden en de storm, die daardoor werd aangekondigd, bereikte de Volner niet, maar woedde over het ijsveld. Men vreest daarom dat de Mercator, die zich in hulpeloozen toestand bevond in dien storm vergaan is. Het schip had aau goederen voor een WRarde aan boord van 120,000 dollars, welke som buitenslands was verzekerd. Passagiers bevonden zich niet aan boord, maar de bemauning bestond uit 31 koppen. De Mercator was slechts drie jaw geleden te Glasgow gebouwd en* werd gevoerd door een zeer bekwamen zeeman. De in Londen zoo menigvuldige mist heeft volgens prof. Frankland zijn oorsprong in de teeroliën, die in den kolendamp aanwezig zyn. Deze overtrekken de nevelblaasjes der dampkringslucht met een olie- lnagje en verhinderen daardoor de verdamping. Zoo zou het verklaarbaar worden waarom iu gïoote stedén bij betrekkelijk droge lucht dikwijls aanhoudende mist is. Het gebruik van gas als brandstof zou dus Londen van deze plaag bevrijden. Het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot verhoogiDg der Indische begrootiug voor 1880 ten behoeve van den aanleg van een spoorweg tussoben Madioen en Soerakarta ziet het licht. Daaruit blijkt dat enkele leden er met het oog op dan tegenwoordigeu toestand der Indische geld middelen, bezwaar inzagen om het op de laatst vastgestelde Indische begrootiug voor spoorwegen uitgetrokken bedrag nu reeds weder te verhoogtn. Die begrooting, zeiden zij, sluit met een niet on aanzienlijk tekort, hetwelk, als het tegenwoordige wetsontwerp tot stand kwam, nog weder met om streeks zeven tonnen gouds zou toenemen. Geen ander middel tot dekking van dit tekort wordt voorgedragen dan het middel van leening, waardoor volgende begrootingen, met posten voor rentebetaling eu amortisatie zullen worden bezwaard. Ook met het oog op de moeilijkheid die men in Indië met opzicht tot het heffeu van nieuwe belastingen on dervindt, werd behoedzaamheid in het toestaan van verhoogde uitgaven aanbevolen. De meerderheid deelde dit bezwaar echter niet, wel bestaat er op de loopende Indische begrooting een tekort van 2 a 3 millioen, maar als men van het totaal bedrag der geraamde uitgaven, die voor de havenwerken te Batavia en voor de Indische spoorwegen aftrekt, levert de bedoelde begrooting een overschot op de gewone middelen op vau ruim 8,000,000. Voor het tot stand brengen vau zulke nuttige openbare werken wwrden iu alle landen lee ningen aangegaan, Nederland behoeft daarvoor niet terug te deinzen. Het krediet van den Slant is zoo goed gevestigd dat het ten ifllen tijde tegen 4 pCt. reute leeningen kan sluiten. Ofschoou dus de meerderheid tegen het opnieuw beschikbaar steileu van gelden voor Indische spoorwegen niet opzag, toonden eenige leden zich met het gedane voorstel niet ingenomen. Er wordt daArbij uitgegaan van 't denkbeeld dat het als van zelf spreekt, dat by uitbreiding vun 't spoorwegnet op Java alleen Staatsaauleg in aanmerking komt, terwijl dan toch tot nu toe zoodanige wijze van aanleg alleen bij wijze vau proef is ondernomen. De wetgevende macht heeft tot hiertoe omtrent 't voorkeur geven aan Staatsexploitatie nog nimmer een bepaalde beslissing genomen. Van die zijde bleef men het betreuren dat het in 't najaar van 1877 opgeheven kabinet tot de afstemming door de Tweede Kamer heeft medegewerkt van de toen aanhangige contracten met de Nederl.-Indische Spoorwegmaatschappij. Deze leden meenden, dat die afstemming ten ourechte was geschjed en dat het financiëel wenschelijk voor deu Staat zou zijn geweest aan de toen verleende concession gevolg te geven. Ter beoordeeling vau riit ontwerp wenschte meu te worden ingelicht om trent de finaneirele resultaten door den Slaatsaanleg eu de Staatsexploitalie dar Indische spoorwegen ver kregen. Ook deed men de vraag, of de lijn Madioen—»- Soerakarta wel 't eerst in aanmerking moest komen? Verscheidene leden geloofden dit niet, maar aouden daarom hun stem aan het ontwerp toch niet wei geren. Anderen kwamen er tegen op dat de aanleg dezer lijn reeds bij vroegere gelegenheden ook van de zijde der Kamer in beginsel was beslist. Ver scheidene leden vereenigden zich niet met de be zwaren tegen de voortzetting van de stamlijn. Men vreesde dat de in de residentie Madioen gelegen suikerfabrieken weinig van den nieuwontworpen spoorweg gebruik zullen maken. Over de richting vau den ontworpen spoorweg droeg men verschillende beschouwingen voor. Vijf groote raffinndeurs te Amsterdam en |e Rot terdam hebben in het begin dezer week aau de Tweede Kamer hunne bezwaren kenbaar gemaakt tegeu de voorgestelde nadere bepaliugen omtrent deu accijns op desuiker, die gisteren by de Ka mer zijn behandeld. Zy erkennen, dat enkele bezwaren door hei gewijzigd ontwerp zyn opge heven, maar vinden in dut ontwerp zelf geen ze kerheid, (fat inderdaad de toepassing van de sac- charimetrie uitzondering zal ziju eu enkel bijkomend middel van controie tegen bedrog. Botendien mist de belastingschuldige hier, wat de minister van financiën zelf bij de rente belasting als hoofd ver- eereischte gesteld beeft, „zekerheid." Wil men deze dan moet een bepaalde methode worden voorge schreven en wel de bij den handel gebruikelyke titrage, welke gemakkelijk met grensgcèalten bij de wet is te omschrijven. Door 28 firma's te Rotterdam, die vroeger reeds hunne bezwaren hebben te kennen gegeven, is mede een nader adres verzonden, waarin zij de wensche- lykheid van een uniform recht handhaven, de noodzakelijkheid der voorgedragen regeling ontkennen en de onzekerheid, welke zij in in bet leven roept, in het licht stellen. De toestand, waarin onze suikerhandel verkeert, gedoogt volgens adressanten geen verdere proefnemingen. Zij vroegen daarom verwerping van dit ontwerp, dat „niet anders dan de nadeelig8te gevolgen voor handel en nijverheid hebben kan." Voordat de visscherijtentoonstelliug te Berlijn geopend werd en men zich afvroeg op welke wijze het gebouw versierd zou wordeu, bood eeu Neder- laudscli reeder aau de commissie aan, om de wan den vun de hoofdzaal met viwjhnetten te versiiren. De commissie antwoordde hem, dat ze het aanbod bijzonder op prijs stelde, maar dat de zaal zeer groot was, zoodat zij er niet aan deuken kon den recder voor zulk een langen tyd van zulk een groot aan.al netten te outrooven. Dit antwoord toonde geen zeer duidelijk besef aan vau bet werk der Holluudsche diep-zee visschers. Zoo vele netten? Maar myue heeren, met één van onze netten omspannen we een geheele tentoonstelling eeu paar keer. We hebben netten die een kilo meter lang zijn Het is omdut de Duitschers niet veel begrip van de zeevisscherij hebben, er geld in veiliezen en weinig in iu uitmunten, dat de Duitsche regeering de Berlynsche tentoonstelling ondersteunde, die eergisteren door den Duitscheu Kroonprins eu de ministers geopend werd. De Duitschers erkennen het meestal openlijk als ze te kort schieten, eu doen moeite om te leeren. Als ze iets ondernemen doen' ze het op degelijke eu krachtige wijze en de ten toonstelling van de visscherij schijnt dan ook hoogst leerzaam te zijn en gioote wetenschappelijke waarde te hebben. Vau alle dee- len der aarde ziju inzendingen gekomen eu bet zee varende Nederland maakt een voortreffelijken indruk te midden der volken, die toonen hoe ze zich van het voortreffelijk voedsel, dat de zeeën en rivieren opleveren, meester maken, en hoe ze het bewaren en verzorgen. De visschers van de IJszee zoowel als die van de Middellaudsche van de Zwitserscbe meren, de Wolga, Zwarte Zee, en de Stille Zuidzee toonen hoe ze de de visch vangen, eu zenden exem plaren def visscbeu. Uit Indië, China, Japan en den Indischen Archipel ziju iu schoone verscheidenheid al de schatten der zee gt-zouden. De minister ran landbouw, dr. Lucius, hield eene redevoering bij de opening der tentoon stelling. waarin hij het nut aantoonde van zulk eene internationale mededinging voor de geheele bevolking van ons werelddeel, want visch was een voortreffelijk voedsel en behoorde zelfs een van de goedkoopste soorten van voedsel te zijn. „Holland Zweden en Noorwegen, de klassike lauden der zecvisscberijeo en zeeuijverheid", gelijk deze drie rijken genoemd worden, zouden een hoogst belangwekkende verzameling in, doch die van Enge land beduidt weinig en Frankrijk heeft in het geheel niet ingezonden, als antwoord op de onthouding van Duitscblaud op de Parysche tentoonstelling, Zwitser land zendt de fortelleu van zyn bergstroomen eu een prachtige verzameling' kunstvliegen, om ie te vangen, en ouder dc Ooaterscbe landen, die in- zeudeu, trekt vooral Japan de aandacht. De Kroon prins van Duitschland, de Schotsche inzending be zichtigende, merkte in het Kngelsch op dat de Schotsche manier oro zeevisch te vangen dezelfde schijnt te zijn als die „welke in Japan wordt gevolgd." Bij deze woorden vertrok het gelaat van den stoeren ernstigen Schot, die bij de netten stond. Zijn vaderlandsliefde, ziju nationale trots werden er door gekreukt, eu „hij was door en door ongeluk kig voor de rest van den dag" zegt een correspondent die hem later zag. Een kuustmeer is in het gebouw aangebracht, dat wemelt van viscb, eu in tal van aquaria wordt de visch verder tentoougesteld. De Amerikaueu munten nit door de wij/e Waarop ze de visch opgezet, als leefde ze nog, tentoonstellen. De tentoonstelling is volgens de beschrijving in de Duitsche dagbladen even belangryk voor deu na tuuronderzoeker als voor den visscher, den handelaar en deu staatsman die wat Adam Smith „/4e Wealth of nations" noemde poogt te bevorderen. De tentoonstelling gaat uit van de Duitsche Vis- schery Maatsehappy, die tien jaar geleden werd op gericht tot bevordering van de teelt en het vaugeu van visch. Deze Maatschappij heeft eeu wonder verricht, want ten einde op wetenschappelijke en stelselmatige wijze de visachery in te richten in de Noord- eu Oostzee, heeft ze een subsidie 12,000 per jaar aan de zuinige regeeringen weten te ont wringen. In het Parlement is op zoo welsprekende wyze bet recht der visscherij op subsidieën tot aan moediging bepleit, dat 250,000 per jaar worden uitbetaald aan verschillende instellingen, die de bin nenwateren van kleine zalmen, forellen en karpers voorzien. Ten slotte wist deze merkwaardige maat schappij de regeering over te halen 30,000 bij te dragen voor de kosten dezer tentoonstelling, die gehouden wordt in een gebouw, dat pa9 is opgericht, om als museum voor den landbouw te dienen. Daar het niet groot genoeg was, is een annex-gebouw in sierlijke vormen opgetrokken. Het stelt een reusachtige hut van Noorsche visschers voor, met' een hoog puntig houten dak en met gekleurde arabesken beschilderd. blad kan ntt melden dat de proef zoo bevredigend is, dat de zetters vau geen nuder licht meer willen hooreu. Acht lampen vervullen de plaats der vroegere 80 gasvlammen. De lampen ziju volgens het systeem vau Siemens eu Halske gemaakt. VEILING, 22 April 1880. De Bouwmanswoning „Gerardshoeve" met 73,42,70 Hectaren land, 86,400.kooper de heer K van der Korren Kz. Gevonden en aan het Bureau van Politie gedepo neerd een onderstuk van een Gouden Oorbel cu een onder-officier9 Sabelkwast. Parijs, 23 April. Paul Bert heeft in de Kamer het wetsontwerp gedeponeerd, waarbij geëischt wordt, dat leerlingen en leeraars ((er kerk deu militaireu dienst vervullen. De urgentie werd aangenomen. Weenen, 23 April. In het Huis van Afge vaardigden diende de Regeering eeu wetsoutwerp in tot verandering van eenige bepalingen der legerwet en een wetsontwerp op den landstorm. London, 23 April. Na conferentie met Gran ville en Hartiugton is Gladstone naar Windsor ver trokken. Sedert twee ïunanden wordt de zetterij der Nette freie Presse, door electrisohe lampen verlicht, en het Terechtzitting van Woensdag 21 April 1880. Kantonrechter: Mr. J. H. van MIEROP. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Mr. W. C. A. SCHOLTEN te Rotterdam. VEROORDEELD P. W. de B., koopman in verfwaren te Gouda, tot twee boeteu van 1.of gevangenisstraf van 1 dag voor iedere boete, wegeus in de Wachtel straat te Gouda laten loopeu van twee hem toebe- hoorende honden, zonder dat zij voorzien waren van een halsband met den naam des eigenaars daarop; N. V., schoenmakersjongen te Gouda, tot eene boete van 1.of gev. van 1 dag, wegens op het Nienwe Veerstal te Gouda spelen met oenten (husselen) N. M., jongen te Gouda, tat eene boete van 1.— of gev. van 1 dag, wegens op den hoek van de Vijverstrnat en Zak te Gouda spelen met centen (schrapgooien) N. S., jongen te Gouda, tot eene boete van 1. of gev. tan 1 dag, wegens in de Keizerstraat te Gouda spelen met centen (riempje slaan) J. D., jongen te Gouda, tot eene boete vun I. of gev. van 1 dag, wegens op het Veerotal te Gouda spelen met centen (riempje slaan) J. V. en G. W., jongens te Gouda, ieder tot eene boete van ƒ1.of gev. van 1 dag, wegens op Nienwe Haven te Gouaa spelen met centen (riempje staan) J. Kr. huisvrouw van J. van D., te Gouda, tot eene boete van ƒ1.— of get. van 1 dag, wegens vau asch in het water aan de Peperstraat te Gouda; A. W. V., weduwe van G. van G., te Gouda, tot eene boete van ƒ1.of gev. van 1 dag, wegens werpen van aardappelenschillen en asch in het water aan de Peperstraat te Gouda J. S., huisvrouw van J. H. 8., te Gouda, tot eene boete van ƒ1.of gev. vau 1 dag, wegens werpen van aardappelenschillen en asch in het water aair de Peperstraat te Gouda; S. P., dienstbode te Gouda, tot eene boete van ƒ1.of gev. van 1 dag, wegens vegen van straat- vuil in het water aan deu Fluweelensingel te Gouda. MAART 1880. Geboren.* 38 Jongens en 40 Meisjes, totaal 78. Overleden in het 1" levensjaar 19 M. 8 V., totaal 27 HU 2" Th- h n 9 Se17* /r 2 v 2 u u 17*31* 1 H - f H 1 31*61" 6 6 „II boven het 60* 2 9 11 36 M. 27 V., totaal 63 Levenloos aangegeven: 5 GEBOREN 22 April. Jantje Geer trui «la, oudtri C. Var kark eu M van der Sleet. Coruelit, oudera I. Nieuveld eo J. Wilschut. Loendert, ouders G. W. Zoet en M. Z. Bedqs. Cornelia, ouders W. van Redeu en G. Liepelt 23. Maggiel, ouders M. IJssvlstijn en 3, W, v&n den Berg

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2