Nieuws- en Advertentieblad lèor Gouda en Omstreken. IBODBN. igheden wordt Ite der stad TE PERU en i bestaan ople- an verdere In de in het huig >erde boven, die z{jn. 1880. Nq 2468. BINNENLAND. BUITENLAND. Zondag 20 Juni. ipoorweg, 1880. erkooping Een belangrijk wets-ontwerp. Bultenlanilsch Overzicht. 1 en 2e KI.) UTRECHT uur VENINGEN. C, GOUDSCHE COURANT Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. 15, 12.50, 3—, .50, 5.25, 7.25, 15, 2 28, 3.35, 55, 9.35, 10.35. 1,15, 3.—, 3.59, I. 2.18, 4.5, 4.211, 8.43. .21, 2.41,8.43, .15, 2.41, 3.43, .21, 2.41, 3.4». 43, 4.55, 7.31. INK MAN. I, 10.30. 10.40, .50, 8.80, 9.80. kinderen zal Weg te zenden aan age Weeteinde 4.31, 10.9. 1, 10 9. .81, 6.—, 10.9. 2.34, 2.21,3.4, f.4, 10.9, 11 l. 1.34, 2.21, 3.4, 10.9. EN en HAGE en AÏINHEM. 9, 11.15,'12.9, 8.55, 9.53. i; io.—, 11.15, 7.45, 9.—. 5, 10.10, 10.30, 6.35, 8.15, 9.30. 1.42, 8.23. 10, 6.56, 8.38. 2.20, 7.7. 3,11.18, 12.12, 8.58, 9.57. 1. J.SPRUUT, WOENSDAG, middags ten 9 ie Echtelieden KOK, aan de gemeente BCH PINKEN, (Overloopers); IEEDSCHAP- enz. g te bezigtigen. GOUDA, 19 Juni 1880. Bij de Donderdag gehouden prysuitdeeling, van de Internationale Visscherijtentoonstelling te Berlijn heeft Nederland een gouden medaille ontvangen, de consul Maas den zevenden eereprijs en de heer Stor- tenbeeker te Batavia den negenden’ eereprijs. In de tweede klasse ontvingen een zilveren me daille de heeren Dirkzwager te Moordiecht en van Galen te Gouda; en een bronzen medaillé de bh. Bouw man te Moordrecht en van Cats te Gouda. Twee hoogst belangrijke wets-ontwerpen zjjn dezer dagen door de regeering bij de tweede kamer ingediend, waarvan het eene met recht een volksbelang betreft. Reeds is het 25 jaren geleden, dat de heer Rochussen regeering en vertegenwoordiging ernstig wees op het steeds toenemend drank misbruik, en sedert dien tijd is dit misbruik zeker niet verminderd, in weerwil der pogingen door particulieren in het werk gesteld om tegen die volkszonde te waarschuwende vereeniging tot afschaffing van het gebruik van sterke dranken heeft door vergaderingen en brochures, het kwaad pogen te bestrjjden, alle inspanning is vruchteloos geblekende Multapatiorsbond is opgerieht en het drankverbruik is niet ver minderd; gemeente-verordeningen hebben straften bepaald tegen overtreders, men laat zich ver- oordeelen en gaat voort met drinken. Eindeljjk werd bjj de opening van dit zitting jaar aaa de wetgevende macht een wets-ontwerp toegezegd ter beteugeling van bet drankmis bruik, en de regeering heeft thans dit ontwerp ingediend. De staat zal zich dus weder ,óp zedeljjk gebied begeven, de klachten over staats- alvermogen kunnen op nieuw aangeheven worden. In de memorie van toelichting wordt op afdoende wjjze in het licht gesteld dat de staat verplicht is Zjjn aandacht te wijden aan deze zaak. Uitgaande van het beginsel dat vermindering der gelegenheid om het te verkrijgen ook ver mindering van drankverbruik zal tengevolge lubben, wordt het maximum van tapperijen en herbergen in evenredigheid met de bevolking bepaald; een tapperjj voor 250 inwoners in kleine gemeenten is waarljjk nog niet te gering, ■aan het gemeente-bestuur blijft de zorg over gelaten om het verlof tot het houden eener tapperij ul of niet toe te staanVan zelf komen daardoor de tappers ouder streng politie-toezicht omdat de vergunning te allen tijde kan inge trokken worden. Aan beschonken personen en aan mag niet getapt worden. Die bepaling zeker de schandalen langs den openbaren beter doen ophouden, dan de veroordeelingen vau beschonken lieden tot een geringe geld boete. Een goede bepaling is ook dat gedurig mis bruik van sterken drank echtscheiding kanten gevolge hebben. De vronw zal dan niet meer genoodzaakt zjjn een dronkaard bjj zich te dulden, die, zonder zelf iets bij te dragen voor de behoeften des gezins, bovendien de verdien sten van vronw en kinderen nog verkwist. Maar waartoe verder de verschillende bepa lingen van het ontwerp nagegaan? Zeer zeker zal de tweede kamer het ontwerp zoo spoedig mogelijk onderzoeken, om de re geering in staat te stellen gevolg te geven aan haar voornemen om de wet met 1 Januari a s. in te voeren. Door deze regeling moge niet alles verkregen worden wat geheele onthouders wen- sche jjk en noodig oordeelen, er moet met zoo veel omstandigheden rekening gehouden worden, dat zeker reeds veel zal gewonnen zjjn, als het getal kroegen en tapperijen aanmerkelijk minder wordt, en het beroep van tapper niet met dat van winkelier vereenigbaar is. Bij de invoering der wet staat het vooral aan de gemeente besturen om meer afdoende maatregelen te nemen, dan de rjjks-wetgever nu reeds kan voorstellen. Staan zij tot nu toe weerloos, deze wet geeft hun krachtige wapenen om de Gladstone wil van de Grieken een groote natie ma ken. In dat opricht drijft de Engeleche premier anti-Rnssiache politiek. Waarschijnlijk zal men echter, om ook Rusland wat te geven, aan Mon tenegro de haren van Dulcigno afstaan, tot ergernis vau Oostenrijk, dat weer bang is, dat Rusland daar door een zeestation in de Adriatisehe zee zal krijgen. Wat in den laatsten tijd over Afghanistan is be kend geworden, bevestigt de reeds vroeger opgeratte meeniug, dat Abderr.hman niet de man is, wien door de Eugelsche regeering de waardigheid ran emir kan opgedragen worden. Men verzekert althans dat brieven ziju onderschept, welke het vermoeden ver sterken, dat onderwerping aan de hem door Engeland gestelde voorwaarden even ver van zjjn- bedoeling ligt, als het oprechte verlangen om met Engeland in vrede te leven. Hij talmt, zoekt uitvluchten, s'aat in verbinding met Mahomed Jan, zendt hei melijk boodschappers en geschenken aan de hoofden der vijandelijke stammen, zet daarbij de onderhau- deliugen voort en versterkt dagelijks voorzichtig ziju aanhang. Daar lord Ripon, die middelerwijl te Simla met de gebruikelijke plechtigheden ziju hoogen post heeft aanvaard, de toekomst van Af ghanistan en de betrekking van dat land tot de Indische regeering kwalijk aan een zoo verdacht persoon kan toevertrouwen, is er sprake van om den als gevangene medegevoerden Yakoeb-Khan weder tot vorst in Kaboel te benoemen Ook dit werd r^eds vóór eenigeutijd gemeld, en tevens zijn toen bezwaren tegen zulk een keus ingébracht. Daar echter opnieuw de uaam van Yakoek-Khan op den voor grond treedt, heeft het allen schijn alsof de regeering ernstig aan hem dacht, en geen betere keus denkt te kunnen doen. lu Engeland zou dit stellig weinig bijval vmden. Een man, wiens weiletmoedigheid zoo duidelijk is gebleken, zou wel de laatste zijn, aan wien de Regeering de heerschappij in Kaboel zon kannen opdragen, om een duurzamen vrede te ver zekeren, vooral wanneer bet in hare bedoeling ligt om de bezettingstroepen spoedig te doen aftrekken. Dit laatste zal wel niet geschieden vóórdat Engeland een geschikten opvolger op den troon van Afhganistan gevonden heeft, doch die keus blijkt in elk geval zeer moeilijk te zijn. Hoewel hel vraagstuk der amnestie in Frankrijk veel van zijn gewicht beeft verloren, blijft het toch de aandacht trekken, en opmerkelijk it de verdeeld heid, welke over dit onderwerp onder de verschil lende republikeiuscbe fraction der wetgevende macht bestaat. Dezer dagen maakten wij melding van eene vyandige manifestatie in het linkercenlrnm van den Senaat. Woensdag heeft de Republikeinsche Unie' van dezelfde vergadering zich in tegenovergestefden zin uitgelaten. Dit werd miu of meer voorzien. Doch belangrjjker is de oneenigbeid, welke Woens dag over dit vraagstuk is ontstaan in eene bij eenkomst der republikeinsche linkerzijde van de Ka mer der afgevaardigden. Het ware te wenschen, dat dit vraagstuk eindelijk wierd afgedaan en voor andere, meer ernstige en belangwekkende onderwerpen plaats maakte. De Regeering schijnt daartoe het hare te willen bijdragen althans een telegram meldt dat in den mi uister raad tot de amnestie besloten is. Dinsdag heeft de heer Richard, de onvermoeide strijder voor den algemeenen vrede, bij de regeering aangedroogen om slappen te doen tot het verkrijgen eener algemeeue ontwapening. Dit gaf den beer Gladstone de gelegenheid om eenigc gedachten over den oorlog mede te deelen. Volgens hem hadden de in de laatste dertig jaren in Europa gevoerde oorlogen het doel om ten bate der menschheid tot een duurzamen vrede te geraken. De Italiaansche eenheid, de oprichting van het Duitsche rijken nu onlangs de bevrijding der Slaven hadden niet zonder oorlog kunnen verkregen worden. Deze bevrij dingsoorlogen verdedigde de premier tegenover ounoodige en onrechtvaardige oorlogen. Het zou wenschelijk zijn een meer redelyk en minder duur middel te vinden om groote doeleinden te bereiken, maar daarvoor moet men zijn tijd afwachten. Het schijnt uit deze woorden op te maken, dat een vol gende sloopingsoorlog tegen Turkye des heeren Glad stone’s weerzin niet zou wekken. De Berlijnsche na-conferentie is plechtig geopend; de eerste zitting was gewijd aan de gewone for maliteiten en hel vaststellen van de orde van be handeling. Het leven wordt in de Duitsche hoofd stad den heeren zoo aangenaam mogelijk gemaakt; eergisteren dineerden zij bij Bismarck, gisteren bij den Keizer. Morgen wordt er weer zitting gehouden; druk hebben de heeren ’t dus niet. Wat zij besluiten zullen, is reeds zoo goed als bekend, al hebben de gevolmachtigden geheimhouding besloten. Grie kenland krijgt zijn zin. Wie in dat opzicht nog twijfelen mocht, leze de berichten over de bewie- rooking van den Grickschcn Koning te Londen, j Het hoogste cyfer kan dus achV^e".Jbn zijn, en al moge dat nu niet te veel schijnen, 'ver geleken met de batige saldo’s van verschillende jaren, het zou altijd nog een zeer aardige tegemoetkoming zyn Of men evenwel in Indië met dat voorstel tevreden zal zijn valt te betwijfelen, en zeker zal het meer bestrijding uitlokken dan dat tot beteugeling van het drankmisbruik. L. De collecte voor den ,/gewapenden dienst" heeft alhier opgtbracht 133.7 6l/s. Door de inwoners en het garnizoen alhier is de niet onaanzienlijke som van 128 bygedragen voor gevaren te bestrijden, die door drankmisbruik veroorzaakt worden. Nog een ander ontwerp is zeker met niet minder belangstelling ontvangen door hen, die een regeling van de koloniale finantiën drin gend noodig achten, ook al is het tijdvak der batige sloten gesloten. .De grootste tegen standers dier batige stoten* erkennen dat Indië ook geldelijke verplichtingen aan het moederland heeft, die niet precies in cyfers zijn te brengen. Onze vloot strekt gedeeltelijk ten bate van Indië, onze diplomatie hebben wij noodig als koloniale mogendheid; wij betalen de opleiding van Indische ambtenaren, onze waterstaat is ter beschikking der koloniën, en zoo zijn er meer takken van dienst, die meer bescheiden konden ingericht zyn, indien wij ook niet voor de behoeften der koloniën moesten zorgen. Zoolang de batige sloten onze schatkist vulden, vergoedde Indië ruimschoots die uit gaven, nu die zijn opgehouden en onze schat kist zich bovendien niet in overvloed mag ver heugen, werd van verschillende zijden op regeling aangedrongen, niet het Minste ook door hen, die het zouden betreuren- dat bij verbeterden toestand de vroegere batige sloten onze tekorten weder zouden dekken. Om daarin te voorzien heeft de minister een wets-ontwerp ingediend, waarin de jaarlijksche opbrengst van Indië aan Nederland op twee millioen gulden wordt vastgesteld, terwijl boven dien de helft van het overschot op den Indi- i «oheu dienst tot een van 6 laiUioen guldeu, ten bate van het nioederUnd zal komen.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1