E E Laatste Berichten. ADVERTENTIEN. IPOigiTIGE]. Burgerlijke Stand. ECHTVEREENIGING de» wapeuhaadel Pro Patria, gevormd uit lede» van het Leidsche studentencorps, wordt door dit gezelschap van Maandag tot Donderdag op het schietterreiu van dd. schutterij te 's llage een alge- ueene schietwedstrijd op groote schaal gehouden. Leger, marine, schutterij en weerbaarheid zijn tot deelneming uitgenoodigd. De mededingers, voorzoover reeds aangekomen, alsmede de genoodigden werden Zoudagavond in het Hotel de l'Europe ontvangen en Verwelkomd. Dc president der vereeuiging, de heer van Citters, opende het feest met een hartelijk welkomstvvöord tot de aanwezigen. De omstandigheid dat het feest buiten Leiden gevierd wordt, werd hieruit verklaard dat men op het schietterrein te Katwijk de gewone oefenplaats v^i -het gfizolschap -v- met bezwaren te kampen heeft. Üe prijsuifdei'lïng zal echter te Leiden op een der atudepteufeestdagen plaats dagen. Gisteren is de wedstrijd aangevangen waarvoor zeer kostbaie prijzen, ook door leden der Koninklijke familie, tftyu beschikbaar gesteld. Met een kort woord werd het feest op het terrein geopend door den president van Pro Patrio, die zijn genoegen be tuigde over dc tulrijke deelneming en de hoop uitsprak, dat de wedstrijd door schoon weder mocht wordeu begunstigd. Het aantal deelnemende weerbnarheidsrereenigir.gen bedroeg tot dusver 32; de rustende en dd. schutte rijen waren door 15 deputation vertegenwoordigd. Het terreiu bevat een keurige en comfortable cantiue. Gisteren werd gedongen naar de hoofdprijzen. Naar aanleiding van het gisteren bij hem inge komen ambtsbericht van den inspecteur over het geneeskundig staatstoezicht voor Noord-Brabaut en Limburg heeft de Minister van binnenlnndsche zaken heden bekend gemaakt, dat dc pokken in de ge meente Roosendaal (Noord Brabant) epidemisch ver breid zijn. Men verneemt, dat er kans bestaat, dat de tram lijn Loosduiuscbe brugBuitenhof te 's Huge door het Binnenhof tot aan het Rhijnspoorstation verlengd zal wordeu. Ook moet er sprake zijn van het maken vun een lijn door het Haagsohe Bosch. Voor den antieken zilveren beker van graaf Bo98u, toebeboorende aan dc stad Hdorn, thans op de tentoon stelling te Amsterdam, is een bod gedaan van 10000 frs. Met algeraeene stemmen is echter door den gemeenteraad besloten den beker niet te verkoopen. Men meldt uit Nieuwetkcrk n/d IJsel: Als eeu bewijs dat de landerijen, niettegenstaande den ongun- stigen toestand van den landbouw, ook hier nog hoog iu prijs zijn, kan gemeld worden, dat iu de afge- loopen week alhier zijn verkocht 30 heet., 69 aren, 96 ceutiareu weiland en boomgiard, waarop twee oude boerenwoningeu staan, voor eene som van 64100.behalve de onraadpenningen en de gelden der verheo^iugen. Onder dat land zijn begrepen per- oeelen dijk, waaraan de koopers niets hebben, alsmede eenig boezemland. Het Roti. Nieuwsbl. uit, naar nanleldir.g van de gunstige berichten, die uit Sidney overkomen over de goede figuur, die de kleine Nederlandsche afdeeling op de tentoonstelling aldaar maakt, den weusch, dat voor tentoonstellingen, van welken aard ook, geen ondersteuning van regecringswege moge worden verleend, dan wanneer de belanghebbenden zyn voor gegaan, of alihaus hebben doen blijken van hunne sympathie. «Het nemeu van initiatief van de zijde der regeering heeft nog weinig gunstige resultaten opgeleverd. Een officieele regeeringscom missie is eene gelegenheid, om sommiare personen, wien men eeu genoegen of eene ouderscheiding wil bezorgen, buu meerdere of mindere geschiktheid itoargelaten, tot lid te benoemen. Dat velen razend fel zyn op zoo'n benoeming is geen wondereenige weken op 's ryks kosten in een feestvierende buitenlandsche stad te vertoeven met een officieel karakter is zoo onaardig niet. Èn nu erkennen wij gaarne, dat verscheidene zoodanige commissieledeu zich zeer verdienstelijk heb ben gemaakt, doch de resultaten van hetgeen de com missies hebben jerricht, wareu zelderi geëvenredigd aan hetgeen zij hebben gekost. Meermalen is dan ook een ernstig oordeel uitgesproken over hare wijze van samenstelling en werking, en kon bet vermoe den niet worden onderdrukt, dat bet lidmaatschap van zoodanige commissies, door sommigen althans, slechts werd beschouwd als eene gelegenheid, om zich goedkoop te amuseeren en gemakkelijk eene dekoratie te verwerven, terwyl dc zorgen voor de tentoonstelling nevenzaak voor hen waren. Er verder de staatscommissie eenmaal benoemd zijnde, bleek het, dat handel en industrie óf geen lust hadden tot krachti ge deelneming aan de tentoonstelling óf geen sym pathie en vertrouwen koesterden jegens de commissie en zich daarom onthielden. Zoo volgde teleurstelling voor alle partijen. Wanneer echter, zooals thans te i Sidney geschiedt, handel en industrie zei ven een vertegenwoordiger hebben, die hunne belangen met hart en ziel behartigt, en wauneer zij daarenboven door de opofferingen, welke zij brengen, toonen het belang der tentoonstelling te gevoelen, dat dan de regeering haar steun verleene, om zoo mogelyk de deelneming nog krachtiger en meer algemeen te maken. Juist op plaatsen als Sidney is het mogelijk nieuwe relaties aan te kuoopen, die iu hooge mate der verde re ontwüü^eliug van haudel en nijverheid kunnen bevor deren waarom de regeering o. i. een goed werk zou verrichten, indien zij door haar steun het deelnemen aan zoodanige tentoonstellingen aanmoedigde." Volgens de France kan men zeer gunstige verwach tingen koesteren omtrent de kaus van slageu van den tunnel, die Engeland en Frankrijk moet verbinden. De ondernemers hebben een eersten put geboord tot op de laag, waarin de tunuel komen moet, en begin nen uu aan een tweeden. Dan zullen al de werktuigen omlaag worden gebracht, en binnen 18 maanden vertrouwt men 2 kilometer leng\e onder het kanaal te hebben geboord. In drie a wfer jaren zou het werk voltooid zyn. Het N. v. d. D. meldt, dat een smid en sloten maker te Amsterdam eeo practisch toestel heeft uitgedacht om winkelladen af te sluiten, en voor dief stal zoo van vreemde insluipers als van oneerlijke huisgeoooten te beveiligen. Deze toestel heeft het voordeel dat de lade afgesloten is zoodra men haar dichtdrukt, doch tevens zonder sleutel of eenig werktuig enkel kan geopend worden door dengeen, die het geheim weet. Daar verder de sluiting even als een letterslot eiken dag kan veranderd worden, en de lade niettemin met een handgreep zonder eenigen last kan worden geopend, laat het zich hegrijpen van hoeveel waarde deze geheime sluiting is voor winkelneringen. De grootste verdienste van deze vinding is, dat de sluiting zoo is aangebracht, dat zelfs huisgeoooten *vrij wel buiten de mogelijk heid zijn te ontdekken hoe zij werkt. Daarenboven wordt reeds eeu pogiug om de laden te openen verradeu door bet overgaan van een scbelsignaaltje. Eeu ingezetene van Winschoten, de heer Muller, heeft bij den gemeenteraad gereclameerd om 5 scha devergoeding voor eiken dag, dat door het plaatsen van kramen en tenten gedurende de kermis aldaar (tot welke plaatsing het gemeentebestuur de ver gunning had verleend), hem het vrije uitzicht uit zijne ramen was belet.' Casu quo zou adressant de gemeente een proces aandoen. Na vrij ampele over weging van de vraag, wat met zulk een adres aan te vangen, is de eisch afgewezen. De toegezegde bijdragen aan het voorloopig comité voor de collectieve inzending van vee eu zuivel naar de Lonuensche tentoonstelling zijn nu reeds tot ver over de 6000 gestegen. De afdee ling Wieringeu van de Maatschappij heeft nog 163 beschikbaar gesteld. Bij den penningmeester, den heer J. van Hasselt te Kampen, is bericht iugekomen van den secretaris der Tielsche afdeeling van de Maatschappij van Luidbouw, dat door het welbekende ex-lid der Tweede Kamer, den heer mr. baron Mnckay van Ophemert (thans lord Key), als lid dier afdeeling een bijdrage voor het comité gezonden is, vergezeld van een schrijven, waarin hij zijn groote ingenomen heid met het doel der onderneming betuigt en er op wijst van welk een groot belang, iu het bij zonder voor den veehandel op Engeland, eeu waardige vertegenwoordiging van onzen landbonw in den vreemde kan zijn, waarom hy zijne medeleden de zaak ten zeerste ter ondersteuning aanbeveelt. Blijkens mededeeling van den Inspecteur van het Ge neeskundig Staatstoezicht in de dezer dagen gehouden vergadering van den Geneeskundigen Raad van Zee land gedaan, zijn in 1879 in Zeeland ovadedeu 4553 personen of 24.01 per mille tegen 4^)4 of 24.05 per mille in 1878. In de gemeente Grijpskerke was de sterfte het grootst, 58 per mille. Nog deed de inspecteur de mededeeling dat bet hem was voorgekomeQ, dat eeu executeur-testamentair te Wcstdorpe iulichtingen had gevraagd hoe te han delen met een hem aangeboden doctorsiekening ad 3500. De geneesheer had 5 of 6 maanden over de overledene gepraotiseerd en ook de medicijnen geleverd. De gespecifieerde rekeuing onderzocht zynde, is aan bedoelden executeur geantwoord dut de bewezen diensten met 926, plus de kosten van rijtuighuur ruim betaald zouden zyn. Naar aanleiding van te Goes plaats gehad heb bende onregelmatigheden van geneeskundigen die geneesmiddelen afleverden, nam de raad het besluit te verklaren, dat hy van meening is dat de han delingen van eenige Goesche geneeskundigen eu apothekers, moge die al niet strijdig zijn met de letter van de wet, niet in den geest er van zijn. Nog werd besloten den inspecteur uit te ntodigen een onderzoek in te stellen nopens de vraag of de oprichting van een pare vaccinogène te Middelburg, wenschelijk en mogelijk is. Met de Willem Barents is naar zee gegaan de begaafde jonge schilder Apol, die, evenaU de heer Grant twee keeren deed, als vrijwilliger medegaat officiersdieust doende door mede wacht te houden' waut op een klein schip is voor passagiers geen plaats. De groote ontberingen, raoeielykheden en gevaren vau de reis worden door den jongen schil- der getrotseerd ter wille van de kunstde heer Apol zal schetseu maken met potlood, tvaterverw eu olieverw, maar hy zal vooral nieuwe indrukken krygen en de tiuteu van het ijs, de wondere licht effecten van het Noorden zullen zijn geheugen lyet eeu geheel museum sneeuw- en ystafereelen verre ken. Wij gelooven niet onbescheiden te zyn, als we raededeeleu, dat waarsohyulijk een panorama in ons vaderland, dank zij dezer reis van de Barents, aan heu, die rustig thuis blijven, eens een juist denkbeeld van de natuur binnen den Pooloirkel zal geven. (tftt) Uit Breda meldt men De verzending van aardbeziën uit de baronie ié in vollen gang. Het beschot laat te wensehen over; de vrucht is klein en niet malsch. Plakken en verzenden gaat dag en nacht door en veroorzaakt groote drukte. Uit de Betuwe schrijft men De kersenverkoopingeu nemen de volgende week in een groot deel van de $etuwre een aanvang. Men verwacht een overvloedig gewas. Het weer der laatste dagen werkt uitstekend op het grasland en verschillende audere gewassen. Op die plaatsen in de Betuwe, waar de jonge ta baksplantjes bevroren zyu, is men, ouder vrij gun stige omstandigheden, met het inpooteu van nieuwe plantjes bezig geweest. De Nederlandsche letteren hebben een onherstel baar, hoewel niet onverwacht, verlies geleden. Een van haar grobtste sieraden, de algemeen bekende en om zijn gaven en karakter hooggewaardeerde Jacobus Jan Cremer is in kracht vollen inanneiyken leeftijd aan de gevolgen vau een slepende borst ziekte, welke in de laatste dagen den slag deed voorzien, bezweken. Maakte zijn werken, 7yn aan trek kei yke, echt hu moristische Overbetuwsche novellen allereerst, en in later tyd zijn roerende romans eu geestige tooueel- stukken, zyn naam door het gansche land en ook buiten de grenzen beroemd, niet miuder bekend was zyn persoon. Geen hoekje haast van het land took, waar by niet eenmaal is opgetreden om met zyn schier onnavolgbaar talent van voordragen, dat leveja en gloed schonk aan kinderen van zijn geest, het publiek te boeien en te bctooveren. Wanr hy verscheen, won hy de harten. Ziju geest, zyu ge voel, zyn eenvoud spiegelden zich evenzeer af in zijne werken als in ziju persoon. Met zijn novel len betrad Cremer een nieuwe baan io onze letter kunde. Meester van taal, kenner vooral van de meuschelyke ziel, schetste hij in de figuren, die hy in de Geldersche dreven, waar bij geboren eu opgevoed was, plaatste met krachtige hand en innig gevoel, karakters, die in onze letterkunde een bly- vende plaats sullen innemen. Toen Z. M. de Koning indertyd de verdiensten van verschillende vaderlandsohe letterkundigen hul digde werd Cremer allerminst vergeten, want hem werd het officierskruis der orde van de Eikenkroon geschonken. Te Utrecht werd Vrijdag de 51ste algemeens ver gadering gebonden van de maatschappij tot bevor dering der toonkunst. In het door den slgemeenen secretaris den heer de Lange, uitgebracht verslag werd hulde gebracht aan de nagedachtenis van prof. W. Moll, wien de maatschappij als hoofdbestuurder vele verplichtingen heeft. l)e maalsobappy heeft eene nieuwe afdeeling aangewonnen Ie Schiedam, waarvan voor de toekomst veel is te hopen. Het aantal afdeelingen is nu tot 17 gestegen, met te zamen 3693 gewone leden en 134 leden kunstenaars. Het totaal der inkomsten bedroeg f 18.835.28, dat der uitgaven 18,817.29, zoodat eeu saldo van 17,99 op de nieuwe rekening wordt overgeschreven. De feitelijke uitkeering der afdeelingen aan de al- gemeene kas bleef als in de 3 laatste jaren op 1.50 bepaald. In 1854 bedroeg deze nog 4 en is gaandeweg kunnen verminderd worden, niet tegenstaande de uitgaven toenamen, en het kapitaal in die 25 jaren met 86,000 Wfa pCt. is ver meerderd een bewys alzoo voor den flnanoiëelen bloei der maatschappij. Uit het kunstenaarsfonds worden 18 weduwen en 6 kunstenaars ondersteund. Het ledental der zangvereenigingen bleef byna on* veranderd, en is thans 1573; het aantal leeflingen op de muziekscholen steeg van 1785 tot 2809, waarbij nog moeten gevoegd worden de 200 nieuwe te Schiedam. Door wijlen vrouwe M. F. Briedé, wed. p Tb. Helvetius van den Bergh, werd eene In schrijving Grootboek, rentende 100 'sjaars, aan de maatschappij gelegateerd,ter tegemoetkoming in de studiën eener jeugdige beoefenares der toonkunst. Tot hoofdbestuurders werden gekozen de hh. J. A.. Bohnnger en N. G. Piersou. De heer Julius O*. Griram, te'Munster, werd met algemeene stem- men tot lid van verdienste benoemd tot leden der commissie van het kunsteuaarsfouds de hh. Ver hulst, Frans Coenen en Hol. Van vertrouwbare zijde zoo schrijft iemand te Zevenaar aan de Zutph. CL ontving ik een brief uit New-York, dd. 1$ Mei jl., waariu o. a. het volgende voorkomt«Piucoffs leeft hier als God in Frankrijk, bewoout een der fraaie huizen in de nabijheid van het vermaarde Centraal Park, maakt eiken middag een rijtoer in een élegante équipage en kan zelf» de nünüe tocieteit geen toegang be- komen. Ik ontmoet hem dagelijks op de Beurs, waar hy nooit affaires doet, maar slechts als toeschouwer verkeert, om op de hoogte der zaken te blijven." Het Vad. rekent het zich tot plicht hun, die er ban genoegen in viqden om het vertrouwen in onze staatsinstellingen allengs te doen verminderen, met nadruk toe te roepenspeelt niet met vuurAl blyft het parlement ook, ondanks de vele aanvallen, waaraan het blootataat, rustig voortwerkeu, men mag niet vergeten, dat alleen eene vertegenwoordiging, die kracht vindt by de natie, op den duur dieu invloed kan behouden, die noodig is om iu morie- lyke tijden niet alleen in volksrechten te hand haven, maar ook gevaarlyke uitingen vaft volks hartstochten te voorkomen. Onze volksvertegenwoor diging is zeker verre van volmaakt, maar als wij letten om hetgeen om ons heen voorvalt, is er dan niet meer reden tot tevredenheid dan tot onbepaald ver- oordeelen? Zouden wij tevreden zijn, als wy een parlement hadden gelyk het Fransche, dat zich tel kens door zijn hartstocht laat beheerscben, of als het Pnitsche, dat ter wille van één staatsman, die onmisbaar wordt geacht, «tlee wat uog recht heeft op den naam van beginsel, met voeten treedt En alt men dan verder nagaat, vanwaar het komt, dat bijua elk parlement zijne in het oog loopende ge breken heeft, dan blijkt het, dat dit niet ieta toevalligs is, maar dat de gebreken eener volksver tegenwoordiging nauw verband houden met de ge breken, die men terugvindt bij het volk zelf. Veel pralen en weinig afdoen, bekrompen voorliefde voor jokale belangen, weinig geestdrift voor de publieke jtaak, zijn het niet dezelfde verkeerdheden, waar tegen men ook in den boezem der natie onophou delijk te velde moet trekken Ja, is de onderstelling te gewaagd, dat velen juist daarom de zwakheden en fouten van de Nedeilaudsche vertegenwoordiging zoo slecht kunnen verdragen, omdat men niet gaarne herinnerd wordt aan de waarheid van het spreek woord de appel valt niet ver van den boom P Om een volmaakt parlement te bekomen, zou de natie zelf giheel moeteu veranderen. Maar geenszins zou bet Vad. daaruit willen besluiten, dat zoolang het kiezersvolk hetzelfde blyft de volksvertegenwoor diging onmogelyk meerdere en betere praclische uit komsten zal kunnen geven dan tegenwoordig het geval is. By onze Tweede Kamer toch sukkelt men nog steeds met eeu verkeerde, veel te omslachtige wyze van werken, die slechte door wyzigiug der groud- wet, voor een deel echter ook door wyziging van het re glement van orde verbeterd kan worden. Onlangs liep er een gerucht, dat hierin binnenkort ingrij- inde veranderingen zouden worden voorgesteld, iocht dat gerucht spoedig waarheid worden Onder de gemeente Heemskerk werd onlangs een koe uit de sloot gehaald, die met niet minder dan 72 bloedzuigers vu bezet. Het dier was door bloedverlies zoo uitgeput, dat het niet kon blyven staan. Toen men de gulzige gasten had afgesneden (aftrekken was niet mogelyk) aanschouwde men een waar bloedbad. Door het gebruik van versterkende middelen, in den beginne 25 eieren daags, is het dier thans nagenoeg hersteld. De soon van een landbouwer jn den Eiekandsohen ilder, op Tessel, diende aan vijf jonge kalveren iterdagavond hun gewone rantsoen melk toe. Toen hy Zondag oohtend hetzelfde wilde doen, vond hy de beesten alle doodsommige lagen met uitge puilde oogen en verwrongen ledematen in het hok. Daar aan vergiftiging gedacht wordt moet de politie zioh met deze zaak bemoeien, terwyl, onder haar toezicht, een veearts een nauwkeurig onderzoek doet. Te Oberammergau, "tvthir het bekende Passionsspiel weder wordt vertoond, heeft het in de vorige week nog gesneeuwd, 't Geheele dorp was in een modder poel herschapen. Toch bleven de duizenden toe- stroomen, waaronder vele elegant gekleede dames en heeren, vooral Engelschen en Noord-Amerikanen. Voor de voorstelling van 30 Mei was zulk een aandrang, dat er den volgenden dag een nieuwe uitvoering* moest gegeven .worden. Nog nooit was de belangstelling zóó groot. In den omtrek worden zulke hooge prijzeu gevorderd, dat het schier aan rooverij grenst, terwijl men, om de pelgrims bij zich te houden en te kunnen afzetten, hun wijs Ynaakt, dat er geen onderkomen te Oberammergau te krygen zou zijn. Dat is echter bepaald onwaar; men kan daar zeer wel onder dak komen en zelfs tegen niet te hooge prijzen» Nieuw^lbllandschEen fabrikant van gecon serveerde levensmiddelen heeft de volgende circulaire rondgewonden Mijuheer Ik heb de oordeel gij te offeren de prijzen van de Yleesch van Vruchten van mijne vervaardiging dat is te zeggen van Natunrlijk be wart vruchten of Zonder Zoiker en van eene onbepaalde bewaaring. (Volgt de prijs-coirant). Al deze Vleesch en Vruchten zyn gelogeerd in blikbussen van de dezelve afmeting 5 ton kilos 500 verkoopt raw vooor netto. De kosten van pakking, vervoering en tol gelijk met de kans op de reis zijn tot last op de kooper. Ik verblijfe met aanzien uwen dienaar. (Semperv.) Het is'bekend, dat bloemen zeer gevoelig zijn voor tabaksrook en ouder dien invloed snel van kleur kunnen veranderen. Dit komt van het, hoewel ge ringe, ammonniakgehalte van tabaksrook. Verdunde ammoniakdampen kleuren zeer vele blauwen helder karmozijuroode bloemen beider groen, donker kar- moziju roode bloemen Worden zwart, andere don ker roede bloemen donkerviolet, alle witte bloemen geel. Dompelt men ze vervolgens snel in kond water dan kunnen ze de nieuwe kleur 2 3 uren behouden. pol Za Een Dnitsch professor heeft eeu middel uitgedacht omlekken ia sigaren te stoppenZ.H.Gel. doopt daartoe de sigaren ja een oplossing van collodion. De methode ia zeker eenvoudig en afdoende. Maar, behoudens deze onze twyfelzocht beschamende proeven, meeuen wy voorloopig, dat zij wellicht goed ia voor Duitsche sigaren, waartoe heel veel grondstoffen worden gebruikt, welke met het begrip j,tabak" niets gemeen hebben, maar voor ons Hol landers den tabaksgeur niet zon verhoogen. *t Is echter te beproeven; als wy'nagaan, waaruit collodion bestaat, is 't toch mogelijk, dat de methode de gevreesde keerzijde beeft. (Dagblad). Te Berlijn, ter drukkerij van de heeren Werner en Sohumaun is een nieuw soort visitekaartjes uit gekomen. Tegen het licht gehouden vertoonen zij het portret van den eigenaar in transparentbeeld, ongeveer als een sterkwatennerk, of als een Litho- phanie d. i. een wit porseleinen plaat, aan den eenen kant dof maar aan den anderen kant een of ander tafereel voorstellende, een geliefkoosde versiering van vensterruiten in Duitschland. Deze visitekaart- portretten worden ongetwijfeld door persing voort gebracht de gelijkenis wordt eerst photographisch genomen, iu gelatine afgedrukt, en dan door middel van electriciteit op de voorwerpen overgedrukt, op de wijze der zoogenaamde heliographie. De kaar tjes kosten 6.de 50 afdrukken, eu 7,50 de 100, een zeer lage prijs als men den arbeid iu aanmerking neemt, want, behalve dat de photo graphic, de heliographie en de druk er by te pas komen, staat ook de naam van deu eigenaar op eeu van de hoeken van het kaartje gedrukt. De Ned. Financier wijst er op dat de wijze waarop de uitlotingen van onze Staats-, provinciale en ge- meenteleeniugen geschieden, eigenlijk aan geen regel is gebonden. En toch eischt dit onderwerp in het belang der geldschieters een nauwkeurige regeling. Thans vindt men voor de provinciale en gemeente- geldleenjngeu allerlei verschillende bepalingen voor de uitloting vastgesteld, die over het algemeen geinig of geen waarborgen van volkomen nauwkeurigheid geven. Neemt men zegt de N. F. behalve het nut van zoodanige bepalingen uit hei oogpunt van eenvoudige controle, bovendien in aanmerking, hoe dikwijls het gebeurt, dat de leden der betrok ken besturen tot die handeling vooraf niet opgeroepen zyu; dat zy niet allen tegenwoordig zijn, zoodat de handeling door drie of zelfs door twee geschiedt dat zelfs in groote vergaderingen bus, kom of klok, wel eens met de nonuners gevuld, op tafel zou kuneu slaan, voordat de leden binnenkomen, zonder het geringste bewys, dat de ware nommers daarin liggen dat zij er staande de vergadering cenvof meermalen weêr uitgenomen worden, omdat de bus voor iets anders dienen moet, en zoovoorts, dan zal men den wensch zeker niet overdreven vinden, dat voor de belangen van geldschieters door een voorschrift of reglement op den vorm der uitlotingen wat beter zorg moge worden gedragen. Deze wenken verdienen opmerking en gehoor.. Jam mer, dat men niets kan doen aan de controle op de uitlotingen van vreemde leeningen. Want bij deze geldbeleeningen zijn de Ned. contanten niet minder betrokken dan bij binuenlandsche lecningeu. Wij vertrouwen ons geld aan alle mogelyke vreemde Staten en maatschappijen toe en stellen ons tevreden met de verzekering, dat de uitlolingep nauwkeurig en eerlyk zullen plaats hebben. Wanneer wij de bijna dagelijks verschijneude lange nitlotuigslijsten nagaan, vertrouwen wij er maar alty^ op dat de zaak wel iu orde zal zyn, zonder dat echter een onzer eigenlijk in staat is met zekerheid te zeggen dat dit zoo is. Chicago, 7 Juni. Bij de conventie jrijn bij eerste stemming ingeleverd 756 stembiljetten. Vereischt aantal stemmen voor de keuze van een candidaat 379. Uitgebracht opGrant 304, Blaine 284, Shermin* 93, Edmunds 34, Windom 10, Washburne 30, terwijl één blanco biljet is ingekomen. De tweede stemming heeft geen verandering van beteekenis op geleverd. London, 7 Juni. In het Lagerhuis is van Regeeringswege medegedeeld, dat er in de eerstvol gende Parlement8zittiug een voorstel zal worden inge diend ter afschaffing der straf, bestaande in het geven van slagen, bij het leger en bij de vloot. In het Hoogerhuis heeft lord Argyll in antwoord op eene vraag verklaard, dat onder de tegenwoor dige omstandigheden de intrekking van het Engelsche postkantoor te Konstantinopel ondoenlijk is. Lord Granville gaf in antwoord op verschillende vragen onder andereu te kennen, dat hij thans nog niet kon zeggen, welke politiek het meest doeltref fend zon om eene nauwgezette betaling van ver vallen bedragen van Turksche leeningen te verzekeren. GEVONDEN en aan het Bureau van Politie gedeponeerd Een blaauw Schort, een Portemonnaie met eenig geld, een Stuk van een Gouden Broche, een Roozenkrans. Nog is op den 17n Mei aan het Bureau vau Politie gedeponeerd een Gouden Oorknop die nog niet is afgehaald. GEBOREN: 5 Jaoi. Maria, oudera H. J. van Lonkhuyzen. en M. 't Hart. 6. Jacoba, oudera J. den Hertog eu A. J. Romijn. Leendtrt Jobanuea, oudeis H. Brouwer eu H. vau Uuneu. OVERLEDEN: 5 Juni. G. Vergeer, 15 j. B van der Mans, 63 j. 6. M. de Jong, 4 ra. J. D. Everhng, 59 j. 7- E. J. Sparoaaij, wed F. Herman, 61 j. F. L. van Waas, 6 w. 25-JARIGE van A. KW1NKELENBERG en A. M. KRUISHEER. Gouda6 Juni 1880. Door accuratesse van den Heer Edauw eerst beden geplaatst. Heden overleed ten onzen huize, tot diepe droefheid van Ons en hare Kleinkinderen, in den ouderdom van ruim Een-en-Zestig jaren, na een langdurig en geduldig lijden, nog on verwacht, onze geachte Moeder en Behuwd- moeder Mejuffrouw EMMIGJE JOSINA SPAR- NAAIJ, in leven Weduwe van den Heer Frï- dgkik Herman, Fz. F. HERMAN, Fz. A. H. HERMAN- Gouda, 1 Juni 1880. Noürrmsk.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2