BUITENLAND. BINNENLAND. Iiuitei!<aii(lscii Overzicht. POSTBRIJ-E1T. POLITIE. M A R K T B E R^C HTEN. Gouda, 13 Mei l&8(U^y Burgerlijke Stand. Gouda: Moordrecht: Gouderak geeue bijzonderheden te vormeUeu. Het onder ging in het afgeloopen jaar geeue noemens waardige uitbreiding of verandering. Gedurende de zomermaanden werd het door eenige personen zoowel uit de Gemeente als van elders, die historische nasporingen deden, geraadpleegd. Met erkentelijkheid worden te dezer plaatse de diensten herdacht door den heer J. NL Sohel- tema, als archivaris der gemeente bewezen en zijne uitgave van bet derde deel van de Lange van Wijngaerdens' .(ietrkiedenü en Beschrijving der Stad v n der Gout/f, waarvan bet manu script in het arehief berust, in herinnering gebracht. T)« Frausche regeeriug heeft eene waarschuwing gelicht tot degenen, die op 23 Mei e. k. maui- fesUticn voorbereiden ter gedachtenis aan de Cuiu- fnune. Het plan schijnt te zijn geweest zich op de BastillepLyits te vereeuigen en van duur naar Père La- chaise te trekken, waar eenige duizenden communards begraven liggen. Men vertrouwt, dat deze waarschu wing voldoende zal zijn. Be protectionisteu lijden nederlaag op nederlaag in de Frausche Kamerde gr matigde tarieven, door de Regeering voorgest- ld winnen het van de hooge tarieven, die de commissie of liever haar rappor teur Mcline wensclit. Te vergeefs trachtten de pro tectionists te beioogen, dat de katoenindustrie achteruitgaat de cgfers bewijzen liet tegendeel. In 186166 werd 60 raillioeu kilogram verwerkt, in 186671 85 millioeu, iu 187176 86 mil- lioen, uiettegeustuaud« liet verlies van Elz .s en Lotharingen, in 1876Sü 8/ milioeu kilogram. Ook wat den uitvoer betreft, pleiten de cijfers tegen de protectionistende uitgevoerde hoeveelheid bleef niettegenstaande het verlies der twee provincies de zelfde eu klom iu de periode 18761880 met on geveer 1 millioen kilogram. Men kan dus niet spreken van liet kwijnen dezer industrie, tenzij de cijfers een andere waarde hebben iu het Luxembourg dan va het Paleis Bourbon. De redevoering vau den Duitschen Rijkskanselier heeft doel getroffen, want de bijvoeging bij het Elbe-scheepvuurtverdrag is Maandag in deu Rijksdag verworpen eu wel met 168 tegen 110 stemmen; de partijen eteindeu verschillend4 Polen out hielden zich; vooraf was met 125 tegen 125 stemmen het voorstel van Bennigsen verworpen om het geheele tractaat naar de commissie terug te zenden. In 't eind is het toch tot die verzending gekomen, en wel in de avondzitting, op voorstel van het eentrum- hoofd, Wiudthorst. De toestand was echter na het voorstel van Bennigsen veranderd, want twee ar tikelen ven dat tractaat wareu verworpeu. Men ziet dus, welk een verwarring er heersohte. Het debat zul inmiddels toch dit gevolg gehad hebben, dat veel misverstand is uit den weg geruimd en men nu te Hamburg althans zal weten, waaraan zich te houden. Dezer dagen is gesproken van eene nota van lord Granville, waarbij het gevoelen der mogendheden wordt gevraagd over de maatregelen, welke dienen genomen te worden, om tot eene billijke schikking tupchen Turkije en Moutenegro te geraken.. In eene dépêche uit Petersburg aan Le Temps wordt verzekerd, dat Rusland, in antwoord op deze nota eu. iu denzelfden gedachtenloop, aan de mogendheden in bedenking geeft, of het niet zijn nut zou hebben, de Porte te verwittigen, dat Europa thans van ge- daohten wisselt, om het over deze zaak eens te worden. Hrt wachtwoord te Petersburg is„uit- voering vau het Berlijnsche verdrag en verstandhouding tusscheu de mogtndhedeu," doch de oudervinding, welke men in de Oosterscbe aangelegenheden heeft opgedaau, leert dat, zoo men wil slagen, iets an ders dan eene „platonische verstandhouding" noodig is; men moet met eeue krachtige afdoende verklaring voor den dag komen. De vraag is of wel zulk eene nota is verzonden. Er schijnt in deze eene vergissing te zijn. Uit Weeuen althans wordt gemeld, dat meu daar niets weet van eene circulaire, waarbij de mogendheden worden uitgenoodigd oui samen te werken tot ver zekering der uitvoering van het tractaat van Berlijn. Men gelooft, dat er verwarring is met de circulaire, waarin de Britsche regeering het optreden vau het nieuwe Kabiuet aankondigt en wauriu dan ook de verzekering voorkomen zal, dat het de verplichtingen vau ziju voorganger zal naleven en iu het bijzonder letten zal op de stipte uitvoering van het tractaat van Berlijn. Bit zegt hetzeMdê^Stoiar op andere wgze en juist daariu ligt dim een Btelangiijk ver schil. De verklaring, dat Engeland dA vroegere ge dragslijn zal blijven velgen, is eene geruststelling, tëeue bijzondere uitnoodiging als waarvan gesproken werd kon lichtelijk eene geheel andere uitwerking hebben gehad, liet eerste toch sluit iu, dut de thans gevolgde weg goed is. Het tweede zou kunnen doeu denken, dat de Engelsche regeering het nu eens door dwangmiddeleu wil beproeveu. De berichten over de krijgsverrichtingen der Eu- gelschen in Afghanistan blijven van vrij bevredigen den aard. In Italië neemt de verkiezingsu ind toquit de verschillende correspondenties moeteu wij opmaken, dat de houding der oppositie over 't geheel wordt afgekeurdvandaar dat ook de rechterzijde haar excuus maakt over haar oppositie. Zoo Sella iu zijn te Bieila gehouden redevoering. De rechterzijde, zoo verklaarde hij, had gqen stelselmatige oppositie tegen het ministerie gevoerdzij had alleen haar vertrouwen ontzegd aan het Kabinet Cairoli, omdat de finaueiëeie toestand niet toeliet de belasting op liet gemaal af te schaffen. Voorts verklaarde hij zich voor de hervorming van het kiesstelsel met trapsgewijze verlaging van den census en vun het cijfer vau den vereischten ouderdom. Niet alleen hier, maar ook bij de linkerzijde komt wat al te sterk de zucht uit om te bedelen om de gunst der kiezers, terwijl het ontwikkelen van en nadruk leggen op eigen overtuiging cp den achtergroud treedt. Het moeilijkst is de positie voor d'e leden der linker zijde, die met behulp der rechterzijde het Ministerie deu voet gelicht hebben de kiezers zijn over hun handelwijze niets gesticht en de aartsintrigant Nicotera loopt zelfs in zijn district gevaar. De mijn is voor die heeren verkeerd gesprongen; zij hadden gehoopt, dat zij na de aanneming van de motie vau wantrouwen in Cairoli, de ministeriëelc portefeuilles zouden kun nen verdeden en daarna zelf de verkiezingen leiden, want tot een Kamerontbinding moest 't tooh komen. GOUDA, 13 Mei 188Ü. Naar wij vernemen heeft Mevrouw A. A. llera- sing-Troost de benoeming tot presideute van het llulp-vruuweuoomito „het Roode Kruis" alhier aan genomen. De uitslag der verkiezingen voor de Proviuciule Staten is te Rotterdam. Gekozen de heerenD. JL. Wolfson met 785, A. E. Roest vau Limburg met 764, J. Smith niet 748,0. E. Viruly met 612, mr. A.M. de Cock met 591, H. xMuller Szu. met 559, en W. S. Burger VVzn. met 490 stemmen. Leiden. Uitgebracht 707 stemmen. Herkozen de heer li C. Hartevelt met 435, gekozen de heer L. M. de Laat de Kim ter, wethouder te Leiden, met 398 stemmen. De liter J. Scheltema (nut-rev.) ver kreeg 306 en de heer mr. Bahlniunn te Rotterdam (ultr.) 251 stemmen. Soetermeer. Gekozen de heer van Rhemen van Rhemenshuizen met 456 stemmen, lierstemmiug tusscheu de heereu mr. Patiju met 374 en inr. Kleij met 367 stemmen. De heer Buhlmann had 259 en de Ljer bisser 200 stemiueu. Brcukelen. Gekozen de lieer W. J. Doude van Troostwijk. Herstemming tusscheu jhr. D. J. A. A. Van Lawick vau Pabst, jhr. mr. J. li. Strick van Lin- schoten, G. H. L. baron Van Boetseluer en 11. I). Willink van Collen. Tot lid van den Gemeenteraad te Moordrecht, in plaats van den heer J. J. Snel, die zijn ontslag ge nomen had, is gekozen de heer A. 0. Snel, bur gemeester dier gemeente. Het aantal uitgebrachte stemmen was 59, waarvan 3 van onwaarde. 55 stem men werden uitgebracht op den heer A. 0. Snel. VERGADERING van df.n GEMEENTERAAD. Vrijdag den 14 Mei 18SO, des namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen Eene wijziging van het kohier der plaatselijke di recte belasting, dienst 1880. l)e rekeuing van het Stedelijk Museum van Oud heden, dienst 1879. De missive van de Kamer van Koophandel en Fa brieken betrekkelijk het stoombooten-veerhuis. Het adres van G. C. van der Bant, hoadende verzoek om ceu stuk geriolcerde grond te mogen koopen of huren. Het voorstel vtui Burgemeester en Wetlioudors be trekkelijk eene Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus. Te benoemen Een lid in het Collegie van Ubryemecslers. Twee hulponderwijzers aan de Tusschenschool. Eene hulponderwijzeres aan de le Armenschool. Bij Kon. besluit vam 5 Mei jl. uo. 20, zijn be noemd tot hoogheemraad van Schielaud de heer G. A. van Houwenii/ge Gzn. eu tot hoogheemraad van Delfland de heer Mr. B. L. Ragch, Tot heemraden vau den «Zuidplaspolder ziju door stemgerechtigde ingelanden met alg. stemmen herbe noemd de hh. II. J. van Gennep te Zevenhuizen eu II. M. van der Haak te Waddii.xveeu. Bij den polder lteeuwijk werden herkozen tot: voorzitter de heer F. II. Bulaeus Brack met algemeeue 165 stemmen; poldermeester de heer J. van Leeuwen Jz. met volstrekte meerderheid eu gecommitteerd iu. gelandi-n de hh. L. Kruijt, P. van der Pouw, P. Jan maat en Jb. de Bruijn, allen inet volstrekte meer derheid. De adventeiitie in ons nr. van Zondag jl., waarin giften worden gevraagd voor den schipper 11. Kluwen moest onwillekeurig doen vermoeden, dat nog niemand zich de zaak dier ongelukkige hud aangetrokken. Intusschen is dat vermoeden onjuist. Met de meeste bereidwilligheid hebben de ingezetenen van Nieuwer- kerk en Ouderkerk a/d. IJsel hunne bulp verleend zoodat iu eerstgenoemde plauts is bijeengebracht een som vau 389.25, iu laatstgenoemde 146.20, terwijl in Rotterdam eu Delft nog 250 is gel geven, zoodat reeds eene soin van 785.45 bijeen is, waardoor de bedoelde schipper zijn verlies kan vergoed worden. Daar ook hier ter stede, -naar wjj vernemen, vele personen bijdrageu hebben gegeven, zal het fiuautieele gedeelte der ramp ineer dan vol doende ziju vetgoed, zoodat verdere bijdragen oa- noodig zullen ziju. De hoofd-corninissie roor de algemeens verloting ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood heeft verzocht mede te deeleu, dat door vertragiug in de oollationeriug de trekkiugslijsteu niet voor aanstaanden Zaterdag of Dinsdag zullen kauueu verschijnen en aau de subcoramissiëu worden toe gezonden. Volgens de iu de St.•Cf. opgenomen stuten be stond de bevolking van Nederland op 1 Januari 1880 uit 2,000,902 mannen en 2,036,109 vrouweu, te zatnen 4,037,011, tegeu 1,972,744 raanueu ea 2,009,153 vrouwen, te tuinen 3,981,897, op 1 Januari 1879. Aan de Tweede Kamer is aangeboden een wets ontwerp tot bekrachtiging van de ertdieten door den gouverneur-generaal van Ned. Indie in Decern- ber vau het vorig jaar geopend boven de Indische begrooting vau 1878, Die begrooting heeft iloor die credieten op nieuw eene aanvulling ondergaan van 11,020,513. Hieronder is eene som van 769,690 wegens voorschotten begrepen, w»lke later weer in 's lands kas is gevloeid, terwijl vau ds overige 10,250,823 orastjeeks 8,900,000 strekten tot bestrijdiug vau de kosten der bczetti' g vau Atjeh en van andere met den oorlog in verband staande uitgaven. Daar evenwel de middelen ruim 10 mil lioeu meer hebben opgebracht dan de oorspronkelijke raming en op onderscheiden posten vim uiigaaf belangrijke sommen ziju vrijgevallen, zal de dienst naar alle waarschijnlijkheid een overschot van l'/g raillioeu opleveren. De credieten, boven de bcgroolingen van 187*9 en 1880 ten gezamenlyken bedrage van 600,000 geopend, zijn het gevolg van een tekort op de som ter voorziening iu de kosten vau maatregelen tot beteugeling vau de veepest op Java. Daar de piekte zoowel iu de residentie Bantam als iii Batavia nog steeds bleet voortwoeden, beeft de gouv.-gen. voor- loopig de credieten tot het genoemd bedrag aan begrootingeu moeten toevoegen. Van den Rijn schrijft men aan de 11. Ct.: Men bemerkt thans, nu alles iu vollen bloei staat, hoe verbazend groot de schade is, die het houtgewas dezen winter door de strenge vorst geleden heeft. Zoo ziju iu eene gemeente b\j Neuwiek 542 appel- eji 163 noteboomeu bevroren. Dit zijn ongeveer 5/6 der appel- en bijna alle noteboomen. In de omstreken van Dillenburg ziju vele wgustokken eu lijuere vruchtsoorten bevroren. De boomen op de bergen hadden daar minder geleden dan in de dalen, omdat dezen winter de koude, op de hoogten steeds eenige graden minder was dan die in de vnleien. Bij Nassau zijn ongeveer 100 vruchtboomen dood gevroren. Het zwaarst is de schade echter te Sodeu, waar volgens officieele telling 2658 boomen bevroren zijn meerendeels vruchtboomen. Ook in het park aldaar ziju véle zeldzame gewassen verloren gegaan. Ingevolge aanschrijving van hoogerhaud, zullen de lessen van het wetenschappelijk militair onder wijs bij de korpsen gedurende den aanstaanden zomer niet gestaakt woeden. Bij de indeeling van de miliciens der lichting 1880 heeft zich het zeer zouderling geval voorge daan, dat iemand voor twee gemeenten is ingeschreven en nummers gelrokken heeft, die hem dienslpliohtig maken. De loleling kan natuurlijk niet te gelijk voor twee gemeenteu opkomenen dus is een Kon. besluit noodig, dat hem ontheffing moet geven vau zijn dienstplicht voor een van die gemeenten. Men leest in de Heraut: „Naar men verneemt, is de opening van de Vrije Universiteit te Amsterdam, wier aanvang klein eu wier optreden hoogst bescheiden zul wezen, bepaald op de laatste dagen van September. Het dankbeeld zou zijn, den avond voor den ope ningsdag iu ééa der grootste kerkgebouwen een bidstond te doen houden, waarbij waarschijnlijk de president-curator, de heer J. W. Felix, zou voorgaan. Op den openingsdag zelveu zoude de stichtiugs- acte openlijk worden voorgelezen, de benoeming vun den eersten rector worden afgekondigd en daarna door dien rector de stichtingsrede worden uitgesproken. 'Den daaraan volgenden dag, zouden twee hoog leeraren optreden, behooreude tot twee faculteiten, waaruit de eerste rector niet gekozen is. Gelijktijdig zou de Algemeeue Vergadering en de Predikanteiic-onfereutie valleu, om aan zoovele mo gelijk de gelegenheid te bieden tot bijwoning der plechtigheid." Een hater lezers deelt aan De Tijd het volgende me(k Dezer dagen werd mij een tienguldenstuk getoond, dut een gewichtsvermindering ondergaan had v/in 1,5 milligram en daardoor ruim 2 in waarde"gedaald was. Ter voorkomiug van schade en ter beteugeling van kwade praktijken, neen ik, dat het algemeen belang vordert, dal zulks wereldkuudig gemaakt worde en men bij ontvangst van goudgeld voortaan, op zijn qui vice zul moeten wezen. Was het vorige jaar voor den landbouwer in den Prins Alexanderpolder een «lecht jaar, de vooruit zichten voor dit jaar zijn niet veel beter. Hel wiuter- koren, dat iu de maanden Maart en April soboou te velde stond, heeft door de felle nachtvorsten van de laatste weken veel geledensommige velden begin nen reeds te verkleuren. De vroege aurdappelen, die hier eu dsar reeds boven den grond staan, zijn geheel afgevroren. Het vee, dat vroeg in de weide is gebracht, moet op het land sterk gevoederd worden, want gras li er hoegenaamd niets, schier alle weiden zijn dor en kaal. Verscheidene veehouders houden hun vie nog op stal. De raad van het Museum van Kunstiiijverheid te Haarlem hield Zaterdag jl. zjju eerste vergadering. Het aantal leden van dien raad bedraagt thans 39, waaronder twee eerelede», Prins Frcderik en de Groothertogin van Saksen-Weiinar. Tot voorzitter van den raad werd benoemd prof. A. Pierson te Amsterdam. De vergadering heeft een reglement voor het museum vastgesteld, waarin o. a. bepaald werd, dal er een directeur eu een conservator zou worden aangesteld. Aau den conservator wordt opgedragen voor de verspreiding van het museum over het geheeje land te zorgen door het rondzenden van leenver- zamt lingen eu het houden van lezingen in verschillende nfdeelingen der Maatschappij tot bevordering vau Nijverheid en ook elders. In ziju nummer van 2 Januari jl. rasakte het N. V. d. D. uitvoerig meldiug vun een uitviuding van deu heer A. P. vau de Water, te Haarlem, bestaande in ecu bewerking van het uitwendige der kaas, om deze tegen bederf te bewaren. In een vergadering van de afd. Amsterdam der Hull. Muatsch. van Landbouw, iu Januari gehouden, werd toen door deu heer Hulverhout, vau Nieuwer- Arnstel, aan het Bestuur gevraagd, wat er was vau die znak waarop de heer van der Vliet, oud-lid van het Hoofdbestuur, aut woord de#I)e Maatschappij heeft die zaak, tijdens de tentoonstelling te llaurKm, grondig doen onderzoeken, en heeft bevonden dut de uitviuding geen ernstige zaak is." Ouder de Eugclsche kaassoorten is er een, genaamd Slilton-cheese, die veel ineer aan bederf door het mijten onderhevig is dan de Hollandsche kaas. Een Engelse!» huis verzocht den heer van de Water ten vorigeu jnre, ziju methode ook op huur te beproeveu, ten ciude uit den uitslug de deugdelijkheid zijner behandeling te kunnen beoordeelen. Drie zulke kazen werden door deu heer v. d. W. behandeld, afgeleverd en uitmuntend bevonden. Uet gevolg was een uitnoodi ging om thans op groote schaal met ziju methode, toegepast op Ötilton-kaas, op te treden bij gelegenheid der Dairy Show, in October a. s. iu Eugelaud te hou den, terwijl hem door den heer Nuttall, kaaskenner en kaasbereider, eeu attest verstrekt werd, niet recht om daarvan gebruikt te maken, waarin o. a. wordt verklaaid dat het ongetwijfeld is „een prachtig middel om kaas goed te houden, zonder eeuigen onaange- «amen reuk of smaak er aan mede te deelen. „Opmerkelijk zegt het N. v. d. D. is hier gewis de tegenstelling van de beide uitdrukkingen geen ernstige zaak eu eeu prachtig middel.. „Naar wij vernemen is de heer v. d. W. in on derhandeling met een bnitenlundsch huis over het afstaan van zijn geheim, en is de proef, door hem af te leggen om aan die ouderhandeling haar beslag te geveu, reeds sedert ruim een maand onder be werking." Het schijnt dus, dat, ten gevolge van de lauw heid der belaughebbeudeu, ouze kaasmakers eu kaas- koopers voorbij^ gegaan zullen worden eu het buiten land de voordeeleu zal trekken van de uitvinding vun een Nederlauder. liet vcreenigde station van Hollaadscheu eu Rijnspoor te Leiden is Dinsdag in gebruik genomen, althans voor het personenvervoer. De fraai bewerkte wachtkamer 1ste en 2de klasse is o. a. van een geheel nieuw eu keurig ameublement voorzien, terwijl die der 3de-klasse-reizigers eeu ruimte aanbiedt, die vooral bij drukke gelegenheden uitstekend dienst zal kannen doen. De wachtkamer voor dames is nog niet geheel afgewerkt, ten minste nog niet goed voor gebruik gereed. Eeu bekend geneesheer te Berlijn ontving dezer dagen het eigenaardig verzoek van eeu doodkisteu- maker om tegen eeue provisie van 2 thaler per stuk, 's mans fubricaat bij de bloedverwanten der patien- teu, die ouder zijne behandeling mochten overlijden, aan te bevelen. De docter was blijkbaar met dat zijdtlingsche „complimentje" over de deugdelijkheid zijner behandeling niet ingenomen, althans hij wei gerde de overeenkomst te sluiteu. Overal vindt men lieden, die zich uit beginsel tegen de inenting huuucr kinderen verzetten, maar weinigen, naar wij ineenen, gaan in hun verzet tegen de wet zoover als mr. Joseph Abel, horlogiemaker te Glerkeuwell, iu Engeland, die jl. Maandag voor de twee-en-dertigste maal veroordeeld werd tot eene boete van 12, wegens weigering om het heilzame voorbehoedmiddel tegen de kinderpokken, door Jenuer aau de baud gedaan, aan te wenden. Deze 32 ver oordeel iugen, met inbegrip van kosten, hebben aau Abel een sommetje vau 500 gekost en desniet temin heeft Caïu, d. i. de wet, hem nog niet klein gekregeu. Verre vau dien. „Ik zal mij nooit ouderwerpeu," heeft Abel tot den rechter gezegd. Ware deze magistraat een wraakzuchtig man geweest, dan zou hij Abel naar de gevangenis kunnen zen den wegens couteinyst of Court, maar had toch de kiudereu van Abel niet kunnen laten inenten, aangezien de wet dit niet gedoogt. Deze beeft in een geval vau stijfhoofdigheid als dat van Abel niet voorzien. Vermelden wij even de redenen, die ouze martelaar opgeeft voor zijn verzet tegen de bestaande verordeuiiigen; «Mijn kinderen zijn gezond, zegt bijindien ik hen laat vacciaeereu, stel ik ze bloot aau een inenting van syphillis of andere kiemen van schadelijke ziekten eu ik heb het recht niet om op die wijze over hun gezondheid te beschikken, iniju geweten verbiedt mij dit. Dit is niet onaardig gezegd en velen zijn het ten deele zelfs met Abel eens. Alleen zij hem gevraagd, of er eenige noodzakelijkheid bestaat ziju kinderen van arm tot arm te laten vaociueereii, en zoo niet waarom hij ziju kleinen niet heeft laten vacciueereu met de lyraphe vau een kuif. Voorzeker zou eeu kalf Wen schadelijke ziekten aan de kleine Abcltjes aauWeugcn en ziju geweten zou gerust kunnen ziju, zoowel ten opzichte van hunne gezondheid als van zijn gehoorzaamheid aan de wetten, die hij bewleert te eerbiedigen eu waaraau hij slechts met weerzin ongehoorzaam is. {Asser. Ct.) Iu een van de dorpen van Gelderland ging dezer dagen de veld wachter rund met de bootschap „compel- ment van den burgemister en hij laat oe weten, dat er Dinsdag stemming is eu dut de heeren P. en H. weör motten gestemd worden." Wij noemen liever geen namen, maar geven dit als een staalije vau eigenaardige opvatting van het burgervaderschnp, die oaii lang vervlogen tijden doet denken. (N. v. d. D.) Aan het miudere personeel op de lijnen der Exploitatie-Muatschappij is, met het oog op de bewezen diensten in Ben jongsten winter, een grati ficatie uitgereikt. Een vim de nieuw-raodel locomotieven, zooge naamde snelloopers, welke de Exploitatie-Maatsdiappij voornemens is in dienst tc stellen, is reeds afgeleverd en aangekomende overige zes worden spoedig verwacht. Nederland kan zich op het bezoek van eeu nfdee- ling van „het leger der zaligmaking" (de Salation army) voorbereiden. Immers in de groote vergade ring van dit leger, die op 3 dez^r te Londen is gehouden, werd dat door den generaal Booth ver kondigd. In die zeer druk bekochte vergadering •werden aan de „officieren", die op het punt staan hunne (bare) evangelische zending in Ierland aau te vangen, de vaandels uitgereikt door de geuerahu, mevrouw Booth. Het leger zong toepasselijk liede ren ouder het houden van een parademarsch, cu versterkte zich met een kop thee. Een van de drie „kapiteins" (jonge demes), die het woord voerden, zeide, dat ofschoou zij op struat met stcenen eu rotte visch geworpen werd, zij toch zou volhouden en des noods op het hoofd zou gaan staan, om haar medemeuscheu goed te doeu. Zes vrouwen of meisjes vormen de brigade die in Ierland dienst zal doen; ze dragen een soort van uniform. Ver moedelijk zal ook de Hollandsche brigade uit vrouwen bestaan, die zingende en pratende hare taak znlieu trachten te volbrengen. LUST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbeken den, gedurende de le lnlft der maand April 1880 verzonden, eu door tu9scheiikomst van het Fostkau- toor te Gouda terug te bekomen. Verzouden uit Gouda J. Smit, Burwinkel, I. C, Duif, Amsterdam; T. Peters, DelfshavenA. van der Baan, Groningen; W. Sluis, Hoek van HollandHart, OssJ. de Kort, PoeldijkG. van der Sterre, WoerdenWed. C. van den Brink, Zoetermeer. Van de Hulpkantoren: (ïOUDEttAK. Klaas Loef, Hillegomsberg. Moordrecht. P. Dentout, Kraliiigen. Waddinxveen. G, Ruis, Rotterdam. BRIEFKAARTEN I. H. Krom, Leiden. Gouda, den 12 Mei 1880. De Directeur v/h. Postkantoor te Gouda, Van KRUIJNE. Gevondeu en aan het Bureau van Politie gedepo- neerp een roode Zakdoek eu een witte Breikous. VERBETERING. In het ingezonden stuk in ons *orig nr. is door het uitvallen vun een regel de zin uiin duidelijk geworden. De voorlaatste alinea moet ul. aldus gelezen worden: Ooidai in dergelijk geval geen geapecifieerde rekeuing wordt iugeleverd en wij zeker achten, dat de faiuilien, zonder dit uiouopolie, door eene aanzienlijke besparing vau uilgaven zoaden zijn gebaat, weuschen wij, natuurlijk ook in ons voordeel, dat de Directeur voornoemd duor 't belang der betrokkenen, in boveuaangednideu zin, voor te staan, ondergeteckendM eu andenn timmerlieden de gtlegenheid opende om ook iu dize hunne begunstigere te bedieoeo. Tot ongeveer vorige ji^WVas de omzet klein. Polderturwe, puike 10.25 a /ll.Mindere 9 50 a 10.Rogge, puike 7.50 a 8. Miudere 7.— a 7.40. Voer 6.50 a 6.80. Gerst, puike 7.a 7.75. Mindere 6.25 a 6.75. Haver, zware 4.25 a 5.Ligte 3.50 a ƒ4.—. De veeu.arkt met gewone aanvoer, alle soorten traag, hoewel de prijzen hoog waren, varkens voor Londen van 23 a 26 ct. per half kilo, magere var kens en biggen zeer vluggen handel, schapen mede vlug verkocht. Aangevoerd 70 partijen Kaas, eerste qualiteit van 30.a 33.tweede qualiteit van 29. ik 29.— 1 Goeboter, 1.50 a 1.60. Weiboter, 1.20 a 1.30. GEltOUE.V11 Mei, Eduard, ouders A. J vau Dantzig en J. M. branders. 11. Franciscus Tbeodorus, ouders F. X. Oaudt eu A. M. van de IVoordt. Musje, ouders W. Luijendijk eu E Verwoert Johanna Sophia, oudeis J. lioeheek en A. t» Verschut. Gerordus Johannes Au* thonius Marie, ouders F. H. Kabel en C. C. G. P. de Xortr. O V Kit LED EN: 10 Mei. A Broekhuizen, 10 j. GEHUWD: 12 Mei. P. H. J. Ufeber eu G. tan Eist. M. Buunik en J. NederhofT. J. Laugeroar cn A. Logt bar t. A. üchoouderwotrd eu H. Vau Druuen. L. *a» d«r Laar en A. Verbij. P. J*. Berhds eu- T. A. G. C. vuo Vliet. K. Borat en A. Verzeide. Burgerlijke Stand van onderstaande gemeenten vau 6 tot 13 Mei 1880. ONDERTROUWD: J. Kalkman, van GoriJerak«ai*$4 j en K. tan Tol. 35 j. GEHUWD: H. Verweij en D. Tom. M. Slavenburg en M Bloot. GEBOREN Jan Marinus, ouders B. Blom en D. Verboom. Neeltje, ouders T. Boer en J L. tan llerk. Aïie Lteu- dert, oudeis G. Groenendijk eu H. J. Scheygrond. Willem, ouders C Kustwat eu A. den Outer. Piet er, oudeis M. Schouten en A. Buyerse. OVERLEDEN. C de Bruijn, 17 in. f

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2