BUITENLAND- BINNENLAND. lliiitcnlaiidscfi Overzicht. Regering na onderzoek oordeeleu mogt, dat een der beide andere, door het gemeentebestuur tan Gouda overgelegde plannen A eil B het algemeen belang der vaart voldoende dient en te verkiezen is." Het denkbeeld van den Hoofdingenieur omtrent de mindere heffingen, waartoe Gouda zich zou moeten verbinden, wordt door Gedeputeerde Staten niet overgenomen. Omtrent deze aan gelegenheid lezen we in have toelichting «liet zal Uwe aandacht getrokken hebben dat wij bij de bespreking der rigting van de vaart bij Gouda buiten aanmerking hebben gelaten het heffen van doorvaartregten van wege die Gemeente, eene heffing die wel eens zoowel ''vóór als tegen de rigting langs Gouda weid aan gevoerd en ook door den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat bij zijn rapport van 30 Maart 1880 no. 380 ter sprake werd gebragt. Wij onthielden ons daarvan omdat deze heffing volstrekt in geen verband kan staan met de rigting die de vaart moet volgen. Die rigting moet gevolgd worden, welke, zonder aan het nlgetueen belang der scheepvaart te schaden, tevens aan den handel en het fabriekwezen van Gouda het meest ten goede komt, terwijl in elk teval d. i. welke rigting ook worde gekozen, e Gouda'sche heffingen op de vaart een onder werp van onderhandeling en regeling tusscheu de Regering en het Bestuur vau Gouda zal moeten uitmaken." De hij het voorstel gevoegde kaart geeft een beter overzicht van de richting. Even voorbij de spoorwegbrug over de Gouwe loopt de nieuwe weg tussehen de Kromme Gouwe en den Win terdijk door den Bloemendaalschen polder, snijdt de Kattensingel op de hoogte van de bleekerij >de drie notenboomen" en gaat vervolgens in een rechte lijn door de pottenbakkerij op den ïurfsingel en door de Heerenkade in de Korte Akkeren, vlak langs de bloemkweekerij, door een gedeelte van den Broekerpolder en den Schielandsehen dijk naar den IJsel en valt iets boven het schietterrein in die rivier. Dit plan U we hopen dit nader aan te too- nen voor Gouda veel gunstiger dan het oor spronkelijk plan; toch heeft het groote bezwaren. Burgemeester en Wethouders zagen die niet voorbij, integendeel zij stelden nndere plannen op den voorgiond, die meer in ons belang zou den zjjn. In hoeverre het mogelijk is een dezer plannen in uilvoering te brengen zal, naar we rneeuen, vooral afhangen van de Regeering. Met toejuiching ia h» t voorstel tot amnestie in de Fransche Kamer ontvangen. Men hoopt, dat de openbare mcening ten slotte den Senaat zal dwingen in dezen groolen maatrciel toe te stemmen. De memorie vau toelichting luidt als volgt „Mijne heeren Sedert de Regeering zich den 13n Febr. jl. in de Kamer daarover uitliet, is er een belangrijke omkeer in de openbare raeening gekomen ten gunste der amnestie. De omkeer, sneller ïlau wij zelf dat hadden verwacht, werd verhaast door sommige gebeurtenissen van deu laatsten tijd. De onverstoorbare kalmte der bevolking van Parys ondanks opwekkiugeu tot oproer, de verkiezing te Lyon, die de trfumf der wettigheid was, eindelijk het op handen zijnde nationale feest vau 14 Juli hebben algemeeu vertrouwen en een algemeene be hoefte aan bevrediging gewekt. De plicht van eeu verstandige Regeering is niet zich stelselmatig tegen deze manifesties der openbare meening te verzetten, maar die zorgvuldig na te gaan en daaraan tijdig toe te geven, wanneer de belangen van het land daardoor geen gevaar loopen. l)it is thans het ge val. De amnestie, dat is onze innige overtuiging, kan worden afgekoudigd, zouder dat daaruit eenig gevaar voortvloeit voor de maatschappij. De mannen, wier terugkeer in het vaderland beoogd wordt, zullen minder gevaarlyk zijn in dan buiten Frankrijk, en hoe meer men hen van nabij zal zien, des te min der zal men hun gewicht toekennen. Trouwens de Regeering is sterk genoeg om alle pogingeu tot agitatie de baas te blijven, van welken kant die ook moch ten worden beproefd. Er is geen reden om te vreezen, dat men zich zal vergissen aangaande de beteekenis van een dergel ijken maatregel. Men kent onze denkwijze. Wij zullen ufiumer een verbond sluiten met de wanorde. Wij zullen nimmer misdryven reha- biliteercn, die iedereen deden huiveren en die alleen kuuueu worden verklaard door de vreeselijke omstan digheden, waaronder ze werden gepleegd. Niet op uw rechtvaardigheid, maar op uw goedertierenheid, doen wij een beroep. Wij doen ook een beroep op overwegingen van hoogeren aard, die in bepaalde tijden buitengewone maatregelen voorschrijven. De oogen sluiteud voor de onwaarheid van maar al te velen, vragen wij voor ullcu zonder onderscheid „vergeef en vergeet". Na tien jaar vragen wij u het werk te voltooien, dat ge reeds voor drie vierden hebt volbracht en dut niet voor allyd onvoltooid kan blijven. Uw adhaesie, dat weten wij, zal ons zware plichten opleggm. Om uw vertrouwen te vergelden, zul len wij dubbel te waken hebben voor den openbaren vrede. Wij zullen daarin niet te kort schieten. Onze moed is geëvenredigd aan onze taak en iu onze hauden zal het gezag geëerbiedigd en ongerand blij ven. Wij hopen, mijne heeren, dat gij u met onze zienswijze zult vereenigen en dat ge het navolgend wetsontwerp zult willen bekruchtigen, dat wij de eer hebben u voor te leggen „Eenig artikelAmnestie wordt verleend aan alle veroordeelden voor misdrijven en delicten in verband met de opstanden van 1870 en 1871 en aan alle veroordeelden wegens politieke misdrijven en delicten, of voor persdelicten, bedreven tot op 19 Juni 1880." Iloe meer het tijdstip van de uitvoering der Maart decreten iu Frankrijk nadert, des te sterker wordt de beweging der clericale party. Dezer dagen zijn in verscheidene departementale steden, groote bij eenkomsten gehouden otn tegen die besluiten te protesteeren, en daar dc aanhangers der partij als een man waren opgekomen, werden die vergaderingen druk bezocht en vonden de redevoeringen, meestal loopende over betgeen men de tegenwoordige gods dienstvervolging in Frankrijk noemt, luiden bijval. Doch al deze demonstration tegen de wet-Ferry la«en de bevolkiug tamelijk koel. In de clericale kringen houdt men zich overigens bijna uitsluitend bezig met de plannen, om aan de tegenwoordige ordescholen een anderen vorm te geven, zonder den geest der leerwijze te veranderen. Reeds hebben zich op verschillende plaatsen burgerlijke vereenigingen op aandcelen gevormd, om zich met de leiding dezer inrichtingen te belasten. Zoo zal het groote instituut in de Stcaut- Mud rid te Parijs aau eeuc maatschappij van 500 aaudeelhouders overgaan. Er zal een raad van toezicht worden benoemd, door de aandeelhouders met de noodige volmacht bekleed. Deze raad zal eeu directeur (een leek) benoemen, maar in het onderwijs zelf wordt niets veranderd. De Jezuïeten van de Straat-Madrid zullen verdwijnen, doch onder een anderen vorm terugkeeren. In de departementen wordt het voor beeld van Parijs gevolgd. Het is nu de vraag of dergelijke pogingen, om de wet te ontduiken, zullen gelukken. Jn elk geval schijnt de partij zelve niet bijzonder groot vertrouwen te hebben in hare middelen vau verzet. Naar de Indépendance belye meent te mogen ver zekeren, ziju de Belgische bisschoppen reeds den dag na de verkiezingen van 8 dezer te Mechelen bijeen geweest en zouden zij besloten hebben ten aanzien van de schoolquaestie water iu hun wijn te doen. Dc door hen gestichte scholen, althans die welke toch geen uitzicht geven op krachtige» bloei, zouden worden opgeheven, terwijl de geestelijkheid van het oorspronkelijk veroordeelde art. 4 gebruik maken zal o:n opnieuw toegang te verkrijgen tot de openbare scholen. Deze onderwerping a in de schoolwet zou in de eerste plaats zich openbaren door eeue deelneming der geestelijkheid aan het groote politieke feest in Au gustus a. s. Tot dit beslujpt zouden de bisschoppen vooral gedreven zyn door de clericale partij in beide Kamers, maar ook door den pauze zeiven, die door eene verandering in den gedragslijn der bisschoppen het dreigend gevaar voor de intrekking der Belgische legatie- hoopt af te wenden. Tot dekking van deu aftocht zouden de fouten der bisschoppelijke politiek tegenover de schoolwet, uitsluitend geschoven worden op den overleden bisschop van Luik, msgr. de Moutpellier, en den krankziuuig verklaarden bis schop van Doornik, msgr. Dumout, die hunne meer bezadigde ambtgenooten tegen wil eu dank zouden hebben raedegesleept. De gebeurtenissen zuilen moeten toonen wat ?r van dit vooralsnog onwaarschijnlijk verhaal der In- dependance aan is. Ofschoon thans reeds een paar zittingen zijn ge wijd aan de behandeling van het Pruisische kerkelijk ontwerp en sommige artikelen zelfs werden ver worpen, kan men aangaande den vermoedelijken eiuduitslag nog niets zeggen. Eerst wanneer de tweede lezing geheel is afgeloopen zal de regeering denkelijk doen weten wat zij wil laten vallen. Dan eerst zal kunnen blijken, of zij eene meerder heid vinden zal. De regeering schijnt nog altijd te vertrouwen, dat hare voordracht ten slotte zal worden goedge keurd. Op welke gronden dit vertrouwen rust is ver van duidelijk. ii 1 i e>rï f1 ft GOUDA, 22 Juni 188Ü. HH. Exc Mr. W. Baron van Goltstein, minister van koloniën en Mr. C. Foek, commissaris des konings in de provincie Zuid-Holland, hebben dc uitnoodigiug tot het bijwonen van de onthulling van het Hout mans-Monument en het deelnemen aan de feest maaltijd bij die gelegenheid te houden, uangeuomeu. Onlangs werd door ons in eene beschrijving van het monument voor de gebroeders Houtman gezegd, nat geene vertrouwbare historische portretten aanwezig ziju. Men merkt ons op dat op het museum alhier een portret van Cornells is in pastelteekeniug naar een schildery, die onder eeu nakomeling van dezen zeevaarder te Leiden moet berusten. 'De teekeuing zal behooren tot de voorwerpen die op 1 Juli op het Gemeente-huis wordjn ten'oongesteld. Bij min. beschikking is bepaald dat de ambtenaar bij de adm. der posterijen E. W. M. Lagerweij zijne function zal uitoefenen te Gouda. Op het 17de Christelijk Natiouaul Zendit gsfeest, op Woensdag 7 Juli a. s., op Boekenrode bij Hanrlein te houden, zullen 6. a. als sprekers optreden Ds. B. J. Swaan, alhier, die zal spreken over de Zondagsviering, en ds. C. H. vau Rhijn, alhier, over het Socialisme en de Kerk. Weldra zal het Bestuur onzer afdecling van Volk*- onderwijs zyn gewonen tweejaarhjkschcn rondgaug doen tot het inzamelen vnn giften voor het school feest, dat aan die leerlingen der armenscholen en der bijzondere scholen (mits behoorende tot de on- vermogenden) zal worden gegeven, die door getrouw schoolbezoek hebben uitgemunt. Deze feesten van Volksonderwijs hebben steeds vpel sympathie ouder- vonden gesteund door de milde bijdragen van tal van stadgenooten kon het bestuur steeds aan de kin deren een dag vol genot verschaffen. Wij vertrou wen dat dit ook thans het geval zal zyn. De Minister van justitie heeft aan de commis sarissen des konings het noodig getal exemplaren doen toekomen eener aankondiging, waarbij voor het laatst de aaudacht van belanghebbenden wordt geves tigd op de verplichting tot vernieuwing van hypo thecaire inschryviugen. De Minister noodigt de commissarissen des Konings uit, te willen bevorderen dat deze aaukondiging iu elke gemeente worde aangeplakt, en dal zij worde opgenomen ouder dc officiceie aankondigingen iu de provinciale nieuwsbladen. Om het gevaar voor besmettelijke ziekten door het bijeenzyn van veel mensehen te voorkomen, zullen, naar het Vaderland verneemt, dit jaar geen groote manoeuvres gehoudeu worden, en alzoo geen bijzondere lichtingen worden opgeroepen. Gisteren is de ngcnda verschenen van de werk zaamheden der prov. staten van Zuid-Holland in hunne aanstaande zomervergadering. In de eerste plaats komt daarop voor de verkiezing van twee leden der Eerste Kamer (aftredende leden de hh. J. W. Hein en mr. G. A. de Raad»), de verkiezing van vijf leden van het collegie van Ged. staten, in plaats vnn de heeren mr. C. van Volleuhoven, jhr. mr. li. A. Steengracbt van Duivenvoorde eu mr. P. L. E. Blussè wegens periodieke aftreding j jhr. mr. H. A. C. de la Bassecour Gaan en mr. G. J. Goekoop, wegens aftreding als leden der prov. staten, alsmede benoeming van een buitcugewoon lid van Ged. staten. Zaterdagnacht is inbraak gepleegd in de hulpbank van leening te 's Iiage in de Lombardstraat. De dief of dieven hebben zioh door de aangrenzende poort van de gemeenteschool, door drie afsluitingen heen, toe gang tot het lokaal weten te verschaffen, waar de beleende goederen en de geldswaarden geborgen zijn. Eene belangrykc som, men spreekt van meer dan duizend gulden, is ontvreemd, doch van de beleende goederen wordt niets vermist. Deze diefstal wekt te meer verwondering, daar in de onmiddellijke na- byheid den geheelen nacht politie gestationeerd is. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd, die zich de oplichting en instandhouding eener voor bereidende inrichting voor kleine blinden, van elke geloofsbelijdenis, beneden den leeftijd van zes jaar ten doel stelt. Zij heeft reeds de middelen gevon den om in een der meest gezonde streken van Gelderland, aan den straatweg van Bennekom naar Renkum, nabij Wageningen, het landgoed Midden- Eng aan te koopen, dat naar het gevoelen van bevoegde beoordeelaars geheel aan de vereischten voldoet, en dat, omgeven door prachtig hout en te midden van rustige wandeldreven, eeiie uiterst i geschikte gelegenheid aanbiedt tot verwezenlijking van het doel der commissie. Z. K. H. de prins van Oranje heeft welwillcud toegestaan, dat II. D. naam aan de inrichting zou gegeven worden. Onder toezicht en leiding eener bekwame en ervaren vrouw als directrice, bijgestaan door goede en ontwikkelde helpsters, zullen er geschikte kweekelingen voor het instituut gevormd worden. Tevens zul er gelegen heid gegeven worden, om tijdelijk blinde kinderen, die bijzondere behoefte hebben aan krachtige, gezonde en frissche buitenlucht, te huisvesten en te verzorgen, zonder dat hunne maatschappelijke vorming en op leiding daaronder te veel lydt of het ondeiwijs voor hen geheel behoeft stil te staan. Een gift van 500 ineens of van 50 'sjaars geeft het jecht, ora voortdurend één kind ter verpleging aau te wijzen. Het lidmaatschap wordt verleend tegen een gift ineens vnn 125 of van minstens 8 jaar lijks. Elke jaarlijkscbe bijdrage van minstens 1 geeft recht op den naam van donateur of douatrice. De Spectator is in staat gesteld om een laatsten groet mede te deelen, door J. J. Cremer gericht aan velen in deu laude, die hem kenden eu lief hadden. Cremer's woorden luiden aldus: „Aan de vele goede hartelijke vrienden, die mij ook bij mijne winteruitstapjeshet leven zoo zeer veraangenaamden, roep ik een dankbaar „vaurlwel toe. Al noem ik geen namenwie my gekend hebben, weten "nu dat ik in mijn laatste dagen ook bepaaldelijk aau hen heb gedacht, eu hun, als 't ware, de hand ten afscheid heb gedrukt." Tussehen Frankrijk en Spanje is eene overeenkomst getcekend tot bescherming van deu letterkundige» en artistickeu eigendofc. Deze overeenkomst is be stemd om die van 18o3 te vervangen. Zjj ontheft o. a. de schrijvers en componisten over en weer van eenige formaliteiten ter bescherminjr van bun eigendomsrecht, zooals het deponeeren en laten regis- treercu hunner werken, en verlengt den duur van han recht. De vereeuiging van burgemeesters en secretarissen van Noord- en Zuid-Bevelaud, heeft besloteu iu een adres aan de Tweede Kamer hare bezwaren ken baar te maken tegen het bij den minister vhii bin- nenlnndsche. zaken in overweging zijnde wetsontwerp tot wijziging van art. 204266 der gemeentewet. Men meende vooral op bet behoud der openbaarheid vau de kohieren te moeten aaudringeu. Aan het be- êtunf Werd opgrdragen éen adres te ontwerpen, dat in eene in September te houden vergadering zal worden behandeld. Het Itotterdamsch Tooneelgezelschap znl Woensdag morgen eene voorstelling geven in Drury Lane 'Theatre, liet zal dan opvoeren Mosenthal's Deborah, zoodat de Eiigelschen zullen kunnen zien hoe mevr. Beersiuans de rol van Lcnh vervult, in welke de beste Ëugelsche tooneelspeelster Miss Bateman her haaldelijk optrad. Deze voorspelling is de laatste welke het gezelschap te Londen geeft. Donderdag zullen de kunstenaars te Rotterdam aankomen. Men schrijft uit Zoelerwoude Vrijdag namiddag kwam een klein scheepje met .een groote stoomkeUl op sleeptouw door Leiden in den Vliet. Het ge vaarte van 26000 kilo was gehaald aan de afge- brande suikerraffinaderij te Amsterdam en bestemd naar 's-Hage. Even door Leideu geraakte het op een der ondiepten in den Vliet vast. Fogingen om den ketel af te breugen, bleken vruchteloos hij bleef in het midden van het vaarwater zitten. Nu begon onder het heen en weer trekkend vaar tuig een aanhoudend getob te ontstaan. Menig schip moest blijven liggen, andere geraakten bij den nauwe doortocht vast op ondiepe plnatsen. Van wege de firma van Eyndhoven Co. te 's-Hage werd Zaterdag hulp afgezonden, die ten 2 ure 's-namlddag« aankwam. Kettingen, takels, ledige tonnen, om den ketel te doen rijzen, waarbij de manschap met leeu wenmoed werkte, vermochten weiuig of niets. Ten half tien 's avonds moest het werk geslaakt worden. Maandag morgen werd het werk herval, nu met twee vletsohuiten, balken, kettingen en kelderwind. Ten 41/^ uur nandddag had men den ketel zooveel doen rijzen dat hij tussehen de schuiten kon weg varen. Dag en nacht van Vrijdag tot Maandag na middag heeft de schipperij al de ellende van on diepten op den nu beruchten Vliet kunnen onder vinden. Tegen de Nederlandsch Iudisolie Stoonvaartmaat- 8chappij is dezer dagen voor de arrondissements rechtbank te 's-Hage een niet onbelangrijk rechts geding aanhangig gemaakt. Zoonis men zioh herinnert, is in het jaar 1876 een der stoomschepen van genoemde maalschnppij, de luitenant-generaal Krocseu, nabij de kust van Sumatra vergann, en wel door de schuld vnn den gezagvoerder Verloop. Deze werd door den Raad van Justitie te Batavia tot twee jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens manslag door onvoor zichtigheid, daar volgens den rechter de dood van 122 passagiers alleen aan zijne achteloosheid te wijten was. Mevrouw P., weduwe van een der gouvernements passagiers, die bij deze zeeramp het leven verloor, heeft thans ook namens hare minderjarige kinderen de Nederlandsche stoomvaartmaatschappij voor de Haagsche rechtbank tol schadevergoeding gedagvaard. Huar echtgenoot was tijdens het ongeval in het genot vnn een jaarlijksch tractement van twaalf dui zend gulden, en hij was de eenige kostwinner van de eischeres en hare kinderen. Op dien grond vor dert zij van de Stoomvaartmaatschappij eene som van 120,000, of zooveel minder als de rechtbank billijk zal oordeelen. Mevr. P. heeft de waarneming barer belangen op gedragen aan den advocaat mr. D. S. van Emden, terwijl voor de stoomvaartmaatschappij zal optreden de advocaat mr. B. M. Vlielander Hein. I» een vergadering van inschrijvers in de gcld- leening voor den aankoop van het park „Tivoli" te Utrecht werd door den heer J. W. R. Gerlach de mededeeling gedaan, dat het benoodigde kapitaal verkregen was op 12,000 na en dat die 7M00 was bijeengebracht. Op voorstel van den heer Ger lach werd daarop py acclamatie een Commissie van vijf heeren benoemd aan wie geheele vrijheid gegeven zou worden ora met de eigeuaars van „Tivoli" over den verkoop te onderhandelen of wel de publieke veiling af te wachten. In de Temps wordt aan Frankrijk zijdelings ver weten, dat het heeft verzuimd, de plechtige heriu- nering te viereu van de eerste landiug van het Fransche leger op de kust van Afrika in 1830 tot tuchtiging van den Bey van Algiers. Als dergelijke verwijten reden van bestaan hebben, dan zou het ook aan ons land gemaakt kunnen worden. Vóór meer dan vijftig jaren had ook Nederland zijn In- dischen Abd-el-Kader Diepo Negoro te be strijden. Hoe onze dapperen zich van die taak ge- kweteu hebben, is overbekend, alsmede dat het niet te loochenen valt, dat het behoud van onze over- zeesche bezittiugen grootendeels aan den onverschrok ken inocd vau ons Oost-Indisch leger en ziju aanvoerders is te danken. Mer. schijnt echter, door de later gevolgde krijgsverrichtingen in Atjeh, er niet aan gedacht te hebben, den verjaardag dezer merkwaardige gebeurtenis te herdenken. In elk ge val gebiedt de dankbaarheid^ daaraan te berinueren. (D. vZ.-ü Dc Kamer vau koophandel te Amsterdam heeft besloteu krachtige pogingen aan te wenden in het belang eener nieuwe Rijnvaart. Zij heeft o. a. iu overweging genomen een ingenieur te belasten met het doen van boringen in de Betuwe, om nogmaals te ouderzoeken in hoeverre dfr kwelbezwaren gegrond zyn. Naar wij vernemen zal de Rijnspoorwegmaatschappij vermoedelijk met 15 Juli c. k. hare treinen van het tijdelijk Centraalstation iu bet Westerdok lateu ver trekken. Bij de rechtbank te Rotterdam werd 11. Zaterdag, 12 Juni, zeer uitvoerig behandeld de zaak van vier jachtliefhebbers, twee te Rotterdam en twee te Berkel woonachtig, en een broodjager uit Zevenhuizen, die op een der laatste dagen van December van het vorige jaar in vereeniging met elkander met hazewindhonden hadden gejaagd (de lange jacht) op eens anders jacht veld, in den Eendrnchtspolder onder Zevenhuizen, zonder diens verguuning, eu deswege door het kan tongerecht te Goudu, 10 Maart 1880, veroordeeld waren ieder tot veertig gulden boete, of vijf dagen gevangenisstraf, maar die tegen dit vonnes in hooger beroep waren gekomen. Mr. Havelaar trad als hun virdediger op. De rechtbank, Zaterdag uitspraak doende, heeft de verklaringen van den rijksveldwachter en jachtopziener Doeleman, die de jagers bekeurd had, gesteld boven die van de beklaagden, die bepaald ontkenden, op jaohtveld van een ander gejaagd te hebben, het vonnis van het kantongerecht te Gouda bevestigd en de appellanten iu nl de kosten verwezen. De bewoners van een bovenhuis in de Bilderdijk- straat in den Haag zijn Zaterdag avond aan een groot gevaar ontsnapt. In de keuken eenige bezig heden verrichtende, had de vrouw des huizes een pe* troleuralanp op dc aanrechttafel geplaatst. Lang nadat zij zich uit de keuken verwijderd en men aan- stallen gemankt had om zich ter ruste te begeven, bespeurde men een brnndlucht in de woning. Bij onderzoek bleek de keuken voor een deel in lichte laaie vlam te staan. Wat was er gebeurd Dc lamp had eeu paar mandjes nnn den wand iu brand gezet, deze wnien gevallen, hadden de lamp mee gesleept, hetgeen door de bewoners niet was gehoord, en de brandende petroleum deed nu de vlnmmen hoog opstijgen. Hoe ernstig zich dc brand ook liet aauzicn, door de tegenwoordigheid van geest van den heer des huizes gelukte het, zonder verdere hulp, de vlammen te blusachen. Een jongste bediende op een koopmanskantoor te Arasterdam werd, wegens afwezigheid der beide pa troons, door den boekhouder belast een bedrag van 800 te ontvangen. Het lokaas was voor het jonge mensch al te verleidelijk. Hij beraamde een plannetje en met de 800 in de zak vertrok bij naar Rotterdam, en nam in een logement zyn intrek. Hij gaf voor reiziger te zijn iG manufacturen voor een huis te Amsterdam, en dat hij zooeven van Parijs gekomen was. Allerlei verhalen werden opgedisoht. De loge menthouder bemerkte alras dat hij met een praatjes maker te doen had. Hij vergenoegde zich dan ook om al die praatjes aan tè hooren. Toen het jonge mensch hem verzocht 200 in bewaring te nemen, en hij nauwkeurig de gejaagdheid van den praatjesmaker gadesloeg, kreeg hij argwaan. Hij vond het geraden de politie met zijn vermoeden in kennis te stellen. De jonge man werd aan het politiebureau ontboden, en na eeuig aarzelen bekende hij het door hem be dreven feit. Hij bekende, dat hij voor die 800 naar Parijs dacht te gaan. Een gedeelte van de gestolfue som had hij dan ook reeds voor Fransch geld gewisseld. De jonge deugniet werd gevankelijk van Rotterdam naar Amsterdam overgebracht. {G. P. N.) Uit het Westland schrijft men aan het Weekbl. voor Delft en het Westl. De aardappelhandel gaat slecht, het beschot is op enkele uitzonderingen na klein eu de prijzen ongekend laag. Vele tuinders zullen slechte zaken maken. Een hier veel gebruikte uitdrukking„Waar het schip stranden moet weet ik niet", komt in deze dagen zuchtend over veler lippen. Om in slaapkamers geen last van muggen te hebben wordt het volgende middel aanbevolen Men roert honing met eenige wijn aan, en besmeert daarmede uitwendig de glazen van eene lantaarn, die men, met een brandend licht er in, eenige uren vóór het naar bed gaan in de kamer plaatst, terwijl men vensters cn deuren sluit. AHe muggen enz. komen dan op de lantaarn af en blijven daaraan hangen. Kroonprins Rudolf van Oostenrijk bevond zich dezer dagen in de Keizerlijke hofstallen. Hij had een blauwe blouse over zijne kleeding gedaan, zoodat hij op het oog eenvoudig werkman scheen, terwijl hij bezig was het zijne paarden te insptcteeren. Plotseling hoort hij een vroolijk Czechisch liedje, dat gezongen werd door een voorbijgaanden schoenmakersjongen. De kroonprins sprak den knaap iu het Czechisch aan en verzoekt hem het liedje nog eens te herhalen. „Ge zoudt het zeker voor niet willen hebben, niet waar?" zei de jongen barsch. „Ik geef er vijf galden voor," was het antwoord. „Waar zoudt ge die vau daan halen, een brandweerman, zooals gy hernam de knaap minachtend en toen de Kroonprins hem vroeg, wie hij dan wel was, antwoordde de jongen trotsch Een Czechisch patriotDaarop bood de prins tien gulden voor het liedje en de jongen stemde eindelijk toe, mits het geld vooruitbetaald werd. De prins haalde een muntbiljet voor den dag en gaf het den knaap, die het voorzichtig neer legde, er met beide voeten op ging staan en haastig zijn liedje zong, waarna hij zich bukte, het geld opraapte en er mee naar een voorbijganger snelde om het te wisselen. Deze, die de woordenwisseling had bijgewoond, vertelde hem nu, wie de „brand weerman" geweest was, en beschaamd kwam de jon gen terug om het geld weer over te geven. Voor den kroonprins wilde hij wel voor niets ziugcn. De prins liet het hem echter behouden en noodigde zijn jongen „meesterzinger" uit den volgenden dag aau het paleis te komen, waar een prachtig stel kleeren voor den hofzanger gereed lag. Uit Lhassa, hoofdstad van Tibet, wordt bericht, dut de Dalai Lama, de verpersoonlijkte godheid der Tibetanen, gevaarlyk ziek is. De priesters van het land hebben lot den Keizer van verzoek gericht, een opvolger te benoemeffiA^l^ietf^de God, bij zijn sterven, zijn ziel kan hem zoo tot God te maken. Om de ziel van Tzon Japn, den SiiöfiKr van het Tibetaansche Lamaïsme, een secte vau het Boedd hisme, tot aan het cindq der tijden op aarde te doen blijven, moet ieder Dalai Lama voor zyn dood zyn ziel op zyn opvolger doen overgaan, en alleen ds Keizer vau China heeft, als opperleenheer van Thibet, het recht dien opvolger te benoemen. I)e Tibetaansche God heeft het lang niet kwaad. Zijn jaarlijksch inkomen bedraagt eeu paar millioen gulden, eu hij bewoont een prachtig paleis te Lhassa. Een Duitsch professor heeft zich bezig gehouden met onderzoekingen betreffende de qualiteit van tabak, iu verband met het aschgebalte. Hy komt

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2