Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. M 1880. N° 2466. EEN COLLECTE. BUITENLAND- liultenluilscli Overzicht. Woensdag 16 Juni. til GOUDSCHE COURANT f. nioluii ic iivi, uui uvi, uirri niet zoozeer het gevolg is wijn, bier worden, de groote vullen heeft, oin invaliden, die niet in Bronbeek een tehuis kun nen vinden, en voor de verdere waarneming van den dienst seu goed onthaal ongeschikt zijn gewordep door of ten gevolge veld geslagi van den strjjd met Atjch. Men ziet hieruit dat'het fonds voor den gewapenden dienst, waarvoor bijdragen gevraagd !eron,! te en moeielijke taak te ver- de verhoognig d.erzclfde belaztmg te v, hulp te.verleenen aan de vele f lr™'T'JU<! P°P“lar“el‘ f bevorderen door tot eiken nrns een overs - I begrooling te verkrijgen, I DvCii UÊ billi'khciu cjo j 1878 bedroegen de uitgaven ruim f 13000meer! de'heêr Gladstone ïi'cb'hïcr in ten koste van Doch de billijkheid eischt te erkennen, dat i een bijzonder geval bevindt en hij er de voorkeur aan geeft om tijde lijk het inkomen te treffim, ten einde aan de pro ductie en het handelsverkeer gelegenheid te geven zich te ontwikkelen, waartoe de gedane voorstellen op handelsgebied moeten dienen.De afschaffing der moutbelasting zal der regeering den steun verzekeren der pachters en landbouwers, die buitendien door de beperkende bepalingen op de jachtwet reeds gunstig gestemd zijn. Bij besluit van den president der Fransche Repu bliek is de heer Challemel-Lacour, lid van den Senaat, thans gezant bij de Zwitsersche Republiek, benoemd tot ambassadeur te Londen, ter vervanging van den heer Léon Say, wiens ontslag is aangenomen. De heer Emanuel Arago, lid van den Senaat, is benoemd tot Fransch gezant bij de Zwitsersche Republiek, ter vervanging van den heer Challemel-Lacour. Dc Fransche Kamer heeft met groote meerderheid verlof gegeven om een harer leden, den hertog de Padoue, te vervolgen, wijl hij binnen een jaar in twee verschillende districten van zijn kiesrecht heeft gebruik gemaakt. Zulk een bedrog is wel wat erg voor een volksvertegenwoordiger. De quaestie der amnestie dringt voor het oogen- blik alle andere vraagstukken in Frankrijk op den achtergrond, doch zonder de gemoederen zoodanig op te winden, als dit vroeger het geval was. Het kabinet heeft cr in twee zittingen over beraadslaagd. Tot een besluit is het niet gekomeneenige der ministers willen zich tot kwijtschelding van straf aan zeker aantal veroordeelden bepalen, doch de meerderheid söhijnt de amnestie te willen voltooien. Deze mededeelingen hebben echter slechts eene be trekkelijke waarde, want het geheim der beraad slagingen wordt streng bewaard. Zooveel alleen schijnt met eenige zekerheid te kunnen gemeld worden, dat de president der Republiek gunstiger vpor de amnestie is gestemd, maar dat er twijfel bestaat bij de regeering, of deze maatregel door deu Senaat zal goedgekeurd worden. De verandering van Ministerie te Konstantinopel wordt beschouwd als de eerste vrucht van Goschens zending; of men echter daarmee zooveel verder zal komen, moet de tijd loeren men vergeet in het Westen tc veel, dat het niet-invoeren der hervormingen 'j van onwil als wel van Een» per jaar komt in menig gezin in ons land de dienstbode de huiskamer binnen met de boodschapcollecte gewapende dienst Schier niemand weet recht waarvoor geld ge vraagd wordt en de meesten maken zich met een dubbeltje of een paar centen of een weigering van de vraag om bijstand af. Dit is eenigszins de schuld van den vreemden naam van het fonds waarvoor geld gevraagd wordt. «Fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapendeu dienst» duidt in •zijn toch vrij langen nnani volstrekt zijn doel niet aan. Het is een fonds voor invaliden, die gebrekkig of verminkt zijn geworden bij de verdediging van ons land of bij de handhaving van ons gezag in onze overzeesche gewesten. Men weet hoezeer de oorlog van Atjeh het aantal vergroot heeft van hen, die ons volk het zich tot plicht en eer moet rekenen te ondersteunen. Vrijdag a. s. zal hier de jaarlijksche collecte gehouden worden, en we hopen zeer dat men den militairen, die hun bloed voor het vader land gestort hebben, geen bijstand onthouden zal. De oprichting van dit fonds dagteekent van April 1815. Eenige ingezetenen van Amsterdam kwamen toen op bet denkbeeld om uit vrijwillig door de natie bijeen te brengen-gelden, den krijgsman, die gewond of verminkt uit den toen gevreesden strijd mocht terugkeeren, te onder steunen en de nagelaten betrekkingen der gesneu velden te helpen verzorgen, ten eindë'Ue vrijwil lige dienstneming aan te moedigen en deu moed van den krijgsman aan te vuren. Later heeft zich het doel van het fonds ook uitgestrekt tot de strijders tegen België en tot een aantal in en door den dienst ongelukkig geworden militairen, zoowel van het Nederland- sche als van het Indische leger. De ondersteuning wordt verstrekt als gratifi catie omtrent wier al of niet voortduring men jaarlijks beslist. Daartoe gebruikt men de renten van het kapitaal van het fonds en de opbrengst der collecte, krachtens koninklijk besluit van 16 Nov. 1820 No. 81, jaarlijks gehouden. Het bestuur is opgedragen aan eene algemeene vergadering, een hoofd-bestuur, districts-commis- siën en plaatselijke-comnrissiën. De algemeene vergadering wordt gewoonlijk éénmaal 'ajaars gehouden. Het hoofd-bestuur heeft zjjn zetel te Am sterdam, terwjjl ook te Batavia en op Curacao commission werkzaam zjjn. l’laatselijke com- missiën worden in Vele gemeenten van ons vaderland gevonden. In onze ge eente bestaat zjj git de heeren D. Lulius van Goor, C. C. H. Prince en J. A. Roest van Limburg. In 1878 werden 2252 gratificatiën aan even zooveel deelgerechtigden uitgereikt, gezamenlijk ten bedrage van ƒ111,369.941/,. Behalve de hulp welke uit dit fonds verstrekt wordt, kan een beperkt aantal invaliden opge nomen worden in het Koloniaal-Militair Inva lidenhuis op het landgoed «Bronbeek». w Bij koninklijk besluit van 31 October 1862 No. 86, zijn de gebouwen op het landgoed 1 «Bronbeek», nabjj Arnhem, verklaard te zjjn bestemd tot Koloniaal-Militair Invalidenhuis. Daarin worden blijkens bet reglement, mede gedeeld in de «Staats-Courant van 4 November 1862 zooveel de ruimte toelaat, opgenomen gegageerden van de koloniale landmacht, aan wie gagement is toegekend ter zake van1°. ver wonding, of Verminking in den strijd bekomen of veroorzaakt door gevorderde of bevolen diensten2°. langdurigen, dat is 40-jarigen dienst, mits in dat geval de gegageerde den leeftijd van 55 jaren hebbe bereikt. Gega- geerdeu ter zake van langdurigen dienst worden ook op jongeren leeftijd opgenomen, wanneer door een militair geneeskundig onderzoek blijkt, dat zij ter zake van ziels- of lichaamsgebreken niet geschikt zijn om door handenarbeid in eigen onderhoud te voorzien. In het gesticht kunnen ook worden opgenomen1". gegageerden van de koloniale landmacht, aan wie het gage ment is toegekend ter zake vana ziels- of lichaamsgebreken, veroorzaakt door gevorderde of bevolen diensten b. verwonding, verminking, ziels- of lichaamsgebrete.i, noch veroorzaakt door gevorderde of bevolen diensten, noch ont staan in den strijdc. langdurigen dienst; al is ook de leeftijd van 55 jaren nog niet volbracht; 2°. de invaliden, die thans voor rekening van den lande in het militair invalidenhuis te Leiden (dat grootendeels door hetj’onds wordt bekostigd) worden verpleegd3°. ds gegageerden ten laste van den staat, die na hnnne terugkomst uit de koloniën niet meer bij het leger in Nederland hebben gediend; 4°. de «pensioned den van dc voormalige koloniale marine;5°.ettel jjke gegageer den of gepensioneerden der Kon. Neder!, marine en van het korps mariniers, voor zoorer zij voor de verdere waarneming van den dienst tappen, zal worden geheven 60 in huizen die beneden f 120 huurwaarde hebben, met eene ver- boogiug vau telkens 36 volgens de meerdere huur waarde, naar eene vaste schaal. Eindelijk strekken de regeeriugsroorstelleu tot eene vermeerdering van de inkomstenbelasting met óen penny in het pond (0,416 percent). Na eene langdurige discusde gaf het parlement in eerste lezing zijne goedkeuring aan deze voorstellen. Uit de mededeelingen van den heer Gladstone, blijkt dat de kansen voor hernieuwing van het han- delsverdrag tusschen Frankrijk en Engeland gunstiger staan, dan men eerst heeft gedacht. Dat de heer Say nog eenige dagen iii Londen bleef, staat met deze onderhaudelingen denkelijk in velbanden Frank rijk zal dan van zijn kortstondig gezantschap toch wil hebben gehad. Men schijnt het tens te zijn geworden over de volgende grondslagen, lo. ver laging vau de rechten op den wijn; to. vee en landbouwproducten uit te sluiten van het tractaat; 3o. middelen te beramen om meer dar. tot beden valsche aangifte te voorkomen 4o. in het algemeen verbetering vau het status quo en bevordering vau het handelsverkeer. Algemeen wordt hulde gebracht aan het doorzicht, waarvan de heer Gladstone bij de ontwikkeling zijner fiuaucieele voorstellen in het Lagerhuis blijk heeft gegeven. Die voorstellen vinden over het algemeen en hebben de oppositie uit bet gen. Wel merken de tories spottende op, dat de lieer Gladstone zijne beginselen verzaakt, daar hij in 1874 de afschaffing der iaco/nelax vroeg, en jieer tot het gezag kenmerkt door de verhoogiug dierzclfde belasting te vragen. Zij ‘t te willen I bevorderen door tot eiken prijs een overschot op de I begrooling te verkrijgen, ten koste van de gegoede wier getal steeds toeneemt. In i t|,”83e_ dnn de ontvangsten, zoridat een gedeelte van het Kapitaal moest worden te gelde gemaakt. De Plaatselijke Commissie hoopt op een ruime opbrengst der a. s. Vrijdag te houden collecte .- alleen daardoor is het mogelijk veler nood te lenigen. De politieke wereld te Londen was in spanning Donderdag avond, en zoowel de banken der leden van het Lagerhuis als de tribunes waren stampvol. De heer Gladstone tow eene millioenenspeecli houden en met groote belangstelling werd uitgezien naar dc plannen vau den premier, wien zelfs zijne grootste vijanden den lof niet ontzeggen van En geland® eerste financier te zijn. Na veel tijdverlies aan weinig belangrijke zaken en interpellaties kwam de minister aan het woord. Hij sprak nagenoeg twee uren lang en hoezeer zijne stem zwak was, getuigt een toehoorder dat er in geen tien jaren in het parlement eene redevoering is gehouden, waarbij aan doede cijfers zulk een leven werd ingeblazen. Met het oog op de vernieuwing van de handelstrrfctaten, vooral van dat met Frankrijk, en de wetischcn van Frankrijk, Spanje en Portugal, achtte bij het wen- schtlyk het inkomend recht op wijnen te verlagen. Wiju van eene alcoholsterkte van 20 percent zal belast worden met 63/s’cent per liter met eene ge leidelijke opklimming tot wijn van 35 percent, terwijl boven de 35 percent de opklimming voor ieder percent alcohol grooter wordt. Gebottelde wijn be taalt een vast richt van 263/s cent per liter, wijl de gebotteld ingevoerde wijnen óf zeer sterk van alcohol gehalte zijn óf bijzonder lekker. De belasting op het mout wil de heer Gladstone afschaffen. Het bier, de volksdrank in Engeland, mag echter niet onbelast blijven, zoolang de whiskey, de volks drank in Schotland en Ierland, belast blijft. Van het barrel (162 liter) bier zal 3.75 worden ge heven. Verder betroffen zijne mededeelingen de per missies om te tappen (licences); voor deze, welke bet recht geven om wijn, bier en sterken drank te

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1