Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I ■I 1880. N9 2456. BINNENLAND. Rechtmatige Hulde. BUITENLAND- I Zondag 23 Mei. poorweg. IT, Bullenlaiiilscli Overzicht. 1 >er flesch. Mineraal 1880. en 2e KI.) 1TBECHT naar 'ENINGEN. arden, 93. BJST GOUDSCHE COURANT BIJ deze Courant behoort een Bijvoegsel. i, 12.50, 3.-, >0, 5.25, 7.25, 5, 2.28, 3.35, 5, 9.35, 10.35. 15, 3. 3.5», 2.18, 4.5, 4.28, 3.43. II, 2.41, 3.43, 5, 2.41, 3.43, 1, 2.41, 3.43, Ouder leiding deze rereeuigiug STOUT, uit de valk Amsterdam. 11.15, 12.9, 55, 9.53. 10.—, 11.15, .45, 9.—. 10.10, 10.30, 35, 8.15, 9.30. 12, 8.23. J. 6.56, 8.88. 2.20, 7.7. 11.18, 12.12, 58, 9.57. 10.30. 10.40, ,0, 8.30, 9.30. 3,455,7.31. (KMAN. 1.31, 10.9. 10.9. 31, 6.—, 10.9. .34, 2.21,34, 4, 10.9, 11.1. 34. 2.21, 3-4, 10.9. IN en HAGE a AKNHEM. UIS, of voor nder letter B. IZIJL. alhier. GOUDA, 22 Mei 1880. Bij kon. b -sluit, is met ingang van 1 Juni 1880, benoemd tot directeur van het postkantoor te Gouda A. Simons, tbaiij directeur van bet postkantoor te Assen. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het Kan-* tongerecht alhier ror. A. Greebe te ’s Graven ba ge. Uit het vroeger vermelde viertal voor een predi kant bij de Remonstranische gemeente alhier, is het vol gende tweetal alpbabetiscb gekozen de hh. J. J. van Hille, herv. predikant te Zaandam en dr. H. P. Schim van der Loeff, herv. predikant te Bergen op Zoom, en daaruit is tot predikant beroepen de beer dr. H. P. Schim van der Loeff. Hoe men ook moge denken over het ont staan van den oorlog met Atjeh, welk oordeel men moge vellen over het vroeger en later gevoerde beleid op Sumatra’s noord-westkust, op Buitenzorg en in Nederland, hierover is men het algemeen eens, dat de in de laatste jaren verkregen uitkomst bevredigend is en grooten- deels te danken is aan den wakkeren Generaal K. van der Heijden, die met verachting van gevaar en lichamelijke tmart (een vijandelijk schot ontroofde hem een zijner oogen) den hem toevertrouwden post niet wil verlaten, voor het doel, dat hij zich voor oogen had gesteld, is bereikt. Men is het zeiden we daarover alge meen eens. De regeering erkende het door hem hoogeren rang en hoogere onderscheidings- teekenen te verleenen. Vele aanzienlijken, man nen der wetenschap en van hooge geboorte, staats- en krijgslieden, erkenden het door aan de uitnoodiging van enkelen te voldoen, die op ’s Konings verlangen het plan ontwierpen om den Generaal een stoffelijk blijk van natio nale erkentelijkheid aan te bieden. Ook in vele gemeenten van Nederland erkende men het reeds, door dit plan krachtig te steunen en ook in onze gemeente is thans eene commissie op getreden, die weldra aan hare stadgenooten Ijjsten zal aanbieden, op welke zij de toezegging van vele giften hoopt te ontvangen. Zij bestaat uit de heeren mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, Voorzitter, H. W. G. Koning, Penningmeester, D, Lulius van Goor, Secretaris, C. J- J. Byle- veld, A. Nortier, G. H. G. de Lange, R. P. M. van Alderwerelt en mr. J. Fortuyn Droog lever. De aard van het aan te bieden geschenk hangt af van de deelneming. Milde bijdragen, maar ook kleinere giften zullen op prijs wor den gesteld, juist omdat groote waarde wordt gehecht aan eene zooveel mogelijk algemeene, inderdaad nationale deelneming. Een volk, dat zijn groote mannen eert, het daardoor dat het zich bewust is van i op zelfstandigheid, op onafhankelijkheid, te heerschen tusschen de twee partijen in de Ver- eenigde Staten, en te oordeelen naa? de volmacht aan de gedelegeerden der verschillende Staten ge geven, zullen de stemmen zich over een groot aau- tal caudidaten verdeelen. Voor de republikeinsche conventie, welke te Chicago zal gehouden worden, wordt de moeilijkheid nog grooter, ten gevolge vau den bijzonderen toestand waarin generaal Graat verkeert, wien zijne aanhangers voor de derde maal het voorzitterschap willen opdragen, in strijd met de overlevering, tot dusver na Washington gevolgd. Van de tot dusver benoemde 650 republikeinsche gedelegeerden zullen 3t3 voor generaal Grant stem men, en onder hen zijn begrepen al de afgevaar digden van NewYork en Pennsylnavic, tegen wier benoeming van verscheidene kanten verzet is aan- geteekend. De andere stemmen worden als volgt verdeeld: 214 voor Blaine, 72 voor Sherman, 34 voor Edmunds, 17 voor Washburne. Laatstgenoemde heeft schriftelijk verklaard van alle candidatuur af te zien en generaal Grant te stemmen. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat de mees'e dezer ge volmachtigden ten slotte hunue stemmen zullen ver- eenigen op een der tegenstanders van generaal Grant. Er moeten nu nog J06 gedelegeerden gekozen worden, van welke 42 voor Illinois, waar de partij van generaal Grant ecuige kans schijnt te hebbben. Eene soiree musicale op 26 Mei is in ous laud, waar de lieve Meimaand, helaas de treurige reputatie heeft van November te willen evenaren, nog mogelijk en dat zij tevens vol genot kau zijn, zal uaar we hopen a. s. Woensdag door de Goudsche Zangver- eeuiging worden bewezen. Het programma bevat 1. Gesang der Geister über den Wassern (Goethe) van Ferd. Hiller. 2. Ein Gvistliches Abendlied (Kinkel) van Carl Reinecke. 3. Scbön Ellen (Geibel) van Max Bruch en 4. het eerste gedeelte van Men- dtltsokn* Paulus. Solisten zijn de voor onze stadge nooten ook door hunne initialen reeds bekende en hooggewaardeerde M. C. v. V. (sopraan), G. K. v. d. L. (alt) en C. C. H. P. (tenor), terwijl de baspartij door den heer Fel. D. van Leiden is op zich genomen. Ouder leiding vau den heer vau Milligen heeft j 0,18 reeds meermalen aangename avonden bezorgd en zeer vele stadgenootei, die niet tot de werkende leden kunnen bebooren, hebben'ge toond dit op prijs Ie stellen door als donateur of buitengewoon lid toe te treden. Toch zullen er nog wel zijn, die dit uaüeten, omdat zij wilden wachten op eeu nieuw vercenigingsjaar. Daarom zij hier op gemerkt dat het dan thans hun tijd is. Deze uit voering is de eerste van het jaar 1880/81. N oor donateurs en donatrices, die het recht hebben twee dames uil hun gezin te introduceeren, is de contributie minstens 5.voor buitengewone leden die ééue dame uit buu gezin mogen introduceeren 2.50. Morgen (Zondag) zal van halfeen tot twee uur op de Groote Markt alhier eene muziekuitvoering plaats hebben door het muziekcorps der dd. schutterij. In de zitting der Kötterdamsche Arr. Rechtbank van Donderdag stond o. a. terecht: D. H.» sjouwer wonende te Gouda, bekl. van )-VERZEKE- ixajvjD,» iij deze de eer irvanging van is, als en aangesleld te Gouda. 30. L J. LOT8IJ. tijd biedt zich gegeven en de oplossing van enkele punten van verschil is tot nader verdaagd. Nog altijd wordt beweerd, dat de werklieden door andere personen zijn opgezet en in sommige dagbladen worden zelfs daarvan de clericalen beticht en met name de Jezuïeten, die gaarne aan de regeering ongelegenheden zouden be rokkenen. Zulke beweringen ziju natuurlijk slechts zeer zelden te bewijzen, daar de raddraaiers, als ze er waren, wel zullen hebben gezorgd, goed achter de schermen te blijven. Sommige correspondenten verzekeren, dat de regteriug de bewijzen van deze clericale bemoeiing in handen heeft. Men zal wel zoo vrij mogen wezen daaraan ten sterkste te twyfcleu, totdat zulke bewijzen inderdaad worden geleverd. De Deensche Rijksdag, welke hareu arbeid in het begin van October 1879 begon, zal nog ougeveer twee maanden moeten bijcenblijven, tot afdoening van de ontwerpen, welke aangeboden ziju. De lang zaamheid der beraadslagingen heeft thans niet, als vroeger, haren grond iu eene stelselmatige oppositie der linkerzijde, waardoor de arbeidskracht verlamd wordt, maar in de onzekere partijverhouding, welke vóór eeu paar jareu door de scheuring in de linker zijde ontstond, doch waardoor tevens de voortzetting vau den wetgevenden arbeid mogelijk werd. De militaire wetsontwerpen, waarover verscheidenejareu vruchteloos was gedebatteerd, kregen dit jaar uitzicht op afdoeniug, ten gevolge van de toenadering der linkerzijde, of zoogenaamde radicalen, en der rech terzijde, ondanks het verzet der gematigden. Op 12 dezer werd dan ook het wetsontwerp op de re geling der marine door de Tweede Kamer met 59 tegen 29 stemmen aangenomen en deu daaropvol- genden dag werd ook het Wetsontwerp op de leger- organisatic by de derde lezing met 52 tegen 32 stemmen goedgekeurd, hoewel met zoodanige wij zigingen, dat de Regeering verklaarde er zich niet mede te kunnen vereeuigeu. Meu zal nu moeten afwachten wat de Eerste Kamer doet. Verceuigt zij zich met de Rcgeerings voorstellen en volhardt de Tweede Kamer bij Imar besluit, dan zou eene out- binding van het Folkething volgen. De ontbonden Ituiiaansche Kamer telde 508 leden van welke ongeveer 400 behoorden tot de ver schillende groepen der liberale partij. Er moet dus al een treurige verdeeldheid bestaan hebben om het drie eu eeu half jaar lang aau ieder ministerie ónmogelijk te maken de hervormingen in te voeren waaraan bet land behoefte heeft. Van die gansebe «.w—3— .FF-.- 33- voor het mi nisterie bij de motie welke aanleiding heeft ge- a— v_—ir... zijn recht gevolg hiervan in dat de conservatieve partij bij en<’ 1 1 bewustzijn is tevens een der beste waarborgen tot handhaving en verdediging van dat heilig recht. Dat deze waarheid ook door onze stadgenoo ten wordt erkend, moge de belangrijke som getuigen, die uit deze gemeentenaar het Hoofd comité zal worden gezonden. De Engelsche troonrede bevat niets bijzonders. De Frausohe Kamer, die eeu scbeepvaartkanaal van Havre naar Tancurville te behandelen had, is Weder gedurende eeu zitting opgehouden door den heer Robert Mitchell, een Bonapurtist, die de re geering interpelleerde over de schikking der schilderijen en het branden van electrisch licht iu den wSulbn." Zeer gewichtige onderwerpen voorzeker, maar de Fran- sohe republiek heeft er nog gewichtiger op hare agenda. De verwisseling aan het hoofd van het departe ment van binnènlandsche zaken is bijzonder kalm in haar werk gegaan. De heer Constans is een ge acht man en vertegenwoordigt ongeveer dezelfde politieke richting als de heer Lepere, zoodat hel algemeen karakter van het ministerie geene verande ring ondergaat. De bladcu behandelen deze zaak met bijzondere kalmte. De werkstakingen in Frankrijk zijn gelukkig zoo goed als ten einde. Van weerszijden is iets toe I meerderheid stemdeu slechts 154 leden moge klein en onbeduidend zijn, toont ook g^veu tot de ontbinding der Kamer. Het uoodzakelijk dat - deze verkiezingen eenige plaatsen zal winuen, zeker echter niet genoeg om op zich zelve regeeringspartij te worden. Op een twintigtal na zijn thans de resultaten der stemming bekend, en zoo wij de kans rekening der nieuwskantoreu op de herstemmingen mogen aanuemeu, zal do rechterzijde 171 leden tellen, de getrouwen van Cairoli-Deprctis 230 en de vol gelingen van Cripi c. s. 82. Evenals bij de reeds bekende resultaten dus geeue regeeriugsmeerderheid dan door eene coalitie van thans vijandige bcsland- derlen, tenzij bij de herstemmingen de openbare meemug zich meer neige naar de tegeuwoordige regeering dan de makers der medegedeelde kansre kening meeueu te mogen onderstellen. Iu elk geval moet de groote aanwinst der rechterzijde de liberalen tot nadenken stemmen, wijl zij zeker voor een groot deel te wijten is aan den ougunstigen iudruk, welken dt verdeeldheid der libende party in het land heeft moeten maken. De kiezers hebben recht om ver stoord te zijn op eene o’.ergroote meerderheid welke reeds in 1877 werd verkozen om de gemaalbelasting af te schaffen en hel kiesrecht uit te breiden en iu den sedert verloopen geruimen tijd dat werk niet heeft kunnen tot stand brengen. Uit de Vereenigde Staten van Noord-Ann-rika wordt gemeld, dat de republikeinsche en democra tische fraction in den loop der maand Juni moeten bijeenkomen, om elk haren definititven candidaat voor het voorzitterschap dei* Unie te kiezen, aangezien de volksstemming tot verkiezing vau deu President in den maand November moet plaats hebben, Er schijnt tot dusver nog veel verwarring

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1