Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Nq 2464. 1880. BINNENLAND. tkerjj. HIE 1 BUITENLAND. Vrijdag 11 Juni. oorweg. 880. lting BuHcnlandscli Overzicht. I MT* 1 4 4* I I 1 /I I A 4 I n 2e KI.) 'RECHTnMr iNINGEN. LIET. XETTEN. de Franqait, 3. 18,4,5, 4.28, 3. 2.41, 8.43, 8.41, 8.43, .41,3.43, 1.55, 7.81. GOUDSCHE COURANT. Z. Cl. Delft en omstreieu" der Hollandeche tot demping i Het adres van van 12.50, 3.—, 5 25,7.25, 2 28, 3.85, 9.35, 10.8^. temmen. iminir te Chicago i« eeae »er- i ver hel congres er ZOMEH- «r stuk a 45 k. dienaar, 3.30. 10.40, 8.80, 9.80. verkiezingen; Jramer, in Amerika voor xepu- vöör het presidentschap. Wat het :1 België is vol van de nederlaag te berichten it hij öp heden LKERIJ heeft H. 234. heeft hij de D. Huurman, daarbij den afstand een gedeelte water en muur aan i, 8.—, 3.5», 1, 10.9. 10». 5.—, 10.9. 4. 2.21,3.4, 10.9, 11.1. 2.21, 3.4, .9. en HAGE ABNHEM. gèn. 1 Het voorna»m»,te «Su.i betreft twee verkieiïngi i- a:i.» van Goor.) 6. ’s namiddags 7 J/a 11.15, 12.9, 9.58. I.—11.15, 5, 9.-. ).1O, 10.30, 8.15, 9.80. 8.23. 5.66, 8.8|8. 0, 7.7. f .18, 12.f2, 9.57. GOUDA, 10 Juni 1880. Wij zijn thans in staat gesteld het officieel vast gestelde programma der feestelijkheden bij de ont hulling van het Houtmans-Monumeut op Donderdag 1 Juli a. st. mede te deelen, ’tluidt als volgt: 1. *s namiddags 1 ure. Ontvangst op het Raadhuis van de Eereleden, Subcommissiën en verdere ge nood igden. Aanbieding van den eerewijn. 2. daarna. Bezichtiging der Voorwerpen op de Gebroeders Houtman en hunne tochten betrekking hebbende (mede op het Raadhuis). ’s namiddags 2 uren. Onthulling van het Mo nument. (De feestrede zal gehouden worden door den Vice-Voorzitter, den Heer J. N. Scheltema). 4. ’s namiddags 3 uren. Matinée Musicale van de Stafmuziek van ’t 4e regiment Infanterie in de Sociëteit //Ons Genoegen." 5. ’s namiddags 51/® uren. Feestmaaltijd te houden in het Lokaal //Nut en Vermaak" aan de Oost- haven (aan welke een ieder deel kan? nemen tegen betaling van ƒ7.50, mits vóór den 20n Juni zich opgevende aan den Heer D. Lulius Goor.) ?’/g uren. Volksconcert op de Markt te geven door de Stafmnziek van ’t 4e regiment Infanterie. 7. *8 avonds 10 uren. Groot Schitterend Vuurwerk op de Markt, vervaardigd door den Heer Ruijsch te Utrecht. Het adres van C. J. de Gidts, houdende verzoek van een gedeelte sloot bij de Derde kade, j van C. A. Schouten betrekkelijk eeue wijziging der Verordening op het Bouwen enz. Het verzoek van ('en Gemeente-Bouwmeester om vergunning tot het verrichten van eenig particulier werk. blijkt meer en meer uit de taal van de Franqait, die bij de Regeering zekere verlegenheid meent te bespeuren, ofschoon het blad wel beter weet. De partij tracht daardoor hare eigene zwakheid te verbergen. De kanstdr voor het ontwerp tot wijziging van de Mei-wetlen staan in de commissie van den Duit- schen Rijksdag nog niet bijzonder schoon. De heer von Bennigsen heeft te kennen gegeven dat artikel 4 voor de natronaal-libcrale partij onaannemelijk is, en de minister von Puttkaamser verklaarde daaren tegen dat dit artikel voor de regeering de kern der voordracht uitmaakt. Dat ia eene scherpe tegen stelling. Artikvl 4 zou aan de Regeering de be voegdheid geven om de bij rechterlijk vonnis wegens overtreding der Mei-wetten afgezette bisschoppen wederom in hunne betrekking te herstellen,- en de nationaal-liberalen hebben een principieel bezwaar tegen het ongedaan maken vaa rechterlijke vonnissen bij administratieven maatregel. Er schijnt dus slechts óen weg voor de Regeering om op dit punt haar zin te krijgen, namelijk door wyzigingen in de voordracht de* stemmen van bet centrum te winnen. Want bij de trouwe garde der conservatieven heeft zij óf centrum óf nationaal-liberalen noodig om eene meerderheid te verkrijgen. Dit maakt den toestand zoo verward en merkwaardig, wijl na de met Rome gewisselde stukken de steun van centrum deels niet gewenschL voor de Pruisische Regeering en deels ook niet mogelijk voorkomt. De beide takken der wetgevende macht in Dene marken «iju het eindelijk ecus geworden over het wetsontwerp op de vloot. De wet is thans den Koning ter bekrachtiging aangeboden. Gelijk wij vroeger mededeelden zal da ploot bestaan uit 8 geblindeerde batterijen, 4 gepantserde schepen, 10 korvetten en goeletten, 12 kanonneer-booten en 30 torpedo*booten het aantal officieren wordt vermeer derd en de machinisten zullen een afzonderlijk korps vormen. Men hoopt dat deze macht toereikend zal zijn om, in geval van nood, Kopenhagen te be- schermen en de gemeenschap tusschen de verschillende deelen van het land te onderhouden. De uitnoodigingen tot de conferentie, of het na- congres, zooals men de zaak ook reeds noemt, zouden Maandag verzonden zijn de datum van bijeenkomst werd daarin nog niet vermeld. De heer Gaïroli sprak van bet bijeenkomen dezer vergadering reeds Vrydag in de Italiaansche Kamer als van eene beklonken zaak en zeide dat zij slechts óen doel had, de bepaling der grenzen tusschen Griekenland en Turkije. Wij zouden dat durven betwijfelen. Be halve het optreden van een nieuw ministerie in Engeland, is zeker wel het gebeurde met Montenegro de eerste aanleiding tot het werkzaam optreden der tpogendbeden in de Oostcrsche quaestie, en deze zaak ïs veel minder voor uitstel vatbaar indien men althans den bloedigcn strijd daar wil voorkomen dan de vraag der Grieksche grenzen. En nu zou het toch niet aangaan oin internationale regelingen omtrent het Oosten te treffen en de Montcnegrynsche quaestie onaangeroerd te laten. De taak van zulke eene conferentie kan moeielijk eene andere zyn dan na te gaan of het gansche tractaat van Berlijn in al zijne bepalingen is uitgevoerd en om waar zy stuit op niet uilgevoerde aitikekn middelen tot uitvoering te beramen. Inmiddels doen zich geruchten op van eene aan staande wijziging in het Ministerie te Konstantinopel. Men beweert dat sir Henry Layard, de pas ver vangen Britsche gezant bij de Porte, aan den sultan tot afscheid den rand heeft gegeven om de tegen- woor i;e ministers te ontslaan. Niemand is beter bevoegd om over den toestand te oordeelen dan de heer Layard die gedurende een meer dan driejarig verblijf te Konstantinopel den weg heeft moeten vinden in den doolhof der Turksche politiek. Hij is de beste rechter in de vraag of Said pacht en zijne collega's zich zullen kunnen verstaan met de door den heer Goschen medegebrachte instructies. Het is een sprekend beeld van den toestand der Porte, dat er sprake van verandering van Ministerie komt, enkel en alleen wijl óen der mogendheden op den weg is om eene andere Ooslersche politiek te gaan vo«req. VERGADERING van dan GEMEENTERAAD. Vrijdag den 11 Juni 1880, des namiddags ten ure, ten einde te behandelen De Rekening der Stedelijke Librije, dienst 187®. Het adres van J. J. van Wijngaarden, houdende verzoek om eenig bouwterrein in het zoogenaamde I St. Anthonie-KIooster. De adressen van G. C. van der Want en A. Grendel, houdende vsrzoek om een stuk gerioleerde grond te mogen koopen of huren. Het adres verzoekende de Bogen. Tot lid van de Tweede Kamer in het hoofdkies district Eindhoven is gekozen dr. P. J. F. Vermeulen te Rolduc, met 1146 van de 1532 geldig uit gebrachte stemmen. Het stoffelijk overschot van J. J. Cremer werd gisteren ten 11 ure op de algemeeuc begraafplaats te 's Hage ter aarde besteld. Een zeer groot aantal belangstellenden, waaronder vele letterktmdige vrien den, had zich op den doodenakker vereen igd. Tal van bloemkransen sierden de lijkkist. Aan de groeve werden de groote verdiensten, de uitstekende deug den, de edele eigenschappen van den overledene, herdacht door de hccren Ising, namens //Oefening kweekt kennis mr. Greeve, als vriend treffend her denkend de jaren, waarin hy in broederlijke vriend schap met Cremer te Loenen woonde door den heer Hattinga Raven namens //Licht, Liefde enliven.” Namens de familie werd door den heer van Brakcl, schoonzoon van den overledene hartelijk dank gezegd goor de betoonde belangstelling. Door te Leiden gevestigde stoomboot-maatschap- pijen zal aan Ged. Sta’en een adres worden ver zonden, waarby verzocht wordt, goedkeuring te onthouden aan de conceptverordening van het hoog- h emraadschap Rijnland, op grond dat daarin zeer b lemmerende bepalingen voor de stoomvaart voor kom m. De afd. in België voor de Aam er, in Amerika voor xepu* blikeinsch candidaat vwr het presidentschap. Wit het eerste betreft, geheel België is vol van de nederlaag der liberalen te Antwerpen. Men bad daar de gunstigste verwachtingen en hoopte niet alleön het eene liberale lid, den burgemeester Dewael te behouden, maar ook de 5 andere aftredende (clericale) leden te verdringen. Trots allen ijver zijn Jde liberalen iu de minderheid gebleven met 200 stdnrnen, zoodat ook de burge meester is moeten wij&n voor barou Osy. Overigens blijft de toestand in) België ongeveer onveranderd. De herstemmingen niet in rekening brengende, wint de regeeringspariy 2 M- De uitslag der stet rassing, niet het minst voor den heer Garfield, den moeddyk «AEtiMaden president, lid van 1“ en eerst onlangs tot senator verkozen. Na 36 vruch telooss stemmingen is deze heer verkozen, daar de voorstanders van Blaine voor het meerendeel een compromis aangingen met de andere tegenstanders van Grant. Garfield verkreeg 399, Grant 806 stemmen. Zeker nog al eene verrassing, want by de eerste stemmingen had de heer Garfield écue stem en bij de uegen-en-twintigste had hij het nog pas gebracht tot twee stemmen terwyl de heer Grant er dadelyk meer had dan driehonderd en de heer Blaine hem dicht op de hielep zat. Op voorstel vau den senator Conkling, aanvoerder der Grant-party, beeft Je Conventie de benoeming van Garfield bekradtlïgil en haar aeastemmig gemaakt. De uitslag werd met grootste geestdrift vernomen. Terwyl dus in de Unie met de komst der re publikeinen aan het bewind dc staatkunde van bescherming zal worden voortgezet, is men in Frank- rijk daarvan een weinig teruggekomeu. Voorloopig althans zijn daar de liberale dagbladen niet onte vreden over den uitslag der beraadslaging over de tariefwet in de Kamer der Afgevaardigden. Men meent dat er alle reden is voor de gelukwenscheu welke de president Gambetta tot de Kamer richtte, toen dele moeilyke eu veelomvattende arbeid was afgeloopen. Wel is het aangenomen tarief geenszins het ideaal der vrijhandelaars, want verscheidene al gemeen verlangde verlagingen zyn niet aangenomen; de rechten op steenkolen, ijzer en geweven stoffen zyn* gedeeltelyk op de vroegere hoogte gehouden, en het grondbeginsel, om de noodzakelijkste voe dingsmiddelen te ontlasten, is miskend. Doch van den anderen kant heeft de Khmer de beschermende voorstellen van de heereu Malezienx c. s. afgewezen, zoodat bvtr bet algemeen de uitslag gunstig voor het beginèd van den vryen bandel kan genoemd worden. Gelijk wij reeds dezer dagen opmerkten, zou het kunnen zyn, dat de I Senaat, waar het be- ■schermende stelsel nog meer aanhangers telt dan in de Kamer, het algemeen tarief op sommige punten wyzigden. Reeds beeft de Senaatscommissie eenige voorstellen in dien geest gedaan. Doch in hoofd zaak is geen terugkeer tot het oude stelsel te duch ten. Sedert Léon Say voorzitter vau den Senaat is geworden, heeft de door hem te Londen vertegenwoor digde zaak een nieuwen steun verkregen. Onder- handelingen met de Engelscpe regeering over een nieuw handels verdrag zyn aaugek noopt en voor dit bijzonder tarief zullen alle bepalingen van het al gemeen tarief, die nog den geest van bescherming ademen, de vlag moet stryken. Zoo althans wordt de zaak in officieele kringen opgevat. De nederlaag van Blanqui bij de verkiezing te Lyon is een gelukkig tceken voor de Fransche Regee- ring Blanqni kreeg toch nog zesduizend stemmen, maar men houde in ’toog, dat ook vele dericalen op hem gestemd hebben, om de Regeering moeilijk heden te geven. Niettegenstaande het belang, dat door de dericalen in de verkiezing van msgr Freppel werd gesteld en de vreugde welke zij over het gelukken zijner candidatuur moeten gevoelen, blijft toch de uitvoering der decreten van 29 Maart hun groote zorg. Dit

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1