binnenlandT A AauMfog i/Qft deze circulaire is gegeven, door dien de régeering vernomen hteft, dat de Jezuïeten orde en de overige niet-erkende congregatiën hare inriohtiugeu en goederen door middel vau sohijii- baren verkoop iu veiligheid brengeu, zoodat, indien na 29 Juni de orden ontbonden worden, de Re geering niet meer tegenover deze, maar tegenover bjjzondere personen zou staan, die hunne burger rechten kunnen doen gelden. IFOXjITÏIEI Vergadering van den Gemeenteraad. drier bijeenkomt, zullen dan nog wel niet afge- loopeu sijn. Op een vergadering van 8000 Bremers is een molie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat bun tot het protectiouime bekeerde Ryksdagsufgevaardigde Mosle niet meer het vertrouwen der kiezers bezit en hg derhalve wordt uitgenoodigd ziju mandaat neer te leggeu. De directeur-geuero&l der registratie en domeiueu in Frankrijk heeft aan syue onderdirecteuren eene opgave verzocht vau de verauderiugeu iu het bezit en het vruchtgebruik (renten, schenkingen enz.), wtlke sedert 1 Jau. hebben plaats gehad by de roereude en onroerende eigendommen, van welken aard ook, der niet-erkeude congregatiën. Deze opgave moet bevattenlo. den aard der verandering of verklaring; 2o. hare dagteekening j 3o. den om vaag ea de ligging der betrokken goederen4o. de namen der nieawe eigenaars. In de kolom der aanmerkingen moeten alle bgzonderbeden worden op gegeven, waardoor eene juiste beoordeeling vau den aard «n de werking der coutracteu mogeulijk wordt. De latere veranderingen moeten insgelijks ten spoe digste ter kennis van den directeur-generaal gebracht worden. De heer Paul Bert heeft uamens de commissie uit de Fransche Kamer voor het lager onderwijs het rapport overgelegd over de aanhaugige wets ontwerpen. Wij deelden onlangs mede dat er nog een belangrijk verschil bestond tusschen den mi nister en de-commissie. Zij waren het eens dat het ondersrgs kosteloos en verplicht moest zijn; maar de commissie meende dat het godsdienstig element er aanstonds uit geweerd moest wordenterwijl de heer Ferry, het beginsel der commissie bearaeude, meende dien maatregel tot later te moeten uitstellen. Ter elfder ure, toen het rapport der commissie reeds wAs vastgesteld, heeft de heer Ferry zich nog be keerd en zijne geneigdheid te kennen gegeven om het vojgeu.de voorstel te doen: Het godsdienstig onderwijs maakt geep ded meer nit van de verplichte vakken van het lager onderwijs. Godsdienstig onderrieht zal aan de leerlingen der openbare Vagere seboflen worden gegeveu door de be dienaren der verschillende eerediensten. pet verlangen der ouders zal geraadpleegd en ge volgd, wordeu, aangaande het deelnemen hunner kin deren aan het godsdienstig onderrieht. Dit onderwijs zal gegeven worden, hetzij in de kerkgebouwen, hetzij, indien de geestëlijken dit ver langen, iu de schoollokalen op de uren en onder de voorwaarden door de regiemeuten der scholen U bepalen. Hiermede heeft hij in beginsel toegegeven, daar onder deze voorwaarden wel geene geestelijke broe ders of zusiers onderwijzers aau de staatsschool zullen willen blijven. De commissie erkent dit met ingenomenheid, maar viudt toch de redactie vau den minister wat zwak. Zij wil vaststellen dat #geeu godsdienstig onderwijs meer in de openbare scholen zal gegeven wordeu." Tusschen deze beide redacties gal de Kamer eeue keuze moeten doen. De bepalingen volgens welke men den leerplicht wil, invoeren zijn de volgende. Lager onderwijs wordt verplicht gesteld voor alle kinderen van zes tot dertien jareu. Het wordt gegeven iu openbare of bijzondere scholen of in het huisgezin, hetzij door den vader, hetzij door iemand welken hij daartoe oanwgst. De vader of voogd moet 14 dagen voor den aanvaug van deu cursus aan den burgemeester kennis geveu, op welke wyze hij zgn kind zal laten onderwijzeu. De kinderen die onderwijs iu het huis gezin ontvangen, moeten zoolang aij in den leeftijd verkeeren waarin het lager ouderwijs verplicht is gesteld, aan het einde van ieder schooljaar een examen ondergaan. Is het resultaat daarvan onvoldoende ■onder dat er eene geldige reden van verschoouing is aan te voeren, dan moet den ouders aangezegd worden dat zij huoue kinderen naar een school moeten sendeu. De straffen voor de vaders of voogden sgobij het eerste vergrijp eene berisping van de sohoolooramissiebg herhaling binnen een jaar aanplakking van den naam aan het gemeente huis en eene tweede herhaling een vonnis van den kantonrechter wegens overtreding. GOUDA, 15 Mei 1880. Kondigden wij onlangs met ingenomenheid het voorstel vau Burg. eu Weth. aan omtrent de Hoo- gere Burgerschool, met nóg meer vreugde deelen we thans mede dat het voorstel door deu gemeen teraad met bijna algemeene stemmen werd aange nomen. Slechts de heer van Straaten stemde tegen, eu de heer Kist (lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs, dus natuurl.jk een voorstauder) was afwezig. Zoo zul derhalve aan de regeering des lands het verzoek worden gericht om tegen subsidie der gemeente deu drie-jarigen cursus tot een vijf-jarigen uit te breiden Bezwaren zullen daartegen wel niet bestaan; integendeel mag wordeu verwacht dat, waar bij de gemeentelijke vertegen woordiging zoo algemeen de overtuiging bestoud dat deze belangrijke opoffering slechts tot welzijn der gemeente kan strekken, dat daar door de regoe- ring alles zal worden gedaan om zoo spoedig mo gelijk de uitbreiding der schooi tot stand te brengen. Hoewel tot ons leedwezen verhinderd om van eene uitnoodigiug der „Gourische Gymnastiek- en Scherm- vereeniging" gebruik te maken, herstellen wij gaarne ons onwillekeurig verzaim om van hare goedgeslaagde uitvoering melding te maken. Deze had plaats op Zaterdag 8 Mei jl., in de zaal Kunstmin van „Oua Genoegen,en beantwoordde volkomen aan het doel der outuerpers. De vereeuiging toch, bestaande uit een beperkt aantal werkende en honoraire leden, die eeumaal 's weeks zich ouder goede leiding in de gymnastiek eu lec wapenhandel oefenen wenschte symphatie en medewerking voor haar flink streven te wekken, en zy mocht, naar wij vernemen, aanvankelijk ten volle slagen verscheidene nieuwe leden ziju toegetreden. Gesteund door eenj twintigtal heeren uit Amsterdam, leden der //Amsterdamsche Gymuastiek-Vereenigiug", door wier verdienstelijke medewerking veel afwisseling aan het programma werd bijgezet, verschafteu onze gymuasteu een recht genoeglijken avond aan het publiek der geinviteerden, niet zoo talrijk opgekomen, als de zaak verdiende. Na afloop der oefeningen, waarby men zich over, de lenigheid eu spierkracht der werkers verbaasde, en de vrgwillige tucht, orde en netheid onder de uitvoering van harte toejuichte, bleken de executanten geenszins hun krachten te hebben overschat. Een zeer geanimeerd bal, waaraan vele Goudscbe dames met onvermoeide ambitie deebiameu, hield hen gezellig byeen tot in den vroegen morgen. Aan de Amsterdam^* heeren komt rechtmatige dank toe voor hun degelijken steun en hun prijzens waardig voorbeeld; aaiF onze „Goudsche vereeuiging" een woord van lof voor de regeling van haar feest avond en van aanmóediging bij haar edelaardig streven. Eau grijsaard is Donderdag te Bodegraven dood in zijn kamer gevondenhij was iu deu sterkeu drank gestikt. '8 Avonds te voren had zijn 74 jarige vrouw zich verdronken misschien wel uit verdriet over haar ongelukkig leven aan de zijde van dien dronkaard. Verschillende steenfabrikanteu aan deu Holland- schen IJsel te Nieuwerkerk a/d. IJsel hebben in het afgeloopen jaar, ten gevolge vau de buiten sporig hooge prijzen vau de Grouinger turf, proeven genomen om hunne ovens niet steenkolen te stoken. De proeven zijn goed gesluagd, zoodat de fabrikanten thans de steenkolen met scheepsladingen doen aan voeren eu het gebruik van turf veel vermindert. Op den spoorfveg Leiden-Woerden zijn in de maaud April vervoerd 10805 reizigers. De opbrengst was 5810.22 eu met inbegrip van het goederenver voer enz. 8262.06. De vergadering van de afdeeling //Woerden en Omstreken" der Huil. Maatschappij van Landbouw, gevolg geveode aan de circulaire van het voorloopig comité ter bevordering van inzending vau melk- en fokvee en zuivelbereiding op de internat, tentoon stelling te Londen, heeft iu hare bgeenkomst van 12 Mei besloten 50 voor dat doel beschikbaar te stellen. 's Lands middelen over de vier eerste maanden dezes jaars hebben opgebracht 81,121,362.137» zijnde 936,756.13 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1879. 4/12 der raming bedroeg 32,715,361.04. In de Donderdag gehouden buitengewone verga dering der Provinciale Staten vau Overijssel is tot Lid der Eerste Kamer, ter vervanging van den heer de Vos van Steeuwijk, gekozen de, heer Mr. A. van Naamen van Eemnes, oud-lid van <Je Tweede Kamer met 27 van de 44 uitgebrachte stemmen. Mr. van Royen verkreeg 11 stemmen. Naar wij vernemen, zal eerstdaags bij den Raad van State inkomen een ontwerp tot wijziging der 1 zegelwet waardoor op een yermeerderde opbrengst dier belasting wordt gerekend, en een ontwerp tot wijziging der registratiewet, waarbij enkele drukkende rechten zullen worden verminderd. Naar wij vernemen, is bg den Raad van State aanhangig een wetsontwerp tot regeling der verhouding tusschen het financiëel beheer vau Nederland en vau ludië. De //Leid. Ct. schrijftIutusschen treffen de boereu geen beste Meimaand, waut het droogt zoo hard, dat de weilanden gaan scheuren, het gras op is eu de melkkoeien ten gevolge dnarvau schraal beginnen te geven, schoon de boeren gaarne erkennen, dut het met droogte toch heel wat langer is uit te houdeu dun met nattigheid, die schade voor de hand geeft. Hier en daar laten de polders al wat water in om het weiland te drenkenwat half Mei eigenlijk nooit gehoord is. Het is nu maar volop zouneschyn, tegen donkerheid vau het vorige jaar, hetgeen na took de bloemkooltelers erg schadelijk uitkomt. Donderdag had te Haarlem plaats de jaarlgksche algemeene vergadering van den Alultapatiurtbund. De heer mr. Goeinau Borgesiui, lid der Tweede Kamer, sprak, ter inleiding vau de werkzaamheden over de noodzakelijkheid, dat allen die het wel meeneu met de volkswelvaart, zich vereenigen tot een arbeid, als deze Bond beoogt. Onder auderen werd na de uitvoerige behandeling vastgesteld een nienw al gemeen reglement voor de Vereeniging. Dienten gevolge werdeu tot leden van het nieuwere en klei nere hoofdbestuur benoemd de heeren, mr. Goemau Borgesius, v. d. Willigen, Kerchem, Egeliug, dr. van Ho9rn, v. Verschuur en vau Dedem (Hoorn.) Aan het bestuur werd opgedragen, zich, als dan wenscbelijk blijkt ua de indiening van het ontwerp van wet tegeu het druukmisbruik (thans bij deu Raad vau State) te wenden tot de Tweede Kamer. Van de besturen der spoorwegmaatschappijen zal worden verzocht het verbod voor ui hare beambten, om ouder den dienst drank te gebruiken. De Mi nister van financiën zal men verzoeken, strenger te doen zijn op de toelating van verkoopt rs van sterke dranken langs de grenzen, dun thaus (in bet be lang van de schatkist) het geval is. Vele belangrijke onderwerpen werdeu vervolgens door leden vau het bestuur en andere leden ter tafel g< br.c' t, o. a. het oprichten van stuivers «paarbanken door de af- deeliugen van den Bond, wat te Amsterdam en Haarlem reeds uitstekend is geslaagd. Bij bet de- Eartement van oorlog zul worden aangedrongen op et nemen van maatregelen, waardoor hét misbruik: van drank bij de verdedigers des vaderlands wordt tegengegaan. De //International Bell Tclephon-Company" van New-York heeft hier te lande eu in België concessie gevraagd voor den aanleg eu bet onderhoud vpn telephoougeleidingen, ten einde dit nieuwe gemeen* schapsmiddel iu te voeren, vooreerst te Aineterdum en te Rotterdam. De afdeeling Rotterdam, Schiedam eu Omstreken van de //Iiollandsche Muatsehuppg van landbouw" en de Nedtrlandsche Maatschappij van Tuinbouw eu Plantenkunde hebben te zamen eene teutootisielliug uitgeschreven, op het gebied vau zuivt Ibereiding eu de tweede op het gebied vun planten eu bloemen enz., welke van Zaterdag 4 tot Dinsdag 7 September a. s. in het Algemeen Verkooplocaal aan den Oost singel te Rotterdum zal gehouden worden. De zoo nauwkeurig raogefyk ingevulde inschrijvings- bfljetten moeten voor of op Dinsdag 24 Augustus franco zijn ingezonden bij don voorzitter of secreturis vau het bestuur. De prijzen welke uitgeloofd worden, zullen beslaan in medailles of geld, eu wel gouden of 50, ver guld zilveren of 15, zilveren of 10 en bronzgn of 5. De inzenders zullen op hun inschrgvings-biljet moeten vermelden of zij medailles of geld verkiezen. Bg het programma worden gevraagd in Afdeeling I, ZuivelA. Boter op de van ouds gebruikelijke wijze vervaardigdB. Boter op eenige andere wijze vervaardigdC. Kaas op de van onds gebruikelijks wijze vervaardigd D. Kaas op eenige andere wijze vervaardigd. Afd. II behelst de Planten en Afd. III Afgesneden Bloemen, booqnetten enz. Inzendingen buiten het programma, behoeven, om toegelaten te worden, het verlof van bet bestuur en kunnen prijzen op voordracht van de keurmeesters erlangen. Voorts wordt nog medegedeeld, dat onder nader te vragen goedkeuring vau de bevoegde macht, een verloting van tentoongestelde voorwerpen aaa de tentoonstelling zal verbonden worden. Het programma is thaus reeds verkrijgbaar. Van 22 tot 29 Augustus a. s. zal te Brussel een internationaal onderwijs-congres gehouden worden, f fssrtoe de Belgische /,Ligue de l'enseignement" het initiatief geuomen heeft. Het reeds vastgestelde programma omvat sommige der gewichtigste maat* schappelijke en opvoedkundige vraagstukken, die met het voorbereidend, lager, middelbaar eu hooger onderwijs in betrekking staan. En overeenkomstig jen weiiscb, door het uitvoerend comité te kennen regeren, hebben eenige heeren van verschillende rich ting, die tot het algemeene comité van het congres lijntoegetreden, geraeeud hunne landgenooten lot het bijwonen daarvan met aandrang te moeten op wekkeu. Zij vinden daartoe te ineer vrijheid, nu tij in staat zijn, op de meest stellige wijze degenen gerost te stellen, die reeds de vrees hebben geuit, dat het congres, meer of minder vastgekoppeld aan de feesten, die België ter herdenking aan zyne 50-jarige zelfstandigheid veeren gaat, allicht het karakter zou kunnen dragen van een voor het Ne- derlaodsch nationaal gevoel Muitende demonstratie. Pie vrees behoeft niemand te koesteren. Het cjugres lal geen deel uitmaken van het programma der feesten, die afgeloopen zullen zgn véordat het een aanvang neemt. En bovendien heeft het uitvoerend comité verzocht, aan de Nederlanders de verzekering te geven,dat dezen niets züllen hooren,. wat kunne rechtmatige gevoeligheid zou kunnen opwekken. Zg, die voornemens ziju aan het congres deel te nemen, zijn verzocht daarvan kennis te geven aan eender volgende heerenA. M^oeus, tc Utrecht, dr. A. Kuyper, te Amsterdam, prof. C. Pijuacker Hocdyk, te Arasterdam, en mr. A. Kerdjjk, te Delft, die tot bet geven van nadere iulichüngeu eu tot toe zending van bet programma enz. aau allen, die zulks verlangen, zich bereid verklaren. Woensdag numiddag wérd eeu zeer opmerkelyk rechtsgeding voor de Tweede Kamer der arrondisse mentsrechtbank tc Amsterdam bepleit. Het gold een vordering van de algemeen b kende naainlooze vennootschap de Rente cat sa tegeu J. van Zaaueu Co., tot sohadevergoeding wegens onrechtmatige daad, hierin besta »nde, datdeze zich had bediend van den naam Amt/erdamtcke ren te kat (administra tiekantoor van rentegevende fondsen en.); voorts strekte de vordering, dat de rechtbank gemelden gedaagde sou veroordeeld* zich te onthouden van het gebraik der benaming en deu eischer zou mach- tigeu, op kosten vau den gedaagde, iu enkele Aot- sterdamsclie en voornaamste proviucie bladeu het ver- oordeeleud vounis te pnbliCeereu. De vordcriug werd toegelicht door den advoóaat inr. M. J. Pijnappel, op grond lo. dat de Am- stardamsche reutekas ia geeu naamlooze veunootschap, en dus baar naam niet mag ontleenen aan het ou- derwerp hater onderneming of bedryf2o. dat zij geeu reute aanbiedt, gelijk de Rente Cassa,^ maar aflossingen met lotiugskansen en door id Mryd met haar naam repte uit te betalen, die wel geen fente uitkeereude Rente Cassa benadeelt; en 3o. dat zij beoogt zich de reputatie van sjlïdileit van audefen toe te eigeuen. rleiter trachtte voorts aan te toooen, dat genoemde gedaagde daardoor aau eeu solide in- richtiug als de Rente Cassa nadeel toebrengt en dat eeu solide naain door een insolide onderneming wor'.t geüsurpeerd. Deze laatste heeft lieh zelfs niet ontz eu, H*t publiek tegeu verwarring in naam te waarschuwen eu zoo deu dunk te verschaffen, alsof zg zou zgn de solide onderneming. Ook vesugde hij de aandacht van deu rechter op de beuamiiig van administratiekantoor, die ook met datzelfde, het publiek in verwarring breugende, doel was gekozen. Volgens hem is deze zaak bedenke lijker, omdat gedaagde, door inleggers van 10 te lokken, zich weudt tot het minder vermogend soms oukundig publiek. De advocaat mr. S. Kntz trad voor de gedaagde op eu protesteerde met deu meesten nadruk tegen dit iu rechten onhoudbare teudeoz-proces. Het ging, volgens pleiter, niet aan, dat hiervan eeu insolide persoon eu oudorueining werd gesproken, tonder dat daarvoor eeuig bewijs werd omgebracht. Hg meende voorts dat hier eeu gansuh andere naam was gebezigd. En de schrijfwijze eu de klank was eeu audere, ttrwyl er ook verschil in objeot en werkkring bestaat. De ouderneming van gedaagde heeft niet| te maken niet het doel der Rente Cassa. Dit zelfs is ook door de tegeuplciier erkend. Vol gens het Xederltindsche recht heeft men wel het re^bt eeu collectieven naam te voeren al is men geen venneotschap. De Tweutsche Baukvereeniging doet hetzelfde fii heeft eerst onlangs den naam B. W. Blijdeusteiu k Co. daaraan toegevoegd, dien zij ook wel eens wêgluat. Zij keert wel rente uit en wel oploopende rente gelijk met de aflossingen. Ilsre waarboigfondsen zijn bij een solide bankinrichtiug gedeponeerd en kunneu alleen met medeteekeniug van eeu geacht notaris wordeu opgevraagd. Zij is een commanditaire vennootschap en heeft dus geen aan firma's opgelegde ver^lichtingcu ua te komen. Pleiter trachtte voorts aau té tooneu, dat geduogde den naam van den eisoher niet had aangenomen; dat al ware dit het geval, hij daardoor nog geen onrechtmatige daad zou hebben gepleegd, en in ieder geval geene die aanleiding kon geven tot de vorderiug tot schadevergoeding, waarvan de schade niet is geposeerd noch bewezen kan worden, dat zij door schuld vau gedaagde is te weeg gebracht. Ook de plaating van een veroordeeleud vonnis iu dagbladen is in deze materie bg de wet bekend. De uitsprauk deelen wij later mede. Woensdag had te Amsterdam in het gebouw der Nederlandsche Bank de algemeene vergadering van stemgerechtigde aandeelhouders dier instelliug plaats. De voorzitter las het verslag voor, waarna het dividend over het botkjaar 1879/80 vastgesteld werd op 166 per geheel aandeel. De heer Jb. Fock werd als directeur herkozen. In de vacature, door het overlijden van den heer J. van Heukelom ont staan, werd voorzien door de benoeming van den heer H. van Eeghen. De aftredende commissarissen, rars. C. D. Asser eu C. H. B. B:>ot, werden her- kozen, terwijl in de plaats van de heeren mr. S. Vissering eu J. EBonuike, die bedankt hadden, benoemd werden de heeren mr. J. G. Gleichman te 's-Hage eu mr. F. Th. Westerwondt te Amsterdam. Aau het verslag is het volgende omleeudDe crediet-opera!iëu waren zeur beperkt; gedisconteerd eu beleend werd voor slechts 457 miüioeu of 182 millioen iniuder dan in 1878/79 eu nog benedeu het midden- cijfer der 10 laatste jaren. *H$t zou niet moeielijk geweest zijn zegt de directie aau onze ope- ratiëa grootere uitbreiding te geveb. Maar daartoe zouden wij 5t zonder schroom ons op terreiuen van het credieiwezen hebben moeten begeven, voor welke de krachten eener circulatie-bank eigenlijk niet be stemd ziju eu Welke, eeumaal betreden, rtiet gemak kelijk en vooral niet spoedig weder verlaten kannen worden, of door sterke verlaging der rente beneden die van het buiteulaud meer credietvraag ook ten behoeve van bet buitenland hebben moeten uitlokken, hetgeen echter buiten de algemeene bezwuien, aau een buitengewoon lage rente verbonden, thans het bjjzondere nadeel zou gehad bebbea om tot een voor ons muntwezen niet geweuschten uitvoer van goud te leiden." De Arnk. Ct. verneemt, dat dezen zomer te Arnhem een schietwedstrijd zal gehoudeit worden voor schut- terg, weerbaarheid en leger. By verscheidene levende vfcffohcu, die te Berlijn tentoougesteld ziju openbaart zich eeue ziekte, bestaan de iu een klierachtig gezwel onder de schabbeu. Vooral ouder de goud vissolen doet zich die voor en een groot aautal moest men verwijderen, daar men meent dat de ziekte besmettelijk is. Door eeu moedwillige» bezoeker der Duitsche vis- scherij-tentoonstelling is met eeu diamanten ring een snede iu den glazen wand van eeu der bassins ge geven. Eenige oogenblikken later sprong de ruit door den gang van het water stuk eu liep het bassin leeg. In het door de te Bordeaux en Hannover ge vestigde firma Lyuch Frèrcs, onder dagteekeniug van 3 Mei jl., verspreide wijnbericht leest raeu «Gedurende de vorige maand werden hier ter plaatse geeu belangrijke rakea gedaan, daar de eige naars vau wijnbergen ougehoorde prijzeu vorderen, die de handel nog niet geuegeu is te besteden, ofschoon de voorraad bijna is opgeruimd. z/De weinige oudere en oude wijnen die zich nog in eerste hand beviudeu big ren zeer gevraagd en wordeu duur betaald dit is zeer begrijpelijk wanneer men dén tegenwoordige» toestand vau ous land iu aanmerking neemt. Wij hebbeu verschillende goede oogsten noodig om de vtrlitzeu der laatste jaren iu te halen. z/Ouder den invloed van het mooie Aprilweder heeft de wynstok zicb uitstekeud ontwikkeld, zoo dat wy ditmaal gunstige verwachtingen omtreut den oogst mogen koesteren, ofsohoou tjoor de vorst vele stokken gedood zijn eu dit tiptoedop de hoeveelheid zal hebben. „By ern betrekkelijk goeden oogst in 1S80 zullen dus de nieuwe wijnen niet goedkoop wordeu; ter wijl de oudere en oude wyneu zeker niet iu prijs zullen dalen, daar deze soorten de behoeften der consumptie nog gedurende langen tijd zullen moeten berredigen." Een koopman te Hamburg zal geheel voor eigen rekening eeu kleine Noord-pool-expeditie doen onder- nemeu, met het doel om Eskimo's tot een bezoek aau Duitsohlaud te bewegen en om walrisscheu en andere Moordpooldieren Ie rangen. Geronden en aan het Bureau ran Politie gedepo neerd een goudeu OORKNOP. VRIJDAG, U MEI Tegenwoordig de bh. van Burgen IJzeudoorn, voorzitter, Reoiij, Prince, Lnijten, Kranenburg, Noothoven van Goor, Oudgk, Snel, Muller, van Straaten, Post Droat, Satnsoin, Straver, de Holte en van Iterson De ootulcu der vorige vergadering worden gelezen en ge arresteerd. Ingekomen zijn de rekening der Stedelijke Librye over 1879ter visie, eene missive vsn de Kamer van Koophandel eu Fabrieken dank zeggende voor het in de vorige vergadering aanhouden van het besluit omtrent het stoombootenveer aan de Vest, op nieuw een nader betoog doende vsn de noodzakelijkheid van eeue grooteren luifel en tot het doorrijden der vrachtwagens; wordt voor kennisgeving aangenomen een adres van eenige bandelaren en kooplieden, die voor noemd voorstel onderstenuen, wordt mede voor kennisgeving aangenomen. eene missive van de Commissie vao toezicht op het middelbaar onderwijs, dat zij inet genot gen gezien hebben het voorstel vau B. en W. tot bet beproeven om de Rijks Hoogere Burger school met 3-jarigen cursus te veranderen in eene met 5-jarigen cursusNotificatie. eeue missive van den heer mr. J. C. da Pui, kénnia gevende dat bij bcdaukt als lid der pl. Schoolcommissiewordt voor kennisgeving aangenomen. een adres van den beer L. Bnrgersdijk, verzoekende het opzicht te mogen houden over het verbouwen van een huis aan de Wachterstraat, toebehoorende aan den heer H. C Kortenoever; ter visie. een adres van J. J. van Wyngaarden, mededeelende dat vau hem 2 woniugeu iu het St. Anthonieklooster zijn afge keurd eu verzoekeude een strook gemeentegrond te mogen koopen van 1.25 c. breedte, bij eene lengte vsn 7-20 c. om alsdan die wouingeu ingevolge de bouwverordening in te richten, met eeu rapport vau B. en W dat hiertegeu bij hnn collegie geen bezwaar bestaat en hem alzoo 9 centiaren grond af te staan tegen f 6.per centiare; ter visie. eeu adres vau den beer C. A. Schooien, berichtende dat door hem aau B. en W is verzocht om aan zgn kaaspakhuis aau het eiud der Haven naar buiten openslaande lichtramen te mogen aanbrengen, doch zulks op grood der bouwverordening niet door B eu W. kou toegestaan worden, waarom hg alsnu verzoekt bedoeld art. in die verordening te wijzigen opdat ziju verzoek ingewilligd kan wordenop voorstel van den voor zitter wordt dit gesteld iu handen der Commissie over het bonweo, ter fine van bericht en raad. De heer Portnijn Droogleever komt ter vergadering, een adres van D. Huurman, verzoekende een atokje grond, muur en water aan de Bogen te mogen koopen; wordt geateld iu handen van B. en W. om bericht en raad. een adrea van C. J. de Gidts, eigenaar van ten stuk grond en een sloot aan de Karneinelksloot bij de derde kade, te kennen gevende dat ten gevolge der bebouwing de ingang van die kadu nu veel tn nauw ia en aanbiedende kostelooa aan de Gemeente af te ataan a. den grond tusschen, den hein gegeven rooings- lijn. b. de sloot ter lengte en breedte als valt aan de zijde der derde kade, op voorwaarde dat ae Gemeente voor hare kosten de geheele sloot deinps en een afscheiding hetzy met hekwerk of op andere wijze make, terwijl de requesirant dau door het leggen van een koker in zijn eigen gruud zorg tal dragen voor behoorlijke stroöming in het verdere gedeelte van de elootwordt gesteld in banden van B. en W. om bericht en raad. een adres vai? A. Grendel, nogmaals verzoekende de gerio- leerde grond echter het huis Pro Patria geheel of gedeeltelijk in koop of erfpacht te mogen hebb< n ter visie. een adres «an mej J. M «an Echten, hnlpouderwijzcres aan de eerste burgerschool voor meisjes, verzoekende eervol ontslag tegen 1 Augustuswordt dadelijk in behandeliug genomen en eervol verleend Aan de orde is eene wgziging van het kohier der plaatse lijke directe belasting, dienst 1880, naar aanleiding van eene missive van heeren Gedeputeerde Ststeu waaruit ten le blijkt, dat na onderzoek is gebleken, dat A. C. Schouten te Woerden zgn hoofdverblijf heeft en ia verschilleude belastingen ia aangeslagen, ook hier te recht op het kohier der pL dir. be lastingen moetvoorkomen, als zgnde hij des Woensdags, Donderdags, Zaterdags, Zondags en Maaudags in Gouda en op dien grond afwijzend op diens verioek moet beslist wor den ten 2e dat H. C. Kortenoever naar hun oordeel moet gebracht op 3000ten 3e dat het verzoek van C. Cla- mens, als te laat ingekomen niet-outvankelgk moet verklaard; op voorstel van den voorz. wordt het kohiir in dien zin ge wijzigd. De rekening van het Stedelgk Museum van Oudheden, dienst 1879, wordt goedgekeurd. De missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken betrekkelijk het stooiobooten-veerhuisna eenige discussie wordt ten voorstel van den heer Suel om het - aau le houden tot de nieuwe waterweg bekend zal zijn, aangenomen met 12 tegen 4 stemmen, die van de heeren Sanisom, Kraueuburg, Fortuijii Droogleever en Noothoven van Goor. Het adres van G. C van der Want, houdende verzoek om een stuk gerioleerde grond te mogen koopen of bnren; de voorzitter deelt mede dat door A. Grendel dezelfde gronJ wordt aangevraagd, waarom een nader puderzoek noodig is, en stelt voor dit aan te houden, hetgeen wordt goedgekeurd. Het voorstel van Burg. en Weth betrekkelijk eene Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. Na breedvoerige discussiu Wordt een voorstel van «len heer I.uyten om bet «nu te houden afgestemd met 19 tegen 3 stemmen, die van de heeren Lngteu, Kranenburg eo van Straaten; daarna stelde de heer Luyten voor om de, Rijks- in eeu Gemeente-Hoo gere Burgerschool met 5-jarigen cursas te veranderen, de voorz. antwoordde dat zulks f 6500.—- per jaar meer zoude kosten, waarop de heer Lugteo zijn voorstel introk en dut vaq B en VV. saugenomen werd met 15 tegen 1 stem, die van den beer van Straaten. De heeren Luijten en Kranenbnrg verlaten de vergadeiing. Daarna wordt herbenoemd tot Libryeméèster de heer dr. P. Terpstra. Benoemd worden tot hulponderwijzer aan de Openbare Tus- schenschool de heeren J. van Gorkum te Harmeien en W. de Ven te Scherpenzeel en tot bul ponder wijzeres San de El i sie Armenschool mej. F. A S. Fruijt van Hertog te op Zoom. Na machtiging om aan de genomen besluiten uitvoering te geven zonder resumptiu eindigt dc vergadering.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2