Laatste Berichten. PQSTBBIJEIT. 229 uiiuwr uilegers hebben zich.aangemeld, waar door bet aantal bwkjt-s klom tot 3809, waarvan erv op nlt9, December 1454 liepen. Er werd geplaatst 0p prolongatie S0Ö0. Op hypotheek - 12900. Op obligatie (aan de Hulpbank) - 2350. 23250.- Op uil0. December was bet actief altlus samengesteld: Kas 4832.86* Belten ing - 4000. Hypothetk - 80875.— Prolongatie - 48000. Interest t« goed - 805.64* 138513.51 Aau rente werd verkregen 5755.42* Ten voordeele dejr inloggen verscheen - *1486.49 Blyft 2268.93* 638.29 Salarissen en Onkosten Vermeerdering van het reservefonds 1630.64* Het kapitaal der Bank bedraagt thans 1)1918.69 Eu de schuld aau crediteuren - 126594.82 138.513.51* Sedert 1 Januari 1878 werd de rente, ten bate der inleggers verschenen, berekend iu maandelijksche, in plaats van iu twee-maandelijksche termijnen. DE HULPBANK. Het Kapitaal dezer inrichting bestoud uit 136 aau- deelen a 25.— 3400.— eigen kapitaal (afgeloste aandeden) - 150. en aflossiugsfonds, waaruit op 31 Decem ber 4 aaudeelen verdeu afgelost, - 106.47* 3656.47* Daarenboven heeft de Bank bij de alhier gevestigde Spaarbank een doorloopend crediet van 2000. waarvan in Februari 500.in Maart 350.— in Juui 1000.in Juli 200.eu in Octo ber 300.— werd opgeuomeu. Op 31 December was de schuld afgelost. Er werden 71 aanvragen goedgekeurd; 9, meer dan het vorige jaar; li portonen hadden vroeger geen leening by de Bauk aangegaan. Er werdeu gesloten: 2 leeningen a 30.— 60. 3 m - 40.— - 120.— 10 - 50.500.— 3 ff - 60.— - 130.— 2 ff - 70.140.- 1 ff ff. - 80.80.— 17 0 - 100.1700.— Iff - 130.— - 130.— 6 ff - 150.900.— 8 - 200.1600.— 2 ff - 250.500.— 8 ff - 300.2400.— 8 - 400.8200.— 71 11510.- ïu 1878 was 10420.— Ier leen verstrekt. Aan boeten wertj 4 72 ontvangen. De borgen van twee nalatige debiteurs moesten aangesproken worden. De interest ten behoeve der Bauk verschenen bedroeg 434.68 makende met de boeten - 4/72 439.40 205.55 Na aftrek der salarissen en oukosten Daarvan uit te keereii aan 135 aandeelhouders (een der aandeel houders stelde zijue coupons ter be schikking van de Bank) 48/5 Blyft 233.85 148.50 Vermeerderiug van htt aflossingsfonds 85.35 Benoemd tot hulponderwijzer te Leiden, (Chr. school) de heer J. Hamerling, te Gouda. VERGADERING van dun GEMEENTERAAD. Vrijdag den 30 April 1880, des namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen Het voorstel tot verplaatsing van het brandspuit huisje iu het Plantsoen buiten de Tiendewegspoort. De missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken betrekkelijk het Stoorobooten-Veerhnis. Het adres van de Vereeniging HVolksonderwijs" afdeeling „Gouda en Omstrelceu" houdende verzoek om subsidie voor het ouderwijs in deu handenarbeid aan kinderen uit den minvermogenden stand. Het adres van W. Erberveld en C. P. W. Dessing betrekkelijk den aanleg eener stiaat bij de Karne* melksloot. f Te b' noemen Eent'u Commissaris voor de Stedelijke Beleenbank. Leden en plaatsvervangende Leden vun het Stem bureau voor du veikitziug vau Leden iu de Provinciale Stalen vau Zuid-Holland op 11 Mei e. k. Staten-Generaal. Tweede Kameu. Zitting vau 28 April 1880. In deze zitting was aau de orde de voortzetting der beraadslaging over het wetsontwerp tot verhooging yau hoofdstuk V der Staat>begrootiiig voor 1880 (His torische monumenten). Op art. 1 stelt de heer Bergsma als ameud. een vermindering van 11500 voor hij wil de posten voor de glazen der St. Jauskerk te Gouda, 250Ö, de St. Nicoluaskerk te Kampeu 5Ü00, het raadhuis te Veulo J 1000 eu de onvoorziene uitgaven ƒ3000 doeu vervullen. Wat de drie eerste posten aaugaut, beoogt spr. een poging oin 't beginsel te doen uit maken dat de kamer geen gelden voor nieuwe werken toestaat zonder het totaal-bedrag der uitgaven ea den duur vau het werk' te kennen. Hij herinnert daarenboven, dat de beide eerstgenoemde werken onder de pressie der commissie van rijksadviseurs vun rijks wege zouden worden gerestaureerd, terwijl er z. i. ook geen aauleidiitg bestnuf om het raadhuis vau Venlo van rijkswege te herstellen. Omtrent den post voor onvoorziene uitgaven ver dedigt spr. de meening, dat een speciale post voor onvoorziene uitgaven noodig is, omdat voor 't ge val er periculum iu mora is om nieuwe uitgaven te doen voor historische monumenten, de begrooting daartoe reeds geldeu beschikbaar stelt. De achter houdendheid der regeering om staten over te leggen van de wijze, waarop vroegere subsidiëu zijn besteed, dringt spr. nog te meer om geen onvoorziene uit- gaveu toe te staan. Nadat verschillende sprekers over dit amendement het woord hebben gevoerd, beantwoordde de minister van biimeul. zaken de verschillende opmerkingen. De wensch naar splitsing iu het art. wordt ingegeven door de vrees dut de minister toch aau andere mouumenten gelden zal^ besteden, dan waarvoor zij zyn bestemd. Eu nu is de mipisler gaarne bereid om de goede verstandhouding tusschen de regéering en de kamer te bestoudigen eu te versterken, maar fay mag niet tot de nieuwe inrichting der begrooting meewerken, omdat ze geen doel zou treffen, wijl de minister die geen misbruik zou willen maken, toch uit de ouvoorzieue uitgaven kan putten. Intusschen zal de minister de splitsing, hem door den beer Röell aan de hand gegéven, ernstig overwogen. Daarna bestrijdt de minister de ingediende amende- inenteu. De minister weuscht de zaak der Kronenburger- toren te Nijmegen eu van de Heipoort te Maastricht erustig te doen onderzoekeu. Hij driugt echter aan op verwerping van 't amendemeut-v. d. Feltz. Hij toont aan dat de monumenten waarop de heer Bergsma de gelden wil doen schrappen, historische en kunst- waardè beiden hebben; er btstaat omtrent de kerk glazen te Gouda verschil, ihaar de regceriug wenecht de adviezen d|jr deskundigen te volgen. De kerk voogden willijn een andere wijze van restauratieen nu stelt zich de regeering voor één raam in orde te laten brengen om daardoor de kerkvoogden voor haar plan te winnen. Wat de post der onvoorziene uitgaveu betreft, refereert zich de minister aan het door den heer Röell gesprokene. Na replieken van *le heereu Bergsma en van der Feltz de eerste *om zyti amendement nader te verdedigen, de tweede om 't na de gevoerde discussie iu te trekken vau den heer Giwtaraa, die niet voldaau was over 's ministers antwoord, op splitsing van den post in de begrooting blijft aandringen, en van den minister, wordt de beraadslagiug gesloteu en het amendement verworpen met 37 tegen 30 stemmen. De heer de Jong heeft daarna den minister van binnenlandsche zaken geïnterpelleerd en geklaagd over het wegvallen van het rotkreupel bij schapen als besmettelijke ziekte. De minister beriep zich op lyrt gezag vau deskundigen, die de ziekte niet bé- smeltelijic achten. Omtrent de longzjekte in Gronin gen, Friesland en Zuidholland gaf de minister gun stige mededeelingen. Nog is aangenomen de con clusie der commissie in zake de adressen van rechters in de gemengde rechtbanken iu Egypte. Heden is de conventie met Luxemourg pau de orde. De koude Meidagen, schrijft men aan de ,L. Ct.t zijn in aantocht, hetgeen te bejammeren is, nu er zulk een schat van geopende bloesems wordt waar genomen. In den morgenstond van Dinsdag was het veld wit van de nachtvorst. De wind blaast uit het noorden, dat nu zijn gure buien overzendt. Op een zoo vroege ontwikkeling met zomersche dagen zal waarschijnlijk groote teleurstelling volgen. Men meldt uit Boskoop aan de*JV. R. Cl: De handel in planten met het buitenland tvordt met een groot gevaar bedreigd. Volgens de thans bekend geworden conventie, den 17dcü September 1S7S te Bern gesloten tusschen de gevolmachtigden dir re geeringen van Duitschland, Oosieurijk-Hongarije, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Spanje en Portugal, ter beteugeling der wijuluis (phylioxera vastatrix) mogen geen plauteu vervoerd worden dan onder bepalingey, die met e«n verbod gelijkstaan., Mocht onverhoopt deze bepaling door Duitschlaud ook op Nederlaud toegepast worden, dan zou dit ook voor Boskoop een groote ramp zijn. Ook in België vreest men er de toepassing van, daar blijkens hier ont vangen circulaire de Geutsche kweekers zich tot den minister van buitenlandsche zaken daar te lande gewend hebben, om liet deu tuinbouw dreigend ge vaar af te wenden. Het is te hopen, dat onze re- gecring iu tijds niaatri geien neme om, zooveel in haar vermogen is, Nederland voor de toepassing der genoemde bepaling te behoeden. Dinsdag middag wist een krankzinnige, die in het academisch ziekenhuis te Leiden voorloopig ver pleegd werd, in nachtgewaad te ontvluchten. Na over het ijzeren hek vau den tuin geklommeu te zijn ging hij een woniug binnen en begaf zich daar naar het dak. Van het eene dak klauterde hij op het andere, totdat hij naar beneden stortte. Gelukkig kwam hij ongedeerd ineen goot terecht. Nu begaf hij zich weder naar beneden, en werd naar het Zieken huis teruggevoerd. De totstandkoming van den stoomtram Hnarlein- Leiden "schijut thans verzekerd te zijn. Ook de ko ninklijke machtiging is thans aan de onderneming verleend. Indien de heer Crans gelyke zekerheid erlangt- voor den tram LeidenKatwijk aau Zee, zal vermoedelijk door dezen ondernemer eu den heer Jausen wel eeue overeenkomst worden getroffen voor het gemeenschap pelijk gebruik der rails van Oegstgeest tot de Beesten- maikt, daar de weg niet geschikt is voor dub bel spoor. Volgens den officiëelen catalogus der vlsscherij- teutooustelliug te Berlijn hebben 1164 inzeuders (laar hun producten te bezichtiging gesteld onder 1578 nummers. Duitschlaud neemt daaronder, de eerste plaats, in, met 543 inzeuders. Daarop folgt Noorwegen met 147, Denemarken met 101, Zweden met 82, Neder land met 72, Italië met 60 ey Eugtfaind inet 52 inzenders. t Het R'otlerdanuch Nieutcibfad verhangt zich in de belangstelling, die men aau de tramwegen iu Neder land begint te scheuken; door fact 2 a 3 maal volteekenen van de daarvoor uitgeschreven geldle ningen. Het juicht dit toe als een bewijs, dat men in Nederland begint te begrijpen zyn geld beter te beleggen iu nationule ondernemingen, die men kan gade slaan en die, zelfs bij verlies, nog aau het vaderlandsch belang ten goede komen, dan in builen- luudsche ondernemingen, die reeds zooveel ellende over het land hebben gebracht. Maar ook om de zuak zelve. Als% de wet van 10 Nov. J875 is uitgevoerd, zal er volgens het RoltNbl. geen eukele spoorwegliju meer zijn aan te wijzen, die genoegzaam rentegeveiid is om de kgsten van aanleg en exploitaiie te rechtvaardigen. Toch zyn er tal van steden en dorpen, welker aansluiting aan 't spoorwegnet een levensquoestie is. Vroeger wilde men daarin door buurtspoorwegen voorzien, waarvan echter de' kosten bijna even groot zijn als van een gewonen spoorweg, zonder evenredige diensten. De tramwegen daaren tegen (vooral stoomtramwegen) eisehen hoogstens eep tiende van de aanlegkosten van een -spoorweg ze kunnen in den regel op de gewone straat- en griut- wegen aangelegd worden, zoodat geen enkele strook grond sum den landbouw behoeft te worden ont trokken. En tegenover het onmiskenbaar nadeel vnp minder spoedig vervoer (15 kilometer of 2 uren per uur) tegen 70 a 80 kilometer of 14 a 16 uren per uur op spoorwegen staat het veel hooger te schatten voordeel, dat de tram elke stad, elk dorp, elk gehucht aandoet, aan elke fabriek, elk huis kan ophouden om pakjes of op weg om passagiers op te nemen. Vooral voor het vervoer van kleine pakjes en hcstelgoederen, vay geld en geldswaarden zijn de tramwegen onschatbaar zij doen dan ook 't aantal expediteurs, bestellers, kantoorboden ey der^elyken Overal verminderen. Dooh om voor ondernemers en aandeelhouders winstgevend te zijn, moeten de be ginselen van eerlijkheid by den aanleg en de exploitatie nauwkeurig worden betrucht. De credietaanvrage tot uitvoering der schoolwet is gegrond op de invoering dier wet op 1^9" vember. Dit zal niet vroeger plaats hebben om voorjaars- eu najaarsexamens op den gebruikelijke^ voet te kunnen afnemen, eu niet later met het oqg op de vaststelling der RijkR- en gemeente-begrootjngep. De aanvraag betreft de uitgaven ,voor schooltoezicht, reiskosten enz. En' vier ton voor vergoeding aan de gemteuteu, zijnde een zesde deel van 2,400,090, dat is 30 pCt. vau de 8 millioen, welk cijfer na 1880 van lieverlede zal stijgen. Voorts zijn voor loopig bestendigd de subsidiën voor de bijzondere kweek6choleu te Arnhem, Haarlem en Groningen eu dat voor de geineeutelijke kweekschool te Am sterdam. Eindelijk is nog een som voor wachtgelden uitgetrokken, liet totaal van de verhoogiugen be draagt dus 430,668. De afdetlingen der Tweede Kamer onderzochten Dinsdag een viertal wetsoutwerpeu, te weten: dat betreffende den aanleg van kanaalverbiudingeu in het Noorden, het pus ingekomen outwerp voor den aanleg vau een kanaal CoevordenNieuw-Atusterdam, het uitstel aau de maatschappij Zeeland vau de ver plichting tot het bou veu van een hotel te Vlissiugen en vervanging van art. 92 der wet op de Recht. Org. Z. Exc. de minister van buitenlandsche zaken deed aan rar. R. J. graaf Schimmtlpenniuck van Nijeuhuis, voorzitter vau de hqold-commissie voor de nlgemeene verloting, ten behoeve der noodlijdenden door deu watersnood, toekomen een soin van 734,60 fr. zijnde de opbrengst, ua aftrek van een klein bedrug ten voordeele vau de arineu te Brugge, van eeue muziek uitvoering, den 22n Maart jl. gege-en door de muziekvereenigiug „La Reunion Musicale" aldaar. Door de liedertafel Apollo" te Amsterdam werd jl. Zondagavond een concert gegeven tegen den toegaugsprys vau een guldeu,waarvoor aan elk bezoeker een lot in de verloting werd uitgereikt. Laugs dien weg werd nog een aanzienlijk auutnl loten geplaatst. Onder de reeds vroeger vermelde inzending uit Brussel trok zeer de aandacht eeu schilderij, ver vaardigd dour eene dame vau aanzienlijken huize, die dit kunstwerk even als hare overige paneeltjes teekende met het pseudoniem Van //Erou" Het stuk stelt «voor eeu landschap in Savoijc met bergen eu een blauw meer in het verschiet. De behandeling verraadt veel talentde schilderes handhaafde alzoo waardige wijze haar goede reputatie op kuustgebied. Het gebruik van 8tout neemt in ons vaderland nog al aanzienlijk toe, hoofdzakelijk ook op aan raden van geneeskundigen. Wij vernamen daarom met genoegeu /dat in de bierbrouwerij „De gekroonde Valk" te Amsterdam voortaan dat gezonde bier zal worden gefabriceerd, waartoe wij verwijzen naar achterstaande advertentie. Om ook deze biersoort te kuituen fabriceereu, hebben de lih. v. Vollcnhoven Co. vele kosteu moeten maken, dewijl het eene nieuwe iurichting vereischte, waarvan de daarstelliug aau een ervaren Engelscben brouwer moest wordeu toevertrouwd. Het is te'hopeu dat het Nederlaudsche publiek nu genegen moge bevonden worden het nati onale fabrikaat in bescherming te nemen, indieu het aithaus blijken mag wat met grond kan worden verwacht deu toets te kunnen doorstaan. liet ff dl. deelt een adres mede, dat door een inneland van Rijnland bij hh. ged. stuten der beide provinciën Zuid- en Noordholland is ingezonden. Daarbij verzoekt de adressant de uitvoering vun het besluit van het hoogheemraadschap Rijnland in zake deu Lekdijk Boveudams te schorseu eu dat besluit te .vernietigen. Bedoeld besluit acht hij strijdig'met het belang van het hoogheemraadschap in het alge meen strijdig met het belang van elk gedeelte van Rijnland, dat aap dit waterschap schuldplichlig is. Door dat besluit toch zal die schuldplichtig heid verzwaard worden, ten einde Rijnland in staat te stellen tot bet verstrekken van eeif subsidie aan een ayder waterschap, voor de uitvoering van werken, die niet behooren tot de huishouding van Rijnland. De behartiging van de belangen van die huishouding is opgedragen aan Rijnlands bestuur. Niets minder, maar ook* niets meer. Alles wat daartoe niet behoort valt buiten den werkkring van dat bestuur. Het verhoogen eü verzwaren nu vau den Lekdijk Boveu dams is een w^terkeerend werk, waartoe niét Rijnland, maar het hoogheemraadschap van den Lekdijk Bovendam gehouden en verplicht is eu dat dus niet behoort tot de huishouding van Rijnland. De commissie welke door den Eugehche Board of Trade belast is met het onderzoek uaar de oor zaken van het breken der Tay-brug houdt dagelijks getuigenverhooren. Zoo werd o. a. de ingenieur Grolhe gehoord die <han9 bestuurder eener mijn onderneming is en die het toezicht over den bouw der brug heeft gevoerd eerst voor de- heereu de Berg Co. en later vooï de heeren Hopkins, Gilkens 8c Co. Onder de eerste firma bad hij ook het toezicht op de te gebruiken materialen, later echter, vooral wat het ijzer betreft minder, liet oorspronkelijk' plan was om al de pijleis van steen op te trekken; juist echter, voor de firma Hopkius de aanneming vau de Berg Co. overnam, was er besloten de verdere pylers van yzer te bouwen, omdat de bedding d**r rivier niet" overeenkomstig de bjringeu bevonden werd in htt bestek vermeld. Ten gevolge dezer ontdekking werden de voor de groote spanningen bestemde pylers voor de kleiuere ge bruikt, terwijl men zich voornair» voor d« grootere spanningen twee pijlers meer te plaatsen, een voor- nemeu waarvan echter uiets kwam, zooclut men op eeue breedte waar aclu drugas moesten staan er slechts es bouwde. Door onuuuwkeurighei-.l iu de bij het bestek gevoegde teekeuingeu moest men bov vendien de lange spanningen, die op 215 voet waren geteekeud, tot 245 voet verleugen. Overigens ver zekerde de heer G. dat het opzicht streng werd gevoerd, doch persoonlijk heeft hij geen stuk ijzer dat aan de brug gebruikt is onderzocht, wijl het alles afgepast en klaargeryaakt voor het in elkander zetteu op het werk kwam. Iedere proef zbu dau de bestanddeelen dei brug hebben moeten verzwakken. Ook vond de heer G. de steenen in de fundeeringen te groot. Hij zou de voorkeur hebben gegeven aau kleinere steenen en meer verbiudingeu dus. De Frausche maatschappij tot beteugeling van het misbruik van deu tabak beeft aau (le regeering gevraagd het rookeu aan kinderen beuedt a 16 jaren te verbieden, door dergelijke bepaliugeu als gelden voor in het openbaar merkbare dronkenschap. De minister Lepere heeft geantwoord dat hij geen enkele practische wetsbepaling tegen dit misbruik kou be denken. Bij gelegenheid van de wedrennen te Weisseuter, bij Berlijn, welke Donderdag jl. hebben plaats gehad, ziju ook harddraverijen gehouden, zoo ouder den man als voor een tweewielig rytuig gespannen. De lengte der baau, door de harddravers onder den tnau af te leggen, was 2500 meter. Binueu hoe korten tijd de weg werd afgelegd, wordt uiet medege deeld, maar aangaande den wedstrijd met tweewie lig rijtuig, welke later volgde, leest men de vol gende bijzonderheden. De strijd stond open voor iutcrnatiouale mededinging. De af te leggen baan bad een lengte van 3800 meter. Er liepen negen harddravers. Dc overwinnaar legde den genoemden afstand iu 6 minuten en 40 seconden af. Het tweede paard bereikte het einde der baan 5 secouden later. Op de tentoonstelling te Dusseldorf, die den 9u der volgende maand geopend zal wordeu, zul eeu lid der stenographische vereeniging vau deu Rijn eu Weslfaleu een Duitsehe briefkaart ten toon 9tellen, een weinig grooter dan de Bbgelsche. Deze kaart bevat eèue vertaling der drie eerste "boeken van de „Odyssee" vun Homerus, naar de vertaliug vau, Voss, eu een gedeelte vau een debat iu het Duilsche Parlement. Het aantal woordep van de „Odyssee" bedraagt 11,000 eu vau het debat 22,000, totaal 33.000. Deze woorden ziju geschreven volgens het stelsel Gabelsberg met het bloote oog. De inhoud van dit kleine handschrift staat gelijk met pngeveer 9 bladzijden van de Times. Blijkens de "Emmer Volkszeitung klagen de visüehers over schralen vangst in den Rijn ten geVolge van den lagen waterstand. Sedert jaren is het peil zoo laag niet geweest. Terwijl vroeger de Viascbers om dezen tijd van het jaar met volle yreohtlta elft en zalm huiswaarts keerden, komen zij thans met ledige hauden terug. Eeu visscher te Wezel verklaarde met 20 knechts in 48 uren slechts 37 elften en 1 zalm' te bebbeo opgedaan. De vissohen zoo eiydigt het bericht blijven allen in Nederland eu thans is in steden, die niet aan de ltijn liggen, de elft goedkooper dan in de Rijnsteden zelve, doordien de elft rechtstreeks uit Holland werdt aangevoerd. Toeu de ontwerp-verordeuing tot regeling van het openbaar lager onderwijs te Amsterdam bijna gereed was, werd door het Bestuur der afdeeling Amsterdam van de Mnatschappij tot bevordering der tooukunst een adres aan Burg. eu Weth. dier gemeente ingediend, te kennen gevende, dat de« volkszang in Nederland, naar dè overtuiging van velen, dringend verbetering behoeftdat deze ver betering iu de eerste plaats door goed zangondcrricht kan verkregen worden, en genoemd Bestuur derhalve overeeukomstig een door het Hoofdbestuur der Maatschappij uitgesproken wensch in overweging genomen hadde oprichting daar ter stede vay een normaalschool voor zangonderwijzers, d. i. voor personen, die zioh iu de scholen hier te lande met het geven van zangonderwijs zullen kunnen belasten dat echter voor die oprichting de medewerking yan verschillende gemeentebesturen, althans van dut der hoofdstad, eene belangrijke voorwaarde zou wezen. Een normaalschool toch voor zangonderwijzers kan eerst dan mqt vrucht' werkzaam zijn, wanneer verschil lende gemeentebesturen zich ontevreden verklaren over den, uit den aard der zaak, onvoldoenden toestand van het tegenwoordigzangonderwysop de scholen en beslui ten daarin verandering le b enzen, door welk besluit tevens aan hen die, met vrucht de normaalschool zullen bezoektu het vooruitzicht vau een pasaenden werkkring wordt geopend, en derhalve een krachtige "schrede wordt gedaan op deu weg die tot verbetering van den volkszang moet leiden. Om deze redenen verzocht het afdeeliugsbe8luur voornoemd het zangouderwijs, althans voor die scholen waar daaraan het meest behoefte is, te veranderen iu volks-ouderwijs. Over dat adres is door B. en W. van Amsterdam het gevoelen vau bet schooltoezicht ingewonnen, dat gaarne het verzoek van het afdeelingsbestuur dier Maatschappij oudersteuud. Ook B. en W. kunnen zich met de strekkiug van het verzoek eu vau de adviezen van het school toezicht vereenigen en wenschen daarom de ontwerp verordening tot regeling van het L. O. aan te vullen. Het is bekend, dat alleen op de burgerscholen voor meisjes afzonderlijke ouderwijzeresseu in het zingen ziju. Ten aanzien vau de andere lagere scholen onderstelde men, «at er wel op elke school onder het personeel der ouderwijzers althans een zon wezen, geschikt om het onderwijs iu den zang op zich te nemen. Op vele scholen is dit dan ook het geval. Daar wordt het ouderwijs iu het zingen met ingenomenheid gegeven eu levert voor hem, die redelyk is iu zijn eisehen, bevredigende uitkomsten op. Maar er zijn ook soholeu, waar dat niet het geval is. Bij de aanstelling van een hoofd- of hulponderwijzer kan de geschiktheid voor het zang- ouderwijs niet deu doorslag geven. Voor die scholen wenschen B. en W., dat eeu vakonderwijzer worde aangesteld. Daarom vulleu zij de outwerp-verorde- niug aldus aan, dat op de scholen der eerste klasse, der tweede klasse, der derde klasse of der vierde klasse voor jougeus, waar aau een vakonderwijzer in het ziugeu behoefte beslaat, er een kan benoemd worden (art. 4). Hunne jaarwedde is 50 per uur iu de week: LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbe kenden, gedurende de 2e helft der maand Maart uit Gouda vertonden, en door tusscheukomst vau het Postkantoor aldaar terug te bekomeu. 8. Yoshuilen, Amsterdam; mej. M. Junse, Bleiswijk; rcej. Goud kade, Boskoop; de Vos, Kam'erik; Stokmau, Leiden; S, van Haperen, de Lier; M. van Lint, Lithoijeu; J. K Winkelen burg, Werkendam; B. H. Eilerings, Zevenhuizen. Gouda, 28 April 1880. De Directeur v/h. Postkantoor te Gouda, Van KRUIJNE. Berlijn, 28 April. De Rijksdag heeft beraad slaagd over het voorstel van Eugen Richter, het welk ten doel had, te verklarendat eeue ver hooging der tabaksbelasting, of de invoeriug van een tubaks-moaopolie ten eeuemale ongerechtvaardigd zou ziju, zoowel uit ten economisch als uit een financieel cn een politiek oogpuutf Prins Hohenlo- he-Laugcnburg diende een motie in, volgens welke de Rijksdag zou verklaren, dat er op 'l oogeublik geen aanleiding bestaat om zich *over een tafaaks- monopoüe uit te laten. Deze moeite werd verwor pen. Daarentegen werd met 181 tegen 69 stem men eene gemotiveerde motie van de heeren Bühl en Delbruck aangenomen, inhoudendedat in de vorrige zittingptriode eene volledige overeenstem ming tusschen de Regeering en den Rijksdag ter zake der tabaks-belasting was verkregen eu de Ryks- dag derhalve thans moet verwaohteu, dat die over eenstemming niet zal worden gestoord door de indiening vau een Voorstel ter invoering Van een tabaksmonopolie. Petersburg, 28 April. De door de alhier ver schijnende dagbladen verzekerde geruchten omtrent het vatten van den hoofddader van den aanleg in het winterpaleis kunnen, naar de verklaring va^ vertrouwbare personen, niet getoetst worden, daar van het resultaat van het ouderzoek volstrekt niets bekend is geworden. De Agence Russe telegrafeert, op aanvrage om in lichtingen te dier zake, dat stellig verzekerd kan wor den, dat van het geheele bericht omtrent de oau- houding van den hoofddader uiels waar is. Londen, 28 April. Er zal morgen geen troon rede in het Parlement "worden voorgelezen. Het Lagerhuis zal enkel bijeenkomen om zijn voorzitter te benoemen. De troonrede zal eerst voorgelezen worden, als de geloofsbrieven %r nieuwe leden onderzocht zulley zijn en de ministers, die een mandaat ala afgevaar digde hebben bekomen, zich aan eene herkiezing zullen hebben onderworpeu.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2