ferij, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. RIJN. IT. V. iS 'T -L- BUITENLAND- Co. k. Parlementaire Werkzaamheden. Uultenlitnilscli Overzicht. Zondag 2 Mei. '11 1 11 y ten. AL, moedigste een belli, I Lj BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. mdel worden <MAN. GOUDSCHE COURANT. e Kunsten, recteur der ;recht. ranco. i gevraagd werk bij H. en piswerk- lagaage. RINKMAN 'fooien geschilderde lanskerk te ais der St ringen,enz. lijk levens- Gebroeders lene Vroed- D voor ge- icbterlating er letter K. BOMMEL, dres franco -Bureau van itoorhandel, kwaadaardig klauwzeer onder de schapen niet meer onder de besmettelyke ziekten gerekend werd en hoe het stond met de besmettelijke longziekte? De minister verklaarde op advies van deskundigen dat klauwzeer op zichzelf niet besmettelyk is, w»t ook het gevoelen is der Engelsche deskundigen. De minister wijst er op hoe noodzakelijk het voor den ha .del is om zooveel mogeljjk bezwarende bepalingen op te heffen. In antwoord op de tweede vraag erkende de minister dat gevallen van longziekte waren voorgekomen in Friesland en Groningen, alsmede in Zuid-Holland, buiten het spoeling- district. Door den heer de Jong wordt aan gedrongen om in weerwil van het advies der deskundigen klauwzeer weer op te nemen onder de besmettelijke ziekten, daar hij vreest dat anders geheel bfeord-Holland verpest zal zijn door het kreupel. Hij vraagt met aandrang of het zaak is een maatregel die van 1871 gelukkig gewerkt heeft, die niemand heeft benadeeld en nooit een cent aan het land heeft gekost, op te heffen ten nadeele van den veestapel en zonder dat men het doel* dat men zich voor stelt, zal bereiken. De minister bleef zich be roepen op het gevoelen der deskundigen, en kon niet beloven op de genomen maatregelen terug te komen, waarmede die interpellatie was afgeloopen. Hierna kwam weder een oude zaak aan de orde. In Egypte heeft men gemengde recht banken; bij de oprichting dier rechtbanken was ook Nederland gerechtigd» als derde mogendheid die belang heeft bij het Suez-Kanaal, rechters te beuoemen. De hh. Haakman en de Stoppe- luar, daartoe aangezocht, hadden die betrekking op zich genomen, maar reeds 5 jareu geleden hadden zij in een adres aangedrongen om hun positie als rechterlijk ambtenaar hier te behouden. Op dit adres werd nu, (het ia schoonmaaktijd) verslag uitgebracht, en de conclusie was gunstig voor adressanten. De heer Patijn, de toetreding van Nederland tot de rechtspleging in Egypte nog niet willende beoordeelen, achtte bet billijk dat er band blijft tusschen Nederland en zijn gecommitteerde rechters in Egypte, zoolang als Nederland belang heeft bij die rechtspleging. De heer Leutiug is van een tegenovergesteld gevoelen, die Egyptische rechters zjju Egyptische ambtenaren geworden. Bjj de regeering be stond geen bezwaar tegen de conclusiezij zal overwegen wat verlang wordt, en bjj gelegen heid van de behandeling „ven het vraagstuk of die rechtstoestand in Ègypte verlengd zal worden, zal er gelegenheid zijn om daarop terug te komen. Op Je beschuldiging van den heer Lenting dat de r ohtspraak toch slecht is gebleven, antwoordt de heer Cremers dat de rechtspraak goed is, al laat de uitvoering veel te wenscheu over. Door den minister wordt nog gezegd dat alleen aau de gedelegeerden uit Oostenrjjk, Duitschland, Zweden en Rusland het behoud van hun vroegere aanspraken is toegestaan. Nadat de heer Keuchenius nog als verdediger van den heer Haakman was opgetreden, werd de conclusie der commissie onveranderd aange nomen. L. Verschillende onderwerpen werden in de' kamerzitting van Woensdag behandeld, het eerst werd na een uitvoerig debat de verhooging van de begrooting voor binnenlandsche zaken voor de historische monumenten met 52 tegen 15 stemmen aangenomen. De heer Bergsma was het eerst aan het woord tot toelichting van zyn amendement om het artikel met 11500 te verminderen, omdat van drie posten waarvoor nu voor het eerst gelden gevraagd werden, niet bekend is hoeveel die op den duur zouden vorderen. Onder die posten was er een van f 2500 voor restauratie der geschilderden glazen in de St. Janskerk alhier, waaromtrent door den voorsteller van het amendement ge zegd werd dat vooralsnog geen overeenstemming bestond tusschen de mannen der kunst en het kerkbestuur. Ook omtrent de geschilderde glazen in de St. Nico laas kerk te Kampen bestaat verschil; het Raadhuis te Venlo moet door de gemeente onderhouden worden, vooral als dit bestuur ontslagen wordt van het onderhoud der middel bare school en onvoorziene uitgaven komen by dit artikel minder te pas; de bedoeling van dit amendement is dus om uitgaven te verhinderen, die niet behoorlek zijn toegelicht of onnoodig voorkomen. De heer van der Feltz stelde daarop voor om nog 2000 te schrappen, uitgetrokken voor de Helpoort te Maastricht en den Kronenburger toren te Nytnegen. De kunst vond een verdediger in den heer Verheyen, die dien kouden wind u t het Noorden betreurde en wees op de kosten die den nieuwe waterweg reeds gevorderd had, om de aanvrage van dsn ministèren vooral de restauratie der St. Janskerk te ’s-Hertogenbosch te verdedigen, welk gebouw op een lyn kan gesteld worden met den Dom te Keulen, waaraan duizenden bij uizenden zijn ten koste gelegd. De heer de Bie- berstein kwam op voop het oudste monument van het land, de Helpoort te Maastricht, door de Romeinen gebouwd. De heer de Jong brengt de zaak weer op financieel gebied terugde be strijders der begrootingspost in het najaar zijn evenmin als de voorstanders der amende menten op heden tegen de kunstzij ook willen restauratie der historische monumenten, maar zy willen bovenal een splitsing der posten, zij willen weten wat die liefde voor de kunst in het vervolg nog zal kosten, zy willen een voldoende toelichting, die tot nu toe van de bureaucratie nog niet verkregen is. Verzoenend sprak de heer Koëllkon de minister besluiten de p jst in het vervolg in drie deelen te splitsen en wel in ryks subsidiën, reeds verleende sub- sidiën en nieuwe subsidiën, dan zouden daar door veler bezwaren zijn weggenomen. Door den heer Heydenrijck wordt gestreden voor den Kronenburger toren te Nijmegen, door den heer Brouwers voor de Munsterkerk te Roermond, waarna de minister de voordracht uitvoerig verdedigde, den heer Roëll beloofde zijn voorstel tot splitsing te overwegen en het belang der genoemde historische monumenten in het licht stelde. Het amendement van denbeer Bergsma werd daarop met 37 tegen 30 stemmen verwor pen, en de wetsvoordracht goedgekeurd, 13 li beralen en 2 anti-revolutionairen konden zich niet daarmede vereenigen. De heer de Jong interpelleerde daarop de regeering omtrent den toestand der veeziekte, vooral met het oog op den handel met Enge land, de interpellant vroeg o. a. waarom het waarin dit wordt verplicht gesteld, kosteloos maakt en, bij uitsluiting van alle priesters, aan keken wordt toevcrtrou" d, een voorstel dat onder het stof der Kamer-archieveu dreigt te verdwijuen, de heer Paul Bert heeft voorgesteld om ook voor onder- wyxers en priester? een verplichten, rij het dan ook kor teren diensttijd vast te stellen. Wij rijn nieuws gierig hoe de clericalen dezen nieuwen aanval op een hunner versterkte punten zullen opuemeu. WAut men moet zich de gevolgen daarvan niet te gering voorstellen, en het met gelijkheids-argemeutcn ge- st off* erde voorstel van den heer Bert is niet meer of minder dau een felle aanval op de exclusieve opvoeding der priesters, een der bolwerken van hes clericalisme. Als de jonge man, die sedert zijue prille jeugd in de strenge tucht van een seminarie afgericht is in erne eenzijdige levensbeschouwing, en die buiten de verleidingen der maatschappij is gehouden, op zijn twintigste jaar in het soldatenleven wordt ver plaatst en een vrijen omgang verkrijgt met jonge lieden van zijn leeftijd, met meisjes wellicht ook, dan beslaat er veel kans dat niet het gtheele con tingent terugkeert naar de geestelijke scholen en dat de vertering van het celibaat bij de aanstaande priesters voor een goed deel vervlogen is. Deze ware beteekenis van het voorstel van den heer Bert zal waarschijnlijk in de debatten voor en tegen wel niet genoemd worden. Het Engelsche Parlement is bijeengeweest, maar van het regeeringsprogramma zal men eerst later vernemen, daar het Huis eerst moet worden ge constitueerd. Trouwens wat dit programma wezen zal kau men in Engeland wel reeds ongeveer nagaan. Voor verreweg het grootste gedeelte bestaat het ministerie uit personen, die reeds de beste jareu van hun leven 'in de behartiging der openbare zaken hebben doorgebracht en ofschoon dus enkele jongere, zoogenaamd geavanceerde liberalen, in hel ministerie zitting hebben, twijfelt niemand of het ministerie zal zeer gematigd te werk gaan. De mark^vau Ripon wordt gouverneur-generaal van Indië. H^ was minister van oorlog van 1863 tot 1866 en werd in Februari van dat jaar minister van koloniën, in plaats van lord Halifax. Gewoonlijk blijft de gouverneur-generaal ook bjj eene verandering van ministerie. Ditmaal echter kan de vervanging van lord Lytton niet uitblijveq. Hel oordeel vau de Time» over het nieuwe minis tère is zter gunstig. Het blad noemt de nieuwe regeering krachtig, gematigd en representatief, dat wil zeggen, de liberale partij in al hare schakeeringeu goed vertegenwoordigende. Zij heeft ook zeer goede ondergeschikte krachten, en al wat nu te wenscheu blijft is, dat het Kabinet voorzichtig worde geleid. Van een ervaren stuurman als Gladstone kau men dit wel verwachten. Toen wij in ons vorig nummer de verwerping mededeelden van het voorstel betreffende de Samoa- eilanden, verkeerden wij iu het denkbeeld, dat de zaak daarmede voorgoed was afgedaan. De Pro- vincial (orretpvndenz echter spreekt uog vau cene derde lezing en hoopt, dat dan de zaak zal vlotten. Het blad moet zich stellig vergissen, daar het ontwerp niet voorwaardelijk is verworpen. Denkelyk had hei nog niet een vol.edig bericht der zitting, toen het dit gevoelen opperde. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de regeering de zaak misschien nog eens in andereu vorm voor den Rijksdag brengen zou. Men meent namelijk, dat het vooistel niet zou zijn verworpen, iudien van regeerings- wege duidelijkcr/oijfers waren medegedeeld. Waar schijnlijker is wel, dat de regeering de zaak verder geheel zul laten rusten en de belanghebbenden zullen trachten zich zei ven te'helpen. Trouwens het centrum zou denkelijk ook tegenover eene uieuwe voordracht niet vau houding veranderen, daar het met of tegfen de regeering is, al naar gelang de verhouding tot Rome al dan niejt gunstig stuat/yOp dit oogenblik nu is die thermometer weder bifria op het nulpunt en vooreerst zal daarin wti geeuf verandering komen. Daarop volgde nu eene motie* tot afkeuring van het tubaksmonopolie met eene meerderheid van 181 tegen 69. Op zichzelf heeft dit besluit weinig te beduiden. Er is geen voordracht tot invoering van dit monopolie en komt ze, dau kan een volgende Onderwijzers ën priesters zijn in Frankrijk vrij gesteld van den militairen dienst. Waarom deze beide categorieën vrijgesteld zijn van hetgeen de wet aan iederen Franschinan als een duren plicht voor schrijft schijnt nut duidelijk. Do heer Paul Bert, de bekende voorsteller eener wet op het lager onderwijs, rij verbonden zer). geschikt voor i

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1