Schuttersraad te Gouda. Kantongerecht te Gouda. ADVERTEWTÏÊN. Germania te Stettin. bedrisgelijke oplichting door het op den naam van zekeren van Vliet aldaar, halen vau twee oroodeu en van diefstal van lood. Eisch 3 maanden gev. cell. en 25 boete of 3 dagen gev. cell. Over 3 dageu uitspraak. Hen veraoekt oms te melden, dat de vergade ring der Ouderwijzers uit het revende District van Zuid- tiollaud niet heden plaats heeft, rooals elders gemeld werd, maar waarschijnlijk eerst over veertien dagen. Door het bestuir der Vereenigiug tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van onderwijzers in Zuid- Holland, te Leiden gevestigd, zijn circulaires verspreid om belangslt Huiden iu het onderwijs op te wekken nis donateurs toe te treden De mindere belang stelling, die het fonds by de jeugdige ouderwijzere •schijut te vihden, heeft het begluur hoofdzakelijk tot «dien stap bewogen. Ten behoeve een er waardige vertegenwoordiging •van Nederland op de eerstvolgende tentoonstelling van vet en zuivel te Londen, bood Z. K. H. prius breder ik eene bijdrage van jf 309 aan. 8t&ten-GeneraaL Eebsfe Kamer. Zitting wau 20 Mei 1880. In deae zitting is de heer van Naamen van fiSemnes als Hd toegelaten. Aan den heer griffier is toegestaan het curatorschap van het gymnasium te *bl|jvea waarnemen. lieden zyn drie ontwerpen aan «de orde gesteld. Daarna zal de benoeming van «een commies-griffier plaats hebben. Tbifcs zkt het licht het voorloopig versing van ■de tweede kamer over het ontwerp tot verhooging wan hoofdstuk V der staatsbegrooliug voor 1880, ter sake va** uitgave voortvloeiende uit het in werking treden der wet op btt lager onderwijs. In «dat verslag wordt eerst gehandeld over het gemis van het kon. besluit tot invoering. In al de uf- deeltngen werd door eeuige leden, ia eene zelfs door de groote meerderheid, bevreemdiug aan den dag ge legd, dat gelden voor het nitvoereu der bedot 1de wet worden aangevraagd vóór dat het konvbesluit is af vaardigt!, waarbij het tijdstip van het in werking treden dier wet bepaald eu das aan haar art. 93 ge volg gegeven is. Door de wijze, waarop deze zaak thans bij de kamer aanhangig is gemaakt, wordt voet gegeveu aan het misverstand, dat het tgdstip der in voering van de aret vau nadere medewerking der wetgevende macht afhankelijk is, terwijl dan toch de kouing alleen daarover beslist. De schijn wordt geboren, dat men aan de tegenstanders der wet ge legenheid wil geven hunne bezwaren nog nader te b-rde te brengen en in overweging te doen nemen, om daarna de wet al Qf niet in te voeren. Tegen deze bedenkingen werd aangevoerd, dat het toch in derdaad ongerijmd klonk van dat gebrek aan eerbied ca van beperking vau 's koning* vryheid te spreken, daar bet toch hier eene voordracht gold, die hij self aan de overweging der Staten-Geueraal had on derworpen en terwijl nog in de jongste troonrede werd verklaard, dat de bedoelde wet zoo spoedig mogelijk tal worden ingevoerd. Bij een deel der voorstanders van de schoolwet woog het financieel bezwaar. Uil dat oogpunt was de indiening van dit ontwerp zeer wel te verdedigen. Aan de thans gevolgde, handelwijze zou toch in elk geval dit voordeel verbonden zijn, dut, als de minister den koning omtrent het tijdstip der invoering adviseerde, hij tevens de zekerheid kon geven, dat alles voor het definitief in werking stellen der gemaakte bepalingen gereed was en niet weder door een votum der kamer kon worden gestoord. Als slotsom gaf de meerderheid der leden, die aan het sectie-onderzoek deelnamen, te kennen, dat ofschoou zij hare stem voor het ont werp daarvan niet zou afhankelijk stellen, zij niette- '/nin met den meetleu erust bij de regeering meende te 'moeten aandringen op het zoo spoedig mogelijk uitlokken van het bedoelde besluit. Omtrent de in voering moest zekerheid bestaan en die zekerheid wordt door het tegen woord ig wets-ontwerp niet ge- geven. Men berekende, dat de gezamenlijke uitgaaf van gtamttwege nog geen 4l/s ïniliioen zou bedragen en dus l*/s milioen minder, dan bet door den minister genoemde cijfer. De tweed* kamer der Staten-Geueraal zal vermoe delijk tegen het laatst van Juni men noemt den S2n worden bijeengeroepen tot voortzetting der werkzaamheden. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsont werp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op zout. De frandulense invoer van zout uit Belgie vereischt wettelijke voornam'ng de minister heeft gemeend in den tegeuwoorwgen toestand niet te mogen berusten, maar naar middelen te moeten omzien, om bet toexidh op den invoer te versterken. Men schrijft aau de Leid. Cl.- De roem van den Zeeuwscheu aardappel, dien niemand heeft durven ver- kleiuen, ook omdat mededinging onmogelijk scheen, is gelijk te wachten was, nog verhoogd, liet buitenland voorzag in een aardappel, die, van weikeu oorsprong dan ook, als Saksisch, l'oolsch of Russisch inge voerd, best kon voldoen, bij welks afzeuding echter veel zwendelarij heeft plaats gehad eu die, terwijl nu de nieuwe aardappel iu liet verschiet is, hoe bruikbaar ook nog, wel het minst aau deu stevigen Brielschen jain herinnert. Zeeland en Gelderlund blijveu de hoofdprovinciên tot het levereu van eeu duurzarneu aardappel. Maar nu zoo hoogst gemak kelijk andere hulpbronnen geopend zijn, waarmede zieh bijna iedereen tevreden stelde, zal de Zeeuwsche boer handelbaarder dan vroeger zich moeten toonen, zooals dan ook wel verwacht wordt, als de oogst vau deu laten aardappel aanbreekt auders keert hem ongetwijfeld menigeen den rug toe. In de nabijheid van Amsterdam, onder de gemeen te Nieuwer Ainstel, heeft de heer VV. M. Dijkman, behanger te Amsterdam, eeue stoom-kleedklopperij laten oprichteu. Zulk eeu machinale kleedkloppery bestoud tot dusver iu Nederland niet-, en evenmin, voor zoover men weet, iu het bniteulaud. De tapij ten of kleedea worden gelijkmatig bewogen laugs twee assen, waar vau de onderste met kloppers, de bovenste met schuiers is voorzien. Ofschoon de vin ding eenvoudig i9, mag zij verdienstelijk hecten, daar zij aan een zeer ougezouden en vermoeienden han denarbeid een einde zal maken. Woensdag had de oflicieele proefmaling plaat* van de stoommachine voor deu Wassenaarschen polder (gemeente Rijusaterwoude, Leimuiden eu Ter Aar). Deze machine, opgericht onder toezicht van den heer L. Kxalto, 1ste opzichter van den Zuidplaspolder te Moordreoht, bestaat uit twee direct werkende cen- trifugaalpompeu die elk afzonderlijk kuuueu werken, gezamenlijk van 67 paardenkrachten. Bij deze proef maling bleek, dat die machiues ruimschoots aan de gestelde eischeu voldoen, de wateropbrengst meer en het kolenverbruik minder bedroeg dan als voor waarde was gesteld, en dus den leverancier, den heer C. Blok, te 'sHage^ als geueraal-agent voor de firma Gwijue Co., te Londen, alle lof toekomt terwijl het machiiifcgebouw en ketelhuis, mede oader directie van den heer L. Exalto eu ouder dageiijksch toe zicht van deu heer vau der Vooren, door deu heer Ph. Verbruggen, te VVaddiuxveeu, opgericht, uitmunt door degelijke en soliede bewerking. Dc heer J. P. Lissone te Amsterdam heeft het plan gedurende dezen zomer gezelschapsreisjes door Nederland te orgAuisccren voor jongelieden ouder leiding van eeu onderwijzer. Eerstdaags verschijnt het programma voor de eerste reis van Amsterdam naar Maastricht. Voor ouders en voogden zal dit eeu welkome gclegeuheid zijn hun jongens op practi- sche eu aangename wijze hun vaderland te leeren kennen. Ei zijn maar al te veel die overbuiten- laudscbe badplaatsen en metropolen weten meê te praten, maar vau de achoonhedeu van hun eigen land geen fiauw begrip hebben. En de liefde tot den geboortegrond zal er na kenuismaking niet minder op worden. Men steune dus deu heer Lissone in zijne plannen, waardoor den jongelieden gelegenheid wordt geboden zulke aangename en leerrijke uilstapjes te maken. Na openbaarmaking van het door prof. Rijke uit gebrachte rapport omtrent de lichtsterkte vau het gas te Leiden, is door den gemeenteraad besloten, de lichtsterkte te brengen op een minimum vau 16 kaarsen op een afstand van 1100 meter. Na lange discussie weid bepaald, dat de prijzen voorloopig op 8 cent zullen blijven. Burgemeester en Wethouders hadden voorgesteld dien op 7 ceut te bepalen. Woensdag ochtend is in de Schie, te Schiedam, door de politie bet lijk gevonden van den telegrafist der Holl. Spoorwegmaatschappij aan het station aldaar, J. L. L., een jongmensch van 20 jaar Naar de N. R. Ct. meldt, is de verdronkene Maandag avond laat, na afloop van den dienst, met eenige medebeambten in vroolijke stemming een eiudweegs den Overschieschen weg opgewandeld, en is hij, niet ver van de plaats waar thans zgn lijk is gevonden, alleen teruggekeerd. Dinsdag ochtend verscheen hij niet aan het bureau, en in deu loop van den dag werd door een der stadsbeambten een hoed drijvende gevonden in de Schie. Door de politie werden daarop nasporingen gedaaD, welke het bovengemelde resultaat hadden. Het lijk is naar het drenkelingshuisje op de stads- werf vervoerd. Naar men verder verneemt, zou er vermoeden van geweldpleging bestaan, waartoe het op het lyk vinden van twee ledige portemonnaies eu eeu lichte schram aan neus en hand aanleiding geven. Bij deu heer officier vau justitie te Wiuschoten zijn van verschillende zijttea klachten ingekomen tegen zekeren Derk van der Veeu, die iu de courauten adverteert dat bij hem geldeu op hypotheek zijn te bekomen, en die, wanneer naar aanleiding daar van aanvragen oin geld bij hem worden gedaan, de aanvragers bij wijze van voorschot voor kosten eeue geldsom, varieerende van ƒ2.50 tot ƒ13 laat be talen, terwijl hij, wanueer rneu op het ontvangeu van het op hypotheek beloofde geld aandringt, zich inet uitvluchten van de zaak afmaakt, zoodat de aanvragers, zonder de verstrekte voorschotten terug te ontvangen, ouverriohterzake naar huis kannen gaac. Genoemde van der Veen heeft langen tijd verblyf gehouden te Stadsuiusselkanaal bij den kastelein E. Drenth. Hij is onlangs vau daar vertrokken. Burgemeester en Wethouders van Zwolle hebbeu met het oog op de aanhoudende droogte, tenge volge waarvan onderscheidene pompen geen water meer geven, tot nader aanzegging verboden stoepen of stiaten te schrobben. Ter verbeteringvan heft runderras in Amerika beeft een Amerikaan iu Friesland opgekocht 10 kalveren, 63 hokkeliagen, 26 koeien en 1 tweeja rige stier. HH. liqnidateuren der Afrikaansche Handelsver- eeniging te Rotterdam hebben aan de crediteuren dier vereeniging medegedeeld dat zij eene combi natie van koopers hebbeu gevonden, die de baten der vereenigiug geheel van hen heeft gekocht voor de som vau 2,311,241.91*/* zynde de balans- waarde, gelijk die door hen w*s opgemaakt. Hier mede is dus de liquidatie afgeloopen. Het bedrag is op 1 September 1880 ter dispositie van de schuldeischers die dan over het hnn komend divideud ad 17 Vs pUt. van het beloop hunner schuldvordering kunnen beschikken. Zij hebben evenwel ook niet uit het oog verloren, dat het hunne roepiug is om het belang van afle schuldeischers gelijkelijk ts behartigen. Zy verkochten de baten der vau rechts wege ontbonden vennootschap aan eeue oombinatie. Het was onmogelijk dit aanbod aan crediteuren te gelijk te doeu. Maar zij willen ieder schuldeischer in de gelegenheid stellen, aau dien inkoop deel te netnen. Daarom hebben zij aan den verkoop de voorwaarde verbonden, dat alle crediteuren der A- frikaansche Handelsvereeuigiug, voor bedragen van 1000 en hooger, het recht hebben, eioh alsnog bij die combinatie vau koopers aan te .sluiten, ieder in verhouding tot zijne schuldvordering a 17 Vs P^t. berekend. Na 20 Juni is bet recht tot toetreding vervallen. Als een merkwaardig nieuws op landbouwgebied kuuueu wij mededeeleu, zegt de Enkk. Ct.t dat op Dinsdag 18 Mei de eerste Streeker knollen (Meirapen) tei Broekerhaven zyu geladen voor de Amsterdamsohe markt. Gelijktijdig, en dit schijut nog nooit gebeurd zijii de eerste nieuwe aardappelen (een kwart mud), van den landbouwer K. Hauwert, te Broekerhufcn, naar Amsterdam verzoudeu. Zij waren reeds aardig van atuk en zagen er goed uit. Te Meppel had zich Zaterdag morgen 'als gewoonlijk tegen 9 uur, het einde vau den schoftyd, een aantal werklieden verzameld op de Kerkbofsbrug. Ook uu zaten eenigen op de leuning dier brug, toen eeu der kettiugeu brak en een tweetal iu bet diepe ka naal stortte. De een, R. Arp, werd spoedig er uit geholpen, daar hij nabij den wal was, doch de andere, J. Grouiger, geraakte onder de brug eu men kon niets meer van hem zien. Een Ifijarige knaap, A. Odding, ontdeed zich haastig van zgn schoeisel eu sprong te water om den drenkeling te redden. Hij zwom onder de brug en mocht het genoegen smaken hem aan den kant van het water te breugeu, waar beiden, met behulp van andereu, op deu wal werden gehaald. De redactie van het Aardrijkekundig Weekblad, uitgave vau de erven H. vau Munster Zoon te Amsterdam, deelt mede, dat hij, die op eenig punt van geografiscben aard iulichtiug verlaugt, zich des noods ongeteekend tot haar (adres Leiden) kan wenden. Ouder „Correspondentie" zal men dan in het Weekblad' het antwoord bekomen. Na al de klachten van onze visschers over de roofzucht en vernielzucht der Engelsche visscherb'edeo is het niet onbelangrgk het officiëelc verslag te lezen, op last van de Board of Trade dfoor den regeeriugs- cjmmissaris W. H. Digging opgemaakt. Daarin verwijten de Engelsche visschers aan de ouze bijna woordelijk wat dezen aan de Engelschen verwijten nl. het leegen der netten, het stelen van het visch- want enz., terwijl de Engelsche visschersvaartuigen „voor de overmacht der beter bemande Hollandscbe vischsloepen moeten onderdoen." Daarenboven wordt nog aau de Hollanders verweten, dat zg' de Engel- t 0 sch en jenever verkooppq, en zich mei visch laf en betalen ten koste van de reeders. Muil ziet het, de pot verwyt den ketel, dat hij zwart ziet. Donderdag werd te Amsterdam de jaarlyksche alge- roeene vergadering van het Ntderlandsche genoottchap tot zedelijke verbetering der gevangenen door deu voor zitter mr. S, Wildschut geopend, met een toespraak, waarin bestreden werd de tegen de Staatcommissie voor het Nederlandsch ontwerp-strafwetboek, de Neder- landsche Regeering en dit geuootschap door eenigen gerichte beschuldigingen van ziekelijke philanthropic. Spreker trachtte te betoogen, dat die beschuldiging onjnist is, en dat men hier te lande noch te snel, nog te ver is gegaan met het toepassen van die humane beginselen in bet strafrecht, welke door de wetenschap in overeenstemming met den geest des tyds gevorderd worden. Zg, die hier het utiliteits beginsel op den voorgrond stellen en de afschrik- Icings-theorie voorstaan, bemoeien zich met den schul dige als met een voorwerp, dat bniten de maatschap pij staat. Zij vergeten dat ook op deu Staat de verplichting rust om deu gestrafte deu terugkeer in de maatschappij, als beter meusch, mogelijk te maken. Dezulken mogen galg, strop, brandmerk eu geeselroede als hunne goden aanbidden. Spreker meend* echter dat bun verwijt van ziekelijke philau- tropie, ofschoon in den laatsten tijd met vernieuwde kracht op den voorgrond gesteld, slechts een laatste stuiptrekking is van een stelsel, door wetenschap en menschheid ten doode gedoemd. Spreker oordeelde 4st in den misdadige steeds de meusch moet wor den gezien. De straf, die eensdeels dienst om de gepleegde rechtsschennis weg te nemen, diene ander deels om den overtreder voor de toekomst zooveel mogelijk op den weg der zedelijkheid terug te voeren. Doof liet misdrgf verlaagt zich de mensch, door tracht men hem op te beuren. Spreker prees daartoe het penitentiaire stelsel en het cellulaire stelsel aan. Volgens hem was de toepassing der hu mane beginselen in het strafrecht geen ziekelijke, maar een ziektekundige philanthropic. De studie van deu ftaenhoh toch en zijn ziektegeschiedenis ligt daaraan ten grondslag op het andere stelsel rust veelal de blaam van ziekelijkheid. Of is het geen ziekelijkheid als men, ten einde raad, uit vrees en eigenbelang, den misdadiger het leren beneemt, ten einde hem voat altijd onschadelijk te maken, zonder te vragen of de rechter, die dat doodvonnis uit sprak, onfeilbaar was, zonder te beproeven of de diep gezonkene ook soms aog door een leven vol berouw zyn misdaad wilde boeteu? Of is er geen ziekelijk heid in dat stelsel, dat ly/straffec toepast op den meusch, folteringen van het lichaam, die, waar ze op bet redelooze dier worden aangewend om het aan den meusch te doen gehoorzamen, vaak afgryzen, steeds medelijden wekken Dat iu het andere stelsel de ernstige misdry ven minder waren, is niet bewezen, bet tegendeel is hier zelfs na afsobaffing der dood straf gebleken. Men ga dus met ernst voort op den weg, dien men iu de laatste jaren hier te luu- de is iugeslagen. De secretaris dr. E. Laurillard bracht het jaarver slag uit. De toestand van het genootschap is gunstig. Aan werk heeft het, helaas, niet ontbrokeu, op het moeilijk te bearbeiden terrein. Te betreuren is eohter het verminderd aantal werkkrachten. Het leden tal toch is Afgenomen. Tegenover een aauwiust van 45 staat een verlies van 81. Het ledental bedraagt thans 2633. Dat het getal cellulair veroordeeldeu hier te lands steeds toeneemt, blijkt o. a. uit de gerechtelijke statistiek, over 1878 aangevende, dat v»n 474 door de gerechtshovcu veroordeelde perso nen 355, dus 75 pet. tot cellulaire straffen z|jn ver oordeeld, en o, a. van de door de arroudissemeuts- fechtbauken veroordeeldeu 68 pet. Eenige maanden geleden besloot de hoofdcommis saris der gemeentepolitie te Amsterdam, dat de uit stallingen op St. Authouie- en Joden-Breedstraten, op grond der politie-verordeningen in het belang van het' openbaar verkeer moesten verdwijnen. De belanghebbenden adresseerden zich tot den gemeente- laad, met verzoek hen iu bet genot te laten hunner standplaatsen totdat de ontworpen overdekte markt op de te dempen Leprozengracht gereed zou zgn. Hoewel zich in den Raad een stem verhief, om te trachten aan de bedoelingen der adressunteu tegemoet te komen, luidde de beslissing op bet adres af wijzend. Voor eeuige dagen is de maatregel in praotyk ge bracht. Men heeft op den Zwauenburgwal tusscheu de Houtgracht en Zwauenburgstraat de kade aan den waterkant verhoogd en vau een negental lantaarns voorzien, en daar den venters plaatsen aangewezen. Deze maatregel was in de buurt alles behalve po pulair; slechts noode maakten eenigen van de nieuwe standplaats gebruik. Gisteren, een der drukste dagen voor dezen neringdoenden, kwam 't tot een uitbarsting. I» het HandeUUad wel ingelicht doft begonnen de ongeregeldheden, toen een inspeoteur van politie gelaste de uitstallingen weg ie nemen, die, niettegenstaande overal aauzegging was gedaan, op onderscheidene plaatsen werden neêrgezet. Bij eeu dier waarschuwingen tot installen, outstoud een volksoploop. De inspeoteur wérd in een kelder ge drongen, aan de agenten, die toesohoteu viel het zelfde lot te beurt. Dit was het sein voor een al- geheelen opstand op de Joden-Breestraat. Van de daken werden planken, steenen, en door de omstanders emmers vuil enz,, op de agenten ge worpen, die, in grooten getale naar de straat ge zonden, telken male, als ze een weerspannige in hechtenis trachten te nemen, zich met hunne stokken, ja zelfs met hunne sabels door eene tierende menigte moesten heenslaan. Tusscben 2 en 3 uur zag men arrestanten naar het bureau der 3de sectie sleepcn, onder een geleide van misschien wel vyf-en-twimig agenten, de blanke sabel in de hand om ruimte te houden. Menige inspecteur heeft onaangename oogen- blikken gehad, totdat versterking kwam. Vele winkels sloten de luiken en een zeer sterke politiemacht, in patrouilles verdeeld, doorkruiste gedurig de nu geheel van uitstallingen bevrijde straten en de aan grenzende bnurten. Van ernstige ongevallen is niets bekend. Een Amerikaausch dagblad is op den vermakelijken invql gekomen, om prins Bismarck uit te noodigeu hoofdartikelen te schrijven. En wanueer men de berichten uit Berlijn gelooven mag, dan was dit aanbod zeer ernstig gemeend. De vertegenwoordiger van het blad is opzettelijk daarvoor naar Berlijn gekomen en schreef van daar den Rijkskanselier een zeer beleefden brief, met verzoek, om wel te overwegen, welk voordeel zijn aanbod heb'oen kon voor de staatkunde van deu Prins. Eenmaal 's weeks zou het blad zyne kolommen openstellen voor een arti kel van Prinsen hand, lang of kort, a1 naar hem dit wenscbeUjk voorkwam en waarin hij a|jne staat kunde kon blootleggen. Dit zon dan uatunrlijk weder aanleiding geven tot levendig geschrijf en zoo zou de Prins iedere week het gevoelen van Europa over zijne plannen kannen vernemen en tevens het voordeel hebben van z|jne inzichten langzamerhand post te zien vatten iu de openbare meeuing van Europa. Voor ieder van deze opstellen, ook al telde bet slechts 20 regels, bood het blad 2500 dollar, dat is 130,000 dollar 's jaars, ei» om te bewijzen, dat bet volkomen ernst was, zou onmiddelijk 260,000 dollar worden gestort, zoodat do Kanselier voor twee jaren altijd zeker wezen zon, (tok al nam het blad geen regel van hem op. Bjj de ontvangst van dezc'n brief moet de Rijks kanselier hartelijk hebbeu geluchen, maar hij liet toch met den meesten erust uutwoorden, dat hij te vele bezigheden had, om nog aydere op zich te nemen. De kroniek meklt, dat hg', toen de brief verzoudeu was, eensklaps zich omkeorde en tot zijn zoon, graaf Herbert, zei„hoe domVe kouden hebben gevraagd of hij voor de helft van het geld een brief van u wilde hebbeu." Zyn goed humeur blykl de Kanse lier dus uog niet te hebben verloren. Men aegt, dat de onderhandelaar onniiddelijk naar Parys vertrokken is, om te beproeven of hg daar zijn gading vinden kon. Misschien zal hij i r spoediger slagen, want nu de journalisten diplomaten worden, zouden de diplo maten het wel eens 'kannen beproeven met de jour nalistiek. Uit Vlissiugen werd Donderdag aan de N. R. Ct. bet volgeude bericht Dezen morgen wer den de zeven uit Engeland terug gekeerde schipbreukelingen van den loodsscboeuer u°. I per mailboot van Queeusboro gekomen, aan de buitenhaven door een talryke menigte loodsen en familie verwelkomd. Betreffende de aanzeiling hoorden wij, dat op den 16 Mei, 'savonds ten elf uur, de schoener zeilende was op de hoogte vau het eiland Wight, bij prachtig helder sterrenlicht en zeer goed vuren gezicht de toplau taaru het iuternationaal seinlicht voor loods vaartuigen brandde uitmuntend. Men zag een stoomschip uit het wetten komen, toonende zijn rood en zgn toplicht. Aanvankelijk was men voor niets beducht, doch toen bet stoomschip nader kwam, ontstak irien tot driemalen toe een krachtige flambouw. Niets echter scheen het van z|jn koers te kunnen afleidé n. De stoomboot liep den schoener tusscheu de twos masten rechthoekig in de z'gde, teugevolge waarvnn deze na hoogstens drie miuuten in de diepte verzonk. Toen men vóó r het oogenblik der a&nzeiling alarm maakte, waren ilrie man op de wacht, t?rw|jl negen in hunne kooien sliepen. Aan zeven vau de twaalf opvarenden gelukte het op de stoomboot over te springeneeu tweetal zag men nog zwemmende, ra nar om zonder roddiug in de golven om te komen. De naam van het stoomschip is Taffeld, komen de van Louden, met steenkolen naar Dieppe, lit l stoomschip zelf kreeg belangryke schade in den boeg, veroorzaakt door drie gaten, zoodat hel vóór- compartirnent spoedig vol water liep, en men aan vankelijk vreesde dat ook de Tatjleld zou zinken. De goede zorg vau den Nederlandsohen consul te Portsmouth, deu heer van den Bergh wordt zeer geprezeu, daar hij op het bericht dqr schipbreuk van den inspecteur van het loodswezen tftldaar ontvangen, terstond naar Sautharapton is gereisd om alle verlangde hulp te vcrleeneQ. De verslagenheid en de deelneming na dit onge val is daar algemeen. Vier ran het vyftal, die ver dronken, wareu gehuwd. Bij vonnis van 11 Mei jl. zijn veroordeeld 1. M. de B, schotter, wegens gedrag tegen de ondergeschiktheid iu eeue geldboete van 3. 2. G. van I)., schutter, wegens plichtverzuim, her haaldelijk wegblijven vau de exercitiën (ouder ver- zwareude omstandigheden) in eene geldboete van ƒ15.- 3. M. van Dn schatter, wegens plichtverzuim, her haaldelijk wegblijven van de exercitiën, in eene geldboete van 5. en allen in de kosten. Terechtzitting van Woensdag 19 Mei 488CL KautonrechterMr. J. H. van MIEROJ?. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Mr. W. C. A. SCHOLTEN te Rotterdam. VEROORDEELD: ;1' A. S., arbeider te Gouda, tot -twee'boeten van 3.of gevangenisstraf van 1 dag voor «tfdere boete met verbeurdverklaring van de gebezigde fleur, wegens visschen iu den polder Stein onder Reeuwijk, in gesloten vischtgd eu zonder vergunning ton den rechthebbeude op bet vischwater- e-, M. deu O., visscher, oud 12 jaar, te Gouda, tot twee boeten van 0.50 of gev. *an 1 dag voor iedere boete met verbeurdverklaring van de. gebe zigde schakels, wegens visschen iu de Oude Gpouwe te Gouda in gesloten vischtgd en zonder vergbnning van de rechthebbende op het visohwater; E. van der L., arbeider te Reevwijk,- tot twee boeten van 3.of gev. van 1 dag voor Jedere boete met verbeurdverklaring van den gebeiigden schakel, wegens visschen nabij de Reeuwgksehe brug ouder Reeuwijk, zonder vischacte en zonder vergunuiug van den rechthebbende op het visohwater 1). van der G., landbouwer te Reeuwijk, tot twee boeteu van 3.of gev. van 1 dag voor iedere boete met verbeurdverklaring van de gebezigde aalkorf, wegens visscheu in de buurtschap Steiu ouder Reeuwijk, zonder vischacte en zonder vergunning van den recht hebbende op het visohwater J. 8., werkman te Rotterdam, tot eene boete van 3.of gev. van 1 dag met verbeurdverklaring van deu gebezigden bengel, wegeus visschen in de Rotte in gesloten visch tijd W. JL, arbeider te Zevenhuizen, tot eens boete vau 10.of gev. van 3 dagen en eeüi boete van 3.of gev. van 1 dag, wegens zonder eenig recht gaau over weilanden en bouwlanden van andereu in deu Tweemanspolder onder Zevenhuizen en zich aldaar bevinden met vier wildstrikken van koperdraad; C. W., arbeider te Zevenhuizen, tot eene boete van 3.of gev. van 1 dag, wegen3 zonder eenig recht gaan over weilanden en bouwlanden van audereu in deu Tweemanspolder ouder Zev.enhu^ep A. K., arbeider te Reeuwijk, tot eene boete van 3.of gev. van 1 dag, wegens zonder eenig recht laten gruzgn van twee hem toebehoorende geiten •op eens auders grasgewas, langs den Blinden weg omler Reeuwijk. BurgerlijkoSta n d. GEÜOIIEX s 19 Mei. VYiilem Johannes Jacobus, naders \V. Koet eu C. M. kloos. OVERLEDEN: 19 Mei. W. J. de Jöag, 2 j. U m. J. MachieUen, wed. vau M.»ide 'Vroon, il j- -JU). J. Bok, 4 m. M. Plu-ger, Meijer, ONDERTROUWD: 'yjh Jonkheid, 23 j. en J. Starreuburg, 20 j t« Alpheu, 30 j. en N. Schouten, 23 j. j. Sn A. ie Ikuyn, 30 j. J. Roulmees 56 j.'-sn irfe*an Wijngaarden, 52 j. W. H. de Waal, 20 j. en M. Melchert, 20 j. Deze Maatschappg sluit op zeer voordeeliga voorwaarden alle soorten van levensverze keringen, Lijfrenten enz. Prospectussen en inlichtingen bjj den Hoofd agent A. K. v. d. GARDEN, Turfmarkt 'Gouda.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2