BINNENLAND. Laatste Berichten. MARKTBERICHTEN. Burgerlijke Stand. Gouda Móordreeht dat hoogstens vijfhonderd communisten aan de be weging zouden deelnemen. De gemeenteraad van Parijs heeft zich de zaak aangetrokken en de houding van den prefect teu strengste a/gekeurd. I)e Duitsohfö bondsraad heeft, op de voordracht «ener commissie uit ziju midden, besloten om Altona iu te lijven bij hel Duitsche tolgebied op een tijd stip dut na ler bepaald zal moeten worden. Indien nu Hamburg in de positie vau eeue vrijhaven blijft, zal tusscheu zijne voorstad St. Pauli en het onmid dellijk daaraan g rentend Altoaa eeue linie van douaue met de noodige voortorgeu tegen smokkelarij moeten worden ingericht. Daarvoor zullen dure onteigeningen noodig zijn, en als'Hamburg daaraan moet medebetalei» wat waarschijnlijk i9 zal het voor de vrije stad eene dure grap worden om haren buurman binnen de tollinie te brengen. Door dat geldelijk bezwaar werkt de in beginsel be sloten inlijving van Altona op eeu nader te betaleu tijdstip als eeu dreigement tegen Hamburg. Men (ienkt in Hamburg uiet zoo eenstemmig over de uenschelijkheid dat de haven vrij blijve, nis men zou opmaken uit de berichten uit de koop stad gekomen, toen prins Bismarck met z ju plan voor dün dag kwam. De Hamburger Nachricklen bevat eeu uitvoerig en volgens de Kólu. Zeïtuny zakelijk artikel over de quucstic, waarin bet blad tot de volgende slotsommen komt. De iin- porthandel is, ondanks dat Hamburg eene vrijhaven is geb'.even, niet toegenomende kleinhandel neemt gaandeweg af; de waarde van den grond is ach teruitgegaan de algt metne welvaart vermindert van jaar tot jaar de begrooting der stad .ziet er treurig urt: de'overschotten van vorige jaren zijn verleerd en niets dan toenemende tekorten wachten de stad iu de toekomst. Aan deze waarlijk niet rooskleurige schildering knoopt het blad de vraag vast of Ham burg» vrijhaven de stad dan inderdaad zooveel voor deel bet-ft gedaan. De vraag is wat eenzijdig gesteld en zou met eene andere vraag kunnen beant woord worden Hoe zou het Hamburg gegaan zijn alh het geenc vrijhaven was gebleven? Deze vragen eischeu eeu zeer speciaal onderzoek. Het zij genoeg op te merken, dat men iu Hamburg gaat aarzelen en dat de geneigdheid op den voor- groud treedt om aan het verlaugeu van den kanselier gevolg te geven. Dan zou de coustitulioneele quaestie, dte de hoofden zoo warm heeft gemaakt, haar ge- wicht verliezen en zou het ook dwaasheid zijn 10 nrilüoes te besteden aan kosten eener afzonderlijke inlijving van Altona binueii de Duitsche tollinie. De paus heeft, volgens zekere telegrammen, te kennen gegeven dut hy Bismarck's ontwerp tot wij ziging der Meiwetteu afkeurt, vooral de bepaling volgens welke aan de Regecting vrijheid gelaten wordt om eenige voorschriften der Pruisische wet geving al dan niet uit te voereu. Niets natuur lijker dan zuik eeue afkeuring, doch de Duitsche ultramontaneH mogen wel bedenken dat zij alles goed of kwaad van de regeeriug moeten waehteu en dat deze ru eeue bijzonder sterke stelling zal siaau als zij zeggen kan: wij hebben het met geinatifedheid be proefd en de curie de hand gereikt, maar tevergeefs. De uitslag der herstemmingen voor de Italiaansehe Kamer verschilt weinig vau de vroeger medege deelde verwachting alleen heeft de rechterzijde eenige plaatsen minder. De officieuse bladen beweren ook, dat de ree iterzijde verloren heeft en berekenen het aantal der coustitutioneelen op 140, de conservatieven zelf rekenen echter 140 a 175 uit, wat bijua inet de vroegere opgaven overeenkomt. Gunstig is de positie vau de Regeeriug iutusschen in geen geval, waut van de herstelling van de eenheid ouder de linkerzijde hoort ineu niet meer. Men spreekt vau een wijziging vau het Ministerieelke Minister toch brengt eeu reeks van vrienden mee. Msgr. Domont, bisschop van Doornik, gaat voort met het plaatsen van opstellen in de liberale Bel gische bladen, over hetgeen hij noemt „het verraad van Leo XIII, die hem krankzinnig heeft doen Verklaren, om hem zijne bisschoppelijke waardigheid te ontnemen." In ziju laatsten brief aan de Etoile beige zegt hij o. a. „Ik weet maar al te wel, dat de partij, die zich de katholieke noemt, fel op mij gebeten is. Dat ik uit volle overtuiging de vernietiging dL-r partij weusch, kan haar niet onbekend zijn. Het zal voor haar eene reden te meer ziju ora te ver klaren, dat ik het verstand heb verloren. In het belang van den Katholieken godsdienst, voor het welzijn der Kerk, wensch ik uit groud mijus harten, dat de katholieke partij iu België nimmer de meer derheid in de wetgevende kamers mogen verkrijgen; ik wensch dat voortaan geen enkel priester zich met verkieingen bemoeie. Zoo deze wensch eene ver standsverbijstering is, ben ik werkelyk gek. Doch ceumaal vrellioht zal men inzien, dat mijne woorden niet zoo dwaas vijn als men tHans beweert. Ik ben krankzinnig, omdat ik naar de inspraak van mijn geweten handel." Men kan zich gemakkelijk de woede dewclericale partij in België voorstellen. Nog geen jaar geleden verkondigden de katholieke bladen den lof van den bisschop vau Dooruik, die de worsteling tegen de liberale regeering was begonnen en aanleiding had gegeven tot de bekende bisschoppelijke iustructiëu •waarbij al degeuen, die aan de toepassing der school- wetteu zouden deelnemen, met den bun werden be dreigd. Thans noemen dezelfde bladen msgr. Dumont krankzinnig; zijne brieven worden de wartaal van een ziek breiu genoemd. Men begint thans een juister overzicht te krijgen van den stand der partijen iu de Vereeuigde Staten van Noord-Arnerika, wat de aanstaande verkiezing van den president der Unie betreft. Tot dusver zijn 7 12 afgevaardigden voorde repubikeinsche conventie vau Chicago gekozen, op de 756 waaruit die ver gadering bestaat. l)e verdceling is als volgt 356 voor Grant, 223 voor Bluiue, 72 voor Sherman, 34 voor Edmunds, 17 voor Wushburne, 10 voor Wiudom. Alabama, Louisiana, Colorado en Idaho hebben nog geen gedèlegeerden gekozen. Meu be rekent, dat generaal Giwut 36 aanhangers ouder de afgevaardigden dier staten zal hebben hij zou dus 392 stemmen op zich vereeuigen, zijnde 13 meer dau de volstrekte meerderheid. GOUDA, 27 Mei 1-680. Bij de herstemming voor de Provinciale Stateu Ie Zuetermecr worden uitgebrucht 419 stemmen. Herkozen is de heer mr. J. G. Patijn met 224 st. In de zifting der Jiotterduinsche Arr.-Rechioank vau Dinsdag stonden o. a. terecht M. V., dienstbode, wonende te Boskoop, bekl. van, in dienst zijnde bij den winkelier B. te Gouda, tcu diens nnueele te hebben ontvreemd, gelden uit de winkellade, door den winkelier begroot op de som van 200. Eisch 1 jaar gev. E. v. D., arbeider, wonende te Sluipwijk, bekl. van diefstal van een scheermes te Gouda gepleegd. Eisch 3 maanden gev. cell. H. H., schipper, wonende te Krimpen a/d. IJsel bekl. van den Ryksveldwachter L., te Capelle a/d. IJsel, met een steeu moedw. verwond te hebben. Eisch 2 maanden gev. ctll. In bovenstaande zaken over 8 dagen uitspraak. De door dijkgraaf en hoogheemraden van Schie- land gisteren gehouden aanbesteding heelt den vol genden uitslag gehad I. het 3-jarig onderhoud van de 8 stuks Hooge- boezemmolens enz. in 3 perceelenle perceel aan J. vau der Loo te Kraliogeu, voor 91002e perc. aan Joh. van Oei te Delft, voor 1330; 3e perc. aan J. H. lleusden te Rotterdam, voor ƒ950. II. Herstellingen a<tu de Mans- en IJselhoofdeu, aan C. Luyeudijk te Gouda, voor 845. III. Leverantie van zwaar timmerhout in 2 per ceelen le perc. aan W. lloogeudijk te Gouda, voor ƒ1174; 2e perc. aan A. de Jong Zn. te Gouda, 1397. IV. Verzwaring aan de bedijking van den hulp- boezem en het leggen van een rietbeslag enz., aau T. Mudde Tz. te Lekkerkerk, voor 2200. V. Herstellen V0u dö def.cteu aan Schieiands hoogen Zeedijk, in 10 perceelen le perc. aau T. Mudde Tz., te Lekkerkerk, voor 270; 2e perc. aau L. Verroen, te Nieuwerkerk, voor 135 3e perc. aau A. Rolloos, te Capelle a/d. IJsel, voor 85; 4e perc. aau W. Rointyn, te Capelle a/d. IJsel, voor ƒ590 5e perc. aan C. Zaueu, tc Am- merstol, voor 2406e peic. aan A. Rolloos, te Capelle a/d. IJsel. voor 105 7e perc. aan W. Roraeiju, te Idem, voor 360 8e perc. aan G. vau Herk, te Ouderkerk u/d IJsel, voor 540; 9de perc. aan C. van der Kuy, te Moordrecht, voor ƒ120; 10de perc. aan Arie Mudde, te Lekkerkerk, voor 300. Drie kinderen te Oudewater, die sedert eenige dagen zich vermaakt hadden met de aarde onder een der wallen weg te graven en daardoor een vrij groot hol hadden gemaakt, hadden gisteren het on geluk dat de overhaugeude aarde naar beneden stort te en hen letterlijk begroef. Door spoedige hulp zijn zij er nog leveud uitgekomen, ofschoon twee op het oogenblik der ontgraviug iu bedenkelijken toestand ver keerden. In het tijd van 18 April tot 15 Mei 1880 zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte twee runderen in Zuid-Holland aangetast. Iii het vorige tijdvak van vier weken waren 9 runderen door die ziekte aangetast. Iu de uStaate-Couranr wordt door Bestuur- deren ?an het Toiiensfónds tér kennis gebracht, dat overeenkomstig het doel der instelling//Ondersten- ning van hulpbehoevende betrekkingen van over leden prozaschrijvers en dichters," voor dit jaar weder twee gralifioatiën zyn uitgereikt. Bij die raededeeling wordt de ondersteuning van het Tollens- fouds door milde bijdragen opnieuw allen aanbe volen, die de nagedachtenis des volksdichters hij uitueineudheid in gezegend aandenken willen do«n blijven, ook door liefdadigheid te bewijzen in zyn geest. Het Bestuur is thans samengesteld als volgt J. P. Haasbroek, voorzitterA. J. De Buil, secretaris jhr. uir. B. De Bosch Kemper, peuningraeeester rar. H. P. J. Tollens, prof. dr. B. Ter Haar, mr. C. H. B. Boot, mr. D. H. Levyssohu Norman, mr. W. S. Van lleesema. Volgens eeu iu den Haag loopend gerucht wordt' er bij het Ministerie van Oorlog onderhandeld om bij alle regimenten de betrekking van luitenaut-adju- daut op te heffen eu kapiteins-adjudanten aan te stellen. De officieren die met deze gewichtige betrekking belast zyn, zullen de daaraan verbonden vergoeding vau 200 's jaars moeten derven, terwijl de be voorrechte kapiteins er wel by zullen vareu. Tot het uemeu van zoodanigen maatregel moeteu zeker gewichtige redeneu beslaan. (Jrnh. Ct Het voorloopig comité voor de Londeosche ten toonstelling van vee en zuivelproducten heeft thans circa 4000 bijeen. Er ontbredkt dus nog ruim 6000 aan de benoodigde soin vau 10,000. Iu het belang vau onzen veehandel eu zuivelproduc ten hopen we, dat dit bedrag spoedig zal zijn ver kregen. l)e N. R. Ct. meldt, dat de leden der Kon. Ned. Yacht-Club te Rotterdam besloten hebben de Club te ontbinden en het gebouw van de band te doen. Zaterdag 11. werden te Zutfen per Oosterspoorwrg, onder behoorlyk toezicht, vanwege het btstuur van Natura Artis Mag intra' te Amsterdam, aangevoerd 74,000 jouge zalmen, die onmmiddelijk, in tegen woordigheid vau de bevoegde autoriteit, ii: den IJsel boveu de spoorwegbrug zJu losgelaten. Eerstdaags kun nog eeu bezending vau 25,000 stuks voor het zelfde doel worden tegemoet gezieu. In eene vergadering van een 40-tal oudkweeke- liugen van de kweekschool voor de zeevaart te Am sterdam, iu het Zeemanshüis gehouden, ziju plannen besprokeu voor het houden vau een reünie vau oudkweekeliugen in 1881, zijnde'het eeuwfeest der in 1781 gestichte school. De voorioopige commissie bestaande uitdehh. D. v. Ketwich, A. H. Kuipt ra eu VV. A. J. Kuiler werdett tot ledeu der feestcom missie gekozen, terwijl de hh. K. Junius vau Heinert, huven- eu dokmeester aldaar, J. C. Bit-rings te Haarlem zich bereid verklaarden met hen m«e te werken. Ouder de a&uvaukelyke besproken denkbeelden, is dat, om een plan te ontwerpei! tot deelneming aan het eeuwfeest der kweekschool voor de zeevaan en- van de eigenlijke reünie tan oud-kweekei in gen bij die gelegenheid in 1881 te houden, waarbij ter overweging wordt aanbevolen Een huldeblijk van oud-'xweekelingen aan de kweekschool, bestaande in een beurs van pl. m. 4000, met bestemming om daaruit een verdienste lijk, maar onbemiddeld jongeling kosteloos in de kweekschool te doen opnemen, en in een of ander nader te bepalen gedenkstuk als blijvend aandenken aan de reuuie der oud-kweekelingen, beide ter be schikking van de commissarissen der kweekschool. Te Baden-Badeu hield het „Allgemeine Deutsche Muzikervereiu" haar 17e vergadering. Zaterdagmid dag werden voordrachten gehouden op de pyrophoon (vlummenorgel, door Kastner te Parij» uitgevonden), waarbij de vlammen zulk een walm gaven, dat het publiek uiet tot het einde kon blyven. Het concert s avonds begon met Bérlioz' ouverture „Lear" Frl. Brandt zong stukken van Berlioz, Wagner en Liszt; Jean Becker speelde Gernsheims vioolconcert (dat veel bijval vond) en Saint-Saën zijn C-moll concert. Nog werden orkeststukken van Dumoulin en Saint- Saën uitgevoerd en ten slotte koren uit Liszt's //Chris tus"; aan Liszt werd een warme ovatie gebracht In de dezer dagen te Berlijn gehouden algemeens vergadering van den Milchmrthschaftlicher Vera* werd in het bijzonder beruadslaagd over een betefa methode van kaasmaken, als een hoogst noodig eü hoogst belangrijk iets voor Duitaebland. Allen die het woord voerden over dit onderwerp klaagden vreeselijk over de volslagenp verwaarloozing van de kaasmakerij en het gevolg van dien, de uitsluiting van dit artikel van de wereldmarkt voor de Duit- schers. Dal was des te erger, omdat kaas is een zeer gewichtig volks-voedingsmiddel, zoodat dan ook van 18517& .de invofer van kaa»4n Duitsch- land netto dubbel zoo groot is geweest als de uitvoer. De grootste schuld werd geweten aan Noord- puitschland, waar de kaasmakerij eenvoudig als een byzaak werd beschouwd en behandeld. Van gelijk-f matigheid in de fabricage was er volstrekt geen sprake, en verbazend is dan ook het schouwspel, hoe bónt een verzameling van daarbij slechte NrDuitscbe kaas uitziet. Daaraan behoort een einde te komen. De kaashandelaars moeten beginnen, met de slechte kaas niet te koopen. Dan moeten er komenkaasmaakscholeu, leeraars in het kaasmaken (wandelleeraars), herhaalde districts-kaas-teutoonstel- liiigen. De hoofdzank is echter, dat men zyn best doet, om goede en gelijkmatige kaas te maken. Aan eew commissie werd opgedragen, nader na te gaan, wat in dezen ook van regeeringswege te doen zij. Het Phrenological Magazine geeft een verhaal van «en electrisch meisje te Londen, in Canada, een verhaal, dit al zeer wonderlijk, bijna ongelooflijk klinkt. Het meisje is twee jaren lang ziek geweest, en nu volkomen gezond. De geneesheeren konden maar nief ontdekken wat haar scheelde, inaar na haar herstel schijnt zij eeu wandelende eiectrische batterij te zyn. Alleen door hare handen samen te vouwen kan rij vijftien of twintig personen, die zich met haar ia de kamer bevinden, een- bevigen schok ge ven. Als zy een vertrek binnen komt gevoelen al de aau- wezigeu blijkbaar baar geheimziuiiigeu invloed som migen vallen iu slaap, audereu gevoelen zich ongesteld eu zenuwachtig, totdat zij weer heengaat. Een slapend kind wordt wakker als zij het nadert, maar sluimert weer in, zoodra zij het liefkoost. •Het meisje heeft een magnetische aantrekkings kracht. Dit zou nu, in zekeren zin, zoo'u wonder niet zijd bij eene jonge dame, maar zij oefent die kracht, als een echte magneet, op staal uit. vvn zij een mes opnemen, dau vliegt het lemmer haar in de hand, en naalden blyven, zelfs als zy ir. papier gepakt zijn, aan de toppen barer viugers hangen. Ook diereu staan ouder haar invloed, en haar lie velingshond kan uren lang onbewegelyk aan haar voeten liggen, alsof by dood was. Het geval trekt zeer de aandacht der Amerikaan- «che geleerden, die zich zeker haasten zullen met onderzoeken, en als het mógelyk is, te verklaren, ofschoon wij voor ons het voor een canard zouden houden, als het niet in een wetenschappelijk tijd schrift stond. Den 17den Juni a. de verjaardag vau wijlen H«^I- Koningin Sophia, zal te Scheveuingen de stapling worden ingewijd, bestemd om hare nage dachtenis iu herinnering te doen houden: „de Sophia-stichting, eene zee-badinrichting voor kinderen van minvermogenden. Zij is thans gereed en het gbouw, nan de voorzijde 25, aan de achterzijde 40 Ileter breed, voldoet in «He opzichten aan de ver- eischtcn voor een aangename en gezonde woning voor een lOOtal kinderen, die er tegen matige ver goeding iu kuur.en worden opgenomen. Hoofdzaak is natuurlijk bet gebruik van de zee- baden en dus zullen- de jeugdige patiënten wel het grootste gedeelte van deu dag aau het strand door brengen, maar er is ook voor gezorgd dat zwakke kinderen in het gebouw zelf baden van zee- of zoetwater kunnen verkrijgen en dat zy in een fliuken tuin zich kunnen koesteren in het zand eu de frissche zeelucht inademen. Aau alles wat de gezondheid bevorderiyk kan '8 gedacht en zoo Koningin Sophia nog haar verblijf hield in het vorstelyk Huis in het Bosch, ongetwijfeld zou zij meermalen een bezoek brengen aan eene zoo heilzame inrichting, die voor menig lijdend kind een bron van nieuw ievea kftn worden. De heer H. Witte schryft in Sieboldia Dr. Siemens bracht kort'geledeu iu een vergade ring Van de Royal Society, te Londen, een pot met tulpen iu knop, die tuipcu stelde hij aan net «leotrische licht bloot, eu in 40 minuten waren *e in vollen bloei 1 Hij deelde by die gelegenheid een aantal bijzon derheden mede omtrent proeveu genomen met audere meestul uit zaad gekweekte gewassen, zooals rapen, ooonen, komkommers, meloenen en ook aardbeziën, die bij deels in volkomen duisternis liet staan, deels alleen electrisch verlichtte, deels alleen het gewone daglicht gunde en bovendien avonds aau electrisch licht blootstelde. Die iu 't donker stonden werden natuurlyk geel en ziek, die alleenavonds van 511 ure electrisch licht ontvingen waren gtocn, iets minder echter dfcn die alleen daglicht genoten', maar die behalve het daglicht ook s' avonds aan electrisch licht waren bloodgesjeld, werden krachtiger vau tint en groeiden aanzienlijk sneller. De aardbeziën, op deze wijze behandeld, waren reeds rijp toen de anderen nog groen waren I heeft men- slechts een mat^e verbeeldings kracht noodig, ora dit te begrypen waartoe dit kan leiden. Ook wordt over de zaak door sommige schryvers zeer ernstig gesproken, en in een Fransch tijdschrift (welk is mij ontgaan) las ik dat men er slechts aan behoeft te denken van hoeveel waarde de voorzegde groenten in het voorjaar voor de Pary- zenaars zijn,' om te begrijpen wat er te verdienen zou wezen, zoo men ze nog een paar maanden vroeger hadals men in den winter wist voort te brengen, wat anders de lente of de zomer pas geeft Men schrijft aau de Leidsche. Ct: Boskoop heeft zich altoos wel bevonden bij de gewoonte om zoo veel doenlijk gewassen, die geen winter kunnen verduren, op te nemen en te bergen. Dat de vroeg tijdige tevens strenge vorst van dtzen winter de kweekerB overviel eu met groote schade veler zorgen verydelde, is derhalve te verontschuldigen. Niet overal wordt echter zoo bedachtzaam gehandeld. Iu vroegere jaren^was meu zoo bezorgd, dat men geen Aucuba aan den winter zou hebben durven bloot stellen, veel minder hybriden vau andere groeublij- vende heesters, kegeldragende gewassen en -dusge naamde Fransche rozen, die allengs iu zwang gekomen zijn. Nu denkt men er ligier over. De winters werdeu al lang zoo streng niet meer en het „goed" was gehard, bet kon wel tegen de vorst, het te beschutten gaf maar noodelooze moeite, dus rede neerde men en, men sliep daar bij iu. Dat is jaren vrij goed gegaan. Intusscheu is met de omstandig heden, onder welke dezen winter zoo ontzaggelyke verliezen in de kweekerijen en tuinen hebben plaats gehad, maar al,te weinig rekening géhouden. Eers tens is dat „goed" veel minder gehard tegeu de vorst dan men zich wil voorstellen. Nu was, ten gevolge van een zoo nat en zonueloos zomer- en berfetgety, de jonge twijg van heester en struik nog groen, onrijp, verzadigd van sappen, half ziek van het water, uiet ontwikkeld, week en teeder in knop. Het lag voor de hand dat het zachte hout reeds de vroegtijdige vorst, die daarop volgde, niet kou weerstaan, maar deze was ook streng tegelijk, derhalve zooveel te aangrijpender; het leed niet lang of hare vernietigende uitwerking werd overal waargenomen. Eeu troost is het echter dat znlk een niet-geleidelyke overgang van herfst op winter als de laatste onder de zeldzame behoort. De nachtvorsten hebben ongelijke schade gedaan, doch de pruimen, peren, kersen en morellen, die goed gebloeid hebben eu vrucht beginnen te zetten, zyn blijkbaar er aan ontkomen. In tuinen en boom gaarden zijH na de appelbommen als overdekt met geopende bloesems die aRhaus nu gen schade meer vau uuchtvorsten zullen te duphten hebben. Twee zaken zullen gewichtige afbreuk aau den pluk kunnen doen, te weien droogte, waarbij de vrüchten af vallen, en storm, waarbij zij worden afgesliugerd auders bestaat het vooruitzicht, dat bij den oogst der appelboomen de takken zullen buigen ouder den last van vruchten. Overigens bieden kweeke- rijen en tuiuen, buiten de kasten, nog weinig be koorlijks aan. Zoo mooi het begon in April, zoo koud en geurloos deed zich de Meimaand zonder bloemen kennen. By een op 19 dezer, door den notaris Bakker Schut te Alkmaar gehouden publieken verkoop, hebben 10 hectaren land en een huis in het wes telijk deel van den Anua-Panwlownapolder opgebracht de som van ƒ10, zegge tien gulden: opmerkelijk is het, dat nog iu hel jaar 1875 een huis met circa 25 hectaren land, genaamd „Aroma*, en naast het nu verkochte gelegen, eeue som vau 7850 kon opbrengen. De ooizaak van den buitengewoon lagen prijs der groudeu in dut gedeelte van deu polder, bekend onder den naam vau Breezaud, moet degelyk gezocht worden in den aard der gronden, ouvruehtbaur zand bevattende, voorts daarin dat zij evenals de beste landerijen iu dien polder, met circa ƒ15 polderlasten per heet. zijn belast, en eiudelyk in den mislukten aardhppeleu-oogst der laatste jaren. (JV. v. d. D) De Proo. Gron. Ct. beschouwt het als eene leemte in de overigens belaugryke slotbeschouwing van den oud-minister Heemskerk over „de praktijk onzer grondwet", dat hy de oorzaken niet aauwijst van de staatkundige malaise, waarin wy thans lijdende zijn. Die malaise is, naar het oordeel van het blad, een treurig maar noodwendig gevolg van de werking der grondwet, met betrekking tot het parlemeutair stelsel. J)e politieke geschiedenis sedert Ï843 wijst voor de werking van dit stelsel hlrr te lande niet veel gunstigs uiè> Zoolang eeu persoon lijkheid als Thorbecke anu hef roer stond, mocht de noodzakelykheid om de regeeridg uit de meer derheid iu het parlement te doen voofèomrti en haar leidster te doen zijn vau die meerde&èitlf minder sterk in het oog springen, de verwar ringen en politieke moeilykheden, die de veronacbA laming van dezen eersten konstitutioneeleu eisern met zich voert, hebben na den dood van den grooten staatsman in hare volle werkelijkheid zich ontplooid. „Zeker: de teekenen van staatkundige malaise, die de heer Heemskerk waarneemt, zijn voor handen, zegt de Pr. Gron. Ct. maar toch grond wetsherziening, hoe wenschelijk misschien, noch uitbreiding van het kiesreeht, hoe broodnoodig reeds lang zullen haar vermogen te bezweren, als niet tegelijkertijd bij goev^rnement en vertegenwoordiging het besef doordringt, dat de regeering uit de meerderheid in het parlement moet voortkomen, haar aanvoeren, haar leiden moet. De dertig jaren over de herziening heengegaan, hebben deze overtuiging niet vermogen te vestigen. In zoover is de werking der grondwet teleurstellend geweest, onverminderd het vele goede, dat zij heefi gesticht en 't welk bij den aandrang om verbetering, wel eens beneden zijnen prijs wordt geschat. Rom0, 26 Mei. In de troonrede ter opening van het Parlement wordt eene spoedige aanneming van het ontwerp tot afschaffing der belasting op het gemaal en dat tot wijziging der kieswet den afgevaardigden aanbevolen. Voorts bevat zij de verklaring dat Italië met alle mogendheden in vriend schappelijke betrekking staai, de oplossing der quaesties betreffende Griekenland en Montenegro verzekerd is, en derhalve de zitting der nieuwe Kamer wordt geopeud in het vooruitzicht op een eervolleu en duurzainen vrede. Parijs, 26 Mei. Heden voormiddag heeft er eene confereutie plaats gehad van gedelegeerden uit de leden van den Parnschen Gemeenteraad en den minister Constans. De Minister verklaarde, dat het Gouvernement geen manifestatièn kan toelaten, die doer haar karakter, zoowel als door het karakter dergenen die haar provoceerden, op den o|>enbaren weg ongeregeld heden kouden te weeg brengen. Wdt zyne persoonlijke zienswijze betrof, zoo achtte hij het beter, ongere geldheden te voorkomen dan ze te onderdrukken. Hij voegde er bij, dat hij aau geen vreemdelingen kon toelaten, manifestatiën te organiseeren, die ten doel hadden, het Gouvernement der Republiek iu achting te doen dalen. St. Petersburg, 26 Mei. Het Journal de St. Petersbourg zegt in een artikel over het oordeel van verscheidene bladen omtrent het voorgenomen gemeenschappelijk optreden der mogendheden wegens de Grieksche grensregeling, dat van een opgeven van bet plan geen sprake is. Indien de Correepon- dance Hongroite zegt, dat, al werd voor 't oogen blik ook een breuk vermeden, daarom toch niet de overeenstemming voor de .toekomst is verzekerd en dat Oostenrijk-Hongarije eene speciale politiek volgt tot consolidatie van Turkije binnen de grenzen van het tractaat van Berlijn, dsn stemt dit niet overeen met de door het Weener kabinet uitge sproken meecing. De mogendheden streven naar behoud en bevestiging des vredes en der Europeesche samenwerking; zij kullen eensgezind en aaneenge sloten blijven en haar doel kunnen bereiken, vooral omdat de Porte de overtuiging zal moeten erlangen dat de tijd der uitvluchten onherroepelijk voorbij is. GoUda, 27 Mei 1880. Bij kleinen omzet was de stemming flauw. Poldertarwe, puike 10.50 a ƒ11.25. Mindere 9 50 a 10.25. Rogge, puike 7.50 a 8.25 Mindere 7.a 7.40. Voer 6.75 a ƒ6.90. Gerst, puike 7.— a 7.85. Mindere 6.25 a 6.75. Haver, zware 4.25 a 5.Ligte 3.25 a ƒ4.—. De veemarkt met weinig aanvoer, den handel in alles traag, varkens voor Londen van 23 a 26 ct. per half kilo, schapen alsmede magere varkens met .zeer vluggen handel. Aangevoerd 62 partyen Kaas, eerste qualiteit va» 30.a 34.tweede qualiteit van 27. a 29. Goeboter, 1.40 a 1.60. Weiboter, 1.05 a 1.25. GEBOREN: 26 Mei. Hendrik, oudera G. J. Grendel eu A. Louwerier. 27 Adrianue, oudere J. H. van Let en C. Wieeer. OVERLEDEN! 25 Mei. D. Mulder, 2 j. A Met, 1 j.5 to. 25 S. S Coeneu, 71 j. M. M F. Printenberg, 10 j. 26. A. Peek, 1 j. 11 m. - M. C. J. Verkaark, 9 d. GEHUWD j 26 Mei. P. de Jong en N. de Brei* - N. Mogendor.ff en J. Trijbits. P. van Loon en S. Verzylenbcrg. G. WijnbolT cn A. Janten. C van Vliet en G. W. Kohlbrngge. W. vau Ruijen en W. de Lange. C. G. ®,e1ÉJfcen Grsveeteijn, J. van Loon en E. Holthuyzen. Bf&jg-vrfyke Stand van onderstaande gemeenten van w 20 tot 27 Mei 1880. OVERLEDEN. C. Verboom, 9 j.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2