BUITENLAND- BINNENLAND. UultenlamM Overzicht. of particulieren huisvesting, voeding en Mee ding ontvingenbedroeg het grootste getal opgenotnenen in deze inrichting gedurende het afgeloopen jaar 33, het kleinste 0. Het bestuur der Werkinrichting bestaat uit 9 ledelf en een collegie van 25 Commissarissen. i>. De vereeniging Hulpbetoon aan eerlijke en vljjtige armoede." Deze vereeniging wordt door eenige dames bestuurd. Zij verschaft tegen een billijk loon aan vrouwen naai- en breiwerk, en stelt dezen daardoor in staat eenigermatc in eigen onder- boud en 'dat van haar gezin te voorzien. De vervaardigde kleedingstukken wordea deels Verkocht, deels verloot. Instellingen tér voorkoming van armoede door of van wege de Gemeente beheerd. De Stedelijke Beleenbank, bestuurd door «ene Commissie van drie leden. Dp den lsten Januari 1879 waren aanwezig: 14040 panden, beleend met 44569,05 In dén lobp van 1879 werden beleend 70768 panden, voor 202089,15 Té zatnen 85348 panden, beleend met 240058,20 Daarentegen werden er Gelost 09147 p.tegen/196792,05 Verkocht 1149» 3128,25 Te zatnen 70290 panden ten be drage van199920,90 Zoodat op uit". December 1879 aanwezig waren 15052 panden, beleend met46737,30 Het saldo in kas bedroeg. 10329,89s Het debet der admistratie van verkoop344,20 Kapitaal der bank op uit®. De cember 1879 57411,39s Kr werden in den loop van het jaar 4796 panden minder beleend en 5121,75 minder ter leen verstrekt dan in het vorige jaar, b. De Spaarkas ouder het beheer van het Burgerlijk Armbestuur. Door 463 personen werd in 1879 bjj de Spaarkas ingebracht de som vah 4769.85. Zjj ontvingen terug 4924,58. Dit meerdere werd gevonden nit de rente, die het kapitaal, dat op de Spaarbank is geplaatst, afwierp, ten bedrage van f 54,68 en voor het overige uit de fondsen van het Burgerlijk Armbestuur. In het vorige jaar hadden 432/pérsonen de som van 4351,25 ingebracht. Behalve de beide voorgaande Gemeente- instellingen kunne» wij nog de volgende, die door of van wege corporatiën of particulieren beheerd worden, vermelden o. De Spaarbank opgericht door het Depar tement Gouda" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Blijkens de laatste rekening waren er 1454 deelnemers tegen 1444 in 1878. De inlagen, in bet jaar 1879 gedaan, belie pen 61281,67s terugbetaald werd, zoo voor opgevraagde inlagen als voor interessen f 64495,91. In bet vorige jaar werd ingebracht 85042,27s en opgevraagd 71429,66". De spaarbank betaalt 3 pet. rente. b. De Hulpbank, insgeljjks opgericht door het Departement Gouda" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De Hulpbank verleende in het afgeloopen jaar 71 voorschotten, tot een gezamenlijk be drag van f 11510,^-. In 1878 w&s het getal voorschotten 62, en beliep de voorgeschoten som 10420, e. Een algemeen Ziekenfonds, dat 190 deel nemer^ telde, door welke 929,05 aan contri- butiën werd bijgedragen; aan 132 personen werd geneeskundige hulp verleend. d. Eene begrafenisbus. Zij telde 1067 le den voor het begraven van 49 personen werd een bedrag van /•3840,— uitgekeerd. De* Pruisische landdag heeft ua «ene discussie ran twee dagen de voordracht tot wijziging der Mei wetten versonden naar eene oommissie van 21 r leden/ zooals zijne gewoonte is, wanneer in overleg met de regeering amendementen op eene wet moeten gevonden worden. De miuister voa Puttkamraer verklaarde Zaterdag, dut de rtgeering zich gaarne tyf wijzigingen der wet zou neerleggen, mits de hoofdgedachte, de discretiouaire macht der regeering, behouden zou blijven. |)e heer Gneist, een aan het conservatisme zeer nabijstnand natiouaal-liberaal verklaarde dat hij en zyne vrienden wel aan de discussie over het outwerp willen deelnemen, doch dat hij op den voorgrond stelde, dat het voort durend belang van den staat om meester te blijven over de kerk in de eerste plaats moest in hel oog gehouden worden. Dat is ook het standpunt, ingenomen door prins Bismarck iu ziju brief aan deu Duilsehen gezant te Wteuen. Geene overeenkomst met den paus, geen concordaat, maar de handhaving der stnat680uverei- niteit door eene wet, welke de regeering scherper of slapper kan tui passen naarmate de geestelijkheid zich handelbaarder toont. Op die wijze wil men een feitelyken modan vivendi iu het leven roepen, die zich vijzigeu zal telkens naar de houding de* kerk en naar de gezindheid der Pruisische ministers. De Duiische kanselier is niet vuil plan het hem tegenstrevende centrum een voet breed toe te geveu. „Eén woord van den paus, zeide hij in den straks genoemde brief, zou een einde maken aau die tegennatuurlijke verbinding van den katholieken adel iu Pruisen met de socialisten. Zoolang daareutegeu de regeering de grondslagen van haar bestaan door de katholieke partij zal zien aanvallen, zal zij geene toegeeflijkheid kunnen gebruiken. De regeering is verzoeningsgezind, waar zij sporen van toenadering ontdekt, doch zy zal uiet wijkeu voor bedreigingen; daarmede zou zij afstand doen vdn hare macht". Eu iets verder//Wie gelooft dat wy de wapenen zullen nederleggen, schrijft ous eene dwaasheid toe". Dat ziju uitdrukkingen, aan welker beteekenis geen twijfel mogelijk is. Het centrum moet eerst als staatkundige partij buigeu, wil het aan de kerk eenige meerdere vrijheid van beweging toegekend zien, en de regeering welke ruimte van beweging door deze voordracht zal erlangen, kan ieder teeken van onderwerping beioonen en iedere hoofdigheid en elk verzet strnffeu. De clerioalen zijn niet en veine; zij stujten op een ijzeren wil by de regee- riugen van Fraukiijk en Duitschlaud, terwijl ook in België zoo lang hun laatste bolwerk, veel kans be staat dat zij den 8en Juni eene nieuwe nederlaag by de verkiezingen zullen lijden. De Duilsohe Bondsraad hield eergisteren een zitting, waarin door Pruisen* het voorstel werd ingediend ora de beneden Eibeftot Cuxhaven in de Duitsche tollinie op te nemen. Het voorstel wordt uitvoerig gemotiveerd, en gezegd dat, is 't wenschelyk dat Hamburg zich vrijwillig aansluit, toch nooit anders dan met loyale middelen beproefd zal worden om het zijn bijzondere rechten te doen opgévende ver plaatsing van de linié zal verder voor de Haraburjf- sclie scheepvaart niet noemenswaard bezwaar hebben. Men verwachtte verleden Zondag" 'te Parijs eene nieuwe demonstratie. J Gelijk men weet, was des wege iu de radicale bladen eene kennisgeving op genomen, uitgaande van de personen die den Zon dag te voren waren gearresteerd. Als gevolg daarvan begaven verscheidene lieden zich in optocht naar Père-Lachaise, doch de orde is geen oogenblik ge stoord. Niettemin, had de politie uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen, wéfke echter gelukkig bleken noodeloos te zijn. De radicalen ziju ook ditmaal in hunne verwachting teleurgesteld. De politieagenten toonden zich zeer bezadigd, ja zelfs voorkomend, daar zij hen, die minder met de plaatselijke gesteld heid bekend'waren, naar de gemeenschappelijke be graafplaats der gefusilleerde communards geleidden. Zoowel op het Bastijlepleiu als bij den ingang der begraafplaats was eene groote ontwikkeling van po litiemacht de prefect van politie, de heer Andrieux was zelf tegenwoordig. Doch niettegenstaande de aanhitsingen, waaraan deze ambtenaar' in de laatste dagen blootstond, werd geen enkele vyandige -be weging opgemerkt; een bewijs dat bet volk dikwijls honderdmaal meer gezond verstand heeft dan de raddraaiers, die trachten het op te winden. Ook Rusland is nu toegetreden tot het plan, om de aangelegenheden van Griekenland té regelen op eene conferentie, tenzij ook zonder deze eene schikking met Turkije worde getroffen. Vandaar denkelijk, dat voorloopig -nog gcéi^ besluit werd genomen over tijd en plaats def*bijeeukoimt. In sommige berichten leest men, dat de oouferentie 15 Juui te Berliju zou vergaderen, maar dit schijui niet zeker te .zijn. Iu het Eugelsqhe Hoogerhuis gaf lord Ohmmore een bewijs van bekrompenheid door met kracht op te komen tegen het benoemen van den katholieken Lord Ripon tot onderkoning van Iudie. Hy riéhtte tot de rétfeefing de vrgjig of de lieer Gladstone nog vasthield aan zijn scherp oordeel, vroeger over de katholieken ^op staatkundig gebied uitgesproken. De heer Granville antwoordde den protestantschen Roomsahen-hater dut de'geest van verdraagzaamheid, nd'o6r den heer Gladstone bij deze benoeming aan den dag gelegd, meer teü bijdragen tot de eer en den bloei vau den protestantschen godsdienst dan redeneeriugsn als die van Lord Oranmore kunnen doen. De benoeming van een Katholiek tot Onderko ningschap was noch met de letter, noch met den geest der wel in strijd. De koningin had iu Iudië 300 willioen onderdanen. Van de twee raiilioeu Christenen onder die onderdanen was de greote meerderheid katholiek. Lord Ripon had by het kiezen van ziju staf zijn geloofsgÓnooten niet be gunstigd, en zelfs al ware hy daartoe geneigd, hij zou van ziju positie geen gebruik kunnen maken om den protestautschen godsdieust te benadeelen. De raeestafdoende weerlegging van Lord Oran- mote's bezwaar werd geleverd door Lord Napier eu Lord Northbrook, die beide aantoonden dat eea Onderkoning in Britsoh-Iudië onmogelijk zijne macht misbrui keu kim ten nadeele van het protestantisme. Lord Northbrook sprekeude met al het gezag *8U' ervaring, zeide o. a. het volgende: „Er is ver moedelijk geen ambt, waarvan de bekleeder miuder met kerkelijke vraagstukken van eeuigerlei aard te maken heeft, hetzij protestantsche of katholieke, dun het ambt van Indisch Onderkoning. Gedurende mijn vierjarig Ouderkoniugschap herinner ik mij nauwelijks één enkel geval van kerkdijken aard te hebben in behandeling gehad. Nu de ellendige wet, die onze katholieke mede-onderdanen van ambten uitsloot, geschrapt is uit het wetboek, nu was het eenvoudig de vraag, niet of Lord Ripon den pro- testautschen dan wel den katholieken eeredienst be leed, maar of hy al dan niet de meest geschikte man was om naar Indië te worden gezonden." Het Lagerhuis besloot met 256 tegen 100 stem men tot benoeming vau de door de regeering voor gestelde Commissie in zake Bradlnugh. Deze Com missie bestaat uit 23 ledeu, onder welken 11 couservatieven eu 10 Anglicuansche geestelijken. In de Italiaansche kamer is een zeer verblijdend votum gevalUu. Met den spoed die in de gegeven omstandigheden wensoheiijk kou geacht worden heeft de heer Depretis een oulwerp tot hervorming van het kiesrecht ingediend en de dhdclijke behandeling daarvau gevraagd. Met 210 stemmen tegen 130 besloot de Kamer nietj uiteen te gaan vóór de stemming over het ontwerp had plaats gehad. Dat is eene belofte vau beterschap, eene verzekering aau het land dat de nieuwe kamer werken wil. /De groote meerderheid waarmede het werd aangenomen bewijst dat de groep CrispUNicoteia, de dissidenten onder de liberalen zooals men ze noemt, niet hebbeu tegengestemd en ook dut is iu de gegeven omstan digheden zeer verblijdend. Gelijk men weet komen in Juni de conventicu der beide republiki insche en democratische partijen in de Vereeuigde Stateu bijeen, om tot de definitieve keuze óver te gaan van de eandidaten voor de pre sidentsverkiezingen, welke in de maand November zal gehouden worden. De republikeiiische emveutie komt aau8tuunden Woensdag te Ciiicugo samen. Zij telt 756 leden, door de bijzondere conveutiëu de verschillende Stateu gekozen. De groote vraag to, of generaal Grant voor de derde maal tol president zal worden voorgedragen. Dit £is tegen het gebruik, want tot dusver werd dezelfde persoon nooit meer dan tweemaal gekozen. Het vraagstuk van de third tem geeft dan ook in Amerika tot veel geschrijf aanleiding. Men berekent de verdeeling van de stemmen der 756 gedelegeerden als volgtGrant 889, Blaine 226, Sherman 80, Edmunds 34, Washburne 17, Windoin 10. Volgens deze berekening zou generaal Grant zeker ziju, als candidaat, doÊt de republi kein sche partij gesteld te worden. Doeh men be twist de geldigheid der verkiezing van de jE*de* legeerden van New-York, Pennsylvania en Bpiois, die voor Grant zullen stemmeubuitendien zijn bedenkingen geopperd tegen de stemming per Staat en wordt op c|e individueele stemming aangedron gen. Door deze dubbelen kunstgreep hopen de te genstanders van généraal Grant eenige der stemmen van New-York, Pennsylvania en Illinois te winnen. 4 Naar he\ schijnt trachten de aanhangers van Grant zioh te verstaan met die van Sherman, onder be lofte, dat deze laatste vice-president tal worden, in dien Grant wordt gekozen. GOUDA, 3 Juni 188Ü.« Dinsdag 8 Juni e. k. zal des nachts om 12 ure luit Amsterdam een extra-trein ryden naar Gouda eu Rotterdam, wuardoor onze ingezetenen in de ge legenheid worden gesteld, op gemakkelijke wijze een tooneelvoorstelling der Meiuingers in deu Stads schouwburg by te wonen. Wij vooronderstellen dat niet weinigen daarvan gebruik zullen ranken. i f i In de zitting der Rotterdamsche Arrondissements- Rechtbank van Dinsdag werdeu de volgeude perwaueu veroordeeld J. B. Cz., schippersknecht, wonende te Rotterdam en B. V., schipper, woneude te Ouderkerk a/d. IJsel, bekb overtreding van het Rijnvaart-reglement, door het niet hebbeu aan den mast van eeu wit licht. De le bekl. werd vrijgesproken, rfë 2e bekl. veroordeeld tot ƒ5.— boete of 2 dagen gev. M. V., dienstbode, wonende te Boskoop, bekl. van, in dienst zynde by deu winkelier B. te Gouda, ten diens nadeele te hebben ontvreemd, gelden uit de winkellade, door den winkelier begroot op de som van ƒ200.—, tot 1 jaar gev. E. v. D., arbeider, wonende te Siuipwyk, bekl. van diefstal van eeu scheermes te Gouda gepleegd, tot 3 maanden ger. cell. Gisteren is de heer J. Dz. Kruijt met algemeene stemmen herkozen tot Voorzitter van deu polder „Willens." Gisterenavond brak er brand uit by den bouw man van Weelde in den Prins Alexanderpolder, onder de gemeente Hillegersberg. De geheele wo ning ligt iu ascb. De aid. //Alphen en Omstreken" der Hall, Maat schappij van Landbouw heeft 75 voor de vee- en zuivel-inzending ter Londensche tentoonstelling toegestaan, en een subsidie voor een iu Augus tus te houden harddraverij. De toelaiings-examens, cursus 1880/81, aanvan gende begin September, voor de afdeelingen hoogere burgerschool en A der rijkslandbouwschool te Wage- ningeu, zullen plaats hebben op 14 en 15 Juli a.s. Naar men verneemt zijn de regeerings-antwoorden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal omtrent de wetsontwerpen tot invoeriug vau de wet op het lager onderwijs en het aanleggen van kanalen in Friesland, Groningen, Drente eu Ovérysel gereed. Of de inzending aan de vertegenwoordiging ter stond zal geschieden, schijnt nog onzeker inet het oog op het tijdstip van de terugkomst der Tweede Kamer, den 29en Juui, zooals men thans verzekert. Door het hoofdbestuur der algemeene watersnood- commissie te 's Hertogeubosch wordt aan de inge zetenen van het dorp Teeffelen, die, ten gevolge van de op 4 Januari jl. in deu Maasdijk nabij Driehuizen gevallen doorbraak, have en goed ver loren hebben, 60 a 7 5 pCt. van de geschatte waarde als schadeloosstelling toegekend. De arbeiders aan den Lekdijk hebben Öiusdag het werk hervat. Niet de minste wanordelijkheid hebben zy gepleegd. Beu booger loon is hun toe gezegd. 4 De regeemeter te Frrdprikioord gaf in de afge- loMpen maand slechts 8 millimeter voeht. De ge- muldelde regenval in zeven vorige Meimaanden was 43 inM.; dus nu 35 minder. Mei 1880 moet dait ook met recht een zeer droge maand geuoerad worden. 8ederi l Jan. 1873 tot heden, een tijd vak vau 89 maanden, is slechts in April 1874 nog miuder regen geweest, namelijk 4 mM., terwijl Mei 1876 10 mM. gaf. - Bij Prov. bind is de nandacht de gemeentebesturen in Ütncht gevestigd op de mededeeliug van den inspecteur van het geneeskundig staaistocz'cht, dat de pokken op groote schaal t^Antwerj|pn heerscheu en deze ziekte reeds vau daar overgebracht is naar twee gemeenten in Noord-Brabant, alwaar zij zioh begint uit té breiden. Dit feit doet de vrees ont staan, dat deze hoogst besmettelijke ziekte ook naar ,de provincie Utrecht kan wordéh overgebracht, waartoe de versnelde middelén van vervoer en de veelvuldige aanraking der iugczeteueu met het reizend publiek aaqjeiding kannen geveu, dewyl niet aan getaste personen, uit eeue besmette streek afkomstig, ook in stant zijn de ziekte over te brengen. Dien tengevolge wordt de aandacht gevestigd op de wenschelykheid, dat de inenting en herinenting meer algemeaj} worde toegepast dan thans geschiedt. Omfrent den staat van den arbeid der Oommissie voor het strafwetboek verneemt het W. v. h. li. van vertrouwbare zijde het volgende De schriftelijke nota's, de resultaten van het onder zoek der Commissie bevattende, zyu voor het ge heele wetboek in handeö des DÉnisters. Over diens èohriftelyke antwoord op de wbta, het eerste boek betreffende, heeft reeds moudeling. overleg met de Commissie plaats gehad. Het antwoord der ministers, een groot gedeelte van het tweede boek bevattende, zal zeer spoedig bij de Commissie inkomen, en het mondeling overleg daarover kort daarna volgen. De Commissie heeft inmiddels hare byeeu- korasten tot 7 Juni a. s. verdaagd. Zij zal dan waarschyulijk bijua ouafgebroken zich kunnen bezig houden met hetgeen nog overblijft ter voltooiing van haar verslag, dat wellieht reeds in het laatst van Juni, en waarschijulijk althaus in de eerste dagen van Juli, het licht zal kuuuen zien. Op de concessie-aanvrage van den heer van Marle, om iu de gemeente Arnhem eene inrichting te vestigen tot verwarming van openbare en particuliere gebouwen, heeft de Raad overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten, adressaut te kennen te geven, dat verzoeken om voorloopige concessie, zonder te kunnen keunis nemen van de uit te voereu plauueu, niet voor inwilliging vatbaar zijn. De zeekrijgsraad te Nieuwediep heeft uitspraak gedaan iu de zaak der machinisten, beklaagd van iusubordiuatie en weerspannigheid tegeu gegeveu bevelen. De hoofdschuldige moet daarbij ziju ver oordeeld tot degredatie tot machinist-leerling eu veerlieu raaaudeu detentieaan de overige beklaagden ziju lichtere slruffeu opgelegd. Eerst na goedkeuring door het Hoog militair gerechtshof zijn deze von nissen iu staal vau wyze. Het badseizoen te Soheveuiugea zal op Maandag' 14 dezer worden geopend. Uit Breda wordt van 1 Juni gemeldDe ouderofficicr W. B. van het 6e regiment infanterie, die heden middag aan den koornmoleu buiten de voormalige Giuuekeupoort moest snrveilleeren bij het malen vao het graan, had het ongeluk door eeh der wieken getroffen te worden aan het achterhoofd en dé zijde. Hij werd een eind weggeworpen en zwaar gewond naar 't hospitaal gebracht. Zijn toe stand is niet hopeloos. He Hoofdbestuur de Vereeniging van leeraren aan inriehtiugeu van Middelbaar Onderwijs heeft zioh tot den Minister van Binuenl, Zaken gewend, met -het tweeledig verzoek: 4i. dat aan een of ficer^de* Rijks-Universiteiten leerstoelen opgericht worden voor bet ouderwijs in die vreemde talen, welke aan de Hoogpre Burger scholen- worden onderwezen 6, dat eenige rijks beurzen worden gesticht, zoo wel voor het volgen der lessen iu de genoemde talen aan de universiteit, als om hen, die van deze lessen met vrucht gebruik kebbe» gemaakt, in staat te stellen door het bezoeken van vreemde landen hun studiën voort te zetten. De aardbeiensckuit vau Aalsmeer naar Amsterdam zou Dinsdagavond voor het eerst in dit seisoeu dienst doen. De gewone algemeene vergadering van de Vereeni ging //Eigen Hulp" zal te 's Hage op Zaterdag 26 Juni gehouden worden. O. a. zal alsdan het volgende be handeld worden: a. Voorstel van het hoofdbestuur ora bij „bijzonder besluit" der verg. deu heer J. Kuijper, die als lid van het hoofdbestuur aan de beurt van aftreding is, ais zoodanig te herkiezen, en de benoeming van 4 leden van het hoofdbestuur voor de vaoaturea, ontstaande door de aftreding van de heeren: mr. A. A. de Pinto, J. P. Hofstede, mr. J. D. Veegens en door het vertrek van den heer mr. H. van der Hoeven. De voor 'deze 4 vacaturen op gemaakte dubbeltallen zijn de volgende: l. mr. G. de Vries Az. en rar. F. G. Et. 1L van Lilaar. 2. A. H. van Thiel en jhr. mr. J. H. van Reenen. 3. mr. A. E. Elias en mr. A. R. Arntzeniua eu 4 VV. Rooseboom en mr, A. Ph. Th. Eysselll. Uit het ver slag blijkt, dat //Eigen Hulp" op 1 jan. 1880 uit 51 dislrioten bestond. Bij den aanvang van dat jaar telde de Vereeniging 5808 leden, waarvan 5495 tol de districten behoorden en 313 bij geen district waren ingedeeld. Op 1 Jan. jl. uit de bh.: mr. A. A. de Piuto, J.» P. Hofstede, J. Kuijper, A. van der Velde Az., jhr. mr. G. de Bosch Kemper, mr. A. Tei- xeira de Mattos, mr. J. D. Veegens, mr. J. J. van Geuns, dr. A. T. van Aken, W. C. Hojel, A. Kool en J. C. van Goens, secretaris. Een zeer leerzaam opstel over naaimachines, ge vloeid uit de pen vau dr. C. A. Scheltema, biedt t^Eigen Haard" zyn lezers aan. De in deze aan gelegenheid klaarblijkelijk zeer goed ingelichte schrijver komt tot het resultaat, dat maohines vol gens het Schuitjessysteem (alzoo Singer-machiues enz.) voor huishoudelijk gebruik de voorkeur ver dienen boven Draaibauk-macbines (bijv. Wheeler Wilson-machines). Ook prefereert hij machiuea uit groote fabriekep boven die, welke door kleine in richtingen geleverd worden, daar slechts de groote fabrieken Ju" staat zyn, den noodigen Waarborg voor deugdelyk fabrikaat te geven en door de alleen bij hen mogelijke machinale vervaarding van alle deelen eene goede naaimachine te leveren. Deze laatste mededeeling heldert dun ook op, waarom het den kléinen Belgischen eu Duitschen naai- machinen-fabrikanten zop raoeielyk valt, met hst fubriekaut hunner groote Amerikaausche eu Engelsche vakgenooteu te concurreeren. N In Par|js brengt de politie de beschonkenen in de tappery of het wijnhuis, waar zy zich bedronken hebben, terug. Dit is billijk hij die het voordeel vau de meuschen genoten heeft, moet den last nu ook maar dragen, om ze in zijn woning te houden, tot zij zonder gevaar voor anderen weder in 't pnbliek kunnen komen. AmiCt.) Is de longziekte onder het rundvee, die ook bij ons te laude zooveel schade heeft berokkend, eene besmettelijke ziekte? Op deze vraag wordt in het Weekblad voor Delft en het Weüland het volgende antwoord gegeven: „Vrij algemaen en ook door de wetgevers iu verschalende landen wordt die vraag bevestigend beantwoord en de maatregelen ter bestrij ding inenting, afmaking enz. berusten op die onderstelling. Iu ecu opstel, voorkomende in het Duhsche tijd schrift Thitrarzt (1879 No. 12) en in eene beschou wing van den districtsveearts Fr. Schmidt te Hageu wordt die stelling echter krachtig tegengesproken. Iu die stuk keu wordt beweerd, dat de longziekte bij het vee evehmin besmettelijke is als bij de meuschen en dat geenerlei afdoend bewys voorbanden is voor het bestaan van een smetstof, die de ziekte in het leven roept en voortplaut. Longziekten acht h|j even min besmettelijke als hartziekten of leverziekten. „Het best wordt de longziekte daar bestreden," zoo schrijft S., „waar de stallen verbeterd worden, want het inademen vau heete stallucht, gepaard met de werking dèr koude lucht, die door het openen van deuren eu vensters binnentreedt, veroorzaakt longziekte. Eeu koude luchtstroom aan den rech terkant der dieren brengt ontsteking der linkerlong te weeg en omgekeerd. Deze totdusver onbekende oor zaak van eeu ziekte, die men ten onrechte aan be smetting toeschrijft, kan in elk voorkomend geval wor den nagegaan. „Wordt dit inderdaad boven twyfel gesteld, den kunnfn de aanzienlijke uitgaven, die de Staat zieh ter bestrijding der ijekte getroost, worden gestaakt eu kan tevens het natiouaul vermqgeu worden ver meerderd door opheffing der wettelijke bepalingen en verbetering der stallen, omdat goede luchtver- ersching geeu lougziekte ontstaan lïeze c opmerkingen verdienen zeker ten volle de aandacht van belanghebbenden eu deskundigen. De heer Schmidt heeft reeds in 1876 zyn stelsel io 8 stallen toegepast en naar hij bericht, met uitstekend gefolg." L__ Omtrent de te Amsterdam gehouden vergadering (jer Kanaalmaatschappij vermelden wij nog, dat zjj werd bijgewoond door 34 aandeelhouders, recht hebbeude op het uitbrengen van 39 stemmen. UR het overzicht van de onderhandelingen, door de Maatschappij met den Staat gevoerd, betreffende de overneming van het Kanaal door het Rijk tdeek, dat 4 voorstellen bij de Regeering in overweging zijn, dat de termijn voor de voltooiing der werking verlengd is tot 1 Aug. 1880 en dat de som van 5.500.000, aan den" Staat verschuldigd, terugbe taal is. Een rapport, ter berekening der kosten vau voltooiing en onderhoud van het kanaal door in genieurs aan den Staat ingediend, leidde tot een be- rekering dier kosten door de Maatschappij. De laatste gaf veel lager cijfers aan de directie gelooft, dat deze berekening een gunstigen invloed zal oefenen op het door de Regeeriug te nemeu besluit, nopeus den prijs der overneming. De kanaal- en havegeldeu brachten in 1879 29,173 meer op dan in 1880. Als commissarissen werden herbenoemd de heeren CL P. van Eeghen en mr. J. Oorver Hooft met bijna algemeen stemmen. Op de vraag van den heer Jaeger of de voorzitter de vier voorstellen, die bij de Re geering iu overweging zijn, publiek kan maken, untwoordde deze, dat dit z. i. niet in het belang der aandeelhouders zou ziju. Uit Djokdjokarla iordt hë7 volgeude gemeld Op den 15 April ging een Javaansche knaap, van omstreeks 13 jaar, genaamd Lanang, in de dessa Grimbongan, district Pakein, naar het bosoh om Wat gras te suyden. Aan een beek gekomen, z$g hij het water opgedroogd en een massa visschen aan hetK spartelen iu het slijk. De jongen ging dadelijk aan den gang oru zooveel visschen te vangen als hij maar kon, en toog zoodoende stroomopwaarts. Daar bemerkte hij in een helling ~van deu heuvel een groote opening, waaruit eeuig water stroomde. Deukende dat daar uog wel meer visch zou zijn te vangen, kroop hij in het gat, doch nauwelijks eeuige voetstappen -in de grot gtkomen, werd hy door eeu tyger aangevallen. Zonder aarzelen trok de moedige knaap zijn grasmes, dat hij by zich achter in den buikgordel droeg, en gaf daarmee den aauyallendeu tyger een paar stooten iu deu kop. De tyger, nog meer verwoed, sprong nu den jongen op het lyf, omklemde met zyu klauwen de lendenen vau V'

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2