Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Fieh IINS: m” Nq 2450. 1880. BINNE ALAND. Zondag 9 Mel. ■ENS, LV. li an, iendeweg. F b f 7 t I Aland, zamen groot m. illige BINNEN IN DEL van iet het ont- Veiland met Voning met of zooveel len overeen- ten Kantore 1F, Leuve- Notaris Mr. Graven- - ’sjaars. Schieland’s Penninggeld tmuntend omschreven, ecombineerd en Gebruikte IGNE; aal F. 50. udt dit s.v.p. van der Heijden 58.10 en in nger sehii- hoofhaar GOUDA, Voor de akte in de dng te ’s Hage 6 allen werden toegelatenl, E. C TALOGÜS- WAGEN- hoornveeen iNMOLEN, lorts diverse I- en HOOI- e Bleiswijk, r, aan den lectaren, 6 GOUDSCHE COURANT. -ar tevens ont, bruin irhoudend uiddel heeft gelang wat sl, postzegel laarkundige, No.. 32, hoek JSPETRUS 1 te Rotter- i zijnen prin- 4G 1 JUNI in het No- Roiterdam, JUNI daar- l ure finaal Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ËSScalalre WerkzuaMe*. Een eenvoudig wetje, dat met algemeene --'-x------ stemmen is aangenomen, hield de tweede kamer in de zitting van Dinsdag geruimen tijd bezig; het betrof de rechtspraak der provinciale staten, waaromtrent door een vonnis van den hoogen raad twijfel was ontstaan. Al; J J een voorsmaak moet zjjn van wetboek van strafrecht, dan kan wel een geheel zittingji werd door de heeren van Eysinga en Werk een amendement tot wijziging der redactie van artikel 1 verdedigd, welke wijziging door den minister onnoodig werd geoordeeld. De voorstellers hadden de voldoening die wijziging nut der wet op tegen L— met 41 tegen 20 stemmen te zien aannemen. groote ongerief dat zij zal opleveren? Verder Amendementen op volu of ingetrokken of overgenomen door de regeering. Vervolgens was de verhooging van een drietal posten op de begrpoting van binnenlandscbe zaken aan de ordej De aanvraag om gelden voor een pharmaceutisch laboratorium gaf den heer Rombacb aanleiding zyn verbazing uit te dfukken, dat door de willekeur der regeering de professor in de botanie uit zijn woning in den hortus is verjaagd, ten einde daar een laboratorium te kunnen stichten. Hij verzoekt den minister op de volgende begrooting een post te plaatsen, om den professer een nieiiwe woning te bezorgen. De minister toont ban dat de voorgenomen regeling een aanzienlijke bezuiniging ten gevolge zou hebben, terwjjl het wonen vau den professor in den hortus niet volstrekt noodzakelyk is. Natuurlyk zeide de minister een nader onderzoek toe. Meer discussie lokte de derde post uit, de overname der gemeentelijke hoogere burgerschool te Venlo; de heer de Jong noemde dit voorstel een ge vaarlijk antecedent, wanneer die gunst aan Venlo bewezen wordt, hebben dan andere ge meenten, zooals Hoorn en Sneek met gemeen telijke burgerscholen niet dezelfde goedheid van de regeering te verwachten Zal dezelfde mild dadigheid ook op andere gemeenten toegepast worden, als de geldmiddelen te kort schieten, vroeg spreker den minister. De nieuwe afge vaardigde van Leiden, de heer Donner, deed zich voor het eerst hooren, ook hij was tegen de overname; schryft de grondwet voor dat overal van overheidswege voor voldoend lager onderwijs moet gezorgd worden, de regeerjng behoeft niet voor middelbaar onderwjjs te zorgen als de gemeentebesturen uit karigheid of om andere redenen te kort schieten. De minister verklaarde, dat bet onderwjjs veel te wenscfaeu overliet en dat het gemeentebestuur geen ver betering wil, ja zelf aangeboden heeft de school over te doen. Het algemeen belang eischt te Venlo met zyn garnizoen, zijn ambtenaren en zyn spoorwegen een hoogere burgerschool, van daar het voorstel, dat alleen op zichzelf moet beoordeeld worden. De heeren Insinger en Heydenrjjck bestrijden het, terwyl de heer Moens nog verder zou willen gaan en geheel het middelbaar onderwijs onder het rijksbestuur brengen. Een voorstel van den heer de Jong om die verhooging te schrappen, werd met|41 tegen 29 stemmen verworpen en het geheele ontwerp met 47 tegen 21 stemmen aangenomen. Vervolgens kwam een ontwerp aan de orde, waarover gedurende de laatste weken reeds herhaaldeljjk gesproken is, dat tot bescherming der nuttige vogels enz. Dat ieder de nuttige vogels wil beschermd zien tegen de moordzucht van klein en groot is niet te betwjjfelen het ,s de vraag slechts welke vogels de bescherming al of niet verdienen; moet de beslissing daarvan aan de regeering worden overgelaten? verdienen niet wordt u m der wet niet aangerand? Reeds bij het begin der dis cussie werden deze en andere vragen door den heer Gratama, den bestrijder der jachtwet, ter sprake gebracht, die zich ook met deze voor dracht volstrekt niet ingenomen betoonde. Dat het onderwerp door den eersten spreker niet was uitgeput, bleek uit de bestrjjding waaraan het in de zitting van Woensdag nog blootstond. Is deze wet zoo noodig en nuttig, vroeg de heer van Baar, of wordt niet veel rtieer het voordeel opgewogen door het nadeel dat daaraan verbonden is? Zou de natuur zich zelve niet tedden, en weegt het bétrekkelijk nut der wet op tegen het vele kwade en het /Mei 1880. 'yfcosche taal werden Woens- Klidaten geëxamineerd, die raarooder voorkwamen in<], I E. C L. vau EclitJb, mej. M. P. P. Wynrux. I mej. B. M. A. de Klêrck, allen uit Gouda eu noj. Mispelblom vau Alteua uit Boskoop. Voor de akte in de vrouwelijke handwerken werden gisteren te ’s-Hage geëxamineerd 13 candidaten 5 werdeu afgewezen en 8 toegelaten, waaronder mej. A. A. van der Want, voor smaak en mej. D. de Weger, voor nut en smaak, beiden uit Gouda. Voor het huldeblijk aan generaal is te Haastrecht ingetrekeud voor Vlist voor 16.20. Woensdag jl. was het 25 jaar geleden dat de heer W. Post Drost tot Lid van het Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente benoemd werd, waarin hij tot op heden onafgebroken zitting bad. Dit feit werd door het Burgerlijk Armbestuur in de zitting van Woensdagavond herdacht, loeu het bij monde van den Voorzitter, Dr. A. Romeyn, den jubilaris geluk wenschte met deze heuebelijke g - beurtenis, waarbij met ingenomenheid herinnerd werd aan deu ijver en nauwgezetheid, waarmede de jubilaris zijne betrekking steeds waarnam, terwijl hem als bewijs van waardeeriug door het Burgerlijk Armbestuur werd aangeboden: een keurig souvenir, beslaande uit eeu paar prachtige madcra-karaffeu met zilver gemonteerd en toepasselijke inscriptie. Daarbij werd de wensoh geuit, dat de heer Post Drost nog lang een nuttig en gewaardeerd lid van het Burgerlijk Armbrstnur zou mogen blyven. --- Gaarne voldoen wij aan een tot ons gericht ver zoek om de aandacht onzer lezers (e vestigen op achterstaande advertentie der hh. J. J. Bertelman, L. Burgert dijk en J. H. van Echten. De tyding van het vreeseljke ongeluk met het schip „de Ttree Gebroedere" voorgevallen, heeft hier algemeene deelneming verwekt; de ontzettende dood van bit viertal kinderen heeft aller harten vervuld nut deernis voor het ouderpaar, dat op één oogenblik zooveel moest missen, Waaraan het gehecht was; wij twijfelen er geen oogenblik aan of velen onzer stadgenooten zullen willen medewerken om dat ge deelte der ramp, waarin de ongelnkkigin geholpen kunnen worden, lenig'.ma e te lenigen. Het be- trent het gevoelen van deskundigen zou worden ingenomen. Een amendement van den heer Oorver Hoeft om den eigenaars van den grond vrijheid te geven, naar welgevallen in deze zaak te handelen, werd als geheel in strijd met de econqmie der wet met 35 tegen 29 stemmen verworpen, evenals een amendement van den heer van Baar om de straffen te verminderen met 46 tegen 14 stemmen. Met 41 tegen 18 stemmen werd de geheele wet goedgekeurd, waarvan de in werking trading nader zal worden bepaald. Nadat nog met algemeene stemmen het heffen eener provinciale belasting in Groningen was goedgekeurd, had een korte discussie plaats over de regeling der werkzaamheden. Of nog een zomerzitting zal gehouden worden, is hoogst onzekerveel hangt van den loop der werkzaamheden af. Antwoorden de ministers vlug op de voorloopige verslagen, dan bestaat nog kans op de behandeling der rentewet, de kanaalwet voor het Noorden en de kredietwet voor onderwijs. Het strafwetboek zal wel in de zomerzitting niet meer behandeld kannen worden, daar eerst het voorloopig verslag op het tweede en derde boek is opgemaakt. Het is niet te zeggen wanneer de kamer, die op reces is gegaan, weder zal bijeenkomen. L. Als deze discussie die over het men daarvoor welkeen geheel zittingjaar rekenen Uitvoerig werd door de heeren van Eysinga en vau der artikel 1 verdedigd, welke wyzigii voorstellers hadden de voldoening die wijziging dgende artikelen werden 1 achtte spreker de wet onuitvoerbaar, omdat men kinderen niet met bekeuringen moet vervolgen, en het voor hen ónmogelijk is de scbadelijke- van de nuttige dieren te onderscheiden, waar over zelfs de wetenschap het niet eens is. Ook de heer Corver Hooft had bezwaar tegen de bekeuringen die uit deze wet, het gevolg eener ziekelijke dierenbescherming, iullenvolgen, terwyl hij verder opkomt tegen de inbreuk op het eigendomsrecht dat door deze wet gemaakt wordt. In alle gevallen moet volgens spreker de Ijjst der schadelijke dieren in de wet opge nomen worden. De heer de Bieberatein acht eveneens zulk een wet onnoodig in een land, waar alom de vogels vrij ftmd vliegen en de nesten bouwen tot onder de daken der huizen. De heer Schepel wilde liever de jachtwet afge schaft zien, in plaats van den landbouwer nog 1 meer last aan te doen onder den schijn van bescherming, die niet noodig iswordt de grond goed bewerkt, dan heeft men geen last van insecten. Het is onrechtvaardig, zoo ein digde de heer de Beaufort zyn schoone rede, iemand te veroordeelen die zijn eigen grond beschermt, tegen wat hem schadelijk toeschynt. De wet zal demoraliseerend op de ambtenaren werken, en er zullen te meer onbillijkheden voorkomen, omdat volledige toepassing hem onmogelijk toeschynt, daar alles in deze zaak van tyd en omstandigheden afhangt. Eindelijk trad in den heer Sickesz een verdediger op na de veelvuldige bestrijding. Spreker wees op eeu adres vau het hoofdbestuur der Geldersche maatschappij van landbouw, van het landbouw kundig congres en van andere vereenigingen van belanghebbenden; volgens spreker hebbeu insecten geen nut en behoeven dus geen be scherming, waarna hij ook eenige onnauwkeu righeden van de bestrijders der wet in het licht stelde en als deskundige op aanneming aan drong. Ook de heer Verheyen verdedigde óp dezelfde gronden de wet, waardoor de taak van de ministers van waterstaat en justitie zeer verlicht werd. De ministers wezen erop, dat in geheel Europa, Turkye misschien uitge zonderd, de nuttige vogels beschermd worden en dat de tegenstanders van het ontwerp nog al eens met elkander in tegenspraak waren. De regeering zal zich vooreerst vergenoegen met een kleine lijst, terwijl de wet op jacht en visscherjj spoedig aan de orde zal gesteld worden. Door een motie van den heerSchim- melpenninck van der Oye, die met 44 tegen 19 stemmen aangenomen werd, werd een einde aan het debat gemaakt. Het beginsel der wet in art. 1 nedergelegd, werd met 40 tegen 23 stemmen aangenomen. Bij de discussie over de artikelen, verklaarde de minister nog, dat de lijst zich alleen zou bepalen tot de nuttige dieren en dat daarom-

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1