Nieuws- en. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. w, te geschilderde St. Janskerk te tiedenis der St. eekeningen,enz. nderljjk levens- •s de Gebroeders I 1880. N9 2470. BINNENLAND. KOEPOKINENTING. DING doen van eenig BUITENLAND- k- Vrijdag 25 Juni. mmermeer. >P: 'rabeth, spoorweg, 1880. Bultenlaiidsch Overzicht. 'hlrerasfso, mten. - brinkman b bekomen e en 2e KI.) UTRECHT naar VENINGEN. Jongen EZEN. Zich te sr Courant onder GOUDSCHE COURANT »ier treken waren 2 25, 12.50, 3. 2.15, 3.3.59, I. 2.18, 4.5, 4.28, 8.43. De in dit jaar beroepen predikant, dr. H. C. 21, 2.41,3.43, 5, 2.41, 8.43, 1.2.41, 3.43, 3, 4 55, 7.31. .60, 5.25, 7.25, -15, 2 28, 3.35, 12 nre, zal in het Wetenschappen» te Pensioen- Weduweu- meente-ambtenaren. 10.30. 10.40, 60, 8.30, 9.30. .56, 9.35, 10.35. 4 31, 10.9. 1, 10 9. .31, 6.—, 10.9. 2.34, 2.2., 34, •4, 10.9, 11 I, .34, 2.21, 3.4, 10.9. EN en HAGE su ARNHEM, -40. tterdam naont- eervol ontslag verleend aan bij het Oe bataillon rustende Holland. 9, 11.15, 12.9, .55, 9.53. 10—, 11.15, 7.45, 9.—. 10.10, 10.30, .35, 8.15, 9.30. 42, 8.23. 0, 6.58, 8.38. 2.20, 7.7. 1,11.18, 12.12, .58, 9.57, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter algemeene kennis, dat geregeld eiken Dinadag en Vrijdag ten 81/, unr in het Gasthuis gelegenheid zal bestaan om zich konteloot te doen inenten en heriueuten. Gouda, den 24n Juni 1880. Burgemeester en Wethouders vooruoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. MM, dende Kunsten, i Directeur der te Utrecht. GOUDA, 24 Juni 1880. vernemen bestaat het voornemen om eene nieuwe uitgave te doen verschijnen «Orde der Texten, welke op feestdagen Naar wij weldra van de alsmede over het lijden des Hoeren in de Hervormde Gemeente alhier verklaard worden." Een naamlijst der Predikanten, sedert de vestiging der gemeente alhier werkzaam, zal aan het werkje worden loo gt voegd, even als dit bij vorige uitgaven het geval was. De in dit jaar beroepen predikant, dr. H. C. van Rhijn is juist de tachtigste. te wonen, ter bespreking doel het best bereikt kan worden. Die vergadering zal gehouden worden te Amsterdam, op Maandag 28 dezer te één uur itf een der zalen van Artis* aldaar. 1 Zopdag 4 Juli, ’s middags «Gebouw voor Kunsten en Utrecht, eene algemeene vergadering worden gehouden, waarin de op 14 December 1879 benoemde Com missie rapport jaJ uitbrengen over hut op te richten In de Frausche Kamer is met meer dan de ver* wachte meerderheid (333 tegen 140) de amnestie goedgekeurd, na eene redevoering van Gambetta. De algemeene indruk schijnt te wezen, dat hij nu niet lang meer zal kunnen weigeren aan het hoofd der regeer»ng op te treden. Men weet echter, dat Gambetta, wanneer dit van hem afhangt, het niet zal doen, voorlat de algemeene veikiczingtn hebben plaats gehad en daardoor eene meerderheid is ver* kregen, waarop blyvend valt te rekenen. Met de gissingen over hetgeen in de Berlijnsche na-couferentie verhandeld wordt, zullen wij ons heden niet bezighouden, evenmin als met de officjecle diners aan welke de hoeren deel nemen. Bulangrijker lijkt ons een uit Kaapstad te Londen ontvangen te lug ruin waarbij Paul Kruger, de bekende leider1 der Trans- vaalsche boeren, verklaart dut hij voor bet behoud der rust in de Transvaal niet kan inslaan, waaneer hun Let uitzicht niet geopend wordt op het her* krijgen hunner onafhankelijkheid. Wel mocht Ptquh onlangs den beer Gladstone voorstellen uU vruchteloos met een snoeimes trach tende wat ruimte te maken in den doolhof van politieke moedijkheden, door zijn voorganger, die met een bloempje in den mond het werk staat aan te kijken, hem nagelaten. Deze trauavaalquaestie is Z'-ker niet een van de minst harde noten, welke men hem te kraken heeft gegeven Intusschm heeft het parlement vrij onverwacht den heer Wilfrid Lawson, eeu veteraan in deu strijd tegen het misbruik van sterken drank, eind el yk zijn zin gegeven. Zyu wetsvoorstel om de gemeentelijke overheden het recht toe te kennen om de uren van opening en sluiting der herbergen, benevens nog eenige andere beperkende maatregelen, vast te stellen, is namvlyk met 229 tegen 203 stemmen aangenomen. Twee ministers, de heeren Gladstone en Hartington stemden tegen, doch niét dan na zich op een per soonlijk standpunt geplaatst te hebben, waardoor de overige Jederi van het kabinet geheel vrij bleven in hun gevoelen. De heer Bright en andere mi nistens stemden dan ook voor. Op deze wijze wordt, in de Britsche kabinetten, de homogeniteit der bewindslieden altijd opgevat, hetgeen voor de be stendigheid der ministeriën zeer voordeeli^ en voor de eeuhei'l van bet bestuur zelfs beter is dan de schijnbare overeenstemming, welke in andere consli- tntioneele landen, over de meest uiteeuloopende onderwerpen, tusschen de leden van eenzelfde kabinet verlangd wordt. Na een langdurig debat werd de motie van Öiffard (strekkende otn Bradlaugh noch na een verklaring noch na een eed toe te laten) met 275 tegen 230 stemmen aangenomen. Deze uitslag werd door de oppositie met daverende toejuichingen ontvangen. In Italië is in den laatsteu tijd meer leven bij de clericale partij op te merken. Dit blijkt o. a. uit eene circulaire van het vaste comité voor de Katholieke belangen, aan zijne verschillende afdce- lingen. In dit schrijven wordt de deelneming der geloovigen aan de gemeentelijke en provinciale ver kiezingen dringend aanbevolen, als middel «tot be vordering der godsdienstige eu zedelijke belangen van gemeente en provincie, evenzeer «Is der staathuis houdkundige en financicele." Meer bepaald met het Zondag nacht is te Leiden door den agent van politie Schouten, een aanhaling gedaan, wegens ongedekt vervoer van 1400 liters gedistilleerd van een bran derij op de Heerengracht naar een distilleerderij, uit komend aau de Nieuwe Rijn aldaar. Onmiddellijk bijgestaan door andere agenten, die op het gegeven sein en door deu Rijk-commies Scheffer, die r.a oproeping aangesneld zijn, werd de agent van poging tot mishande ling bevrijd. Het voorloopig comité ter bevordering van de iuzending van Melk- en Fokvee eu Zuivel op de tentoonstelling te Londen heeft besloten alle vereeni- gingen en particulieren, die door ’t toezeggen van bijdragen getoond hebben in deze nationale zaak belang te stellen, uit te noodigtm een vergadering bij van de wijze, waarop dat en Weezenfonds voor Ge in de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van Dinsdagmorgen stond o. a. terecht E. K zonder beroep, wonende te Gouda, bekl. van diefstal van een keteltje. Eisch opvoeding in een verbeterhuis tot haar 20e jaar. Over 8 dagen uitspraak. Z. M. heeft ingevolge art. 64 der Gemeentewet A. C. Snel, als le luit, schutterij in Zuid- De Slaattd. meldt, dat in het tijdperk van 16 Mei tot 12 Juni 1880, blijkens ingekomen ambts berichten, door longziekte zijn aangetast 8 runderen, waarvan drie in Noord-Brabant en vijf in Zuid- Hollaud. In het vorige tijdvak van runderen door die ziekte aangetast. oog op de nieuwe verkiezingen wordt aanbevolen met alle krachten de verkiezing te steunen van hen, die //bij geschiktheid en bekwaamheid de rechten der Kerk, benevens de godsdienstige en zedelijke ontwikkeling van het volk, willen bevorderen, en begrijpen dat een goed en verstandig gemeentelijk en provinciaal beheer zonder godsdienst en zedelijk heid onbestaanbaar is." Deze aanbeveling is op merkelijk, omdat zij beschouwd wordt als eene voor bode tot deelneming aan de «taalkundige verkiezingen. De arbeid der talrijke commissie»», door de Rus sische regeeriug benoemd tot onderzoek vap den financieeleu toestand van Rusland, door den oorlog geschokt, heeft nog geen resultaat opgeleverd. Men had gehoopt, zoo schrijft men uit Petersburg, tot de afschaffing je kunnen geraken van het hoofd geld, dat zoo zwaar op de boeren drukt. Doch de commissie, met dit onderwerp belast, kan het niet eens worden. Deze traagheid, bij zooveel wat dringend afdoening eischt, verwondert en bedroeft de ijverigste aanhangers der regeeriug. Men leeft hier, zegt een correspondent vau le Temp», bij den dag, terwijl men integendeel door gepaste hervor mingen had moeten voltooien, wat vóór twintig jaren zoo goed was begonnen. Hel jaar 1880 is tot nu toe niet gunstig voor Rusland <zegt hij verder). De branden nemen toe; de oogst staat in verscheidene streken slechtde verscbyuiug van den kever in het zuiden eu van deu sprinkhaan in deu Kaukasus baart der land bouwende bevolking groote bezorgdheid*. Dezelfde briefschrijver deelt eenige bijzonderheden mede, over de (reeds bekende) veranderingen, welke in het opperbestuur van Polen en van verschillende Russische provinciën zyti ggbracht» aftreding van graif Kotzebue, als gouvérneür-generaal van Polen, na zestig jaren dienst, wordt in Polen betreurd. Ge durende zyn bestuur werd geen enkele dwangmaatregel genomen; integendeel trachtte graaf Kotzebue zooveel mogelijk de herinnering aan oude grieven weg te nemen. Het was hem gelukt eene toenadernytrfus- schen de Poolsche en de Russische maatsofiappij te bewerken. In de laatste jaren is Polen ra welvaart vooruitgegaan en de nijverheid, vooral die van ka toen, buitengewoon in outwikkeliug toegenomen. De spoorwegen, welke de Russische regeert ng liet aanleggeu, hebben natuurlijk veel tot dien vooruit gang bijgedragen. De Russische pers is vaak ge noodzaakt te erkennen, dat Polen in beschaving en inrichting Rusland vooruit is. - i Nadat het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot bevordering van Koepokinenting te Rotterdam reeds in 1874 een blaadje verspreidde over «de pokken en haar voorbehoedmiddel”, heeft zij thans nader iu een geschriftje onder den titel «De Koepokinenting" haar gevoelen daarover uiteengezet. Overweegt men, dat in ons kleine land gedurende de pokken-epidemie van 187073 meer dan 20,000 personen aan die riekte bezweken zijn, dan is Het zeker niet noodig bij vernieuwing de algemeene be langstelling ia de vaccinatie te verlevendigen. Het nieuw geschrift bevat een aantal wenken van groot belang voor allen, zoowel tot aanbeveling der koe pokinenting, die het moorddadig karakter van de pokziekte grootendeels heeft doen verloren gaan, als omtrent haar toepassing, die dikwerf veel te weu- sclien o verlaat èn door de werkeloosheid der aan gewende stof èn door de te late inenting of het verzuim der tijdige heren ting. Wij stippen er slechts ’t volgende uit aan «Daar de statistiek leert, dat de vatbaarheid voor pokken vermindert, naarmate het aantal inenting» littetkens gr do ter is, mag het aantal koepokken niet te gering zijn8 a 10 pokken zijn voldoende. Een grooter aantal schaadt niet. Is het aantal koepokken te gering, b. v. minder dan 4» dan is het noodzakelijk, dat op den 8n dag uit de .eigen koepokken of, zoo deze onbruikbaar zijn, met stof, onmiddellijk aan ’t kalf of een ander kind ont leend, nieuwe pokken (bijpokken) worden gezet." Kort geleden is in ous land eene «Harddravery- vereenigii.g" opgericht door eenige aanzieulyke lief hebbers van paarden-dressuur. Deze vereeniging stelt z ch ten doel het fokken van harddraver» aan te moedigenhet houden van een stamboek Van de harddravers, om deze dieren tot een bepaald en kenlijk ruste brengen; het uitschrijven van harddta- veryen op langere banen, gelijk in het buitenhuid gebruikelijk is, en deze wedrennen meer tot algemeen nut te doen strekken. Onder leiding van den heer N. WafelbdkkèP, yer- gaderden Maandagmiddag in Arli» een groot aantal ledeu dezer vereeniging, en namen daar een hóógst gewichtig besluit. Nederland zal in het vervolg, evenals te Derby, Epsom of Longchamps, zyn eigen wedrennen bezitten. De plaats waar deze wedrennen zullen gehouden worden is de bei in de nabgheid van Laren en Bu’sum, aan dun spoorweg gelegen. Deze heeft de harddraverij vereeniging, voor zooveel dit noodig is, tot hare beschikking gekregen, en daarop Zal een ellipsvormig renperk worden aangelegd van 16üü

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1