BINNENLAND. Dc Invoer van vee in Engeland. Burgerlijke Stand. hfp, die van dc ataatslioogescholen afkomen. Voor in eu luid Cazot in een onbewaakt oogenblik in den se- Iraa' beloofd, dat dit ook voor de vrije universi teit u zou openstaan. De mtutster van justitie heeft zijue meeuiug ken baar gemaakt over het nieuwe wetsontwerp op de drukpers, dat vastgisjehl is door eene commissie der kamer, waarvan Easiie de Girardin voorzitter is. Met 45 artikelen van do 67,- waaruit het ontwerp is sa mengesteld, heeft de minister zich vereenigd 22 ar tikelen heeft hij geamendeerd en 7 nieuwe artikelen auu de voordracht toegevoegd. De commissie kan met deze wijzigingen geen genoegen nemen. De Hamburgers zijn nog niet tot rust gekomen; zij vreezen voortdurend de plannen van Bismarck, die de gtheele Elbe als Pruisisch gebied beschouwt, terwijl dc beii^k-n-Etbe tot heden feitelijk voor Hapiburgsch gebied werd gerekend; het onderhoud der rivier tn de beb.iketiiug waren steeds het werk van de Hausestad. De bondsraad moet over de, St. Pauli-quaestie nog altijd een Insluit nemen en zal dat doen, wanneer het locale onderzoek is afge- loopeu. De Diritlovan Rome, bevat een opstel getiteld: «de nieuwe Europeesche poltiek," hetwelk opmer king verdimt, omdat dit blad een zeer officieus karakter draagt. Het gaat vau de stelling uit, dat de zege der liberalen in Engeland reeds in eene voraudering der gemeenschappelijke politiek van Europa merkbaar is. Aau de W higs wordt groote lof gebracht eu betoogd, dat zij de wetten en ver dragen, huu door de Tories nagelaten, zullen erken nen doch in ten anderen geest uitvoeren. Wat het Oostcu betreft, had het, kabiuet-Beaconsfleld het Berlijii9che verdrag slechts als een dam tegen liuslands vooruitdringen beschouwd; (Badstoue daarentegen iioudt wel aan het B lijnsche verdrag vast, maar beschouwt het als een middel, oui den toestand der bevolking van Turkije te verbeteren; hy verlangt niet slechts vau de ltussen dat zij hunne verplich tingen zullen nakomen, maar eischt dit ook van de Porte. De zending van den heer Goschen naar Konstanïinopei moet in dezen geest worden opge vat; eveuzoo heelt de weldadige invloed van Engeland zich in de zaken van Montenegro doen gelden. De op zich zelf staande protesten der mogendheden tegen de handelwijze der Porte zouden zonder gevolg gebleven zijn, indien Engeland niet den eersten stap had gedaan, om door eene gemeenschappelijke nota de rechlstreekscUc overgave van het aan Moutenegro afgestane gebied te verlangen waartoe indertijd met medewerking van Italië besloten werd. De Diritlo. zegt verder: «Ook in andere quaestiêri der Euro peesche politiek is eene verandering gekomen. Het verbond tusscheu Oostenrijk, Duitschlaud en Engeland legen Rusland, schijnbaar in het belang van den vrede, doch inderdaad gevaarlijk voor Europa, is outbóudeii. En thans wedijveren Oostenrijk en Duit&ohlaud van de eene, Engeland van de andere zijde, om zich Rusland tot viiend te maken. In elk geval heeft de spanning opgehouden, welke ten gevolge van de besprekingen te Weenen tusscheu Öostenr.jk eu Ruslaud, zoomede tusschen Duilsch- land en Rusland was ontstaan. Eu het gevaar eener botsing tusscheu Engeland en Ruslaud iu Azie is op den achtergrond getreden. De vrienden van vrede, vrijheid en rechtvaardigheid kunuen zich over deze uitkomst niet anders dan verblijden. Men moet hierbij niet uit het oog verliezen, dat dit opstel kennelijk geschreven is met het oog op de parlementsverkiezingen, welke thans in Italië plaats hebben. Het doel schijut voornamelijk te zijn om te doen uitkomen, dat Italië zich door de verdiensten zijner regeeririg reeds sedert lang in overeenstemming bevindt met de politiek, welke door deu omkeer, in Engeland de boveuhaud kreeg. GOUDA, 18 Mei 1880. Zondag werd door l)s. J, Kunppert aan het einde van den dienst in de Keuionstrantsche kerk mede gedeeld, dat He kerkeraad dier gemeente ter vervulling der vacature, ontstaan door het emeritaat van Ds. Schelteraa eu voortdurende door het bedanken van Ds. Hagen, het volgend alpbabetisch gestelde viertal had opgemaakt, de heereuM. J. Adriaui, Her vormd predikant te Warmenbuizen, J., J. van Iiille, llerv. pred. te Zaaudam, Dr. H. P. Schim van der Loeff, Herv. pred. te Bergen op Zoom en Dr. W. A. Terwogt, Rem. pred. te Hoorn, In de vergadering van hoofdingelanden van Rijn land op Vrijdag den 14den Mei, is voor de be trekking van hoogheemraad, opengevallen door het overlijden vau den heer J. van der Breggen Fzn een voordracht opgemaakt van 3 candidates waarop geplaatst zijn de heereu K. van der Torren Kzn., T. P. Viruly en nar. J. P. A, Teding vau Berkhout. Het uiteengaan der Tweede Kamer, na alle ont werpen die in staat van wijzen waren te hebben afgedaan,, gaf algemeen den indruk, alsof de werk zaamheden der zitting gesloten waren. Zyu wij goed iugelicht, dan is het echter de bedoeling, de Kamer nog op le roepen voör het outwerp tot iuvoeriug der schoolwet, waarover de rapporteurs dezer dagen het Voorloopig Verslag zullen vaststellen. Of dan ook de lleiitewet en het Strafwetboek aan de orde zulleu komen, zal, behalve natuurlijk vau de gezindheid der Kamer, ook hiervan afhangen, of die ontwerpen iu staat van wijzen zullen tij». (V. R. Ct.) De Nederlandsche regeerings-coramissie voor de iuternatiouale tentoonstelling tc Melbourne bericht, dat zij met het einde vau deze maand de voor de tentoonstelling bestemde goedereu verzenden zal. Zij geeft iu overweging de goederen, voor zoover zij door zeewater of ongedierte aan boord beschadigd kunnen worden, te verpakken in blik en hout. Uiterlijk den 25n dezer zullen de goedereu bezorgd moeten worden, te Amsterdam adn het adres van het purperhoeden veempakhuis Arend A. Prinsengracht bij de prinsenstraat, te Rotterdam aan het adres der heereu P: A. van Es en Co. Door het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland is tot lid der synode gekozen ds. E. Cesar "Sogers, pred. te Leiden, en tot secundus dr. van der Flier, pred. in den Haag. De voorstellen der synode in zake art. 38 godsd. ouderwijs werden met eenparige stem men onaanneinelyk verklaard ook de kerspelvorming, aooals zij voorgesteld werd door de synode, vond geen bijval. Aan eene particuliere correspondentie, dd. 1 April 1880, ontleent de Arn/i. Ct. liet volgende«Van de 24 uren, die wij bij Atjeii vertoefden, heb ik gebruik gemaakt om met een klein roeibootje óau wal te gaan en, bi) een temperatuur vau 35° Oelsins, ooggetuige te zijn van alle hetgeen de nieuwsbladen ons nu en dan van deze streek hebben weten te verhaleu. Prachtig is er de natuur, bij aankomst aan weerskanten vun de ree verheffen zieh verbazend hooge bergen die, tot aau hun kruin dieht begroeid, een indrukwekkend schouwspel opleveren. Eene goede landingsplaats voert ons tot een fraaien weg «aar Oleh-leh. Van daar rydt een spoortrein naar Kotta- Rudja, waar wij den veel besproken kraton aantroffen^ die ik, door de welwilieudheid van een aldaar toevallig aanwezige» ouden kennis uit B. geheel heb bëzieu. Bij die gelegenheid, viel mij het voorrecht te beurt den generaal van'der Hcyden te ontmoeten, wiens hoofdkwartier tegenwoordig hier gevestigd is, den beroemden „inissigit1* te zien, die weder opge bouwd wordt, de graven der gesneuvelden te bezoeken, euz. enz. «Het ziet er hier zóó huiselijk urt, dat ffieu zieli waarlijk geen denkbeeld vormen kan hoe hier nog betrekkelijk korten tijd geleden zooveel bloed gestroomd heeft. Er zijn flinke wegen aangelegd en bruggen gebouwd, waaronder eene zeer fraaie over de Aijeh-rivier. Men vindt hier een aantal Chiueezeny kortom al wat ons omgeeft doet uuu vrede en welvaart denken. «De Aijehers houden zich tegenwoordig ook zeer kalm, maar hebben trouwens ook weinig meer iu te brengen. Ik weet niet of bel u bekend is, dat Van der Heyden, zoouls ik hier vernomen heb, het bevel uitgevaardigd heeft, dat, indien er een Europeaan vermoord wordt, de dessa, waarin dit is geschied, den schuldige uitleveren of eene boete van f 3000 betalen moet. Op zich zelf beteekend die som niet veel, maar voor hen is zij aanzienlijk, want door den oorlog zijn zy totaal uitgeput eu bezitten ik zou haast zeggen geen 3000 ceuten iAeer. Dat dit bevel hun angst heeft aangejaagd, zult ge u kunnen voorstellen." Te Nieuwkoop en te Wormerveer beerschen de mazelen tbnns epidemisch. In laatstgenoemde plaats wordt een der openbare scholen doorslechts 40 van de 267 kindereu bezocht. Naar men verneemt, stelt de heer H. W. van Marle te Arnhem pogingen iu het werk om gedurende den a. s. winter openbare en particuliere huizen té 's-Hage uit een centraalpunt te verwarmen, evenals dit in de afgeloopen winter iu Amerika is geschied. Hij heeft zich bij een adres tot den gemeenteraad gewend om vergunning té bekomen tot het leggen van een buizennet door de straten. Ter aanvulling van het vroeger bericht, brengt het }Vtekbl. v. h. R. iu herinnering, dat volgens het speciaal reglement van orde voor de behandeling van het strafwetboek, slechts een enkel verslag te ver wachten is, rekenschap gevende van het onderzoek der kamercommissie, van haar schriftelijk en mon deling overleg met dc regeering, vin de resultaten ^y.an dat overleg en dientengevolge van de wijzigingen, die door de regeering iu het ontwerp gebracht, of bij raeeningsverschil door de commissie voorgesteld worden. Wat nu den stund van den arbeid der commissie zelf betreft, wordt het vroeger bericht bevestigd, dat lij het onderzoek van het eerste en tweede boek werkelijk ten einde heeft gebracht en tevens verzekerd, dat zij zich voorstelt spoedig met het weinig omvangryke derde boek gereed telcoraen. Nota's, de uitkomsten van haar onderzoek van liet eerste eu een deel van het tweede bock bevattende zij» in banden vau den minister vau justitie. Eene nota, het overige deel van het tweede boek betreffende zal dien minister spoedig bereiken, en die omtrent ''liet derde boek zal niet lang daarna volgen. Het schriftelijk antwoord van deu minister op de het éérste boek betreffende nota js gereed en zal zeer spoedig in handen der commissie zijn. Hoe lang het overleg daaromtrent eu omtrent het overige ge- gedeelte vau het wetboek nog zal kuuuen doren, is moeielijk te bepalen. Volksonderwijs deelt méde, dat de heer M. I. van der Loeff te Euschedc zal uitgeven het Weekblad van de Vereeuiging tot bevorderiug vau het volks onderwijs en bet schoolbezoek. De uitgever Bécft zich verbonden voor 2800 's jaars bet blad te leveren in 9000 exemplaren. Het staat geheel eu uitsluitend ter beschikking van de Vereeuiging, uitgenoineu de voor advertentien bestemde ruiinte, welke de uitgever te zijnen bate mag exploiteeren. De fraukeerkosten bedragen ruim 2300 Vjaars, en de uitgever hoopt in de opbrengst der advertentien allengs eene vergoeding te vinden voor het belangrijke geldelijke offer, dat by aanvankelijk zich getroosten inóet. Van 4000, waarop de uitgave van het wëekMad door de Vereeuiging werd geraamd, blijft dus 1200 over, waarmede al btt overige, Vedactieloon, corres- udeutie, correctie euz. moet worden bestreden, r. A. Kerdyk heeft zich eohter bereid verklaard, voorshands zonder eenige bezoldiging zich te belasten met de redaótie. Den 4den Juli zal bet eerste nommer verschijnen. Na vele mislukte pogingen vftn de iyde der po litic tè Helder is het den Rijksveldwachter Thérti- meu gelukt, de hand te leggen op eene oude en zeer listige kaartlegster, van wie gezegd werd, dat zij uit de kuurt en uit koffiedik onfeilbaar de toe komst kon voorspellenOok by diefstal en lief desa voüturéu uus zij voor velen een onmisbare vroagbaak. Zij wist met zeldzamen tact de licht- geloovigheid eu domheid in haar voordeel te exploi teeren. Vooral in de winteravonden had ze vele bezoekers. %AU beeren en dames gingen dc pries- teresse van het lieldersche Delphi raadplegen. Van Tessel wordt aau het Handelsblad geschreven: Bollekriek is in een Tcsselsch feest, dut nog «feeds in eete geböuden wordt. Me! den lsten October vormeft de jongelieden van ieder dorp een zang- gezelschap», dat ouder de leiding van één onderwijze^ bijeenkomt om zich te oefenen in 't driestemmig zingen. De bflëéükdmat, die 3 unr van 's avonds 710 uur duurt, wordt gehouden in een herberg; ito 'i reglement der gezelschappen is echter steeds de bepaling opgenomen, (lat de herbergier geett spiritualiën mag tappen aan de leden van het ge zelschap; té weten gedurende de tfjd der bijéénkomst. Aan die bepaling Wordt zeer streng de hand gehouden en de ledefe vergenoegen zieh dan ook mét het ge bruik van «een koppie" (het drinken van een kop koffie en het nuttigen vau een stukje koek). In de pauze oefenen de jongelui zich1 verder in het voordragen vau gedichten, enz., en brengen opdis wijze een prettigen, nuttigen avond door. In Maart of April eindigen de bijeenkomstent en maakt de cfe penningmeester de rekening, op. Nu volgt de «bollekriek" of potvertering. Elk der jongelingen vraagt een meisjehet feest begint met het drinken van koffie of thee, waarbij eeu krontebol wordt ge nuttigd. Daarna treedt de speelman voor, en be gint de dans, die nu etf dan wordt afgewisseld met het zingén van gezelschapsliederen geeu straat deunen. Eerst legen den morgenstond scheidt de kriek en dagen eu weken daarna beeft men soms nog genoeglijke herinneringen van den «bollekriek." Drinkwater en typhus. In een dal van den Caterham brak onlangs een epidemie van onderbuiks- typhus uit. De ziekte ontwikkelde zich op drie verschillende punten van het dal met groote snelheid, zoodat weldra ongeveer 300 personen daaraan ziek lagen. Men zocht naar de oorzaak, en meende die gevonden te hebben in het feit, dat een werk man, die aan een beginnende onderbuikstyphus leed, bezig was geweest met het dieper graven vau eeu der bronnen, uit welke het water voor de verschil lende- plaatsen van1 het dal wordt verkregen, en dat dit water vermoedelijk zou zijn verontreinigd door da uitwerpaelen van dien patient. Dadelijk werd toen de bron gesloten, en terstond nam de groote uitbreiding der ziekte af en had de epidemie weldra haar einde bereikt. Te Reigate, dat op een andere manier van water wordt voorzien, was geen enkel ziektegeval voorgekomeu. Om natuurboter vnu kunstboter te onderscheiden, neemt men een stukje van de te onderzoeken boter ter grootte van een erwt, en drukt dit met een dek- glaasje sterk plat. Bij een vergrootiug vun 300 a 400 maal Vertoont dan echte boter onder het mi croscoop geen kristallijne Vormingen. Kunstboter, of met deze gemengde natuurboter, doet dat wel. De oorsprong van die iiftöldvormige en hoekige deeltjes moet gezocht wordett iu het rundervet, dat zich iu de kunstboter beviudt, eu wel iu de stearine daarvan. Varkensvet vertoont zulke kristallijne deeltjes niet. Wittstein, Lamprecht, Taylor eu anderen hebben deze bevindingen geconstateerd. Een tienjarige knaap te Thalon bij Fulda, had, een koe naar de weide brengende, het touw waarmte hq het dier leidde, oin het lyf gebonden. De koe schrikte van het opsteken van een parapluie, ging aan 't hollen en sleepte het kind iu xyn vaart mede, zoodat van den armen jongen weldra niéts méér dan het schrikkelijk verminkt lijk was te vinden Te Biebrich heeft men onlangs het beschamend schouwspel gezien van een dronken voerman, die door zijn paard naar huis werd gebracht. Het «stomme dier" schoof met zijn kop den «denkenden mensch", die haast niet meer staan kou, gednrig voor zich uit, trok hem terng als hij een verkeer den weg wilde inslaan: en leidde hem zoo, tot groot vermaak van de toeschouwers, naar den stal. Het vervalscben neemt toe; nu reeds maakt men melding van een voor de helft vervalschte vrouw. En dat niet schertsenderwijze, maar iu vollen ernst. Naluurlyk heeft het geval in Amerika plaats geluid. Zekere Bradford eischt vau zijn schoon vader, een ryk geworden varkenskoopman, 5000 •dollars of 12,500 schadevergoeding, omdat de schoonvader, Mac Gratb hem in miss Orath een voor de helft vervalschte vrouw heeft gegeven! De rijke miss liep eeu beetje mank eu Bradford wilde wel weten, wat daar de reden van was. Och autwoorde de aanstaande schoonpapa, ten beetje «lijf iu de knie. Goed, Bradford deed zyne liefdes verklaring, kreeg van de blozende schoone hét jawoord eu ontdekte na het huwelijk, dat zijn vrouw voor een deel uit kurk bestond. Het irekbeeu was een kurken kunstbeen, dat 's avonds losgegespt en voor het bed op de tafel ueergelegj werd. Of men dit in Ametika als «bedrog in den aard eener koopwaar" zal bedchonwen, is nog de vraag. Eeu der meest byzondere exposanten op de Ber- lynsche visscherij-tentoostelling is voorzeker de Italiaan Cirio. Nog zeer jong zijnde, vestigde hij zich als fruit- en groentenbaudclaar te Turijn, en stond weldra 5n betrekking met alle hoveniers van den omtrek. Langzamerhand begon hij eeu export-handel, eu tegen woordig verzendt Cirio ulleeu langs deu Breuner- 8poorweg jaarlijks' S00Ö waggons met fruit en eiereu geladen. Men berekent dat hij het laatste jaar alleen 1,200,000 kooien naar Berlijn gezohdeu heeft, die daar tegen denzelfden prijs als in Italië verkocht Worden. (Öok in Amsterdam heeft Cirio een filiaal- handel.) Hij Woont nog steeds iu ^urijn, doch de zetel van zynen baudfcl is te Florence. In het zuiden van Italië Worden ddor heiti vele landerijen bebouwd. Bovendien verzendt Cirio eèu groóte menigte visch, en tfog onlangs veriykte' hij z§n vaderhutd met een nieuwe brbn van welvaart door het aanleggen iu de golf van Taranto vau ocsterbaukeu. Het bestuur der Vereeniging tot voortdurende ondsrsteuning der nagelaten betrekkingen van ver ongelukte SchevenihgBche visseher heeft rekening en verantwoording gedaan over het 20ste boekjaar. Hoewel dit jaar zich niet door buitengewone rampen kenmerkte, was eene som vau 5301.50 noodig oio aan vier en zeventig weduwen en drie en tachtig wezen eenige ondersteuning uit te reikendeze be droeg voor eerstgeuoemden een gulden 's weeks ge durende het gi het le jaar, en voor laatstgenoemden vijftig cent 's weeks gedurende de maanden November, December en Januari, en twintig cent 's wééks ge durende de overige maanden. Het aantal begunstigfcrs verminderde dit jaar, zoo door overlijden als door bedanken, \veder met 171; gelukkig wordt het hieruit voortspruitend geldelijk verlies eenigerruate vergoed door de ont- vaugst van eèn' léga&t, groot honderd gniden, van wylen mejuffrouw Alida Weert», 'en van een legaat van twee honderd acht en vijftig gulden lè^é °ent, van wijiep vrouwe E. L. J. Haan, weduwe van den lieer B. Eigeman, waarvan met dankbaarheid melding wordt gemaakt. Daar de vaste iukomsten der Vereeniging op verre iia niet toereikende zijn om hare uitgaven te dekken en het ontbrekende uit vrijwillige bijdragen moet worden, wordt elke gift, hoe gering ook, door het bestuur op hoogen prijs gesteld. Engeland ontvaugt voor een goed deel ziju vleesch, Hetzij in dvn vorm van geslacht, hetzij iu dien van lerend vee, uit het buitenland, en h» t kan daarom geen verwondering baren dat de openbare meening haren invloed doet gelden op het nieuwe ministerie om de met het oog op verschillende veeziekten ten bate vau den Eogeischeu veestapel ingevoerde be lemmeringen van den invoer zoodanig te wijzigen dat zij niet tc zeer de verhoogiug van de vleesch- prijzen in de band werken. Eene wet van 1878 geeft aan den Privy Council de bevoegdheid om bepalingen vast te stellen op den invoer van «vreemd vee", eene benaming waar onder verstaan worden alle runderen, kalveren, schapen, varkens en geiten welke ingevoerd ziju om dadelijk te slachten, om te vetten, om tentoonge steld te worden eu om iu den Engelscbcn veestapel te worden opgenomen. Dcc ln Januari 1879 trad eene beschikking van den Privy Council in werking volgens welke geen levend vreemd vee voor voedsel mocbl worden ingevoerd uit eenige baven van Europa beoosten eene lijn, welke men van Riga naar Genua zou kunnen trekken. Slechts in eene haven, Sout hampton, mocht vee uit de Russische havens aan de Oostzee worden ingevoerd, onder strenge bepalingen vau quarantaiue, mits het bestemd was om tentoon gesteld of in Engeland geacclimatiseerd te worden. Dit de overige landen van Europa, behalve Denemarken Noorwegen, Zweden, Spanje en Portugal, mag het vreemde vee slechts in zes Engelsche havens, Deptfort, Goole, Grimsby, Hartlepool, Plymouth en Sunderland worden gelund op eene opzeitelijke daartoe aange wezen losplaats en ouder de voorwaarde dat het binnen twaalf dagen na de lossing worde geslacht. Aau deze beperkende voorwaarde is dus ook het Nederlaudsohe vee onderworpen. Spoedig werd, bij afronderlyk besluit, ook bet vee uil de Vereenigde Staten aan dezelfde bepalingen onderworpen. Twee vragen doen zich in dezen toestand op. Ten eerstezijn de groote beperkingen vau den in voer gewettigd door het gevaar van besmetting, voor den inlnndschen veestapel? En ten tweede weikeu invloed oefenen zij uit op de vleeschprijzen? Beide vragen zijn onafscheidelijk van elkander en lossen zich voor de wetgevende macht op in de vraag welk belang het zwaarste wegen moet na nauwlettende overweging vau de bezwaren. Dit is een economische vraag van het hoogste gewicht, niet alleen voor Engeland, man? ook voor de veeteelt van andere landen, hoewel uit den aard der zaak alleen het Engelsche belang den doorslag moet geven. De be- slissii.g zal zeer moeilijk zijn, omdat de Engelsche veefokkers, naast het belang bij de gezondheid van hunnen veestapel een belang hebben bij hoogere prijzen, die dgor iedere beperking van den invoer worden bevorderd. Eene onpartijdige studie der statistiek is de eenige weg om tot een slotsom te geraken. De ingevoerde belemmeringen hebben na tuurlijk de gelegenheid gegeven om tot zeer volledige cijfers te komen. Wij geven er enkele die ons zullen helpen om het verloop dezer belangrijke vraag bij onze naburen te kuuuen volgen. ln 1879 werden ingevoerd 1,241,847 stuks vee, iets meer nog dan in het voorgaand jaar, toen de beperkende bepalingen nog niet in werking waren. Buitendien leverde lerlaud aan Engelaud eu Schotland 1,744,404 stuks. Dit was iu een jaar waarin de nijverheid kwijnde, zoodat men kan aannemen dat de koopkracht in de fabrieksdistricten in gunstiger tijden nog'aanmerkelijk zal toenemen. De groote afmetingen, welke het vervoer over zee neemt, maakt van de voorwaardeu onder welke dat vervoer plaats heeft een zeer belangrijke factor iu den prijé van het vleesch. Het vervoer laat nu en dan veel te wenschen over. Uit officieele, bij den «Board of Trade" ingekomen rapporten blijkt dat verleden jaar alleen van het in de Vereenigde Staten gescheepte vee 14,024 stuks werden overboord ge worpen, 1249 dood gelost werden en 455 zoo be schadigd of uitgeput waren dut zy oogenblikkelijk na de lossing moesten worden afgemaakt. Een schip, dé Sorrentoverliet New-York ra de bitter koude Januari-dagen met 300 schapen op het dek en 127 ossen tu«schendeks. In een storm spoelden al de schapen overboord terwijl 87 vau de ossen, of ge stikt of verpletterd waren, daar «nl de zwak ge maakte afscheidingen in den veestal zich begeven hadden." Het vep was holderdebolder in dep storm door elkaar geschad, en volgens rapport van den stuurman had men twee dagen we^k de doode beesten uit het schip te halen. Diep geladen schepen ver trekken midden iu de winter uit Amerika met ossen op het dek aan den mast gebonden, zoodat iedere golf die over het schip heen slaat hen treft In ééu schip stikten 357 ossen, wijl men door ruw weer een groot gedeelte van de reis de luiken moest gesloten houden. Wij willen het gebied der dierenbescherming voor het oogenblik niet betreden en slechts er op wijzen dat deze verliezen eene verhooging der productie kosten vormen welke ten slotte den verbruiker van het vleesch treft. Men meene echter niet dat het vervoer in alle gevallen zoo gebrekkig is. Vele schepen toch vol brengen hunne reis iu goed weder eo het voedsel dat iu Amerika geladen wordt is steeds zeer goed. Het is meestal maïs en geperst hooi, terwijl nu en dau stroop met warm water gevoerd wordt, waaraan men een uitstekenden invloed toeschrijft. Onder gun stige omstandigheden wordt dan ook het vee op de reis niet minder. Heeft het echter geleden dan ligt bet in den aard der zaak dat de zes of zeven dageu welke het gewoonlijk na de lossing nog in leven wordt gehouden, niet genoeg zijn om het te doen bijkomen. Wettelyke internationale bepalingen op het vervoer vah vee schijnen echter in ieder geval wenschelijk eu ouafscheidelyk vau het beginsel der bescherming van het Eugelsche vee tegen buitcnlandsche besmet ting. Waut zoo de ziekten niet door dit treurig vervoer ontstaan, worden ze er toch zekér door ontwikkeld. De onderstelling schijnt niet gewaagd dat Kiemen van longziekte zich ontwikkelen bij vee dat in den winter gedurende een overtocht over deu Atlantischeu Oceaan zijn stal op dek van eene stoom boot heeft. Toen de Privy Council het plan vormde om het vee uit de Vereenigde Staten aau dezelfde beperkingen te onderwerpen als dat uit een deel van Europa, schreef de Amerikaansche minister Evarts dat hij het zeer waarschijnlijk achtte dat de beesten de lojigziekte op de reis kregen, deelt door slechte ventilatie van de iu het schip gestalde* eu door bet blootstellen aan ruw weder van de dekla- diug. De Engelsohe en Amerikaansche veeartsen zijn bekend als zeer knap, doch hetzij ferecht of ten onrechte men beschouwt hunne adviezen niet zonder eenig wantrouwen, wijl de paniek voor de longziekte hun zoowel geldelyk als in maatschap pelijk aanzien veel goed heett gedaan. Gedurende het gauscbe jaar 1879 werd onder de 3,000,000 in lEugeland en Schotland ingevoerde stuks vee geen enkel geval van runderpest ontdekt, en men kan aannemen dat er scherp toegekeken isy wijl zelfs maar een geval de strenge maatregelen van den Privy Council veel steun in de openbare ineening had gegeveu en het toezicht door ambtenaren van denzelfden raad wordt uitgeoefend. De statistiek van andere ziekten bi) het ingevoerde vee vinden wij alleen voor dat uit de Vereeuigde Siaten, en deze luidt zeer guustig. Slechts 137 runderen leden aan longziekte, 33 schapen aau mond- en klauwzeer en 37 aan schurft. Hoewel men iu aanmerking moet nemen, dat doorgaans het beste vee wordt uitgevoerd, schijut de gezondheidstoestand van den Afberikaanschen veestapel in geen geval te moeten onderdoen voor (lieu in Engeland, waar iu het zelfde jaar, het jaar van de voorzichtigheid met den invoer, iu 63 graafschappen 4414 runderen door longziekte werden aangetast, waarvan er 4296 weren afgemaakt. Mond- en klauwzeer werd iu drie vierden der graafschappen van Engeland waargenomen, terwijl deze kwaal in Schotland niet voorkwam. Schurft bij schapen werd in 54,607 gevallen ge constateerd. Wij zullen over de slotsom, iu Engeland uit deze belangrijke gegevens te trekken, waarschijnlijk spoedig meer hooren, daar de zaak met het oog op het nieuwe ministerie warm gemaakt wordt. Vau het vorig kabinet hoopte men geeue inkrimping der beperkende bepalingen meer. De ministers wieu de zaak aangaat zijn sir William Harooutt, jmiuister voor binueulandaohc zaken, eu de heer MundelUt, vice-president van den Privy Council, welk lichaam wanneer er binnenlaudsche zaken te behaudeie» zyu steeds door zijn tweeden voorzitter wordt gepresideerd. 7 GEBOREN14 Mei. Maria Magdalena, ouders L. Sl« en- winkel en M Heetcnan. Aartje Jannigje, ouders P. Md en J. Key. Laaptie, oudtjrs G. van V\ ingerdeo en C. M Exalto. Leeodert Adriaous, ouders A. Nobil en L. Jonge- peel. Johanna Hendrïca, ouders F. Koetsier en 11. J. Bennie. 16. Louis Victor, ouders G. van Dncl Vis tn C. T. J. Kloppenburg. - 17. Ida Maria, oudera A- L Lari- velt en M. Hekker* OVERLEDEN: 14 Mei. A. M Kalf, wed. W. Danes, 76 j. 15. W. J. Brokaar, 3 w. -t-iS2Si

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2