Laatste Berichten. POSTERIJEN. Gouda, 17 Juni 1880. Burgerlijke Stand. Gouda 2e. Alle overige personen, ook die welke vroeger min pokken hebben geleden, zich op nieuw te doen inenten. Voorbehoedmiddelen dus in strijd met Gods eeuwig getuigenis, om de oordeeleu Gods in Nederland met kracht te keeren, <n dat door menschel ijk vernuft, en wel door eeue zaak welke iu 't kort n >g door bekwame doctoren verklaart is in strijd te zijn met de natuurlijke gezondheid van den inenscli Wat znlt gij doeu, volk van Nederland Zult ge uwen God tarten met zijne oordeeleu Zult ge dat werk uit de duisterfïis te baat nemen om u voor Gods alziend oog te verbergeu Christenvolkdie ten levenden God belijdt, die alles doet naar Zijn welbehagen: doe het niet!! Werp u in ootmoed voor Gods geuadetroon neder, met de belijdenis uwer en ons aller schuld, en 9ineekt Hem, die machtig is te doodeu, maar oök levend te maken, om \rtudiug Zijii9 oordeels O volkals ge dit niet doet, en gij de stem des vcizel8 ttg<u Gods oordcelun met uztlven té redden, gehoor geeft, vreeselijk zal het dan zijn te vullen in de „handen van den levenden God Laat u dus ouder het hachelijkst tijdstip niet inenten noch uwe kinderen, maar zoekt bij den God van Israël, bij den God vau Nederland uwe redding, U toegeroepen door ten Evangeliedienaar die niet zivijgeu mag. Gouda. Snelpersdrukkerij /rfb 't. Geuze ngastieht te Brielle. Deze ,/Evangeliedienaar die niet zwijgen mag" (be- hulve oVer zijn naam) is waarschiji.lijk_fiWLt -aoe4t kende van den prediker, dig. Hffl^eïdycn tyd de gfemaeUereu vair ah(klsaentienden door zijn heftige *:u oubiflyke taal zoodanig in beweging bracht, dat de politie hem in bescherming moest nemen. We voegen dit er bij, opdat zij, op wie dit schandelijk billet nog indruk mocht maken, weten mogen vau welke zijdeJ het vermoedelijk komt, en daarin reeds grond mogen viuden om den gegeven raad niet op te volgen. Met is volstrekt niet noodig om angst of vrees te verwekkengevallen van pokken zijn tot nog toe iu 'ons vaderland zeer schaars. Zelfs te Roosen daal ia Noord-Brabante^ waar de ziekte epidemisch is verklaard, kwamen slechts enkele gevallen voor; daarenboven zijn angst en vrees zeer slechte voor behoedmiddelen. Wij althans hebben meer vertrouwen in inenting, en we zouden wenschen dat, nu aan het _,,volk van Nederland" den verkeerden raad om zich niet te laten inenten gegeven is, althans aan de inwoners van Gouda, b. v. door een onzer geneesheeren, een op betere gronden steuneude tegen overgestelde ra.pl \gserd gegeven. Indien een hunner dit op bevattelijke en beknopte wijze wilde doen, zoudeu wij het drukken eu verspreiden wel op ons tfillen nemen. Door het ptuulselijk Comité alhier voor de Noorde lijke IJszeevaart is 51.voor de derde tccht vau deu WiUem Barents outvangeu en aan het Hoofd comité afgedragen. Door de afdeeling Gouda en omstreken der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw is besloten in haie vergadering vau gisteren attond 50 af te staan voor een waardige vertegenwoordiging op de tentoon stelling te Londen. Nog is besloten dat men inteekenlijsten zal laten cirouleeren voor de harddraverij-prijzen. De Restauratie van de sluis der opgeheven ver veening in de Krimpenerwaard onder de gemeente Krimpen a/d Lek is opgedfagen volgens gewijzigd bestek aan de heeren H. J. Nederhorst en G. Toorn vliet alhier voor eene som van 56500. Het Bestuur der kweekschool voor zeevaart te Leiden heeft bericht dat op Maandag 28 Juni 1880 in voornoemde inrichtiug eeue keuring zal plaats hebben van jongens tusschen HVgenlö jaar, die eene ver bintenis in 'sRyks zecdien§t wenschen aan te gaan. Onbevaren personen boven de 16 jaar worden voor- loopig niet meer aangenomen. De Gemeenteraad van Alfeu a/d. Rijn, juist ver gaderende den dag, waarop het ingediende wetsont werp, houdende wettelijke bepalingen tot beteugeling van misbruik vau sterken drank, door de dagbladen openbaar werd gemaakt, heef; bij acclamatie besloten, in een adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, onder betuigiug van zijne groote ingeno menheid met de beginselen, waarvan dat wetsontwerp uitgaat, den wensch uit te spreken, dat het met bekwamen spoed tot wet moge worden verheven. Ook verleende de Raad met algemeene stemmen aan Burg. en Weth. het gevraagd krediet tot voor ziening in de voor maandelyksche kostelooze inenting en herinenting benoodigde koepokstof, dpor middel vau opzettelijk daartoe te huren kalvcreu. Den 12deu Juni 1880 heeft te Luxemburg de uitwisseling plaats gehad van de akten van bekrachti ging der overeenkomst tussoheu Nederland eu Luxem burg, tot regeling der wederzijtische schuldvor deringen, den ?den Jauuari 1 SSt) te 's Gravenhage gesloten. [St. Cl.) Bij het epidemisch heerschen van de pokken te Roozeudaal, heeft de Minister van oorlog het noodig geacht de militaire autoriteiten aan ie bevelen, de uitgevaardigde voorschriften omtrent epidemische ziek*en, voorkomende iu het Itepueil militaire van 1874, met de meest mogelijke zorgvuldigheid na te kouten. Naar de Israëliet verneemt, wordt er door de regeeriug aan gedacht om de rijkstoelagen aan de geestelijke hooiden der Israël, kerk nieer in over eenstemming te brengen met de tijdsomstandigheden en de tiuauciëele krachten. Door eeltige Raadsleden van Rotterdam is voor gesteld de kermis aldaar tot ééne week te beperken. De finantiëele uitkomsten der uitgaven voor het huldeblijk, hetwelk door liet leger aan HH. MM. den koning en de koningin is aangeboden, zijn, ondanks den omvang van het geschenk, zoo gunstig uitgevallen, dat vau de overgeschoten gelden eeue gift vau 350 is kunnen worden geschonken aan het militair invalidenhuis te Leiden, waardoor de huldë, door het leger aait HH. MM. gebracht, on getwijfeld geheel in den geest der beide vorstelijke per8onénp7J0* -tettfilis he|ftbrteedratfeii tot steun van eene hoogst verdienstelijke instelling voor oud-mili- taireu. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdag uit- spraak gedaan in de uieervermelde strafzaak wegeus verduistering van brieven aan het Amsterdamsche postkantoor. Het heeft daarby den brievenbesteller A. J. Beschuldig verklaard aan het als agent der Hooge Regeeriug driemaal plegen vau verduistering vau geldswaarden of bescheiden, hein in zijn post overgegeven, en aau poging tot bovenomschreven misdaud, zesmaal gepleegd, en lieiu ter dier zake veroordeeld tot een tuchthuisstraf van vijf jaar. Het Hof heeft voorts uit verschillende omstandigheden afgeleid, dat de brievenbesteller J. N. M. de meu belmaker J. J. B. eu de meubelinukerskuecht J. F. M., die behulpzaam zyu geweest ter inwisseling van twee halve muntbiljetten van 10 de weten schap hebben gehad van de óedrieglyke herkomst. Zijq zijn onder aanneming van verzachtende omstan digheden schuldig verklaard aau medeplichtigheid aan dat feit eu respectielijk veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf vau een jaar, van vieren van drie inaauden. De inspecteur van het geueeskuudig staatstöizicht, dr. D. Lubaeh, heeft aau het gemeentebestuur te Zwolle in overweging gegeven, met het oog op een mogelijke pokken-epidemie, de kermis daar ter stede dit jaar niet te doen plaats hebben. Bij de vele spoorwegen, welke in Duitschland naar het zelfde doel voeren, is het voor rneuig reiziger, die niet veel gereisd heeft, dikwijls moeielijk, den kortsteu en goedkoopsteu weg te kiezen. Daarom heeft de Ned. Rhijnspoorweg Maatschappij vóór een paar jaren een bureau ingericht, dat uitsluitend be- stemd is voor het geven van informatie aan reizigers, die daartoe frauco aanvraag doen. Dat deze maat regel in den geest van het reizend publiek in ons land valt, blijkt wel het best hieruit, dat, naar men verneemt, dit bureau dezer dagen een uitbreiding heeft moeten oudergaan. Naar men aan het N. v. d. D. mededeelt, wor den te Vlissingen door Engelsche kapitalisten pogingen gedaan om aldaar noch eene stoombootmaatschappij op te richten, voor de vaart tusschen Vlissingen eu Londen. De booten dezer nieuwe maatschappij zoudeu dan tot eeu half uur afstaud van Londen ops too men. Volgens het Fad. heeft dr. J. Moll Jz., bij ge legenheid van zyn jubilé, van zijne gemeente eene gift van ruim elf duizend gulden gekregen* als grondslag van een fonds vóór eene 4e Christelijke gemeenteschool, die den naam van Jacob Moll-school zal dragen. De N. Goesche Ct. spreekt den wensch uit, tot wijziging van het stelsel van werkverschaffing aan gevangenen. In den regel verrichten dezen werk zaamheden, die spoedig geheel werktuigelijk ge schieden, als matten vlechten, touwwerk uitpluizen, erwten uitzoeken eu dergelyken arbeid, die hen niet vermoeit maar integendeel vadsig maakt en hen nooit uit vermoeidheid nanr een verkwikkenden slaap zal doen verlangen. Hoe geheel anders zou dit alles zyn, indien de gevangenen in de frissche open lucht degtlijken handenarbeid konden ver- richten? Welk een practisch nut zou het ten ge volge hebben, als jaarlijks eenige honderden gevan genen b. v, gebezigd werden flin heide te beplanten, of wellicht aan openbare ^HLn gebezigd konden worden. Welk een groot «(MRlte vau ons land ligt nog woest én onbebouwcr. Allengs ^ou dat waarde krijgeu en zijne vruchten afwerpen teu bate( van het algemeen. Ofschoon geen hoofdzaak, zou dit toch ook een hoogst gewichtig gevolg zijn» De hoofdzaak echter zou vooral zijn, dat de gevangenen door dergelijke handenarbeid iu de open lucht in een veel gunstiger toestand zouden komen van vatbaarheid voor zedelijke verbetering. De N. G. Ct. beseft ten volle, dat eene te nemen proef bezwaren zou hebben, maar dit zou geen afdoende hinderpaal behoeven te zijn; want nu wordeo ook jaarlijks tonnen gouds besteedt, die blykeu geen vruchten te dragen. In ieder geval is het wenschelijk, uat het denkbeeld bij de behandeling van bet straf wetboek besproken wordt. De Kamer van Koophandel te Bergen op Zoom heeft zich bij adres tot den minister van water staat, handel en nijverheid gewend met verzoek, dat door tus9chenkomst der regeeriug, door de-besturen der verschillende spoorweg-maatschappijen in het rijk den stationschef het drijven van handel in steen kolen word§ verboden. De Kamer verklaart verder, zich geheel te ver eenigen met het gevoelen der Kamer te Amsterdam, dat namelijk het handel drijven als hier bedoeld door de stationschefs, een door die beambten be- voorreohte mededinging doet ontstaan ten nadeele van de steenkolenhandelaars iu het algemeen. Ip een afzonderlijk bijvoegsel bij de Slaats-Courant van gisteren wordt medegedeeld eeu tabel, bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd eu de oorzaken vau den dood, iu Nederlaud, over Jan. 1880. De Staats Ct. van Dinsdag bevat eeu staat van militaire nalatenschappen, afkomstig van officieren, onderofficieren eu verdere mansehappeu in Neder- landsch Iudie onder beheer der VVieskamer daar te lande gekomeu tn die zuiver bedragen 250 of minder en opgevraagd eu outvungen kannen wordeu bij het Ministerie van koloniën in Nederlaud. Naar dien staat, die 11 pagina's bevat en waarop eeu kleine 700 mannen voorkomeu, verwij zen vrij belanghebbeudeu. In een brief uit de hofstad iu de Arnh. Ct. wordt, sprekende over de begrufenis vau Cremer, o. a. het volgende gezegd; „Eene andere hegte trof mij echter by deze ter aardebestelling, die niet bad bihooren opgemerkt, te zijn mij dunkt, bij Cremers graf had eeue deputatie behooren te staan van eeu der vele arbeidersvereni gingen om hulde te brengen aan den mauj die door zijn Fabriekskinderen de conscieutie der natie ea der wetgeving heeft wakker gemaakt voor de onge lukkige, hulpelooze slachtoffers eeuer onverbiddelijke iudustrie aau de eeue en van een inhaligen exploi tatiegeest der ouders aan de andere zyde. Deze verenigingen maken zooveel misbaar over allerlei, wezenlyke eu denkbeeldige, sociale en politieke grieven dat zij deze gelegenheid oin haar goeden naam door eeue daud van erkentelijkheid eu hulde terug te koopen in haar eigeu belang niet hadden moeten verzuimen." Nu de plannen tot oprichting der Vrije Univer siteit reeds ver gevorderd zijn, begint men uit de Kerk zelve de aandacht te vestigen op het karakter dier school. De heer van Gispen, predikant te Zwolle, wijst er op dat de mannen dier universiteit slechts kunnen wordeu beschouwd als private per sonen en dat de diplomas dier Universiteit noch door den Staut, noch door de Kerk worden erkend. Zeer tercoht. De jougelui die aau de Vrije Univer siteit studeeren, moeten al hunne examens afleggen bij de faculteiten der Rijks-universiteiten of yan de Universiteit te Amsterdam. Examens aan de Vrije Universiteit afgelegd, zijn noch voor een Staatsambt noch voor een .kerkelijke betrekking van kracht. Rott. Nieutcsbl. Dezer dagen gelukte het de politie te Rijssel een 26—jarigen man te arresteereu, die beschuldigd werd van diefstal van 50.000 francs, met geweldpleging. Een brigadier en een gendarme werden belast met de overbrenging van den arrestaut naar Parijs, waar zij eergisteren aankwamen. Op verzoek van den gearresteerde gingen zij, alvorens zich naar de prefectuur te beheven, een herbergop den boulevart Rochechbuard binnen om iets te eten en te drinkende mannen van de politie sneden het brood voor hun arres tant, want zij ontdeden hem zekerheidshalve niet van zijn boeien. Plotseling werd de gevangene echter ongesteld; zij brachten hem naar een kabiriet eu wrden toen wel overtuigd, dat er geen kwaail bij was naar de gelagkamer terug. Zij' "hadden Joh echter bedrogen. De gevangene scheen goed 'met de localiteit bekend te ziju en wist door eene geheime deur te ontkomen. Vermoedelijk had hem iemand hulp verleend om hem van zijn boeien te ontdoen. Men verneemt, meldt de II. Ctdat bij de be- itureu der algemeene vereeniging voor bloembollen cultuur en van de bloemisten-vereemging het bericht is ingekomen, dat, met het oog op de be landen van den Nederlandschen tuinbouw en boom teelt, door de Regeering bij de mogendheden, die de Beroer conventie hebben onderteekend, stappen zijn gedaan om eeue intrekking of mildere toepassing der bepaling iu Art. 3 dier conventie zooveel mogelijk te bevorderen. Men zal zich herinneren, dat dit artikel der gemelde conventie tot wering van de druifluis zulke bezwarende bepalingen bevatte, dat daardoor de iuvoer van vele boomen, heesters, plant gewassen iu de landen, die tot de couvent'e ziju toegetreden, zow goed uls onmogelijk werd gemaakt. Oulangs werd medegedeeld dat te Balk een snoep winkeltje bestaat, waar men aan kinderen voor een cent per lepel jenevei verkoopt. Naar uien nu uan de H. C. meldt moeten de beste klanten voor die zaak gezocht worden ouder de jeugdige teenschillers, die iu het bo3ch geleerd hebben jenever lekker te vinden. In de laatst verloopen acht dageu ziju minstens drie jongens in de gemeente Gaasterland iu beschonken toestand (op een kruiwagen) tehuisgebracht. Het gaat de „Duilsche vereeuiging van vcgetari- anen" niet naar wensch. Blykens het jaarverslag iu hare algemeene vergadering te Berlijn is het aautul leden tot op 140 gedaald, terwijl het totaal der ontvangsteu 350 mark bedroeg. Voorts werd nog medegedeeld, dat het bestuur zicb tot den Kijkskauselier had gewend, met verzoek om eene wet, waarin voor het geheele Rijk het eten vau vleesch wordt verboden. Blijkens den inhoud was het verzoek iuderdaad ernstig gemeeud. Dit neemt echter niet weg, dat bet adres bij de regeeriug is^ ter zyde gelegd. Na afloop der vergadering vereejiigden zich de leden aan een diner, voor hetwelk de^ kok uiterst strenge voorschriften had ontvangen, opdat er bij de bereiding der spjjzen toch niets gebruikt zou wordeu wat vau vleesch afkomstig was. Ook melk was verboden. In plants van wijn of bier kreeg men er water, naar verkiezing met of zonder suiker, of inet een weinig limonade. Na het dtiier werden er natuurlijk ook geen sigaren gepresenteerd, waut de heeren vcgetariauen haten deu tabak als de pest. Gevaarlijke petroleum. Dat er een groot verschil i9 tusschen goede voorschriften op papier en de goede uitvoering er van, blijkt weder uit den uitvoer uit N.-Amerika van zeer brandeude petroleum. Iu den Gewerbeverein te Essen hield de heer Schults dezer dagen eeu vooidracht daarover, waarbij by mede- deeling deM van de resultaten van ziju onderzoek betreffende te Esru, Boohum, lluhrort en Iserloha in wink' 's gekochte petroleum. Reeds bij een tem peratuur van lby C. ontwikkelde de olie brandende dampen; het beste (bed het bij 28° C. Toch ver biedt. (en wet in Anurika den uitvoer van petroleum, die bij 38° C. zulke dumpen ontwikkelt. Zoodoende behoeft men zich niet te verwonderen over de ongelukken door het ontploffen van petroleumlampen ontstaan, waarvan schier dag aan dag de dagbladen gewagen. Zou 't niet noodig zijn, een streng toezicht in het Isven te roepen op de qualiteit van petroleum Hét verbetereu vau de lampen i9 gewis niet vol doende of afdoende om het gevaar genoegzaam te voorkomen. De nu overleden Keizerin van Rusland, die zich veel aan het vrouwen-onderwijs liet gelegen liggen, was tegen de volstrekte afzondering, waarin de jonge meisjes b. v. in het Keizerlijk opvoedingsgesticht Smalnoje gehouden werden. De directrice vuu dit ge sticht echter, de vrouw van geueraul Leontjew, was eene dame, die sterk aan de oude traditiëu gehecht was. Bij een examen nu, deed de Keizerin, in tegen woordigheid der directrice, aan een der leerlingen de eenigszins zonderlinge vraag „Wat is liefde Het meisje bloosde en bleef het antwoord schuldig. Nu trad de directrice in groote verlegenheid naar voren en deed de Keizerin opmerken, dat zoo iets niet geleerd werd, en dat het meisje wanrschijnlijk het woord niet verstaan had. Tamelijk streng antwoordde toen de Keizerin „Dat is zeer te betrcuuen, omdat het leven van eene vrouw slechts uit liefde bestaateerst liefde voor hare ouders, dau liefde voor haar man, en einde lijk liefde voor haar kinderen. Als de meisjes geen juist begrip van liefde hebben, ziju zij slecht voer haar volgend leven voorberejd," Het bleef niet Lij deze berisping, want zeer spoedig daarop kreeg de directrice haar ontslag. De Figaro vertelt, Rat.op fcep Zondag in het Strand te Londeu een Ier9che vrouw bezig was de straat ie vegfcneen oude duine naderde haar en vroeg of zij de mis had bijgewoond. „Neen," antwoordde de vrouw, „want de kleintjes moesten te eten hebben." „Geef mij de bezem," zeide de dame, „ga naar de- kerk, in dien tijd zal ik voor u werken. Na de mis kunt ge uw bezem terugkrijgen en alles, wat ik ver diend heb." De arme vrouw deed zooals haar gelast was toen zij uit de kerk kwam, gaf de daine haar hetgeen zij met vegen had verdiend, en onder het kopergeld schitterde een goudstuk. De dame behoort tot den oudste Katholieken van Engeland en is bekend om baar excentriciteit. Onder deu titel„De oprichting van een pensi oenfonds voor gemeente-ambtenaren eu Injnr.e weduwen en weezen", heeft de heer C. Jansen, lid der "bekende Commissie voor de oprichting van dergelijk fonds, bij den uitgever J. Odé te Schiedam eeu brochure iu het licht gegeven, waarin hij zich ten doel stelt inlichtingen te geven op de vraag, wat er van de zaak„oprichting van een Pensioeufouds", mag wordeu verwacht, en tevens enkele zijner persoonlijke gevoelens en denkbeelden over deze aangelegenheid mededeelt. Uit het geschrift blijkt, dat, hoewel vele gemeente besturen nog steeds niet geantwoord hebben op de r.circulaire, door de Commissie tot hen gericht, deze toch van eeu zeer belangrijk aantal de beantwoording ontvangen mocht en, wanneer ze op den aard en den inhoud der ingekomen antwoorden let, reden tot tevredenheid heeft. Immers, wanneer zij die ant woorden iu drie categorieën verdeelt, dan verkrijgt ze er 5 die de circulaire in ontkenneudeu zin, 2 die haar iu bevestigenden zia, beantwoorden en 1 waarvan het antwoord twijfelachtig is. Voor verdere bijzon derheden verwijzen wij belanghebbenden naar de brochure van de.i heer Jansen. In Amerika wordt de Mackinnou-pen veel gebruikt en bijzonder aanbevolen. He; is een pen met inkt- reservoir, die dus niet telkens ingedoopt behoeft te worden, maar waarmede inen eenige pagina's kan volscbryven, zonder zich inet den inktkoker te be moeien. Er zijn reeds veel fan dergelijke pennen gemaakt, doch deze kan beter voldoen dan eeii barer voorgangsters, omdat de punt bestaat uit eeu stukje iridium, waardoor spoedig alijttn, en bijgevolg slecht schrijven wordt voorkomen. *7 De bekende biefstuk-hamers zijn in Amerika verbe terd. De houten hamer met punten is vervangen door een yzeren, die, in plaats van punten, van mesjes voorzien is, waardoor het vleesch duizenden openingen krijgt bij het kloppen. Volgens'ontvangen mededeeling wordt de biefstuk er veel malscher door, eu is zij terens beter te verteren. Ui; een hygiënisch oogpunt wordt deze nieuwe hamer aanbevolen. Een Hollandsche landverhuizer, Lambertus Zegerts, beklaagt zich over oplichtingen, waarvan hij liet slachoffer geworden ié, terwijl hij te New-York een paur dagen moest wachten op 't vërtrek vau de boot, die hem naar zijne bestemming, Richmond in Virginie, zou vervoeren. Het relaas van zijue klachten kan voor emigranten naar Amerika nuttig zijn, en hun een aansporing zijn, om goed op hunne tellen te passen. Onze vriend begon met terecht te komen iu een ander emigranten huis/ dan hem •was aanbevolen. Toen hij aau wal stapte, werd hij in den arm genomen door een man, die hem ver zekerde htm naar Rolff te zullen brengen, maar hem bracht naar de wouiug van een Duitseher, waar hij toen maar bleef, omdat hij het emi- grantenhnis van Rolff toch niet alleen zou kuniieu vinden. Den volgenden moRgeu voor bet huis «au- dtlcud, werd hij aangesproken door eeu heer, eerst iu 't Zweedsch ea later in gebroken Jlollandsch, die aanbood hem naar een ouden keunis, die te Nieuw-York het beroep van barbier uitoefende, te brengen. Met 110 dollurs op zak begaf hij zich met zijn gids daarheen op weg. Terwijl hij zijn vriend een bezoek bracht, bleef de gids in een her berg wachten, waar hij in een uur tijds tien glazen bier verteerde, die 50 cent kosten. Zegerts gaf een biljet van 2 dollars in betaling, doch ontving daar van slechts 50 cent terug, in zijne reclames werden kortweg afgesneden door bedreiging dut hij de deur zou worden uitgegooid, als hy nog een woord meer zeide. De gids verliet hem op eenige mi nuten afstands van zijn logement, na hem 1 dollar te hebben afgevraagd voor zijue diensten. Nauwe lijks was hij weg, of een schamel gekleed individu bood onzen landverhuizer aan, hem dien avond 100 doilars te laten verdienen. Toer. op dat aaubod niet werd ingegaan, was hij roo vriendelijk des landverhuizers zak terWerliohtcu van de portefeuille met de 7 dollars, die deze nog over had van het '8 morgens medegenomen geld, en verdween in een zijstraat onder 't gewoel der menigte. Een klacht tegen een nabijstaanden politie-agent over 't gebeurde werd door dezen afgewezen met de opmerking, dut onze vriend zeker dronken was. Toen hij in zijn logement zich beklaagde, werd hij nog op den koop uitgelachen. Den volgenden morgen betaalde hij ziju rekening, die hem volstrekt niet meeviel, eu liet zich door een politie-agent brengen naar de boot, blij Nieuw-York den rug te kunnen toekeeren, Een zonderlinge zwemwedstrijd heeft dezer dagen op de Theems te Londen plaats gehad tusschen een man en een hond. Na een kwartier was de laatste zijn mededinger 40 meter voor en na 50 minuten wa9 de partij verloren. De hond bleef, ook nadat de man zich had gewonnen gegeven, voort- zwemmen en eerst na twee uren, toen hij zijn 10 Engelsche mijlen had afgelegd, kwam hij op 't droge en had 50 pond sterling verdient voor zijn meester. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbe kenden, gedurende de le helft der maand Mei 1880 uit Gouda verzonden, en door lusschenkomst van het Postkantoor aldaar terug te beko;nen J. de Jong, AmmerstolI. Saelcn, Arasterdam ,11. Tielle en Mej. A. C. van Doorn, 's-Gravenhage; W. Klaussen, Haarlem; A. den Oude, Waddinxveen. BRIEFKAARTEN. J. C. Reuser, Rotterdam. Gouda, 15 Juni 1880. De Directeur vau het Postkantoor te Gouda. Börlijn, 16 Juni. De conferentie heeft tot haren voorzitter gekozen prins Uobenlohe, tot ^eoretarissen deu geheimraad Busch en graaf Mony. De confe rentie handelde over het puut der geheimhouding van de beraadslagingen, die maar al te weinig is nage komen bij het houden van het congres. De conferentie erkende eenparig de noodzakelijkheid der geheimhou ding. Op Vrijdag is eene zitting van de gedelegeerden bepaald. Aldus worden de aan de gevolmachtigden offi cieel toegevoegde zaakkuudigen betitejd. De gedele geerden refereeren aan de gevolmachtigden. De gevol machtigden komen Ziterdag weer iu conferentie bijrtu. Thans heeft men reeds den indruk gekregen, dat er ouder de mogendheden eene overeenstemming "bestaat, die wel geschikt is een spoedigen gang aau de werkzaamheden der conferentie te gevènv Aan het diner bij Bismarck nnmeu beden de gevolmachtigden, de secretarissen en eerste gedele geerden deel. Morgen is er diner bij den Keizer, watraan de gevolmachtigden, de secretarissen en al de gedelegeerden deelnemen. Parijs, 16 Juni. De groep der Union republi- caine van den Senaat heeft met eenparige stemmen zich voor de amnestie verklaard. De Gauche répullicaiue van de Kamer van Afge vaardigden beraadslaagde over de vraag, of zij zich met de quaestie der amuestie zou bezig houdéu, dan of zij het initiatief van de regeering zou afwachten. 65 leden verklaarden zich iu eerstgenoemden zin en bij gevolg voor de amnestie; 15 stemden tegen. De dissidenten verlieten hierna de zaal. London, 16 Juni. De commissie vau hei Lager huis heeft gecoucludeerd tegen het afleggen van 'een eed door Bradlaugh, maar zij wil dat het hein ver gund zij eene verklaring af te leggen in plaats van een eed. M AR K TB ERICHTEN. Bij kleinen omzet, wa9 de stemming flauw. Poldertarwe, puike 10.50 a 11.Mindere 9.50 a ƒ10.25. Rogge, puike 8.25 a ƒ8.40 Mindere 7.50 a 8.—. Voer 6.75 a ƒ7.40. Gerst, puike 7.25 a 7.80. Mindere 6.25 a 7.Havtr, zware 4.25 a 5.25. Ligte 3.25 a ƒ4.—. De veemarkt met weinig aauvoer, de handel traag, varkens voor Londen van 24 a 27 cl. per half kilo, magere varkens en biggen vlug verkocht, schapen en lammeren traag te verkoopen. Aangevoerd 81 partijen Kaas, eerste qualiteit van 33.a 36.tweede qualiteit van 29. a 32.— Goeboter, 1.45 a 1.60. IVeiboter, 1.15 a 1.25. GEBOREN: 15 Juui. Johannes Antouius, ouders A, vau Hallen dè 0. vau der Wel. 16, Wilhelmiua Maria Augusta, [ouders J. Plak ea A. A. F. ljruheim.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2